PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VANAVOND BERAAD BIESHEUVEL MET VIJF FRACTIEVOORZITTERS Minister Engels voert 2 persmoties niet uit Zeeuwse stranden vrij goed bereikbaar Wijzigingen in regeerakkoord verwacht Oliestook wordt in 1974 dertig tot veertig pet. duurder Vier Nederlandse BuNJCIIieester zeilers omgekomen Organisatie Oliehandelaren: Vandaag in de krant... Metselaar trapte vrouw dood CABINE KABELBAAN RAAKTE LOS - ZEKER DERTIEN DODEN Oostkapelle een goed voorbeeld 215e jaargang - no. 163 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 juli 1972 Watergeuzen in Zierifezee Pagina 7 0 Eur. Vllu.. W r. 56-60. UI. 5144 tl it 51, UI. 7651 ATHENE Een ivaar cordon van de Griekse veiligheidspolitie omringt de zangeres Melina Mer- couri bij haar aankomst in Athe ne: op deze wijze werd voorko men, dat zij contact met de pers kreeg. Melina kreeg toestemming om naar Griekenland te komen om de begrafenis van haar moe der bij te wonen. Haar verblijfs vergunning was tien uur geldig. DEN HAAG (ANP) Het sto ken van olie voor de verwar ming van woningen en instel lingen als bejaardentehuizen zal 30 tot 40 proeent duurder wor den als gevolg van de onlangs gesloten overeenkomst tot unifi catie van de accijnzen in de Be- neluxlanden. De oliehandel acht het daarom niet uitgesloten, dat de komende verhoging van de aardgasprijs voor de Nederland se gezinnen veel groter zal zijn dan wie dan ook op het ogen blik voor mogelijk houdt. De Nederlandse Organisatie van Olie handelaren, die vindt, dat de eind mei gesloten Benelux-overeenkomst nauwe lijks slechter had kunnen zijn voor de oliehandelaren heeft haar leden laten weten, dat zij zich niet zonder meer oij de voorgestelde accijns op huis brandolie zal neerleggen. De NOVO zal tijdens de behandeling van de voorstellen tot wijziging van de ac- oijnzen door de staten-generaal van VLIEGTUIG NEERGESTORT IN N00RD-N00RWEGEN OSLO (UPI) Boven Noord-Noord- wegen is dinsdag een tweemolorig vliegtuig van de Noorse luchtmacht tegen een berg gevlogen. Alle 18 inzit tenden zijn om het leven geko- Lokalentekort DE NEDERLANDSE Katholieke School Raad verwacht dat bij het begin van het nieuwe schooljaar honderden leerlingen naar huis gestuurd moeten worden wegens gebrek aan leslokalen (pag. 13). Noord-Ierland DE MET VEEL ZORG tegemoet geziene Oranjemarsen in Ulster hebben niet tot de uitbarsting geleid van een beginnende burger oorlog zoals gevreesd werd (pag- 3). Nieuws uit Zeeland: pagi na's 2, 5, 7 en 9. Binnenlands en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 11 en 13. Sport: pagina's 11, 14 en 15. Radio en tv: pagina 17. Fianciën: pagina 19. zich laten horen. De voorgenomen unificatie is zo slecht voor de oliehan delaren, dat wij dit niet over onze kant kunnen laten gaan, aldus de Novo. Het duurder worden van de huisbrand olie is het gevolg van het afschaffen van de vrijstelling van accijns van huisbrandolie Deze vrijstelling komt op 1 januari 1974 te vervallen volgens de overeenkomst. De overeenkomst betekent, dat de prijs van huisbrandolie voor niet-par- ticulier gebruik met ruim een cent per 100 liter zal kunnen worden ver laagd, maar dat de prijs van huisbran dolie voor particulieren en zogenaam de fiscaal particulieren (flats, bejaar dentehuizen enzoovoort) met 3,25 cent per 100 liter zal moeten worden ver hoogd, aldus de Novo, die heeft uitge rekend, dat dit bij de huidige prijzen en een prijsverhoging betekent van 30 pet voor de particulieren tot- ongeveer 40 pet voor de bejaardentehuizen en dergelijke. Deze prijsverhoging zal. zo vepvacht de Novo, de concurrentiepositie van huisbrandolie ernstig verslechteren, te meer daar de verlaging voor de niet-i particulieren veel te klein is om van betekenis te kunnen zijn. De Novo meent, dat de nu voorgestel de accijns op huisbrandolie veel te hoog is om te rijmen met die in andere EEG-landen en met de denk beelden, die hierover binnen de EEG leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat het regeerakkoord, dat KVP, ARP, CHU, WD en DS'70 als basis voor het kabinet-Bies- seuvel sloten, niet ongeschonden uit de begrotingsslag voor 1973, die deze week wordt gehouden, zal komen. Vanavond vergaderen de vijf fractieleiders namelijk met premier Biesheuvel. Uit dit feit en de onderbreking van de vakantie in Oostenrijk van ARP- leider mr. Aantjes om toch vooral persoonlijk bij het overleg aanwezig te zijn, leidt men in politieke kringen in Den Haag af dat het regeerakkoord op sommige punten gewijzigd zal moeten worden. Het kabinet sleutelt nog steeds aan verklaring, dat het nieuw gevormde de gigantische operatie die de be-i kabinet er zich van vergewist dat groting voor 1973 blijkt te zijn. Eri grondslag en samenstelling het op die herziene grondslag de be- groting-1973 zou indiener» en eerst bij1 de begrotingsbehandeling zich tegeno ver het parlement zou verantwoor den. verlo ren toen de mast van hun vaartuig op de Spaanse rivier de Khro een hoog- spanningsleiding raakte. Naar Europe Press woensdag meldde, heeft alleen de Nederlander A. Snel uit Arnhem het ongeluk overleefd. Alle vijf raakten te water. De vier slachtoffers zijn een zekere Berrrand uit Assen, zijn twee zoons en een zoon van Snel. De Spaanse politie heeft de lichamen nog niet kunnen bergen EINDHOVEN (ANP) zijn diverse bezuinigingen en extra belastingmaatregelen nodig om een dreigend tekort van 300 miljoen gul den te nivelleren. Ondanks het feit dat er sprake zou zijn van „blokvorming" in het kabinet (confessionelen enerzijds en DS'70 en VVD anderzijds) blijven woordvoer ders de slijttageslag deze week 'in goe de sfeer verlopend' en 'positief' noe men. terwijl er herhaalde malen op wordt gewezen dat alle partijen vol goede wil zijn om vóór zaterdagnacht- zondagochtend de besprekingen af te ronden. Vragen oppositie Vn de zijde van de linkse kamer- oppositie, zijn aan premier Biesheu-| vel intussen schriftelijke vragen ge steld over een eventuele bijstelling van het regeerakkoord. Drs. Den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA. A. de Goede, waarnemend fractievoorzitter van D '66 en drs. Aarden (ppr) vree-, gen woensdag de toezegging van de' bewindsman dat hij de kamer mede deling zal doen zodra het kabinet zou besluiten in enigszins betekenende ma te af te wijken van het regeer ak koord. Zowel uit de gang van zaken tijdens de vorming van het kabinet als uit uitspraken tijdens het debat over de regeringsverklaring mag, naar de me ning van vraagstellers, worden afge leid dat een mogelijke herziening van het regeerakkoord tot de afspraken behoort, die mede de grondslag voor het kabinet vormen. Een dergelijke herziening \an het akkoord is echter niet alleen een zaak van het kabinet en de vijf fractiev oor zitters, aldus De Uyl c.s. Ze raakt uiteraard de regeringsfracties als ge-, heel en de kamer als zodanig. Volgens i goed parlementair gebruik is de bete kenis van het debat over de regerings- Uit hei oogpunt van een verhouding tussen regering en staten generaal dient een wijziging van het akkoord zelfstandig, los van de in te dienen begroting, door het parlement beoordeeld te kunnen worden omdat daarbij immers de 'geloofsbrief', waarop het kabinet is toegelaten in metselaar .1. N. di< geding is. Indien het kahiiu-l tot herziening van het regeerakkoord zou hesluiten met het oog op de opstelling van de begroting-1973 is het daarom gewenst dat de kamer niet later dan ongeveer drie weken voor prinsjesdag de gele genheid krijgt zich over de wijzigin mdat dan voor zover het daartoe aanleiding ziet bij de indiening van de begroting met het standpunt van de kanier ten aanzien van wijzigingen in het regeer- akkoor rekening houden, aldus Den kabinet de instemming van een meer- gen uit te spreken, liet kabinet kan derheid van de kamer hebben. Wijziging van het regeerakkoord: vergt een herhaling van deze toets.! Het zou volgens Den Uyl c,s. onjuist zijn indien het kabinet zou besluiten! tot herziening van het akkoord, dat! Uyl c.s. BRIG (RTR) Bij Brig in Zwitserland zijn woensdag zeker der tien mensen gedood toen de cabine van een kabelbaan waarin ze zaten losraakte en met grote vaart tegen een 700 meter lager gele gen stationsgebouwtje botste. Onder de slachtoffers zijn twee employes van de kabelbaan en vier of vijf Zwitsers. De anderen zijn toeristen wier nationaliteit men nog niet kent. Er zouden twee gewonden zijn. De politie vreest dat er ook inzittenden uit de cabine geslingerd zijn toen ze naar beneden gleed. In de cabines is voor vijftig personen plaats. Het ongeluk gebeurde op de kabelbaan die Betten verbindt met Bettendorf. 40 kilometer ten noordoosten van Sion. De cabine raakte los vlak nadat ze Betten had verlaten voor de klim naar Bettendorf. Ze sloeg tegen het station waarvan ze net was vertrokken, te pletter. de Eindhnvense politie meldde hij de 33-jarige gescheiden vrouw n. Jansen uit de St. Gerlaehstraat. met wie hij samenleefde, had gedood Is naar Den Bosch overgebracht. De sectie op het lijk heeft woensdag uitgewezen dat de vrouw aan zware inwendige verbloedingen in het onder lichaam is overleden. De vrouw werd door de man doodgetrapt Uiterlijk waren er op het lijk geen tekenen van i geweld te bespeuren zodat de politie aanvankelijk een hartverlamming nog voor mogelijk had gehouden. Laurens ten Cate bij auto-ongeluk ernstig gewond DEN HAAG Woensdagavond ia. op weg naar zijn huis de hoofdredac-i teur van de Leeuwarder Courant. Lau rens ten Cate, onder Nieuwehorne (gemeente Heerenveen) met hoge snelheid uit een bocht gevlogen en ernstig gewond geraakt. De heer Ten Cate sloeg bij helt ongeluk door de voorruit en kwam! aan de kant van de weg terecht, naast de omgeslagen wagen Hij werd naar het ziekenhuis in Heerenveen ge bracht. Hier achtte men overbrenging naar het Sophiaziekenhuis in Zwolle! noodzakelijk, waar hij laat in de avond is opgenomen. De heer Ten Cate bevond zich alleen In de au- NA OVERLEG MET GEHELE KABINET DEN HAAG Minister P. J. Engels van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk houdt vast aan de 50:50-verdeelsleutel voor de 30 miljoen, die voor 1972 en 1973 zijn uitgetrokken als steun voor de dagblad- en nieuwsbladpers. De tweede kamer sprak zich eind vorige maand uit voor een verdeling op grond van de verhou ding 60:40 (motie-Van der Sanden KVP). van redactiepagina's) is voor de mi nister de omstandigheid dat de over; de jaren 1970 en 1971 aanvaarde vel deling van in totaal 25 miljoen gulden over de verschillende dag- er. nieuws-! bladen precies het effect had dat thans opnieuw wordt nagestreefd. goed renderende dagbladen voor een uitkering in aanmerking Komen, is een feit dat logisch voortvloeit uit het karakter van een algemene maat re- Motie-Scholten MINISTER ENGELS Minister Engels heeft dit besluit genomen na overleg met het gehele j kabinet. Hij deelt dit mee in een brief aan de tweede kamer. Als voornaam ste argument tegen de motie-Van der Sanden voert de bewindsman aan dat met een wijziging van de door hem vastgestelde verdeelsleutel het voort bestaan van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) gemoeid is. Hij heeft zich laten leiden door de overweging dat ..de regeringsmaatregel «iet het voort bestaan op liet spel mag zetter, van een organisatie welker voortbestaan voor de dagbladpers van de grootste i waarde moet worden geacht" Een ander argument om niet in re: gaan op de in de motie voorgestelde verdeling 60 (op basis van generfde advertentie-inkomsten) 40 (op basis; Exploitatie Ten slotte houdt de „regeringsverde- ling" naar het oordeel van Engels rekening met de in het eindrapport van de commissie-Bedrijfsfonds voor, de Pers uitgesproken noodzaak de j exploitatiesïtuatie voor de dagbladbe-' drijfstak in zijn geheel enigermate te verlichten. Dat bij de verdeelsleutel 50-50 niet alleen dagbladen die in moeilijkheden verkeren, maar ook de Minister Engels zal evenmin uitvoe- j ring geven aan de motie-Scholten (ARP), waarin wordt gepleit voor ver-I vanging van de 5-procent-opslag op de' tarieven van de STER ter voeding van het bedrijfsfonds door een proportio neel aandeel uit de opbrengsten van de etherreclame. Uitvoering van de motie-Scholten zou volgens de be windsman leiden tot vermindering van de inkomsten van de omroep uil de reclame, hetgeen zijn weerslag moet hebben op de inkomsten uil de omroepbijdrage. Het gaat hier. aldus Engels, im-i mers niet om financiering van lenin-j gen, waarvan de integrale aflossing op 'korte termijn bij voorbaat vaststaat.! Bij de honorering van kreaietaanvra-1 gen voor herstructurering of reorgani- (Zie slot pag. 3 kol. 1 PARKEREN SCHEPT WEL PROBLEMEN VLISSINGEN Zijn de Zeeuw-! se kusten voldoende toegangke- lijk voor badgasten? Is de par keergelegenheid toereikend? Met deze vragen voor ogen trok- ken we woensdag langs de kust van deze provincie om overi gens geheel voor onze eigen re kening tot de ontdekking te komen dat de toegangkelijkheid tot de kust van Schouwen, Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen goed tot redelijk te noemen is. De wegen naar het strand zijn niet moeilijk te vinden. Proble men schept hier en daar de par keergelegenheid, hoewel over het geheel genomen de situatie daarvan niet al te ongunstig te noemen is. Een voorbeeld van uitstekend gesi tueerde parkeergelegenheid, redelijk dicht bij het strand is het grote parkeerterrein in Oostkapelle. Hier is ruimte voor honderden auto's op een terrein dat onmiddellijk grenst aan de strandovergangen. De alge mene situering aan het eind van de Duinweg in Oostkapelle is zo, dat een maximale veiligheid van de au- to-vcrlater gepaard gaat met een zo kort mogelijke bereikbaarheid van liet strand. Op een zonnige dag als woensdag bleek zelfs de capaciteit van dit grote terrein niet voldoende, want de ber men van de aangrenzende wegen moesten ook nog al eens een 'stukje; rijdend blik' herbergen. In Domburg was de situatie op sommige punten iets minder ideaal dan in Oostkapelle, alhoewel de afstand parkeerterrein- strand oqk daar nog minimaal te noemen is. Een terrein als de Voort- huysenstraat bijvoorbeeld ligt vlak bij duinen en zee. maar wordt doorsne den door een straat. Dat geldt ook voor het terrein aan de Schelpweg. waar men zelfs de verbindingsweg: Domburg-Westkapelle over moet ste-1 ken om duinen en zee te bereiken.! Halverwege Domburg en Westkapelle. ter hoogte van de Trommelweg is de; parkeersituatie op zich zelf goed te! noemen. Er is een parkeerterrein aan de voet van de duinovergangen. Het was de drukte van woensdag echter,. 'Officieus' Bij Westkapelle gaf de brede berm van de zeedijk een plaatsje aan vele automobilisten, alhoewel men er het fietspad voor moest oversteken. Tei hoogte van de carting is er ook wai ruimte aan de andere kant, van dt zeedijk, met als nadeel het moeten kruisen van de verkeersweg. Bij hei eind van het dorp, vlak bij het lan dingsmonument. op de zeedijk, is e- een officiële parkeerplaats, die echte, op drukke dagen vrij snel vol raakt. 'Gevaarlijk'': De situatie voor strandgangers pa: keerders bij Zoutelande schijnt ideaa Aan de weg weg onder langs dt duinen van Westkapelle naar Zoute lande zijn bij de ingang van het dorp Zoutelande tot ver 'Westkapelle waarts' honderden parkeervakken ge situeerd. (Zie slot pagina 9 kolom 1 ut,•-'■'i N "-J*!:1"!11 OOSTKAPELLE Bij Oostkapel le ligt het grote parkeerterrein onmiddellijk tegen de duinen aan. Vanuit de wagen kan men direct naar de overgangen. (Toto PZCj §pr is nader rumoer ont- t—j vaan rond een zaak. het vorig jaar speelt, name lijk de moeilijkheden di« de Noordbrabantse gemeen te Andel heeft gehad met de ver antwoording van een bepaald bedrag. Het ging om een som van honderdder- llgduizend gulden. Een aannemersbe drijf had die op de privé-rekening van de burgemeester gestort, opdat deze ze kon beheren met het oog op bepaalde openbare werken. Inmiddels is deze zaak financieel afgewikkeld: de burge meester heelt het bedrag plus rent» aan het bedrijf terugbetaald. Over de ze kwestie verschenen vorig najaar een aantal publifcaties op grond waar van eind november 3971 twee kamer leden mejuffrouw Goudsmit var. D '66 en drs Van T'nijn van de PvdA vragen stelden. Die vragen waren uiterst behoedzaam geformuleerd: de bewuste burgemeester is namelijk ook kamerlid (ar). Een dergelijke verhou ding kan spanningen oproepen: de vra genstellers wilden kennelijk de indruk vermijden dat zij partijpolitiek bedre ven. zo in de geest van ..oppositie maakt het een lid van een regerings fractie moeilijk". Een behoedzame for mulering derhalve met als slotvraag of de minister bereid was het resul taat van een eventueel onderzoek aan de kamer over te leggen. De minister kwam snel met een voor lopig antwoord '„bereid om het resultaat van het onderzoek ter kenni* van de kamer te brengen"! waarna be gin januari de vragen definitief wer den beantwoord. Ook ditmaal een be hoedzame redactie: de commissaris der koningin in Noord-Brabant had de zaak onderzocht en op grond daarvan de minister geadviseerd geen bijzon dere maatregelen te treffen, aldus de bewindsman. Hij had besloten dit ad vies op te volgen, zo deelde hij tenslcH- te mee. Er kwam een wat verbaasde reactie van de beide vragenstellers, de minister had toch toegezegd het resul- r- taat van het onder- zoek ter kennis van ndtti.i n de kamer te bren- gen? Waarop de mi nister: ..Dat is gebeurd, het resultaat was namelijk het advies geen bijzon dere maatregelen te treffen". Uit bet verdere antwoord van de bewindsman werd echter duidelijk, dat diens stand punt uitsluitend werd bepaald door formele overwegingen, ontleend aan het rechtspositiebesluit burgemeesters 1971. Tegelijkertijd viel uit het ant woord af te leiden dat de minister al lerminst gelukkig was met het beleid van de burgemeester in de®e kwestie. De bewindsman gaf in zijn antwoord voorts de wegen aan hoe in een zaak als deze de parlementaire con trole kon worden geëffectueerd, eer. controle waarbij evenwel de minister de feitelijke informatie vertrouwelijk zou moeten houden. Dat is nu kenne lijk enige tijd geleden gebeurd via na der overleg tussen de vaste kamercom missie voor binnenlandse zaken en mi nister Geertsema. Als gevolg daarvan heeft de kamercommissie de bewinds man doen weten begrip te hebben voor diens standpunt, dat op formele gron den geen maatregelen jegens de ba- waste burgemeester mogelijk warer,_ Dit onderstrepen van 'formele gron den' kan worden uitgelegd als een po litieke veroordeling: de commissi* acht het gebeurde kennelijk laakbaar, maar erkent dat er geen bepaling be staat op grond waarvan maatregelen mogelijk zijn. We hebben begrepen, dat de com missie zich met name heeft ge ërgerd aan de omstandigheid dat de bewuste burgemeester geen stortings bewijs van het terugbetaalde bedrag heeft overgelegd: hij heeft verklaard hei bedrag in contanten te hebben te rugbetaald. Deze omstandigheid nu acht men in Haagse politieke kring in strijd met redelijke normen van be hoorlijk bestuur: zowel storting als de vorm van de terugbetaling worden als laakbaar beschouwd, ook al geven ze geen formele grond tot enige maat regel. De minister heeft overigens wel een mogelijkheid om op termijn een maatregel te nemen: hij de herbenoe ming van een burgemeester één maal in de zes jaar moeten diens antecedenten ae revue passeren. Zijn ze niet goed kan herbenoeming ach terwege blijven. Het wordt in Den Haag niet uitgesloten geacht dat deze minister in dit geval deze mogelijkheid zou willen overwegen, maar ook hier is sprake van slechts een formele mo gelijkheid: de bewuste gemeente is na melijk opgenomen in een herindeling, zodat de periodieke herbenoeming niet aan de orde komt. Al deze zaken hebben overigens uit sluitend met de burgemeester te maken, ze raken niet diens kamerlid maatschap. althans niet directeiijk. Toch is deze hele ontwikkeling zoda nig. dat onvermijdelijk de vraag aan de orde behoort te komen of dit ka merlid zonder enig gezichtsverlies zijn zetel kan blijven bezetten. Het ant woord op die vraag dient in eerste in stantie binnen de AR-kamerfractie en de AR-panij-organen te worden gege ven: indien het bevestigend luidt, is er geen reden voor kamerlid Scholten zijn zetel ter beschikking te stellen, hij blijft dan immers het vertrouwen van zijn partij behouden. De AR wil echter in dit opzicht nogal eens kri tisch zijn. zoals destijds oud-minister Smallenbroek ervoer. In ieder geval ziet het er naar uit dat op dit ogenblik de kwestie van het Brabantse burge meester-kamerlid nog niet is afgedaan: de AR zelf zal daarover enig besluit moeten nemen. India zal de 93.000 Pakistaanse krijgsgevangenen uit de oorlog van de cember vorig jaar niet eerder vrijlaten dan wanneer het er zeker van is dat de vede met het buurland Pakistan van duurzame aard is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1