Watergeuzen bestormen - als in 1572 - poorten van Zierikzee Kinderen gewond op speelplaats in Terneuzen WATERSPEL IN HAVEN Zierikzee ook in Middeleeuwen een stad van allure BOETE VAN 25,- VOOR HET OVERTREDEN VAN INHAALVERBOD ROB GRUBEN KOMT NAAR TERNEUZEN ZEEUWSE KOORSCHOOL TERUG UIT ENGELAND AUTORITEITENDAG OP VEERSE MEER BIJ ZEEKADETTENKORPS 'Instrumentale Brugense' DONDERDAG 13 JULI 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT 7 MET REÜNIE VAN RONDE- EN PLATBODEMJACHTEN ZIERIKZEE Vrijdag avond wordt in Zierikzee een spectaculair stukje ge schiedenis opgevoerd, als enkele geuzen-vendels pro beren de Spaansgezinde stadsregering van Zierikzee over te halen zich aan de kant van de watergeuzen te voegen. Na een verhit ge vecht met veel scheeps- bewegingen en vurig ge schut herziet de burge meester zijn aanvankelijk halstarrige weigering en is de weg vrij voor een triomf tocht van de geuzen en an dere prinsgezinden door de stad. Deze historische ge beurtenissen ze komen te staan tegen de achter grond van de nog maar sinds kort gerestaureerde Noord- en Zuidhavenpoor ten worden opgehaald ter ere van de zomerreünie van de stichting stamboek Ronde- en Platbodemjach- ten. De afgelopen dagen zijn in Zierik zee al steeds meer van deze ron de- en platbodemjachten (dat zijn de 'oude' zeilboten als tjalken en botters) binnengevaren: er wor den er ruim 150 verwacht. Een aantal van deze schepen doet ak- tief mee met het Watergeuzen- spel met schepen en geschut. Al len nemen deel aan het admiraal- zeilen zaterdag en de zeilwedstrij den zondag. Het stamboek Ronde- en Platbo- demjachten heeft zijn zomerreü nie wel vaker gevierd met een waterspel. In vorige jaren was dat onder andere in Lemmer, Blokzijl, Sneek en Veere (1963). Het onderwerp van zo"n spel wordt graag gezocht in de ge schiedenis en ook dit jaar is dat het geval. De archivaris van Zierikzee de heer W. H. Keikes, kreeg het verzoek een gegeven op te zoe ken. „Ik heb het met veel genoe gen gedaan", zegt hij, „maar het Is wel goed dat je tevoren niet weet wat er allemaal aan vast zit. De buitenwereld denkt wel dat alles in een laatje kl3ar ligt. maar zo is het echt niet". De heer Keikes is pas sinds vier en een half jaar archivaris (en con servator van het maritiem mu seum) van Zierikzee. Hij wist echter toch uit de oude archieven een vijftal suggesties te halen voor een waterspel. „Eén van de ideeën die ik had, was hoe zou het jaar 1572 (een jaar dat in Zeeland al meer aandacht heeft gekregen in de afgelopen maan den) zijn verlopen in Zierikzee? Dat bleek zo aardige stof op te leveren dat de gebeurtenissen uit deze periode zijn uitgekozen als basis voor het spel". De heer Keikes is op zijn speurtochten in het verleden tegengekomen dat ook honderd jaar geleden met allerlei festiviteiten aandacht is geschonken aan het geuzenopt.re- den. „Ik heb me er echter speci aal niet in verdiept, anders zou Lk erdoor beïnvloed kunnen wor den". Geschiedenis Toen het onderwerp eenmaal vast stond, is de heer Keikes met veel enthousiasme begonnen aan het samenstellen van een echt waterspel. De geschiedenis waar op het spel gebaseerd is, speelt zich af tussen Geuzen (prinsge zinden). uit Veere en de stadsre gering van Zierikzee (en andere Spaansgczinden). In 1572 was een .teel van Holland onder Spaanse bezetting (Tachtigjarige Oorlog 1568-1648). Veere was echter in handen van de watergeuzen. De Veerenaars wilden ook Zierikzee aan de zijde van de prinsgezinden brengen en zij voeren met hun boten naar de stad. Daar begint het spel. Er vinden scheepsbewegingen plaats op de Gouwe (gedeelte Scheepstimmer- dijk/Vissersdijk). Zij komen van uit de zogenaamde Zwaai kom. Dan nadert in slagorde een twaalftal geuzenschepen die op enige afstand van de stadspoor ten voor anker gaan. In een sloep gaat een boodschapper van de opperbevelhebber aan wal met een brief waarin de stadsregering uitgenodigd wordt 'zig aan de zijde der vrijgewordene steden en der watergeuzen te voegen'. De boodschapper zegt onder meer: „Nimmer magh het ge schieden dat Spaensche slavernye de vrome necken druckt van die Zierickzeese burgerye". De Zierik- zeese magistraat die met zijn raad bij de Zuidhavenpoort staat, antwoordt: „Als vyant van oude en nieuwe dwinglanay sullen wy onse poorten gesloten houden voor Ulieder vendels". Dan keert de sloep onverrichteraake terug en barst het gevecht los. De kanonnen bulderen, maar de geuzenschepen komen 'steeds dichterbij en de bemanning van enkele schepen ziet kans aan wal te komen. Zij naderen de poorten en op de Zuidhavenpoortbrug volgt dan het treffen tussen een zestigtal geuzen en Spaansgezin- den Zierikzeenaars (en Waalse huurlingen). De schepen laten zich intussen niet onbetuigd, maar vuren met kanonnetjes op de vesting. Dan volgt een geuzenaanval in de rug van de stadsverdedigers en deze komen danig in het nauw. Een nieuwe poging de burgemees ter over te halen tot andere ge dachten heeft, mede onder druk van naar de zijde van de geuzen omgezwaaide Zierikzeese burgers. W. H. KEIKES meer succes. Hij besluit nu: „Slaet flucx de trommel. Vive le Geus is nu de leus". En het overwinningsfeest kan beginnen. De heer Keikes: „de korte tek sten die gesproken worden tussen de boodschapper en de burge meester hebben me wel wat moeite gekost. Ik wilde dat zo juist mogelijk weergeven histo risch gezien". Hij heeft zich daarom laten inspi reren door een dergelijk frag ment in een stuk ran Vondel. Hoewel voor de toeschouwer yndanks de versterkers de tekst misschien niet volledig tot zijn recht kan komen, zal hij des ,e meer plezier beleven aan vijf indere elementen die door de deer Keikes overvloedig tvaterspel zijn aange scheepsbewegingen, geschut, vuur, awaai en licht. Alleen als het stormt en zal het spel misschien :en beetje mislukken, maar an ders zal het er in Zierikzee vrij dagavond tussen half tien en half ïlf vurig aan toe kunnen gaan. Den Briel Aan het waterspel "De overgang van Zierikzee' nemen vele in his torisch kostuum gestoken men sen deel. Een groot deel van de kostuums en de hellebaarden zijn afkomstig uit Den Briel, waar men heel wat ervaring heeft met watergeuzen. Ook inwoners van Zierikzee kunnen als zij een his torisch kostuum aantrekken, van dichtbij het spel meemaken: voor hen is een plaats gereserveerd bij tie Zuidhavenpoort. Een deel van het lawaai dat het geschut veroorzaakt, komt voor rekening van vier kanonnen die zijn opgesteld bij de havenpoor ten. De kanonnen en de geschuts- bemanningen zijn afkomstig van sen scheepswerf in Zuid-Holland. Het resterende lawaai komt voor rekening van de vele kleine sa- luutkanonnetjes op de jachten die met geuzen bemand zijn en die in de haven liggen. Vele rot jes zullen daarin worden afge vuurd. Als onbetwist hoogtepunt wordt de 'brander' beschouwd, een karkas van een boot hele maal opgetuigd met vuurwerk, dat al ontploffend voor paniek bij de verdedigers moet zorgen. De muziek tijdens en na het waterspel wordt verzorgd door de tamboers Rust Roest en de harmonie Kunst en Eer. Als de triomftocht; van de geuzen afgelo pen is, zal er ongetwijfeld nog verder gefeest worden in Zierik zee. Niet alleen door de reline- rende jachteigenaars. maar onge twijfeld ook door Zierikzeenaars en toeristen. Voor hen is dit waterspel een evenement dat zij gratis kunnen bijwonen. Zater dagmiddag wordt de zomerreünie van het stamboek Ronde- en Plat- bodemjachten verder gevierd met het Admiraalzeilen. De commissa ris van de koningin in Zeeland mr. Aart sen zal daarbij als admi raal fungeren. Tot slot volgen zondag zeilwedstrijden. Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, die tot voor kort zelf eigenaar was van zo'n oude zeilboot, is er bijzonder trots op dat de reünie in zijn stad zal worden gehouden. „Het zal een fantastisch gezicht zijn al die prachtige boten in de haven", voorspelt hij, „en ook van de Admiraalzeilen zullen velen onge twijfeld genieten". De burgemees ter verwacht niet dat de invasie van meer dan 150 boten (met in totaal zeker 1000 opvarenden) problemen met zich mee. zal brengen. „Iedereen moest zich te voren opgeven en aan elke boot is een vaste ligplaats toegewezen. Bovendien is het programma zo druk, dat er niet veel tijd zal zijn voor andere bezigheden". Doordat het allemaal ronde- en platbodems zijn (weinig diep gang) kon gebruik worden ge maakt van ligplaatsen in Zierik zee die anders onbenut blijven omdat zij tijdens eb droogvallen. Zo biedt de oude haven nu een ongewoon schouwspel, de twee woonboten hebben gezelschap ge kregen van tientallen ronde- en platbodems. De andere jachten liggen in het voor-deel van de haven. In het midden van de zestiende, eeuw was Zierikzee zeker niet minder aanzienlijk dan tegen woordig. De burgers hadden een behoorlijke welvaart en de stad had toen ook al een entree van allure: het hele havenpoortcom plex bestond reeds in 1572. Het stadhuis (in een iets gewijzigde vorm vergeleken met het huidi ge) dateert van 1555. Dat de scheepsbewegingen in het waterspel komen uit de rich ting van de Zwaaikom ik ook historisch juist. Toen was de in gang over het water naar de stad uit het noorden, want er was uit lie richting een kanaal naar de Gouwe. Er was veel scheepvaart van en naar de stad Zierikzee. vooral wegens de vele handelscontacten die tot reizen naar verre landen aanleiding gaven. Zierikzee was vooral bekend om zijn zoutnering sn de meerkraphandel (meerkrap is een rode kleurstof). In 1949 heeft Zierikzee groots het feit gevierd dat het 1100 jaar stadsrechten had. Een enkele Zie- rikzeeënaar heeft zijn historisch kostuum gedragen op dat herden kingsfeest, nog bewaard. Hij heeft dan zeker recht op een plaatsje bij de Zuidhavenpoort, In 1976 is het misschien weer feest in Zierikzee. Dan is het 400 jaar geleden dat Mondragon de stad belegerde om te proberen Zierikzee terug te winnen voor de Spanjaarden. Wellicht is het huidige waterspel als het een succes wordt een goede vinger oefening voor een groots histo risch feest over vier jaar... Zitting kantongerecht Middelburg: Borden aan linker kant ontbraken MIDDELBURG Een eis vail 40 en een vonnis van ƒ25: dat was woens dagmorgen voor R. S. uit Yersekc het resultaat van het verschijnen voor de kantonrechter, mr. H. Bruin. Het ging om een aangehouden zaak. S. zou op de nieuwe rijksweg 58 ter hoogte van Rilland-Bath hebben gepasseerd, terwijl op dit gedeelte een inhaalver- bod gold. S. had op de vorige zitting verklaard het betreffende bord rechts van de weg niet te hebben opgemerkt, door dat hij toen juist aan het inhalen was. Het betrof een nieuw in gebruik geno men weggedeelte waar op dat mo ment links van de rijstrook in de middenberm nog geen borden wa ren geplaatst. Wachtmeester J. A. T. van de rijkspolitie, de verbalisant die woensdagmorgen als getuige werd ge hoord, bevestigde dit en gaf toe dat het ontbreken van de borden aan de linkerkant inderdaad onbevredigend was. De wachtmeester hield echter vol dat S. pas honderd meter na het eerste verbodsbord was gaan inhalen. W. A. P. uit Goes die op 29 mei de motor van zijn auto voor de deur had laten draaien, werd daarvoor door een agent bekeurd. Volgens het pro ces-verbaal had P., die in zijn portiek stond te praten, de sleuteltjes erop laten zitten. Dit was echter volgens P. niet het geval. Hij had de bediening zo veranderd dat de motor bij het uitdraaien van de sleutels gewoon door bleef lopen. Hij had dit die avond gedaan om zijn zwakke dyna mo even te laten opladen. Agenten in een passerende surveillancewagen maakten een proces-verbaal op. P.- ..Het is een heel oploopje geweest. De officier bleef erbij dat het in het licht van de verkeersveiligheid en het voorkomen van diefstal gewenst was de motor af te zetten. Eis en vonnis: ƒ20. O. L. uit Serooskerke was op rijn bromfiets op 24 februari aangehou den. De politie vond een verstelbare sproeier en een doorgestoken binnen- element van de uitlaatinrichtïng. De onderdelen werden verbeurd ver klaard en L. kreeg een boete van 50 (eis: ƒ60). J. G. A. uit Vlissingen kreeg en boete van 15 omüa hij op n moteete van 15 omdat hij op een motorvoer tuig een straat was ingereden terwijl het inrijden verboden was. Wegens het overtreden van de maximum snel heid op de Koudekerkseweg in Vlis singen kreeg J. H. uit Westkapelle, die daar met een combinatie had gereden, een boete van 35. Een boete van 40 moet M. M. uit Vlissingen betalen omdat hij op de Nieuwe Vlissingse- weg een inhaalverbod had overtreden. Licht gewonden bij aanrijding te Vlissingen VLISSINGEN Een bromfietser, A. C. P. uit Hellevoetsluis, en zijn duo passagier, C. G S. int Vlissingen, zijn woensdagmiddag licht gewond ge raakt, toen zij op de President Roose- vêltlaan te Vlissingen werden aangere den door een auto, bestuurd door J. K. E. A. uit Montfoort. Het ongeval gebeurde omstreeks tien voor half drie. De automobilist reed over de President Rooseveltlaan, komende uit de richting van de Nieuwe Vlissingse- weg. Op de kruising met de Beatrix- laan wilde hij linksaf slaan en ver leende daarbij geen voorrang aan de bromfiets die over het fietspad in de richting van de Nieuwe Vlissingseweg reed. De bromfietser en zijn duopas sagier kwamen te vallen. P. liep schaafwonden aan de benen en S. verwondingen aan het linker been en zijn oor op. Per ambulance werden' zij overgebracht naar het ziekenhuis Bethesda- Na behandeling konden zij naar huis terugkeren. Examens De heer R. Heijboer uit Sint-Annaland slaagde aan de medische faculteit te Rotterdam voor het kandidaatsexa men medicijnen. De heer A. M. Boot uit Sint-Annaland slaagde in Den Haag voor het examen hoofd-scheepswerktuigkundige. Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagden voor het propaedeu- tisch examen natuurwetenschappen de heren J. B. M. van Acker uit Sint- Jansteen (met lof), A. C. Boeckhout uit Schoondijke, F. L. G. de Bruijcke- re uit Aardenburg, J. J. Steketee uit Souburg, F. A A. Termote uit. Zuid- dorpe (met lof), A. P. Wouters uit Vrouwenpolder en H. E. M. M. Ver- vaet uit Westdorpe en mejuffrouw E. P. Wüleboordse uit Heinkenszand. Voor het propaedeutisch examen na- tuurmaatschappijwetenschappen aan deze hogeschool slaagden mejuffrouw L. H. Boerma uit Vlissingen en de heer W. F, Ausems uit Goes. Voor het propaedeutisch examen biologie aan deze hogeschool slaagden de heren R. A. Daamen en N. M. 's-Gravenpclder (met lof). De heer J. W. Pouwelse uit Middel burg is aan de technische hogeschool te Eindhoven geslaagd voor het kandi daatsexamen scheikundige technolo gie. De heer J. G. M. de Bruijn te Hulst slaagde aan deze hogeschool voor het kandidaatsexamen technische natuurkunde. Voor het propaedeutisch examen technische natuurkunde slaag den aan deze hogeschool de heren P. J. Utterhoeve uit Hulst, G. M. Breas uit Goes en R. Vader uit Vlissingen. Aan de middenstandsavondschool te Middelburg zijn geslaagd voor het middenstandsexamen: C. Beye, C. M. Hakkenbrak-Lute, H. J. Roozeboom, allen te Vlissingen. C. J. Jansen. H. Wondergem. D. W. Zandbergen te Mid delburg. J. Brasser te Westkapelle, P. v. d. Est. W. H. C. Wamelink te Souburg. E. Muis te Arnemuiden en A. J. Burgers te Middelburg. TERNEUZEN Het dit jaar v naar de, na eenjarig verblijf in de derde klasse, tweede klasse gepromo veerde Temeuzen heeft opnieuw een welkome aanvulling van de eerste- elftalselectie. Naast de komst van Frits Lijbaart, van Biervliet, Scher- beyn, van Breskens, en Eddy de Vries van Laren heeft Rob Gruben, jeugd keeper bij MW en meerdere malen geselecteerd voor het Nederlands team onder de 18 jaar, overschrij ving naar de rood-zwarte formatie gewaagd. Dinsdagmorgen heeft hij zijn overschrijvingsformulieren op de post gedaan. Daarmee is een eind gekomen aan de geruchten die in Temeuzen al enkele weken de ronde deden. Rob Gruben gaat in Terneuzen zijn studiedraad weer opnemen. Twee jaar geleden toen hij van Biervliet naar MW vertrok slaagde hij voor het mavo-diploma nu gaat hij probe-1 ren het havo-diploma te behalen. De komst van Rob Gruben betekend on getwijfeld een welkome aanvulling voor het spelersarsenal van Terneuzen dat zeker niet dik bezaaaid is met doelverdedigers. Voor Jan Roose, vo rig seizoen niet zo best op dreef, aanvoerder en raste eerste elftal keeper, wegens gebrek aan concurren tie, betekent het in ieder geval een zware concurrent. Voetbalwedstrijd HENGSTDIJK Op het sportveld achter de basisschool te Hengstdijk werd woensdagavond een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van de jeugd uit Hengstdijk tot 14 jaar en een elftal van e jeugd van de cam ping van het recreatie-oord "De Vogel'. Voor de rust kwam het elftal van de camping tot een voorsprong van 6-1. maar die moest men in de tweedei helft prijsgeven. De uitslag werd 6-6. j GOES De 39 jeugdige zangertjes van de Zeeuwse Koorschool uit Goes zijn woensdagavond met hun zes be geleiders weer teruggekeerd ln de Ganzestad na een twaalfdaagse toer- nee door Engeland. Een grote groep ouders en familieleden wachtte de bus op waarmee de koorschool, precies op tijd. bij het gebouw van de school aankwam. Men had toen al een over tocht per hovercraft over het Kanaal achter de rug. Voordat de jongens hun Engelse bele venissen aan hun ouders en vrienden konden gaan vertellen, werd eerst di rigent Eef Heijblok nog even in het zonnetje gezet. Dat gebeurde door mevrouw H. M. Warren-Ferguson, die zelf de toernee als begeleidster me- maakte. „Men is in Engeland gewoon overweldigd door de prestaties van de Zeeuwse Koorschool", aldus mevrouw Warren. „En dat is vooral te danken aan de inzet van de heer Heijblok". De dirigent was overigens best te spreken over de resultaten van deze (tweede) Engelse trip van zijn zang-' koor. „De toernee is hardstikke fijn geweest, de jongens hebben allemaal uitstekend hun best gedaan", zei de heer Heijblok. „Als we maar 1 stuk gezongen hadden in Engeland, dan daalde de rust al in de kerk neer, net als we in Nederland in een lege kerk zouden zingen. Het is een heerlijke reis geweest, de ouders kunnen trots zijn op bloemententoonstelling Floriade in1 Amsterdam moet verzorgen. De Zeeuwse Koorschool heeft In Groot-Brittannië onder andere ver schillende diensten van de Anglicaanse kerk in het Engels en rooms-katholie ke missen In het Latijn gezongen. Ook werden uitvoeringen gegeven van ker kelijke en klassieke muziek, zoals in Londen. Canterburry en Croydon. In die laatste plaats werd een voorstel ling gegeven voor leraren en leerlin gen van het bekende conservatorium voor kerkmuziek. Het succes van de koorschool wordt mede toe-geschreven aan het feit dat het gebruik van de stem heel anders is dan bij de Engel se koren. Foto: Do jonge zangers van do Zeeuw se Koorschool kwamen na een trip door Engeland weer In Goes, waar ouders en familieleden het koor op wachtten ln het gebouw van de school (Foto PZC) VLÏSSINGEN-VEERE Woensdag stond het zomerzeilkamp van het Zeekadettenkorps Nederland, dat op bet Veerse Meer wordt gehouden, in het teken van de 'autoriteiten'. De Nederlandse, Belgische en Cana- deze zeekadetten hielden ter gele genheid van deze autoriteitendag bij de Mosselplaat, die dagelijks aLs| basis dienst doet, roeiwedstrijden en een nautische estafette en voor Veere gaven ze met een twintigtal Bl-sloepen een demonstratie sdml- raai zeilen. Het einde van de Engelse tocht bete- De 'autoriteiten', leden van bet hoofd kent niet dat de jeugdige zangers op him lauweren kunnen gaan rusten. Zaterdagmorgen beginnen de repeti ties alweer. Dat met het oog op dei show die men op 1 augustus op de, bestuur, burgemeester A. de Kam van Veere, loco-burgemeester Ch. J Gillissen Verschage van Vlissingen en commandant maritieme midde len Fn. S. Niemeyer uit Vlissingen. SPEELEXPER1MENT LIEP UIT DE HAND sloegen deze aktiviteitea gade vanaf het Haagse korpsschip Enterprise. Met name het admiraalzeilen trok ook vanaf de wal bij Veere veel belangstelling: als een long lint zig zagden de volgetuigde sloepen over het Veeree Meer. Het Zeekadettenkorps Nederland is een jeugdorganisatie, die nauwe banden heeft met zowel da marine als met Nederlandse reders en zach geheel richt op vaaraktdvftelten. Aan het zomerkamp, da*, voor de eerst» keer ln Zeeland wordt gehou den, nemen 245 personen deel. waarvan 14 officieren en 17 onder officieren. De deelnemers zijn met alleen afkomstig van de negen Ne derlandse korpsen, maar er zijn ook acht Belgische en vijf Canade se deelnemers. De landelijke aktiviteiten bestaan on der meer uit uitwisselingen, meeva ren met kustvaarders, rondleidingen in havens en op schepen, zomer kampen en meevaren op marine schepen. De bijdrage van de marir» aan die zeilkamp bestaat onder meer uit het lenen van een groot aantal sloepen en uit het bieden van logies in de kazerne te Vlissin gen. Er worden pogingen ln het werk gesteld om in Vlissingen een zeekadettenkorps op te richten. De Vlissinger L. Gommans heeft reeds aangeboden de leiding over dit korps op zich te willen nemen. GEMEENTE HAALT PALEN WEG AAN SCHUBERTHOF TERNEUZEN Een goedbe- doeld speel-experiment van del gemeente Terneuzen is uit de hand gelopen: aan de Schubert- hof werden twee kinderen ge wond na te hebben gesjouwd met balken en stukken hout, die de gemeente had neergelegd in de zandbak daar. De 2-jarige Marinda Nijssen brak enkele weken geleden een been; haar 2-jarig buurtgenootje Angelo Wieland (ook 2) een duim. De gemeente heeft het hout in de bak inmiddels laten weghalen na klachten uit de buurt, die zich erg ongerust maakte over de gevaarlijke speel plaats. Op een aantal andere punten in Terneuzen zijn de balken blijven! liggen. Aanleiding tot de problemen: een plan van de gemeente Terneuzen om de speelplaatsen en zandbakken te voor zien van stukken ruw hout. waar de spelende kinderen naar hartelust aan de gang kunnen gaan. Ook de zand-' TERNEUZEN De zandbak aan de Mozarthof. Kinderen spelen er met losse balken, die de gemeente daar heeft neergelegd. bakken aan Schubert- en Mozarthof in' 'zuid' werden van balken voorzien. Enkele weken geleden brak Marinda; Nijssen er een been. Hoewel er bij dat ongeval geen volwassenen waren heeft haar vader int verhalen van' kinderen begrepen dat ze aan ne: sj ouwen is geweest met de losse bal ken. „Ik vind het idee van de ge meente niet zo -gek, maar dat hout was te groot en te zwaar," zegt de heer Nijssen. Angelo Wieland kreeg hout op zijn duim. 'NIET DUIDELIJK' Wethouder van openbare werken A. Ramondt vertelde woensdagmiddag op een persconferentie dat de plant soenendienst. na klachten van onge rust buurtbewoners de balken onmid dellijk heeft weggehaald. Op het ter rein aan de Mozarthof en een aantal andere speelplaatsen zijn ze echter blijven liggen. Volgens wethouder Ra- mondt is er geen aanleiding om ook daar tot actie over te gaan. .Hinderen kunnen overal valllen." Wel blijkt dat veel buurtbewoners niet goed weten wat het doel is van het nou: in de bakken. Er wordt dan gekaasd over het feit dat de gemeente óe rommel niet goed zou hebben opgeruimd. Wet houder Ramondt: „We hebben dat hout er welbewust neergelegd, om de kinderen meer te geven dan alleen een zandbak." Het Collegium Instrumentale Brugeei- se, dat woensdagavond in het kades- van het Belgisch-Nederlands Cultureel Verdrag een zomerconcert gaf in de Nederlands hervormde kerk te Cad- zand toonde al tijdens het eerst» uitgevoerde werk de ouverture Pe- leus en Thetis van William Boyce een gaaf ensemble te zijn. Ondanks de kleine bezetting enkelvoudige Strij kers en houtblazers bleek deza overwegend uit jonge musici bestaan de Brugse groep een alleszins aan vaardbaar kamerorkest, met een ener zijds doorzichtige, maar ook vaak warme, mollige klank. Diende het eerste werk wellicht om zich 'in te spelen' (van de muzikale interpretatie waren we niet. direct on dersteboven), het tweede werk toonde een veel grotere 'spieHreudighkeif. Hei was de suite in a-moll voor blokfluit, strijkers en basso-continuo van Georg Philip Telemann. Patrick Peire, leider van het ensem ble, bleek een bewonderenswaardig solist op alt-blokfluit, met een grote souplesse in techniek, een constant gehouden toon. en een aansprekende, overtuigende opvatting van dit werk. Sammartini's trio-sonate in d-moil. uitgevoerd door Patrick Peire en Gen.' d'Ydewalle op altblokfluiten, begeleid door claveciniste Carine Verherreman en Paul Poppe, cello, klonk ons in het derde deel het largo wat ijl in de oren. De instrumentatie zal daar aan niet vreemd zijn geweest. In de snellere allegro's bleek de klank voller te zijn en ook de zeggingskracht gro ter. Na de pauze kwamen de hoogtepun ten. Daar was allereerst Handei's trio sonate voor twee hobo's, uitgevoerd door Paul Dombrecht en Paul Beel- aerts, hobo, met hetzelfde "basso con tinuo' als in het voorgaande trio. Goed evenwichtig samenspel was er te beluisteren in het adagio en in het door zijn contrapuntiek bijzonder speelse allegro. Bezonken werd er ge musiceerd in het affettuoeo. Daarbij maakte ook de geconcentreerde bege leiding dit werk tot een boeiende vertolking. Dit gold al evenzeer voor Telemann's concerto in c-moll voor hobo, strij kers en basso-continuo. Zeer sterke zeggingskracht sprak er uit het alle gro en het andante, liefelijk en be heerst voorgedragen door solist Paul Dombrecht. Het concert werd besloten met de ouverture uit de cantate 142 van Bach. Ook hier toonde zich het 'colle gium' weer een homogeen orkest met een hoge artistieke opvatting. Het pu bliek. dat de kerk vrij goed had bezet, beloonde deze jonge Belgische groep met een enthousiast, bijna ovationeel applaus G. v. L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7