Nieuwe 'Delta-Expo' bij Haringvlietdam Geldboete voor Goesenaar die met sloopauto liet rijden Historie binnenstad Middelburg gehele zomer in Vleeshal Automobilist tekende door luid claxonneren voor cel zeeuws KANTONGERECHT MIDDELBURG Bloedige taferelen in City Middelburg „WAARD OM TE BEHOUDEN" Twee gewonden bij aanrijding met bromfiets Bezwaren tegen uitbreiding van melkveehouderij in Middelburg V oltooiing zuidelijke rondweg Rotterdam in eindfase PROJECT VAN WATERSTAAT EN NATIONAAL BUREAU TOERISME SPECIALE RONDRIT „K0RTGEME MOET RADICAAL NEE ZEGGEN TEGEN GEWESTVORMING" ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG: VRIJDAG 30 JUNI 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 'EIGENAAR BLIJFT VERANTWOORDELIJK VOOR GEBREKEN' MIDDELBURG De Goesenaar K. M. kocht op 12 februari te Kloetinge een outle auto voor 75 om die thuis te slopen. Omdat hij zelf geen rijbe wijs heeft zou een ander de auto bij hem thuis brengen, 's Nachts werd die ander met de auto door de politic staande gehouden waarbij bleek dat ook hij geen rijbewijs bezat en dat de auto nogal wat gebreken vertoonde. Zo waren onder meer drie banden te ver afgesleten. Woensdagmorgen moest M. zich voor de kantonrechter te Middelburg verantwoorden omdat hij als eigenaar een ander 'heeft doen of laten rijden' met de wrakke auto. ..De ander heeft er mee gereden zon der mijn voorkennis", hield M. vol. „Hij moest de auto wel bij mij thuis brengen en ik dacht dat hij een rijbewijs bezat want hij rijdt wel meer in een auto en dan vraag je niet. of zo iemand een rijbewijs heeft. Ik wilde er thuis de motor uit slopen en die verkopen". „Maar u heeft dan toch wel goedge vonden dat de ander er mee reed", zei de kantonrechter tot M. „Daar heb ik niets mee te maken. Ik heb hem riet eens zien rijden. De volgende dag hoorde ik dat hij bekeurd was en dat de auto in beslaggenomen was", was het verweer van M. De officier van justitie mr. W. C. G. Mijnssen, wees er op dat de eigenaar verantwoordelijk blijft voor de gebre ken aan de auto als er mee gereden wordt. Hij achtte een forse boete op zijn plaats en eiste twee boetes met een totaal van ƒ325 en onttrekking van de auto aan het verkeer. Kanton rechter mr. A. Veenhoven, legde twee boetes op met een totaal van f HiO en gelastte de verbeurdverklaring van de auto. M. verklaarde niet in hoger beroep te zullen gaan: de officier wilde zich hierover nog beraden. De vrij goed Nederlands sprekende Marokkaan B. K.J. yit Vlissingen moest terecht staan omdat hij in zijn woonplaats had gereden met ten auto waarvan de uitlaat, de bedrijfsrem en de carosserie gebreken vertoonden. Hij heeft de auto intussen al afge staan voor de sloop. Uit zijn verhaal bleek dat hij zich bij de koop wel bedrogen gevoelde. „Het is zeker een dure auto voor u geworden", gaf de kantonrechter toe. De officier eiste drie boetes met een totaal van 220. De kantonrechter legde drie boetes op met een totaal van 180. Hij zei bij het opleggen van de boetes rekening te willen'houden met het feit dat de auto al gesloopt is en J. die dus al kwijt Geen vrijspraak J. C. B. uit Vlissingen zou. volgens de hem uitgereikte oproeping, in zijn woonplaats twintig kilometer te snel hebben gereden met een vierwielig motorrijtuig. "Klopt dat"? informeer de de kantonrechter gewoontege trouw. 'Tiet klopt niet', antwoordde B. „Het was een motor en dus een tweewielig motorrijtuig". FILMS IN MIDDEN-ZEELAND VLISSINGEN Een patrouille solda-* ten onder commando van kapitein Victor Kaleb komt aan bij een kleine nederzetting en ontdekt daar dat iede re bewoner is vermoord. De kapitein ziet thuis liet afschuwelijk verminkte lichaam van zijn vrouw aan een balk hangen. Zij ademt nog, maar hulp kan niet meer haten en door verdriet overmand pakt Kaleb zijn revolver en schiet haar dood. De woedende, verbitterde Kaleb zorgt in de film 'The deserter' (tot en met zondag in City Middelburg) voor bloe dige taferelen. Kaleb gaat op India- nenjacht en schiet iedere Apache zon der pardon dood. Kaleb schiet ook nog op één van zijn superieuren en vlucht de bergen in. Het leger heeft hem toch nodig om een Apache-oorlog te leiden. In het gevecht sneuvelen alle Indianen en een paar mannen van Kaleb, die met de overlevenden terug keert. In het kamp hoort hij dat hij alsnog vervolgd zal worden wegens desertie. Kaleb verlaat het kamp en bij het verlaten van de poort wordt hjj doodgeschoten... door een jonge Apache-krijger. Vanavond, maandag en dinsdag draait in City "Meisjesinternaat k)t', een rol prent over een als meisje verklede jongen, die een meisjesinternaat bin nendringt. Vandaag en morgen draait in Vlissin gen en Goes de film "De ijzervreter' met Norman Wisdom in de hoofdrol, en vanaf zondag is in beide theaters de rolprent 'Snoezepoesof Hoe ver tel ik het mün dochter' te zien. De film handelt over een argeloos kind. dat het figuur heeft van een volwas sen vrouw. De vader zit met een pro bleem, want hij weet niet hoe hij het meisje op meet vangen en dat lei'H tot talrijke dol-komische situaties. Gemeentegids Reimerswaal verschenen KRU1NINGEN De gemeente Rei merswaal heeft voor de eerste keer een gemeentegids uitgegeven. „Er weer een stap gezet op de weg naar een betere informatie binnen de ge meente", schrijft burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg in een kort voorwoord. „Hopelijk zal deze gemeentegids een wegwijzer kunnen zijn in het complex- van de vele instellingen en organisa ties die onze gemeente rijk is". In het boekwerkje zijn gegevens opge nomen van het gemeentelijk apparaat, politie en brandweer. PZEM en WMZ, de scholen in de gemeente. Volkshuis vesting, gezondheids- en welzijnszorg, gezinsverzorging. bejaardentehuizen, dorpshuizen, zwembaden, notariaat en spoorwegen. Het ligt in de bedoeling) van de gemeente om bij een volgende j uitgave van de gids ook zoveel moge lijk de particuliere vereniging (onder, andere op sport- en cultureel gebied)' op te nemen. De gids wordt in de' gemeente huis aan huis verspreid eni daarna krijgt iedere nieuwe inwoners van Reimerswaal een exemplaar. De officier zag m de vergissing aanlei ding om vrijspraak te vorderen maar de kantonrechter volgde hem daarin niet. „Het was in elk geval een motor rijtuig". oordeelde hij en B. kon ver trekken met een boete van veertig gulden. Ongeveer een jaar na een bekeuring voor eenzelfde feil werd de Middel burger W. 't G. op 23 februari weer bekeurd voor het rijden met een vrachtauto zonder rijbewijs in zijn woonplaats. De officier meende dat een gevoelige straf nu op zijn plaats was en vroeg een boete van tweehon derd gulden. De kantonrechter ver minderde de eis en legde een boete van 150 op. Voor het te snel rijden met erin auto in zijn woonplaats G"es kreeg P. C A. een boete van 45. De eis was lien gulden hoger. Een boete van veertig gulden eiste de officier tegen de Vlissinger W. van B. die in zijn haast om op Lijd op school te zijn op de Poelendaelesingei te Middelburg met zijn bromfiets een i rood verkeerslicht negeerde. De uit spraak was 25. De Souburger P. van de W. had in het Veerse Meer gevist met drie hengels zonder in het bezit te zijn van een grote visakte en een vergunning. Dat was één hengel te veel voor de docu menten die hij bezat. De eis was twee boetes van tien gulden, De kanton rechter maakte er een boet.; van tien gulden en een van vijf guiden van. Toen de Vlissingse politie op (j maart W. F. K. uit. de Scheldestad bekeurde omdat hij te snel reed op rijksweg 58, bleek tevens dat het rijbewijs van K. al enige tijd was verlopen. Volgens de provinciale griffie in Middelburg bezat K. toen geen rijbewijs. „Dat lopt" zei K. want het was afgegeven in Gronin- gen. Ik weet dat het verlengen van mijn rijbewijs lang duurt en daarom had ik er al lang tevoren werk van gemaakt maar het duurde meer dan een jaar voor het nieuwe rijbewijs kwam". K. vertelde ook dat hij beslist een auto nodig heeft om zich te kunnen verplaatsen. Het re snel rijden gaf hij volmondig toe. De officier eiste voor het snelle rijden een boete van 50 en voor het verlo pen rijbewijs een Doete van ƒ25. De kantonrechter toonde begrip voor de situatie van K. en legde een boete van veertig gulden op voor het snel rijden en een van tien gulden voor het rijden met een verlopen rijbewijs. Examen Aan de St. Paulusschool w>or mavo te Vlissingen slaagden voor het diploma machineschrijven van de stichting handelsexamens: 100 aanslagen per minuut: José Schouten en Fons Sleij- pen; 130 aanslagen per minuut: Lea Ellen, Anneke Hoosemans, Joyce Jon- genus. Jeanette Kiebert, Antoinet Na- gelkerke, Christien Scherbeijn, Yolan- da Valckx en Martïe Versteeg. OUDE EN RECENTE BEELDEN TEGENOVER ELKAAR GEPLAATST MIDDELBURG Vandaag vrijdag om vijf uur opent burgemeester drs. P. Woltcrs van Middelburg met het aanbrengen van de laatste prent in de Vleeshal in het stadhuis te Middelburg de tentoonstelling 'Waard om te behouden'. Deze zomerientoon- stelling heeft als ondertitel 'De Mid delburgse binnenstad, bewoond en be leefd door mensen van vroeger en nu'. Mannes van de Velde zal met zang, gitaar- en doedelzakspel deze opening opluisteren. In de verschillende com partimenten geeft deze tentoonstelling steeds dubbele beelden. Tegenover ou de prenten en kaarten staan foto's en andere afbeelden, die van zeer recente datum zijn. Bij binnenkomst in de Vleeshal wordt de bezoeker geconfronteerd met twee zeventiende eeuwse afbeeldingen: een plattegrond van Goliath en een teke ning van een gezicht op Middelburg van Visser. Eén van de uitgangspun ten van de tentoonstelling wordt voorts gevormd door de twee centra: de abdij met de kerken en de Marlet. Vooral het bij elkaar plaatsen van oude en hedendaagse afbeeldingen van dezelfde plaatsen en gebouwen draagt bij tot de inhoud van de titel van de tentoonstelling: 'Waard om te behou den'. Vele van de zestig door Dutchy den Hollander gemaakte foto's geven weer hoe Middelburg en zijn inwoners op' dit ogenblik zijn: leven in een gedu rende eeuwen gevormde omgeving. Enkele compartimenten laten ook zien hoe Middelburg er vroeger en nu vanuit de poorten de stad binnenko mend, uitziet. Mede dankzij tal van plattegronden en maquéttes (onder meer een viertal vervaardigd door leerlingen van de lts) wordt duidelijk hoe Middelburg zich stedebouwkundig1 ontwikkelde. De tentoonstelling, die zich bepaalt tot het gebied binnen de wallen, waar in 1795 ongeveer 24.000 mensen woonden tegen 6250 thans, laat een belangrijk deel van de unieke collectie Zelandia Illustrata van het Zeeuws Museum zien. Voorts zijn er vele oude prentbriefkaarten afkom stig uit het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied te zien. De bezoekers kunnen in een hoek van de Vleeshal tenslotte een serie dia's van het hedendaagse Middelburg projecte ren. Nico van de Boezem ontwierp de lay-out van de tentoonstelling. De ten toonstellingscommissie bestaat verder uit mr. J. J. van der Weel (voorzit ter). H. Moor (secretaris). M. P. de Bruin (hoofd Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied', mr. W. D. de Bruine (bibliothecaris Provinciale Bi bliotheek). D. den Hollander (foto graaf), ir J. Snoey adjunct-dir^iteur gemeentewerken Middelburg) en J. H. Wigard (medewerker Documentatie centrum Zeeuws Deltagebied). 'Waard om te behouden' is geopend tot en met 31 augustus; van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en 's zondags van 14 tot 17 uur. In het cultureel centrum 'De Speye' te Sas van Gent is een cursus ABO (Algemene Basis Opleiding) gegeven. De cursus omvatte de theoretische OOSTERLAND Maandagavond om streeks vijf uur kwam de bromfietser, de 17-jarige D. v. E. uit Zierikzee, met als duopassagiere de 14-jarige Ingrid de L. uit diezelfde plaats aangereden over de Sint Joostdijk te Oosterland toen hij, vermoedelijk door te hoge snelheid, de macht over het stuur kwijtraakte en tegen het oude verla ten woonhuis Sint Joostdijk aanbot ste. De bestuurder had slechts lichte verwondingen aan de knie, maar het meisje kreeg een lichte hersenschudding en moest op advies van de waarnemend arts alhier naar het ziekenhuis te Zierikzee gebracht! worden. basis voor verschillende trainersoplei dingen en voor jeugdsportleïder. Tij dens de 12 bijeenkomsten van 2S/z uur werden de deelnemers opgeleid voor het examen. De vakken waren: leiding geven, sportgezondheidsleer, geschie denis en organisatie. Docenten aan deze cursus waren: de heren A. de Maeyer sportambtenaar bij de ge meente Sas van Gent en A. de Rooy sportleraar te Terneuzen. Op 6 maart j.l. was men begonnen met 26 kandidaten, er vielen tijdens deze periode 13 kandidaten af, de overgebleven kandidaten deden op 29 mei j.l. him theoretische examen in 'De Speye' te Sas van Gent. Als voor zitter van de examencommissie was aanwezig, de heer H. J. Braker uit Vlissingen. Voorts waren aanwezig de heren P. Diepstraten, secretaris van de Zeeuwse sportraad en A. de Maey er. In de raadzaal van het gemeentehuis van Sas van Gent reikte lodo-burge- meester W. H. M. Colsen uit Sas van Gent de diploma's uit aan elf cursis ten die geslaagd zijn, twee kandidaten werden afgewezen. De heer Colsen was blij met de cursus ABO en riep de geslaagden met nadruk op zich verder te bekwamen; „De sport gaat steeds een belangrijker aandeel heb ben in ons bestaan", aldus Colsen. Als voorzitter van het Zeeuws Oplei dings Centrum was aanwezig, de lieer A. A. Martijn uit Yerseke. „Wij zullen zeker proberen om in Sas van Gent vervolgcursussen te krijgen", aldus de heer Martijn. „Wie verder zou willen deelnemen aan de cursussen jeugd- sportleider of jeugdsport-begeleider; los daarvan is het mogelijk een cur sus bestuurskader te volgen, allemaal opleidingen die de sportverenigingen aan vakbekwame krachten helpen kan", aldus de-heer Martijn. De heer Colsen feliciteerde alle ge slaagden, en dankte speciaal de docen ten van deze cursus. Verder waren er felicitaties van de heren Martijn en Diepstraten aan alle geslaagden. De heer Martijn beloofde volgend jaar een 6-tal gespreksbijeenkomsten van 21-'3 uur te houden. Deze zullen gaan over communicatie en delegatie. De geslaagden zijn: mevrouw Kalfs- vel-v. Lier; mevr. M. H. Vermandei- Odery. mevrouw A. de Roos, de heer J. G. Gelissen, de heer P. J. van de Kerkhove, C. A. Roelandt, W. M. Ver- meersch, T. W. Muller, W. U. C. Spue- sens, P. E. E. Verhoosel, W. H. C. M. van de Leur. MIDDELBLRG Dertig, bewoners van de Kcnnedylaan en omgeving in Middelburg hebben donderdagmorgen op het gemeentehuis tijdens een hin- derwetszittïng schriftelijk en monde ling bezwaar gemaakt tegen de uit breiding van het melkveehouderijbe drijf van de vennootschap onder fir ma Louwerse-Poppe aan de Lourens Stommesiveg. Het bestaande bedrijf, dat nog geen ojirichti'ngsvergunnïng geeft, draait met een dertig a veertig stuks melkvee. De ondernemers willen dit met de bouw van- een nieuwe stal uitbreiden tot. een veestapel van 80 stuks, bewoners van de Kennedylaan en om geving hadden echter al. door stank en overlast van insekten. last van het bestaande bedrijf. Kernpunt van de aangevoerde bezwaren was dan - ook. dat men reeds bij de bestaande vee stapel met mestvaalt hinder onder vindt. welke overlast bij een veestapel van 80 stuks alleen maar groter zou kunnen worden. De bezwaarden stelden voorop, dat ze de boerderij, alleen al uit 'n oogpunt van landschapschoon. ongaarne zou den zien verdwijnen. Daarom verzoch ten zij de gemeente zodanige voor waarden te stellen aan de voorgeno men uitbreiding, dat stank- en insekte- noverlast tot het verleden zouden be horen. Voor wat dit punt betreft was belangrijk, dat het bedrijf toestem ming. had gevraagd voor de aanleg van een open mestput van 200- vier kante meter. De exploitanten stelden daarbij, dat zich op deze mestvaalt een koek vormt, die als stankafsluiter fungeert. De bezwaarde omwonenden waren het daarmee niet eens en brachten onder meer naar voren, dat door regenval en andere oorzaken eerder sprake zal zijn van de vorming van een stankverspreidende. drabbige poel. Daarom verzocht men de ge meente zodanige voorwaarden te stel len, dat deze overlast tot een aan vaardbaar minimum wordt geredu ceerd. De firmanten voerden voor wat betreft dit punt aan. dat dergelijke voorwaarden te zware investeringen zouden meebrengen. De gemeente gaat thans te Tade bij de adviesinstan ties, t.w. de inspectie van de volksge zondheid en de arbeidsinspectie. VLISSINGEN Rijkswaterstaat gaat vandaag, donderdag, de ontbrekende gedeelten van de zuidelijke randweg Rotterdam (rijksweg 21) aanbesteden.. Het werk omvat het aanbrengen van hel wegdek voor de gedeelten knoop- punt rijksweg 19 'rijksweg 21 - Groene Kruisweg, Vaanplein - Verlengde Dordlsestraatweg en de- aansluitingen j met de Vondelingenweg en rijksweg I 16. Het wegvak Groene Kruisweg - Vaan plein is reeds in gebruik voor het verkeer. Volgens de huidige planning kunnen de werkzaamheden rond de jaarwisseling gereed komen. Het delijke deel van de ruit om Rotterdam is dan op de voltooiing van enkele knooppunten na gereed. Met het sluiten van de zuidelijke randweg (rijksweg 21) gaan voor het verkeer rechtstreekse verbindingen ontstaan tussen het westelijke deel van de ruit (Ket.helplein - Beneluxtun- nel - knooppunt rijksweg 19/rïjksweg 21) en de rijksweg 15 (Rotterdam - Gorinchem - Betuwe). 16 (Rotterdam - Dordrecht - Breda» en 29/19 (Vaan plein - Heinenoordtunnel - Volkerak- dam). Voorts komen dit najaar de wegge deelten Kesteren - Valburg (rijksweg 15) en Valburg - Planken Wambuis (rijksweg 75) gereed, zodat tussen het Rotterdamse havengebied en Arnhem (rijksweg 12) voor het grensover schrijdend verkeer de route zuidelijke randweg - rijksweg 15 (Betuwe) gedeelte rijksweg 75 gaat ontstaan. Bovendien gaat begin december rijks weg 59 (Volkerakdam - rijksweg 17) open, waardoor tussen de zuidelijke randweg en Roosendaal de verbinding Vaanplein - Heinenoordtunnel - Volke rakdam - rijksweg 59- rijksweg 17 ontstaat. (Van een onzer verslaggevers) GOEDEREEDE De Deltawer ken krijgen met ingang van deze zomer weer een extra aanbeve ling als toeristische attractie mee. Morgenochtend zaterdag) gaat bij de zuidelijke oprit van het spuisluizencomplex in de Ha ringvlietdam een nieuwe 'üelta- Expo' open voor het publiek. Een paviljoen met een permanente tentoonstelling over de Deltawer ken in het algemeen en liet Ha- ringvlietproject in het bijzonder. Het ministerie van vorkeer en waterstaat en het Nationaal Eu- rcau voor Toerisme hebben nc-t voorlichtingscentrum sam"ii inge richt en er allerlei toeristische trekkertjes aan verbonden. ..We hebben ons op het nuchtere, zakelijke standnunt gesteld dat de zorg voor het toeristische aan bod in ons land zo goed mogelijk moet zijn", lichtte Je adjur.nt- directeur van het NTB. de heer N. J. M. de Rooy gistermiddag bij de introductie van de nieuwe Delta-Expo toe. „Iedere Nederlan der kan zich zo'n bee' ie aandeel houder van de Deltawerker voe len en moet dus in de gelegen heid worden gesteld om er gron dig kennis mee te maken. En b'j de buitenlanders kunnen we de Deltawerken als toeristisch ab tractiepunt het best zo opvallend mogelijk onder de aandacht bren gen". Dat gebeurt dan in het paviljoen om te beginnen met een over zicht in de vorm van fjto's. kleu renkaarten en teksten over oe historie en de betekenis van de Deitawerken en een magnifiek uitzicht over het Haringvliet en het sluizencomplex. waar over heen het verkeer raast. Er is allerlei foldermateriaal te verkrij gen, er is een 'tourist shop' met boeken, routekaarten, ansicht kaarten en als specialiteit een Deltafotokaart me», een aangepas te postzegel en een stempel erop. De bezoeker mag ook in het inwendige van de sluis een kijkje nemen. Hij komt dan bij de ma chinekamers van de zware schui ven in deze 'hoofdkraan van Ne derland' en krijgt daar bovendien een tien minuten durende diapre sentatie over het hoe. wat en waarom van dit project Route En dan heeft het Nationaal Bu reau voor Toerisme ook een nieu we "Delta-Expo-route* uitgezet: van Rotterdam uit over Voome- Putten naar de Haringvlietdam, dan door de kop van Gotree naar de nieuwe weg over de Brouwersdam richting Schouwen- Duiveland. En is daarna de moge lijkheid om 'langs de andere kant', via Grevelingendam en Ha- ringvlietbnig hel rondje voi te maken. Wie de route wil rijden kan in de Delta-Expo een volledi ge beschrijving met allerlei we tenswaardigheden krijgen. Er hebben al eerder voorlichtings paviljoens bij het Haringvüet- projc.t gestaan. In de periode van vijftien jaar. waarin het pro ject is aangelegd en gebouwd, werd steeds vanuit de werkhaven bij Hellevoetsluis geopereerd. Wa terstaats-voorlichtingsman W. Metzelaar die gistermiddag als gastheer optrad schatte dat het karwei tot nu toe aan zo'n miljoen bezoekers is getoond. ,,Er is in die tussentijd overigens wel een verschuiving in de be langstelling gekomen." vertelde hij nog. „In 1961 bij de afsluiting van het Veerse Gat was het afzin ken van caissons een nationaal tenement. Toen we in 1971 met veel meer caissons het Brouwers- havense Gat afsloten was de be langstelling nog niet een tiende daarvan Die verschuiving is er ook in het toeristisch bezoek. In het begin was SP pet van onze gasten Nederlander en de rest buitenlander. Nu ligt het net an dersom." Hoe dan ook: beide categorieën kunnen in het nieuwe paviljoen dit jaa in ieder geval tot 15 november terecht. Ook bij s! lit weer. „Vooral als het stormt is het hier interessant." liet de heer De Rooy nog graag even weten. (Foto PZC) Meerderheid raad Kortgene: „We moeten een vuist maken" KORTGENE „We moeten tegen gedeputeerde staten niet zeggen dat j (ADVERTENTIE) Burgemeester P. J. Evers vertelde tijdens de donderdagavond gehouden raadsvergadering dat b. en w. echt niet stonden te trappelen om over te gaan tot gewestvorming. Het college geeft de voorkeur aan een herziening van de taakverdeling tussen rijk, pro vincie en gemeente. In het voorstel schreven b. en w.: „Als er toch gewes- we liever geen gewestvorming willen, j ten moeten komen dan kan dat pas maar als het toch moet dat onze- gebeuren na een herziening van de voorkeur dan daar en daar naar uit-1 provinciale grenzen". Het college gaat. Nee. we moeten radicaal 'nee' i dacht hierbij aan de vorming van een zeggen". Dat was de mening van de grote deltaprovincie, met daarbinnen meerderheid van de gemeenteraad van Kortgene over de gewestvorming en het advies dat de gemeente aan de provinciale overheid moet uitbrengen. GEVOLGD NA PASSEREN VAN POLITIEAUTO MIDDELBURG Toen P. G. V. uit Kloosterzande in de nacht van 27 december in de nog drukke. Klooster straat er was juist een dansavond afgelopen na luid en langdurig claxonneren en met flinke snelheid een politieauto passeerde, tekende hijl voor een week cel en negen maanden] ontzegging van de rijbevoegdhicd. Dat| bleek donderdagmorgen tijdens de zit ting van dc politierechter in Middel burg. toen V. rijden onder invloed ten laste werd gelegd. Na de passeermanoeuvre was de poli tieauto zijn wagen gevolgd. De achter volging voerde door enkele polderwe gen waar de politiemensen V. uitein delijk kwijtraakten. Later werd hij echter in een café aangetroffen. Bij het verschijnen van de wachtmeester L. Provoost van de rijkspolitie, groep Hontenisse, stond V. een stuk worst in de keuken te eten. Hij stond on vast op de benen en rook naar drank, volgens de politie. Wachtmeester Pro voost, die op de zitting a.ls getuige werd gehoord, bleef daarbij. „Voor ons was ie niet in staat naar behoren een auto te besturen", aldus de wacht meester Deze verklaarde ook V. in het. café een rijverbod te hebben op gelegd tot de volgende morgen zeven uur. V. zelf bestreed dat. De caféhou der M„ die eveneens als getuige werd gehoord, zei met bij het onderhoud aanwezig te zijn geweest en kon daar om niet zeggen of de wachtmeester inderdaad iets dergelijks tegen V. had gezegd. V. was echter even later in zijn auto gestapt om naar huis te rijden. Daar bij werd hij door de politie betrapt. V's raadsman, mr. E. N. J. H. Rechter, vroeg voor beide feiten vrij spraak, omdat hij ze beide niet bewe zen achtte. De politierechter, mr. P. van Empel, nam echter de eis van de officier, een week cel en negen maanden zonder rijbewijs, geheel over. De Joegoslaaf T. R„ die werd bijge staan door een tolk, kreeg 12 dagen cel en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid in Nederland, omdat hij op 22 april onder invloed zou hebben gereden en zonder rijbewijs, dat hem was ontzegd. R. erkende de feiten. Hij was in Vlissingen, zijn verblijfplaats, aangehouden. De offi cier eiste drie weken onvoorwaarde lijk en een jaar ontzegging. Smeken Een week gevangenis hoorde ook tot zijn grote ontsteltenis E. de V. uit Graauw tegen zich uitspreken. Bid den en smeken om een voorwaardelij ke straf hielp niet. De V. zou op 27 maart onder invloed hebben gereden en een kleine aanrijding in Hulst hebben veroorzaakt, waarvan hij zei niets te hebben gemerkt. De V. kan om gezondheidsredenen geen rijbewijs krijgen. Zijn auto was ook niet ve kerd. Daan-oor moet hij nog boete van 300 betalen. Geheel over stuur verliet De V. de rechtszaal. J. H. uit Goesn die op 13 september in zijn woonplaats, bij hotel 'Ockenburg,' in aanrijding was gekomen met een jon gen op een bromfiets, kreeg een geld boete van 200. Hij had bij het linksafslaan, komende vanuit de Voor stad. verzuimd de rechtdoorgaanae! bromfiets vrije doorgang te verlenen/ De jongen liep bij de val een been-i breuk op. De termen "hoogst onacht-' zaam' en 'hoogst onvoorzichtig', die door de officier werden gepleegd, nam de rechter niet over. Hij sprak, evenals H.'s raadsman, mr. J. F. van Deinse van een 'menselijke fout. EXAMEN De zaak van W. W. uit Hansweert. die op 18 februari op bij het oversteken van de rijksweg 58 met zijn auto een aanrijding met een andere auto had veroorzaakt en daarna was doorgere den zonder zich bekend te maken, werd aangehouden. W. was ook niet in het bezit van een rijbewijs, omdat hij tot, op heden geen kans heeft gezien het rij-examen met goed gevolg af te leggen. Daarover toonde W. zich tijdens de zitting erg ontmoedigd. Zijn raadsman, mr. Hoogerzeil. bracht.! een aantal persoonlijke en gezinspro-! blemen naar voren. Bij verstek werd] de Belg J. J. C. uit Stekenen wegens! het rijden onder invloed veroordeeld tot twee weken cel en negen maanden: ontzegging van de rijbevoegdheid. I enkele sterke gewesten. Burgemeester Evers meende dat de vorming van één gewest Zeeland vol- ledig uit den boze is. Hij meende dat dit een duplikaat zou worden van de huidige vorm en de vorming van een; vierde bestuurslaag in de hand zou werken. PvdA-raadslid A. J. Welleman vond het nogal vreemd dat de regering een mening vraagt. .Alen wil die zaak toch doorzetten en nu kunnen we wel een mening geven, maar rekening wordt er toch niet mee gehouden. Trouwens, geen enkele gemeente ont vangt die gewestvorming enthousiast Er zijn al gemeenschappelijke regelin gen, ook regelingen die zijn opgelegd en ik geloof niet dat daarover zoveel enthousiasme bestaat. Het bestuur moet volgens onze fractie zo soepel mogelijk functioneren maar door die gewestvorming gaat alles alleen maar stroever lopen. Nieuw te scheppen functies moeten toch ook weer be taald worden. Het lijkt mij veel beter dat er wat gesleuteld wordt aan de bestaande situatie". De CHU-er F. A. Klaassen sprak na-1 mens de AR. SGP. CHU en VVD. Hij vond de hele materie erg moeilijk. „Maar ik moet wel constateren dat: uw voorstel weinig blijk geeft van een blakende activiteit. Vraagt u op die manier niet juist om oplegging van ae gewestvorming. Geen vierde bestuurs laag betekent volgens ons minder zeg genschap voor de kleinere gemeenten. Het is verstandiger om één vuist te maken en te zeggen: Geen gewestvor ming." Burgemeester Evers had daartegen bezwaren. „Je moet jezelf niet op een zijspoor zetten. Op deze manier, na melijk. zou het kunnen gebeuren dat je straks niet meer kunt meepraten." Het voorstel van b en w werd in stemming gegeven. Het werd gesteund door de drie PvdA-raadsleden en de AR-vertegenwoordiger M, de Smit en wethouder P. J. Bom. Zes raadsleden stemden tegen. Er kwam een tegen voorstel, kort maar' krachtig: „Wij delen gs mee geen gewestvorming te willen.Dit voorstel werd aanvaard met zes tegen vijf stemmen. Corduroy wes tern jeanspak Zorgeloze vrijetijdïkle ding van 100 procent ka toen. De pantalon met uitlopende wijde pijp. In beige, bruin, groen, ma rine en donkerrood. Zon neklaar dat de prijs laag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9