Belastingen soepeler voor reders NAAM MINISTER GENOEMD BIJ buitenland ENGELS CORRUPTIESCHANDAAL Betere communicatie patiëntenzorg nodig „Werkloosheid onder academici normaal" Chartervlucht gestrand op Schiphol: reizigers de dupe Onderzoek naar faillissement van architectenbureau binnen- en Zingende dolfijnen DOLFINARIUM Giftig sproeimiddel op Gronings dorp Ziekenfondsraad en kruisverenigingen: Elitetroepen naar de democratische conventie Nederlands Christelijk Werkgeversverbond Volgende week standpunt van minister Engels over persmoties Geen overlast olie na aanvaring ZATERDAG 8 JULI 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze correspondent) LONDEN De regering-Heath zal op zo kort mogelijke termijn een onderzoek instellen naar het ernstige vermoeden dat staatsambtenaren en parlemen tariërs steekpenningen hebben aangenomen. Onder meer wordt de naam genoemd van de minis ter van binnenlandse zaken en justitie, Reginald Maudling. De zaak is aan het rollen gekomen door het gerechtelijk onder zoek in het faillissement van ée'n van Engelands grootste ar chitectenbureaus, geleid door en eigendom van John Poulsen. Het kantoor had vestigingen in I.agos en Beiroet en men spe cialiseerde zich in het ontwer pen en bouwen van grote pro jecten, zoals scholen en schouw burgen. De leider van de kleine liberale partij Thorpe had de regering en het parle ment op de onverkwikkelijke situatie attent gemaakt. Poulsen verklaarde voor de rechter dat hij geld had gegeven zowel aan een conservatieve als aan een labour-afgevaardigde. Het verluidt dat de laatste Poulsen op drachten zou hebben bezorgd voor het bouwen van ziekenhuizen en havens in Spanje en Portugal. Maudling, de minister van binnen landse zaken en justitie heeft meteen na het opsteken van de eerste storm in het parlement, waarbij hij zelf ook werd genoemd, een verklaring afge legd, waarin hij zei dat de kennelijk door hem van Poulsen ontvangen 22.000 pond sterling (ongeveer 175.000 gulden) bedoeld waren als salaris. Maudling was indertijd zelf voorzitter van één van de maatschappijen die Poulsen had opgericht. Hij had het geld overigens nooit zelf geaccepteerd, maar het door Poulsen laten schenken aan een schouwburg in Sussex. Drie miljoen Eén van dc andere beschuldig den is een zekere Pottenger van het Schotse ministerie van land bouw. Hij heeft 21.000 pond van Poul sen ontvangen. Terwijl een onderzoek naar het wel en wee van de lieer Pottenger wordt ingesteld, verklaarde het Schotse ministerie al dat het nooit zaken met Poulsen heeft ge daan. Onder andere wordt in de kwestie ook gesproken over een vroegere voorzitter van 't zogenaamd „Noorde lijk Economisch Planbureau", een ze kere meneer Dan Smith. Hij zou maar liefst 155.518 pond (1,2 miljoen gulden) van Poulsen hebben opgestre ken. Smith ontkende in het openbaar dat hij het geld zelf zou hebben ontvangen. Hij vertelde erbij dat het' OVERSTE VOLTEN VRAAGT ONTSLAG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Luitenant-kolonel H. Volten uit Leiden heeft z'n ontslag uit de militaire dienst aangeboden. AI enige tijd werd deze stap van de met overplaatsing bedreigde kritische offi cier verwacht. Dezer dagen stuurde hij een brief aan de legerleiding, waarin hij om zijn ontslag vroeg. Dat zou dan per 1 oktober dit jaar moe ten ingaan. Zoals bekend is overste Volten inzet geweest van een kamerdebat, heeft als kritische officier en lid van de ARP tal van publikaties gedaan, waarin de structuur en financiering van de krijgsmacht werd aangevallen. De legerleiding kondigde kort geleden aan de overste te zullen overplaatsen van z'n belangrijke adviserende func tie bij het ministerie in Den Haag naar het luchtmachtcontrolebureau in Amersfoort. Allerwegen wordt deze overplaat sing als een politieke strafmaatregel gezien, ook al ontkende minister De Koster van defensie dat met grote klem tijdens het kamerdebat. Overste Volten heeft al eerder te kennen gege ven het niet eens te zijn met voorgenomen overplaatsing, waarna hij zijn ontslag uit de dienst heeft aangeboden. f ADVERTENTIE) in liet Dolfinarium Brugge In het 1600 plaatsen tellende over dekte stadion geven zeeleeuwen en dolfijnen 35 minuten lang een unieke show. Sprongen tot 5 meter hoog uit het water, doldrieste kapriolen, in formatie uitgevoerde opdrachten. Dagelijks shows om 10.00, 11.30, 13.00, 14.30, 16.00 en 17.30 uur. (zondags niet om 10.00 uur). St. Michiels/Brugge, tal. 050/16968 België to. Boudewijnpark, met speell uitstekend restaurant. voor zijn public-relalionsbureau be stemd was geweest, waarvan de nu failliete Poulsen cliënt was. In totaal zou Poulsen meer dan drie miljoen gulden aan giften en honoraria heb ben uitbetaald. De zaak is echter verreweg het onaangenaamst voor minister Maud ling, die bij één van de firma's van Poulsen nauw betrokken was, tot hij die functie opgaf wegens het aanvaar den van hel ministersambt in juni 1970. Maudling was vanaf 1966 direc teur van de Poulsen-firma, die zaken in het Nabije Oosten en in West- Afrika deed. Niet alleen Maudling zelf, maar ook zijn kinderen zijn bij de zaak betrokken geweest. De oudste zoon bekleedde een leidende functie in de firma. Ook deze trok zich, naar zijn zeggen, tijdig van het zinkende schip terug, Het is overigens ook niet aan te nemen dat de bemoeienissen van de familie-Maudling met de nu failliete firma Poulsen haar daarom alleen ai schade zouden kannen doen. Integere figuur Maudling. plaatsvervangend leider van de conservatieve partij, die vroeger minister van financiën is geweest, staat als een integere figuur in hoog aanzien. Poulsen was 'n uitbundig man die graag enorm veel geld uitgaf. De firma verdiende zo'n miljoen pond per jaar (7,5 miljoen gulden). Poul sen was zeer genereus tegenover zijn: 700 man personeel. Poulsen voelde zichzelf in zaken en in architectuur onzeker. Zijn grootste i kracht beslond er dan ook in dat hij voor zijn geld de beste adviseurs wist aan te trekken die hij voor zijn firma dacht nodig te hebben In het parlement zal nu onder n:eer op verzoek van de liberalen worden EZINGE (ANP) Het dorp Feer- werd (gem. Ezïngein Groningen is vrijdagmiddag in een wolk van een giftig sproeimiddel gehuld, afkomstig van een sproeivliegtuig. Het was Ter- ratiin ter bestrijding van schimmel op landbouwgewassen, gevaarlijk bij in wendig gebruik. Het sproeimiddel kwam boven het dorpje terecht doordat de piloot geen rekening met de wind had gehouden. De rijkspolitie maakte met luidspre kers de bevolking op het gevaar van het sproeimiddel attent. Er zijn nog geen meldingen van slachtoffers van het middel binnengekomen. UTRECHT (ANP) De pa tiëntenzorg buiten het zieken huis en de nazorg van in het zie kenhuis behandelde patiënten kan alleen goed functioneren als een zeer intensieve commu nicatie tussen alle betrokke nen tot stand wordt gebracht en wordt onderhouden. Hier lig gen taken voor de Nationale Ziekenhuisraad, het Nederlands Huisartsen Instituut en de kruisverenigingen. Simpel gezegd komt het hierop neer: als de patiënt het ziekenhuis ingaat moet men daar volledig horen wat er tevoren met hem gebeurd is. Als de patiënt Het ziekenhuis uit komt en thuis nog verder moet worden behan deld, moeten de 'nazorgers' weten waaruit die behandeling dient te staan, wat de diagnose is geweest welke verwachtingen er zijn. De wis selingen van behandelingsplaats gaan gepaard met overdracht van verant woordelijkheid voor de patiënt, wat exacte informatie tot een dwingende eis maakt. Bij dit alles mag niet worden vergeten de patiënt zelf ook een plaats in de zorg om zijn gezond heid te geven, zo mogelijk moet hem inspraak worden gegeven over wat voor hem het beste zal zijn. Een en ander staat vermeld in een nota van de Nationale Ziekenhuisraad en de samenwerkende landelijke kruisvereni gingen, 'informatie rond het thema continuïteit van de zorg' genaamd. Continu Bij de verlening van zorg aan patiën ten gaat het, aldus de nota, om een continu gebeuren over een breed ter rein en van gegarandeerde kwaliteit. Een ieder moet kunnen rekenen op de zorg die hij nodig heeft. Daarvoor is samenwerking vereist tussen huisart sen, medische speciah"sten, de verpleeg kundigen in het ziekenhuis, de wijk verpleegkundigen, de kruisorganisaties met hun coördinerende districtsver pleegkundigen en maatschappelijk werkers. Niet alle patiënten die uit het zieken huis worden ontslagen, hebben nazorg nodig. Dit betekent dat er een selectie zal moeten worden gemaakt en dat daarvoor criteria moeten worden op gesteld. De ervaring leert echter, al dus de samenstellers van de nota., dat binnen de ziekenhuizen onvoldoende inzicht bestaat over mogelijkheden en beperkingen van de nazorg buiten het ziekenhuis. Dit betekent dat scholing en bijscholing over die mogelijkheden van medische specialisten en verpleeg kundigen noodzakelijk is. Selectie Zolang de selectie van patiënten voor de nazorg binnen het ziekenhuis nog niet honderd procent is, verdient het volgens de nota aanbeveling een con- tactverpleegkundige van de kruisvere nigingen in het ziekenhuis te detache ren om in overleg met de ziekenhuis hoofdverpleegsters de voor nazorg in aanmerking komende patiënten te se lecteren. Elke patiënt dient:, om de communicatie tussen alle betrokkenen bij zijn verzorging mogelijk te maken, een formulier te hebben waarop alle van belang zijnde informatie wordt aangetekend. Er is, aldus de nota, geen definitieve organisatievorm voor de nazorg te geven. Afhankelijk van de situatie ter plaatse zal daarop moeten worden ingespeeld. Van eminent belang is de overtuiging bij alle betrokkenen van de noodzaak van een effectieve en continue verzorging van die patiënten, die dat nodig hebben. onderzocht or het zin heeft een oud voorstel aan te nemen, dat voorziet in hel openbaar-maken van dc financiële belangen van de parlementariërs. Ze lopen dan niet de kans, aldus hun standpunt, dat ze wellicht ook zonder het te weten betrokken raken in za ken die in strijd zijn met hun bclan- VELDKAMP WELLICHT EEG-COMMISSARIS (Van onze correspondent) BRUSSEL Wanneer dr. Sicco Mansholt per 1 januari van het vol gend jaar afscheid neemt van de Eu ropese Commissie, het uitvoerend or gaan van de EEG. zal Nederland op die post geen socialist, maar een christendemocraat benoemen. Eén van de kandidaten daarvoor zou zijn de voormalige minister van sociale zaken, dr. G. M. Veldkamp, die zijn ambities voor deze belangrijke Euro pese post in Den Haag de laatste tijd geenzins onder stoelen of banken heeft gestoken. Tot nu toe hadden Nederland, Bel gië en Luxemburg de bezetting van de drie commissieposten, waarover zij gezamenlijk beschikken, volgens een politiek schema verdeeld, waarin Ne derland de socialist leverde, België de christen-democraat en Luxemburg de liberaal- Tijdens het jongste overleg van de regeringen te Brussel zou nu zijn besloten aan Nederland de christen democraat toe te v/ijzen. terwijl Bel gië de socialistische vertegenwoordi ger zou moeten leveren. Luxemburg behoudt zijn liberaal. Den Uyl: ook kamer inlichten over regeringsplannen HARDINXVELDDe Prinsendam, het eerste passagiersschip dat de Holland Amerika Lijn (HAL) sinds 1959 (ss Rotterdam) liet bouwen, is vrijdagmiddag pro bleemloos te water gegaan op de werf De Merwede in Hardinxveld- Giessendam. Volgend jaar april komt het schip (9000 ton, 380 pas sagiers) in de vaart. De eerste reis sal gaan naar Singapore, waar het schip ivordt gestatio neerd. Daarna is het de bedoeling, dat het niet meer in Nederland terugkeert. WASHINGTON (REUTER) Onge veer 2.000 parachutisten. 500 mari niers en 100 man militaire politie zullen dit weekeinde naar de lucht machtbasis Homestead, 35 kilometer van Miami worden overgevlogen in geval van nood de politie Miami Beach te kunnen bijstaan bij het handhaven van de orde tijdens de democratische conventie die maandag begint. Het departement van justitie en gou verneur Ruben Asken hebben het mi nisterie van defensie in Washington om die militaire bijstand verzocht om te voorkomen dat ernstige ongeregeld heden uitbreken zoals op de democra-' tische conventie in 1968 in Chicago. De federale troepen zullen ook aanwe zig zijn tijdens de republikeinse con ventie in augustus, eveneens in Miami Beach. DEN HAAG (ANP) Met alleen de commissie van deskundigen uit dr SER. maar nok de tweede en eerste kamer moeten in de loop van augus tus op de hoogte worden gebracht van de voor de economische ontwik keling van belang zijnde regering*- voornemens. Aldus het standpunt van dr». Den Uyl, voorzitter van de twee de-kamerfractie van de PvdA. Hij heeft vrijdagmiddag dan ook premfer Biesheuvel schriftelijk gevraagd of het parlement ook die gegevens krijgt- In zijn vragen gaat drs. Den Uyl uit van berichten, die gemeld hebben dat de regering, tijdens het overleg met het bedrijfsleven op dinsdag jongstle den, toezegde in de loop van augustus de voor ae economische ontwikkeling van belang zijnde voornemens ten aanzien van de op prinsjesdag in te dienen begroting-1973 ter kennis zal brengen van de deskundigencommissie uit de Sociaal-Economische Raad. Gs Overijssel: aanbevelingen vrij kamperen negeren ZWOLLE A(NP) Gedeputeerde sta ten van Overijssel hebben de gemeen tebesturen in de provincie geadviseerd de aanbevelingen van staatssecretaris Vonhoff (erm) over het vrij kampe ren niet op te volgen. Bovendien hebben gs de staatssecreta ris laten weten, dat zij ernstige be zwaren hebben tegen de verzending van de brief met aanbevelingen als zodanig, het tijdstip waarop de brief werd verzonden en de inhoud ervan. In zijn reactie zegt het provinciaal bestuur van Overijssel, dat de brief van de staatssecretaris zonder enig voorafgaand overleg met de provincia le besturen is uitgegaan. Volgens gs zijn de provincies erg nauw bij de zaak betrokken geweest, Onder meer wegens de raakvlakken van het kam peren met de ruimtelijke ordening en de miliehygiëne. Verder wordt erop gewezen, dat het beleid van een aan tal provinciale besturen ten aanzien van de regeling van de plaatsing van tenten en caravans in het buitenge bied door het rondschrijven door kruist, althans ernstig bemoeilijkt, wordt. „Het kan niet anders zijn, dan dat uw brief, die tijdens het kampeer- seizoen in de openbaarheid is geko men voor de gemeentebesturen en del politieautoriteiten uiterst verwarrend zal werken", aldus gs van Overijssel, i Trouwens, ook inhoudelijk roept de: brief naar de mening van het Overijs-1 seis college een aantal principiële be zwaren op. TWEE MAATREGELEN PER 15 JULI DEN HAAG (ANP) De rege ring heeft vrijdag twee verbete ringen in het belaslingkllmaal voor de zeescheepvaart aange kondigd. De exploitatie van sehepen onder Nederlandse vlag! wordt daardoor aantrekkelij ker, zo verklaarde minister-pre sident Biesheuvel. De maatrege len zijn: Het opheffen van de schorsing van de vervroegde afschrijving voor zeeschepen een derde van de aan- schaffings- of voortbrengingskosten verhoging van de lnvesteringsaf trek voor zeeschepen van twee maal vijf procent tot vijf maal vijf procent (vijf jaar lang mag elk jaar vijf procent van het geïnvesteerde bedrag ten laste van de winst komen). Het is de bedoeling dat beide maatre-l gelen ingaan per 15 juli. De regering wil de verliescompensatie iets anders MINISTERS: PROBLEEM RADIO-ACTIEF AFVAL INTERNATIONAAL OP TE LOSSEN DEN ÏG (ANP) De problemen, die zie., in de toekomst zullen voor doen bij de te verwachten toeneming van de nucleaire produktie van elek triciteit en betrekking hebben op de opslag van radio-actier afval zullen in belangrijke mate in internationaal verband moeten worden opgelost. Aldus hebben de ministers Schmelzer van buitenlandse zaken en Langman van economische zaken, vrijdag geant woord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Oele en Van der Stoel (beiden pvaa). De uitgebreide Europese Gemeen schappen zullen bij die oplossing een belangrijke rol kunnen spelen, al zul len waarschijnlijk ook maatregelen nodig zijn in een wijder kader. De regering zal mogelijk door de Europe se commissie in te dienen voorstelles op dit pust op hun merites beoorde len. Of dergelijke voorstellen kunnen worden ondersteund zal afhangen van de strekking en de inhoud daarvan, aldus de beide ministers. DEN HAAG In een tijd van grote werkloosheid lijkt het niet meer dan democratisch dat academici een zelfde lot treft als andere werknemers. En dat academici in geval van werkloosheid bij het Geweste lijk Arbeidsbureau terechtko men, waar voor hen bemiddeld kan worden en dat ervoor kan zorgen dat zij als werklozen tij delijk financieel gesteund wor den, is zeker niet immoreel. Het geeft verder blijk van de in ons systeem van sociale zekerheid ingebouwde moraliteit. Dat zegt het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond in een reactie op het manifest dat zes rectores magnifi- ci en 26 hoogleraren dezer dagen over de werkloze jonge academici hebben laten verschijnen. De rectoren zijn hoogleraren en hebben het immoreel Slot van pag. 1 Britse chartermaatschappij ging ech ter kort geleden bankroet. Bij wijze van uitzondering gaf de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst toestemming om de in Europa gestrande luchtreizigers hetzij per lijnvlucht of per charter terug te brengen naar Amerika voor de uitzonderlijk lage prijs van 52 dollar. Op die grond sloot de KLM vorige week het chartercontract met de NASA af. Nadien echter gaf de RLD aan de KLM de waarschuwing, dat deze char tervlucht bij het vertrek zou worden gecontroleerd. De KLM stelde daar van terstond met nadruk de NASA in Londen op de hoogte. Het antwoord luidde: „Onze groep voldoet aan alle affiniteit-sbepalingen". Dat dit volkomen in strijd met de waarheid was, bleek vrijdagmiddag in de vertrekhal van Schiphol. Kennelijk had de NASA de kleine groep van gestrande Lloyd-reizigers 'met de be zem aangevuld'. Zelfs uit Nederland had men te hooi en te gras reizigers zonder Lloyd-reisbiljet aangetrokken om de lege plaatsen van de charter vlucht op te vullen.. „Niet betrouwbaar" De NASA, die haar hoofdkantoor in New York heeft, met bijkantoren in Londen en Amsterdam (onder de naam NATA) heeft volgens de Neder landse. reisorganisatie voor studenten, de NBBS, geen betrouwbare naam. „Wij wensen ons van de praktijken, die de NASA toepast, uitdrukkelijk te distantiëren", aldus liet commentaar van de studenten. In Amsterdam hou den zich iedere zomer ettelijke organi saties bezig met liet aanbieden van goedkope chartervluchten, meestal naar de VS. Deze vluchten zijn over het algemeen een vergaarbak van mensen die onderling aan geen enkele affinity-bepaling voldoen. Zij lopen de kans, dat de Rijkslucht vaartdienst de vlucht annuleert en dan is het vaak moeilijk, zo niet onmogelijk, om enig geld terug te krijgen. In Amsterdam wordt naam NBBS te pas en te onpas door dit soort beunhazen gebruikt om daarmee vertrouwen te wekken. Wij raden studenten aan om uiterste voor zichtigheid te betrachten bij het boe ken van dit soort charters, ook al ziet het er op het eerste gezicht naar uit dat men wegens de vaak goedkopere prijs een financieel voordeel kan be halen", aldus de NBBS. Studenten wordt geadviseerd uitsluitend te boe ken bij organisaties die lid zijn van de International Student Travel Con ference (ISTC) of van de Student Air Travel Association (SATA). Deze orga nisaties zijn door de rijksluchtvaart diensten in Europa en Amerika offi cieel erkend. Als bewijs van de stu- dentenstatus kan slechts gelden de 'international student identity card' Controle De NASA had 195 reizigers in de loop van de dag per bus uit Parijs en met vliegtuigen uit Londen via Rotterdam of direct naar Schiphol aangevoerd. Bij de controle bleek, dat ongeveer een derde van lien beschikte over een retourbiljet van de failliet verklaarde Lloyds International. Voor hen werd vrijdagmiddag een uitzondering ge maakt: ze mochten zonder verdere bijbetaling op een lijnvlucht van de KLM mee naar New York. Per per soon had de KLM immers 52 dollar voor dit vervoer van NASA ontvan gen. Een 80-tal andere gedupeerden schikte zich in het droeve lot en kocht bij de KLM een gewoon enkel reisbiljet voor New York ten bedrage van 318 dollar. Daarvan mochten zij de 52 dollar, die voor de chartervlucht betaald waren, in mindering brengen. Op de vloer Tenslotte zegen uitgeput, dorstig hongerig de overige circa 40 reizigers, onder wie een Franse familie met kleine kinderen, die reeds een busreis van een hele nacht naar Schiphol achter de rug hadden, op de tegel vloer van de vertrekhal neer een lange oncomfortabele nacht tegemoet. Intussen doet de KLM in Londen moeite om contact op te nemen met het kantoor van de NASA. dat het char ter contract had afgesloten. Ge poogd zou wordt om de NASA er toe te brengen garant te staan voor de kosten van vervoer per lijntoestel van deze groep. Als dat mislukt blijft de onfortuinlijke reizigers alleen nog de mogelijkheid over bij de KLM een nieuw biljet- te kopen. De meesten hadden echter geen geld meer op zak. De KLM neemt dan genoegen met een getekende schuldbekentenis. genoemd om jonge mensen van onge veer 25 jaar oud die zich meester, doctor of doctorandus „mogen" noe men, bij de uitreiking van hun bul tevens een verwijsbriefje naar het Gewestelijk Arbeidsbureau te geven om in de steun te worden opgeno men. Het kan niet ontkend worden da' met deze oproep een ernstig probleem aan de orde is gesteld, dat tot bezin ning noodt. Dit te meer omdat naast conjuncturele ook structurele oorzaken aan ten grondslag liggen, aldus de werkgevers. In onze samenle ving wordt de studievrijheid hoog ge waardeerd. Iedereen kan na de mid delbare school tegen relatief lage kos ten en studie van zijn keuze volgen. Dit brengt echter duidelijk het risico met zich mee dat een aantal afgestu deerden niet op die plaatsen terecht kan komen, die zij zich wellicht- als wenselijk hadden voorgesteld, aldus de christelijke werkgevers. Zij spreken over „wellicht" omdat het in het algemeen nog de vraag of degenen die een studie beginnen zich wel bezighouden met de moge lijkheden die zij later in de maat schappij zullen hebben. De indruk be staat, zo zeggen de werkgevers, dat de aankomende studenten vanuit de uni versiteiten en hogescholen op dit punt te weinig worden voorgelicht en bege leid. Ook bestaat aan deze instellingen van hoger onderwijs, zo beschuldigen de werkgevers de universiteiten hogescholen, nog steeds de tendens om de studenten voor te spiegelen dat zij behoren tot de toekomstige elite en daarom als vanzelf op de betere plaatsen met de betere inkomens en een hoger aanzien terecht zullen ko men. Elitebesef Daaruit vloeit vaak 'n te hoog wachtingspatroon voort, dat ongetwij feld kan leiden tot defaitisme onder de academische jeugd, wanneer blijkt dat aan die verwachtingen niet alti.jd kan worden voldaan. Daar kleven, zo vin den de chr. werkgevers, maatschappe lijk gezien gevaren aan. Maar de oor zaak daarvan is niet zozeer gelegen ir. het geringe aanbod van arbeidsplaat sen als wel in het tijdens de studieja-, ren gekweekte elitebesef. Wat dit be treft moet gekomen worden tot een herwaardering van de beroepspositie van de academicus. Het grootste probleem wordt echter gevormd door de afstemming van vraag en aanbod. Hier kan een verge lijking worden gemaakt met het be drijfsleven. Daar heeft men te maken met de steeds langere duur van hei ontwikkelen van een proüukt. Als deze analogie wordt toegepast op de uni versiteiten en hogescholen, dan list een pleidooi voor het verkorten van de studieduur voor de hand. Daarbij moet dan wel gedacht worden aan meer en betere vormen van postdoc torale studies, education permanente, het- bijspijkeren, en aan deze situatie zouden het bedrijfsleven en ook del overheid zich dan moeten aanpas- De christelijke werkgevers vinden dat er aan het contact tussen de; werkgevers en het hoger onderwijs nog veel verbeterd kan worden, Er| bestaat een anti-business-sentiment inj bepaalde kringen van studenten. Daarj moeten we zo spoedig mogelijk vanaf, rinden de christelijke werkgevers. 1 f Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG .Minister Engel» van CRM zal volgende week in een brief aan de Tweede Kamer zijn standpunt bekendmaken over de drie moties, die tegen zijn zin in bij bet debat over financiële steun aan de pers (vorige week) werden aangenomen. De minis ter heeft vrijdag de mening van het kabinet gepeild over de moties, maar premier Biesheuvel ontkende met klem, dat het om een kabinetszaak gaat. ,J)e minister draagt de volle verantwoordelijkheid voor deze subsi- diezaak", ze) Biesheuvel vrijdagavond na afloop van de wekelijkse minister raadsvergadering. De moties waarom het gaat. grijpen nogal diep in op het wetsontwerp zoals Engels dat indiende bij de Twee de Kamer. De minister wilde het liefst 50 procent van de te besteden f30 miljoen in de eerstkomende twee jaar bestemmen voor de noodlijdende kranten door inkomensderving ten gevolge van de STER-reclame) en 50 procent voor alle kranten op basis van hetpapierverbruik. De belangrijkste motie is die van de KVP-er Van der Sanden die een 60-40 verdeling voorstelt (meer voor de noodlijdende kranten dus)- De minis ter van CRM heeft tijdens het debat al grote bedenkingen geuit tegen deze motie. ROTTERDAM (ANP) De ruim 300 ton gasolie, die donderdagavond uit een aangevaren binnentanker in de Nieuwe Waterweg ingestroomd, heeft volgens de Rotterdamse havendienst geen ernstige overlast veroorzaakt. De aanvaring tussen het binnentan- kerfcje 'Robega 12' en het Westduitse zeeschip 'Frank Leonhardt' gebeurde bij laag tij. Het overgrote deel van óe vrijgekomen olie is daarna naar zee gestroomd. Bij de centrale meld- en regelkamer van Rijnmond zijn geen meldingen binnengekomen over olie stank- Bij de havendienst zei men vrijdagmorgen: „We hebben geluk ge had. Als er stookolie in de tanker had gezeten was de zaak niet zo góed afgelopen". Peiger in beroep tegen uitspraak mr. Stheeman EMMEN (ANP) De directie van het elektro-techmsch bedrijf Peiger NV te Emmen heeeft vrijdagmiddag na overleg met de diverse adviseurs on dermeer van de werkgeversorganisatie in de bedrijfstak besloten in beroep te gaan tegen de uitspraak van mr. Stheeman die het kort geding dat Peiger NV tegen de Industriebond NVV had aangespannen niet ontvanke lijk heeft verklaard. In het kort geding vroeg de directie van het Emmer bedrijf de Industrie- bona-NVV op straffe van 100.000.- per overtreding te verbieden uitspra ken te doen of handelingen te verrich ten waardoor schade voor het bedrijf zou kunnen ontstaan. Geen stappen bij Franse regering tegen kernproeven DEN HAAG (AN Minister Schmelzer van buitenlandse zaken heeft geen aanleiding gezien bij de Franse regering aan te dringen op het niet-voortzetten van de reeks proefne mingen met kernexplosies in de Stiile Oceaan. Aldus is gebleken uit het vrijdag gegeven antwoord np schrifte lijke vragen van het tweede-kamerlid Van der Spek (psp)- De Franse autoriteiten, ondermeer op het hoogste niveau, zo deelde de mi nister mee, hebben de laatste tijd reeds bij verschillende gelegenheden kennis kunnen nemen van de Neder landse verontrusting over de voortzet ting van kernproeven, met ame in ae atmosfeer. ALARMCENTRALE ANWB Duitsland: Omgeving Monschau heer Jacques Kouijzer uit Hulst, reizende per trein. Ierland: Omgeving Galway heer M. L. 't Hart uit Goes, met witte VW K 70, kenteken 06-78-RP en zwart aak. Nederland: Omgeving Zeeland Brabant Limburg mevr. Bakker-Koers uit Scheemöa, met groene VW kever 1300, kenteken 43 91 NH. Heer Peter Broadfield uit Storebridge f Engeland) liftende. Op camping ergens in Nederland heer Poul Maasen uit Denemarken-Odense, met witte Ford Cortina, kenteken BD 31.906. Noorwegen: Heer en mevr. L. Huissen uit Terneu- zen. Spanje: Omgeving Tarragona heer F. P. tie Jongh uit Middelburg, met metallic- blauwe Opel Kadett. kenteken 72-98- Hü. Bovengenoemde personen wordt drin gend verzocht de ANWB Aiarmcen:ra- Ie in Den Haag te bellen, telefoon 070- 264426.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3