Nederlandse kamerleden in België aan roulette-tafel Klemmend beroep op bedrijfsleven jeugdige bouwvakkkers te nemen BILT Onenigheid tussen winkeliers Hulst Spreekverbod voor ambtenaren Hulst Burgemeester opent nieuw bedrijf Etec te Ternenzen Opvallende daling van buitenlandse arbeidskrachten ALMANAK Honden beten in Breskens negen kippen dood VOORAL VAN BELANG VOOR ZSCH-VLAANDEREN Statenvragen over temporisering van Deltawerken 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1?n HULST Een aantal winke liers uit de Bierkaaistraat in Hulst heeft ernstige bezwaren tegen de braderie, die enkele an dere middenstanders uit die buurt eind augustus denken te houden. Volgens de voorzitter van het 'winkelcentrum Bier kaaistraat-Vismarkt', de heer P. Neelemans, is een aantal weken geleden besloten om dit jaar geen braderie te organiseren, omdat een aantal winkeliers de plannen gekelderd zou hebben. „Toen was iedereen liet erever eens dat we liet dit jaar niet moesten doen en nu gaan zc achter onze rug 0111 toch iets op poten zetten" zo beschul digt de lieer Neelemans zijn collega's. Wat hem betreft mag er best een braderie worden gehouden. „Maar het winkelcentrum staat hier helemaal buiten en dat betekent dat een hoop winkeliers niet mee zullen doen. Ik durf nu al te voorspellen dat het een grote flop wordt. Het heeft me echt verbaasd dat ze toch nog met een braderie voor de dag kwamen" aldus de heer Neelemans. die in vorige jaren steeds nauw betrokken is ge weest bij de voorbereiding van liet 'koopfestijn' in de Bierkaaistraat-Vis- markl. De organisatoren van de 'wilde' brade rie van dit jaar trekken zich intussen niet al te veel aan van de beschuldi gingen van de voorzitter van het win kelcentrum. Zij gebruiken trouwens bij de voorbereiding ook de naam van het winkelcentrum niet. maar gaan als "braderie-comité' door het leven. „Wij weten dat het bestuur van het winkelcentrum, dat overigens maar uit twee man bestaat, de braderie niet door wil laten gaan. Maar dat heeft voor de rest toch geen aanleiding te zijn om ook maar stal te zitten" zegt het comité-lid S. Blommaert. Het co mité bestaat volgens hem op het ogenblik uit zeven mensen en die hebben ook financieel allemaal een steentje bijgedragen. Van de 1200 gul den. die nodig zijn om de braderie op touw te zetten is al 700 gulden bin- nen. „En van anderen zijn de toezeg gingen al binnen. Ik ben er zeker van dal praktisch heel de Bierkaaistraat zal mee doen. Wat dat betreft maken wij ons absoluut geen zorgen. Het komt allemaal dik Voor elkaar" zegt een optimistische heer Blommaert. VOORBEREIDING BEHANDELING WETSONTWERP KANSSPELEN UITSTEL VAN BEHANDELING IS MOGELIJK (Van een onzer verslaggevers) OOSTENDE Acht twee dekamerleden hebben woensdagavond met hun neus boven de roulette-tafel gestaan. Nee, ze deden dat niet binnenslands want roulette is in Nederland (nog) verboden. Ze waren er voor 'uitgeweken' naar België, naar Oostende. Niet als notoire gokkers al was er een enkel kamerlid dat z'n geluk beproefde maar ambtshalve: de acht kamerleden, die woensdag avond het casino in Oosten de deden, waren er als leden van de bijzondere commis sie ter voorbereiding van de kamerbehandeling van de initiatiefwet inzake de kans spelen. DBS. J. J. VOOGD Zoals men weet is het wetsont werp inzake de kansspelen ont staan uit een initiatief van de tweede-kamerleden Geurtsen (vvd) en Van Scliaik (kvp). De opzet was, dat de kamer deze initiatiefwet in de loop van sep tember zou behandelen, maar de vraag is of die termijn kan wor den aangehouden tegen de achter grond van de huidige politieke si tuatie. Commissievoorzitter drs. .1. J. Voogd (pvda) zei desge vraagd, dat bij een tussenkabinet als regel alleen 'technische zaken' worden behandeld. En hoewel hij met het oog op het voorlopig ver slag over het wetsontwerp veron derstelde, dat er wel een meer derheid voor te. halen is in de kamer, achtte hij het mogelijk, dat van de kant van de tegenstan ders (uit bijvoorbeeld de fracties van de ARP, de SGP en het. GPV) zal worden aangevoerd, dat een voor hen zo sprineipiële zaak niet ten tijde van een tussenkabinet moet worden behandeld. Maar goed uitstel zou beteke nen, dat de commissie wat meer tijd heeft de visie van president directeur R. de Ramée van Oost endes casino op zich te laten in werken. Vóór men namelijk 'sfeer proefde' was er aan voorlichting gedaan. En daarbij hield, de heer De Ramée de Nederlandse parle mentariërs vier punten uit de keuken van het speelhuiswezen voor. BUITEN DE CENTRA „Casino's", zei de heer De' Raimée, „liggen steeds buiiten de grote cen tra. Het is in de hele wereld be kend, dat bewoners van steden met casino's niet in him plaats wonden toegelaten. Stel, dat de beenhouwer aan de speeltafel zit met de vrouw, die-hem nog steeds niet heeft betaald ondanks zijn langdurig aandringen dat geeft een onaangename sfeer. Of stel, dat u aan de roulette zit niet de man, waarmee ge vanmiddag nog een belangrijk zakelijk contract hebt gesloten. Awel, dat kan pro blemen geven". Zijn tweede punt: „Een casino hoort een cultureel aspect te heb ben. Een casino mag niet bestaan, omdat er zou gespeeld worden. Het doel moet zijn iets anders te brengen. Het geld, dat er uit voort vloeit moet daarvoor worden ge bezigd. In Oostende hebben wij het Noordzeefestival. De casino's sino de "motor" van deze bad plaats noemde, bad de heer De Ramée geen concrete gegevens over de 'uitstraling' van indirecte 'EXCESSEN' M. W. SCHAKEL zulten moeten opgelegd worden zo'n festival in te richten. Nu heeft Holland z'n Holland Festival, maar misschien dat bij u de casino's toeristische bedrijvigheid, tennis banen, zwempools kunnen aan drijven". FINANCIËN Het financiële aspect. De Ramée: „Ge denkt waarschijnlijk, dat er ettelijke miljoenen verdwijnen in de portefeuilles van degenen, clie zich met het casino bezighouden. Maar dat is absoluut niet waar hoor". Hij gaf als cijfers, dat het casino in Oostende in 19(54 ont vangsten had van ruim 88 miljoen franc (61 miljoen via de speel zaal). en in 1971 een omzet van 110 miljoen (76 miljoen speel geld), een groei met vijfentwintig procent, waar in zijn berekening een gemiddelde kostenstijging van ,.'2.procent tegenover stond. „En er gaat Veel tax voor het rijk en de gemeente af". „Wij kunnen het element loonstijging niet in de prijzen doorberekenen". „We ma ken geen bakstenen". „En een verhoging van' de mini mum-inzet?" opperde de heer E. van Thijn (pvda). ..Dan gaan ze allemaal naar Hol land", dacht de Belgische casino directeur- Als laatste element attendeerde hij op de werkgelegenheid: er werken in het casino van Oosten de 350 mensen. Hoewel hij het ca- KVP-kamerlid Du Chatinier vroeg naar 'excessen': „Neemt het aan tal illegale speelholen niet toe, omdat men zijn goklust steeds meer wil bevredigen?" De Ramée: „Als iemand slechte bedoelingen heeft, wordt dat zó opgemerkt. De kunst is dat zo op te vangen, dat de andere be zoekers het niet merken. Dat moet worden aangeleerd. Men komt niet binnen zonder identi teitspapieren en vaak weigeren we bezoekers, als hun stand ons niet aanstaat. Wij vinden, dat ge heter gecontroleerd kunt laten spelen dan dat het gebeurt in hoe noemt, ge dat? speelholen. Tegenhouden kunt ge het toch niet." Hij liet weten, dat er in Oostende geen speelholen zijn, dat het casino er geen 'bushollanders' toe laat: „Daar moeten we het niet van hebben, het zijn meestal ge- pensioneerden, die niet veel meer te doen hebben." Desgevraagd gaf hij toe, dat er 'nogal veel Nederlanders' naar Oostende ko men en dat het aantal vreemde lingen en Belgen ongeveer fifty- fifty is. Op een vraag in die richting bena drukte de Oostendse casinodirec teur nog eens, dat de speelzaal niet in het centrum van de belangstel ling gezet moet worden. „Awel, het is in Oostende verboden publici teit te maken voor het casino al léén, zonder de verdere activitei ten te noemen. Men moet het spel niet aanwakkeren. Als er ergens een casino' staat, moet er iets omheen zijn, dat aangenaam is. Voor Nederland kan dat èen sport- of een ontspanningscen- - trurn zijn misschien. Het spel mag geen doel op zich zijn. Ge moei. de aandacht vestigen op het spektakel". Vraag van M. W. Schakel (ar): „Hoe kijkt u tegen de plannen aan om in Nederland casino's toe te laten?". De Ramée: „Of wij liet graag of niet graag hebben men zal toch in Nederland doen wat men graag 'GEEN VOORTIJDIGE PUBLIKATIES' AANLEIDING UITLEKKEN SPORTNOTA HULST De ambtenaren van gemeente Hulst mogen absoluut geen inlichtingen meer verschaffen over ge meentelijke aangelegenheden aan pers vertegenwoordigers. B. en w. van Hulst hebben hen dit in een circulai re. die vorige week is verstuurd, on omwonden duidelijk gemaakt. Alleen de voorlichtingsambtenaar, de lieer D. Hollaardt, mag nog bepaalde zaken-in de publiciteit brengen, voor het overi ge moet alle informatie komen van het college van b. en w. Directe aanleiding tot de maatregel: het voortijdig uitlekken van gemeente zaken, waardoor volgens het college het beleid is aangetast. Een voorbeeld daarvan overigens niet genoemd in de circulaire is de publikatie enke le weken geleden van ee nota- van sportambtenaar R. Seghers. De con clusies daarin kwamen niet overeen met een nota van de stichting 'stad en .eeuwse Schmeher De demissionaire minister Nor- bert Schmelzer heeft toch tenmin ste één avond van zijn vakantie in Domburg nuttig besteed. Want wat lezen we: dat hij dinsdag avond het gemeentehuis van de toeristengemeente is binnengelo pen om vanaf een klapstoeltje op de publieke tribune de beraadsla gingen van de vroede vaderen te volgen. Na afloop volade nog zoals dat heet een genoeglijk samenzijn, waarbij de heer Schmelzer zich uitsluitend in lovende woorden uitliet over Domburg. Wij hébben het altijd al gezegd: met. een verkiezingstoernee kun je tegenwoordig niet. vroeg genoeg beginnen landschap' over recreatieve voorzie ningen in Hulst. In de laatste raads vergadering maakt e burgemeester P. J. G. Molthoff er geen geheim van bijzonder verbolgen te zijn over de publikatie van deze nota in enkele dagbladen. Raadsleden vroegen i aanleiding daarvan om een eremplaar van de nota. die volgens hen "belang wekkende conclusies' bevatte. Maar daar wilde de heer Molthoffniets van weten. „Het is een interne brief' merkte hij op. „B en w. zijn daar nog lang niet uit. Het in de publiciteit komen van die nota is zonder meer prematuur". Om te voorkomen dat wethouders of de burgemeester weer voor dergelijke voldongen feiten en daardoor onaan gename verrassingen geplaatst wer den heeft het college de circulaire uit doen gaan. En op de regels daarin kunnen geen uitzonderingen worden gemaakt, zo laten b. en w. de ambte naren weten. BEJAARDE MAN BEZWEKEN AAN VERWONDINGEN GOES Dinsdag is in liet Sint- Joannaziekenhuis in Goes de 71-jarige heer Q. Brandt uit Wilhelminadorp overleden aan zijn verwondingen, die hij maandagmiddag opliep hij een ongeval. De heer Brandt werd maa dag, toen hij over de weg Goes Zeelandbrug reed geschept door de uiterste punt van een hooischudder, die achter een tractor hing. De tractor passeerde de heer Brandt, die op de fiets reed. Door de hooi schudder werd de bejaarde heer zijn fiets geslagen. Met ernstige wondingen moest nij toen naar het Sint-Joannaziekenhuis worden overge bracht, waar het slachtoffer dinsdag overleed. Installatie van welzijnsraad in Middelburg MIDDELBURG Dinsdagavond 22 augustus a.s. zal de welzijnsraad Mid delburg worden geïnstalleerd. Dat ge beurt door drs. KI. Laansma, hoofd directie samenlevingsopbouw van het ministerie van erm in een bijeen komst in de trouwzaal van het stad huis. De bijeenkomst begint om half acht. BRESKENS Woensdag hebben bij het Molenwater te Breskens twee hon den negen kippen doodgebeten. De kippen waren eigendom van C., de honden behoorden toe aan S. eh G., allen uit Breskens. De schade wordt onderling geregeld. AAN MR. HAARMANWEG DRUK OP KNOP STELDE BEDRIJF IN WERKING TERNEUZEN Terwijl een tv-came- ra van het interne televisiecircuit hem op de voet volgde heeft burge meester J. C. Aschoff van Terneuzen woensdagmiddag met het in werking stellen van een radar het nieuwe ge bouw van Etec-electronics aan de Mr. Haarmanweg in Terneuzen geopend. Het was tijdens deze ingebruikname allemaal electronica wat de klok sloeg: door liet hele gebouw stonden moni tors, camera's en geluidsinstallaties opgesteld. ,Snel beslissen, goede service geven en improviseren'; volgens de burge meester drie zaken die verantwoorde lijk zijn voor de snelle groei van Etec, een bedrijf met 20 werknemers, ge specialiseerd in elektrische, electroni- sehe en pneumatische apparatuur. Op 1 augustus '68 begon eigenaar J. Breur, eerst werkzaam bij Philips technische dienst, in een pandje in de Dijkstraat zijn bedrijf, dat door forse orders van IN ZEELAND SINDS AUGUSTUS '71: DOOR AFNEMENDE WERKGELEGENHEID MIDDELBURG Het aantal buiten landse arbeidskrachten in Zeeland is sinds vorig jaar sterk afgenomen. Ter wijl in augustus van het vorige jaar een hoogste aantal van 921 uit het buitenland afkomstige mannen werd bereikt, bleek in mei van dit jaar iiet aantal afgegeven arbeidsvergunningen aan vreemdelingen met niet minder dan ongeveer 280 tot in totaal 641 te zijn gedaald. Sinds 1969 was er, tot augustus 1971 steeds sprake van een stijging van deze werknemers. Zo bedroeg het tal buitenlanders in december '69 en in december '70 reeds 687. Het aantal in Zeeland werkzame buiten landse vrouwen bedroeg op deze twee tijdstippen respectievelijk 24 en 36 en in augustus van het vorige jaar 55. In tegenstelling tot de mannen is het aantal uit het buitenland afkomstige vrouwen sindsdien nog wel toegeno men. Aan vrouwen werden namelijk in mei van dit jaar 66 arbeidsvergun ningen uitgereikt. Industriebouw De oorzaak van de opvallende daling van het aantal mannelijke buitenland se arbeidskrachten in de provincie wijt de heer C. J. Buissing, secretaris van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland, in het algemeen aan de toegenomen werk loosheid in de belangrijkste beroeps- SLECHTS DE HELFT ZOU AAN SLAG KUNNEN MIDDELBURG Het Geweste lijk Arbeidsbureau Terneuzen heeft samen met de Regionale Opleidingscommissie van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf een klemmend beroep ge daan op het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen toch zo veel mogelijk jeugdige bouw vakkers zoals metselaars, tim merlieden enz., die zojuist de lts'en hebben verlaten in dienst te nemen. Het arbeidsbureau in Terneuzen en de regionale opleidingscom missie besloten tot het verzen den van een gezamenlijke brief aan de verschillende aanne mingsbedrijven enz. in dit ge- gebied nadat een eerder in mei gehouden enquête naar de ver wachte plaatsing van schoolver laters in deze beroepsgroepen een bijzonder teleurstellend re sultaat had opgeleverd. Volgens deze eerste navraag zou name lijk slechts de helft van de jon geren aan de slag kunnen. In de brief aan het bedrijfsleven wordt erop gewezen, dat de leerlingen die de technische scholen met een getuigschrift hebben verlaten, nu een begin willen maken met hun bedrijfs opleiding in het bouwbedrijf. Regeling financiële regeling 'opgebouwd' als te gemoetkoming in deze opleidingskos- ten. Door de minder gunstige werkge legenheidssituatie in Zeeuwsch-Vlaan deren ziet het er echter naar uit dat een aanzienlijk aantal afgestudeerde leerlingen niet van deze regeling ge bruik zal kunnen maken. Weliswaar is er in Zepuwsch-Vlaande- ren nog een zogenaamde 'leerling- bouwplaats', in Vogelwaarde, doch de opvangmogelijkheden zijn hier vol strekt niet voldoende voor grotere aantallen jonge metselaars en timmer lieden. Alvorens de dringende oproep te doen aan de bedrijven hoeveel jeugdige werknemers alsnog kunnen worden geplaatst stelt men in de brief: „Het is, zowel voor het individuele bedrijf als voor de gehele bedrijfstak bouwnijverheid van het grootste be lang, dat alle leerlingen hun werk en opleiding in het bouwbedrijf kunnen beginnen. Dit is tevens van groot belang om een regelmatige aanwas en instandhouding van een voldoend vakbekwaam werk nemersbestand te waarborgen". groepen in de provincie en in het bijzonder aan het vrijwel gereed ko men in deze periode van een aantal industriële bouwprojecten, zowel de Zeeuwsvlaamse kanaalzone als in Vlissingen-Oost en het vorderen van objecten als de aanleg van het Schel- de-Rijnkanaal, waar eveneens een aan tal buitenlanders werk vonden. Volgens de opgave van mei waren de uitgegeven arbeidsvergunningen aan mannelijke werknemers over de verschillende nationaliteiten volgt verdeeld: 5 Grieken, 269 Joego- slaven, 2 Portugezen, 48 Spanjaarden, 108 Turken, 90 Marokkanen, en 119 van overige nationaliteiten. Bij de vrouwen was de verdeling als volgt: 11 uit Joegoslavië, 13 uit Span je, 17 uit Turkije, 1 Marokkaanse, terwijl er 24 behoorden tot de groep 'overige nationaliteiten'. VLISSINGEN Het statenlid P. G. van den Bosse te Axel heeft gs schrif telijke vragen gesteld over temporise- ring van de Deltawerken en met name van de verhoging van de Westerschei- dedijken. Het statenlid herinnert aan de krante- berichten waarin melding is gemaakt van temporisering van een aantal wa terstaatswerken, een temporisering die ook gevolgen zal hebben voor de uitvoering var. de deltawerken er. met name de voortgang van de dijkverho gingen aan de Westerschelde zal tref fen. Het statenlid vraagt gs of het college niet v&n oordeel is dat deze temporisering een aantasting van de veiligheid van de bewoners aan de oevers van de Westerschelde kan bete kenen en dat het continueren van risico's zoveel mogelijk beperkt moet worden. De heer Van den Bosse vraagt verder of gedeputeerde staten bereid zijn de regering dringend te verzoeken de procedure inzake het verhogen van de dijken langs de Wes terschelde ook in 1973 onverminderd en met kracht voort te zetten opdat de voor de bewoners noodzakelijke veiligheidsgraad binnen de gestelde li miet wordt bereikt. Tenslotte vraagt het statenlid of gs niet van mening zijn, dat de werkzaamheden aan de dijkverzwaringen een positieve factor zijn in het kader van de verruiming van de werkgelegenheid in Zeeland en hij wil ook graag weten of het college genegen is ook dit aspect onder de aandacht van de regering te brengen. Aan het eind van de vergadering vroeg de commissie om informatie over de stand van zaken bij de reali satie van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Van verschillende zijden werd betoogd, dat het van veel belang zou zijn voor de werkgelegenheid, als de bouw zou kunnen beginnen. De zaak kwam aan de orde bij behandeling van een voor stel tot wijziging van de begroting, waarbij de financiële deelname van de prpvincie werd afgewikkeld. De heer P. G. van den Bosse bedankte de heer Van Bennekom voor het werk, dat hij als voorzitter voor commissie voor de financiën heeft gedaan. Voor de heer Van Bennekom was het de laatste vergadering van de financiële de Temeuzense industrie snel uit groeide. De 200 m2 'werkruimte' op verschillende punten in de Dijkstm: werden woensdagmiddag officieel go ruild voor 700 m2: het gebouw wa; vroeger het textielbedrijf Mi-Lock m gevestigd. Etec heeft het pand in maand ondermeer met hulp va eigen personeel verbouwd, tussenkop Burgemeester Aschoff toonde zich Wij met de nieuwe vestiging. ,De economie staat er op dit moment niet zo bes: voor. Ik heb het vertrouwen dat to die periode wel te boven komen, maar er zullen altijd mensen nodig zijn die de moed hebben iets te ondernemen.' Zowel de burgemeester als directeur Breur spraken waarderende voorde: aan het adres van de Etec-personeels- leden. Na afloop van de officiële openirc maakten burgemeester en mevrous Aschoff die bij binnenkomst bloe men kreeg van Ronald (5) en Arnold (4) Breur een rondgang door bet nieuwe bedrijfspand. Foto: Burgemeester Aschoff drukt op de knop, waardoor een radar gfoj werken. HET WEER IN Athene, onbewolkt Barcelona, onbewolkt Berlijn, licht bewolkt Brjnleaux, zwaar bewolkt Frankfort, half bewolkt Genève.4 licht bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Kopenhagen, licht he wolk t Lissabon, onbewolkt Locanno, licht bewolkt Londen, regenbui Madrid, half bewolkt Malaga, onbewolkt. München, half bewolkt Nice, onbewolkt parijs, zwaar bewolkt Rome, onbewolkt ZONNIGE PERIODEN Op de meeste plaatsen droog »«r met flinke zonnige perioden. Weinig wind, maar in de kustgebieden zwak ke tot matige wind tussen west w noord. Maximumtemperaturen van graden aan zee tot omstreeks 23 p den in het binnenland. Vooruitzichten voor vrijdag en zat dag. op woensdag om 18.00 uur: Zonnige perioden, later plaatsel een bui en ongeveer normale tempe raturen. Weersvooruitzichten in cijfers gerod deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 4 tot 10; min. temp. 0 tot 3 graden onder nor maal; max. temp.: van ongeveer noimaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal to. 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van n stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 51 procent- Normalen voor 9-13 aug.: min. temp. max. temp- Den Helder 15 20 Vlissingen 15 21 Eelde 12 21 Vlv. Zd Limburg 13 22 Gemiddeld over Nederland 13 21 STRANDWEERSVERWACHTING Vandaag overwegend zonnig en een zwakke wind tussen zuidwest en met een temperatuur van 20 a 21 graden. Temperatuur zeewater lt den. Vooruitzichten: Een hoge drukgecieu bij Ierland komt langzaam naar he. oosten waardoor enkele dagen zonnig en goed strandweer. 11 augustus, zon zon op onder 05.17 20.12 Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier maan maan op onder 08.03 20.36 aug. 17 02.09 aug. 24 1922 aug. 31 13.48

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2