- STOPPER KURHAUS IS DOOR PLAATS OP DE LIJST VAN MONUMENTEN VOORLOPIG GERED BENEFIET FINANCIEEL GAT OUD IJZER ZONDER GRENZEN ATLETIEKPLOEG VS VOOR MÜNCHEN -aO T Fluoridering (V) Bobby Fischer Eenheid van de kerken Oosterschelde en Homoeopathie DONDERDAG 13 JULI 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWOLSMAN EN GEMEENTE DEN HAAG VERRAST DOOR BESLUIT STAATSSECRETARIS DEN HAAG Reindert Zwols- man, president-commissaris van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, is over het be sluit van staatssecretaris Von- hoff van crm om het Kurhaus op de aanvullende ontwerp-mo- numentenlijst te plaatsen, waar door in elk geval de komende twee jaar niet gesloopt kan wor den, even verrast als de gemeen te Den Haag. Den Haag heef! nog geen commen laar Naar verluidt was het gemeente bestuur bereid het Kurhaus te lal en afbreken. De heer Zwolsman zegt dat hij zich niet tegen de beslissing van de staatssecretaris zal verzetten. „Wij willen het Kurhaus juist als blikvan ger behouden, al zal er wel wat aan moeten worden vertimmerd om het rendabel te krijgen". De gemeente Den Haag onderhan delde met een consortium van grote bouwers en banken om heel het Sche- veningse EMS-bezit over te nemen. Het zou, met in het pakket onder meer het Circustheater, het Grand Hotel, het in onder meer nachtclubs en kantoren opgedeelde Palace-hotel, het Savoy-hotel en de Pier, zo'n 60 miljoen gaan kosten. De onderhande lingen tussen de gemeente en het consortium en tussen de gemeente en de EMS zijn vorige week echter ge kapt. De deelnemers aan het gesprek ge meente-consortium zouden afzonder lijk met Zwolsman gaan onderhande len over onderdelen van het EMS- pakkel. Zwolsman zegt dat hij ook "met andere geïnteresseerde groepen financiers in gesprek is. Er zouden Engelse gegadigden bij zijn. Bekend is dat Engelse beleggers geld terugtrek ken uit Rhodesië en beleggingsmoge lijkheden in Europa zoeken. Ook wil Zwolsman zelf wel doorgaan. Erfpacht Waarom de verschillende onderhan delingen tot dusver op mets zijn uit gelopen, delen de betrokkenen niet mee. Er spelen erfpachtkwesties mee. voornamelijk voor Zwolsman. De ge meente stelt zich soepeler op tegeno ver nieuwe gegadigden voor Scheven ingen. Den Haag heeft geen vertrou wen meer in Zwolsman. Een diepte punt werd al bereikt over het aanvan kelijke EMS-projcct voor het Spul- kwartier in de Haagse binnenstad. Daar gaal het rijk nu twee ministe ries bouwen. Belangrijke vraagpunten in de on derhandelingen levert de investerings heffing op, die voor het westen van het land geldt. Nog belangrijker is het dat het Kurhaus in zijn huidige vorm met te exploiteren valt. Zwolsman denkt de zaak te kunnen redden met zes miljoen. Van het gebouw zouden dan nagenoeg alleen de buitenmuren, en de grote Kurzaal overblijven. En er zou een verbinding moeten komen met een nieuw te bouwen Galerie complex (het afgelopen jaar wegens bouwvalligheid gesloopt) en met het naast het Kurhaus liggende en rede lijk lopende Grand Hotel. Er zou op die wijze een congrescentrum met duizend bedden direct bij de hand ontstaan. Tijdens de onderhandelingen tussen de gemeente en het consortium is echter gezegd dat afbraak van het Kurhaus de voorkeur verdient. Den Haag beschikt sinds twee jaar over een gloednieuw internationaal con gresgebouw. Een tweede centrum lijkt moeilijk te exploiteren. Omdat Den Haag van de slepende kwestie Sche veningen afwil, zei het niet meteen nee, toen over slopen van het Kur haus gesproken werd. De gemeente Den Haag heeft dan ook geen verzoek gedaan het Kurhaus op de aanvullende monumentenlijst te zetten. De staatssecretaris heeft zijn beslissing genomen op advies va.n de monumentenraad. De raad was gealar meerd door de persberichten over sloopplannen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en de gemeente Den Haag kunnen de staatssecretaris ver zoeken niet over te gaan tot het definitief-maken van de thans Inge diende ontwerp-lijst betreffende het Kurhaus. De provincie en de gemeen te weten nog niet wal ze zullen gaan doen. Als de staatssecretaris vervolgens, tegen een mogelijk negatief advies van provincie en gemeente in. het Kurhaus toch definitief tot monument verklaart, kan beroep worden aangete kend bij de Kroon. Ook dat kost weer jaren. Een simpele beslissing van de staatssecretaris zet het Kurhaus dei- halve voor jaren klem. Een te slopen Kurhaus is minder moeilijk te verko pen dan een Kurhaus dat moet blij ven staan. „Het drukt de prijs", aldus de heer Zwolsman. Verloederd Het Kurhaus is een verloederd ge bouw: zoals het hele centrum van Scheveningen aan het verloederen is. Von Karajan wilde met zijn Berlijn.s Philharmonisch Orkest tijdens het Holland Festival weliswaar alleen in de Kurzaal spelen, maar de zomers dat er in de Kurzaal per week drie concerten, twee optredens van Franse chansonniers, enz. waren, zijn al meer dan tien jaar voorbij. De dancing aan de rechterkant van het gebouw, vroe ger een puur sjieke aangelegenheid, is de laatste jaren pakhuis. Het paviljoen theater, links van het Kurhaus, wordt slechts nu en dan bespeeld en is een hoogst ongezellige zaal. Heel vroeger was dit het bad huis voor de kurgasten. De mogelijk heid bestaat trouwens, dat cabaretiers als Wim Kan en Seth Gaaikema uit wijken naar het Seinpost-complex, dat eveneens verloederd was, maar dat dit jaar ten koste van vele miljoenen door de Leids-Haagse slagerij-onderne mer Tekens in zijn romantische pronkstijl is hersteld. Als hotel heeft het Kurhaus tegen dat Scheveningen voor badgasten niet meer interessant is. Het Schevenin- gen-van-nu moet het hebben van dag jesmensen. Er zijn in Scheveningen bovendien nieuwe, kleinere, beter te exploiteren hotels gekomen. En voor luxe-gasten heeft Den Haag sinds kort twee grote hotels vlak bij het Con gresgebouw. Zo ziet het Kurhaus er vanaf de zeezijde uit. Kurliaus van de landzijde gezien. Uniek De monumentenraad zegt in het advies, dat aan staatssecretaris Von- hoff is uitgebracht, niets over de troosteloosheid van het Kurhaus. „Het Kurhaus. gebouwd in 1884-1885. her bouwd met enkele wijzigingen na een brand In 1886-1887, is een uniek bouw werk. voor ons land, maar ook voor de Belgische Noordzeekust. Het be paalt met het in 1886 gebouwde Sein post het aspect van Scheveningen en geeft aan deze badplaats een sfeer die iets van het „fin-de-siècle" vastlegt. Als zodanig is het Kurhaus ook uit cultuur-historisch oogpunt voor onze kennis van de 19e eeuw van eminent belang", aldus het advies. De monumentenraad doet vervol gens lyrisch over de, op de 16e-eeuwse maniëristische renaissance geïnspi reerde bouwstijl. „Het Kurhaus spreekt niet alleen aan door zijn sil houet en imponerende massawerking, maar is evenzeer op grond van louter esthetische kwaliteiten een monument. Het hoofdmonument van het gebouw, de Kurzaal. spreekt uitwendig door de aan voor- en achterzijde uitspringen de, door een grote koepel bekroonde en door hoekpaviljoens met koepels geflankeerde middenpartij. De lage ge vel aan het plein, geleed door pilas ters van de kolossale orde, heeft aan de uiteinden risalieten". De raad vervolgt: ..De gevel aan de zeezijde is veel plastischer uitgewerkt door de ver naar voren springende zijvleugels en door de indrukwekken de arcaden. Het is vanaf de zeezijde dat het Kurhaus de meeste indruk maakt. Een monumentaliteit, die niet weinig wordt verhoogd door de boule vard met zijn keermuur. waardoor het gebouw vanaf het strand gezien als het ware een extra voetstuk krijgt". „Wat het inwendige betreft, een deel van de authentieke aankleding, alsme de van interieurs, die in de periode van de Art Nouveau rond 1900 zijn aangebracht, is nog aanwezig, al heeft men deze decoratie door latere lam- brizeringen aan het gezicht onttrok ken", aldus de monumentenraad. De hotelgasten ergeren zich aan de ouderwetse kamers, de veel te grote restaurants, de vaak slechte bediening, kortom aan het feit dat het Kurhaus het Kurhaus niet meer is. Wat ermee moet en kan gebeuren, weet op dit moment geen mens. Van alle betrok ken partijen maakt Zwolsman nog de meest optimistische indruk. Hij er kent dat hij een sentimentele binding heeft met het Kurhaus. „Zo'n Kurzaal het is weer gebleken bij Von Karajan heeft een geluid dat uniek is voor heel Nederland". Van het geld dat hij kreeg toen het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen afbrandde, heeft hij enkele jaren geleden van het circusgebouw in Sche veningen een echt, en goed theater gemaakt. Dat gebeurde eveneens uit sentimentsoverwegingen. Zwolsman wil nu wel van het Circustheater af. Er moet geld bij. Er zijn nog steeds besprekingen gaande met de gemeente Den Haag over overneming. Er is echter onenigheid over de afgespro ken koopprijs. Het theater is nog niet dichtgegaan, omdat anders de Nederlandse Opera op straat zou hebben gestaan. De opera wacht op nieuwbouw in Am sterdam. Het Kurhaus lijkt wél dicht te zullen gaan. Zwolsman: „Tenzij er spoedig duidelijkheid van de kant van de gemeente Den Haag komt over de regeling van de erfpacht". Door zijn anti-sloopbeslissing heeft staatssecre taris Vonhoff Zwolsman een troef in handen gegeven voor diens spel tegen de gemeente. Ten aanzien van de discussie over de fluoridering van drinkwater, zou ik graag ae volgende aantekeningen wil len plaatsen: Mijns inziens mag men niet zonder meer voor- of tegenpartij kiezen, omdat beide partijen gegronde argumenten hebben Immers, vóór fluoridering spreken als voornaamste argumenten, dat: 1 tand- caries één van de kwantitatief groot ste ziekten is in de westerse bescha ving, terwijl er slechts een klein aan tal tandartsen tegenover staat: 2 gebleken is met proeven in Neder land (Tiel-Culemborg) zowel als in het buitenland (vooral de VS), dat fluoride in drinkwater een sterke ver mindering geeft van het aantal geval len van cariës; 3 geen proeven zijn gedaan met zout of suiker, zodat men niet zonder meer mag aannemen dat fluoride hierin eenzelfde werking heeft: 4. andere wijzen van bestrijding van cariës niet goed blijken te functione ren: snoepen vea-minderen is nauwe lijks mogelijk; een fluoridedrankje of fluoridepillen geven verwaarlozing, zo als ook bij v.v. levertraan innemen en, om dichter bij buis te blijven, bij het tanden poetsen. Tegen fluoridering van drinkwater kan als belangrijkste argument wor den aangevoerd, dat proeven op me disch gebied afwijkingen als gevolg van fluoride hebben aangetoond. Ber ry en Trillwood uit Oxford bijvoor beeld constateerden bij een hoeveel heid van reeds 0,05 mg/1 een slechte celgroei. Aanbevolen fluoride-gehalte van drinkwater ongeveer 1 mg/1. Verder zijn effecten-op-de-lange-duur onbekend. Tussen dit voor en tegen moet gepro beerd worden een compromis te slui ten, dat is duidelijk. Het gaat er dus om dat de cariës wordt bestreden op een medisch verantwoorde manier. Als we nu eens gaan proberen op te sporen wat onze natuurlijke fluoride- bron was. Een jaar of tien geleden viel het enkele mensen op. dat in een Zwitsers dorpje niemand een tandarts consul teerde, en dat desondanks alle gebit ten in goede staat verkeerden. Verge lijking met andere dorpen leverde het resultaat dat er een kenmerkend ver schil was in de manier van koren malen. In het 'gezonde' dorp werd namelijk het graan gemalen en direct daarna verwerkt, terwijl de andere dorpen bepaalde delen van het graan eruithaalden voordat tot verwerking tot brood werd overgegaan. Dit is verder onderzocht, en gebleken is, dat juist de buitenste vliesjes van de graankorrel fluoride bevatten, die in het 'gezonde' dorp in het brood werden verwerkt- Deze vliesjes zijn voor het bereiden van wittebrood ge heel en voor dat van bruin brood gedeeltelijk verwijderd. Een goede, en ik dacht ook wel de enig juiste oplossing is dus het stimu leren van de consumptie van zoge naamd volkorenbrood, bijvoorbeeld door een prijsverhoging of zelfs af schaffing van dat kleffe, voorgekauw de wittebrood. Maar ja, er bestaat ook nog zoiets als politieke strategie, zodat genoemde maatregelen nu niet direct morgen genomen zullen wor den. J. W. Jongepier Souburg Naar aanleiding van uw artikel in de PZC over Bobby Ficher graag een en kele opmerking. Onder het kopje 'weerzinwekkend' schrijft u, dat de woordvoerder van Fischers schaakde legatie ergerlijk bazelt, wanneer hij enigszins kleinerend spreekt over de plechtige opening in aanwezigheid van de hoge autoriteiten van IJsland. Voorlopig is het toch maar zo dat. Fischer meer belangstelling weet te creëren voor de schaaksport dan wie ook. Tevens levert hij lekker voer voor joumalistein. Die hoge autoriteiten kunnen wel te gen een stootje anders waren ze nooit zo hoog gekomen. Het is trouwens wel goed, dat ook die heilige huisjes eens verdwijnen. Al met al: „Voor mij is die Fischer een kei." P. Plasschore, Callenfelsstraat 20, Vlissinsen Met belangstelling heb ik het ingezon den stuk gelezen 'Een weg, Jezus' op 4 juli 1972 in de PZC. De heer K. Bos nia liet blijken het verschrikkelijk te tinden dat de kerk de weg was kwijt geraakt enz. Tevens merkt hij op: Men zoekt de eenheid van de kerk, en hij ond dit gevaarlijk. Mijn vraag is: bij welke kerk behoort u en zoekt u ook niet naar eenheid? Waarom doet u wel gevaarlijk en mo gen de kerken hier niet naar streven? 17 veronderstelt dat de kerken Jezus kwijt zijn, hoe zit dat dan bij uw kerk? U hebt toch alle kerken in uw schrij ven vernoemd? Of is er nog een vol maakte kerk, die u geen kerk meer wilt noemen? Wanneer u Openbaringen eens geheel zou lezen, komt u dan niet tot de wer kelijke feiten? En ziet u hoe Apostel Johannes de volle evangelische ge meente. zoals wij die vandaag zouden noemen, oproept hun zelfgenoegzaam heid in te wisselen voor ootmoedig heid en oprechte inkeer? Wat hebben alle christenen tot op vandaag van hun christendom terecht gebracht. Laat Openbaringen 2 vers 1 tot 7 niet zien. hoe de Apostel Johan nes deze soort gemeenten haatte? Juicht u het niet toe dat er, via diverse kerken, de EO is tot stand gebracht? En hoe de kerken elkaar trachten te vinden via Jezus? Waarom uw kritiek op deze wijze aan de kerken, terwijl u op uw borst slaat over uw weg, waar van u weet hoeveel stukkën er in uw gemeente zijn gemaakt? Wilt u ook Lucas 18 vers 9 tot 14 eens lezen, waarbij Jezus meer water bij de wijn doet dan de farizeeën lief is? De bijbel, is een prachtboek om ons de waarheid te laten zien, en probeert ons niet hiermee wat wijs te maken en onze mond te snoeren, om discussies onmogelijk te maken. Wij mogen blijven zoeken. Elke zoe kende kerk is een ware kerk. die zijn schuld durft te belijden, en zal, zoals Lucas 18 vers 9-14 weergeeft, gerecht vaardigd worden. Ds. Okke Jager heeft gezegd: wie weet dat hij onvolmaakt is, is volmaakt, en dat is de weg van Jezus. Ir. Ferguson, hoofd van de delta dienst, zou zich als volgt geuit heb ben: (zie laatste 9 regels onder dijk- vallen, kolom 4 PZC van 29 mei 1972). „We kunnen er nog lang over door gaan, maar dan begint het te lijken op een discussie tussen medici, die een chirurgische ingreep willen toe passen en leken, die meer heil zien in een homoeopathische behandeling van de patiënt". Men kan heel deskundig zijn op eigen gebied, toch moet men wel voorzich tig zijn om onderwerpen aan te roe ren, waarmee men niet op de hoogte blijkt te zijn. Het hoofd van de Deltadienst sugge reert in zijn uitspraak dat indien leken een homoeopathische geneeswij ze voorstaan, deze geneeswijze dan ook een lekenbehanüeling zou zijn. Uit het op deze manier gebruik ma ken van de homoeopathie ter verdedi ging van zijn standpunt blijkt dat ir Ferguson niet goed is voorgelicht. De werkelijke homoeopathie kan uitslui tend beoefend worden door acade misch opgeleide artsen. Dat de ho moeopathische vorming van hen aan de Nederlandse universiteiten niet of niet voldoende tot zijn recht komt is een zaak apart. „De Vereniging tot bevordering der Homoeopathie in Ne derland' stelt zich o.m. ten doel dat hierin verbetering komt. De homoeopathie is een persoonsge- nees kunde q.wz. een geneeskunde waarbij de patiënt als een totaliteit van geest, lichaam en maatschappij behandeld wordt, zo nodig met ge neesmiddelen die dusdanig gebruikt worden dat zich vrijwel geen bijver schijnselen voordoen. En is het in wezen niet zo dat rijkswaterstaat bij het rangschikken en het oplossen van de Oostersehelde-problemen. eigenlijk ook een "homoeopathische' behande ling toepast in plaats van een 'chirur gische' ingreep zonder meer-' Vereniging tot bevordering der ho moeopathie in Nederland. Afdeling Zeeland. Secretaris: P. C. Geluk, Schaepmanstraat 89, Vlissingen. WEGENS FABRICAGE •MAANBRIEVEN' BERISPING VOOR DRIE ASTRONAUTEN HOUSTON (RTR. ÜPI, ANP) Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart De NASA heeft dinsdag de drie bemanningsleden van Apollo 15 een officiële beris ping gegeven omdat zij vorig jaar juli op hun vlucht naar de maan zonder toestemming 400 enveloppen hebben meegenomen en daar afgestempeld. Zij wilden door een aantal van deze 'maan brieven' te verkopen een spaar potje voor him gezinnen vormen. De drie astronauten David Scott, Alfred Worden en James Irwin hadden 99 brieven, die door een Amerikaanse notaris als 'echt' waren gewaarmerkt, aan een in Stuttgart (West-Duitsland) wonende kennis overhandigd, die ze via een Westóuitse handelaar voor ruim 4800 gulden per stuk had verkocht aan verzamelaars in de bondsrepubliek. Oostenrijk en Zwitserland. De Apollo-bemanning had echter, aldus NASA. zelf het verkeerde van haar handelwijze ingezien en gewigerd het geld uit de verkoop van de 99 'maanbrieven' aan te nemen. Ook hadden de drie geen postzegels in ruil ervoor willen hebben. De astronauten hadden van de NASA toestemming gekregen voor zichzelf bij wijze van sou venir 232 enveloppen, voorzien van bijzondere Amerikaanse post zegels en hun handtekeningen op hun maanvlucht mee ie nemen en deze van een bij onder stem pel te voorzien. Zij hadden er bovendien nog eens 400 extra meegenomen. De onder-directeur van de NASA, dr. George Low, vond het vergrijp tegen de vluchtvoorschriften wel begrijpe lijk gezien de spanning waaron der Scott, Worden en Irwin in de maanden voor hun vlucht hadden geleefd. „Wij kunnen echter der gelijke dingen niet door de lin gers zien", aldus dr. Low. De NASA zal bij het aanwijzen van de bemanningen voor volgende m aanvluchten rekening houden met het te laken gedrag van de 3 ruimtevaarders van Apollo-15. Kuip Afgelopen maandagavond zond RadJorama een herhaling uit getiteld To befnrfietor nol to be(neflrt). that* the qi stelling Bob Lschl, medewerker*: Bob Spaak. Herman Getidrker. Wim lbo. Jan Llnwn. Hetty Beck. Hetty Ru: hoofd personen waar deze radiodocumentaire om draaide: en Kien tan Nunen Coon Moulljn. recht van lijf en leden, eigenaar van herenmodemagazijn. tevens man In bonus na 17 Jaar topv aantekening dat hij net iets te vroeg geboren werd oi reuzens laatje uit to slaan als Johan Cruyff en met t aantekening dat hij nel te laat geboren werd om heuelfd treffen als bijvoorbeeld Puck van Heel, die nog we! stood tof. Kick dr belde Moulljn hij nu eenmaal Is. het afscheidsca ton z. zijn Ik geloof dat bij »1 deze opvattingen het belangrijkste vergeten wort namelijk de eigenlijke drijfveer van het publiek om zo'n vedette, i gedane arbeid, de .gouden handdruk" van een benefietwedstrijd gunnen. Nte' in de c-erste plaats als dank voor de bewezen dienste maar als blijk van het besef dat hJj van de ene dag op dc andere in een groot financieel gat valt. Neem Coen Moulljn. Dr eerste 17 Jaar van zijn leven heeft hij niet* verdiend Dc tweede 17 jaar van zijn leien heeft hij. verhoudingsgewijs veel verdiend. Dubbel verdiend zelfs: met voetbal en met zijn zaak. En dan komt nu opeens de derde en vierde 17 Jaar van zijn leven tot hij 6h Is. Opeens vallen die voctbalverdiensten weg fen dat is zeker meer dan «Ie helft, schat ik), bovendien moet er rekening mee worden gehouden dat door het wegebben van zijn faam ook de loop ln zijn herenmodezaak niet toeneemt om het zo optimistisch mogelijk te zeggen. U. lezer, bent wellicht procuratiehouder, of winkelchef. of journalist, of voorman op een fabriek. U hebt die positie geheel te danken aan uw eigen capaciteiten, u bent die plaats waard, en u bent ook gaan le: naar het salaris dat u daarvoor krijgt. Dan opeens, bij het bereiken i uw 35ste verjaardag, roept de directeur u bij zich. schraapt zijn keel er, deelt mee dat hij helaas genoodzaakt is u wegens het bereiken van dt fatale leeftijd van 35 jaar te degraderen in uw werk. U werdt weer aankomend kantoorbediende, jongste kistensjouwer, loper bij de krant, ongeschoold arbeider. Uw salaris wordt tot de helft teruggebracht, wat zeg ik: tot een derde! U zou raar zitten te kijken! Bovendien werd uw naam veranderd, zodat niemand u meer (blij) zou herkennen, zelfs moet u een snor laten staan, opdat uw vorige ik zo snel mogelijk plaats kan maken voor uw nieuwe Ik. Ik zal nooit vergeten hoe ik in de bestuurskamer van liet Olympisch Stadion, voor een van de Europ-Cupvvedstrijden van Ajax. stond te praten met Jack van Zanten, een collega-journalist, en bondscoach FrantLsek Fadrhonc. Willy Dull ens kwam binnen, als gast van Ajax, hij gaf Van Zanten een hand mij een hand. ook Fadrhonc een hand en deze begroette hem hartelijk, maar wist kennelijk niet wie hij voor zich had. vaag zeggende: „Gezichten ken ik altijd wel, maar namen vergeet ik-.". Hoe triest de zaak van Rien van Nunen ook is (failliet verklaard om 5000 gulden!) en van al die andere acteurs en actrices die vergeten, .als oud ijzer" zoals Uschi het uitdrukt, in een rusthuis wegkwijnen, er blijft het essentiële verschil met de topvoetbal Iers dat hun .makke" pas op latere leeftijd komt, op het moment dat ieder mens zijn makkes krijgt. t an Nunen heeft zijn gebroken heup wat sneller gekregen dan Hetty Beek. hij zal nu tegen de 60 zijn, maar Wiliv Dullens kreeg zijn kaduke knie op 21-jarige leeftijd! Je kan zeggen: er zijn geen grote voetballers boven de 35 jaar en er zijn geen grote acteurs onder de 35 jaar! Er ls tussen Moulijn en Van Nunen nog het andere verschiL dat Moulijn 7 de lieveling van het publiek was, terwijl Van Nunen het met zijn Stiefbeen Sr. en zijn burgemeester bij Swiebertje (overigens een tweedepiansroi vergeleken met Swiebertje zelf en de dorpsveldwachter) veel korter heeft „gemaakt". Moulijn zag men anderhalf uur per week in een hoofdrol. Van Nunen twee keer per maand 50 minuten in een hoofdrol, respectievelijk bijrol. Daarom is het wel triest dat hij zo gauw vergeten wordt, maar niet onbegrijpelijk, te meer ook omdat het publiek wel aanvoelt dat met Moulijn een van de grootste naoorlogse voetballers verdwijnt, terwijl met Rien van Nunen een heel populaire, maar niet „een van populairste" en ook niet een van de grootste acteurs van het scherm verdwenen. Dat zijn allemaal dingen die een vergelijking moeilijker maken. Het slot van de radiodocumentaire had iets gênants. Aan Moulijn werd gevraagd of hij bereid zou zijn een benefietwedstrijd te spelen voor Van Nunen. Ja hoor. dat wou hij bes:. Aan Van Nunen werd gevraagd hoe hij dat vond. Dat vond hij geweldig, dan kon hij ook eens op vakantie. Einde van de uitzending. Van een benefiet wordt verder niet gerept. De NCRV vindt dat zij voor Rien van Nunen al enorm veel heeft gedaan. Andere omroepen schrikken ervoor terug zich in zo'n kwestie te mengen, omdat Van Nunen nu eenmaal een „typische NCRV-acieur" was. Clubs als Ajax en Feyenoord zullen er weinig voor voelen een benefietwedstrijd te spelen ten bate van een schlemielige acteur, zoU er nog zoveel schlemielige voetballers rondlopen en zolang ook een fiks deel van de toto-opbrengsten naar „de cultuur" afvloeit, die toch al behoorlijk gesubsidieerd wordt, terwijl de sport alleen maar vermakelijk heidsbelasting mag betalen. Het meest voor de hand liggende zou zijn als de acteurs en actrices een „benefiet" voor Rien van Nunen organiseerden. Bijvoorbeeld een extra, alternatief Spel zonder Grenzen bij de NCRV. met acteurs als deelnemers in de verschillende wedstrijden. Jonge acteurs kunnen, in drie meter hoge schuimrubber Hamiets gehesen, ijverig rondhollen en oudere acteurs kunnen intelligentievragen beantwoorden of een bezem op bun voet trachten te balanceren. Het aanwezige publiek betaalt entree, de acteurs doen gratis mee en hun honorarium gaat evenals de entreegelden naar Rien van Nunen, ik noem maar even iets. Of anders kan er misschien iets vanuit de oud-internationals georgani- seerd worden, die zich het nauwst betrokken zullen voelen bij het geval- Van Nunen. Ajax kan een gulden toeslag leggen op de entreeprijzen voor een Europa-Cupwedstrijd in ruil waarvoor de bezoekers een voor- wedstrijd te zien krijgen van de Nederlandse oud-internationals met Lenstra, Wilkes, Rijvers en Moulijn in de voorhoede tegen ae Engelse oud-internationals, die best willen overkomen voor Sreptoe Sr. I gulden extra zullen de voetballiefhebbers heus wel willen dokken, als de sentimenten op de juiste manier worden bespeeld. Maar het initiatief daartoe zal toch van de NCRV of van de collega-acteurs van Rien van Nunen moeten komen, niet van de voetbalwereld. NICO SCHEEPMAKERS EUGENE (ANP> De Amerikaanse herenatleüekselecUe voor de Olympische Spelen in München ziet er als volgt uit: heren: 100 m: Eddie Hart, Ray Robinson. Robert Taylor; 200 m: Chuck Smith. Larry Burton, Larry Black: 400 m: Wayne Collett. John Smith. Vine© Matthews; 800 m: Dave Wottle. Dick Wohlhuter. Ken Swnenson; 1500 m: Jim Ryun, Dave Wottle, Bob Wheeler; 5000 m- Steve Prefontaine, George Young, Len Hilton; 10.000 m: Frank Shorter, Jeff Galloway. Jon Anderson; 110 m horden: Tom Hill, Willie Davenport, Rod Milbum; 400 m horden: Ralph Mann, Dick Bruggeman, Jim Seymour; 3000 m steeple: Mike Mauley, Doug Brown, Steve Savage; hoogspringen: Dwight Stone. Ron Jourdan, Chris Dunn; verspringen: Amie Robinson, Randy Williams. Presto Carrir.gton; hinkstapsspringer.: John Craft. Davie Smith, Art Walker; polsstokhoogspringer.- Bob Seagren. Steve Smith, Jan Johnson; kogelstoten: George Woods, A1 Feuerbach. Brian Oldfield: discuserper: Jay Silvester. John Powell. Tim VoUmer; speerwerpen: Bil! Schmidt. Milt Sonsky, Fred Luke: kogelslingeren: Tom Gage. Al Schoterman. George Frenm; 20 km snelwandelen: Larry Oung, Goetz Klopper. Tom Docley; 50 km snelwandelen: Larry Oung. William Weigle, Steve Hay den; marathon: Frank Shorter, Ken Moore, Jack Bachelor; tienkamp: Jeff Bannister, Jeff Bennett. Bruce Jenner; 4 x 100 m estafette: Ray- Robinson, Robert Taylor, Gerald Ginker, Eddie Hart; 4 x 400 m: Wayne Collett, John Smith, Vince Matthews, Lee Evans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 11