PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLANDERS HET SOMBERST OVER ECONOMIE EEG-enquête: Chartervlucht gestrand op Schiphol: reizigers de dupe KRITIEK OP EN INSTEMMING MET PROEVE CONCEPT - ZIEKENHUISPLAN Roofmoord onder ogen van politie BIESHEUVEL: VERHOGING SCHOOLGELD MOET ER DOOR Vandaag in de krant... Hezoek au/ h; 215e jaargang - no. 159 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 juli 1972^ Op hope polen naar Domburg Pagina 2 DESNOODS CRISISDREIGING? DEN HAAG De kans is groot, dat het kabinet-Biesheuvel alle mogelijke middelen zal gebrui ken zelfs de dreiging van een kabinetscrisis als de uitbrei ding van de schoolgeldheffing tot en met de drie eerste jaren van het voortgezet onderwijs in de staten-generaal er niet dreigt door te komen. Premier Bies heuvel heeft vrijdagavond na af loop van de wekelijkse minister raadsvergadering gezegd, dat verhoging van collegegeld, be zuinigingen bij verkeer en wa terstaat en schoolgeldheffing beleidsombuigingen uit het re geerakkoord zijn, die onmiddel lijk in werking dienen te treden. De minister-president verdedigde dan ook de crisisdreiging van minis ter De Brauw van hoger onderwijs die daartoe was gemachtigd door het hele kabinet dinsdag deze week in de Eerste Kamer, toen de verhoging van de collegegelden tot f 1.000,- er niet dreigde door te komen. „Bij de indiening van de Miljoenennota in september zal wel duidelijk worden, dat onze houding volkomen juist is geweest", zei Biesheuvel vrijdag. De premier was optimistisch over de afloop van de bikkelharde onder handelingen de komende week in de ministerraad (vanaf dinsdag wordt ie dere dag vergaderd) over de begro ting voor 1973. Biesheuvel herhaalde nog eens, dat de problemen op budget tair gebied van voorgaande vier jaars periodes ('63 en '67 ijbvoorbeeld) volkomen in het niet vallen bij de .gigantische operatie" van dit jaar. Vrijdag heeft het kabinet de gehele dag „algemene beschouwingen" gehou den, waarna volgende week de diverse ministeries onder de loep zullen woc den genomen- Over de sociaal-economische situa tie ontspon zich nog een discussie tussen de premier en enkele journalis ten. Daaruit bieek dat Biesheuvel liet volkomen juist achtte, dat volgens eerder deze week gedane toezeggin gen, vertrouwelijk gegevens over de grote beleidslijnen voor het financicel- economisch beleid eind augustus al worden toegespeeld aan de commissie van deskundigen uit de SER, enkele weken derhalve voordat de begroting officieel bekend wordt. „Het is een ontwikkeling van de laatste jaren, dat je je niet- in strikt formele zin op moet stellen en gege vens die voor werkgevers en werkne mers van groot belang zijn om tot een sociaal contract te komen (daar streven we toch allemaal naar?) ver trouwelijk van te voren geeft". Welke die gegevens precies zullen zijn, kon de premier nog niet precies zeggen, omdat er nog in het kabinet over moet worden gesproken. Ook wilde Biesheuvel nog niet ingaan op vragen van oppositieleider drs. Den Uyl (PvdA) of de vertrouwelijke gegevens eind augustus ook aan de Tweede Kamer kunnen worden verstrekt. Steekpenningen DE REGERING-HEATH stelt een onderzoek in naar een steekpen- ningcnaffaire waarbij de namen van een minister en enkele lager huis-afgevaardigden genoemd zijn. Allen hebben 'redelijke ver klaringen' voor het aangenomen geld. (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 6. Sport op de pagina's 8 en 9. Rardio en televisie op pa gina 19. Financieel nieuws op pagi na 2-1. en in de Pag. 16 Pag. 17 3 Binnenkort vliegen ook passagiers sneller dan het geluid. Onze medische medewerker over de pro blemen van het superso nisch vliegen voor passa giers en bemanning; Nieuwe eilanden Greve- lingen: gebied van domei nen en dieren, i Letterkundige kroniek van Hans Warren; Stemmen uit de Herkent Van en voor de draaita fel. 5 PZC-Jeugdlandkrant 1972; Poprubriek. Autotest en Lezers Schrij ven. Schaken, dammen, brid ge. hengelrtibriek, puzzel en culinair avontuur. Schiphol; De gestrande groep reizigers. (Van onze correspondent) BRUSSEL Ruim 72 procent van de Nederlanders vindt dal, de algemene economische si tuatie in de voorbije twaalf! maanden is verslechterd bijna 32 procent meent zelfs dat dit in ernstige mate het geval is. Daarmee tonen de! Nederlanders zich althans in dit opzicht het somberste volk van de EEG en dat houdt zonder twijfel verband met Studentenbureau boekte onreglementaire chartergroep SCHIPHOL (ANP) Een groep van circa 195 internationale passagiers, onder wie Amerikanen, Britten, Belgen, Australiërs en reizigers uit het verre oosten, is vrijdagmiddag op Schiphol gestrand. Zij zijn de dupe geworden van de zich noemende North American Student Association, die tegen beter weten in en na uitdrukkelijke waarschuwingen toch een onreglementaire char tervlucht van Schiphol naar New York organiseerde. Van de 195 waren er gisteravond nog circa veertig overgebleven, voorwie nog geen oplossing gevonden kon worden, doordat ze geen geld bij zich hadden voor bijbetaling tot de normale vlieg prijs. Het resultaat was. dat de KLM zijn DC-8 volkomen leeg naar New York liet vertrekken, omdat daar volgens het vliegschema vrijdagavond een ma chine nodig was. Intussen bleven de gedupeerde reizigers, die zich v geen kwaad bewust waren, furieus uiterst verongelijkt in de vertrekhal steken. De situatie is voor de NASA uiterst penibel geworden, omdat de KLM, die deze organisatie van te voren uitdruk kelijk had gewaarschuwd, niet van plan is voor de hele strop op te Op Schiphol hield een vertegenwoordi ger van de rijksluchtvaartdienst, die in de vertrekhal bij de balies de papieren van de groep controleeerde, de gecharterde machine, een verlengde DC-8 van de KLM, tegen. De uiterst heterogeen samengestelde groep onder wie zich om maar een greep-te doen een Australische jockey bevond en een Britse huismoeder, bestond hele maal niet uit een besloten Amerikaans studentengezelschap. Er was geen en kele affiniteit te bespeuren en die is voor een chartervlucht voorwaarde. draalen. De DC-8 moest nu leeg naar Amerika. De maatschappij had voor deze charter reeds een ex ceptioneel lage prijs van 52 dollar per passagier gevraagd en is niet van plan die zonder meer terug te geven. het feit dat de economische situatie in Nederland achter- - blijft bij die in de andere lid-t staten. In bijvoorbeeld België meent 48 pro cent op een verslechtering te moe ten wijzen en 36 procent gelooft dat slechts van een geringe terug-1 gang moet worden gesproken. Van de Nederlanders gelooft 12,9 pro cent dat de situatie ongeveer gelijk is gebleven; bij de Belgen is dat 23 procent. Verbetering wordt nauwe lijks bespeurd, maar 1.9 procent van de Nederlanders gelooft daar| wel in tegenover 4 procent van de Belgen. Een geringe verbetering dacht 9 pz-ocent van de Nederlan ders te bespeuren en maar liefst 181 procent van de Belgen. EEC Bankroet Het contract werd aanvankelijk name lijk afgesloten voor een groep in Engeland gestrande Amerikaanse reizi gers, die op een retourbiljet per Lloyd's International uit New York naar Europa waren gevlogen. Deze Zie slot pag. 3 kol. 3 OAKLAND V.SJMet zijn men hoog in de lucht verlaat hier de 19-jarige kaper Francis Coo- dell, het vliegtuig, dat hij ïn de vroege ochtend van vrijdag kaap te. Zijn opzet was, naar Oakland te vliegen en daar met zijn afge perste geld in een helikopter weg ie vliegen, maar door angst over meesterd gaf hij zich na de lan ding van het vliegtuig aan de po- litie over. De/e cijfers vormen de uitkomst van een EEG-enquête 111 25.000 gezin nen. Voor Nederland werd dit on derzoek gedaan door liet Centraal 1 Bureau voor de Statistiek. Met be-1 hulp van vragen over de algemene economische situatie, de ontwikke ling van Je prijzen, werkeloosheid, 1 de eigen financiële toestand, de bestedingsplannen en de spaarplan- nc?n van de gezinnen hoopt men j een hoeveelheid gegevens bijeen tej krijgen die kunnen dienen bij hepa-; ling van het conjunutuurbeleïd. Wat de EEG betreft blijken de onder vraagden de ontwikkeling van de algemene economische toestand als l tamelijk gunstig te beoordelen. Het! merendeel van de gezinnen ver- wacht een relatieve verbetering van de economische toestand. Al leen in Nederland is men aanmer- lijk terughoudender. In het algemeen wordt ook gezegd' dat de prijsstijgingen in ae laatste; maanden te sterk zijn geweest. De Nederlander is tevens het mees' onzeker over de aanschaf van 1 duurzame gebruiksgoederen, zoais auto's en wasmachines, op dit mo ment. Voor het komende jaar verwachten 1 de Nederlanders in meerderheid I geen verbetering van de htiishoude-| iijke economische toestand Door 55.1 procent wordt verondersteld dat die gelijk blijft 'België 58, i Italië 59.5. Duitsland 581. 17,8 pro cent verwacht, enige verslechtering (België 11. Italië 9,3, Duitsland 13), 17.5 procent enige verbetering 'Bel gië 21, Italië 21.8, Duitsland 9t. 3.3 procent eer- ernstige verslechtering! '2. 1.4 er. 2) en 2.7 procent een' duidelijke verbetering (3, 1-3 en - 1), 3,5 procent had geen me-! ning. Tot en met 1974 zal de EEG door gaan met dit onderzoek op basis van dezelfde vragenlijsten voor alle EEG-landen. WARMER (Van onze weerkundige medewer ker) Ongeveer driekwart deel van Europa heeft goed tot fraai zo merweer. in het éénvierde deel waar de zomer te wensen over laat ligt ons land met de Britse eilanden. Denemarken en België. Storïngsfronten van de Oceaan houden in ons gebied het juli- weer nog te koel want het kwik komt ook vandaag niet boven de 20 graden. Tevens passeert In de morgenuren nog een zwak sto ringsfront met plaatselijk wat re gen, later gevolgd door opklarin gen. De aanvankelijk koele westelij ke wind gaat tijdens het weekein de iets meer naar zuidwest tot zuid draaien waardoor er zondag iets warmere lucht zal worden aangevoerd, landbouw het r. Nu ech- dse zaken ind te bezoeken, kan daaruit worden afgeleid dat de Russen er voel aan ls gelegen de situa tie in Europa zo goed mogelijk te sta biliseren. Vandaar dat Nederland In hun schema is opgenomen. Wat is het doel van de huidige Rus sische Europese politiek? Wil men de handen vrij hebben met het oog op China? Het ls een vrij mak kelijke en populaire verklaring, popu lair vooral omdat zij tevens inhoudt dat Rusland voor Wast-Europa geen dreiging meer betekent. De werkelijk heid ls naar men moet aannemen veel gecompliceerder. Secretaris-generaal Luns van de NATO heef? onlangs in een interview met het Amerikaanse weekblad Newsweek uiteengezet, dat de verhouding Amerika-Rusland nog altijd de politiek van de Sowjets be paalt. Volgens rar. Luns is op dit ogen blik de terugtrek king van de Ameri- f^antlijh Schiedamse politie schaduwde daders al poos SCHIEDAM Twee mannen, die donderdagavond laat de Schie damse filiaalhouder van een supermarkt in het trapportaal van zijn flat doodschoten voor een buit van 12.000,- werden al door de politie geschaduwd. Dat is de reden, dat zij onmiddellijk na de overval op de 32-jarige J. M. van den Bosch, die vrouw en twee kinderen achterlaat, door een overmacht aan politiemannen werden ingesloten en gearres teerd. Deze feiten heeft de Schiedamse; politie pas in de. loop van vrijdag bekendgemaakt. In een verklaring zei men niet eerder te hebben ingegrepen, omdat er geen aanwijzingen waren j dat de mannen over vuurwapens be-1 schikten, of dat zij het op de gedode1 filiaalhouder hadden voorzien. De twee daders, de 30-jarige Arie V. en de 31-jarige Bertus H. F., beiden uit Rotterdam, werden volgens de po litie „al geruime tijd" in de gaten gehouden door de Rotterdamse re cherche. Tipgevers hadden de politie! op hun spoor gezet. Omdat men ver-! moedde, dat ze zij donderdagavond! iets zouden ondernemen, onderwierp I de politie lien aan „een incidentele observatie". Men liet daarbij de mannen rustig 1 het flatgebouw in Kethel (een nieuw-1 bouwwijk van Schiedam) binnengaan, onderwijl alle toegangen afsluitend. Even over 11 uur kwam de filiaalhou der binnen met een doos en twee tassen. In één ervan was zijn omzet van die dag, ruim f 12.000,-, opgebor gen. Hij kwam niet verder dan het trap portaal van de tweede verdieping, 1 waar hij woonde, en waar de verlich-l ting onklaar was gemaakt zodat de, beide mannen hem in het duister j konden opwachten. Een schol weer klonk al snel. waarna de politie in greep. De mannen werden aangehou den, het pistool en de buit in beslag genomen, maar voor de filiaalhouder, die dodelijk getroffen kogel in de hartstreek bleef liggen, kwam me-, dische hulp te laat. FELSTE KRITIEK UIT HULST EN OOSTBURG ENKELE WEKEN DEFINITIEVE TEKST VLISSINGEN Met name van uit de ziekenhuizen in Hulst en oostburg is kritiek ontstaan op de 'proeve van een concept plan ziekenhuisvoorziening voor de provincie Zeeland'. De ze proeve kreeg instemming vanuit Midden- en Noord-Zee land. In dit rapport, dat werd samengesteld door de werk groep ziekenhuizen van de pro vinciale raad voor de volksge zondheid, wordt een drastische herziening van het ziekenhuis wezen in Zeeland bepleit. De werkgroep kwam in deze proeve van een concept-plan tot de conclusie, dat het gewenst is. dat er in de regio's Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen streekziekenhui zen komen. In Oostburg, Hulst en Zierikzee zouden, aldus de commissie ziekenhuizen, flaukziékenhuien moe ten komen. Hieronder wordt verstaan ziekenhui zen, die een weinig specialistische in richting hebben en als ondersteuning dienen van de streekziekenhuizen. Voorts heeft de commissie zich uitge sproken voor realisering van een zie kenhuis met een zogeheten 'boven bouwfunctie' (extra specialisatie). Een van de drie eerder genoemde streek ziekenhuizen zou deze functie dienen te krijgen. Na een besloten hoorzit ting op zaterdag 13 mei en enkele interne besprekingen met vertegen woordigers van ziekenhuizen zette de werkgroep zich aan het werk om een concept-plan te formuleren. Het eerste werkstuk had, aldus de werkgroep, een zeer voorlopig karakter. De werk groep achtte het juist alvorens met een definitief rapport te komen met de bij de ziekenhuisvoorzieningen betrokkenen vertrouwelijk van ge dachten te wisselen, waarbij nog vol ledig de mogelijkheid aanwezig zou zijn tot wijziging van het concept. In het definitieve rapport, waarover werkgroepvoorzitter G. J. Noome uit Krabbendijke nog geen mededelingen kon doen, blijft het pleidooi voor een openbare hoorzitting over het con cept-plan door gedeputeerde staten van Zeeland. Uit een persbericht van het provinciaal bestuur is inmiddels gebleken, dat er naar gestreefd wordt aan deze aanbeveling te voldoen. Kritiek De 'proeve van een concept-plan' heeft met name uit Oostburg en Hulst kri tiek. gekregen. Het personeel van het Sint-Antonius-zielcenhuis te Oostburg en van het Sint-Liduina-ziekenhuis te Hulst wezen een streekziekenhuis in de Kanaalzone van de hand en be pleitte de realisering van twee streek ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen: één in Oostburg en één in Hulst. Men verzet zich tegen de gedachte om de ziekenhuizen in Oostburg en Hulst te 'bevriezen' tot 1977 om daarna te bekijken of ze nog voldoende be staansrecht hebben. Het personeel van het Oostburgse ziekenhuis meent, dat bij uitvoering van de gedachten zoals weergegeven in de proeve van een concept-ziekenhuisplan voor de bevol king in Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaan deren een niet te overbruggen onge rief ontstaat. Hetzelfde personeel heeft er voorts bij aangetekend dat het zichzelf ook bedreigd voelt dooi de plannen van de werkgroep. Argu menten om de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg te behouden zijn, aldus het Oostburgse personeel, de veront rustende werkloosheid in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, de voor gene zing niet bevorderlijke luchtverontrei niging in de Kanaalzone, de mogelijk heden tot samenwerking met Belgi sche ziekenhuizen, kortere afstanden bij vervoer van patiënten, de goede outillage van de ziekenhuizen in Hulst en Terneuzen en de functie van West- Zeeuwseh-Vlaanderen als forensen- streek en toeristisch centrum. Vanuit Hulst kwam er niet alleen kritiek van de zijde van het personeel van het Sint-Liduinaziekenhuis, maar ook van de medische staf. Volgens die medi sche staf heeft het ziekenhuis in Hulst nog wel degelijk bestaansrecht: liet voldoet aan de eis van optimale me-j dische verzorging, de straal van het.' verzorgingsgebied van een ziekenhuis mag ten hoogste 20 km bedragen en bij één ziekenhuis in Zeeuwsch-Vlaan deren zou deze afstand bijna worden verdubbeld. De medische staf van het. Sint-Liduinaziekenhuis stelde, dat. Zeeuwsch-Vlaanderen demografisch gezien duidelijk in drieën is verdeeld; „Het is noodzakelijk, dat in ieder van| Instemming Het instituut voor de volksgezondheid te Tilburg komt ïn een rapport, dat werd vervaardigd in opdracht van de, gemeentebesturen van Hulst en Hon-; teiiisse. tot de conclusie, dat de zieken- huizen 111 Hulst en Oostburg als steun- of flankziekenhuizen moeten worden aangemerkt en dat in Terneuzen een streekziekenhuis (B-categorie) moet' worden gesticht, omdat de ontwikke ling van Zeeuwsch-Vlaanderen zich op de Kanaalzone zal concentreren. Streekziekenhuizen in Oostburg en: Hulst worden in dit rapport van de! hand gewezen, omdat daarmee de be-! staande ontwikkeling (accent op de: kanaalzone) wordt doorkruist, de af-j standen worden gemaximaliseerd, bei de ziekenhuizen te klein zouden blij ven om als B-ziekenhuis te kunnen fungeren en de grote onderlinge af stand (40 kilometer) een taakverde ling zou bemoeilijken. De gemeentera den van Hulst en Hontenisse zullen zich op vrijdag 28 juli beraden op de (Zie slot pag. 4 kol. 5) 1 kaanse troepen uit West-Europa het belangrijkste doel van hun buitenland se politiek. Als dat doel is bereikt zou Europa als geheel veel gevoeliger zijn geworden voor een sterke Russi sche diplomatieke druk. En daarmee ls dan tevens het doel op langere ter mijn van de Sowjets aangegeven nog altijd volgens mr. Luns namelijk vestiging van de Russische hegemonie in Europa. Overigens gelooft de NAVO-secreta- ris-generaal niet, dat het nastreven van deze supprematie zal neerko men op een klassieke invasie van Rus land in West-Europa. Naar zijn me ning zou het- veel eerder in de richting gaan van een Westeuropese neutrali teit, gekoppeld aan een sterke Russi sche invloed. In het politieke jargon van de diplomaten duidt men dit pro ces aan met 'finlandisering', een ver wijzing naar de verhouding Rusland- Finland. Tegen deze achtergrond moet West-Europa de eventuele Europese veiligheidsconferentie bezien vindt mr. Luns: de Westeuropese landen be horen er voor te zorgen, dat ae confe rentie goed wordt voorbereid zodat, concrete resultaten mogelijk zijn. Tot die resultaten rekent mr. Luns een vrijere uitwisseling van personen en ideeën tussen beide blokken, zodat de kunstmatige barrières tussen oost en west kunnen worden geslecht. Luns: "Pas dan kunnen we uitzien naar de dag, waarop de buitenlandse politiek van de Sowjets althans enigszins wordt beïnvloed door de publieke opi nie in hun eigen land, zoals dat in het westen gebeurt". De opvattingen van de NAVO-secreta- ris-generaa! over Ruslands doelstel lingen zijn niet nieuw: een kleine vijftien jaar geleden kon men ze al horen toen het Rapacki-plan in discus sie kwam. Het ging toen om een voor stel van de toenmalige Poolse minister van buitenlandse zaken om in Europa een neutrale en atoomvrije zone in te richten. Hei officiële westen beschouw de dit plan meer als propaganda van de Russen dan ais reële mogelijkheid- Het kwam dan ook niet serieus in dis cussie: het oostblok beschouwde de neutrale zone ais een begin tot en een eerste voorwaarde voor verdere ont wapening, het westen daarentegen wenste alleen over het plan te spreken als het onderdeel zou uit maken van een algemene ontwapeningspolitiek. Ook in die dagen sprak men over de dreiging van een 'finiandiseren' van Europa. Wat- dat betreft is er kennelijk voor mr. Luns niet zo heel vee! veranderd: de doelstellingen van het Kremlin be schouwt hij als ongewijzigd, hooguit acht hij de tactiek veranderd. Toch zijn de omstandigheden niet he lemaal gelijk aan die van toen. De verdragen van Warschau en Mos kou hebben in Europa de verhoudin gen wezenlijk veranderd. Aan weste lijke kant kan nu makkelijker over een veiligheidsconferentie worden gespro ken omdat enkele hete hangijzers Berlijn, Oaer-Neisse-gebieden inmid- deis zijn afgekoeld. Dat neemt niet weg dat mr. Luns terecht het belang naar voren brengt van een goede voorberei ding. De Russen denken er blijkbaar ook zo over. In air verband is het teke nend. dat in de Russisch-Nederlandse verklaring over Gromyko's bezoek een duidelijk accent wordt geiegd op een multilaterale voorbereiding van de con ferentie. Er valt uit af te leiden, dat in dit opzicht aan beide zijden zowel in het westen als in het oosten zorg vuldig wordt gemanoeuvreerd. Een om zichtige voorbereiding van een Euro pese top wordt als een primaire eis beschouwd. De erkenning daarvan door Gromyko onderstreept, dat zijn bezoek aan Nederland belangrijk Ls in hef hui dige politieke speL De inzet is niet ge ring: de toekomst van Europa. Volgens de Israëlische dagbladen Ha'Aretz en Yedioth Aharonoih van vrijdag heeft een Roemeense diplo maat in Israël dit land tien dagen geleden verlaten en is waarschijnlijk naar het westen overgelopen. De di plomaat zou aan Israël om politiek asiel hebben gevraagd. Het gaat om Constantin Dïmitrachescu. eerste se cretaris van de Roemeense ambassade in Israël.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1