„Kritiek KvK op plan Java is te eenzijdig" Pompstation bij de Braakman 'paradepaardje' van de WMZ Rijk subsidieert verbeteringen aan De Braakman ekker Amerikaans bedrijf heeft plannen voor vestiging Terneuzen Nieuwe paalrijen bij Domburg ter bescherming strand en duin 2 HANDELSCENTRUM TERNEUZEN: ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 JULI 1975 ^jg^BLOEMSIERKUNST &£UBQ& ITUIHARCHITECTUURI AANVULLENDE WERKEN KREEK WORDT UITGEDIEPT TERNEUZ-N Het rijk gaat een aantal belangrijke verbeteringen aan het recreatiegebied 'De Braakman' volledig betalen. 'Den Haag' geeft voor de projecten een subsidie van ƒ392.000 in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid. Dank zij dit bedrag kan het recreatieschap dat het gebied beheert de kreek laten uitdie pen. wegen verbarden, het zwembad verbeteren, een oeververdetliging aan brengen en een speeltuin aanleggen. Met deze werkzaamheden wordt op korte termijn begonnen. j-gemeester J. C. Aschoff van Ter- neuzen maakte vrijdagmiddag melding 1 de subsidie op een vergadering van het algemeen bestuur van het recreatieschap Braakman. Het ligt in de bedoeling het tekort van 13.000 op de jachthaven zoveel mogelijk weg te werken. Als de kreek eenmaal is uitgediept kan er vaargeld worden geheven, terwijl ook de erf pacht yan de jachtwerf zal worden herzien. De heer Aschoff kondigde dit aan in antwoord op opmerkingen van bestuurslid P. A. Lindenbergh, die bij de behandeling van de begroting 1973 constateerde dat het 'natte gedeelte' van 'De Braakman' nog steeds geen sluitende cijfers laat zien. Automaten Bij het Braakman-restaurant komt een afzonderlijke hal voor gokautoma ten. Het algemeen bestuur ging vrij dagmiddag akkoord met het verlenen (door de gemeentepolitie van Terneu zen) van een vergunning voor flipper kasten aan de beheerder van het res taurant. Burgemeester Aschoff antwoordde op vragen van burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent dat de ge meente Terneuzen weinig bezwaren ziet in de automaten. De heer W. H. M. Colsen vreesde Politie Middelburg greep inbreker benzinestation MIDDELBURG De Middelburgse politie heeft vrijdagmorgen de 23-jari- ge Vlissinger C. J. E. aangehouden in verband met een in de nacht van donderdag op vrijdag gepleegde in braak in een benzinestation aan rijks weg 58 bij Arnemuiden. Bij de in braak, waartoe een deur werd gefor ceerd, was een geldbedrag van rond 45,- meegenomen. NACHTELIJKE EXPEDITIE IN OOSTERLAND LEVERDE INBREKERS NIETS OP OOSTERLAND In tie nacht van don derdag op vrijdag hebben onbekenden een complete expeditie gemaakt door kantoor, woning, winkel en magazijn van winkelier B. aan de Kerkstraat. De buit was echter nihil. De daders, die voordat ze op speur tocht gingen de telefoondraad hadden doorgesneden, hadden het speciaal ge munt op papier geld, maar dat was elders veilig opgeborgen. Een poging om de uit de winkel meegenomen kas sa in het magazijn open te breken, mislukte. De rijkspolitie te Bruinisse en de technische recherche uit Den Haag stelden een onderzoek in. CREAMER COMMERCIEEL DIRECTEUR DOW EUROPA De lieer W. P. Creamer, commercieel directeur van Dow Chemical in West- Duitsland, is met ingang van 1 sep tember 1972 benoemd tot commercie- eel directeur van Dow Chemical Eu rope S. A. in Zurich, Zwitserland. In zijn plaats is benoemd de heer R. Wildi, thans commercieel directeur van Dow in België. Een en ander is bekendgemaakt door de heer C. M. Doscher, directeur Mar keting van Dow Chemical Europe S.A. De heer Creamer volgt de heer O. P. Elliott op, die is benoemd tot vice- president voor Marketing van Dow Oanada. De heer Creamer was van 1965 tot 1968 commercieel directeur van Dow Chemical in Nederland. Hij behaalde een graad- in de economische wetenschappen aan het Babson Insti tute in de Verenigde Staten, echter dat de rust in het gebied we! eens verloren kon gaan. „Er moe-, geen gokautomatenpaleis komen", wa zijn mening. De heer Lindenbergh wilde wel me! de voorstanders meegaan, op voor waarde dat de 2 automaten uit het café-restaurant in de aparte hal ko men te staan. De bestuursleden L. Goense en P, de Josge tilden niet zo zwaar aan de zaak. Volgens de heer De Jonge staat het restaurant op flinke afstand van de kampeerders, zodat die er weinij last van hebben. De heer Goense vond het begrijpelijk dat de exploitant van het restaurant naar mogelijkheden uitkijkt om iets te verdienen, vooral omdat hij het in hoofdzaak van het zomerseizoen moet hebben. Burgemeester Aschoff vertelde verder nog, dat er wordt overwogen om eventuele muzikale overlast in de Braakman aan banden te leggen: na een bepaalde tijd zou er geen muziek meer gemaakt mogen worden, om bezoekers een vredige vakantie te ga randeren. HET WEER IN EUROPA STRANDVERWACHTING Een passerend oceaanfront-je l vandaag tijdelijk veel bewolking ec een iets te sterke zuidwesten wind. Temperatur 18 tot 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: het lijkt waarschijn lijk dat er zondag iets warmere lucht in aantocht is met geleidelijk meer zo: en in het begin van de week wat K merser strandweer. WISSELVALLIG Eerst zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen of motregen, maar enkele verspreid voorkomende opkla ringen. Matige tot vrij krachtige z westelijke wind. Maximum temperatu ren rond 19 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Vrij zonnig en warm met later 1 op onweer. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 5 tot 13; min. temp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: 2 tot 7 graden boven nor maal; kans op een geheel droog etmaal: 8 stens 12 uur: 95 procent; kans op een geheeld roog etmaal: 80 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 3 tot 12; min. temp.: 0 tot 5 graden hoven nor maal; max. temp.: 1 tot 7 graden boven nor maal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: O procent. 9 juli Zon op 04.31 onder 20.8' Maan op 02.29 onder 20,15 10 juli Zon op 04.32 onder Maan op 03.43 onder blotnm tn tiimlrnm middelburg filialensouburg,goes „KVK DISTANTIEERT ZICH TE GEMAKKELIJK" TERNEUZEN Het Handelscentrum Terneuzen (HCT) vindt dat de kamer van koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaandcren 'zich wat tc makkelijk distantieert van het plan Java'. Het HCT meent, dat de kritiek die de kamer van koophandel op het ontwerp voor het toekomstige wonn en winkelcentrum in Terneuzen lieert geleverd, te eenzijdig is. In een reac tie op het commentaar van het be stuur van de kamer van koophandel schrijft het HCT: .JVIcn kan kennelijk geen enkel pluspuntje in liet plan ontdekken. Dit lijkt ons toch wat tc vergaand". Het HCT is het volstrekt oneens met liet bestuur van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel, dat het ont- werp-plan onder meer afwijst omdat hel. ie ver vooruit zou lopen op de ontwikkelingen in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. De kamer vindt het beier om eerst maar eens een delinitief streekplan af te wachten. Bovendien zet de kvk een vraagteken achter de cijfers van de bevolkingstoename, waarvan de plannenmakers uitgaan. „Het is te ambitieus', schreef de ka mer van koophandel destijds aan het gemeentebestuur van Terneuzen. Het HCT reageert daarop met: „Dat een plan vooruit loopt is ons inziens wel logisch te noemen. Het is beter aan een streekplan mee te werken door plannen te ontwerpen, die even tueel in een streekplan kunnen wor den gebruikt. Ook voor het definitieve streekplan zullen bouwstenen moeten worden aangedragen- Structuur- en bestemmingsplannen kunnen als zoda nig dienen". Goedkoop En over de bevolkingscijfers: „Twijfe len aan de juistheid van prognoses kan en mag men altijd doen. Alleen het bewijst evenveel als de veronder stelling: niets. In dit geval is de prognose echter gebaseerd op cijfers van verleden en lieden. Men kan op grond daarvan verwachtingen voor de toekomst ontwikkelen. Wij vinden het wat goedkoop alleen maar te twijfe len". Met de kamer van koophandel is het HCT ervan doordrongen dat het nood zakelijk is om een studie te maken om te bekijken of er nu al geen branches 'overbewinkeld' zijn. Maar volgens het HCT is dat niets nieuws. „Dit standpunt huldigen de stichters van winkelcentra al sinds het ont staan van deze centra en wordt voor het plan Java pas actueel als dit plan gerealiseerd wordt". De Zeeuws- Vlaamse kamer van koophandel is bang dat door het plan Java het bestaande "winkelapparaat in de Noord- straat en omgeving in de verdrukking komt. Volgens het HCT maakt de kamer van koophandel echter de fout door het huidige en het toekomstige centrum als twee aparte centra te beschouwen. „Men moet deze als on losmakelijk met elkaar verbonden zien, De bedoeling is niet een centrum in een centrum te creeeren, maar veeleer het bestaande centrum te ver nieuwen en uit te breiden". Het- HCT verwacht, dat de zuigkracht van de nieuwe zaken in het. plan Java geen remmende invlcecl zal hebben op het oude koopcentrum. „Het oude een- Omzet Het ontwerpplan spreekt van een om zet van 7 ">'>(),- per vierkante meter verkoopvloeroppervlak voor de levens middelen en 4800,1 voor de overige branches. De kamer van koop handel vraagt zich af of deze cijfers juist zullen zijn Het HCT: „Het is wel zo. dat op dit moment deze cijfers in grote agglomeraties worden gehaald. Voor een regio als Zeeuwsch- Vlaandcren zal di' niet zo zijn op dit ogenblik. Wel zal de detailhandel naar een gro tere omzet.per vierkante meter ver koopvloeroppervlak moeten streven. Wij zijn er dan ook van overtuigd dal mede door het verbeteren en uitbrei den van het wikelapparaat in de regio (waarvan het plan Java een deel is) deze cijfers veel kunnen verbete ren. De kamer van koophandel heeft aan het. gemeentebestuur van Terneu zen ook geschreven dat de onderne mers die zich in Java gaan vestigen een groot risico lopen. Er wordt aan het centrum 'Zuidpo-lder' herinnerd, waar niet alles van een leien dakje verloopt. Volgens het, HCT ls hé vanzelfsprekend dat men voorzicht!»I moet zijn met het stichten van niej' we winkelcentra. „Er dient terdegel worden nagegaan of er levensvatbaar'! heid voor zulke centra, aanwezig ij' Dat er in ons land winkelcentra die tegenvallen is inderdaad het geval Maar er zijn ook (en veel m«?i| centra die alle verwachtingen over. I treffen. Dat hangt ook samen met del kwaliteit van de ondernemers die zich hard nodig zijn". Het HCT besluit het commentaar 05 de visie van de kamer van koophan-i del met: „Laten wij in een kleij gebied als Zeeuwscb-Vlaanderen toca I de handen ineen slaan en er proberm wat van te maken- De economisch!i ontwikkeling is één van de voorwaar den voor het bereiken van een opti- maal welzijn. De ontwikkeling vaal voorzieningscentra is één der facetten I van economische groei. In plaats va! af te remmen, zullen wij er in de» streek alles aan moieten doea deze groei te bevorderen. Daartoe al het nodig zijn alle chauvinisme over boord te zetten en eensgezind t< trachten de haven te bereiken. PRODUKTIE GEKOELD KOOLZUUR TERNEUZEN Het Ameri kaanse bedrijf 'Airco' heeft se rieuze plannen om zich in Ter neuzen te vestigen. 'Airco' wil in de buurt van Dow-Chemical een fabriek voor de produktie ■van gekoeld koolzuur bouwen. De Amei'ikaanse firma heeft werk voor tenminste 10 (Neder landse) personeelsleden. Hoe veel man er bij de opbouw be trokken zijn is niet bekend. 'Airco' zou binnen anderhalf jaar startklaar moeten zijn. De eerste contacten tussen het Ameri kaanse bedrijf en de gemeente Ter neuzen dateren van februari. Terneu- ze:i kreeg toen bezoek van general manager J. T. Koehler jr. van 'Airco Industrial Gasses'. Het is de bedoeling dat de nieuwe fabriek het koolzuur betrekt van DOW 'Airco' haalt een dagproduktie van 300 ton, tweederde deel daarvan is bestemd voor bedrijven in Neder land. België en Frankrijk. Het gekoel de koolzuur wordt per tankwagen ver voerd. Het produkt. zou ijs kunnen vervangen. Airco wil het onder meer afzetten bij luchtvaartmaatschappijen. Vasfe voet Het Amerikaanse bedrijf heeft vesti gingen in New York en Londen. Om vaste voet te krijgen op het Europese continent liet de directie het oog vallen op Terneuzen, waar DOW-Che mical al aanwezig is om de grondstof fen te leveren. Het fabrieksterrein waar 'Airco' wil neerstrijken is ander halve hectare groot. Het bedrijf komt in de omgeving van de waterfabriek. De vestiging is. aldus de gemeente Terneuzen volledig 'schoon' en omwo nenden hoeven ook niet bang te zijn voor geluidsoverlast: de compressoren die bij de produktie nodig zijn wor den opgesteld in besloten ruimten. 'Airco' zal de grond kopen of pachten van DOW-Chemical. Het nieuwe be drijf dat qua opzet enigszins verge leken kan worden met 'Air Produkts' staat als onderneming overigens los van Dow. Het water voor het pompstation komt uit de Isabellapolder. NA JUNI VOLLEDIG IN GEBRUIK Zeeuw Verzoekje In deze vakantietijd wordt de ad ministratie van dit blad over stelpt met verzoekjes om de krant te sturen naar het adres, waar men. lui onderuitliggend. ligt bij te komen van de dagelijkse be slommeringen. Een abonnee uit Vlissingen. die voor enkele weken de wijk heeft genomen naar Oostkapelle, liet gisteren op een keurig ingevuld formulier weten, dat hij de krant in de periode van 15 tot 30 juli op het Oostkapelse vakantie-adres wenste te ontvangen. De man moet zich daar wel in de zevende hemel voelen. Want op het formuier heeft hij achter de vraag op welke wijze de toezending van de krant dient te geschieden ingevuld: 'per lucht post'. Westerschelde- taxidienst krijgt een nieuw schip HOEDEKENSKERKE De heer A. I. Burgel uit Hoedekenskerke gaat zijn Westerschei de-taxi dienst uitbrei den. Hij heeft hiervoor een voormali ge sleepboot gekocht. Deze boot. die vrijdag naar Hoedekenskerke werd gevaren, krijgt de naam Touis II' en heeft accommodatie voor 20 passa giers. Deze uitbreiding werd noodzake lijk omdat de 'Louis I' met een ac commodatie voor 10 passagiers) voor passagiersdiensten en waterskiën voortdurend in gebruik Is. De 'Louis II' maakt vrijdag 14 juli een proefvaart en wordt maandag 17 juli officieel in gebruik genomen. Het schip maakt dan 's morgens om half acht een chartertocht naar Terneuzen en eventuele passagiers kunnen van Terneuzen omstreeks acht uur mee terugvaren naar Hoedekenskerke. De 'Louis II' gaat hierna tot ongeveer 5 uur 's middags bij een zandplaat voor anker om hengelsportliefhebbers gele genheid te geven hun hobby uit te oefenen. De eventuele klanten worden van en naar dit schip gehaald en gebracht met de 'Louis I' zodat men op elk willekeurig tijdschip kan gaan vissen. Het is ook de bedoeling van de heer Burgel om de 'Louis II' 's nachts te gebruiken als vissehip. Aan boord van het nieuwe schip kan men broodjes eten en koffie of andere dranken drinken. Men moet dan wel zichzelf bedienen omdat er geen be dienend personeel aan boord van het vissehip is. De klanten kunnen afreke nen als ze naar de wal worden ge bracht. Het nieuwe schip van de heer Burgel is dit weekeinde voor belangstellenden te bezichtigen in de haven van Hoede kenskerke. Siflö DOMBURG De verbetering van de Wal- cherse waterkeringen is in een nieuwe fase gekomen, nu bij Domburg een begin is ge maakt met de vervanging van de paalrij- en. Er worden totaal tien nieuwe strand- hoofden aangelegd. Ook nu wordt weer ge bruik gemaakt van het eiland Joost Nelis van de IJmuidense aannemersfirma Nelis. Verwacht wordt dat het werk dat wordt uitgevoerd in opdracht van het waterschap Walcheren nog dit jaar zal kunnen worden afgerond. De verbetering is nodig om een verdere aantasting van strand en duin te gen te gaan. Bij de foto het eiland op poten. Op de voorgrond een stellage van de kabel haan, die de palen aan boord van het ei land moet brengen, zodat ook vanaf de zee zijde kan worden gewerkt aan de uitbouw van de paalrijen. PUBLIEK IS WELKOM OP TERREIN HOEK De Watermaatschappij Zee land wil van het pompstation en de spaarbekkens bij de Braakman een 'paradepaardje' voor het publiek ma ken. Het complex en het 13» ha grote terrein staan open voor iedereen die meer over de produktie van drink- en Industrieel water wil weten. „Vertel de mensen hoe het zit, leg ze uit waarom ze een bepaald bedrag voor him water moeten betalen": de stel ling waarmee de heer A. van Biemen ing. van de afdeling voorlichting van de WMZ zijn gasten op het pompstati on onthaalt. De Braakman in 1960 begonnen met een bescheiden proefbekken draait sinds juni dit jaar volledig mee in de waterproduktie. In tijd van nog geen jaar realiseerde de WMZ er een nieuwe produktie-unit, die er voor zorgt dat het station 2000 m3 water per uur aan industrieën en als dat nodig mocht zijn 1000 m3 drinkwa ter per uur aan West Zeeuwsch-Vlaan- deren kan leveren. Dat betekent, vergeleken met de vroe gere situatie, een verdubbeling van de mogelijkheden. De drie spaarbekkens hebben een capaciteit van 6 Va miljoen m3 water, voornamelijk afkomstig van de Isabellapolder, even over de grens. Via een ingewikkeld stelsel van kanalen bereikt- het Zeeuwsch-Vlaande- ren, waar het sterk geautomatiseerde pompstation voor de zuivering zorgt. Bedrijven De produktie van de Braakman ver dwijnt op dit moment bijna volledig naar de industrieën. Dow Chemical neemt per uur zo'n 1200 m2 zoge naamde 'fresh' water en 500 m2 gedis tilleerd water af, de NSM in Sluiskil is goed voor 180 a 200 m3 fresh water. Mocht West-Zeeuwsch-Vlaanderen moeilijkheden hebben met de drink watervoorziening dan is het pomp station tussenschakel in de verbinding met St-Jansteen en West-Brabant, die snel kunnen bijspringen. Het complex rond de Braakmanbek kens gaat een belangrijke rol spelen De heer Van Biemen ('linksJ bekijkt de waterkwaliteit. in de voorlichtingscampagne die de WMZ onlangs is begonnen. De heer Van Biemen: „We willen de mensen er op wijzen dat water kost baarder begint te worden naarmate het aantal inwoners toeneemt. We geven zoveel mogelijk voorlichting, via brochures, water-lessen en, laatst nog, een kleurwedstrijd voor lagere scholieren". In het pompstation In De Braakman kunnen bezoekers nauwkeurig zien hoe het oppervlaktewater verandert in helder (drink)water. „Iedereen heeft vrij entree", vertelt de heer Van Bie men. „Als stellen we wel de voorwaar de dat de mensen zich tijdig aanmel den en in groepsverband komen. De interesse is er wel: sinds we in sep tember met onze voorlichtingsactie zijn begonnen kun je rustig van een sneeuwbaleffect spreken".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2