AZVV OP VALREEP GELIJK MET AXEL De regels moeten worden aangepast belangrijke pagina in geschiedenis van AFRIKA en van de mensheid, zegt kamanda REMISE NA HERHALING ZETTEN: STAND 10-7 EERVOL VERLIES JEUGDDAMMERS HET WAS DE HOOGSTE TIJD DAT ARBITER SLOT AANKONDIGDE Verliespunt van Vitesse 999 099 7%0 Commentaar uitsluiting Anderlecht straft Feijenoord af: 5-1 11 KiBlanin volgt Brundage op als voorzitter IOC DONDERDAO 24 AUGUSTUS 197? FROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 (Door Tim Krabbé) REYKJAVIK De voortzetting van de zeventiende matchpartij, die dins dag na 40 zetten ïn een voor Spassld voordelige stelling werd afgebroken, heeft een wel bijzonder bevreemdend slot gekend. Over de grootte van Spasski's winstkansen waren de ex perts bet niet eens, maar over iets anders wel: dat er in de tweede zitting een zeer lang en hard gevecht verwacht kon worden. Wel, na een half uurtje spelen en slechts vijf zet ten was het remise door zettenherha- ling. De stand is nu 10-7 voor Fi scher. Wat was er gebeurd? Er kunnen twee dingen zijn gebeurd, die beide voor een beroepsspeler even ongeloof lijk zijn. Ten eerste kan Spasski geen zin meer hebben gehad in deze aller laatste kans om zijn wereldkampioen schap te behouden. Hij kan gedacht hebben: misschien win ik die partij nog wel, hoewel dat allesbehalve ze ker is, maar het zal me ongelooflijk veel moeite kosten, en wat, dan nog? D8 wereldtitel kan ik er toch niet meer mee redden. Ten tweede kan het zijn dat hij de zetherhaling eenvoudig over het hoofd heeft gezien. Daarvoor pleiten de in drukken in de zaal opgedaan: onmid dellijk na Spasski's 45 e zet riep Fi scher de scheidsrechter en hij eiste reglementair remise omdat na 45 Tel driemaal dezelfde stelling met dezelfde speler aan zet zou zijn ont staan. Spasski bleef nog lang zijn notatieformulier bestuderen, om te kijken of het waar was. Als het inderdaad juist is dat Spassld in de herhalingsval is getrapt (en veel aan wezige grootmeesters geloofden dat inderdaad), dan zou het een culmina tie zijn van de serie blunders die hij in deze match heeft gemaakt. Volgens ooggetuigen was Spasski zichtbaar ontsteld door dit vervolg. Hij staarde na de 45e zet minuten lang naar het bord en ontwaakte pas VLISSINGEN Het Zeeuws jeugd- damiienial beeft in een wedstrijd te gen het tiental van Lammerenburg Vlissingen een eervolle 14-6 nederlaag geleden. Aan de eerste vijf borden speelde de jeugd 5-5. Tot het laatste moment is liet een spannende strijd geweest; uiteindelijk gat' de ervaring van de Lammerenburgsenioren de doorslag. De gedetailleerde uitslag is: Kamme- raad (L.) - Wim Filius (Z. jeugdtien- lal) 1-1. H. de Vlieger-Jaap Veerhoek H. A. de Buck-Piet Francke 0-2, C. rai Byswijk-Piet Lodder 2-0, J. Kop- pejan-Felix van Eekhout 1-1. W. Koo- Pejan-Joost Francke 2-0, W. Heydra- Jaap Rotte 2-0, M. Boone-Kees Schrij- w lT4- Francke-Jan Boone 2-0 en I. \mhe-Johan Groenenberg 1-1. AXEL Het werd gisteren avond de hoogste tijd dat scheidsrechter Steenbakker de vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen AZW en Axel ten einde blies. De sfeer werd er in de slotmi nuten steeds slechter: het waren vooral enkele Axel spelers, Piet Gans en Gerard Jonkman, die toen in de fout gingen. Ze konden het blijk baar slecht verkroppen dat AZW een minuut of vijf voor het einde toch nog ge lijk maakte. Ondanks dat het geen grote wed strijd is geworden zal er toch nog wel enige dagen in Axel wor den nagekaart. Want het is de wedstrijd van de gemiste kansen geworden. Vooral de Axelvoor hoede sprong er nog al slordig mee om, al ontbrak dan ook meermalen het kleine beetje ge luk. Op meest onvoorstelbare ma nieren kwam de bal soms het een Axelse aanval onschadelijk. AXEL De AZVV-keeper maakt doel weer terug uit. De eerste twintig minuten zag het er naar uit dat Axel, zonder Rinus Ver- berkmoes, Wim de Koeyer en Tonnie Sheilds, de laatste wel na de rust, naar een gemakkelijke overwinning zou spelen. Met een schitterende goal opende Gerard Jonkman de score en toen tien minuten later scheidsrechter Steenbakker Axel een strafschop toekende omdat Frans v. d. Broe- ke Jaap Lensen binnen de lijnen onderuit haalde was het 2-0. Jaap Lensen nam de strafschop zelf. Maar AZVV wilde zich niet ge wonnen geven. Het compenseerde het klassever- schil door nog meer inzet. Een kwartier voor rust zou het de beloning krijgen voor die inzet. Middenvelder Willy Broekhoven strafte een aantal slordigheidjes in de Axelverdedïging resoluut af: 2-1. Net voor rust had AZVV zelfs pech toen een effectvol schot van Piet Haak tegen de lat ketste. Na de rust slaagde Axel er niet in om ondanks een legio aan kansen voldoende afstand te nemen van AZVV. Het werd omdat een minuut of vijf voor tijd Wim Lensen plotse ling helemaal vrij-voor het Axel- doel kwam. zelfs 2-2, een alleszins goede uitslag vooral voor AZVV. Trainer Wies Avermaete was er dan ook blij mee. „Zoiets is na tuurlijk goed voor het moreel. Net voor de competitie zo'n re sultaat past altijd". uit zijn trance toen Fischer, die even arbiter Lothar Schmidt was wezen waarschuwen, terugkeerde om hem de hand te schudden. Ook Spasski's se condant Jefim Geiler was enigszins ontdaan, hoewel hij niet wilde zeggen of Spasski een mogelijke winst had laten lopen. De Zuidslavische groot meester Svetozar Gliogoric was van mening dat de Russische titelhouder wel degelijk door had moeten spelen: „Misschien was Spasski verrast door Fischers 41e zet. Maar lk ben ervan overtuigd dat hij uiteindelijk had ge wonnen. Zijn Amerikaanse collega Larry Evans durfde zover niet te gaan: „Nee. als er winst in zat, zou Spasski ongetwijfeld door zijn ge gaan". Bobby Fischer was woensdag in een opvallend goed humeur. Intimi ver klaarden dat hij sinds zijn komst op IJsland nog niet zo had gelachen als om de brief uit het Russische kamp, waarin stond dat hij Spasski door middel van elektronische signalen en chemische substanties van de wijs zou brengen. De fameuze draaistoel en de verlichting zouden hierin een rol spelen. Arbiter Lothar Schmidt deelde voor het uitspelen van de ze ventiende partij geheimzinnig mee dat er „een kern van waarheid" in de Russische klachten zou kunnen zitten, zonder details te willen geven. De stelling waarin de partij was afgebroken, luidde als volgt: Wit: Kg3, Tc4, Tf2, a2, b3, e4, g2. 41. Tf2-c2 De afgegeven zet. Niemand durfde zich uit te spreken over de grootte van de winstkansen van Spasski. Mis schien drukte wedstrijdleider Lothar Schmidt de mening van de verschil lende grootmeesters het best uit door te zeggen „dat het voordeel van Spasski op een vijfde pion geschat moest worden". Het zwarte paard is bijzonder sterk, door het ontbreken van een witte f-pion (als pion h3 op f3 stond had wit aanzienlijk betere kansen). 41ft6-g5 Maakt het wit iets moeilijker om een vrije pion op de h-lijn te kweken. Tevens wordt een steunpunt op f4 geschapen. 42. Tc2-cl Betekent, samen met zwarts 41e zet dat beide partijen het er na de analy se over eens zijn dat 42. Tc6:, bc6:, 43. Tc6:, Te4: wit geen winstkansen biedt. Alvorens over te schakelen op een ander wdnstplan, herhaalt wit eerst even op onschuldige wijze de zetten, dacht iedereen. 42.Tel-e2 43. Tcl-c2, Te2-el 44. Tc2-cl, Tel-e2 45. Tcl-c2?? Fischer haalde er onmiddellijk Schmidt bij om remise te eisen met het oog op 45Tel. Remise: een verwachte uitslag, bereikt op onge looflijke wijze. Of was het toch zo dat Spasski de zetten alleen maar heeft herhaald als wijze van remise aanbieden die hem in het bezit liet van zijn trots? Vanmiddag om 18.00 uur begint in Reykjavik de 18e matchpartij. Fischer heeft dan wit. MLNCHEN (ANP) Lord Killanin, woensdag gekozen lot zesde president van het internationaal olympisch co mité, heeft op een persconferentie een soort regeringsverklaring afgelegd. Zijn belangrijkste uitspraken waren: Er zijn' olympische reglementen. Daaraan zullen wij ons moeten hou den. Maar we moeten niet vergeten dat we bijna in het laatste kwart, van de 21e eeuw leven, zodat hel; aanbeve ling verdient sommige regels nog eens onder de loup te nemen, en zo nodig aan te passen". De sport zal altijd problemen heb ben met de politiek. Maar wij moeten ons nooit laten leiden door politieke motieven. Wel door sportieve. Ik heb er een hekel aan door politici onder druk te worden gezet". Ik ben een tegenstander van 'open' olympsichv spelen, dat wil zeggen voor professionals en amateurs'„Ik stel mij voor in de toekomst nauw DEN HAAG (ANP) Vitesse heeft het eerste verliespunt in de eerste divisie geïncasseerd. Tegen de FC Dor drecht kwamen de Vitessenaren tot een doelpuntloos gelijk spel, het derde in successie van de nieuwe Dordtse combinatie. Opvallend was de hoge score die Wageningen tegen de PEC - Zwolle behaalde, 5-2, waardoor de Wa- gepingers weer sterk in de running zijn gekomen. Volendam kwam tot een gedeeltelijk herstel door tegen Roda JC met 1-1 gelijk te spelen. Heracles was de enige bezoekende club die tot de volle winst kwam. Volendam - Roda JC 1-1 (1-1 10. Mol. 1-8; 18. Van Leeuwen 1-1. Toeschou wers 5000. scheidsrechter:Coerver. HVC - Heerenveen 2-0 (110. 33 TTieu- nissen 1-0. 80 Van Mourik 2-0. Toe schouwers 3500, scheidsrechter: Beuk- Fortuna SC - Fortuna VI 2-1 (1-0). VVV - Heracles 1-2 (0-2). FC Dordrecht - Vitesse 0-0. toeschou wers: 4800, scheidsrechter: Derks. SW - De Volewijckers 3-1 (0-0) toe schouwers 3500, scheidsrechter Booij. Wageningen - PEC Zwolle 5-2 (3-2). 3. Meurs 8 Hazelhekke 2-0. 15. Stoffels 2-1 28. Hazelhekken 3-1. 42. Rorije 3-2. Meurs 4-2. 78 Wellerdieck 5-2. toe schouwers 4500, scheidsrechter Don ker. Cambuur - Graafschap 1-1 (0-1), toe schouwers 2500, scheidsrechter Draai- sma. Eindhoven - Veendam 2-0 (1-0). toe schouwers 4500, scheidsrechter v. d. Kroft. Helmond Sport - SC Tilburg 3-2 (2-1. 14 en 23 Kreekels 1-0 en 2-0. 26 v. Meteren 2-1. 74 Prins (Strafschop) 3-1. 88 Hilverts 3-2. toeschouwers 7500 scheidsrechter v. Gastel. Standenlijst eers,divisie per 23-8-72. 7 10- VLISSINGEN De voetbalwedstrijd tussen het jeugdelftal van Zeeland Sport en een Canadese groep jeugd voetballers die voor gisteravond was gepland in Vlissingen is tot gTote teleurstelling van de Vlissingse vereniging niet doorgegaan. Het be stuur van Zeeland Sport kreeg name lijk op de valreep het bericht door, dat de Canadese groep zijn reispro gramma door Nederland gewijzigd Wageningen Vitesse Helmond Sp Fortuna sc Roda jc Eindhoven Volendam SW Heracles Heerenveen Fortuna VI HVC Fc Dordrecht Veendam SC Tilburg PEC Zwolle De Graafschap SC Cambuur FC VVV Volewijckers 4 3 1 0 7 9-5 4 2 2 0 6 MUNCHEN Het hek is van de dam. Avery Brundage heeft nauwelijks zijn hielen gelicht of politieke figuren krijgen de &ns hun ideeën te spuien. Was het dinsdagavond nog alleen een sportleider, de secretaris-gene raal van de Hoge Raad voor de Sport in Afrika, Jean-Claude Canga, die in de kwestie-Rhode- sië verklaringen mocht afleg gen, woensdag ging de juist tot nee-president van het IOC be noemde Willi Daume in op het verzoek van Gerard Kamanda, secretaris-generaal van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid een persconferentie te mogen houden. Daume, ook voorzitter van het olympisch organisatie-comité, ver klaarde deze historische stap in een korte inleiding. „De heer' Kamanda had ons verzocht een verklaring te mogen afleggen. Omdat hij deze da gen een van de belangrijkste gespreks partners van het IOC is geweest, hebben wij daarin toegestemd. Mocht er van Rhodesische zijde ook nog de wens worden geuit de pers te mogen inlichten, dan zullen wij vanzelfspre kend eveneens gelegenheid daartoe ge- Gerard Kamanda maakte dankbaar misbruik van de gelegenheid. Niet al leen viel hij enkele keren Ian Smith en Rhodesië aan. maar grote delen van zijn omvangrijke verklaring hiel den ook nog nationalistisch aandoen de Afrikaanse propaganda in. Met sport hadden zijn woorden in ieder geval weinig of niets te maken. „Dinsdag 22 augustus 1972 is een belangrijke pagina in de geschiedenis van Afrika en van de mensheid. Er is een beslissing genomen met histori sche draagwijdte", begon Kamanda zijn toespraak, waaruit wij een aantal opmerkelijke passages citeren. „Afrika zal op een goede dag volle dig worden bevrijd. De toekomst be hoort Afrika en voor anderen is er ook een kans door met ons samen te werken. Aan de andere kant: wij wil len niet, heersen. Afrika droomt ervan het hart van de mensheid te verove ren en terug te brengen naar zijn oorspronkelijke reinheid". .„Afrika is hier als één man opgetre den en daar ben ik blij om. Onze principes stonden niet toe dat er een compromis werd gesloten. Rhodesië zou hier politieke propaganda hebben gemaakt en wij wilden die manoeuvre voorkomen. De poging om als Brits onderdaan aan de spelen mee te doen, was Immorele iwendek Dat konden wij niet accepteren. De grote fout die in deze kwestie is gemaakt, is dat het Rhodesische Olympische Comité was erkend". Volgens Kamanda had de waarheid in Munchen gezegevierd en daarvoor dankte hij alle vrienden, die Afrika hadden geholpen. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Kurt Waldheim, wiens uitspraak be treffende de boycot van Rhodesië van groot belang was. .Afrika zal dit alles niet vergeten". Dat laatste geldt zeker ook voor Willi Daume. die vertelde blij te zijn dat de zaak eindelijk was afgesloten. ..Ik had me een hetere atmosfeer bij de voorbereidingen voor de spelen gewenst. Maar nu kunnen we de paar laatste dagen voor de opening in ieder geval in rust werken. Ik ken Afrika en ik weet ook wat daar aan de hand is. Afrika is een jong conti nent vol emoties en vol ongeduld. II; hoop nu dat bij de teleurgestelden geen extreme gevoelens ontstaan", samen te werken met mijn viee-presi- denten. graaf Jean de Beaumont, jhr Herman van Karnebeek en Willie Dau me. Dublin ligt dichter bij Lausanne (het hoofdkwartier van het IOC) dan Chicago (de woonplaats van Brunda ge)". "Ik heb persoonlijk niets tegen olympische winterspelen. Hoewel, als het in Ierland sneeuwt, trek ik mij in een binnenkamer van mijn huis te rug". Graaf Jean de Beaumont, die weer voor acht jaar is uitgeschakeld, moest erkennen een eerlijke nederlaag te hebben geleden: „Ik ben gewoon ver slagen. Maar de samenwerking zal er van mijn kant niet minder om zijn". Hoewel de stemming van het IOC In deze geheim was, is uit officieuze bron vernomen dat de 58-jarige lord Killanin 39 stemmen zou hebben ge kregen tegen graaf De Beaumont 29, bij één onthouding. DEN HAAG (ANP) Het van het internationale olympiad* comité om Rhodrelè *l*no* alt te ■luiten vjui deelneming aan de spelen in Munchen. heeft red reacties opgewekt. In vrijwel «De delen van de wereld wa* het aanleiding tot grote hoofdartike len in de kranten. Het commen taar varieerde van "diep teleurge steld' tot 'ww verinnigd'. Ook lokte het besluit verklaringai uH van rc«erlngxvrrt«xenwoordIger*. Een woordvoerder van de rege ring in Rhodeüc verklaarde in Salisbury dat rijn land de uitslui ting diep betreurde. ..He: is een beroerde wereld waarin wij ie- ven', zo zei hij. „Onze ploeg gtr«g naar Munchen met de bedoeling om sport te bedrijven. Maar men is geweerd uit puur politieke overwegingen en wij zijn daar diep teleurgesteld over". Paul Soine. vioe-president van do Rho dcsivjhe aüetiefcbond meende: ..Ik zou willen neggen dat we ons nu moeten voorbereiden op de spelen van 1976 In Montreal. w« moeten het blijven proberen, maar het ziet er naar uit dat er geen Montreal zal rijn voor ma. Dit is het einde van de olympi sche beweging, want het is nu simpelweg eeri politiek instru ment geworden". In Oosl-lJuilsland verwelkomde mi-n de uitsluiting van RhodesIe met genoegen. Het persbureau ADN gaf als commentaar: „het t* een correcte beslissing van het IOC daar Rhodesië de regel* van het comité op flagrante wljue had overtreden. Het protest van de Afrikaanse landen was geheel gerechtvaardigd". Kritisch meende de onafhankelij ke "Financial Times" teen Engels dagblad): ..Los van een mening over het Smith-regime of de Rho desische rassenpolitiek kan men slechts tot de slolconcltisie gera ken, dat het Rhodesische team onder zware druk ter elfder ure van de Olympische Spelen is uit gesloten". Volgens de "Daily Mali' kan men de gang van zaken be paald niet zien als een overwin- ning van sportiviteit. „Het is ook geen zege, die de verstandhou ding tussen de rassen zal bevor deren De conservatieve krent meldt verder: „Wat men ook denkt, van het regime Smith, de manier waarop Rhodesië is uitge sloten kan slechts een nare smaak in de mond achterlaten" De organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft in Addis Abeba verklaard dat de uitsluiting van Rhodesië 'een triomf voor Afrika' Winnende kolom? MUX CHEN De lieftallige Rose Musani. die Uganda vertegen woordigt in de 200 meter en 400 meter is één van de favorieten voor veel fotografen. Geen won der met deze exotische hoofdtooi. ROTTERDAM 'ANP) Feijenoord heeft woensdagavond in Brussel de vriendschappelijke wedstrijd tegen de Belgische landskampioen Ander lecht verloren met 1-5. Bii rust leidde Anderlecht met 3*1. Het scoreverloop was: 6. Stockman 1-0; 9. De Jong 1-1; 15. Rensenbrink 2-1; 17. Rensenbrink 3-1; 48. Stockman 4-1. 62. Van Himst 5-1. De opstelling van Feijenoord was: Reitsma; Wery, Van Daele. Schneider en Vos; De Jong en Jansen; Ressel V an DuivenbodeSchoenmaker, Rijsbergen en Kristensen. Er waren 15.000 toeschouwers. Enke le weken geleden wonnen de Rotter dammers de 'thuiswedstrijd' met 2-1. Wim Evertse uit Tholen werd der de in de 80 km wegwedstrijd voor amateurs te Denderbelle. Winnaar P. Maas legde de afstand af in 1.57 uur. Er kwamen 32 renners aan de start. IIULST Twee Zeeuwse atleten en een atlete zullen zondag deelnemen aan de jaarlijkse internationale mee ting te Merksem. Schelde-SportaUete Cora Hofman start op de 100 meter dames. Pie: Vonck op de 5 km. en Jo schout debuteert bij de senioren op de 1500 meter. Spart a-Utrecht X ExcelsiorMVV 2 X Den Bosch-Haarlem X Twente-Amsterdam 4 X Telstar-PSV 5 X NAG NEC X Groningen-Feyenoord 7 X Vitesse-Veendam X HVC-Volewijckers X Helmond Sport-Heracles K X SW-Roda JC X Fortuna SC-Graafschap 12 X Volendam-Cambuur X 4 112 3 4 112 3 4 0 3 1 3 4 0 3 1 3 3-5 4 112 3 4 113 3 6- 4 6- 5 4- 4 3- 5 3- 3 6- 6 1- 2 MUNCHEN De Ierse lord Killanin (l) ontvangt hier gelukwensen van zijn rivaal de Franse graaf Jean de Beau mont fr) nadat hij gekozen is als pre sident van het IOC. Hij volgt Avery Brundage fml op. MLNCHEN (ANP) De Ierse lord Killanin (58) is woensdag in Munchen gekozen tot voorzitter van het inter nationaal olympisch comité. In deze functie volgt hij de 84-jarige Ameri kaan Avery Brundage op. De enige andere kandidaat voor het voorzitter schap was de Franse graaf De Beau mont. Michael Morris (geboren 30 juli 1941). de derde lord Killanin of Du blin and Spiddal. is de zesde voorzit ter van het internationaal olympisch comité. Lord Killanin werd door het 74 leden tellende comité gekozen voor een termijn van acht jaar. Lord Killanin verklaarde na ziin ver kiezing dat hij zijn functie niet eerder dan 1 oktober zal aanvaarden. Avery Brundage blijft dus tijdens ae Olympi sche Spelen voorzitter van het IOC. De Westduitser Willi Daume. voorzit ter van het organisatiecomité van de spelen in Munchen, is door het IOC gekozen als vice-voorzitter. Hij neemt de plaats in van lord Killanin. De andere twee vice-voorzitters zijn de Nederlander jhr rar, H. A. van Karne beek en graaf Jean de Beaumont (Frankrijk). Naast Daume waren er nog vier kandidaten voor de functi* van vice-voorzitter: de Australiër Hug hes Weir. de Noor Jan Staubo, de Libanees Gabriel Gemayel en de Bra ziliaan Silvio de Magalhaes Paöilha. Avery Brundage. die twintig jaar lang het IOC heeft geleid, werd door het comité benoemd tot erevoorzitter voor het leven. 4 1 3 1 3-10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 13