Folder helpt boer bij toelaten kampeerders op zijn bedrijf Laatste 'moot' in muur Breskens Bond varkenshandel wil versoepeling exportvoorwaarden Knieval voor de harten vrouw Jetty de Jonge-Bakker B. en w. van Sas van Gent pleiten voor 'halfzwaar' gewest 11 „PROVINCIE LANDSCHAPPELIJK ZO BEWAREN, DAT NOG STUKJF NATUURSCHOON OVERBLIJFT" Geslaagden bij opleiding voor kleuteronderwij s GESLAAGDEN 'DE VLIEDBERG' TE MIDDELBURG BEAUTY SET MH BIEMEN VERGADERING IN VLISSINGEN Vuilnisdienst van Intercommunale 2 gulden per inwoner goedkoper in Axel KvK vergadert in Oostburg Hbs-examens aan Willibrordcollege TEGENHANGER: SCHOPPENBOER LAMMERENBURG GEEN AANTASTING AUTONOMIE GEMEENTEN I Zeekadetten houden zomerkamp in Zeeland VRIJDAG 23 JUNI 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'INDIVIDUEEL KAMPEREN' - UITGAVE PROV. RAAD RECREATIE MIDDELBURG Zeeland is als eerste provincie bezig de zaak van het 'individuele kamperen' bij boerderijen te regelen en in die ontwikkeling past de verschijning van een aan dit onder werp gewijde folder, een uitgave van de provinciale raad voor de recreatie. De folder, die voorlopig in een aantal van 1500 is gedrukt, is vooral bestemd voor boeren, die bereid zijn vrije kam peerders op hun erf toe te laten. De folder is daarom vooral een verzameling wenken voor de bewoners van de boerderij'over sa nitair, veiligheidsvoorzieningen, afspraken en de contacten met de eventuele gasten. De folder is samengesteld voor de. Stichting Huishoudelijke Voorlichting i ten Plattelandc en dc economïsch- soeiale voorlichtingsdienst van de ZLIVL Deze samenwerkende instellin gen vonden in mevrouw D. J. Janvier- Soheele, huïshoudlcrarcs te Bergen op Zoom, een uit Zeeland afkomstige boerendochter, die zelf een grote erva ring als kampeerster heeft, de ideale figuur voor de samenstelling van de wenken en aanwijzingen. De folder werd donderdag op het provinciehuis geïntroduceerd door ge deputeerde A. L. van Geesbergen, de voorzitter van de provinciale raad voor de recreatie en van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plat- telande, die nog eens wees op het kwalitatieve accent, dat het toerisme in Zeeland moet krijgen. „Enkele ja ren geleden waren we nog trots als het aantal overnachtingen weer met zoveel was gestegen", aldus de heer Van Geesbergen, „nu gaan we meer het accent leggen bij de kwalitatieve dan bij de kwantitatieve Gastheerschap De folder past in die gedachtengang, waarin voor het 'goede gastheerschap' een ruime plaats is ingeruimd. Tot de andere belangrijke punten behoren goede algemene voorzieningen en be houd en bescherming van het natuur- en landschapsschoon. Daarom wil het provinciaal bestuur de zaak van het individuele kamperen waar moge lijk toegestaan nu hier behoefte aan blijkt zo snel mogelijk unifor regelen. „Wij bewijzen de toerist een dienst als we de provincie landschap pelijk zo bewaren, dat er nog een stukje natuurschoon overblijft", zo zei de heer Van Geesbergen donderdag morgen en in dat streven past ook een beperking van het aantal caravans of tenten (drie, met een mogelijke Aan de opleidingsschool voor het christelijk kleuteronderwijs te Middel burg slaagden de volgende kandidaten voor de acte kleuterleidster: A. J. M. Acda, C. B. Franse te Kwa- dendamme; W. A. Allewijn te Kruinin- gen; S. M. Vermeulen, C. Aarnoutse, V. M. Bode, N. de Jong, A. Mostert te Vlissingen; L. Bal te Oosterland; G. P. van den Boomgaard te Wemeldinge; N. Franclce te Kerkwerve; M. van Groningen, A. S. M. Haeck te Middel- harnis; A. P. Hamelink, N. M. Paauwe, M. L. M. van Steenbergen, L. C. van der Vliet, S. Kodde te Goes; H. J. B Altena, I. L. Ie Cointre, T. A. Goed- bloed, A. J. Kögeler, G. J. Kuiper, L. S. Luteijn, D. J. Verstraten te Middel burg; D. A. Lankhuijzen te Klundert; A. C. Lantsheer te Terneuzen: C. A. Maris, L. Coppoolse te Grijpskerke; K. C. van Prooijen Ie Stavenisse; F. C. Reijngoudt. te St. Philipsland; C. J. Smits te Wilhelminadorp; P. van Sprang te Dinteloord; D. E. Wiskerke te Colijnsplaat; J. Caljouw te Veere; M. C. van den Ende te Borssele; A. Kwekkeboom, A. de Putter te Nw. en St. Joosland; E. H. Leend.ertse te- Kamperland; W. L. Lievense te West- kapelle; A. Louws te Meliskerke; E. N. Melse, G. A. Stroo te O. en W. Souburg; W. J. J. Menheere te Oostka- pelle. Er namen 46 kandidaten aan het exa men deel. 2 kandidaten werden tot een herexamen toegelaten. MIDDELBURG Aan de christelijke lagere land- en tuinbouwschool 'De Vliedberg' te Middelburg slaagden de volgende leerlingen: diploma A: J. Abrahamse. Terneuzen: R. de Klerk, L. Manni, L. Walhoutj Middelburg; P. v. d. Maas. J. v. Soe- len, Souburg: P. Wisse, Meliskerke: H. Krijger, Biggekerke; C. Verhulst, Nieuw- en Sint-Joosland. Gewoon diploma: J. Baayens. Arne- muiden; J. Besuyen, P. de Witte; Kou- dekerke; M. Corrë, E. Melse, J. Min- derhoud, L. Willemse, Aagtekerke; J. Delfos, Vlissingen; A, Dieleman, C. de Kam, L. v. d. Moere, Kamperland; P. v. Dis, A. Maas, Serooskerke; B. v. Dijk, A. v. cl. Meule, Souburg; J. Janse. Oostkapelle; C. Koppejan, Zou- telande; C. Lorier, Sinl -Laurens; J. de Buck. C. Reynhoul. K. Wielemaker, Middelburg: S. de Visser. Meliskerke; A. v. Dis, Nieuw- en St.-Joosland. (ADVERTENTIE) ELIZABETH ARDEN'S ZEER SPECIALE AANBIEDING 32,50 PARFUMERIE Klokstraat 10 - GOES uitloop tot vijf in boomgaarden of bij bedrijven, die landschappelijk minder kwetsbaar zijn) per boerderij. Daar om zijn er richtlijnen opgesteld; „We hopen dat de gemeentebesturen hier aan zullen voldoen", aldus de heer Van Geesbergen, „men moet ernstig beidj ken wat de draagkracht van een bepaald gebied is". Voorwaarde is ook, dat een goede erfbeplanting op he: bedrijf aanwezig is. De tarieven, voor het individueel kamperen zijn vrijgelaten; dit. zoals de heer Van Geesbergen zei, „de vrijheid van de| ondernemer". Achter slot Mevrouw Janvier lichtte nog toe dat zij gaf indertijd ook een cursus pensionhuuden in de folder het ontvangen van de gasten centraal heeft gesteld. Bij de raadgevingen heeft zij zowel de belangen van de boer als van de kampeerder in liet oog gehouden. Zo besteedt de folder onder meer aandacht aan assurantie- perikelen, het kopen van produktcn uit het eigen bedrijf van de boer. de regels op en om de boerderij, hulp van gasten in het bedrijf, het gast heerschap, afspraken en de minimum voorwaarden voor sanitaire en veilig heidsvoorzieningen, waarbij nog eens wordt onderstreept dat bestrijdings middelen en andere gevaarlijke stof fen zo staat het trouwens ook in de wet achter slot en grendel horen. „Bedenk, dat. een prettig verblijf kan meehelpen om de goodwill en het begrip voor de land- en tuinbouw te vergroten", zo besluit de folder, die een fleurig 'jasje' kreeg naar een ontwerp van de heer A. P. Maas. De folder wordt verzonden naar alle gemeentebesturen, de VVV-kantoren en mevrouw E. Zandee-van Dammen uit- Kloetinge van.de Stichting Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelan-, ae zal mede zorgen voor de versprei ding op de bedrijven, die bereid zij' kampeerders te ontvangen. Het is de j bedoeling, dat de boer de folder door-1 geeft aan de kampeerders: overwogen wordt trouwens een folder uit te geven, die geheel op de kampeerder is gericht. Intussen zijn op het provin ciehuis via de gemeentebesturen nog niet. veel aanvragen van bedrijven voor het individuele kamperen binnen gekomen; uit Domburg een zestal, vier uit Duiveland. AFSCHAFFING VAN BEDRIJFSCONTROLE VLISSINGEN De Nederlandse hond van varkcnshanclelaren wil een versoepeling van de voorwaarden hij export van slachtvee. Tot die conclu sie kwam de bond donderdagmorgen tijdens een gecombineerde algemene ledenvergadering met de Nederlandse Bond van Veehandelaren in hotel 'Bri tannia' in Vlissingen. De varkenshan- delaren willen van het systeem af, waarbij slachtvarkens, die worden geëxporteerd, minstens twee dagen voor de exportdag op het bedrijf moeten worden gekeurd door de Vee- artsenijkundige Dienst. Uit mededelin-, gen van .de secretaris van de beide bonden, mr. H. A. Wildeman, werd duidelijk, dat de vereenvoudiging van het exportsysteem al in augustus zal worden doorgevoerd. Als zich op een bedrijf mond- en klauwzeer voordoet, wordt rond dat bedrijf een beschermingsgebïed aange wezen met een straal van 2 kilometer. Volgens de nieuwe regeling, die door de varkenshandelaren gewenst wordt, zullen varkens buiten dat bescher- mingsgebied geëxporteerd mogen wor den, zonder dat de veterinaire dienst bedrijfscontrole toepast. In de nieuwe regeling wordt het ook mogelijk op normale markten handel te drijven voor de export in slachtvee. De Ne derlandse Bond van Varkenshandela ren heeft zich tot de gemeenten ge wend, waar een markt gehouden wordt, met het verzoek op de markt ook handel voor ex-port mogelijk te maken. Op de markten moet voor het export wel een speciaal stuk worden aangewezen. Volgens de secretaris van de. twee handelaarsbonden zal dat geen problemen geven, omdat dieren, die voor export bestemd worden, ge durende de markt van de ene plaats naar de andere gebracht kunnen wor den. De heer Wildeman zette uiteen, dat het; oude systeem, keuring van exportvee op de bedrijven, veel pro blemen met zich brengt, omdat onrust wordt veroorzaakt in de hokken van hec vee. Ook neemt het oude systeem veel tijd in beslag. De nieuwe regeling kan ingevoerd worden, omdat er ook nieuwe EEG-bepalingen zijn, waarbij wordt vastgesteld, dat dieren, die vat baar zijn voor een zaekte, aie in een beschermingsgebied heerst, dat gebied alleen onder officieel toezicht naar een slachtplaats, kunnen worden ge bracht om direct te worden geslacht. Bij invoering van de -nieuwe regeling moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Markten, waar ex port-slachtvee wordt verhandeld, moe ten als exportmarkten worden erkend, er moet op de markten veterinair toezicht zijn en er moet aan eisen van ontsmetting worden voldaan. De se cretaris van de twee bonden stelde, dat over de export van schapen nog wordt onderhandeld, omdat daarvoor in Frankrijk speciale regels bestaan. De ledenvergadering deed verder vlot een aantal huishoudelijke zaken AXEL Het aansluiten van de stadj Axel op de vuilophaaldienst tan de intercommunale wordt omgerekend per inwoner 2.- goedkoper dan dc huidige, gemeentelijke regeling, die be rekent 12,- per inwoner voor het weghalen van afval, de intercommuna le komt tot een bedrag van 10,26. Dit schrijven b. en w. in hun pre advies voor de raadsvergadering van dinsdag, waarin de raadsleden zullen beslissen over de nieuwe aanpak. B. en w. willen uiterlijk 1 januari vol gend jaar toetreden tot de intercom munale. De aanschaf van een nieuwe vuilniswagen kan dan achterwege blij ven: de 98.000. die de auto kost wil len b. en w., als daarvoor toestem ming komt van g.s., voor een ander urgent project besteden. Het opheffen van de gemeentelijke vuilnisophaaldienst gaat Axel ƒ65.000,- kosten. „Gezien de voordelen die hier tegenover staan, achten wij deze uit gaaf alleszins verantwoord", schrijven b. en w. OOSTBURG De Kamer van Koop handel voor Zeeuwsc'n-Vlaanderen houdt woensdagochtend een vergade ring in het stadhuis van Oostburg. Op de agenda staan wat huishoudelijke punten, zoals het vervullen van vaca tures in de adviescommissie van het. bedrijfsleven bij het havenschap Ter neuzen en het overlegorgaan van de Afvalwaterleiding Kanaalzone. Na af loop is er een rondleiding door de vis mijn in Breskens. GOES Aan het Sint-Willibrorduscol- lege in Goes slaagden de volgende leerlingen voor het hbs-b examen: Adrie van Antwerpen, 's-Heerenhoek, Paul Brackë, Hansweert. Jan van Damme, Goes, Lydia Foudraine, Goes, Joep Fritz, Middelburg, Jan Plouvier, Vlissingen, Peter Raats, Vlissingen, Marleen Smits, Ovezande, Jan Slroob- and- Middelburg. Sophia van 't Wes teinde, Borssele. Riet Boonman. Nieuwdorp, Willy de Bruyckere, Goes, Evert Elberse, Kloetinge. Hannie Franse. 's-Heerenhoek. Anneloes Heek, Goes, Jan Pouwelse, Middelburg, Ma rijke Roose, Goes, Rucli Sowka- Vlis singen- Fons de Waal. Ki-uiningen en! Kees Westerweele, Borssele. Er werd geen enkele kandidaat afgewezen. Een fotograaf maakte gisteren een eerste lenieval voor de hartenvrouw. (Foto PZC). GASTVROUW RIJ EVENEMENTEN IN MIDDELBURG MIDDELBURG Middel- burg heeft nu tóch een har tenvrouw. Het is mevrouw Jetty de Jonge-Bakker, laat stejaars studente in de rech ten, die spontaan de taak op zich heeft genomen als gast vrouw op te treden bij de nog komende evenementen van het Hartenavond-comi té, die vooral hedoeld zijn om de toeristen in Middel burg 's avonds wat ver strooiing te bezorgen. Het comité bleek plotseling de voorkeur te hebben gegeven aan de aanwijzing van een 'harten- vrouw' uit enkele getipte kandida tes boven de verkiezing, die voor a..s. zaterdagavond in het City theater op het programma stond. Het comité realiseerde zich dat aan een dergelijke verkiezing nogal wat risico's verbonden wa ren (het optreden van de gast vrouw zal in hoofdzaak represen tatief zijn en zal een heel ander karakter dragen dan de aanwezig heid van een louter decoratieve 'miss') en bovendien bleek er voor de verkiezing van a.s. zater dagavond weinig belangstelling te bestaan, eenvoudig omdat eventu ele kandidates niet met de zaak op de hoogte bleken te zijn. Het comité hakte de knoop door toen men in contact werd gebracht met de 25-jarige. uit Rotterdam afkomstige en sinds drie maan den in Middelburg wonende Jetty de Jonge, die met het voorbe houd dat het niet een soort 'miss- optreden' zou zijn zich spon taan bereid verklaarde de taak ais harten vrouw te aanvaarden. Dat betekent dat zij de komende evenementen niet alleen met haar aanwezigheid zal opluisteren; zij reikt ook de prijzen uit en ver vult andere representatieve 'plich ten'. A.s. woensdag al zal zij de prijzen uitreiken van de 'Ade laarsronde' in Middelburg, een wielerevenement. dat het begm kan betekenen van een nieuwe serie wielerronden in Middelburg. Geïnstalleerd Studente rechten Jetty de Jong. die een heel bescheiden indruk maakt, werd donderdagmiddag met dè aanbieding van een fraai boeket gerbera's in restaurant *De Abdij' als hartenvrouw geïn stalleerd door comité-voorzitter A. Imanse, een zichtbaar gelukkig man, die bleef glimlachen, toen men hem voorzichtig voorhield, dat in Lammeren burg intussen een schoppenvrouw is geko zen. Voorlichtingsman van de gemeen te Middelburg en comité-lid de heer M. Mondeel moest dit be richt corrigeren: „Lammerenburg is nog agrarisch terrein. U zult de schoppenbóer bedoelen". Jetty de Jonge is in Rotterdam betrokken geweest bij het jeugd toneel en heeft sinds de korte tijd dat zij in Middelburg woont- haar man werd hier secretaris van de reclasseringsraad al een aandeel gekregen in het werk voor 'Jeugdland' en is ook enigs zins betrokken bij het jeugdwerk van 't Trefpunt. Haar hobbies cabaret en toneel, passief, maar ook een beetje actief: wellicht ziet men haar binnenkort als lid van een amateurtoneel groep op Walcheren. Over haar rechtenstudie vertelde ze: „Ik ben al jaren aan bef. laatste jaar bezig. Nu gaat het nog om de literatuurstudie. Dat zal wel gaan, maar ik moet het alleen even gaan doen". Jetty Bakker, sinas twee jaar mevrouw De Jonge, zal als hartenvrouw geen bijzonder 'uniform' aantrek ken daar houdt ze niet van, Ze zal haar eigen kleding dragen, hoogstens aangevuld met een her kenningsteken. Over de komende vervulling van haar taak als har tenvrouw kon ze kort zijn: .Het lijkt me erg leuk. dat is het enige wat ik er van kan zeggen." En tot de comitéleden; „Laten we er een prettige tijd van maken". Over Middelburg en Zeeland: „Het is me niet tegengevallen. Een plezierig land om te wonen. Wel vond ik het merkwaardig, dat er aanvankelijk in Middel burg niemand als hartenvrouw te vinden was. Begrijpt u me goed, dat is geen kritiek, ik heb me al leen verwonderd". Comitévoorzitter Imanse: „Onze bedoeling is niet goed overgeko men. Men wist blijkbaar niet dat het niet gaat om zomaar een meisje, een soort miss. die overal zomaar een beetje mee naar toe- gesleept wordt. Maar dat is nu gelukkig opgelost''. PLEIDOOI VOOR NIEUWE VERDELING VAN TAKEN VAN OPENBAAR BESTUUR BRESKENS. Het laatste sluitgat in I de 'muur, van Breskens', de door de Brcssiaanders zelf zo gedoopte zeewe ring op Deltahoogte tussen het dorp en de haven van Breskens. zal binnen afzienbare tijd gedicht worden. zeggen dat nog dit najaar de Delta- dijk voor Breskens klaar zal zijn. Weer een fase in de beveiliging van Zeeland tegen het. water zal dan vol tooid zijn. In Breskens is de dijk in 'molen' aangelegd omdat men steeds doorgangen naar het haventerrein moest openhouden. Nu zijn de tweel nieuwe toegangswegen (aan het Spui-| plein en de oude weg naar Hoofd plaat) klaar. De laatste hinderpaal op weg naar een totale afsluiting is al leen nog de weegbrug, die pas opge ruimd kan worden zodra de nieuwe gereed is omdat er veelvuldig gebruik van wordt gemaakt. Is dat eenmaal gebeurd, dan kan de firma Steglnk' beginnen met het aanvoeren van zand en klie, die de basis voor de nieuwe dijk vormen. De basaltstukken, waar mee de zaak wordt afgemaakt, liggen er al. Het vullen van een sluitgat van 25 meter breed: de laatste loodjes van een karwei waarmee in april van, hec vorig jaar werd begonnen. SAS VAN GENT B. en w. van Sas van Gent zijn voor een 'halfzwaar gewest Zeeuwsch-Vlaanderen. Het nieuwe bestuurslichaam zou wel eed aantal uitvoerende bevoegdheden moe ten hebben, maar de onafhankelijk heid van de gemeenten niet moges. aantasten. Het college komt tot. deze slotsom in een preadvies over de gewestvorming voor de raadsvergadering van donder dag. Het college gaat er van uit, dat gewestvorming automatisch een vier de bestuurslag met zich meebrengt. ,Het. bestuur wordt daardoor ener zijds ondoorzichtiger, doch kan ook, door het opheffen van een aanta, gemeenschappelijke regelingen, aaii doorzichtigheid winnenschrijven b en w„ die er van uitgaan dat de gewesten van boven af worden opge legd. In het preadvies wordt verder gepleit voor een herverdeling van taken voor het hele openbare bestuur. Gemeen schappelijke regelingen moeten ver dwijnen of sterk worden ingekrom pen. Als het aan b. en w. van Sas van Gent zou liggen, komt er in Zeeuwsch- Vlaanderen geen gewest. .Hen ingrij pende gemeentelijke herindeling heeft pas op I april 1970 zijn beslag gekre gen. De toen gevormde nieuwe ge meenten hebben nauwelijks de tijd gekregen orde op zaken te stellen en de eigen huishouding aan de nieuwe toestand aan te passen". In het pre advies wordt toegegeven dat gemeen schappelijke regelingen tussen ge meenten niet altijd even bevredigend werken, maar ook gewesten zullen samenwerking moeten zoeken. B. en| w. zien niet dat gewestvorming bij-; draagt aan de doorzichtigheid van heti bestuur. i Een gewestraad zou volgens het ad vies gedeeltelijk moeten bestaan uit leden die door de gemeenten worden aangewezen (een lid per gemeente bijvoorbeeld), gedeeltelijk nit recht streeks gekozen vertegenwoordigers van de bevolking. B. en w. van Sas van Gen: zien gewestvorming op dit moment be paald nog niet als het 'ei van Colum bus'. Voor er met gewesten wordt begonnen zou er op deze zaak nog eens diepgaand moeten worden gestu deerd. is hun mening. De gewestvormïng is de hoofdmoot van een raadsagenda, die verder be staat uit onderwijsvoorstellen en voorstellen om grond te kopen en te verkopen. Het college wil beroepschriften van de heren A. Lauret en F. D. Inghels tegen het weigeren van een doorstro mingspremie afwijzen. Beide inwoners bewoonden hun oude huis geen 2 jaar. een voorwaarde die in de verordening op de doorstroming wordt gesteld. VLISSINGEN Het Zeekadetkorps Nederland houdt dit jaar voor de eerste maal een zomerkamp op het Veeree Meer. Aan dit kamp, dat wordt gehouden onder auspiciën van de koninklijke marine, nemen ook Belgische en Canadese zeekadetten deel. Op 12 juli houdt men de zogenaamde autoriteitendag, waarop 's middags een demonstratie admiraalzeilen wordt gehouden. Tot omstreeks drie uur 's middags wordt op het Veerse Meer een nautische estafette gehou den. De kaaetten verblijven gedurende het zomerkamp in de marinekazerne •e Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 11