Mie! ïerstraie: „De injectienaalden vlogen tien jaar geleden door de massagekamers het wint kunnen wij niet voorspellen KWALITEIT LAGE PRIJS EN SERVICE AMATEURS DAMES Zeker is dat altijd de sprint aantrekt als het gaat om Doping Prof Eigen plaats Beetje geluk Ploegleider pONOERDAG 1 JUNI 1972 EXTRA PAGINA RONDE VAN MIDDEN-ZEElAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 25 jflES - De volgende renners zullen „terdagmiddag op de Goese markt start gaan in de Ronde van Midden-Zeeland (de nummers voor de „men zijn de rugnummers die de «ureure tijdens de race zullen dra- ten): fcfvMDongen, Oud-Gastel; 2 M. Pennings, Nw-Vennep, •j d cornelisse, Amsterdam, 4 j Cornelissen, Nijmegen; p van Stralen, Heer-Hugowaard, D. Groen, St-Pancras. FRISOL SPORT: 1N. Bakker, Wienngerwerf 8 J. Blok, Kruiningen, 9 p.v.d. Donk, Nuland, 10 W, Albersen, Wierden, 11 H. van Goezen, Made, 12 N Vermeulen, Amsterdam, lis A. van Opdorp, Hoogerheide, en H. van Zandbeek, Heeswijk. KETTING DIDAM: 13 w. Pater, Barneveld, 14 A. Schetter, Zelhem, 15 A. v. d. Hoek, Dirksland, 16 R, Schuiten, Zandvoort, 17 K. Balk, Badhoevedorp, 18 P.van Katwijk, Mill. J VAN TERP TEGELHANDEL: 19 p. v. d. Kruis, Helmond, 20 B. Broere, Oudenbosch, 21 H. Sengers, Budel, 22 G. van Gerwen, Olland, 23 H. Lunenburg, Loosbroek, 24 H. Koot, Eindhoven. SKOL FLANDRIA 25 J. übachs, Amstenrade, 25 J. Claesens, Urmond, 27 T.Koop, Wateringen; 23 G. Post, Aalsmeer; 29 F, Trentelman, Brammen; 30 Fr. Bruininx, Reusel; Res.: A. Lecomte Ulft en A van Teijen, Halsteren. KAVERO SPORT: 31 W.Evertse, Tholen; 32 P. Franken, Oosterhout; 33 A. van Overveld, Zegge: 34 W. Westdorp, Heinkenszand; 35 W. de Wilde, Kloetinge; 36 P.Maas.Heerle; Res.: H.Helleraons, Roosendaal. TRICO NOBLE: 37 A.Y. d. Bunder, IJzendijke; 57 W. de Waal, Axel; MIDDELKAMP: 49 J. Moelker, Wemeldinge; 50 J. Marijs, Souburg; 51 J. Tolhoek, Yerseke; 52 F. de Belie, Hulst; 53 M. Pouwer, Hansweert; 54 S. van Ham, Sas van Gent; Res.: A. Stroosnijder, Yerseke. ZWS-'VLAANDEREN 55 L. Strobbe, Lamswaarde; 56 J. van Waes, Aardenburg; 57 J. de Vos, Zaamslag; 58 J. Verbeke, LJzendijke; 59 Grand Thomas, Philippine; 60 W. de Feber, Sluiskil; Res.: Derk Leason, Philippine en Terry Carrol eveneens Philippine MARS GAZELLE: 61 H. Stander, Oude Tonge; 62 H. Prinsen, Hank; 63 Cees van Bragt, Lage Z wal uwe; 64 W. de Louw. Stipthout; 65 W. Willems, Mun^tergeleen; 40 A. Glial, Heikant; 41 S,v.d.Burg, Berkel; 42 T. Hulzen, Kloetinge. A1USTEL: 43 J. Bakker, Eenrum; 44.4. Hassink, Neede; 45 G. Mohlman, Apeldoorn; 45 A. Voogt, Scherpenzeel; 47 P. Kleine, Hollandscheveld; 48 J. Schipper, Baarn. (16.U) amateurronde met passagetijden damesdeitarii met passagetijden EEDE Emiel Verstraete (34) is nog niets veranderd. Zijn haar mag dan wat dunner zijn geworden, maar zijn zwierige wat onbezonnen levensstijl heeft hij nog steeds behouden. Een bezoek aan zijn eenvoudige woning in het grensdorp Eede be tekent een warm onthaal waarbij je wordt getrakteerd op bier, koffie en andere versnaperingen en niet te vergeten rake uitspra ken. De eerste winnaar van de ronde van Midden-Zeeland in 1959 is nog steeds levensgenieter die ook in zijn woonplaats een grote populariteit heeft verworven. Dat blijkt niet alleen uit de verschil lende maatschappelijke activiteiten die hij ontwikkelt, maar ook in de omgang met zijn dorpsbewoners. „Het is net een soete inval", zegt zijn blonde Brabantse vrouw, „Miel kan nu eenmaal met iedereen goed opschieten. Hij heeft een gemakkelijk karak ter." Miel Verstraete geeft het zelf ook wel toe dat er voor hem geen rangen en standen bestaan. Losjes laat hij zich ontvallen dat zijn buurman, de kun stenaar Jan Bruens, (ontwerper van bet groot wasknijperboek) regelmatig bij hem op bezoek komt. Twee tegen polen op het eerste gezicht: de onge kunstelde ijzervlechter Emiel Ver straete en de wat fijnzinnige kunst schilder en tekenaar Jan Bruens, die met zijn lange blonde haardos een opmerkelijke verschijning is in dit kleine grensdorp. Deze twee mensen ajn grote vrienden en bij een bezoek wordt er ook een niet geringe hoe veelheid sterke drank naar binnen gewerkt. Want ook dat is hij niet verleerd. Tijdens zijn wielerloopbaan stond hij ook bekend als een renner Je er wel eens eentje lustte en dat doet Lij nog steeds. Zijn Brabantse vrouw is aan de uitstapjes van haar man gewend en windt zich er niet Rustig gaat ze even het. pro- van de vorige week langs: maandag een vergadering die uitliep tot een uur of drie, dinsdag en woens- oag was het voor zijn doen erg vroeg K dan B het toch nog altijd een nS en in hefc weekend lag hij «>r uur op zijn bed. „Ja hin^ ,een koersse weest", merkte rit de hand °P dat liep 060 beetje ÏT,di?elfdc zw'eriee levensstijl is öe oorzaak van geweest dat vin t3IÏ de Grootste wielertalenten \vinnpn een puar jaar na het «innen van de ronde van Midden- Zeeland dc brul aangaf. Zomaar in eens. Geheel in overeenstemming met zijn karakter. Hij had in juli 1963 een koers bij dc profs in Dinteloord gereden en de volgende dag zou hij meedoen aan het kampioenschap van Nederland. De 18e plaats in dit criterium was zo bene den zijn waardigheid dat Miel Ver straete zijn spulletjes pakte en naar huis reed. Hij kreeg nog een boete van 50 omdat hij niet was gestart in het kampioenschap van Nederland, en daarmee was zijn wielerloopbaan ten einde. Hij heeft nooit meer naar fiets gegrepen en zelfs nu nog staat zijn racefiets veilig opgeborgen in de schuur. Hij maakt zich niet over die abrupt afgelopen wielercarrière druk. De suc cessen vai. Jo de Roo (een renner die hij als amateur uit de wielen reed als hij er zin in had) zeggen hem weinig of niets. Jaloers is hij in ieder geval niet op de wat stugge Zeeuw. Miel Verstraete: „De Roo en ik zijn goede vrienden. We lopen de vloer niet L.j elkaar plat maar er is geen wrijving tussen ons. Jo had nu een maal het karakter om iets in de wielersport te bereiken. Hij was veel harder dan ik. Kijk ik was niet hard genoeg. Ik liet me te gemakkelijk ompraten. In het profwielrennen geldt er maar een principe: voor en na de wedstrijd ben je vrienden maar tij dens de koers vijanden. Je moet- over lijken kunnen gaan". De mensen die nog zitten te zeuren over het mislukken van zijn wieler loopbaan lacht hij uit (figuurlijk dan). Hij heeft er geen boodschap aan. Miel Verstraete: „Achteraf kun je altijd zeggen hoe je het had moeten doen. Dat weet je zelf ook. Dat hoeft iemand anders je echt niet te komen vertellen. Als ik een slechte wedstrijd had gereden en ze zeiden tegen mij dat ik het anders had moeten doen, dan schiet je daar weinig mee op. Aan dergelijke supporters heb je niets. Toen ik nog actief reed (Miel Verstraete had een supportersvereni ging van meer dan 150 leden) waren de supporters altijd teleurgesteld als ik niet op de eerste of in ieder geval van voren was geëindigd. Dan kreeg je allemaal commentaar in de trant van: „Waarom zat je niet in de goede ontsnapping en waarom dit en waar om dat". Na een slechte wedstrijd voel je je bijzonder beroerd en wan neer dan iemand anders nog eens komt vertellen dat je slecht hebt gereden, dan sta je helemaal op scherp. Aan zulk soort praatjes heb je toch niets. Er was een supporter in België waar ik veel aan heb gehad. Als ik dan een slechte wedstrijd had gereden kwam hij naar me toe en zei: „Ach ja slecht gereden hé. Niets aan te doen. De volgende keer beter". Kijk daar heb je wat aan. Maar die andere mensen die alles altijd zo goed weten, die kunnen wat mij betreft net zo goed thuisblijven". woon niet leveren zonder eens iets 'te nemen in de vorm van vitamineprepa raten' (tenminste zo worden ze ge noemd). Ach als je de weg weet dan is het echt niet zo moeilijk om daar van onderuit te komen". In dat halve jaar als prof heeft hij toch veel geleerd. Hij neemt geen blad voor de mond over de verhou dingen over deze keiharde wereld. Samen met Jan Janssen stapte hij in 1963 over naar de rijen van de profs waar hij het tot juli volhield. Zaken als doping e». omkoperij heeft hij aan de lijve meegemaakt. Zelf schroomt hij er niet voor oin tc erkennen dat ook "wel een iets gebruikt te hebben'. Miel Verstraete: „In het begin van de jaren 60 liep het de spuigaten uit met de doping. Iedereen slikte en de injec tienaalden vlogen door de massage zaal. Nu is daar een beetje paal en perk aan gesteld door die controle maar als je een beetje handig bent dan kom je er nog onderuit. Je gelooft toch werkelijk niet dat de renners in de ronde van Italië en in de Tour de France op melk en witte brood fietsen. Dat kunnen ze de orga nisatie wijsmaken maar mij niet. Der gelijke krachtsinspanningen kim je ge Zelf heeft hij ook wel eens iets ge bruikt maar dat vindt hij normaal. „Als het maar onder dokterstoezicht gebeurt dan is er niets aan de hand. Trouwens er is in de hele geschiede nis van de wielersport nog nooit ie mand aan het overmatig gebruik van doping overleden. Een bepaalde vorm van drogeren hoort er gewoon bij. anders kon je niet mee". Hij geeft een prachtig voorbeeld: „Kijk als een schilder een opdracht krijgt voor een werk op 50 meter en iemand anders voor een karwei op laat me zeggen 150 meter, dan ver dient die schilder die meer risico's neemt meer geld. Zo is het in de wielersport precies hetzelfde. Indien een renner geen enkele vorm van doping wil dan houdt dat ook in dat hij mindere prestaties levert en dus minder verdient. Het hoort er nu eenmaal bij. Maar en dat zegt hij nadrukkelijk het moet onder dok terstoezicht gebeuren anders gebeuren er ongelukken". Wanneer we de vergelijking van de schilder doortrekken dan komen tege lijk op de dood van Ton Simpson in een bergetappe in de Tour de France. Miel Verstraete nuchter: „Dat is een bedrijfsongeval. Op het bedrijf waar ik werk kunnen er ook wel ongeluk ken gebeuren. Dat is nu eenmaal het risico van het vak. Aanvaard je dat niet dan moet je er niet aan hegin- nen". Hij draait er niet omheen om te erkennen dat er op het ogenblik bij de amateurs geslikt wordt ook al is het ten strengste verboden. Hij praat er echter liever maar niet over (al thans niet voor de krant) omdat der gelijke ontboezemingen voor de be trokken coureur weieens nare gevol gen kan hebben. Maar dat het voor komt dat kan hij uit eigen ervaring vertellen. Ook over de gang van zaken tijdens een profronde waarbij grote belangen -j het spel staan kan hij een boekje vrijwel onmogelijk om tussen al die ve etten door te dringen. „In het begin gaa. het wel eens maar als ze je eenmaal kennen is het gebeurd. Dan rijden ze met een hele ploeg tegen je en daar is geen kruid tegen gewassen. De grote heren verdelen de buit en de mindere goden kunnen voor een 10e plaats rijden, In mijn eerste prof jaar (hij was samen met Jan Janssen lid van het Franse merk Pelforth) heb ik eenmaal gewonnen, maar daarna was het afgelopen. Overigens wil de spontane en open hartige Miel Verstraete niet beweren dat het allemaal afgesproken werk is maar /oor en tijdens de grote wed strijden wordt er volgens hem wel driftig met de bankbiljetten gezwaaid. Hij licht dat toe: „Voor een wereld kampioenschap bijvoorbeeld verzame- een de grote mannen een aantal met gezellen rond zich. Eddie Merckx en Felici Gimondi om maar eens een paar te noemen onderhandelen voor de wedstrijd driftig met mindere go den van andere ploegen om tegen goed geld hun diensten aan te bieden. Dat gaat gewoon tegen elkaar op. Daarnaast hebben ze natuurlijk ook hun eigen ploeg achter zich, die ze zelf hebben uitgekozen. Tijdens de wedstrijd wordt er ook nog druk onderhandeld. Dat ligt helemaal aan het koersverloop, maar als in de be slissende slag een grote favoriet en enkele andere mannen zitten dan kun je er wel zeker van zijn dat er een handje in de lucht gaat. Die hand betekent dan hoeveel de grote crack er voor over heeft om zich van de hand- en spandiensten van de andere renners te verzekeren. Een ander voorbeeld: „Als in een etappewedstrijd neem de ronde van Frankrijk een renner in eigen plaats wint dan kun je er de handen voor in het vuur steken dat liet doorgestoken kaart is. Je gelooft toch zeker zelf niet dat een kopgroep een paar kilometer voor het einde zomaar een renner laat gaan en dat niemand reageert op een dergelijke vluchtpo ging van een jongen uit de streek. Miel Verstraete spreekt openhartig over dergelijke tere zaken. Hij kan het ook want hij heeft niets te verlie zen. Miel Verstraete: „Jo de Roo en Piet Rentmeester zullen er niet veel over loslaten. Maar je moet maar eens vragen hoeveel het wereldkampi oenschap van Rik van Looy in Italië hen opgeleverd heeft. Dan kijk je wel even op". Miel Verstraete heeft er in ieder geval niet van kunnen profiteren. Hij was zoals, hij zelf zegt 'niet hard genoeg'. Niet alleen voor zichzelf maar ook voor de anderen. Aan zijn capaciteiten lag het niet. In sommige koersen speelde hij er maar wat mee. Al die successen doen hem ook weinig. Hij kan nauwelijks nog herinneren wat hij allemaal heeft gewonnen, Met veel pijn en moeite (en met de steun van zijn vrouw) weet hij te vertellen dat hij in 1959 de ronde van Midden- Zeeland won na een imposante solo In die sterk bezette ronde liet hij Ab Geldermans die beslag legde op de tweede plaats, Coen Niesten, Dik En thoven, Mik Snijders. Frits Koops, Jan Janssen (latere winnaar van de ronde van Frankrijk), Henk Nijdam, de Belg Thijs, en de Brit Howling in volgorde van aankomst achter zich. Allemaal grote namen die het verder gebracht hebben. „Maar ja" zegt hij ontspannen een flesje bier drinkend (het vierde in een korte tijd) je moet nu eenmaal een beetje geluk hebben. Indien je als pas beginnend amateur of prof een grote wedstrijd wint dan ben je er. Dan krijg je naam. Dat geluk heb ik niet gehad, en omdat er eten op tafel moest komen (ik was toen pas ge trouwd) was er geen enkele andere mogelijkheid: stoppen. „In die beginperiode had ik net ge noeg om van te leven en te weinig om van dood te gaan. En dat is voor iemand die graag veel verdient te weinig. Een kostbaar bezit heeft hij overigens van het wielrennen overgehouden: zijn Brabantse vrouw. Na een wed strijd in Eindhoven kon zijn vriend Jo de Haan zich wassen en verkleden bij zijn huidige schoonouders. Jo de Haan verbond daar echter één voor waarde aan: „We gaan beiden of ik ga ergens anders naar toe". Hij mocht mee en de dochter des huizes koester de zoveel sympathie voor Miel dat ze later zijn getrouwd. Die samenloop van omstandigheden heeft er wellicht toe bijgedragen dat hij Jo de Haan nog steeds een van de beste renners vindt die Nederland ge kend heeft: „Die jongen kon alles. Als hij er zin in had reed hij het hele peloton aan flarden. Jammer dat die ziekte een einde heeft gemaakt aan zijn loopbaan. 66 J. Spronkman, Elsloo; Res.: J. Smeets, Beek en iWl de Vlam. OVERDIJKBETON: 67 K. Vermaire. Oisterwijk; 68 P. Burden, Diessen; 69 H. Peels. Eindhoven; 70 F. Meulenbroek, Goirle; 71 W. Overdijk. Tilburg; 72 A. Toepoel, Tilburg. GOES De volgende wielrensters gaan zaterdagmiddag in Middelburg van start voor een damesklassieker: de Deltarit (een onderdeel van de Ronde van Midden-Zeeland). Tus6en Middelburg en Goes (74 km.) volgen de dames hetzelfde traject als de amateurs. De nummers voor de na men zijn de rugnummers die de meis jes tijdens de koers zullen dragen: BREDA BIER: 1 C. Boon, 2 E. Helder, 3 D. Barends, 4 N. Streef. ESMI: 5 A. Lute, 6 A. de Lange, 7 K. Vos, 8 H. de Jong. KETTING: 9 W. Kwantus. 10 M. Brinkhoff, 11 T. v. d. Plaat, 12 G. Donker. JANSON: 13 A. v. d. Laar, 14 N. Gerritsen, 15 C. Homoet, 16 E. van Driel. FINLAND: 17 Ritva Mykkaenen, 18 Asta Forsen, 19 Irma Jussila; 20 Pirjo Puskala Leider: Tollows. ITALIË: 21 Morena Tartagni, 22 Elisabetta Maffeis, 23 Ivana Panzi. 24 Raffaella Michetti, 25 Tosca Argentin. ENGELAND: 26 Barbera Brown. 27 Gillian Rey nolds, 28 Denise Burton, 29 Ann Pall- ster. DUITSLAND: 30 Ingrid Person, 31 Doris Matwew, 32 Giesela Rhol, 33 Brigitte Daut. ZWEDEN: 34 Ann Petersson, 35 Elisabeth Höglund, 36 Monika Bengtsson, 37 Solveg Carleson. VAN HEOIJEN. 38 B. van Yken. 39 Gre Brouwer, 40 A. de Boer, 41 J. de Boer. INDIVIDUELE INSCHR1JFSTERS. 42 G. Heupink, 43 Reekers, 44 S. Niemeijer, 45 R. Stamsmeider, 46 J. de Bruijn. 47 N. Sijm, 48 A. Cornelis. 49 G. Obbing. 50 A. Koeman. 51 J. Friet- sma, 52 M. Langedijk. 53 C. Ooster waal, 54 M. Geel kens, 55 B. Haemers, 56 N. Nolten, 57 A. Klein, 58 Bella Hage, 59 Keetie Hage. Toch is Miel Verstraete nog zijdelings aan de wielersport verbonden. Hij is ploegleider van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen en ook in de omgang met de jongens komt zijn goede karakter naar voren. Hij offer de een paar dagen vakantie op om met de ploeg mee te gaan naar de Tour of Essax die Johnny Verbeke op zijn naam schreef). Hij doet het niet omdat hij zich nog zo verknocht voelt aan de wielersport maar meer omdat hij ervan overtuigd is dat de jongens een goede begeleiding nodig hebben. Miel Verstraete: „Ik zal uit mezelf nooit naar een koers gaan. Het inte resseert me gewoon niet. Maar voor die jongens heb ik alles over. Het is gewoon prettig om met die renners op te trekken en ze een beetje te begeleiden. Hij doet het ook omdat hij vindt dat bij de huidige Zeeuwse topcoureurs een goede leiding ontbreekt. Miel Ver straete: „Ze rijden het hele jaar zich uit de naad. Elke week koersen. Maar tegen liet einde van het seizoen breekt net toch op. Dat heb je vorig jaar met Wim de Waal gezien. In het voorseizoen reed hij als een gek, maar later heb ik hem nog eens aan het werk gezien in Cadzand; ver schrikkelijk. Hij was niet van zijn plaats te branden. Kijk dan kun je zeggen dat er iets aan de begeleiding schort. De jongens kiezen zelf hun programma uit en dat is veel te overladen. Ze willen veel geld verdie nen maar ze vergeten dat ze een terugslag krijgen. Daar kun je niet van onderuit. Zelfs een grootmacht als Eddie Merckx heeft perioden dat hij het wat kalmer aan deed. En dan zeggen ze dat hij niet meer zo groot is als vroeger. Dat is kletspraat. Hij bekijkt het gewoon erg goed. Hij neemt dan wat gas terug om later weer veel harder toe te slaan. Miel Verstraete steekt zijn bewonde ring voor Toine van de Bunder niet onder stoelen of banken. Een keuze tussen de frêle coureur uit IJzendijke en Wim de Waal valt in het voordeel van Toine van de Bunder uit. Miel Verstraete: „Toine is een stijlrijder. Kijk maar eens naar die zit op de fiets. Een en al souplesse. Wim de Waal is meer een werker. Ook wel goed natuurlijk, maar het gaat alle maal wat moeizamer. Over die tegenvallende prestaties van de coureur uit IJzendijke in grote wedstrijden zegt hij: „Kijk die jongen neemt teveel hooi op zijn vork. Een goede ploegleider moet nu tegen hem zeggen dat hij het wat kalmer aan moet doen. Wat koop je nu voor een zege in een of ander criterium. Ik weet wel dat de supporters de beide renners opzwepen, maar daar moet een goede ploegleider een stokje voor steken. Van de Bunder moet zich nu gaan voorbereiden voor de wereld kampioenschappen en de Olympische Spelen. Wanneer hij naar die wijze raad luistert dan moet je maar eens opletten: dan is hij niet meer te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 25