Engelsman Green voor tweede maal winnaar 'Veronica-cup' Uitbreiding Zeeuwse onderwijscommissie Befaamde drietal Koudekerke I ere-kampioen van ringrijders Feest in 'De Sterre' bij overhandiging van geschenken 4 'MISVERSTAND' KOSTTE ZES ZEILERS DISKWALIFICATIE Vliegveld bij elke haven van belang DIPLOMA'S VOOR DE LAATSTE CURSISTEN VAN 'MAARTENSHOF' OP KERKRING GRIJPSKERKE KALAKSHETRA TRAD OP IN GOES Medewerking van vele gezelschappen VIJFENTWINTIGSTE MUZIEKFEEST HEIKANT TROK TALRIJK PUBLIEK 'Neerlands Hoop'; roekeloos en raak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 JUNI 1972 COLIJNSPLAAT De "Veronica-cup', de trofee van de 'Veronica- zeilrace', waarvoor vrijdagmiddag 37 zeilschepen bij Colijnsplaat vertrokken, zal nog een jaar langer buiten de Nederlandse gren zen verblijven. De Engelsman C. Green bleek evenals vorig jaar met zijn Teleri' een schip uit de klasse IOR III in verhou ding de snelste tijd te hebben gemaakt. De berekening van de 'tijden in verhouding' is een vrij ingewikkelde zaak, maar het komt er op neer dat de grotere, schepen een snellere tijd moeten maken dan de kleinere schepen). Het zat cle zeilers, wat het weer betreft, bijzonder mee. Men vertrok met een zuidwestenwind en bij het schip Veronica aangekomen draaide de wind naar het oosten zodat de hele race kon worden uitgevaren zonder dat er gelaveerd moest worden. Zoals valt te venvachten werden er in deze race bijzonder snelle tijden gemaakt. Het eerst aankomende schip de 'Stand-Fast' van Vroon uit Breskens passeerde het eindpunt bij de coas ter 'Aegir', die bij de Noord Steenban- ken in de mond van de Oosterschelde lag, ruim twee uur eerder dan de organisatie had venvacht. De schattin gen voor de aankomsttijden lagen voor de grootsteschepen (klas IOR I) tussen zaterdagmiddag 4 uur en zaterdagavond 8 uur. 'Stand-Fast' pas seerde reeds om 2 uur de 'Aegir'. Deze snelle tijd heeft de heer Vroon overigens niet veel geholpen. Hij had enkele tonnen in de Roompot niet volgens de voorgeschreven manier ge passeerd en werd daarom gediskwali ficeerd. Over dat passeren van deze tonnen bleek overigens bij meer zei lers misverstanden te bestaan. Niet minder dan zes schepen werden deze reden gediskwalificeerd. J. C. van Dam uit Rotterdam passet bovendien Radio Veronica op de ver keerde manier zodat er voor hem twee redenen bestonden gediskwalifi ceerd te worden. ..Een gemakkelijke race waarbij het zeemanschap niet zo heel belangrijk was en het geluk een grote rol speel de. De weersomstandigheden speelden in de kaart van de kleinere schepen", zo oordeelde men bij de organisatie. Zo heel gemakkelijk bleek de race voor G. Vermeulen met zijn 'Nerthus' (klas OIR-IIX) en dr. G. Hofman uit Terneuzen met zijn 'Lachende Walvis (lORrV) overigens niet te zijn; beiden moesten de strijd halverwege staken. De waarnemers op het schip Veronica zagen dat de 'Nerthus' bij de passage een gebroken giek had en de reis op motorkracht moest voortzetten. Wat de reden was voor Hofman om de strijd op te geven was zondagavond nog niet bekend. De organisatie zat perfect in elkaar. Via de radio van een viskotter in de haven van Colijnsplaat werd voortdu rend contact onderhouden met het. schip Veronica en de coaster 'Aegir'. Door deze goede verbindingen konden de verschillende passage en aankomst tijden dan ook direct via Radio Ve ronica wereldkundig worden gemaakt. Die aankomsttijden lagen overigens zoals viel te verwachten sterk uit. elkaar. Het eerste schip kwam zaterdagmiddag om twee uur aan. het laatste schip, de 'Honte II' (IOR-V) van J. van de Peijl uit Terneuzen, passeerde de 'Aegir' zondagmorgen omstreeks zeven uur. De voorzitter van de watersportvere-1 niging Noord-Beveland, ir. J. J. j. Bom uit Kortgene reikte zondagavond I in De Brug' te Colijnsplaat de ver-| schillende prijzen uit. Na berekening voor de verschillende klassen werd de eindstand; 1 'Teleri' van de Engelsman C. Green. Hij werd hiermee de winnaar van de Veronica-1 cup; 2 "Polka Mazurka' van W. Keste-1 loo uit Nieuwerkerk: 3 'Orisant' van I P. de Koster uit Breskens; 4 "Waar-, geest' van U. H. van Holthe van Eghten; 5 'Zouterik' van C. Kostense: Het beslissende moment uit de extra kamp van de ringrijderij om het. kam-1 pioenschap in de eerste klas: Bart' Koets van het Biggekerkse korps, hier op de foto. steekt naast de ring, maar- door hef aantal gemiste ringen op drie i komt. Koudekerke I had slechts twee gemiste ringen en werd daardoor kam pioen. f Foto PZCj 6 'Zeehaas' van M. J. F. Vroon uit Breskens; 9 'Fair Wind' van ,J Schut ter uit Rotterdam en 10 'Bloody Ma ry' van J. de Bie. Uitslagen van de verschillende klas sen: lOR-klas I (2 deelnemers): l 'Corabia' van A. D. Bakker en 2 'Stand-Fast' van Vroon uit Breskens (gediskwalifi ceerd in verband met verkeerd passe ren van t.onnen in de Roompot). lOR-klas 11 (5 deelnemers): 1 'Belita VII' van J. S. Bouman en 2 'Poinvia- na' van Th. Vinke. De andere deelne mers verschenen niet aan de start. lOR-klas III (9 deelnemers): 1 'Teleri' van de Engelsman C. Green (winnaar van de 'Veronica-cup') 2 'Polka Mazur ka' van Kesteloo uit Nieuwerkerk; 3 'Orisant' van P. de Koster uit Bres kens; 4 'Zeehaas' van M. J. F. Vroon uit Breskens; 5 'Goodwin' van J. van Drongelen; 6 'Prinses Margriet' van ir. H. J. Vos; 7 'Nerthus' van G. Vermeu len (de race halverwege opgegeven); 8 'Schuttevaer' van mr. .J C. W. van Dam uit Rotterdam (gediskwalificeerd omdat Radio Veronica aan de ver keerde kant werd gepasseerd) en 9 INSPECTEURS ALS ADVISEUR SECTIES VOOR HOGER BEROEPSONDERWIJS MIDDELBURG Tijdens de jongste! vergadering van de provinciale onder-1 wijscommissïe is besloten deze com-1 missie uit te breiden met vertegen woordigers van het kleuter- en basis-1 onderwijs en de directeur van het regionaal pedagogisch centrum. De in specteurs voor het kleuter- en basis onderwijs zal worden gevraagd als adviserende leden aan de bijeenkom sten deel te nemen. De onderwijscommissie besloot een VLISSINGEN In het bericht ove: de mededelingen van de heer D. F. P. Hoegen tijdens de vergadering van het departement Zeeland van Nijver heid en Handel is een onjuistheid geslopen.-Gesteld werd. dat bij weinig havens van betekenis een vliegveld in de buurt, is, terwijl de heer Hoegen had gesteld, dat er geen havens van betekenis zijn op Delfzijl na die geen vliegveld in de omgeving hebben. „In het. infrastrucr.uurpakket is een vliegtuig niet meer te missen", betoog de de heer Hoegen, die erop wees, dat een klein deel van het totaal aantal landingen op het veld Midden-Zeeland zakenvluchten betreft en dat het grootste deel komt van sportvliegers,, die komen recreëren in Zeeland, wel ke situatie hij als een belangrijke factor in het recreatiepakket zag. "Vuurvlieg II' van D. J. Joppe (gedis kwalificeerd in verband met verkeerd passeren van tonnen in de Roompot). IOR-klas IV (11 deelnemers): 1 'Zou terik' van C. Kostense; 2 'Fair Wind' van J. Schutter uit Rotterdam; 3 'Goeree' van D. C. den Hollander; 4 'Hera' van M. Buijze; 5 'Arend' van J. A. van der Plasse uit Yerseke; 6 'Marauk' van M. van der Valk; 7 'Dwersklippel' van S. Kortleven; 8 'Spirit of ♦Reïmerswaal' van E, P Lenshoek uitKrabbendijke; 9 'Seas tar' van W. de Klerk uit Hansweert 10 'Honte II' van J. van der Peijl er 11 'Lachende Walvis' van dr. G. Hof man uit Terneuzen (de race gestaakt). lOR-klas V (14 deelnemers): 1 'Waar geest' van U. H. van Holthe tot Egh ten; 2 'Walta' van J. Civerfc; 3 'Delta Scampi' van J. W. Troost; 4 'Bloody, Mary' van J. de Bie; 5 'Ladykiller' vani de Duitser H. Ludwig; 6 'Emma II'; van B. Louet Feisser; 7 'Guana Bara' van J. D. van den Endt uit Yerseke: 8 'Gamma' van -J. C. van Ham; 9 'Stoclc- paerdje' van J. A. C. van Dorsser; 10 'Tarantula' van Q. J. van Oeveren uit Yerseke; 11 'Onyx' van J. C. van der Plasse uit Kortgene: 12 'Lutine' van A. Maller: 13 'Glaroz' van G. G. Adriaan- ssens (gediskwalififeerd wegens ver keerd passerdn van tonnen* in de Roompot). Eén zeiler verscheen niet aan de start. werkgroep in te stellen voor een na dere studie ten aanzien van de school begeleidingsdiensten en schooladvies diensten. Van deze studie zal rapport worden uitgebracht. Van de werk groep zullen waarschijnlijk deel uit-j maken de directeuren van Stichting Zeeland, regionaal pedagogisch cen trum en Zeeuws instituut voor de geestelijke volksgezondheid, alsmede een beroepskeuze-adviseuse en verte genwoordigers van het kleuter- en basisonderwijs van de inspecties van dit onderwijs, van de pedagogische academies en van de Vereniging van Nederlandse gemeenten. INTEGRATIE In de vergadering werd meegedeeld, dat er onder leiding van de Rotter damse wethouder van onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk een be spreking is geweest met vertegen woordigers van het hoger beroepson derwijs in Zuid-Holland en Zeeland over de integratie van het hoger be roepsonderwijs en het wetenschappe lijk onderwijs. Het is de bedoeling, dat uit. een regionaal overlegorgaan afzonderlijke secties voor de diverse soorten van hoger beroepsonderwijs zullen worden gevormd en dat daaruit een centrale werkgroep zal worden samengesteld. Van Zeeuwse zijde wordt aan dit. overleg deelgenomen door mr. J. P. Boersma, voorzitter van de onderwijs commissie, vertegenwoordigers van besturen en directies van scholen voor hoger beroepsonderwijs en de secretaris en een lid van ,de onderwij- commissie. Tenslotte worden de bij dragen kunstzinnige vorming", vervolg onderwijs werkende jongeren, vor mingswerk jonge volwassenen en technisch onderwijs voor de sociaal- culturele ontwikkelingsschets behan deld. BROMFIETSTER LICHT GEWOND BIJ AANRIJDING MIDDELBURG De bromfietsbe stuurster P. R. van G. uit Vlissingen is zondagmiddag tegen twee uur op een oversteekplaats voor wielrijders bij de kruising Noordweg - Leliëndaal- seweg aangereden door een personen auto, bestuurd door mevrouw M. A. M. V. uit Eindhoven. De bromfietster liep enkele lichte kneuzingen op en kon na onderzoek het ziekenhuis ver laten. De brommer werd ernstig be schadigd, de auto liep beschadigingen aan de voorzijde op. In Breda Uitreiking door bisschop Ernst BREDA Bisschop H. Ernst heeft za. terdagmiddag aan dc laatste dertien geslaagden van het opleidingscentrum voor pastoraal werk Maartenshof de diploma's uitgereikt. „Dit is" aldus de bisschop in zijn toespraak, „tegelijk de sluitingsdag van de opleiding. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat dit gebeu ren moet in een tijd. waarin alom het inzicht veld wint. dat kerkelijke ar beid in de komende tijd gezamenlijke arbeid van leken en ambtsdragers zal zijn". „Het bisdom Breda heeft deze op leiding willen starten, om niet pas aan een oplossing te beginnen, wanneer de nood a<an de man kwam. Gevolg is echter geweest, dat de behoefte nog niet zodanig werd gevoeld, dat men de financiële voorwaarden, zowel voor de opleiding, als voor de tewerkstel ling van de opgeleide werkers, heeft kunnen vervullen", aldus bisschop Ernst. Maartenshof is dus, na eind 1965 geopend te zijn. officieel ter ziele gegaan. Van de in de afgelopen jaren 52 afgestudeerden is de helft op het NA FELLE STRIJD MET PROMOTIEKORPS BIGGEKERKE GRIJPSKERKE De Kerkring Grijpskerke was zaterdag het natte toneel van de pen ringrijdei.' in de ereklas. Het niet direct een verrassing dat het l'aamde drietal Koudekerke I Houterman, Adrie Reynierse en Brasser het kampioenschap verover de met 82 ringen op de lans en het lag eveneens in de lijn der verwachting dst het korps van Biggekerkc Barttwist de persoonlijk kampioen, vlak op Koets, Rinus Koets en" Piet van Malde-! gem dat vorig jaar van de eerste naar de ereklas promoveerde, het korps] Koudekerke I in de felle strijd geen! duimbreed toegar en zelfs evenveel rin-| gen stak. Na een kamp was de zege dan voor het Koudekerkse drietal, beloond met de wisselbeker van de gemeente Westka- pelle en een zilveren legpenning van spoor gekomen van de pastoraal als gehonoreerd beroep, de anderen wer ken veelal in parttime functies. Intussen doen zich de eerste teke nen voor van een nieuwe opleidings mogelijkheid, nu in landelijk verband. Er is een commissie van voorberei ding gevormd met het doel om voor hen, die full-time of part-time pastora le arbeid willen gaan verrichten, een nieuwe opleiding te scheppen kader van het Nederlandse onderwijs stelsel. Daarbij zal gebruik gemaakt worden van de ervaring ran Maar tenshof. Het werk van de paters Au gustijnen en dan vooral van dr Ad Vermeulen, die Maartenshof heeft ge leid. Aan hem bracht de bisschop dan ook bijzondere dank. Nader ging de bisschop nog in op de pastorale ar beid in deze tijd. „Vroeger werd de kerkelijke arbeid voornamelijk gedra gen door priesters en religieuzen. Bij hen was hun werk verbonden met bepaalde wijze van leven, die aan het werk verwant was. In de opleiding .voor kerkelijk werk gingen hand in hand de opleiding voor het werk en de vorming van het eigen leven. Ook in de pastorale arbeid toekomst zullen deze factoren verbon den moeten blijven, ook al geschiedt dat in andere vormen. Overigens zul len ook de oude vormen voor de toe komst waardevol blijven. Bijzondere aandacht verdient - in oude en nieuwe uitdrukkingsvor men - dat zowel het werk, als het leven van de werker, anderen tot bevrijding en vrede strekt. De oplei ding tot geloofsleven en pastorale ar beid in de kerk van vroeger, was een opleiding van heel jonge mensen, die| in deze zin werden georiënteerd nog vóórdat zij de intrede in het leven der mensen hadden gedaan. In de toe komst zal vaak de omgekeerde weg worden gevolgd. Vanuit de ervaring van het leven en vanuit een reeds gegeven ervaring van het geloof, zal men de opleiding zoeken, die tegelijk een leerschool is voor het geloof en een opleiding voor pastorale arbeid, waarin het geloof tot arbeid wordt", aldus de bisschop. Pater Vermeulen gaf nog een over-, zicht ran het werk, dat door Maar- VAN SPORT STEUNT ZONNEVELD' EN 'HIGHWAT ZWEMBAD, BLOKHUT EN DOOLHOF SLUISKIL Zaterdagmorgen was het feest, in huize 'Dc Sterre'. het tehuis voor zwakzinnige kinderen in Sluiskil. Het verwarmde zwembad van de stichting 'Sport Steunt Zonne veld' wercl officieel overgedragen en van de jeugdsoos -Higway kreeg men een schommel, een blokhut en een doolhof. De feestelijke gebeurtenis werd muzikaal omlijst door de fanfa re van Sluiskil, terwijl het eerste Terneuzense majorettenpeloton voor een show zorgde. Het verwarmde zwembad kosten 11.000 gulden is al ongeveer ander half jaar in gebruik bij 'De Sterre', maar nu kan men er dan pas officieel helemaal zelf over beschikken, heer C. Wester weel. die het cadeau namens 'Sport Steunt Zonneveld' overdroeg was daar minstens even blij mee als het, bestuur, het perso neel en de patiënten van het, tehuis zelf. Een heel sterke delegatie.had de soos Highway op de been gebracht om de drie geschenken aan te bieden. De jongelui, die zelf een groot aantal activiteiten hebben ontplooid om 'De Sterre' te helpen. Met het overhandi gen van het doolhof moest overigens even worden gewacht op beter weer, maar dat kon de feestvreugde niet vergallen, zeker niet voor de kinderen, die de overhandiging van de geschen-! ken uitbundig vierden. Voorzitter G. Dikotter van het bestuur van Da Starre' bedankte ook namens hen ie gevers, een groot aantal Zeeuwss sportmensen en jongelui uit Sluiskil Overigens zullen alle nieuwe aanwin sten van De Sterre' meegaan naar Clinge als daar het nieuwe tehuis wordt geopend. prins Bemhavd, de beschermheer de Zeeuwse Ringrijders -Vereniging. Cees Houterman miste niet één van de. dertig ringen en werd daarmee onbe-| de hielen gezeten door zijn rivaal korpsgenoot Adrie Reynierse met 29 ringen, die aldus de wisselbeker aan Houterman kwijtraakte. Het werd een sportieve strijd tussen1 de touwen op de Kerkring. Het enige incident deed zich voor bij de twee-| de kamp tussen de korpsen van Rit-1 them en Oostkapelle, die streden om de zevende en achtste plaats. Een rijdermen Breda. Haarlem, Rotterdam, I van het korps Oostkapelle had het on-1 utrecht en Den Bosch. Dat zijn vijf geluk de kleinste ring halverwege de heren en veertien dames, baan te verliezen. Onverbiddelijk wees Ook werd nog het woord gevoerd het bestuur, vasthoudend aan het regie-1 door pater W. Saelamn. de provinci- ment, deze ring af. Het drietal wasi aal van de paters Augustijnen, die na daarover kennelijk zo gebelgd, dat het de opheffing van Maartenshof naar GOES Voor nog geen 150 belang stellenden (de zaal was nauwelijks half vol) heeft zaterdagavond in de Goese 'Prins van Oranje' de Indiase dansgroep van Kalakshetra een optre den verzorgd. De dansgroep was door bemiddeling van Kasporgo-voorzitter C. W. Vervest uit Goes voor een kort optreden naar de Ganzestad gekomen, als onderbreking Van een vïjfweekse tournee door Europa. De Indiase dan sers kwamen zaterdagmiddag al in Goes aan. waar ze werden onderge bracht l»ii pleegouders. Zondag ver trok de groep weer naar Keulen. De bijeenkomst in de "Prins van Oran je' werd geopend door burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes. Hij prees het. initiatief van de Kasporgo- vQorzitter om de dansers naar Goes te bij de prijsuitreiking in het dorpshuis door wethouder De Visser van de ge meente Mariekerke, verstek liet gaan. Als een veldheer zonder leger nam de voorzitter van de afdeling Oostkapelle de beker voor de achtste plaats met, dank in ontvangst, daarbij zijn spijt over de reactie van het teleurgestelde drietal betuigend. Degradatie De twee laatste plaatsen, de elfde en de twaalfde, waren voor Souburg II en Koudekerke III, die daardoor degra deren naar de eerste klas. Voor Souburg II betekent dit een snelle terugkeer naar lager niveau, daar hel vorig jaar pas uit, deze klas promoveer de. Grijpskerke en Gapinge II, die beide 66 ringen hadden, kampten om de vijlde en zesde plaats, waarbij het voordeel voor Grijpskerke was. Dit hoog geno teerde drietal, kampioen van vorig jaar, zag dus geen kans zich bij de eerste drie te scharen. Over de belangstelling langs de touwen had de ring,rijdersvereniging, ondanks het onaangename weer, dat met name 's middags voor enkele stortbuien zorg de, niet te klagen. Er heerste een gezel lige drukte, zonder toeristen maar met veel jeugd, die zich duidelijk amuseer de. Het plaatselijke café, dat bomvol zat. deed goede zaken. Een ringrijder: „We bin van binnen en van buuten vochtig, wat wou je nog meer halen voor 'n optreden. Daarna tenshof werd verricht. Anno 1972 zijn het de beurt aan de Indiase studenten er nog negentien afgestudeerden werk-uit Madras. De weinige toeschouwers in de pastoraal in de bisdom- j waaronder ook burgemeester G. H. E. M. van Waes van Borsele heb ben kunnen genieten van een kleurrijk schouwspel met vele dansen, die qoor de groep zelf muzikaal werden bege leid (onder andere met de chenda, vi- na en fluit). De dansen werden inge leid door technisch adviseur P. Storm. Het optreden begon met hel demon streren van een aantal handbewegin gen en het uitbeelden van een aantal dieren (slang, aap, olifant,- pauw). Daarna brachten de studenten zo'n 10 verschillende dansen, variërend van een oogstdans tot een zigeunerdans» Utrecht zullen vertrekken en andere taken op zich zullen nemen. Eén van de laatste geslaagden van Maartenshof was mej. Thea Vrijsen uit Roosendaal, die haar diploma uit handen van bisschop H. Ernst ont ving. Eeest begon Uitslagen De uitslagen, met het aantal behaalde ringen: 1 Koudekerke I (82). 2 Bigge- kerke (82), 3 Souburg I (73), 4 Koude kerke II (67). 5 Grijpskerke (66), 6 Gapinge II (66), 7 Ritthem (61), 8 Oostkapelle (61), 9 Gapinge I (60), 10 j Aagtekerke (58), 11 Souburg II (57) en 12 Koudekerke III (54). Persoonlijk kampioen: Cees H outer-1 man (30) en reserve-kampioen Adrie Reynierse (29). zaterdag met een concert HEIKANT De muziekverenigir.'g Heikant hield zaterdag' en zondag voor de 25ste maal in Heikant een muziek feest, waaraan zoals gebruikelijk vele muziekgezelschappen uit de omge ving hun medewerking verleenden. Het feest, waarvoor de bevolking veel be langstelling tooi.Vle, begon zaterdag avond niet een concert dat werd ver zorgd door de Koninklijke stedelijke harmonie Hulst en de harmonie Sint Jan uit Sint Jansteen. Het 'grote muzikale werk' werd zon dag vertoond. Negen gezelschappen de jeugdgroep Erica uit Heikant, de drumband Ons Genoegen uit Zuiddor- pe, de muziekvereniging Heikant, de fanfare 'Vrijheid, Eendracht' uit Lams- waarde, de harmonie Sint Jan, het mu ziekgezelschap Nooit Gedacht uit Lams- waarde, de fanfare Sint Caecilia uit De Klinge, de muziekevereniging EMM uit daarop gaven vijf gezelschappen een concert op de kiosk en verzorgde de drumband Zuiddorpe een kleurige show. Tijdens deze concerten werd onder lei ding van burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst een i'eestvergadering gehou den waar vijf leden van de jubilerende muziekvereniging werden gehuldigd In verband met hun 25-jarig lidmaatschap, Uit handen van mr. M. Somers, burge meester van Hontenisse en bestuurs lid van de Bataafse mtiziekbond, ont vingen de jubilarissen Juul van Haut, Jo van Haut, A. Ferket, H. Peersman en G. van Remortel de zilveren bonds- insigne. Tevens werd het feit herdacht dat de muziekvereniging Weldoen door Vermaak voor de 25ste maal deelnam aan de muziekfeesten te Heikant. Bur gemeester Molthoff overhandigde aan de voorzitter van Heikant, R. Martinet, een beker met inscriptie. Verder werd het woord gevoerd door de voorzitter van Weldoen door Vermaak, F. Blom- maert. Ter afsluiting van het feest gaf de jeugdgroep Erica zondagavond eer monstratie, verzorgde het jeugdaccor- deonorkest Semper Gaudete uit Hulst KUNST Koewacht en de fanfare Weldoen door onder leiding van J. Mannaert een con- Vermaak uit Clinge maakten 's mid-i eert en maakte de drumband van Sem- dags een rondgang door Heikant. Direct per Gaudete een muzikale rondgang. ZUIDLANDTHEATER TERNEUZEN Toneelcriticus Ischa Meijer heeft in een artikel over 'Neerlands hoop in bange dagen' geschreven dat hij zich bij het verlaten van de voorstelling 'ontregeld' voelde. Bram Vermeulen en Freek de Jonge hadden Meijer volledig in verwarring gebracht. Hij ervoer fe verbijstering als heilzaam.' was entto siast over wat hij had gezien maar kon bij Meijer een zeldzaamheid - niet precies aangeven waarom. Bram Vermeulen en Freek de Jonge presenteerden zaterdagavond in Ter neuzen een try-out van hun program Flankenkoorts', dat bestemd is m het Holland Festival. We hebben ®s al kijkend nog eens bezonnen op ós 'ontregeling' van Ischa Meijer, naar kwamen niet tot een akkoord. Wat Ver meulen en De Jonge doen heeft unieke kwaliteiten, een maximum aan span ning en vaart maar de verbijstering bleef het is tenslotte hun derde pro gramma uit. Dat heeft alleen posi tieve kanten: wie weet wat hem te wachten staat komt toe aan de waarde en de inhoud van het gebodene, gaat In ieder geval scherper opletten. Vermeulen en De Jonge waren zater dagavond naar hartelust aan het 'free wheelen'. 'Plankenkoorts' is bedoeld als tussendoortje: een show in een royale entourage, bestemd voor het grote theater en leunend op thema's die 'Neerlands hoop' na aan het hart lig gen. Wie dit allemaal optelt en de mythe even de mythe laat. konu to'. de slotsom dat Bram Vermeulen en Freek de Jonge nog steeds een uitzon derlijke plaats innemen in het Neder landse cabaret. Zij vertegenwoordigen wat je 'het nieuwe lachen' zou kunnen noemen: humor die niet tot op «t drenzige af aan de man gebracb: stil worden, maar die leeft bij de gratie van het saamhorigheidsgevoel van tiest en publiek. 'Neerlands hoop speelt de zaal geen bellen toe: wie op let kan meedoen, wie zijn beurt voor bij laat gaan. dialoog en 'achterland mist, is reddeloos verloren. Het is een manier van humor bedrijven die zijn verlengde vindt in 'De elicheemapne- t jes' van Kees van Kooten en Wim de Bie en het tv-programma 'Hadimassa. Actualiteit is troef, maar de afstand tot de dagelijkse werkelijkheid laat zo veel ruimte voor eige® inbreng dat ae kijker gedwongen wordt mee te fanta seren met de cabaretier en als het wa re op zijn stoel moet gaan zitten. W Jonge en Vermeulen begenadigd md een geweldige podiumbeheersingne men geen genoegen met de gemakkelij ke sneer op een krantenbericht dat nun publiek nog vers in het geheugen Hgt- Woordgrapjes die in één avond ver vliegen komen niet in hun show voor. Wél zoveel persoonlijke ervaringen, dw je je op sommige nu>inenten afvraap of jij daar nu echt bij moet zijn. En wal een aaneenschakeling van briljante grappen met een ondertoon lijkt, krijgt op zulke momenten te maken met he. menselijk bestaan van nu, morgen en ook gisteren. Dat zijn de ogenblikken waarop een zaal zwijgt, niet goed wed- hoe t;e reageren op die twee roekeloze cabaretiers, die zoveel in hun show in vesteren dat je ruim twee uur lang spanning kunt snijden. Een gemiste kans is dan niet langer een zaak van Bram Vermeulen en Freek de Jonge, maar een zaak van hen en de zaal. wie zover durft te gaan bereikt geen breed publiek wel (jonge) mensen die w- veid zijn de samenzwering aan te gaan- Bij de gratie van die groep lukte ra- voorbeeld 'het verzet van de fatum Geutjes', een weergaloze parodie op een radiohoorspel over een gezin in <w nadagen van de Duitse bezetting. Lukie ook 'That soul', waarin Freek de Jonge een blinde, modieus-revolutionairore rende soulzanger neerzet. 'Vakantiepe- rikelen' heeft dan weer te maken met de menselijke hoedanigheid: hetzijn vakantieherinneringen van De Jonge (en wie niet?) aan vaders met opgerol de broekspijpen en de zee, liften en tue heerlijke dagjes uit met het hele gezin- 'Plankenkoorts' biedt verder heel w« 'nieuwe humor': het spelletje Dit i het spel' bijvoorbeeld, dat Freek fl Jonge op een zeer directe manier m contact brengt met de zaal. Ook me geldt echter de beperking die de snow beheerst: we leggen de grappen n"* voor je voeten, als je ze wil vangen is 't meegenomen. En die aanpak best eens de hoop van dit land in oan- ge dagen kunnen zijn. ZEILERS HADDEN DE HELE RACE WINDJE MEE'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 4