Zeeuws Museum aan Abdijplein geopend Werkgroep bekijkt de toekomst van de kust bij Yerseke Duizenden gerechtigden afkoop rentezegels reageerden niet Europees record kinderwagenduwen Zeeschepen brengen erts voor Hoechst naar Sloehaven 'HART.ENVROUWEN' LIGGEN NIET VOOR HET OPRAPEN.... STUDIE OVER KUSTSTROOK 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 JUNI 1972 LIQUIDATIEWET INVALIDITEITSWETTEN Bij de opening van het Zeeuws Mu seum gaf directeur dr. P. E. van Daa- len een toelichting aan stichtingsvoor zitter A. L. van Geesbergen flinks), staatssecretaris Vonhoff fmiddenen commissaris der koningin mr. J. van Aartsen. (Foto PZCJ. (Slot van pag. 1 groot belang waren voor de realise ring van de museumvestiging in dit complex, dat thans voor de symbo lische som van één gulden aan de provincie is overgedragen. „Niet minder erkentelijk zijn wij de staffunctionarissen van de rijksgebou wendienst", zo vervolgde de heer Van Geesbergen, „die het hunne hebben bijgedragen Kanunnikenwoningen, die aanvankelijk bestemd waren voor de huisvesting van rijksdiensten, te wil len afstaan, en dat volledig gerestau reerd, voor de huisvesting van een niet tot het rijk behorend museum". In zijn toespraak herinnerde de voor zitter van de Zeeuwse Museumstich ting er vervolgens aan. dat bij de start van het Zeeuws Museum in 1960 het rijk, samen met. de provincie en de gemeente Middelburg als overige subsidiënten financieel bijdroeg op partitaire basis. Enkele jaren later werd de subsidieverhouding gewijzigd en uiteindelijk gingen rijk en provin cie elk 37Va procent in het tekort bijdragen en de gemeente Middelburg 25 procent. Sinds 1961 is dat tekort, aanzienlijk opgelopen, zowel door de uitbreiding der museumactiviteiten, maar ook door de opwaartse werking van het loon- en prijspeil". Financiën „Ook de huisvesting in de Kanunni kenwoningen brengt een sterke verho ging van het exploitatiebudget met zich mee", aldus de heer Van Geesber gen, die zich vervolgens tot de staats secretaris richtte: „Met alle begrip; voor de problemen van financiële aard, waarvoor ook uw ministerie zich ziet geplaatst, hoop ik toch als bestuurder van het Zeeuws Museum, dat het u mogelijk zal zijn het rijks- subsidiebeleid ten aanzien van ons museum op dezelfde voet te kunnen voortzetten". Dank bracht de heer Van Geesbergen vervolgens aan de provincie voor de toegekende investeringssubsidies, de heren Scheurkogel en De Lussanet de la Sahlonière als bouwkundigen en de interieurontwerpers mej. Nel Ver- schuuren en de heer Kho Liang Ie. Tot de laatsten richtte hij zich: „Dank en bewondering voor wat zij met de bescheiden financiële middelen, welke wij .daarvoor beschikbaar konden stel len hebben tot stand- gebracht om te komen tot een verantwoorde en mo derne presentatie van onze museum- voorwerpen". Dank bracht de voorzitter van de museumstichting ook aan bruikleenge vers van vaak zeer kostbare voorwer pen en aan het provinciaal bestuur voor het besluit, de beroemde serie wandtapijten, aan bet eind van de zestiende eeuw in opdracht van de Staten van Zeeland vervaardigd aan het museum in langdurige bruikleen af te staan. „Zij zullen thans", aldus de heer Van Geesbergen, „in een grote zaal voor bet publiek tentoongesteld kunnen worden en ongetwijfeld een hoogtepunt in de presentatie vormen. Helaas zullen voorlopig nog niet alle zeven tapijten kunnen worden ge- S taats secretaris had wat moeite met het openen van de deur van het mu seum. De sleutel viel en gedeputeerde Van Geesbergen assisteerde bij het op rapen. Daarna was de deur echter vlot ontsloten. (Foto PZC Koninklijke badkamer in Kanunnikenwoning MIDDELBURG Bij de opening van het Zeeuws Museum onthul de Zeelands commissaris mr. J. van Aartsen, dat van de vertrek ken in zijn ambtswoning, die ge reserveerd zijn voor leden van het koninklijk huis. die de nacht in Middelburg willen doorbren gen, de enigszins uitstulpende badkamer als het ware is inge bouwd in de Kanunnikenwonin gen. „Dit betekent niet", zo for muleerde de commissaris, „dat deze badkamer wordt overgedra gen aan de museumstichting". In dit verband, lichtte hij toe, dat het badvertrek geen enkele ver binding heeft met het nieuwe mu seum; het is alleen via de ambts woning bereikbaar „en ik zal beslist niemand doorlaten". Museumdirecteur dr. P. K. van Daaien ging in zijn toespraak ge heel aan het sanitair voorbij en was volkomen ernstig toen bij het Abdijplein bij verspreking bet 'Museumplein' noemde. Hij wees er zijn gasten op, dat zij Dij de objecten nog eens de toelichtende museumkaartjes zouden vinden, „maar nu kunt u er van maken wat; u wilt. U kunt bijvoorbeeld een dialoog beginnen met. de re gentenportretten. En daarvan hebben we er in Middelburg nog al wat". toond. Enkele bevinden zich nog de ateliers voor het herstel van antiek textiel in Haarlem". Collectie Bal Verheugd was de heer Van Geesber gen, dat thans ook de collectie Bal, uit het bezit van de Middelburgse antiquair wijlen de heer Bal, een plaats in het museum heeft gekregen, waardoor aan twee wensen van de heer Bal is voldaan: expositie van collectie in Middelburg én m de Abdij gebouwen. Tenslotte bracht, spTeker dank aan het rijksmuseum voor oud heidkunde in Leiden voor het in bruik leen ontvangen van Nehalennia-al- taarstenen uit de verzameling, die ver leden jaar uit de Oosterschei de werd opgevist. Samai met het eigen bezit aan Nehalennïavondsten, in de 17e eeuw bij Domburg gedaan, vormen zij een aantrekkelijke collectie. Commissaris der koningin mr. J. van Aartsen, die namens de provincie Zee land de Kanunnikenwoningen aan de Zeeuwse Museumstichting overdroeg, stelde vast, dat het Zeeuws Museum thans gevestigd is aan het mooiste plein van Nederland. „Dit klinkt mis schien wat chauvinistisch' zo lichtte de heer Van Aartsen deze uitspraak toe, „maar het is een citaat uit de NRC-Handelsblad, het komt dus uit onverdachte bron. Ik onderschrijf het overigens graag". De commissaris noemde de vorige behuizing van het Zeeuwse Museum, het partriciërshuis aan de Wagenaar- st.raat destijds van de familie Van Citters een mooi onderkomen, maar weinig geschikt voor een moder ne museumexploitatie. Vóór de over brenging naar de Abdij moest er heel wat gebeuren; ontruiming van de Ka nunnikenwoningen door het rijksar chief en daarna de verbouwing en inrichting van dit bij de brand, van mei 1940 behouden gebleven gedeelte van de Abdij, dat thans wel aan restauratie toe was. Mr. Van Aartsen onthulde, dat er aan de Kanunniken woningen 'voor een paar miljoen' is gerestaureerd en dat ze thans voor één gulden aan de provincie zijn over gedragen, 'een redelijke prijs vind ik'. Daarna was er nog eens een bedrag van ƒ550.000,- nodig om de woningen als museum .geschikt te ma ken, waarvoor men 100.000,- vond in de infrastructuurpot en 100.000.- in het ontwikkelingsfonds van de provin cie. Resteerde nog een bedrag van f350.000,- dat door de museumstich ting onder garantie van de provincie kon worden geleend. De commissaris was mede verheugd omdat de opening de voltooiing bete kent van het herstel van het Abdij- plein en de restauratie van een zeer mooi gedeelte van Middelburg. Ten slotte bood hij het museum namens gedeputeerde staten van Zeeland als openingsgeschenk een doek van Kim- pe aan, het uit 1937 daterende schilde rij 'De We9tkapellenaar'. Illustratief Staatssecretaris Vonhoff zei in zijn openingsrede nog, dat de geschiedenis en de wederwaardigheden van het Zeeuws Museum op vele momenten illustratief zijn geweest voor het to taal van het museumbeleid. Hij onder streepte het belang van de oudheidka mers. die in de loop der jaren een geweldige culturele betekenis hebben gehad en waaruit ook het Zeeuws Museum is ontstaan. In antwoord op de toespraak van de staatssecretaris zei stichtingsvoorzit ter Van Geesbergen (hij bood de heer Vonhoff een oude gravure aan van de Koorkerk) nog, dat thans, mede tegen de achtergrond van het wekken van belangstelling voor het museale bezit, gestreefd wordt naar de oprichting van een educatieve dienst. Museumdi recteur Van Daalen herinnerde in een korte toespraak aan een uitspraak van een jonge boer, die. zijn museum- bezoek motiveerde met de woorden 'om tot rust te komen'. Deze uitlating heeft, aldus dr. Van Daalen, een rol gespeeld bij de inrichting, clie nog niét helemaal voltooid is: „U krijgt een museum te zien. dat nog niet hele maal af is". Examen Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningén slaagden J. W. Reijstenbil te Sint-Annaland voor het examen cul tuurtechniek en C. A. Manintveld te Koudekerke met lof voor het, examen tropische cultuurtechniek. Mevrouw J. J. Doeleman-Merkelijn te Vlissingen slaagde aan de Wageningse landbouw hogeschool voor het examen plante- zïektenkunde. MAD VAN ARBEID: BIJNA 26 PROCENT VLISSINGEN Van de ongeveer 69.00(1 aanvragen die in de afgelopen jaren waren te verwachten voor het uitbetalen van een afkoopsom voor ingevolge de liquidatiewet invalidi teitswetten heeft de Raad van Arbeid in Middelburg een percentage van bij na 26 procent niet ontvangen. Dat betekent dat ongeveer 18.000 gerech tigden niet hebben gereageerd. Dat wordt vermeld in het jaarverslag 1971. In totaal was op 31 december van hel vorig jaar door de raad een bedrag van ruim negen miljoen gul den aan afkoopsommen uitbe taald. In het tijdvak 1 .juli 1970 -1 juli 1971 waren voor afkoop aangewezen (je I.W. verzekeringen van personen, boren in de jaren 1937 tot en met; 1940 terwijl in het tijdvak 1 juli 1971 - 1 juli 1972 aan de beurt zijn geboortedagen 1913, 1914 en 1934 tot en met, 1936. Gedurende de eerste helft van verslagjaar kwam alleen de eerstge noemde categorie aan de orde. Het STUDENTEN FYSIOTHERAPIE KOUDEKERKE RECORD VAN DE HTS VERBETERD KOUDEKERKE Jo Hascvoel. een van de twee recordhouders van het Europese record kinder- wagenduwen, Loonde na afloop van zijn geslaagde recordpoging weinig sporen van vermoeidheid. In 'Het Koetshuis' van Ter Boede te Koudekerke danste de student van het Zeeuws instituut voor r.vsiotherapïe er lustig op los, en nipte voor het eerst sinds vier weken aan een glaasje pils. Los jes liet hij zich ontvallen: „Het viel allemaal best mee. Alleen tussen Kruiningen en Bergen op Zoom en de laatste kilometer hebben we een kleine inzinking gehad, maar voor de rest hadden we geen greintje pijn. Zijn met gezel en studiegenoot Lol Boel houwers was iets meer vermoeid na 21 en een half uur in touw te rijn geweest om het record van de hts met 23 kilometer te verbe teren en het op 150 kilometer te brengen. - De student had weliswaar nog puf genoeg om zich in het feest gewoel te storten, maar hij gaf toch toe blij te zijn geweest dat het achter de rug was en hij de benen op een behaaglijker ma nier kon strekken dan in de kin derwagen: „De laatste kilometers waren een hel. Voor de rest ging het prima. De meeste mensen denken dat je lekker in de kar kimt. uitrusten, maar dat is hele maal niet waar. Je zit, echt niet fijn in een harde kinderwagen en ik kan je wel vertellen dat je na een half uur blij bent, dat je kunt wisselen en achter de wagen kan lopen. Je achterwerk is helemaal kapot van het zitten". Glaasje bier Het is overigens een logische gang van zaken dat Jo Ilasevoet iets minder vermoeid was dan zijn vriend. Hasevoet is in Zeeuwse atletiekkringen geen on bekende naam en is in 196S nog Zeeuws kampioen op de 1500 me ter geweest. Nu loopt hij meer in België omdat er in Zeeland voor een atleet weinig eer te behalen is met het gedunde aantal atle ten. Lol Boelhouwers is ook een sportman, maar als actief voet baller heeft hij een niet zo goede conditie nodig als een atleet. Boelhouwers is echter niet van plan om na de geslaagde record- poging met het trainen te stop pen. „De laatste weken heb ik dagelijks 20 kilometer getraind. Daar gaan we gewoon mee door. Alleen een pilsje wil er van tijd tot Lijd nog weieens in", en na het uitspreken van die woorden bestelt hij nog een glaasje bier. Tijdens de recordpoging hebben de beide studenten volop mede werking gehad van de medeleer lingen van de academie. Met drie wagens werden de beide jongens begeleid. Zo nu en dan werden Jo Hasevoet en Lol Boelhouwers eens stevig gemasseerd en voor zien van proviand. De eerste vier uur legden de beide studenten meer dan 40 kilometer af door een gemiddelde van 10 kilometer per uur te bereiken. Daarna ging het iets langzamer met een ge middelde van 9 en later 8 kilome ter. Om half zeven (tweeëeneen- half uur voor het tijdschema) hadden ze er 150 kilometer op zitten en ze hebben toen tot half negen in café Alfyco bij Koude kerke de benen gestrekt. Leerlin gen van de school waren inmid dels naar het café gekomen om de beide studenten met bloemen te verrassen en om half negen ging het in optocht naar 'Het Koetshuis' waar het feest nog werd voortgezet. Bangla Desj-actie De inzameling voor de Bangla-Desjac- t.ie heeft in Ellewöutsdijk in totaal ƒ252,50 opgebracht. MIDDELBURG Het Middel burgse comité "HarlenavontT, dat de Zeeuwse hoofdstad op een aantal avonden in het zomersei zoen wil verlevendigen met een serie evenementen, iieeft tot nu toe tevergeefs gezocht naar lief tallige dames die zich kandidaat willen stellen voor een represen tatieve functie als 'hartenvrouw'. Het comité heeft geen enkele res pons gekregen op de advertenties waarin gegadigden voor deze ver tegenwoordiging werden opgeroe pen. Daarmee komt, de 'hartenvrouw- verkiezing, die zaterdagavond in het Citytheater zou worden ge houden en waaraan een bal met het; Vlissingse Riverside-trio zou worden vastgeknoopt, geheel op losse schroeven te staan. Het was de bedoeling om op deze avond, na een voorselectie, een speciale jury te belasten met een definitieve keuze uit de kandida ten. Geen enkel meisje schijnt echter belangstelling te hebben. De heer C. J. O verkleef t, die zich speciaal heeft belast met de pre sentatie van de hartenvrouw, kan dal, niet begrijpen en is erg te leurgesteld. „Er is totaal geen interesse. Ik snap het niet, want zo'n meisje houdt er toch ook altijd aardig wat van over, zoals sen jurkje en schoenen en zo", zegt hij. De vaste commissie van het co mité is zich nu aan het beraden over de mogelijkheid om nog voor zaterdag op een andere ma nier een hartenvrouw te 'versie ren'. De heer Overkleeft: „Ik denk bij voorbeeld aan dames van de VVV of de ANWB". Als dat lukt wordt mogelijk zaterdagavond op beperkte schaal nog een vrolijk avondje gehouden waarop de har tenvrouw kan worden gepresen teerd. „We hadden gelukkig de band nog niet vastgelegd", aldus de heer Overkleeft. „Het comité zit, wel om geld verlegen, maar niet om een strop". Een tweede ongelukkige omstan digheid voor het comité is dat; zaterdagavond juist het circus Boltini in Middelburg zijn tenten opslaat, en waarschijnlijk een groot aantal bezoekers 'in de tent zullen lokken', die anders naar de Hartenvrouw-avond zouden ko men. Feestkapel treedt op VEERE Morgenavond, donderdag, treedt de feestkapel van de muziek vereniging Veere's Genoegen te Veere op onder leiding van de heer J. van der Ven op de muziektent op de Markt te Veere. Het optreden begint om 20.00 uur. aantal te ontvangen aanvragen betref fende deze groep werd geschat op 12.700. Hoewel ook gedurende de tweede helft van het verslagjaar nog een aantal aanvragen, die betrekking hebben op deze groep werd ingezon den, bleef op 31 december van het vorig jaar nog een restgroep over van 3.000 gevallen of 23.5 procent waarvan geen aanvraag was ontvangen. Enkele weken voor en kort na 1 juli van het vorig jaar de aanvangsda tum van de volgende categorie kwam weer een groot aantal vragen betref fende de nieuwe periode binnen. Deze stroom kon dankzij de hulp van enke le vakantiewerkers vlot worden ver werkt. Voor dit tijdvak wordt het aantal te behandelen aanvragen ge schat op 13.250. Tot 31 december 1971 werden 8.000 aanvragen van deze cate gorie ontvangen, wat inhoudt dat in 5.250 gevallen of bijna 40 procent nog geen aanvraag" werd ingezonden. Ook betreffende de vroegere categorie namelijk 1967, 1968, 1968-1969 en 19969-1970 was op 31 december van het vorig jaar nog een 'restgroep' van ruim 10.000 gevallen aanwezig. Dit betekent dat 23 procent van de 43.0011 gerechtigden in die categorie nog geen aanvraag inzond! Bij de behandeling van de ingezonden aanvraagformulieren is, zo meldt het, jaarverslag wel opgevallen, dat een vrij groot percentage niet of nog niet voor een afkoopsom in aanmerking komt, omdat of recht op een uitge stelde ouderdomsrente van meer dan 60,- per jaar bestaat of wel omdat de aanvragen te vroegtijdig worden ingezonden en eerst in de komende jaren in aanmerking komen. Ook het getal der aanvragen dat moest word- ten afgewezen, omdat betrokkene nim mer verzekerd was geweest, is bedui dend. Verder ontvangt men nog steeds verzoeken om uitbetaling van een afkoopsom waarbij blijkt dat de ze uitbetaling soms reeds maanden geleden al heeft, plaats gehad. Ge deeltelijk vindt dit zijn oorzaak in het feit dat de banken hun cliënten geen bericht van bijschrijving op het spaar bankboekje hebben gezonden. Ook worden nog al eens verkeerde giro nummers opgegeven, waardoor terug storting door de girodienst, nader on derzoek en hernieuwd betaalbaarstel ling moet. volgen. Examens aan Voetiusmavo GOES Aan de Voetiusschool voor mavo te Goes slaagden voor het ma- vo-4 diploma: Gertjan Deli, Izak van Eïjzeren, Ina Maas, Rinus de Vrieze en Jan Walhout uit Borssele, Kees Nijsse uit Colijnsplaat, Leo Bom, Rien Eckhardt, Jaap Eggebeen, Leenden Houtekamer, Daaf Kodde, Gerard Kodde, Rudi Kriekaart, Janny de Lan ge, Hans Lukasse, Cobi Matthijsse, Els van de Weele en Maja van Zwee- den uit Goes, Adri Jacobusse, Ria Kalle, Wim de Korne, Ko de Koster, Ria Murre, Renë Nijsse, Jaap Tram. per, René Tramper, Jaap Veerhoek, Aart de Witte en Jan Zandee uit 's- Gravenpolder, Nelie Dekker uit 's- Heer-Abtskerke, Joke Geelhoed uit 's- Heer-Arendskerke, Wim Westveer uit 's-Heer-Hendrikskinderen, Nely Ver- wey uit Kapelle, Nelly Bouwense uit Kortgene, Jos Moerdijk uit Nieuw- dorp, Santien Eggebeen, Wim Lukas se, Corrie Nijsse, Ko Proos en Neleke de Witte uit Wolphaartsdijk. Er wer den geen kandidaten afgewezen. Volgend jaar geen overslag meer in Rotterdam HAVENSCHAP DIRECTEUR: „VERSTERKING VAN HAVENFUNCTIE" VLISSINGEN „Een versterking van de havenfunctie en een belangrij ke verhoging van liet havenverkeer". Zó kwalificeert de directeur van het Havenschap Vlissingen, de heer J. van Konijnenburg, de beslissing van Hoeclist-Holland NV om met ingang van januari 1973 zeeschepen met fos- faaterts uit Amerika hun lading in de Sloehaven te laten lossen. Momenteel IN KADER AFSLUITING OOSTERSCHELDE KRUININGEN De gemeente Rei- merswaal heeft een werkgroep in hel leven geroepen, die zich onder meer bezighoudt met de toekomstige vorm van de kust hij Yerseke, Volgens het gemeentebestuur zal de afsluiting van de Oosterschelde met een Dcltadam vooral voor Yerseke problemen ople veren. Om deze. problemen te onder kennen en er oplossingen voor te vinden, hebben b. en w. een werk groep in het leven geroepen, die zich met de hele problematiek gaal bezig houden. In de werkgroep hebben naast functio narissen van de gemeente ook zitting vertegenwoordigers van de provinciale griffie, het ETI, de PPD, de stichting Zeeland en de provinciale waterstaat en de rijksconsulent; voor de midden stand en het toerisme. Op dit moment liggen voor de dijk de oesterputten met steigers, haventjes en diverse gebouwen. De grond die hiervoor in gebruik is, is eigendom van het rijk en door de dienst der domeinen aan de diverse bedrijven in erfpacht uitgegeven. In de erfpachtso- vereenkomst is een bepaling opgeno men, die er op neerkomt, dat bij het einde van de erfpacht de uitgegeven grond in zijn oorspronkelijke staat moet worden opgeleverd. Volgens het college leverde deze bepaling tot dus ver geen bezwaar op, omdat de erf pacht. steeds werd verlengd en voor de goede bedrijfsuitvoering de opstal len zonodig werden vernieuwd en ver anderd. „Geheel anders wordt het. wanneer bij liquidatie van de oesterbedrijveo de erfpachters hun erfpa.cht.sovereen- komst zouden moeten beëindigen eni daarbij alle opstallen, putten en stei gers zouden moeten verwijderen en de dijk in zijn oorspronkelijke staat zouden moeten brengen', 'zo schrijft het college aan de raad. Volgens b. en w. zou hel; veel eenvou diger en minder kostbaar zijn, wan neer veel van wat er is een nieuwe bestemming zou kunnen krijgen wanneer de noodzakelijke opruiming van oude werken zou kunnen worden gecombineerd met de aanleg of de bouw van nieuwe objecten. Wanneer voor dit probleem de aandacht van de rijksoverheid wordt gevraagd, moeten gegevens en plannen op tafel worden gelegd. De werkgroep heeft; hel; college daar om geadviseerd zo spoedig mogelijk een studie t,e laten verrichten naar de nieuwe mogelijkheden van de kust bij Yerseke. Grontmij NV is bereid ge vonden een dergelijke studie te ver richten, die zou kunnen aansluiten bij de opdracht die deze nv zal uitvoeren voor de gezamenlijke gemeentebestu ren van Zuid-Beveland. Hiervoor heeft de raad in de mei-vergadering al een krediet van 5.259,25 beschikbaar ge steld. Studie De studie, die het college nu op het; oog heeft, omvat in het bijzonder de kuststrook langs de Oosterschelde ten westen en oosten van Yerseke. De werkzaamheden bestaan uit: het ver zamelen van de benodigde gegevens; het vaststellen van hel; planologisch, kader en het programma van eisen; het maken van een schetsontwerp, landschappelijke visie en rapportering en een nadere bestudering van de ontwikkelingsmogelijkheden voor Yer seke, met name een eventuele uitbrei ding van de jachthaven en mogelijke bestemmingen van de oesterputten, één en ander uitgewerkt in een schets ontwerp. De kosten van deze studie bedragen 14.000,- vermeerderd met omzetbelasting afgerond op 16.000, De raad bespreekt bel. voorstel tijdens de volgende week dinsdagavond houden raadsvergadering. varen deze schepen naar Rotterdam, waar dc fosfaaterts wordt overgesla gen in binnenschepen, die op iiun beurt deze grondstof naar Hoechst in Vlissingen-Oost brengen. De verwachting is, dat maandelijks twee bulk-carriers van 30.000 ton hun lading in de Sloehaven zullen lossen. Het gaat om een totale hoeveelheid van 700.000 a 800.000 ton fosfaaterts per jaar. De overslag zal in handen worden gegeven van Swarttouws Ha venbedrijf NV te Rotterdam. Hoechst-directeur dr. ir. J. Nijman noemt; de komst van met fosfaaterts geladen schepen „een stimulering van de zeehavenactiviteiten in de Sloeha ven". „Er zit een duidelijke groei in deze havenactiviteiten", aldus ir. Nij man, die ons desgevraagd meedeelde, dat de ingebruikneming van de derde oven bij Hoechst een directe aanvoer naar Vlissingen heeft bespoedigd. „Door de grote hoeveelheid grondstof die we nodig hebben, ongeveer 700.000 a 800.000 ton per jaar, wordt net, interessant rechtstreeks van Florida naar Vlissingen te varen. Tot nu toe wordt de fosfaaterts in Rotterdam gelost. Wij krijgen daarvan ons deel en de rest gaat naar Duitsland", aldus de heer Nijman. De Sloehaven zal moeten worden aan gepast als gevolg van de komst van de buik-carriers. Hel; gedeelte links van de havenmond, gelegen m de luwte van de Westhavendijk, zal wor den uitgediept. Volgens directeur J. van Konijnenburg van bet Haven schap Vlissingen zal rijkswaterstaat hiervoor een plan opstellen. De heei Van Konijnenburg: „Het is de bedoe ling, dat de schepen op boeien atme- ren. Met behulp van een drijvende kraan van Swarttouwe zal de lading m lichters worden overgeslagen. Deze lichters zullen een pendeldienst onder houden met de ongeveer 800 meter verder gelegen kade van Hoecnst Inmiddels is de voorgenomen verdie ping van de Sloehaven als punt opge voerd op de agenda van het Haven schap Vlissingen. waarvan de raa« van bestuur woensdag 28 juni zaï vergaderen. De raad van bestuur wordt van het; voornemen van Hoechst; op de hoogte gesteld. He1" dagelijks bestuur deelt mee, dat spoe dig concrete voorstellen zullen wc den gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 4