In de zweefvliegerij hangt op grote hoogte een milde stilte Grote geldprijzen vormen een gevaar voor de duivensport Leer motorvliegen of zweefvliegen WAT DE BLANKE BESCHAVING VOOR AFRIKA BETEKENT Schweppes - Sodawater DS'70 en de 'lijmpoging' Waarom geen protest tegen massamoorden in Boeroendi? Kunst in het stadhuis Regering en de vakbonden Een kolonelsregime? DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ARNEiVTUIDEN Twee dagen na de Schcldevlucht met rond de JO ronkende motorvliegtulgjes, hangt over liet vliegveld Midden- Zeeland de milde stilte van de zweefvliegerij. Zo nu en dan is een licht gesuis te horen als een klein zweefvliegtuigje met de lier rie lucht wordt ingetrokken. Maar verder gaat het allemaal geluid loos. Zo is het ook voor wie op enkele honderden meters hoogte in de cockpit zit. Er ontstaat wat geruis als een bocht geno men wordt, maar afgezien daar van is het rustig. En veilig. Een zweefvlieger met enige routine beziet in alle kalmte de landerij en ver beneden zich. En als er geen vliegveldje in de buurt is, dan zoekt hij zo nodig een stukje grond om te landen. Wie in zo'n geval spreekt van een noodlan ding, gaat zich te buiten aan mallepraat. Om de illusie uit de wereld te helpen, dat de zweefvliegerij een bedrijf zou zijn voor lieden met stalen zenuwen, schreef de Mid delburgse zweefvlieger E. J. Po lak een paar weken geleden een ingezonden stuk in deze krant, waarin hij zich berispend uitliet over de ondeskundige wijze, waarop zo nu en dan geschreven werd over noodlandingen. Hij combineerde zijn leerzame brief met een uitnodiging aan de re dactie, om eens een zweefvlucht mee te maken. Nou gaat niemand graag voor angstig door en dus wordt de vlucht gemaakt. Maandag rond het middaguur la ten we ons voor de eerste maal met behulp van een door een lier getrokken staalkabel de lucht in trekken. Kalmpjes aan verlaat het zweefvliegtuigje de bodem en een ogenblik later hangt het toes tel vrij stijl achterover. Een mo ment lijkt het or het achterover in een gat. zal vallen; direct daar na gaat de neus voorover en er wordt gezweefd. Op 320 meter hoogte, zo wijst een klokje aan. Lewedorp, Middelburg .en Arne- muiden zien er Madurodammerig uit en het Veerse Meer lijkt nie tig. De omstandigheden zijn niet erg gunstig. Er is vrijwel geen thermiek en de vlucht duurt maar even. Te kort eigenlijk. Maar lang genoeg om te begrij pen, waarom bijvoorbeeld de heer Polak zich al zestien jaar vrijwel elk weekeinde en in de vakanties op grote hoogte be geeft. De zweefvlieger heeft vo ren uitgelegd hoe men van rich ting en van hoogte veranderd en hoe men op verschillende manie ren kan remmen. Slippend nadert het zweefvliegtuig de grasbaan van het vliegveld en de landing doet niets onaangenaams met de maag. Tevoren heeft de heer Polak uit gelegd met welke veiligheids maatregelen de sport is omge ven. Elk jaar worden de drie a de vliegclub Mid den-Zeeland door een deskundige van de rijksluchtvaartdienst gron dig geïnspecteerd. Elke maand herhaalt een deskundige van de vliegclub het technisch onderzoek en dagelijks bekijken de vliegers voor elke tocht zorgvuldig hoe net er bijstaat met net toestel. Het oplieren van de vliegtuigjes is ook op allerlei manieren ge waarborgd en uisluitend geoefen- den begeven zich op hun eentje opwaarts. De heer Polak: „De rijkslucht vaartdienst stelt liicr in Neder land vrij zware eisen. Dc toestel len, waarmee hier gevlogen wordt, zijn gemaakt door een Westdultse fabriek, die vrijwel heel West-Europa van zweefvlieg tuigen voorziet. Maar voor Ne derland bouwt men op voor schrift een aantal extra dingen In, die extra zekerheid geven". De rijksluchtvaartdienst geeft ook de zweefvliegbewijzen af. De examens daarvoor worden afge nomen door mensen van de zweefvliegclubs, die veelal op hun beurt een instructeursdiploma hebben verkregen door zich te onderwerpen aan de toets van de luchtvaartdienst. Wie van de luchtvaartdienst een toegangs kaartje voor het luchtruim wil loskrijgen, moet theoretische en praktische kennis ten toon sprei den. Brevetten zijn heel andere din gen. Die haalt, men door te bewij zen. dat men een aantal solo vluchten kan maken, door te la ten zien, dat men weet hoe ae thermiek moet worden benut of door over grote afstanden te vlie gen. Juist bij die grote afstanden, de overlandse vluchten, komt een zweefvlieger nog wel eens op een landje terecht, dat gewoonlijk voor andere doeleinden wordt ge bruikt dan voor landingen. De heer Polak: „Je kunt dan niet spreken van een noodlanding. Dat hoort er gewoon bij. Als er scha de wordt aangericht, moet die vergoed worden. Het toestel wordt opgehaald en er is niets aan de hand". Een dure sport voor de elite? De heer Polak ontkent dat ten stel ligste. De zweefvliegclub Midden- Zeeland met zo'n 40 actieve le den, vraagt vijfhonderd gulden contributie per jaar. Voor die prijs heeft men hei hele jaar door in de weekeinden en ;n de vakantie deel aan de zweefvliege rij. Men stelt een ploegenhjs: samen en iedereen kan regelma tig naar boven. Wie wil leren vliegen kan een tienlessenkaart van honderdvijftig gulden kopen een bedrag, dat als men lid van de club wordt in mindering wordt gebracht op de contributie. Wie zeer voorzichtig is en het eerste helemaal zeker wil weten, kan voor twaalleneenhalve gul den op het vliegveld een kaartje kopen, dat recht geeft op een rondvlucht met één van de leden van de vliegclub. Die vliegclub heeft overigens niet alleen zweefvliegers, maar ook piloten, die zich -vermaken met gemotoriseerde toestelletjes. Vo rige week waren ze in groten getale bijeen. Maar maandag kwam er slechts af en toe een motorvliegtuigje binnen op bet vliegveld. De zweefvliegers, die op hun beurt wachten voor de volgende vlucht, keken er even naar en haalden de schouders op. „Dat is wel aardig, maar het is eigenlijk niet echt vliegen", sprak de heer Polak minzaam. „Het zweefvliegen is te vergelijken met zeilen en het motorvliegen met puffend rondvaren in een motorbootje. Als je boven bent met een zweefvliegtuigje en je kunt wat stunten, dan voel je je als een vlinder". Om hem heen knikte men begrijpend BELG KW IN ÉÉN MAAND RUIM MILJOEN FRANCS: ZONDER SPONSORS EN GELDSCHIETERS BIERVLIET Niet alleen Sn de wiel rennerij. auto- schaats-, schaak- en andere sporten zijn grote geld lied ra gen te verdienen. Wie de gewonnen i geldbedragen van de nationale- en In ternationale vluchten bekijkt zal tot de conclusie komen dat ook met de duivensport grote sommen geld te J winnen zijn. In de duivensport, zonder sponsors en zonder geldschieters komen de gewon nen bedragen bovendien allemaal uit de zakken van de verliezende deelne mers. Bijvoorbeeld de internationale Pauvlucht. waarop de verschillende landen alle bij voor inschrijving slechts een beperkt aantal duiven mo gen inkorven. Zo mag België, nog steeds de bakermat van de duiven sport genoemd. 750 duiven inkorven. Nederland een maximum van 250 dui ven enzovoorts. Er namen aan deze vlucht 1232 duiven deel, en de over winning ging naar de Nederlander Niesink uit Bleiswijk, die hiermee voor de vierde maal een belangrijke zege boekte. Gepould was zijn duif niet. maar hij ging in ieder geval lopen met de 20.000 francs verbonden aan de zege. Wel gepould waren de vier door Pol Bostijn uit Moorslede ingekorfde duiven. In 1970 maakte deze liefhbber. ook me: vier duiven spelend een uitslag, welke men niet licht zal vergeten. Hij won toen 1, 3, en 39 en mocht meer dan 200.000 francs de zijne noemen. Dit jaar won hij internationaal 13, 47 en 105 respec tievelijk met zijn 2de en 1ste en 3de getekende, welke hem op internatio naal vlak 132.500 francs opleverden. Nationaal wonnen deze duiven, die zogenaamd driedubbel getekend wa ren nog eens 77.280 francs terwijl ze in zone West West-Vlaanriere-n i 7. 21 en 36M wonnen en nogmaals een hele reeks francs winnen, zodat alleen op deze vlucht al een totaal aan inkom sten geboekt werd van 254.152 francs. Op Biaritz. de vlucht, die na tien dagen internationaal nog niet gesloten kon worden, omdat nog steeds een vierde deel van de duiven niet thuis was, kon dezelfde liefhebber y/eer op de eerste dag drie van zijn vier ingekorfde duiven klokken. Beginnend met de 1ste prijs internationaal won hij een bedrag, dat vergeleken kan worden met hetgeen hij won op Pau. Dit was voor dit momenteel op een superconditie draaiend hok blijkbaar) nog niet genoeg, want diezelfde dag wonnen zijn jaarlingen een hele reeks koppnjzen op nationaal I-imoges, be I glnnend met de Hóe en 10de prijs, met de volgende tijden: 15.06 uu, 15.18 uur. 15.21 uur. 15.41 uur, 15.46 uur. 16.00 uur. 16.01 uur. 16.20 uur. 16.27, uur, 16.31 uur. 16.32 uur. 16.34 uur.| 17.11 uur. 17.16 uur. 17.38 uur, 18.02 uur, 18.07 uur. 19.19 uur. 19-36 uur. Daarmee won hij 20 prijzen me*. 24 ingekorfde duiven en dc dag nadien klokte hij vanuit AngOuleme. Om 15-53 uur zijn 'Ruffec', de duif, die in 1971 de 1ste nationaal Ruffec won. Hij won hiermee dc lste interproviiv ciaal Angouleme terwijl hij gepould stond 2000-1000. Zijn overige duiven vlogen om 16.08. 16.09. 18-55, 19.22 er. 19.30 uur vroege prijzen. soort duiven, vluchten ieder boort. Dit jaa uit Wervtk tegen meer di Miljoen Daarmee nog niet voldaan zijn ging hij naar nationaal Sint-Vlnccnt met K duiven, waarvan hij om 10.06 uur de lste provinciaal won en nationaal heel vroeg zat om weer 7 van de acht duiven in de voorste helft van de prijzen te draaien. In totaal vloog hij; op amper een maand tijd meer dan een miljoen francs bij elkaar. Een werkelijk unieke prestatie, die men in feite op sportief vlak als een gevaar voor de duivensport mag be schouwen. Gevaar, dat die duivensport steeds meer en meet een geldspel gaat worden. Het valt op. dat juist In streken, waar het geldspel van zeer ondergeschikt belang is. de duiven sport als vrije tijdsbesteding steeds meer uitbreidt, dit in tegenstelling tot centra waar men niet meer over de lste prijs, maar over de gewonnen poulan praat. Al met al is het jaar 1972 voor de reeds jaren wereldberoemde kolonie van Pol Bostijn weer een superjaar geworden. Om een idee te krijgen met. welke klasse deze liefhbber speelt vol gen hier de uitslagen over drie jaar van een van zijn allerbeste fonddui ven. de Pasport de 6763296047 een zoon van de wereldberoemde Yzeren (zoon van de Yzeren Sticbelbaut) met een zuster van de Benoni. die in 1970 j de lste internationaal Pau won. In 1970: Chateauroux 4de, Brive natio naal 57. Pau internationaal 3, San Sebastian internationaal 9de. In 1971: Dourdan 51ste, Chateauroux 74ste, Pau internationaal 178, San Sebastian internationaal 9de. In 1972: Brive nati onal 288, Pau internationaal 47. Bia ritz internationaal 10de. Dergelijke grote klassiekers worden slechts door de allerbeste duiven gewonnen de nationale overwinnaar in Nederland n Gerard van Hoe K) duiven op Limo- n; zijn lste pnjs- -inzoon •.vin de Pa- c allerbeste duiven ide prijswinnaar Ut beet de Yzeren moe (ADVERTENTIE j VLIEGCLUB MIDDEN-ZEELAND Inlichtingen telefoon (01180) 3463 en elk weekeinde op het vliegveld. meer dan 100 km v vliegen dan zijn naaste concurrenten. De duif stamt volledis af var. het dul vengeslacht van André van Bruae- ne uit Lauwe en heeft in zijn voorge slacht zowel Angouleme als Barcelona winnaars, terwijl tevens he: Gonn- soort zijn parten speelt Tegen 3707 duiven won hij de eerste pnjs. Kabellegging in kanaal bij Souburg VLISSIN'GEN In de periode van 4 tot en met 29 september, zullen in het Kanaal door Walcheren, plus mi nus 300 meter ton zuiden van dc draaibrug te Souburg een aantal PTT- kabels in dc kanaal bodem worden ingespoten. De werkzaamheden worden ten dele uitgevoerd vanaf het werkvaartuig 'Spuitponton nr. II'. Dit vaartuig zal de reglementaire passeereelnen voe ren. terwijl er zoveel mogelijk voor wordt zorggedragen, dat de scheep vaart onbelemmerde doorvaart wordt geboden. De scheepvaart wordt ver zocht met genoemde werkzaamheden rekening te houden en met vocrrach- zichtig te passeren. Duikwerken bij uitmonding rioolpersleiding VLISSIN'GEN Vanaf heden tot en met 8 september 1972. zal op dc plaats waar een persleidinz in de. Wpsterschelde-Biozelingse Ham. nabij boei 36, uitmondt een uitmondJngscon- structie worden geplaatst. Ten behoeve van dit werk vinden overdag en bij gunstige weersomstan digheden, tijdens de kentering, duik werkzaamheden plaats. De scheep vaart wordt verzocht met genoemde duik-werkzaamheden rekening te hou den en met voorzichtigheid te passé- ADVERTENTIE En het geschiedde een dezer dagen dat de burgemeester van Oostburg een verbod uitvaardigde, dat liet fraai geïllustreerde Zuidafrikaanse tijd schrift 'Panorama' niet langer op de leestafel in de hal van het Oostburgse gemeentehuis zou mogen verschijnen. Het bevel ging uit na een protest van de streekjeugdleider Fred Bergweff, blijkbaar een machtig man in de contreien van Westelijk-Zeeuwsch- "Vlaanderen, onder voorwendsel dat dit propaganda en eenzijdige reclame voor Zuid-Afrika was. Het paste volkomen in het politieke kraam van de heer Schipper, die, naar hij zei, niet eens wist dat het tijd schrift op de leestafel in de hal van het gemeentehuis lag. Althans, zo le zen we in de kolommen van de "PZC'. Ik heb het laatste nummer van 'Pano rama' van juli jl. nog eens doorgebla derd, maar heb bij mijn beste weten niets vernedersnds voor de zwarte be volking of aanstootgevende, politieke propaganda in dit mooi uitgevoerde tijdschrift aangetroffen. Mag Zuid-Afrika van de heren Schip per en Bergwerff geen reclame en propaganda maken voor zijn mooie land? Nederland doet toch ook bv. door middel van de Wereldomroep, waar aan alle luisteraars en kijkers van radio en televisie meebetalen? In de ogen van een grote, zwarte meerderheid door een kleine, blanke minderheid. Iet wel: het is tegen deze blanke, zogenaamde 'onderdrukking', waarte gen de heren ageren. Niet tegen ter reur die een zwarte minderheid in de Afrikaanse staat Boeroendi uitoefent op een zwarte meerderheid. In enkele maanden tijds werden daar 150.000 leden van de. stam der Hoetoes (de meerderheid) als honden afgemaakt door leden van de stam der Toetsi's (de minderheid). Soort over soort is genade hééft wij len prof. Snouck Hurgronje eens ge zegd. Het blijkt maar al te zeer, dat dit niet waar is. Waar blijft het portest tegen deze wandaden van ae heren van het Ango- 1 a-comité, van het comité voor Zuide lijk Afrika, van de Wereldraad van Kerken, en niet te vergeten van de heer Age Kamermans, de 22-jarige Middelburgse onderwijzer, die als lid van het PPR-actiecentrum in de Zeeuwse hoofdstad zich speciaal bezig houdt met de problematiek van de onderdrukte gebieden in de zuidelijk Afrika, blijkbaar door de redactie van de *PZC' zo'n expert op het gebied van de Afrikaanse en koloniale zaken geacht, dat hij uitverkozen werd voor een interview om zijn afkeurende me ning weer te geven over de uitlatin gen van de Portugese hoogleraar dr Damas Mora, die in een onderhoud met een redacteur van de 'PZC' (woensdag 26 juli) de euvele moed had gehad breedvoerig uiteen te zet ten dat de Nederlanders door de ver schillende comités verkeerd worden voorgelicht over Portugees Afrika Het is nog niet zolang geleden da» een Hindoestaans academicus uit Pa ramaribo in een discussie voor de televisie met Nederlanders en creool se Surinamers over uittreding van Suriname uit het koninklijks verband zei: „Noem mij één Afrikaanse staat, waar de bevolking na de ontkolonise- nng in welvaart is toegenomen?" De neren moesten het antwoord schuldig blijven: Ongeveer honderd jaar geleden was centraal Afrika nog vrijwel een witte vlek op de kaart van dit reusachtige continent. De westelijke wereld was nog volkomen onwetend van de on menselijke wreedheden die daar wer den bedreven. Het was de Portugees Diogo Cam die in 1482 het "koninkrijk Kongo' ontdek te. Sinds 1441 brachten de Portugezen produkten van de Afrikaanse West kust op de markt te Brugge. In 1576 bouwde de Portugese Paulo Dais de eerste Europese huizen in de stad Santo Paulo de Luanda, thans nog de hoofdstad van Portugees Angola. Dit Angola grensde aan de noordzijde, gescheiden door de rivier Zaire aan de voormalige Belgische kolonie Kon go, dat in 1961 z'n onafhankelijkheid verkreeg, waarvan de naam thans om gedoopt is in republiek Zaire. In An gola begonnen de Portugezen hun ko- lonisatiearbeid. maar het zg. 'konik- rijk Kongo' bleef voor hen onbekend gebied. Dat zich daar verschrikkelijke wreedheden afspeelden, kwam pas aan het licht toen de Britse zendeling dr. Livingstone zijn ontdekkingsreizen door donker Afrika begon, nu ruim honderd jaar geleden. De ontberingen die deze vorme man, die niet om materieel gewin, maar alleen uit lief de voor en mededogen met zijn zwar te medemensen naar Afrika was ge reisd, zijn bijna niet te beschrijven. De wreedheden, die hij in de binnen landen aanschouwde, werden in de openbaarheid gebracht door de Ameri kaanse journalist Stanley, die op zoek ging naar dr. Livingstone, die als vermist werd opgegeven. Hij trof hem in een erbarmelijke toeStand in het binnenland aan. Door gele koorts ver zwakt, stierf deze edele mens kort daarop in een negerdorp aan het Tangayikameer. Destijds heerste in dat gebied een machtig negerstam hoofd, M'Siri genaamd, die berucht was om de wreedheden die hij op zijn medemensen bedreef. Zo is bekend geworden uit de dagboeken van dr. Livingstone, dat hij vrouwen, van wie hij afwilde, met bloeddorstige bloed honden in een beperkte ruimte liet opsluiten. Enkele dagen later vond men van deze ongelukkigen nog slechts beenderen. Vrienden, die hem verveelden, liet hij het hart uitrukken, waarvan hij het bloed opzoog. Weer anderen liet hij uithongeren en gaf hun hun afgehakte ledematen te eten. Dat was 'de be schaving en cultuur' van het toenmali ge Centraal Afrika. Veel veranderd was er nog niet toen koning Leopold II der Belgen in 1876 besloot een onafhankelijke staat Kongo onder zijn souvereiniteït te stichten: 'i'idee mai- tresse' van Leopolds regering was de economische expansie, die leidde tot een groter België in het hart van Afrika. Het was in 1908 dat de Belgi sche staat besloot dit gebied met z'n onuitputtelijke hulpbronnen en met de schuldenlast, die er op rustte, van de koning over te nemen, waarna de ontwikkeling van dit immense gebied met kracht ter hand genomen werd. "Blanken hebben dit grote land tot ontwikkeling gebracht, blanken heb ben een eind gemaakt aan de wrede stammenoorlogen, toen zij er heer sten, maar zodra zij de hielen gelicht hadden, begonnen de moordpartijen opnieuw, zoals de bloedige tonelen van de laatste maanden in Boeroendi aantonen. J. K. Mesu, Middelburg. de beste partner voor uw whisky Uw artikel 'Terzake' in de PZC van 5 augustus jl. onder de kop 'Scholten had geen speelruimte' legt naar mijn mening de vinger precies op de won de plek, Scholten's voorstel was dan ook in wezen geen compromis. Integendeel, het was vrijwel de precieze weergave Teleurstellend is het feit dat er in de pers zo weinig aandacht is besteed aan de stammenoorlogen en de daar. uit voortvloeiende massaslachtingen in de Afrikaanse staat Boeroendi. Merkwaardig evenwel en ook gelijk te kenend voor de gedaclitengang der zich links noemende groeperingen en actiecomités is het feit, dat er vanuit 'verlichte' hoek, die anders zo razend snel is om alles wat naar overheersing en geweld riekt met demonstraties en protesten te overspoelen, nu niets ge hoord wordt. Als het gaat om koffie uit Angola voor consumptie in ons land uit te sluiten, of om de Griekse regering gelijk te stellen met de grond der aarde, of om de Zuidafrikaanse (blan ke) regeringsleiders voor autoritaire, discriminerende onderdrukkers te be stempelen, is 'links' in de voorste ge lederen van hen die naar recht en vrij heid streven. Ze werpen zich op als be schermers van de gekleurde en onder drukte volken. Willen vooral gelijkheid en als het enigszins mogelijk is. vernie tiging van de in hun ogen autoritaire kapitalisten. Ze verafschuwen voor oordelen, bij voorkeur van blanke zij de, maar zien waarschijnlijk over het hoofd dat diezelfde vooroordelen de kurken zijn, waar 'links' op drijft. De misprijzingen en bedreigingen aan het adres van de Zuidafrikaanse en Rhodesische regering liegen er niet om. Links, en wat daar verder nog voor moet doorgaan, stelt alles in net werk om iedere misstap (die toch iedereen wel eens maakt) van weste lijke en blanke regeringsleiders in kwaad daglicht te stellen. Veel demonstraties en protesten, be halve bij de vertegenwoordigingen van de Chinese Volksrepubliek en de U.S.S.R. in West-Europa, terwijl de Amerikaanse ambassades alles op hun nek krijgen. En om op Boeroendi te rug te komen: waarom géén solidari teit met de onderdrukte en vervolgens afgeslachte negers? De term 'solida riteit' is toch het wapen in de rech terhand van de linkse vrijheidsstre- vers? We zijn toch zo progressief, zoals dat onder andere tot uiting komt in een blindelings opkomen voor de rechten van, naar hun zeggen, onderdrukte volken? Plotseling horen we hier evenwel geen aanklacht of bedreiging. Weten de intellectuele, voortuitstre- vende studenten hier misschien geen raad mee? Het schijnt zo. We kunnen in ieder ge val vaststellen, dat velen, die progres sief willen zijn, gekenmerkt worden door een opvallend eenzijdige visie. Hierin komt duidelijk tot uiting, dat de linkse opvattingen enorm verdeeld zijn en als criteria hebben: niet we ten wat ze willen, niet weten wat ze zien, niet weten wat ze doen moeten en derhalve van nul en generlei waar de zijn. Dat is dan de werkelijkheid. De schijn is anders, maar daar is het ook schijn voor. Om niet bij voorbaat in de 'verlichte' hoek de indruk te wekken, dat ik met vooroordelen bezet ben, wil ik het vol gende opmerken: Ik ben me ervan be wust, dat allen die oog hebben voor de ellende en misstanden in onze samen leving (zoals zij zeggen te hebben) idealen nastreven. Eén daarvan is, die ellende en misstanden op te heffen. Terdege rekening houdend met het feit. dat dit nooit kan en zal gebeuren, mogen we toch niet lijdelijk zijn van uit het standpunt: Het is nu eenmaal zo, we kunnen er niets aan doen. Dat is fout. We moeten doen wat we kun nen doen. Op zichzelf genomen is dat ideaal dan ook goed te noemen, alleen het stand punt waaruit en de middelen waar mee men dit doel tracht te verwezen lijken, vertoont nogal wat gebreken. Ook dat is menselijk: en zodoende is er wel enigszins begrip voor op te bren gen. Toch zou de maatschappij waarop zij zich richten er meer mee gebaat zijn als 'links' zich realiseerde dat ook zij inderdaad mensen zijn en derhalve inderdaad idealen nastreven. Ligt dat alléén al in onbereikbare verten, daar bij komt, dat er in htm idealen die mensen worden uitgebannen, die geen opvattingen hebben die met de hunne overeenkomt. Dat zijn onderdrukkers en zodoende worden ze niet meegeteld in hun ideeën. Concluderend kunnen we stellen dat de hoge toren vanwaar zij blazen, zwakke fundamenten heeft en daar om een wankel geval is. Wat dieper graven zou werk en inzicht geven in de eigen problematiek, die er zeer zeker is. Joh. de Rijke, Pres. Rooseveltlaan 101, Er verschijnen de laatste dagen, in uw veel gelezen dagblad weer berich ten over het wandtapijt van Wil Fruij- tier voor hel Terneuzense stadhuis. En het welles en nietes van de aankoop van het bovenbedoelde wand. tapijt is weer in de volle belangstel ling. Bij het nietes, dus het niet aankopen van het bewuste wandtapijt, wil men gaan snuffelen in de cartho- theek van de stichting 'Kunst en be drijf' in Amsterdam. Nu is mijn vraag deze: hebben de heren daar in Temeuzen dan zo'n rancune tegen de Zeeuwse kunste naars?? Het is maar een vraag. De kunstenares Mary Hobijn uit Am sterdam, zeer capabel om over kunst te kunnen oordelen dit even ter onderstreping aan de Terneuzense he ren heeft een zeer duidelijke brief met motivering, aan het gemeentebe stuur van Temeuzen geschreven, waarin zij aantoont, dat het werk van de Zeeuwse kunstenaars, zeker niet minderwaardig is, alleen belangrijk goedkoper, omdat die kunstenaars be scheidener van aard zijn. In die be wuste brief, toonde Mary Hobijn ook aan, dat die Zeeuw-se kunstenaars geen gelijke kansen hebben gehad. En ik vermoed, ook. dat ze die niet zullen krijgen. Mary Hobijn komt niet uit deze streek, en heeft dus ook niets tegen de kunstenaars uit Zeeland. Daar zij zeer nauw bij deze affaire betrokken is geweest kan men naar mijn gevoel, aan haar oordeel toch niet zo maar voorbijgaan. Vandaar dus mijn vraag: hebben de heren in Temeuzen dan zo'n rancune tegen de Zeeuwse kunstenaars? Nog onbegrij pelijker is het. dat die gemeente Ter- neuzen, die zo een uiterst- gering be drag heeft uitgetrokken, voor kunst aankopen, voor het kapitale ge bouw, zoals het stadhuis, met dat weinige geld. zo onbegrijpelijk om gaat. Deze affaire is zo moeilijk te volgen. Hebben de autoriteiten daar in Ter- neuzen misschien een soort minder waardigheidscomplex, 'betreffende de kunstenaars in hun eigen provincie Dat zou dan geen stimulans zijn voor de kunstenaars, om zich in Zeeuwseh- Vlaanderen te vestigen, maar eerder een uittocht van kunstenaars uit deze regio. Zouden zij, die het voor het zeggen hebben in Temeuzen dan nog op zo'n verouderd standpunt staan van we verdienen niets aan hen, dus wat moeten we er mee. En dan te beden ken. dat men daar zo een modem stadhuis heeft. Dat. zou dan de tegen stelling kunnen zijn. van een stad die in ontwikkeling is. en die de pas var die ontwikkeling niet bij kan houden: Het financiële beleid, betreffende de kunstzaken, dat men daar voert, doet wel in die richting denken. Of moet ik toch de maag stellen: heeft Temeuzen zo een hekel aan de Zeeuwse kunstenaars? H. A. Kroonder Zaamslag van wat door de toenmalige minister Drees en De Brauw in het kabinet al als onaanvaardbaar was gekenschetst. In dit verband is het goed om nog eens aan te stippen, dat pas op de dag dat de heer Scholten het misluk ken van zijn lijmpoging bekend maak te. ae fractievoorzitters voor het eerst kennis konden nemen van de op dracht die door de heer Biesheuvel aan de heer Scholten was meegege ven. He: geheel maakt dan ook sterk de indruk, aai bepaalde regeringspartijen geprobeerd hebben op deze manier de zwarte Piet van het mislukken van DS'70 toe te schuiven. Gelukkig laat het artikel Terzake', evenals trouwens het artikel van uw parlementaire redacteur in dezelfde PZC van 5 aug. scherp zien, waar in werkelijkheid de schuld van het mis lukken ligt. 4 En de Nederlandse huisvrouw zal straks wel haar portemonnee merken, dat de spiraal van steeds doorgaande inkomens- en prijsstijgingen niet door partijen, die bindingen met werkge versorganisaties hebben, maar nog minder door andere partijen, waarbij ook de zg. progressieve partijen, die hun stem niet meer tegen de vakbon den durven verheffen, zal worden doorbroken. De heren Drees en de De Brauw, op wier bekwaamheid ook hun felste tegenstanders nauwelijks afdingen, hebben laten zien, dat zij impopulaire maatregelen niet uit de weg gaan, als zij die in 's lands belang achten. En inkomens- en prijs maatregelen zijn nu eenmaa' niet po pulair. Maar juist de smalle beurs zal merken, dat zijn belang het meest De kiezer zal straks uitmaken of hij Drees en De Brauw en htm medestan ders in staat- zal stellen, de inflatie eindelijk tot staan te brengen en daar door mede het vertrouwen van ons volk in zijn regering herstellen. A. de Vries, Middelburg. Als men de dagbladen leest, vraagt men zichzelf wel eens af wie of er nu regeert: de regering of de vakbonden? 'In de PZC kan men lezen, dat van de zijde van de vakbeweging fel is gerea geerd op de uitlatingen van ex-minis ter De Brauw. Hoe kan het ook anders. De vakbonden willen van ma tiging van lonen en prijzen zeer wei nig weten om onze zieke economie nog wat in het goede spoor te bren gen. De vakbonden stellen de wetten en dienen de regering van advies hoe ze regeren moeten. Als de regering niet dansen wil naar de poppen van de vakbeweging, dan is Leiden in last. En of de economie van een land daardoor nog slechter wordt is de vakbondsbestuurder om het even. Die snijden graag in een andermans leer en hebben zelf geen centje pijn. en als een onderneming wegens stagnatie op de wereldmarkt en de steeds ondr£ gelijke last van de sociale lasten een groot deel personeel moet afvioeier. of helemaal te gronde gaat. dan schuift de vakbeweging de schuld in de schoenen van de leiding van zulk een bedrijf o£ onderneming. Dan moe ten de papieren op tafel komen en moet de bond kunnen vaststellen. Wat er aan schort en ga zo maar door. komt er in een streek of provincie Graag willen wij reageren op hetgeen dhr. J. K. Mesu heeft geschreven in de PZC van 3 augustus jl. Meneer Mesu u stelt dat het Neder landse volk geldmoet opbrengen voor zijn leger. Daar zijn wij het roerend mee eens. Dat 581,- een aardig be drag is. zijn wij het ook roerend mee eens. Menige dienstplichtige zou naar een dergelijk bedrag verlangen. Want onze wedde bedraagt in 't geheel geen 581,- ma3r 280,-. dat scheelt even 300.-. Wanneer u het bruto bedoeld heeft, is er nog een verschil van 160.- TJ vergelijkt daarnaast onze wedde met die van de Franse soldaten. Bete kent dit voor u, dat wij net zo zwaar onderbetaald moeten worden als zij. Voorts zijn we achtergesteld bij die genen die door kunnen werken en verder studeren (nb. slechts 34°/o moet in dienst). U constateert bij het zien van solda ten uit de Generaal Berghuijskazeme. die lang haar dragen, dat het Neder landse leger daardoor éen haveloze troep is. Deze conclusie lijkt ons zeer overtrokken. Gelukkig constateert u reeds zelf. dat het zich te allen tijde domweg schikken naar de u zo gelief de discipline, tot afschuwelijke prak tijken heeft geleid. U noemt de groetplicht een pietluttig heid. Wij hopen dat de minister da: ook zo ziet. en deze snel afschaft. Aan het eind van uw ingezonden stuk merken we, dat u niet alleen tegen langharige soldaten bent. maar tegen de gehele Nederlandse jeugd. U schrijft oa. ..Het onverstand schijnt steeds meer veld te winnen". U gunt hen blijkbaar de gang naar de stem bus niet. gaat voorbij aan het feit. dat de Nederlandse jeugd niet een blok vormt, maar er ook onder de jeugd verschillende stromingen zijn. Misschien wilt u ook wel voorbijgaan aan het feit, dat wij nog altijd in een democratie leven. Aangezien u het over parades heeft, waar jongens goed verzorgd en goed gekapt voorbij hun koning trekken, en u constant in de geschiedenis terug gaat naar machtige iegers. lijkt het ons voor te komen of een soort dictatuur wilt mei een ijzeren disci pline. Is dit soms een ko'.coelsregime? A. P. Abrahamse, St-Laurens, D. Everaars, Souburg. J. Hagenaar. Sluis. Allen gelegerd 3reöa. grote werkloosheid die de vakbonden zelf in de hand gewerkt hebben, dan moet de regering maar eens zo veel miljoen op tafel leggen voor bestrij ding van die werkloosheid. En als men fabrieken bezet bij een werksta king waar men helemaal niks te zoe ken heeft op een anders eigendommen of terrein men heef: dat ook in Vlissingen kunnen zien met de laatste metaalstaking dan moet de onder neming de werkwilligen die door toe doen van de vakbonden niet werken konden nog betalen ook. Dat noemt men in 1972 vrij democratisch Neder land. We lazen dat de industriebond na 21 weken overeenstemming heeft bereikt met de NV Peiger in Eramen. De NV Peiger is misschien half kapot maar dat deert de bond niet. Voor de vakbonden zou het spreekwoord van daag wel kunnen gelden: schoenmaker blijf bij je lees: en bemoei je toch zeker niet me: de politieke signatuur van een kabinet. Probeer onze zieke economie wat bij te sturen in plaats van nog slechter ze maken. J. Riemens Hertenweg 8 Nieuwdorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9