Veere: vrij kamperen naar richtlijnen GS B. en w. Kapelle geen gewestyorming Schouwse gemeenten gaan praten over tandartsen-tekort Vandaag begint visseizoen BETHELZIEKENHUIS DELFT kostenbegroting uitbreiding van jachthaven „Aanvraagregeling van buitengewone pensioenen is onbevredigend..." De wedstrii' na een werkdag in het uiterst moderne Bethelziekenhuis is hei goed toeven in romantisch Delft Examens lassen Technische School technische school Middelburg CONDERDAG 1 JUNI 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 RAAD STEUNDE MEERDERHEIDSVOORSTEL B. EN W. NIET: ITFRE Tot grote spijt van burge er A. de Kam heeft de overgrote Mpprderheid van de raad Veere zich SiimlMB uiteesproken voor vrij kamperen met inachtneming na de richtlijnen van gs. De kam- Ln-erordening van de gemeente zal iTdczezin worden gewijzigd. meerderheid van b. en w. stelde - o' het vrij kamperen af te wijzen. :v meeste raadsleden hadden reeds de vorige vergadering aange ven op een standpuntsbepaling n-er dit onderwerp, mede naar aanlei- van een verzoek van de heer J. fifjtse uit Vrouwenpolder die ver winning vroeg voor vijf caravans of fmren op zijn terrein. n* raadsleden vonden over het alge meen de argumenten vann de b. en w.- meerderheid 'zwak'. Die argumenten •'iidden in het kort: de politiesterkte onvoldoende, bijna geen enkele boerderij is i - Vtelijke riolering, de huidige kam- Urbednjven zullen nadeel ondervin den het landschap wordt ontsierd, de inkomsten voor de agrariërs zullen beperkt zijn en sanitaire voorzienin- ten zullen bij alle boerderijen onvol doende zijn. De heer S. de Bruin (gemeentebe lang), die als eerste zijn mening gaf, k" al deze argumenten 'niet zo zit ten' „Hoe meer vrijheid, hoe meer blijheid", stelde hij. De heer B. Arend en (ar) stelde zich achter hem en "ónd dat de politietaak gedeeltelijk door de ambtenaar voor de toeristen belasting kan worden overgenomen. Bovendien boog hij de 'ontsiering' van bet landschap om in 'versiering*. Be langrijk noemde hij het contact tus sen stedeling en plattelandsbewoner. 'Bleekneus Ook de heer J. Cevaal (chu) doelde hieroo met de opmerkingen: „Laat de bleekneus maar eens naar de boer- cerii komen en laat hem maar eens zien dat daar de aardappelen en uien m de sloten liggen te stinken". Voorts vroeg hij zich af of de veestapels niet meer afval in de sloten brengen dan de kampeerders. 'Broodnijd' met de huidige campings zag hij er niet in. De heer J. A, A. Mol (gemeentebe lang! stelde dat de afvallozing makke lijk kan worden opgelost als de ter reinhouders 'de hand in eigen boezem De heer Mol: „Met een putje zakt alles in de grond weg". De heer J. Pouwer (ar) pleitte, met het oog op het toegestane vrij kamperen in de buurgemeente Domburg, voor een 'pluriforme' regeling. Er werd niet over-hét voorstel, gestemd. De burge meester, had het snel gezien: de meer derheid van'b. en w. wilde geen vrij kamperen, de rest van de raad wel. De aanvraag van de heer Geertse werd levens goedgekeurd. 'Oostwatering' .Va een vrij langdurige discussie be sloot de raad zonder stemming om een kostenbegroting te laten opmaken voor een door de provinciale water- stoat opgemaakt plan voor de uitbrei- op de ge- METER NA ADRES fan MIDDELBURGER: MIDDELBURG De aanvraagrege- ling van buitengewone pensioenen is onbevredigend, zo zegt de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne naar aanleiding van vragen uit de commissie over een adres van de Middelburger G. Remijn. vertraging die optreedt bij de wikkeling van aanvragen op pensi on op grond van de wet buitenge woon pensioen 1940-1945 moet worden toegeschreven aan het feit. dat de artsen die het geneeskundig onder zoek moeten verrichten, zoveel jaar ra de oorlog, niet meer in het bijzon- !wJ? n geconfronteerd met psv- rj™?®, en psychosomatische ziekte- verecnijnselen. in verband met de tijd weike sinds de oorlogsjaren is ver- het voor de keurings- mL m toenemende mate een moei- ®n tijdrovende opgave om het ae wet vereiste causaal verband ~t?n dergelijke ziekteverschijnselen Vnnfrt v'erzet vast te stellen. Daarbij wlli-' terwÜl de laatste jaren een B5<aaige toename valt waar te ne- nm Van aantal nieuwe aanvragen hlliü ,gewoon Pensioen de toch al Ri-wn nn° van artsen die door vmL °orlosservaringen of speciale dl! ti? achtergronden kennen van me ziekteverschijnselen, in verband wRintf Vt'fn ^rukke Praktijk vaak PJd beschikbaar kunnen stellen bfWv verrich,en van keuringen ten iv-nw de buitengewone pensi- verbetering in de situa- dïl JjmgeR werd al bevorderd dat 'Ldlt gsartsen ^et langer zijn ge- tenaS f81116? strikte bewijsvoering sen Wr2«medisch verband tus- wet ,avabditeit en verzet welke de de immoï?"0g toe heeft 8eëist- De aan wi|„] r.mg va-h de omgekeerde be- d hte nmn/rlnclslas "ggeude ge- versnpiiot keuringsprocedure te ersneiien zal verder gestalte krijgen keLswi,,^ vo°rbereiding zijnde arti- ri^ dn!gmg' waarbij voortaan keu- °°°r eeu arts als hoofdregel zal valtTIn» ov'erweegt voorts een intake keuringe«rts aan te stei. KW voetbaltoernooi deU ifpi voetbaltoernooi van verBk™g ,Hul?t- dat zaterdag in diehodl d? barre weersomstan- zondao u gesteld werd, wordt nu Kloostermand11 het sportterrein te ding van de jachthaven 'Oostwatering'! in Veere. Vooral de heer W. Onderdijk (ar) I hermnerde aan de prioriteitswerkeni op de begroting voor dit. jaar en' sprak als zijn mening uit dat de verzorging van de eigen bevolking wordt bedreigd door deze voorziening in de recreatiesector. De burgemees ter wees op de enorme vraag naar ligplaatsen en op het feit dat de aanlegkosten van de gebruikers kun nen worden teruggewonnen, zodat een sluitende exploitatie .ontstaat. De heer Pouwer (ar) vroeg naar de kosten van het opmaken van de kostenbegro ting. die door de heer De Kam op hooguit 5000 werden geschat. De heer C. Joziasse vond dat hef voorstel op een psychologisch ongele gen moment kwam in verband met. andere prioriteiten. Nadat de heer Mol ervoor had gepleit de zaak toch door te zetten („regeren is nu een maal vooruitzien"), kwam de heer Joziasse enigszins op zijn woorden terug. CHU-raadslid J. Cevaal zei eveneens zaken als de sportaccommodatie pri mair te stellen en wilde zich via ae kostenbegroting niet aan de uitbrei ding van de jachthaven binden. Met zes stemmen voor en vier tegen werd een voorstel van b. en w. aange nomen om een beroepschrift van de heer C: Melis uit Gapinge tegen het weigeren van een bouwvergunning voor een zogenaamde Romneyloods, ongegrond te verklaren. B. en w. had den zich voornamelijk laten leiden door een advies van de welstandscom missie. De loods zou de bestaande omgeving ontsieren en niet voor agra- tische doeleinden worden ingericht, terwijl het ter plaatse agrarisch ge bied is. De heer B. Arendse hield een warm pleidooi om de familie Melis toch tegemoet te komen door middel van bindende voorschriften, onder meer betreffende beplanting en aangepaste kleur van de loods. Hij werd onmid dellijk gesteund door de heer Mol, die er voorstander van was om in dit geval 'genade voor recht' te laten gaan. Na nog enige discussie, waarbij van CHU-zijde het standpunt van b. en w. werd verdedigd, werd het voorstel in stemming gebracht. Wat aarzelend besloot de raad voorts de gelden voor de afgifte van vergun ningen tot het exploiteren van een kampeerterrein of kampeerboerderij, wat te verlagen. B. en w. deden dit voorstel in verband met het feit dat de gemeente sinds kort ook toeristen belasting heft. Enkele raadsleden waren het niet ge heel met het principe eens, maar besloten desondanks geen 'nee' te zeg gen. ADVERTENTIE „HERINDELING PAS ACHTER DE RUG" NOTA AAN DE RAAD KAPELLE B. en w. van Kapelle voelen niets voor een gewestvorming. In een nota aan de raad stelt het college dat er voor Zeeland geen enkele aanleiding is op bestuurlijk gebied maatregelen te treffen. „Mede gelet op het feit dat recent in lieel Zeeland gemeentelijke herindelingen hebben plaatsgevonden, wordt door ons de behoefte aan de vorming een of meer gewesten in Zeeland niet aanwezig geacht", aldus het college. Indien toch de behoefte aan maatre gelen zou bestaan, vragen b. en w. van Kapelle zich af of een drastischer gemeentelijke herindeling dan niet een juister oplossing zou bieden. Door de vorming van grotere gemeenten, zo stelt het college: kan het ontstaan van een vierde bestuurslaag worden ver meden. Niettemin houdt het college er ernsti; rekening mee dat het ontwerp van d< wet. op de gewesten tot wet wordt verheven en dat ook in Zeeland tot gewestvorming wordt overgegaan. „Indien aan die gewestvorming niet valt te ontkomen, mag naar onze mening niet worden geschroomd over de eigen provinciale grenzen heen te zien omdat een industriële of recrear tieve ontwikkeling nu eenmaal niet gebonden is aan een provinciegrens". Het college wijst erop dat West-Bra bant ten nauwste betrokken is bij de eventuele realisering van het Reimers- waalplan, terwijl het noorden van Zeeland een recreatieve ontwikkeling doormaakt die zijn aansluiting vindt en wordt doorgezet in het zuidelijk deel van Zuid-Holland. „Deze gebieden dienen derhalve ook bestuurlijk be trokken te worden bij de ontwikkelin gen die in Zeeland plaatsvinden", al dus b. en w. Het Kapelse gemeentebestuur is, als de gewestyorming toch een feit wordt, voorstander van de vorming van één gewest Zeeland, uitgebreid met het westelijk deel van Noord- Brabant en Goeree-Overflakkee. Een exacte omschrijving van het takenpak ket is in dit stadium, volgens het college, nog niet mogelijk en hoogst waarschijnlijk ook nog weinig zin vol. gewestelijk beleid: de uitvoering van dit beleid kan geheel of althans in zeer grote delen bij de gemeente blijven", schrijft het college in een nota aan de raad. Als gevolg van de wijziging in taken- en bevoegdhedenpakket kan, volgens het gemeentebestuur, niet ont komen worden aan een algehele her verkaveling van overheidstaken, waar bij niet alleen het takenpakket van gemeente en provincie, maar ook dat van rijk en waterschap in de verkave ling dient te worden betrokken. Ten einde de overheidstaken op de juiste wijze over de verschillende bestuurs lagen te verdelen, zal het nodig zijn een orgaan in het leven te roepen dat een studie naar de meest rationele en wenselijke verdeling van de taken ver richt, zo besluit het college. Dinsdag avond behandelt de raad de gewest vorming. Delft, stad van middel eeuwse oorsprong met een uniek patroon van intieme grachtjes overwelfd door gracieuze boogbruggen en omzoomd door bomen, nobele oude gebouwen en fraaie woonhuizen. Stad om in te wandelen over de schilderachtige oude markten en langs de steen- geworden historie van kerk en klooster - edelman en patriciër - burger en ambachtsman. Delft, stad met eerbied voor het verleden, waar zo velen uit onze rijke geschiedenis hun laatste rustplaats vonden: de Oranjevorsten, fameuze zeehelden en baanbrekende Delftse geleerden. Delft, stad van Vermeer en Delfts Blauw, waar het heden zich manifesteert door moderne stedebouw, actuele tentoonstellingen en het klank- en kleurrijke schouwspel Taptoe-Delft. - Stad, ook waar aan onze toekomst wordt gewerkt ill de befaamde Technische Hogeschool en door industrieën met visie. Delft, stad van contrasten tussen imposant oud en belangwekkend nieuw, gezellige drukte en rust gevende stilte.enig in Nederland. (uit brochure WV-Dellt) Belangwekkend nieuw is het uiterst modern geoutilleerde Bethelziekenhuis (capaciteit 350 bedden) dat wij op 1 augustus a.s. met Uw medewerking in gebruik hopen te nemen. Voor de afdeling interne geneeskunde; obstetrie/gynaecologie en de afdeling neurologie bestaat de vakature van coördinerendhoofd(mnl. envrl.) Belangstellenden voor deze funktie moeten naast verpleegkundige kennis beschikken over organisatorische kwaliteiten, terwijl het vermogen om in teamverband te werken van groot belang is. Het diploma Ziekenverpleging A, aangevuld met de voltooide stafopleiding is vereist. De voorkeur gaat ui: naar hen, die ervaring hebben in een soortgelijke funktie (bijvoorbeeld a.ls afdelingshoofd). Éénmaal in de maand zal een weekend worden gewerkt. Het salaris is nader overeen te komen. verpleegkundigen ter assistentie van de afdelingshoofden. Aa .dt in de rang van le verplegende of verplegen' Aaneengesloten diensten. ziekenverzorgsters voor enkele afdelingen kunnen wij gediplomeerde zusters plaatsen. Indien u belangstelling hebt voor één van bovengenoemde funkties, dan wordt u uitgenodigd uw sollicitatie te richten J aan het hoofd Personeelszaken, mej. J. J. Vingerhoets, H Bagijnhof 31, Delft, telefoon (015) 21100, toestel 40. Bent U verpleegkundige en gevoelig voor een fijne werksfeer, dan heeft U in het nieuwe Bethelziekenhuis Uw bestemming gevonden. Eén gewest „Als hoofdtaken van het gewest kun nen worden genoemd: industrialise ring. milieubeheer, recreatie, yolks- huisvesting en planologie. Uit dit ta kenpakket kan nu al worden afgeleid dat het gewest Zeeland een zwaar gewest zal worden. Ten aanzien de bevoegdheden van het gewest mer ken wij op dat naar onze mening de behoefte bestaat te komen tot MIDDELBURG Aan de Technische School en School voor Scheepswerk- tuigkundigen te Middelburg slaagden voor het examen booglassen voor be ginners: L. Dees te Koudekerke. R. R. Gillet te Middelburg, J. F. Hoornick te Middelburg, R. Kraamer te Souburg, J. M. de Nooijer te Kamperland, H. J. v. Pagee te Middelburg, G. Vader te Middelburg, A. Dommisse te Grijps- kerke, C. J. Prancke te Aagtekerke, C. L. Gelok te Middelburg, M. A. G. de Groot te Veere, L. J. A. Hoogenboom te Souburg, G. G. L. Langedijk te Middelburg. H. Nagelhout te Middel burg. J. Osté te Koudekerke: examen booglassen voor gevorderden: K. Brouwer te Aagtekerke, W. Franc- ke te Grijpskerke, S. Hoogerheide te Sint-Laurens, D. Hoogerheide te St. Laurens. P. Maljaars te Serooskerke, A. Pleijte te Nw.- en St. Joosland, A. Provoost te Middelburg, J. Riemens te Grijpskerke, B. J. N. Rijk te Borssele, J. M. Zandee te Gapinge; examen autogeen lassen en snijden voor beginners: A. Kizïlcan te Middel burg, A. C. M. Nellen te Middelburg, H. H. Goudswaard te Middelburg en H. Tukker te Middelburg. OP AANDRANG VAN B. EN W. WESTERSCHOUWEN „AANVULLING ZEER NODIG" HAAMSTEDE B. en w. van Wester- schouwen hebben er op aangedrongen dat het tandavtsentekort in Schouwen- Duiveland op korte termijn in het eilandelijk overleg van de gemeentebe sturen ter sprake wordt gebracht. Het college is het eens met de Schouwse tandartsen dat de vestiging van jonge tandartsen op korte termijn noodza kelijk is. B. en w. vinden dat zeer zeker nodig om de schooltandartsen dienst beter te kunnen doen functione ren. Het college acht zich niet geschikt om een uitspraak te doen over de door de tandartsen gewenste fluoridering van het drinkwater. Men wijst erop dat deze zaak enkele jaren geleden aan de orde is geweest toen öchou- wen-Duiveland nog een eigen waterlei dingmaatschappij had. „Toen was het geen haalbare kaart. Het voor en tegen van fluoridering blijft een moei lijke zaak. Als leken op dit gebied zouden wij niet graag zelf een uit spraak doen. Het is een kwestie van volksgezondheid. De raad van Wester- schouwen alleen kan bovendien niets bereiken in dit opzicht", aldus b. en w. in een brief aan de raad. Het tandartsenprobleem wordt maan dag 5 juni door de gemeenteraad besproken in een raadsvergadering, die om 19.30 uur begint. Op de agenda voor de vergadering staat ook een voorstel om de tarieven voor de riool belasting te verhogen. Bij de aanvaarding van het grote rioleringsplan voor de gemeente (kos ten 16 miljoen gulden) heeft de raad goed gevonden dat de rioolrechten zouden worden gebracht op het door de minister van binnenlandse zaken bepaalde heffingsbedrag. Voor 1972 bedraagt dat 118 per aansluiting. In Westerschouwen is het gemiddelde 60. B. en w. vinden dat de tarieven tijdens de uitvoering van het riole- rmgsplan geleidelijk moeten stijgen. Het college wijst erop dat de huidige tarieven zijn ingevoerd met ingang van het belastingjaar 1968. Gelet op de prijsstijgingen van de afgelopen jaren stellen b. en w. de raad voor om de tarieven met 30 tot 35 procent te verhogen. Mede gelet op de invoe ring van de toeristenbelating wil men de heffing voor de kamphuisjes en de kampeerterreinen dit jaar nog niet herzien. Het college voelt er weinig voor om tegelijk met de verhoging het water verbruik in de heffing te betrekken. Men wijst erop dat er een verorde ning in voorbereiding is op grond van de wet verontreiniging oppervlaktewa ter (wvo). „Zodra de zuïveringstaak van de schouders van de gemeente is genomen, zullen wij de zuiveringsin stallaties kunnen afstoten. Op dat mo ment vervallen bij de gemeenten de kapitaals- en exploitatielasten van de installaties", aldus b. en w. NIEUWE POGING TOT VERBETERING RECORD KINDERWAGENDUWEN KOUDEKERKE Jo Hasevoet en Lol Boelhouwers, twee studen ten van liet Zeeuws opleidingsin stituut voor fysiotherapie te Kou dekerke, willen het Europees re cord kinderwagenduwen gaan verbeteren. Ze zijn van plan het record, dat met 122 kilometer op naam staat van zes studenten van de Vlissingse hts, te brengen op 150 kilometer, die volgens de regels binnen 24 uur gelopen moeten worden. Maandagavond 19 juni om negen uur start het tweetal met een verstevigde kinderwagen vanaf de Oude Markt te Breda. Precies 24 uur later hoopt men aan te ko men bij het koetshuis van 'Der Boede' te Koudekerke. De twee Koudekerkse studenten bereiden zich nu enkele weken voor op de recordpoging en ze zijn ervan overtuigd, dat ze zul len slagen. Er wordt daarbij ge wezen op de prestaties die Jo Hasevoet in het verleden op atle- tiekgebied heeft geleverd. De at leet van RKriAV uit Hulst was in 1968 Zeeuws kampioen hardlopen op de 1500 meter en kampioen op de estafette. Een groot team van medewer kers zal de twee studenten op hun één etmaal durende tocht begeleiden. In een servicewagen worden maaltijden verzorgd en voorts gaan er masseurs mee, want daar heeft men op het opleidingsinstituut voor de fysio therapie te Koudekerke geen ge brek aan... W5®S§Ël8 VLISSINGEN Vandaag - donder dag 1 juni begint het visseizoen, wat voor de binnenvissers aanleiding is om zich naar allerlei kreken en watergangen te begeven om er palin gen, baaizen, karpers, voorns en ande re zoet- en brakwaitervissen aan de haak te slaan. Hoewel de binnenvisse rij door de opkomst van de zeevisse rij, die niet aan seizoen is gebonden, minder in de belangstelling staat, schatten insiders, dat er in Zeeland toch altijd zo'n ruim drieduizend s Werkzaamheden op Westerschelde in pas van Terneuzen VLISSINGEN In de pas van Ter- neuzen op de Westerschelde is maan dag een begin gemaakt met het bagge ren -van een sleuf voor de elektrici teitskabels. De werkzaamheden wor den uitgevoerd door de baggermolen 'Holland I', ongeveer 400 meter weste lijk van de DOW-steiger, en de zand zuiger 'Holland VI', ongeveer 500 me ter wnw van de rode ton nr. 16. Tijdens de werkzaamheden, die van maandag tot en met vrijdag bij goed zioht en bij daglicht worden uitger voerd, vinden regelmatige speci-tran- sporten plaats naar de positie 500 meter n.o. van boei nr. 14. zoeken aan de oevers van kreken en watergangen. Met name in Zeeuwscn- Vlaanderen en in Zuid-Beveland is j deze tak van de sportvisserij zeer populair. In Zeeuwsch-Vlaanderen tel len de vissersverenigingen vele Belgi sche leden. Met ingang van vandaag ook zullen de leden van de hengel sportvereniging ONI uit Terneuzen STICHTING WIJST OP NOODZAAK VAN HAGELVERZEKERING GOES De stichting 'Zeeuws voor lichtingsinstituut op verzekeringsge- bied' heeft zich via een speciaal schrijven tot de fruittelers gericht die tot nu toe niet verzekerd zijn tegen hagelschade. In het schrijven worden de fruittelers er nog eens op gewezen dat het zich verzekeren tegen die schade van veel belang is: .De niet verzekerden gokken en handelen der halve onverantwoord". Het is de eerste keer dat het voorlich tingsinstituut zich rechtstreeks tot de fruittelers wendt. Tot nu toe liep die voorlichting via de onderlinge fruitte lers hagelverzekeringsmij. Doo"r bun deling van de maatschappijen voor hagelschade. treedt de stichting ZW op als gemachtigde van de nieuwe landelijke onderlinge verzekeringsmij. 1 proefondervindelijk te weten komen hoezeer de visstand door de in spui- kreek en de bron ammoniak van de Nederlandse Stikstofmaatschappij te Sluiskil, is achteruit gegaan. Fotoeen lid van de Axelse hengel- sportvereniging Geduld Overwint Alles liet ome fotograaf woensdag al zien hoe het moet. Dat gebeurde aan de ijsbaanvijver te Axel. Zomervergadering ZLM op Walcheren GOES De kring Walcheren van de ZLM organiseert dit jaar de zomer- vergadering van het hoordbestuur en de ledenraad. Deze vergadering wordt op 5 juni gehouden. Om tien uur komt men bijeen in de Brasserie, waar de besloten vergadering van de ledenraad wordt gehouden. Na afloop van de vergadering, om streeks één uur, wordt in de Brasse rie een koffiemaaltijd gebruikt. Om twee uur begint een rondrit met twee bussen over Walcheren. Onder meer wordt het waterwingebied bezocht. Tijdens de rondrit bezoekt het gezel schap ook de cultuurmaatschappij 'Loverendaele' in Serooskerke. Om streeks half zeven wordt de zomerver gadering met een rondrit besloten in het Baömotel in Westkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7