COLA 01 UP 58 „SOCIAAL CONTRACT AFSLUITEN MET ROMPKABINET-BIESHEUVEL MOGELIJK" Biesheuvel verder met 'rompkabinet' Scherpschutter in Ulster in arrest n Wiegel: „DS'70 kan nog wel eens diepe spijt krijgen van uitstappen" Voorzitter Brussel van Industriebond-N KV: voldoende vertrouwen SOCIAAL CONTRACT Politiek en genees kunde ALARMCENTRALE ANWB DONOERDAG 10 AUGUSTUS 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 UTRECHT De vakbonden in de metaalindustrie beginnen binnenkort met werkgevers het overleg over de cao-grootme taal, die 1 januari '73 van kracht moet worden. Deze gesprekken worden gehouden in de Raad van Overleg voor de Metaalindu strie (ROM). In deze ROM heb ben zitting de drie werkgevers verenigingen in de metaalindu strie en vijf vakbonden. De me taalindustrie wordt ook wel grootmetaal genoemd, ter on derscheiding van de kleinme- taal of metaalnijverheid die een eigen cao heeft. De heer Piet Brussel, voorzitter van de in Utrecht gevestigde Industrie- bond-NKV (ruim 140,000 leden), geeft antwoord op de volgende vragen met betrekking tot het komende o leg. Wanneer start u in de ROM? „Op 4 september komen we voor tel eerst bij elkaar. Het zal niet meer ajn dan een bespreking van de data voor de onderhandelingen. Een com- ADVERTENTIE) Haarlem 9 augustus 1972: Heer maakt vreemde kuitenflikkers. Zich onbespied wanend, maakte een heer van onge veer 56 jaar één dezer dagen vreemde sprongen in de Haarlemmerhout. In zijn band had hij 'n groene bus. Dit zonderlinge gedrag trok de aandacht van een parkwachter. Toen deze de man staande hield, bleek dat hij een bus Deocologne Extra Dry had gekocht. De nieuwe droge deodorant van 4711. En dat hij alleen uit louter vreugde probeerde een fraaie kuitenflikker te (Een grote bus hebt u voor 5.50). (Slot van pag. 1) den zou dan dit jaar wel eens kunnen worden gecontinueerd. Sinds enkele weken hebben met name de werkgevers hun vertrouwen in het optreden van minister Boers- ma, de voorzitter van het overleg, verloren. Het kabinet had in een ge heime bijeenkomst de werkgevers- en werkneraersvoorzitters laten weten, dat er voor 1973 geen reële loonsver betering mogelijk zou zijn. Deze voor zitters waren bereid op de zogenaam de nullijn te gaan zitten, als het kabinet in de begroting voor 1973 niet mei te zware eisen zou komen. Slechts een week nadat de voorzitters over het kabinetsstandpunt waren in gelicht, zei minister Boersma in een interview, dat er misschien toch nog een reèle loonsverbetering van 1 a 2 procent mogelijk zou zijn. Op 24 juli zei dezelfde minister in Ruim Zicht, het orgaan van het NKV, dat zijn collega van economische za ken bezig is na te gaan „welke moge lijkheden er zijn om binnen het globa le prijsstramien de prijsontwikkeling volgend jaar beter in de hand te houden". Hij zegt dat het kabinet denkt aan melding van prijsverhogin gen en „anderszins". In een venijnig commentaar hierop schreef het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond: „Gezien de samenhang tussen lonen en prijzen mag dan worden aangenomen dat minister Boersma op zijn beurt bezig is geweest eveneens na te gaan hoe de lonen volgend jaar beter in de hand te houden?" Het NCW meent, dat er als men zo doorgaat in 1973 van een doorbre king van de inflatiespiraal niets te recht zal komen. Zowel werkgevers als werknemers zien in het interim-kabinet niet meer een partner waarmee een contract *an worden gesloten. Wel zijn vakcen trales en centrale werkgeversverbon den het er met elkaar over eens. dat de enige mogelijkheid tot terugdrin- üing van de inflatie is gelegen in het maken van afspraken voordat hun bonden de gesprekken over af te sluiten cao's beginnen. Voor de reali sering van deze wens liggen echter zeer grote drempels, die voor iedere Partij moeilijk zijn te overschrijden. Tot nu toe blijven zowel werknemers als werkgevers op de door hun inge diende eisen staan. Een onzekere fac tor bij dit alles is dan nog steeds de vraag wat er in de rijksbegroting aan maatregelen zullen worden aangekon digd. Mochten er toch summiere afspra ken worden gemaakt tussen werkne mers en werkgevers, dan is het de vraag, of de werkgevers die afspraken wel zullen kunnen waarmaken, omdat net werkgeversfront tot nu toe nog nooit als eenheid is opgetreden. Moch ten de werkgevers het op stakingen jaten aankomen, dan zullen na ver loop van enkele weken individuele werkgevers tegemoet komen aan de eisen van de vakbeweging, omdat een staking hen duurder komt te staan, dan een dubbeltje loonsverhoging: meer of het toelaten van het zoge naamde bedrijvenwerk. De vakbeweging is thans beslist niet zo sterk als men wel doet voorkomen. Als de werkgevers in staat zullen zijn "ont te vormen, dan zal de vakbeweging moeten zwichten wegens het onbreken van de financiële midde len om een langdurige staking te imancieren. Mede door de inflatie van ae afgelopen jaren zijn de financiën van vakcentrales en vakbonden wegge smolten als sneeuw voor de zon. Bui tenlandse vakbonden zouden ook niet zonder meer bereid zijn de Nederland se zusterorganisaties zonder meer bij te springen, omdat men van deze organisaties in de toekomst weinig of niets terug kan verwachten. plicatie is immers meteen al, dat hel, tussen regering en bedrijfsleven af te sluiten sociaal contract er dan nog niet zal zijn". - Wilt u een cén- of meerjarige ea- „Ik prefereer een meerjarige cao, omdat je dan een redelijke termijn planning van de niet-materiële zaken kunt maken. We moeten daarbij het systeem handhaven van het na-indexe ren, dat wil zeggen dat de lonen op bepaalde tijden worden aangepast aan de prijsstijging. Die na-indexering is een goede zaak", tk - Bent u voorstander van een sociaal contract? „Dat ben ik zeker. We wilden op centraal niveau vorig jaar al afspra ken. maar de werkgeversorganisaties wilden er toen niet aan. Er is vervol gens op het niveau van de bedrijfstak ken en de ondernemingen onderhan deld. met voor de metaalindustrie be gin dit jaar veel ellende". Uitgangspunten - Wat moet er in het sociaal contract komen te staan? „Er dient een aantal uitgangspunten in te worden geformuleerd voor de ontwikkeling van de lonen en prijzen. De te betrachten matiging van de particuliere bestedingen moet ten goe de komen van de collectieve voorzie ningen. maar het moet wel een ver antwoorde verdeling zijn. Of dan hele maal geen reële verbetering voor de looninkomens overblijft, is op het ogenblik nog moeilijk te zeggen. De besprekingen moeten immers nog be ginnen. Ik haast me echter eraan toe te voegen, dat de matiging niet alleen door de lonen moet worden opge bracht. maar ook door de andere inkomens. We zullen hierover keihar de garanties vragen" - Wanneer moet het contract er uiterlijk zijn en ziet u mogelijkheden, dat het contract er in de huidige politieke situatie tot stand kan wor den gebracht? „Medio oktober. Dan hebben we mooi de tijd voor de nieuwe cao. De recente ontwikkeling in onze nationale politiek boezemt mij wel zoveel ver trouwen in. dat het contract met het rompkabinet-Biesheuvel kan worden afgesloten. We moeten dit contract medio oktober klaar hebben en dus moet het met dit kabinet worden geklaard. Wachten tot na de verkiezin gen (eind november) is onmoge lijk". - Onder welke regering kan het soci aal contract het best verwezenlijkt worden? „Onder een regering die voldoende krachtig een wezenlijk sociaal-econo misch beleid kan voeren. Een regering ook. die wordt gesteund door een grote meerderheid in het kabinet. Een rooms-rode coalitie mag van mij, als ze maar aan de voorwaarden voldoet die ik hier zojuist aangaf - Is de sfeer tussen de Industriebond- NW enerzijds en uw bond e n de andere bonden anderzijds na de me taalstaking begin dit jaar al weer zodanig hersteld, dat u gezamenlijk zult optreden? „Bij alle vijf de bonden is de uit drukkelijke wil aanwezig om goed samen te werken. Althans, die wil is bij ons en de ..drie andere bonden (Christelijke metaaïbeclrijfsbond, Unie beambten hoger en leidinggevend per soneel eri Nederlandse bond van tech nici) aanwezig. Het is afwachten of die wil ook bij de Industriebond-NVV aanwezig is. We gaan met elkaar praten voordat de ROM begint en dan zullen we zien hoe de verhoudingen liggen". Peiger Heeft de zaak-Peiger dan in hel eten gegooid. Uw bond en de christelijke mctaalbedrijfshond zijn In dit conflict toch pijnlijk gepas seerd? „De zaak-Peiger was en is geen conflict tussen ons en Peiger of tus sen ons en de Industriebond-NVV. maar is een strijd tussen Peiger en de bond van de heer Groenevelt. De hele affaire is voor ons steeds bijzonder moeilijk geweest. Ze stamt uit de metaalstaking, die door de Industrie bond-NVV begin dit jaar werd uitge vaardigd en waaraan wij niet hebben meegedaan. De inzet van het conflict de erkenning van de positie van de bedrijfscontactman telt voor ons even zwaar als voor het NVV. Ik ben blij. dat 'net conflict is afgelopen, ook al omdat het een heilloze zaak is voor de werkgelegenheid in dat gebied, maar de overeenkomst tussen Peiger en de NVV-bond bevreemdt me wel erg. We moeten ons nog in de zaak verdiepen, maar op voorhand zeg ik nu al dat het ons bepaald niet lekker zit als straks ook sommige van onze leden, die doorgewerkt hebben, kun nen worden ontslagen. Deze zaak is voor ons nog lang niet afgedaan; we zullen de ontwikkelingen nauwgezet volgen". - Hoe vindt u tot op heden de koers van de Industriebond-NVV onder lei ding van de heer Groenevelt? „We zijn wat ontgoocheld en teleur gesteld in het optreden Ik denk maar aan de metaalstaking en aan Peiger. Bij ons blijft ondanks alles echter de goede wil aanwezig om samen te werken. Als we als bonden beseffen, dat we elkaar hard nodig hebben, rooien we het straks wel". WASHINGTON Applaus voor Sargent Shriver (links), en de de mocratische presidentskandidaat Mc Govern. De Amerikaanse de mocratische partij heeft dinsdag avond op haar 'mini-conventie' in Washington de kandidatuur van de vice-presidentschap goedge keurd. (ADVERTENTIE) Slot van pag. 1 geerakkoord toch de mogelijkheid te hebben tegen een bepaalde maatregel te stemmen. Biesheuvel gaf toe, dat er bij de afspraken tussen de vier fractieleiders rekening is gehouden met „uit de boot vallende kamerle den" met name bij de verhoging- en uitbreiding van het heffingsgebied van het schoolgeld, bij de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind en bij hel uitstel van verbetering van de positie van wer kende jongeren. Over deze wijzigingen bestaan volgens Biesheuvel geen grote problemen meer. zoals er ook over eenstemming zal zijn over uitgavenni veau en dekkingsplan. Biesheuvel ont kende echter dat de fracties nu meer speelruimte zouden hebben dan voor d-* crisis. KVP-k-amerlid dr. Th. E. E. van Schaik verklaarde gisteravond in een uitzending van VARA's 'Achter Nieuws': „Als in de tweede kamer door dit vier-partijenkabinet een zware be groting wordt ingediend, w te politieke beslissingen ten grondslag BERAAD OVER OPHEFFING INTERNERINGSKAMPEN BELFAST (UPI, GPD) Brit se militairen hebben woensdag in Belfast IRA-leider en scherp schutter Martin Meeham gear resteerd. De 26-jarige IRA-bevel- hebber in Belfast gold als een van de meest gezochte personen in Noord-Ierland. Hij werd door militairen verrast in een huis in het district Ardoyne en gaf zich zonder gevecht over. Wel werden de Britse militairen be schoten door een sluipschutter toen ze Meehan wegleiden. De soldaten beantwoordden het vuur en troffen een 53-jarige man. Heehan werd vorig jaar al eens gear resteerd, maar slaagde er in december in met twee kameraden te vluchten uit de gevangenis van Crumlin Road. Door het Britse leger is Meehan de 'gevaarlijkste schutter' in Noord-Ier land genoemd. Volgens een bekendma king van de politie is in de Noordierse grensplaats Newry een man gedood, terwijl hij bezig was een bom te plaat sen in een benzinestation. De bom ont plofte voortijdig. Noord-Ierland is woensdag de gehele dag zeer onrustig geweest, toen rot katholieken in de steden en dorpen van het land luidruchtig protesteerden tegen het één jaar oude internerings stelsel. Ernstige ongeregeldheden heb ben zich niet voorgedaan, maar de si tuatie blijft zeer gespannen. Tegelijkertijd is William Whitelaw be gonnen aan besprekingen met premier Heath van Groot-Bnttannië en lord Carrington. de Britse minister van de fensie. over een mogelijke afschaffing van de interneringskampen, waarin De dood' op de weg De 38-jarige magazijnbediende M. I. Maathuis is woensdagmiddag in Tubbergen om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto on der een linksafslaande vrachtwagen schoof. Hij werd zwaargewond naar het ziekenhuis van Almelo vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De heer Maathuis was afkomstig uit Geesteren (gem. Tubbergen). nog steeds vele honderden Noordieren vast zitten op verdenking van illegale activiteiten. De Britse marine heeft dinsdagavond een Duitse kustvaarder in het zeege bied rondom Noord-Ierland aangehou den en onder dreiging van mitrailleurs opgebracht. De Britten verdachten het schip en de bemanning van wapen smokkel. Er zijn echter geen wapens aan boord gevonden en de kapitein van het schip wil fel protest aanteke nen hij de Britse regering. liggen, zal ik iedere motie om hem niet te behandelen, steunen". Fractiegenoot F. G. van de Gun zei 'niet in het gareel te zijn gezet door de rest. van de fractie'. „Wij zullen alleen afhandeling van de lopende zaken steunen. Dit kabinet is' materieel demissionair en mag daar om geen grote beslissingen nemen", al dus dr. Van Schaik. De heer Van de Gun was het hier mee eens: „Het enige waar ik dit kabinet in zal steunen, is het zo snel mogelijk voorbereiden van verkiezingen". Hij ging ook in op mogelijke samenwerking in de regering met de PvdA. „De PvdA is een constructieve partij en komt ze ker in aanmerking voor regeringsver antwoordelijkheid". Hij benadrukte nog eens dat de KVP- fractie alleen had toegestemd in een tussenkabinet met de VVD. .Een twee de kabinet-Biesheuvel met de VVD was voor ons onaanvaardbaar geweest Tot slot benadrukte de heer Van del Gun nog dat 'Nederland nu in grote moeilijkheden zit en dat die alleen op gelost kunnen worden door een rege ring die het vertrouwen van het me rendeel van de bevolking en daarvoor' komt de combinatie KVP-PvdA heC eerst in aanmerking'. Overigens zal een belangrijk twist punt binnen de vier regeringspartijen, het defensiebeleid op langere termijn, met ter sprake komen in de komende maanden. De defensienota van minis ter De Koster zal niet worden inge diend. In die nota wordt immers al vooruitgelopen op het lange-termijnbe- leid voor de jaren 1974 en 1975. De premier weigerde in te gaan op de vraag of hij zijn kabinet ook inzet wil maken van de verkiezingen. Dat is een zaak van de partijen, fneende hij. Zijn eigen mening vond hij niet van belang. Gevraagd naar zijn persoonlij ke ambities zei hij: „Ik doe mijn plicht tot 29 november". Biesheuvel gaf toe dat zijn kabinet nu het parlement ontbindt, terwijl er geen conflict met de Kamer bestaat. ..Een botsing kun je echter zien aan-j komen", meende hij. Bovendien wezen de adviezen van de fractieleiders aan de koningin volgens hem in die rich ting. Waren de verkiezingen pas in het voorjaar gepland, dan zou hij stellig een tweede kabinet-Biesheuvel hebben gevormd. deze week bij literfles BOMAANSLAGEN IN PORTUGAL LISSABON (UPI) In de omgeving van Lissabon en in het noorden van Portugal zijn kneedbommen ontploft waardoor hoogspanningsmasten wer den vernield en in verschillende delen van het land elektriciteitsstoringen ontstonden. DEMOCRATISCHE STEUN VOOR NIXON WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse oud-minister van fi nanciën John Connally, die als enige democraat deel heeft uitge maakt van president Nixons kabi net. heeft een democratisch comi té gevormd dat campagne gaat voeren voor Nixon. Tot de 40 vice-voorzitters van dit comité be horen enkele grote figuren uit de show business: Sammy Davis Jr. Frank Sinatra en Charlton Hes- thon. DRS. DEN UYL: „22 AUGUSTUS IS TE LAAT" DEN HAAG (ANP) Drs. J. M. den Uyl. voorzitter van de tweedekamer fractie van de PvdA, neemt er geen genoegen mee, dat minister-president Biesheuvel eerst op dinsdag 22 augus tus in de tweede kamer wü verschij nen voor het afleggen van een verkla ring over de gang van zaken tijdens de kabinetscrisis in de afgelopen we ken. Desgevraagd zei drs. Den Uyl woens dagavond. dat het kamerdebat uiter lijk volgende week gehouden zal moe ten worden. Hij zei zelf te denken aan woensdag of donderdag. Vandaag zal drs. Den üyi contact opnemen met kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel en hem verzoeken de kamer eerder bijeen te roepen dan op de door mr. Biesheuvel gewenste dag. In het recente verleden, na het forme ren van de interim-kabinetten Beel en Zijlstra was het volgens drs. Den Uyl wel mogelijk de kamer binnen enkele dagen te laten discussiëren. GROTE KANS OP KABINET-DEN UYL DAT BELASTINGDRUK OPSCHROEFT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „DS '70 heeft een geweldige verantwoordelijkheid op zich genomen. Men heeft de oppositie in de kaart gespeeld. De kans is groot dat er straks een kabinet-Den Uyl komt dat de belastingdruk opschroeft om meer geld te kunnen uitgeven en dat op het punt van lonen en prijzen niet zo goed regeert als het kabinet-Biesheuvel. Daar kunnen de DS '70-kiezers nog wel eens diepe spijt van krij gen". Aan het woord is VVD-fractieleider Hans Wiegel. Hij is nog altijd teleur gesteld dat de lijmpoging via bemid delaar Scholten is mislukt. Recon structie van het vijfpartijenkabinet was volgens hem mogelijk geweest als DS'70 zich constructiever had op gesteld. Wiegel is er van overtuigd dat een gereconstrueerd kabinet-Biesheu vel op basis van de door Scholten ontwikkelde formule het best de be strijding van de geldontwaarding had kunnen aanpakken, „Nu moeten de kiezers maar een keuze doen", zegt Wiegel meent dat in het najaar heel duidelijk op tafel moet komen wat het kabinet had willen doen aan bij voorbeeld de verbetering van de posi tie van de zelfstandigen en het regio nale beleid. Hij wil daarom dat de regering de nota'f over Limburg en het Noorden, die zo goed als gereed waren, publiceert. ,Dan weten alle kiezers dat het kabinet veel positieve beleidsdaden had kunnen ondernemen als DS'70 niet had gebroken", zegt hij. Wiegel: „Wü je de inflatie te lijf gaan dan is er een zo zuinig mogelij ke begroting nodig en moet het loon- en prijsoverleg met het bedrijfsleven worden voortgezet. Dat kan alleen een volwaardig kabinet doen. De KVP heeft het ons mogelijk gemaakt mee te doen. Ik was daardoor blij ver rast". Dwars Maar er liggen nog KVP'ers dwars. Wiegel: „Daar laat ik mij niet mee in. Andriessen heeft zijn ja-woord ge geven. Het is verder zijn zaak. Wiegel: „De WD is nooit weggelo pen voor welke verantwoordelijkheid ook en doet dat zeker niet nu er zulke grote financieel-economische problemen zijn. Maar we moeten die verantwoordelijkheid natuurlijk wel kunnen dragen. Daarom heb ik in het overleg enkele punten ingebracht. Je kunt de steun die je van de kiezers krijgt alleen maar waarmaken als je1 in de regering zit. Anders bereik je: niets". Geen moeite gehad met het loon-! en prijsbeleid? Wiegel: „We zijn het steeds eens| geweest met het beleid zoals dat doori Scholten is geformuleerd. Kijk de cor-i respondentie er maar op na. Geen I enkele uitwerking van onze kant ven de formule-Schol ten, geen clausule-: ring. Aantjes heeft toegegeven dat hij! zich wat dit betreft vergist heeft en zijn volledige vertrouwen uitgespro ken". Waarom dan die schorsing dinsdag middag voor fractieoverleg? Wiegel: „Ik speel het allemaal van minuut tot minuut in overleg met mijn fractie. Ik had weliswaar een blanco cheque, maar wilde het bedrag niet invullen zonder de fractie, ae liberale ministers, de voorzitter van de Eerste-Kamerfractie en de partij- voorzitster er in te kennen. Men heeft; daaruit hier en daar afgeleid dat de WD naar motieven zocht om te bre ken. Gewoon onzin: ik heb getracht! de zaak zo open mogelijk te spelen en zal dat een volgende keer weer doen". «Van onze medische medewerker) Het terugtreden van nenntor Eagleton na zijn benoeming tot democra tisch kandidaat voor het vioe-preai- dentschap der Verenigde Staten, was een dramatische gebeurt» leiding ertoe was een senator wu in de a!g- enkele malen onder psycl handeling geweenEn antecedent taleek acht' r aard baar te zijn voor eventueel zulk een belang verantwoordelijke positie kaartse politiek, en ln dl wereld, zou bekleden. lsche: de ind die en zeer Amen- Deze moet beschikken, zal hij ooi: lichame lijk gezond en geestelijk geheel nor maal moeten zijn. Er gaa: geen dag voorbij zonder grote spanningen üi de intenvAmenkaanse en de wereldpoli tiek, waaraan deze op één na hoogste leider mede het hoofd moe*, bieden. Het zou zelfs mogelijk zijn dat hij voor wereldomvattende beslissingen komt te staan, met al» uiterste de fatale druk op de knop Vooraanstaande politieke figuren en andere hooggeplaatste personen in de wereld genieten op hel gebied van he: medisch beroepsgeheim vaak veel minder ethische bescherming dan vrone" mensen. De ziekten waaraan zij lijden worden algemeen bekend gemaakt. Daartegenover worden „poli tieke ambtsdragers" voordat zij wor den aangesteld nooit medisch ge keurd. Keizers, koningen, presidenten, mi nisters, staatssecretarissen, leden der volkvertegenwoordiging en van alle andere dergelijke instanties komen in functie zonder eerst een medisch on derzoek te hoeven ondergaan. Afge zien van erfopvolging worden zij langs politieke wegen gekozen en aan gesteld. waarbij geer: medische keu ring wordt vereist. Dat geldt ook in ons land: kamerleden, staatssecreta rissen en ministers bijvoorbeeld, wor den zonder meer voor vier jaar be noemd. Een burgemeester voor zes. raadsleden en «de uit hun midden gekozen) wethouöes voor vier jaa:. Maar niemand anders wordt bij enige overheidsinstantie aangesteld zonder dat zij of hij eerst medisch is ge keurd. en geschikt bevonden. Men kan zich afvragen of dit een juiste en verantwoorde gang van zaken is. Wel zal een politieke ambt* drager er zich tevoren van bewust zijn dat deze functie hem zware gees telijke en lichamelijke eisen stel' Maar ook als hij alle reden zou hebben aan te nemen dat hij hier niet tegen opgewassen is, of hieraan twij felt, ligt de beslissing alleen bij hem zelf. Zijn „werkgever" laat hem me; medisch onderzoeken, laat staan psy chisch testen. Wel kunnen kamerleden zich regelmatig laten keuren, voor hun eigen bestwil. En in geval van ziekte wordt een kamerlid «tijdelijk» door een fractiegenoot vervangen. Alle politieke ambtsdragers zouden al bij hun benoeming ziek kunnen zijn, of aan een chronisch-terugkeren- ae aandoening lijden zonder dat d:t hun aanstelling in de weg staat. De meesten hunner hebben vroeger, vóór hun overgang naar een ambtelijke functie, een positie in het bedrijfsle ven of elders bekleed, waar wél me dische controle bestond. Hetgeen niet wegneemt dat nu de kans bestaat op een reeds aanwezige, sluimerende ziekte. Vooral hart- en vaatziekten komen bij deze groep veelvuldig voor. en het zou alleszins begrijpelijk zijn dat zij een internistisch onderzoek zouden «moeten) ondergaan alvorens benoemd te worden. Wat de geestelijke stoornissen be treft: er zijn tal van bekende leiders en politici geweest die in gees telijk opzicht niet als geheel normaal beschouwd kunnen worden. Van Hit- Ier werd dit pas veel te laat bekend, maar zelfs Churchill leed aan depres sies en wat te denken van een grote figuur als De Gaulle, bij wie elke psychiater een neurotische afwijking zou hebben vastgesteld. Om in eigen gelederen te blijven: er zijn diverse Nederlandse politici onder psychothe rapeutische behandeling (ge weestj. De arme Eagleton kostte dit een lelijke afgang, die voorkomen had kunnen worden als men zijn medisch- psyehiatrische voorgeschiedenis tijdig (in dit geval van tevoren) had nage gaan. Zijn grote pech was. dat de Amerikaanse verkiezingsstrijd geen zwakke plekken duldt. Niemand had ooit getwijfeld aan zijn geschiktheid om senator te zijn, en iedereen achtte hem daartoe ook geestelijk in staat. Misschien zal deze gebeurtenis er toe leiden om politieke ambtsdragers eerst medisch te laten keuren voordat zij in functie kunnen teden. Geen gedraai Geen politiek gedraai dus? Wiegel: „Dat is wel gesuggereerd.! De feiten tonen echter aan dat ik de boel niet heb geflest. Daarom ben ik jlij dat er nu een akkoord is. Want die verhalen pakken je wel aan. Ik ben er zelfs enigszins door aangesla gen. Want zolang je aan het praten bent kun je niets terug doen". Geen garanties van ae confessior.e- len tteist dat ook na de verkiezingen zal worden samengewerkt? Wiegel: „Nee. Dat zou geen zin hebben Het lijkt me overigens wel dat we er nu met z'n tieren voor staan. Het zal niet gemakkelijk wezen. We moeten daarom vertrouwen in' elkaar hebben. Het land moet bestuur-i baar blijven. Ik ben er van overtuigd dat dit een bijdrage kan leveren tot verdere samenwerking na de verkie zingen". Vreest hij de kiezers onder ogen te komen? Wiegel: .Allerminst. Ik ben er zeker van dat men begrijpt dat de WD in de huidige moeilijke situatie de ver antwoordelijkheid niet heett willen ontlopen. Dat zal een belangrijk uit gangspunt in de campagne zijn .Je mag niet weglopen als de problemen het grootst zijn". WIEGEL WELLICHT LIJSTTREKKER DEN HAAG Hans Wiegel heeft een grete kans bij de verkiezingen in november lijsttrekker voor de WD te worden. Minister Geertse- ma. die bij de verkiezingen van vorig jaar lijsttrekker was, lijkt geen aanspraak te wille.-, maken op de eerste plaats op de lijst. Hij schijnt juist van mening, dat een jongere man als eerste op de lijst moet komen, omdat bij de ko mende verkiezingen waarschijn lijk ook jongeren vanaf 18 jaar zullen meestemmen. Ook binnen het bestuur van de partij zou men ■e mening zijn toegedaan. BUITENLAND Van Vlissingen naar Duinkerken en Parijs, hr. J. van Stuyvenberg uit Drunen met plezierjacht 'Aldebaran'. NEDERLAND Mogelijk ook in Duitsland, hr. P. A. Krugers uit Den Haag met VW-1200. Mej. Clara Morganti uit Macarata «I- talië), met licht-kastanje Mercedes 220D, kent. MC-79-850. Mogelijk ook in België of Luxemburg mevr. J. Schuyl uit Alphen aan de Rijn met groene Ford Ascona, kent. 23-60-UK. Hr. en mevr. Schnagel rei zend met een zwarte Fiat. Aan bovenstaande personen wordt dringend verzocht de ANWB-alarmcen- trale in Den Haag te bellen, tel. 070- 264426.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3