KNTU: ZES MILJOEN KREDIET Stofexplosie verwoest bedrijf: vijf gewonden Loon- '73 met en prijsstijgingen in eenderde verminderen „Oosterschelde zo spoedig mogelijk dicht: primair staat de veiligheid" Koningin wil praten met parlementariërs In groepjes op Huls Ten Bosch Vandaag in de krant... HAGENAAR WURGT ZIJN VRIENDIN VOORZITTER CBTB ZUIDWEST OP TOOGDAG '72 Open oi yesloten? 215e jaargang - no. 133 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 1972 Bur. Vllss.f Wiljtr. 56-60, lel. 5144 Zierlkz», red. tel. 3346. adm. itrphuls en W f. de P.gt«r. Hooldredeclie. G. A, de Kok. Abonr.emcnliprije 25 4 (5.0.8. red 4599, adv. 01186-584. axp. 2751) Middelburg Markt al, tel. 7651 (b.s-S- red. 2 one nurnme/a 35 AKKOORD MET BANKIERS HENGELO (ANP) Besprekingen tussen de KNTü en bankiers hebben woensdag tot het resultaat geleid dat de Textiel-Unie NV een extra krediet zal krijger, van ongeveer zes miljoen gulden. Hierdoor en door het voorlopige uitstel van betaling, is het moge lijk om te zoeken naar oplossingen voor dochterondernemingen van de KNTU. Dit gebeurt mei name in het belang van het behoud van een zo groot mogelijk deel van de werkgelegenheid, aldus is woensdag op een persconfe rentie in Hengelo meegedeeld. Op korte termijn zal verder overleg met de bankiers, de nationale investe ringsbank en de overheid plaats vin den. Directe aanleiding voor de problemen bij de KNTü was het tegenvallend resultaat van Menko-Scholten, in de eerste maanden van dit jaar. Over geheel 1971 leed het bedrijf al fors verlies. Mede door perspublikaties onstond een grote terughoudendheid bij de leveranciers aan de KNTU-bedrijven. FABRIEK IN ZWOLLE TIJDELIJK DICHT ZWOLLE (ANP) Bij de firma Henderix' Voeders NV en Ber- gia Mengvoer op het industrie terrein in Zwolle heeft zich woensdagmiddag een explosie toorgedaan, waarbij vijf perso nen werden gewond. De explosie Wtd gevolgd door een brand en een hevige stofwolk die tot ver in de omtrek was te zien. Volgens een woordvoerder van het Wrijf heeft zowel de explosie als de brand veel schade aangericht. Van een ,10 meter hoge silo werd het dak weggeslagen, van de fabriekshal wer den alle ruiten vernield. De oorzaak is waarschijnlijk een stof explosie. Het zal nog wel enkele maanden kunnen duren, aldus de zegs man, voor de produktie weer op gang kan worden gebracht. De gewonden zijn in ziekenhuizen te Zwolle opgeno- De directie heeft besloten om de pro duktie van het bedrijf over te brengen naar de nieuwe fabricagehal in Box- De 30 personeelsleden uit Zwolle zul len tijdelijk naar huis worden ge stuurd, want overplaatsing naar Box meer is niet mogelijk- De produktie zal niet stagneren. Ook in januari van dit jaar heeft zich in het bedrijf een stof-explosie voorgedaan, waarbij persoon werd gewond. Een stofexplosie kan ontstaan als graan dat van grote hoogte in een silo wordt gestort, statische elektrici teit in de silowand veroorzaakt. Komt een vonkje vrij, dan lean de stof die bij het storten ontstaat, vlam vatten. De politie vermoedt dat de afzuigca- paciteit van de silo's te gering is. In samenwerking met de politie stelt de arbeidsinspectie een onderzoek in. De narncn van de gewonden zijn: D. van Essen (23) uit Hattemerbroek, die een ernstig nekletsel kreeg door dat hij door een blok beton werd getroffen; J. Klinkert (58) uit Hat- tem, die een shock kreeg; de 29-jarige chauffeur A. Askamp uit Dalfsen, de 24-jarige fabrieksarbeider J. Achter- DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft de wens te kennen gegeven persoonlijke en oriënte rende gesprekken te voeren met alle leden van de tweede en eer ste kamer. Haar gedachten gaan er naar uit de kamerleden in groepjes van een man of zeven of acht te ontvangen op het pa leis Huis ten Bosch te Den Haag. 0® politieke overtuiging van de ka- zal dwars door de groepjes ®ogen heenlopen en bij het samen stellen ervan zal in het bijzonder seiel worden op de specialisatie. ?e directeur van het kabinet van de hmngin en de griffiers van de beide ömers der staten-generaal zullen zicli wder beraden over de wijze, waarop ontmoetingen tussen het staats- loofd en de parlementariërs zullen Plaatsvinden. Deze mededeling heeft tweede-kamer- «ter mr. Van Thiel woensdag middag gedaan, nadat hij in de och- «nduren met de andere leden van het Samerpresidium Vondeling-pvda. Port- Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5,6,7 en 9. Binnen-' en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en li. Sport op pagina 13. Radio en televisie op pagina 15. Financieel nieuws op pagina 17. heine-vvd, Roolvink-arp, mejuffrouw Goudsmit-d'66, en Tilanus-chu) Huis Ten Bosch door koningin Juliana ontvangen was. hoek uit Luttenberg en de monteur H. Hagen uit Raalte, die brandwonden opliepen. waardoor een directe iiquiditeiiskrap- j te optrad, die met de bestaande bank kredieten niet kon worden opgevan gen. Als het extra krediet van 6 miljoen niet was gekomen dan zou er een calamiteit zijn ontstaan, zo zei bewindvoerder mr. E. P. M. Domsdorf uit Oldenzaal. „Nu hebben we wat adempauze gekre gen en tot eind juni hebben we de tijd om concrete maatregelen te nemen", zo zei hij. Zoals bekend is op 2 juni aan de KNTü en haar dochterondernemingen voorlopig uitstel van betaling ver-1 leend. Over de te nemen stappen na 301 juni wordt weer met de bankiers gesproken zei de heer Domsdorf dat er op de eerste plaats naar wordt gestreefd het bedrijf aan de gang te houden. De volgende stap zal zijn om de mogelijkheden te onderzoeken be drijfsonderdelen af te stoten. Over de wijze waarop en over de tijd waarin dit zal gebeuren kon nog geen inzicht worden gegeven en evenmin over de onderdelen van de KNTÜ, waaraan het eerst wordt gedacht. De huidige schulden van de KNTU zijn naar een opgave van bewindvoer der Domsdorf te verdelen in 34 miljoen aan concurrente crediteuren, 26 a 30 miljoen aan hypotheken (de verkoop van leegstaand onroerend goed gaat nog door) en 17,2 miljoen stand bij krediet van de Investerings bank. WINST MCGOVERN IN CALIFORNIË LOS ANGELES (UPI) Senator Ge-| orge S. McGovern heeft bij tie voor- verkiezingen in de Amerikaanse staat Calïfornië zijn voornaamste tegenstan der, Hubert Humphrey, verslagen, al is het verschil niet zo groot als de 20 proeent die op grond van opiniepeilin gen was voorspeld. In drie andere staten, waar dinsdag eveneens voor verkiezingen werden gehouden behaal de hij ook overwinningen. De derde grot egegadigde van de de-! mocratische partij, George Wallace,! neemt niet langer actief deel aan de campagnes sedert hij op 15 mei bijl een aanslag gedeeltelijk verlamd raak te. Doordat hij de meeste stemmen op] zich verenigde kan McGovern nu reke- n op 271 kiesmannen van G'alifornië. Uitgedrukt in percentages kreeg McGovern in Califomië 47 procent. Humphrey 38 procent en Wallace vijf procent. In Nieuw-Mexico was de vol-l gorde in procenten: 32-26-30. Voor de republikeinse partij was er geen enkel probleem. President Nixon is de enige belangrijke kandidaat. Hij verzekerde zich al van voldoende stemmen om op de republikeinse con ventie (21-23 augustus) wee r kandi daat voor het presidentschap te wor den. In zijn eigen staat Zuid-Dakota verza melde McGovern ook alle 17 gedele geerden achter zich door meer dan de voor de verplichte mandaatstelling be nodigde 35 procent van de stemmen te behalen. Ook in de staat New Jersey lijkt McGovern op de overwin ning af te stevenen. De eerste uitsla gen leverden hem een 2-op-l-winst op boven zijn voornaamste rivaal, Humphrey. DISCUSSIENOTA WERKGEVERSVERBONDEN: fcuttthjH DEN HAAG Loon- en prijsstijgingen moeten in 1973 met eender de verminderen ten opzichte van dit jaar. Dat is het uitgangspunt van de werkgeversorganisaties voor een matigingsgesprek met de vakbeweging. Er dienen voor dit gesprek vooraf geen voorwaarden te worden gesteld, zo zeggen de presidia van het Verhond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) in een woensdag verschenen discussie nota. Najaar „De koningin heeft laten blijken dat zij prijs stelt op persoonlijke ontmoe- (Zie slot pagina 11 kolom 2) De loonkostenstijging willen werkgevers „per contract" met een derde verminderen. Voor met-cao-per- soneel moeten in principe de zelfde regels gelden, voor top-inkomens inkomens uit vrije beroepen zou een grotere beperking op zijn plaats zijn, zo zegt de nota. Zoals bekend wil de vakbeweging in 1973 komen tot een loonsomstijging van 10 procent en een prijsstijging van hoogstens 5 procent. De vakbewe ging wil dat de percentuele stijging van hoge inkomens achter blijft bij die van de lagere. Zij wil bovendien dat op centraal niveau te maken af spraken ook worden toegepast op de vrije beroepsbeoefenaars. Als contro lemiddel noemt de vakbeweging het publiceren van die inkomens. De werkgevers willen niet zover gaan, maar voelen wel voor afspraken op centraal niveau. Zij stellen voor met de werknemers op verwezenlij king van een sociaal contract over arbeidsvoorwaarden en prijzen in ei gen kring aan te dringen en geen acties te voeren of te ondersteunen die daarmee in strijd zijn. niet volledig kunnen worden omgezet in reeële verbeteringen van arbeids voorwaarden. Werktijdverkorting en vakantieverlenging dienen daarom in 1973 zoveel mogelijk achterwege te blijven, aldus de werkgeversnota. De vakbeweging denkt ook in dit opzicht anders. Inflatie Gezien het verband tussen werkgele genheid en investeringen pleiten de werkgevers voor een eerdere beëindi ging van de heffing van omzetbelas ting op investeringsgoederen, voor uit breiding van de vervroegde afschrij ving op bedrijfsgebouwen en voor (Zie slot pag. 3 kol. 5) Prijzen De werkgevers zelf zijn bereid met de regering nader overleg te plegen over de prijzen, waarbij aan een col lectieve melding van prijsverhogingen wordt gedacht. Prijsaanpassingen moeten beperkt blijven tot kostenstij gingen of dalingen, tenzij het voortbe staan van de onderneming of de werkgelegenheid daardoor in gevaar komen, vinden de centrale werkgevers organisaties. De beide werkgeverspresidia achten een effectieve inflatiebestrijding het voornaamste middel om de internatio-| nale concurrentiepositie van het be-1 drijfsleven te herstellen, de werkgele genheid te verbeteren en de collectie ve voorzieningen voor verdere uithol ling te behoeden.Voor wat de korte termijn betreft, verklaren de werkge vers zich voorstander van verdere, op de meest getroffen gebieden en secto ren gerichte maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid. Die zouden gefinancierd moeten worden door le ningen op de kapitaalmarkt. Verder hechten de werkgevers belang aan een doeltreffende arbeidsbemiddeling en onderschrijven zij het advies van de raad voor de arbeidsmarkt over de invoeging van een suppletieregeling. Daaronder wordt verstaan dat het loon van een werkloze die tot het aanvaarden van een nieuwe functie bereid is, wordt aangevuld tot hij zijn oude loonniveau heeft bereikt. I DEN HAAG (ANP) De 40-jarigei chef-stoffeerder A. P. heeft woensdag middag in zijn huis in Den Haag de 52- jarige mevrouw M. Spee. met wie hij al jaren samenwoonde, door wurging om het leven gebracht. Na zijn daad belde hij zijn zus, die de politie waarschuwde. De politie heeft de indruk dat de man heeft gehandeld in een vlaag van verstandsverbijstering. De verhouding tussen de man en de vrouw zou altijd j goed zijn geweest. P. was sinds een! week van zijn werk thuisgebleven om-] dat hij dat naar zijn idee niet aan-: kon. Dit was naar de indruk van de politie een waanbeeld van hem. KRITIEK OP MINISTER VANWEGE ZIJN BELEID LANDBOUWONDERWIJS (Van een onzer redacteuren). BERGEN OP ZOOM „Wan neer wij zeggen dat de Ooster schelde zo spoedig mogelijk moet worden afgesloten, dan is de primaire doelstelling de vei ligheid van het leven, van mens, dier en plant. Deskundigen heb ben ons de laatste weken op nieuw duidelijk gemaakt dat een afgesloten Oosterschelde de bes te waarborg is voor een optima le beveiliging". Dat zei de heer G. J. de Jager, voorzitter van de CBTB Zuid-West Nederland woensdagmorgen in zijn ope ningstoespraak op de Toogdag '72 van zijn organisatie in het Luxor-theater te Bergen op Zoom. De lieer De Jager meende dat de frequentie van rampen zoals die van 1953 zich niet laat uitdrukken in statistieken. „De dreiging van de zee] is er elke dag". De CBTB-voorzitter voegde er echter onmiddellijk aan toe.l „Daarnaast laat ons de zorg voor het milieu niet onhereoerd". „Wij hebben allen belang bij zuivere lucht en gezond water, essentiële voorwaarden voor het leven". De zui verheid van het water in een afgeslo ten Oosterschelde zal met alle moge lijke middelen moeten worden voorge staan en bevorderd. Ik weiger voors hands om aan te nemen, dat de: mens van de 20e eeuw, die in staat is; tot maanlandingen, geen aanvaardbare oplossing" zou vinden voor diti probleem". Sprekende over de landbouw noemde, de heer De Jager het fundamentele] probleem van deze bedrijfstak diej niet ziek is de uiterst snelle techni sche groei. „De problemen die daaruit voortvloei en zijn buiten de landbouw nauwe lijks bekend, want in 25 jaar tijds is het. landbouwbedrijf geëvolueerd van een soort handbediende familiewerk-j plaats tot een zeer kapitaal-intensieve sector in de economie". Dit roept span ningen op en geeft aanleiding tot frustraties bij boer en tuinder, omdat bij een aantal ondernemers in land en tuinbouw de bestaansmogelijkeid in het geding is. De mogelijkheden om in de landbouw van technische ontwikkelingen gebruik te maken wordt beperkt door de bestaande bedrijfsstructuren, techniek en aanpassing aan de bedrijfsstructu ren houden geen gelijke tred met elkaar. „Hel is mei name de inflatore kosten ontwikkeling, die de welvaartsgroei in de laudbouw afremt en waartegen de boer vrijwel geen verweer heeft Dal veroorzaakt de realiteit van del achterblijvende inkomens, die de on lustgevoelens doet toenemen", aldus de CBTB-voorzitter. Sfrucluurpoliliefe Hij constateerde 4iat gezien de ont wikkeling in de structuurspolïtiek het' beleid er op gericht is steun te geven' aan levensvatbare bedrijven. „Dat be tekent dus dat het beleid, dat door de CBTB wordt gesteund, het voortbe staan van een aantal bedrijven niet; kan verzekeren". De CBTB-voorzitter geloofde dat met dit nieuwe'strctuurbeleid een uiterst belangrijke fase is ingetreden. Vewijzende naar de 'Brusselse richtlij nen' constateerde hij dat het begrip rente-subsidie uit die richtlijnen duide lijk ga^ ilte heeft gekregen. „Een ou de wens van velen is hiermee gereali-i seerd. maar ik wil er voor waarschu wen, dat- we het middel van de rente subsidie niet gaan beschouwen als de remedie tegen alle kwalen". Zo veel mogelijk ondernemers ook kleinere met een aanvaardbaar ontwikkelings plan. moeten toch van deze rente-sub sidie profiteren. Onze overheid moet zich bij de toepassing van deze rente subsidie niet karig opstellen. Men moet rekening houden met wat elders in de EEG gebeurt op straffe van de concurrentie-verhouding nog verder te verstoren Sanering Sprekende over de sanering merkte de heer De Jager op. dat niet alleen een goede saneringsregeling, maar ook het vinden van alternatieve werk gelegenheid bepalend is voor iemands beslissing de landbouw al dan niet te verlaten. De positie van de landbouw en haar ontwikkelingsmogelijkheden wordt in belangrijke rfiate bepaald door de situatie van de werkgelegen heid buiten de landbouw, waaruit het belang van regionale werkgelegen (Zie slot pag. 7 kol. 6 Gedeputeerde staten heb ben deze week hun afkeu ring uitgesproken over het optreden onlangs tij dens een hoorzitting van een kamercommissie van twee sociologen, behorend tot ae staf van het opbouworgaan. de Stich ting Zeeland. Bedde medewerkers had den bij die gelegenheid namens direc teur en staf van hun instituut een aan tal opvattingen naar voren gebracht over het 'paarse boek', het rapport van ae rijksplanologische commissie over Zuidwest-Nederland. Deze opvattingen weken, duidelijk af van het standpun* tijdens die zelfde bijeenkomst vertolkt door Zeelands provinciaal bestuur. Het betoog van de sociologen was een 'kos- mopoiitiek getuigenis': de toestand in Zuidwest-Nederland bekeken zij vanuit een zoals ze het zelf noemden wereldwijd gezichtspunt en ze verwe ten de samenstellers van het paarse boek een achterhaald beleidsdenken. Formeel gezien was een dergelijk op treden mogelijk: de Stichting Zeeland bij welke instelling betrokkenen in dienst zijn is een zelfstandig insti tuut. Gedeputeerden erkennen dat zon der meer: organen, die een zelfstan dige positie innemen, zijn in principe gerechtigd eigen standpunten uit te dragen, zo zeggen zij- Waarom dan toch afkeuring? Hei heeft te maken met de omstan digheid, dat ae staf van de Stich ting Zeeland bij herhaling fungeert als adviesorgaan van het provinciaal be stuur. Dit bestuur beschikt globaal genomen over vijf categorieën des kundigheid: de provinciale griffie (be- stuurstechniek), provinciale waterstaat (civiele techniek), planologische dienst (ruimtelijke ordening), Economisch- Technologisch Instituut (economie) en Stichting Zeeland (sociologie). De drie eerste zijn provin ciale diensten en rapporteren onder verantwoordel ij kheid van het provinciaal bestuur: de betrok ken ambtenaren komen zelden persoon lijk met hun ambteiijk-deskundige op vattingen voor het voetlicht. Met hei ETI en de Stichting Zeeland ligt dat anders: zij zijn zelfstandig en daardoor hebben de medewerkers meer moge lijkheden om bepaalde opvattingen naar buiten te brengen. In de prak tijk echter beschouwen gedeputeerde staten de aan hen uitgebrachte advie zen van ETI en Stichting Zeeland als van dezelfde orde als die van de pro vinciale diensten. De besturen van beide instituten ETI en Stichting Zeeland heb ben dit 'gewoonterecht' bevorderd door zich als regel niet te bemoeien met de adviezen, die de staf aan het provinciaal bestuur uitbrengt. Daar door is een rechtstreeks contact mo gelijk tussen het beleid enerzijds en anderzijds de wetenschappelijke disci plines, vertegenwoordigd in de twee instituten. Als gevolg daarvan behoeft de provincie geen eigen onderzoeksin stituten in het leven te roepen, zoals een sociologische afdeling om maar een voorbeeld te noemen. Overigens is daar wel eens om gevraagd onder meer door ir. Landheer, de voorzitter van de VVD-statenfractie maar gedeputeer den hebben dat afgewezen: het be staande systeem werkte naar hun me ning goed. Dit systeem is trouwens welbewust gekozen, toen nu al weer vele jaren geleden bij de Stichting Zeeland een sociologische afdeling werd gesticht. De daarvoor noodzake lijke verhoging van de provinciale sub sidie werd bij die gelegenheid nadruk kelijk gekoppeld aan het belang van deze afdeling voor het provinciaal be stuur. Tegen deze achtergronden beschouwd is de vraag van belang of in de on derhavige kwestie het paarse boek sprake is van de hier bedoelde verhouding: fungeerde de staf van de Stichting Zeeland als adviesorgaan voor het provinciaal bestuur Het ant woord moet naar onze mening bevesti gend luiden: het ging om dezelfde pro blematiek als die van de ontwikke- lingsschets, bij de voorbereiding waar van het opbouworgaan nadrukkelijk betrokken is geweest. De stafmedewer kers waren tijdens de hoorzitting niet juridisch, maar wel feitelijk vergelijkbaar met provinciale ambte naren. En men moet toegeven dat het een eigenaardige indruk zou hebben ge maakt, wanneer bij die zelfde gelegen heid eerst het provinciaal bestuur een standpunt zou hebben verkondigd, waarna we noemen maar een voor beeld een afdelingschef van de grif fie en een planoloog van de PPD een bewogen tegengestelde opvatting zou den hebben uitgedragen. In feite heeft zich de gang van zaken zó toegedragen, zij het dat er geen griffie- of andere provinciale ambtenaren in het spel wa ren. maar medewerkers van het op bouworgaan. Dat heeft gedeputeerde staten kennelijk tot hun veroordelende uitspraak gebracht. ^Waarschijnlijk heeft bij het college VV mede een rol gespeeld dat het op treden van beide sociologen bij het provinciaal bestuur als bewust-pro- vocerend is ervaren, in de geest van een semi-ambtelijke actiegroep. Ver moedelijk hebben betrokkenen dat- vooraf niet goed doordacht, ze zien zich waarschijnlijk uitsluitend als vertegen woordigers van het type politieke so ciologie, door inoenes aangeduid ais 'open sociologie'. Hij stelt die tegen over de 'gesloten sociologie', zoals die onder meer binnen de beleidssfeer wordt beoefend. Een verduidelijkend citaat: Vaar de gesloten sociologie vooral zal bijdragen tot. de opvoeding van de gewillige consument, zal de open sociologie tot een analyse moeten komen van de aan het proauktiesys- teem ten grondslag liggende sociale en culturele waarden'. Gedeputeerden (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1