ZEEUWEN FAVORIET IN DE 13e RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND Wie zal haar kussen? ACTIES ROND DE RONDE Dies Kosten: „je moet keihard zijn om je als prof te kunnen handhaven" PZC-reportages in ronde Nimmer waren er zo weinig deelnemers VERSTRAETE LIET ZICH OMKOPEN ravitailleert GOES KOOPCENTRUM VAN ZEELAND (Dit is een publikatie van de GMC) Bal en Priem DISTRIBUTIECENTRUM lie kapelle OVERDAG 1 JUNI 1972 EXTRA PAGINA RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (ADVERTENTIE) jog] Nu al weer voor de 13e maal gaat zaterdag- middag in Goes de Ronde van Midden-Zeeland van start. Bijoa was het getal 13 voor de organisatoren inderdaad een ongeluksnummer geworden want het kostte de groot ste moeite om een redelijk veld renners voor deze zwa re wielerklassieker aan de start te krijgen. De reden: ia Olympia's Ronde van Nederland willen de rennners lie ver geld verdienen in de criteriums. Niettemin zijn de organisatoren er nog in geslaagd 12 ploegen van 6 man aan de start te krijgen Daarmee bereikt de Ronde van Midden-Zeeland echter geen hoogtepunt in zijn bestaan. Inte°endeel. Nog nimmer kwamen er zo weinig renners aan de start voor deze klassieke wegwedstrijd over Zuid-Beve land Walcheren en Noord Beveland. 7(rajer twijfel zullen dan ook enkele "i;e ploegen de strijd zaterdagmid- beheersen. Natuurlijk zal vooral de Trico Noble-formatie op eigen bo dem wat willen laten zien en de kans is m°t denkbeeldig dat (na Miel Ver- straete Dies Kosten en Kees Priem) de-ronde weer een Zeeuwse winnaar bij*t Men weet het: de twee belang- EBDE Miel Verstraete had in 195! voor de tweede maal de mie van Midden-Zeeland kun nen winnen, maar hij liet zich in de koers omkopen door Dilc Groeneweg voor hel bedrag van 1550. Voor Miel Verstraete kwam die transactie op een winst van f159 te staan omdat een eventue le winst hem' f 200 opleverde. Uw ook zijn compagnon Dik Groeneiceü behaalde de zege niet omdat Barl Solaro zich mets aan bak ran alle afspraken en als eerste over de streep ging van een kopgroep van 13 man. Dik Groeneweg werd tweede en de arme Miel Verstraete vierde. En het plannetje zat zo mooi in elkaar, Tmpobeul Verstraete had iO kilometer voor het, einde eens ie krachten van de renners in de kopgroep vaar waarde getaxeerd en hij was tot de conclusie geko men dat er in de sprint weinig eer voor hem te behalen was. Dik Groeneweg en zijn ploeglei der zwaaiden eens driftig met de geldbuidel en een gebaar icas vol doende om te begrijpen wat de bedoeling was: Miel Verstraete zou in de laatste kilometers het tempo jlink opvoeren en in de laatste meters -i Dik Groeneweg over hem heen komen. Het mis lukte omdat ze buiten de sprint- snelheid van Bart Solaro gerekend hadden die zich rustig in het kiel zog liet meeslepen Elf jaar later zegt Miel Verstrate: „Ik had op mijn gemakje kunnen winnen. Ze hadden me nooit meer terugge pakt als ik er vandoor was ge gaan. Eerlijk :k heb me gewoon een beetje in moeten houden". Spijl van? „Wel nee. In die tvja had ik het geld hard nodig. Wat koop je nu voor een overwinning. Al die bekers en toestanden zeg gen me helemaal niets. Mijn vrouw houdt het wel een beetje bij. maar mij interesseert hel niets". Toch is dat niet helemaal waar want vol trots laat hij de gouden medaille zien voor het winnen van het landenklassement in de Tour de l'Avenir, die hij 1961 en l- .Iee^ fcle eerste maal werd mi 28e en de tweede lceer hiel. Met enige weemoed loont hij de 'oto waarop hij samen met Jan rnnssen, Henk Nijdam, Jan Hu- lens. Leo Knops, Kees de Jong m ie.x van Kruininge.n staal af- gepeeld. ..Toch wel een mooie ga, maar het is voorbij". Wie de wielerronde gaat winnen, staat nog niet vast. Wie echter de ronde wint van G. Grote collecties M. MEER SERVICE C. Centrum van Zeeland" reeds lang bekend, want door de samenbundeling van de mid denstanders in Goes wordt u het winkelen prettiger, voordeliger :n gemakkelijker gemaakt. Een GMC-lid is niet alleen herkenbaar aan de sticker op zyn win kel, doch tevens aan zijn goede service en PERSOONLIJKE bediening. De donkere, slanke Marian Bal uit Kwadendamme zal er onge twijfeld voor zorgen dat er in de Ronde van Midden-Zeeland nog sneller gefietst wordt. Want zij is de rondemiss en zal de winnaar kussen. Marian is geen vreemde linge in de wielersport. Haar broer Kees is inmiddels een ve dette onder de amateurs. En Kees Priem is één van haar meest be minde vrienden. rijkste troeven van Trico Noble zijn Toine van de Bunder en Wim de Waal. maar ook Jan Raas. die zowaar een etappe in Olympia's Ronde won, is niet kansloos. Het belangrijkste gevaar voor de Tri- co's schuilt waarschijnlijk in de Ket ting-ploeg met Piet van Katwijk (za terdag nog winnaar van de Ronde van Limburg), Klaas Balk (ook winnaar van een etappe in Olympia's Ronde), lid van de Hoek en Roy Schuiten. Op papier js de formatie van Caballe- "ro ook sterk: Marcel Pennings (vorig jaar winnaar van de Ronde van Mid den-Zeeland), Cees van Dongen, Rink Comelisse, John Cornelissen, Pé van Stralen en Dick Groen. Maar dit sei zoen hebben deze renners noch in de klassiekers noch in Olympia's Ronde veel kunnen presteren. MIDDELBURG Tal van evene menten staan op het programma ter gelegenheid van de 13e Ronde van Midden-Zeeland: Souburg vrijdagavond 6.30 uur: voorstelling van alle bui tenlandse en Nederlandse ploe gen die deelnamen aan de wedstrijden voor dames. Se cretaris Overkleeft: „Het heeft ons veel moeite gekost maar we hebben platen van alle volksliederen: Finland, Zwe den. Italië. Engeland, West- Duitsland en Nederland. Die worden allemaal gedraaid". Souburg vrijdagavond 7 uur start van de wielerwedstrijd voor dames. Middelburg vrijdagavond 10 uur: ontvangst door het ge meentebestuur van Middelburg in de burgerzaal van het stad huis. Goes zaterdagmorgen 11 uur: officiële ontvangst door het gemeentebestuur van Goes in de Korenbeurs aan de Grote Markt. Goes zaterdagmiddag 2 uur start op de Grote Markt van de 13e Ronde van Midden-Zee land voor amateurs. Middelburg 4 uur start van de Deltarit voor dames over 74 km van Middelburg naar Goes. 's-Heerenhoek zondagmiddag 1.30 uur start wielerkoers voor Op zes pagina's in deze krant schenken we aandacht aan dc Zeeuwse wielersport. Dit in ver- band met de Ronde van Midden- Zeeland die zaterdag we< wordt gehouden. DIES KOSTEN De Ronde van Engeland en de Ronde van Oostenrijk, die tegelijkertijd wor den gehouden, verhinderen dat twee van de sterkste Zeeuwse coureurs aan de start, zullen komen in Goes: Kees Priem (Frisol) en Kees Bal (Trico Noble) starten in de Ronde van Enge land. Daardoor is de ploeg van Frisol ernstig gehandicapt. Peter van de Donk is enkele malen dicht bij de zege m de Ronde van Midden-Zeeland geweest en hij is de belangrijkste man van Frisol nu Priem er niet is. Tot de favorieten moet ook beslist gerekend owrden Peter van de Kruijs uit Helmond. Deze renner die waar schijnlijk de kortste profcarrière ter wereld heeft gehad (hij was niet veel langer dan één maand beroepsrenner) is na een jaar nonactief te zijn ge weest weer bij de amateurs terug Amstel brengt ook enkele favorieten aan de start: Arle Hassing. Gerard Möhlman en Jantje Bakker. Vanzelfsprekend gaan vrijwel allé Zeeuwse renners van start. Niefc al leen in de merkenploegen (Frisol,1 Tri co Noble, Kavero) rijden Zeeuwen maar er zijn ook clubploegen van de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen en de wielerclub Theo Middelkamp De volledige lijst met deelnemers is elders in dit nummer gepubliceerd. KAPELLE-BIEZELINGE Dies Kosten, de tweede Zeeuwse winnaar van de Ronde van Midden-Zeeland in 1965, is toch tevreden. Weliswaar heeft een bescheiden profloopbaan hem geen gouden eieren opgeleverd, maar indirect heeft hij er toch een goed lopende modezaak (exclusief: „Ik verkoop geen rommel") aan overgehouden. Immers vooral door het winnen van de Ronde van Midden-Zeeland heeft hij zich een grote populariteit verworven, die hem nu goed van pas komt. Hij heeft er gretig gebruik van gemaakt en nu kunnen we getuige zijn van een geslaagd zakenman die we op een zaterdagmorgen ontwaren temidden van de papie ren: „De boekhouding moet ook gebeuren", zegt, de in een keurig pak gestoken. 27-jarige Dies Kosten. „Het is wel een hele omschakeling, maar het loopt in ieder geval goed." Het valt allemaal Oorzaak Behalve die populariteit komt hem nu ook de hardheid, die hij in de wieler sport heeft geleerd, te pas. „Ze belaze ren me niet meer. In liet begin was ik ook veel te week maar je komt er wel achter dat je bikkelhard moet zijn. Je krijgt in de wielersport niets cadeau". Ondanks zijn maatschappelijke succes denkt hij tocli wel eens met weemoed terug aan zijn actieve wielcrloop- baan. Het is tenslotte ook een hele omschakeling van wielrenner naar ■boekhouder'. Een overeenkomst is er volgens Dies Kosten in ieder geval wel: in beide beroepen krijg je het (ADVERTENTIE) niet cadeau. Het is bikkelhard wei ken. Redenen voor die lichte weemoed zijn er voor het grijpen. Dies Kosten leek immers als prof in de voetsporen van Jo de Roo te treden. Bij de nieuwelin gen en amateurs kwam hij als een van de grootste Zeeuwse talenten naar voren. Die klasse demonstreerdi Kosten met het winnen van de ronde- van Midden-Zeeland en de klassiekers de Omloop van het Volk en Ronde van Vlaanderen voor amateurs. Mei enige trots vertelt hij dat hij. in het laatste jaar bij de amaieurs, (in 1965' liefst 57 maal bij de eerste vijf reed en 13 maal als eerste over de streep ging. Een ander hoogtepunt in zijn loopbaan is de tweede plaats in Olym pia's Ronde van Nederland, achter Harrie Steevens. 20 jaar De grote oorzaak \an zijn gedeeltelijk falen bij de profs ziet hij in de slechte begeleiding bij de amateurs. Dies Kosten: „In mijn tijd moest je alles zelf uitzoeken. Er was geen en kele begeleiding. Op mijn 18e jaar kreeg ik een uitnodiging voor de ron de van Oostenrijk. Dat is natuurlijk belachelijk, maar als jongen vind je dat geweldig. Bij een val in die ronde brak ik mijn sleutelbeen en toen moest ik maar zien dat ik thuiskwam. Er was geen enkele hegeleiding Op eigen houtje ben ik toen met de trein, mentaal en lichamelijk gebroken, naar huis gekomen. Een andere oorzaak voor die wat mindere resultaten vindt hij het feit dat hij 'met angst en beven een berg zag naderen'. Dies Kosten: „Wanneer ik in de her gen wat beter uit de voeten had gekund dan was ik een redelijke prol' •geweest. Maar dat ging beslist niet. Kijk een kleine klim gaat nog wel: flat kun je op kracht doen. Het zegt ne bijvoorbeeld niets als ,je in Lim burg goed mcekan. Dat kon ik ook. Haar een echte berg dat is nog heel wat anders. Je ziet wal af in een bergetappe. Het is een specialiteit waarbij wellicht ook je lichaamsbouw een rol meespeelt. Die Spanjaarden en Italianen vlogen de bergen op en in de vlakke etappes zag je ze niet". Dies Kosten is wel teleurgesteld over de geringe aandacht die volgens hem. het profwielrennen in de Nederlandse pers krijgt. „Dat werkt niet stimule rend voor een jonge pas beginnende prof. Bij deamateurs worden er kran ten over je vol geschreven, maar daarna hoor je helemaal niets meer. Ga maar na: elke week grote verhalen over wielerronden voor amateurs. En wat lees je over de profs: vrijwel niets. Dat is op de lange duur fnui kend voor de wielersport. Deze sport kan echt niet zonder pro fessionalisme. Dat is ook een van de oorzaken dat zo veel jonge Nederland se profs die in hun gloriejaren bij de amateurs alle Belgen uit de wielen fietsten nu door diezelfde jongens naar het tweede.plan worden gefietst. De hegeleiding van 'de profs in België is veel beter en bovendien is er veel meer sfeer bij profwedstrijden. Je moet. hier alles zelf maar een beetje uitzoeken en dat is op de lange duur funest". Dies Kosten maakt even de b3lans op van alle goede Nederlandse amateurs uit zijn gloriedagen, die of langzaam van het toneel verdwenen zijn of op het ogenblik een onbetekende rol spe len. Een indrukwekkende lijst: Daan Holst, Wim Bubois, Leen de Groot, Riny Wagtmans. René Pijnen, Jan van der Horst, Harrie Steevens, Eddie Beugels, Evert Dolman, Leo van Don gen, Bart Zoet, Jan Harings en zo kan hij nog wel even doorgaan. Een lijst die Dies Kosten nog gemak kelijk aan kan vullen. Alleen René Pijnen en Rini Wagtmans hebben min of meer aan de verwachtingen vol daan. Pijnen heeft zelfs, nu Peter Post de wielersport vaarwel heeft gezegd, kans op een succesvolle loopbaan in de baansport met zijn koppelgenoot Leo Duyndam. Een opsomming die voor Dies Kosten veel zegt: „De KNAU laat de profsport maar een beetje links liggen. De resultaten van een dergelijk beleid kun je zien". Zeeuwse renners Mede door die mentaliteit is hij ook niet geweldig optimistisch over de toekomstkansen van de Zeeuwse topa- mateurs. Een uitzondering maakt hi.i: Kees Bal. Dies Kosten: „Let maar eens op. die jongen komt er. Hij is intelligent en heeft het karakter om zich in het profmilieu te handhaven. Bovendien heeft Bal koersinzicht en hij laat zich niet verleiden tot nodelo ze krachtinspanningen. Het is toch belachelijk dat Toine van de Bunder 80 kilometer alleen in een etappe van Olympia's Ronde gaat rijden en het is nog vreemder dat een ploegleider niet ingrijpt. Maar talent heeft Toine van de Bunder, anders win je na een dergelijke inspanning een paar dagen later geen etappe meer. Dan moet je boordevol klasse zitten. Met een goe de begeleiding had hij zonder meer Olympia's Ronde gewonnen". Een andere factor die volgens hem bepalend is voor de ontwikkeling van de Zeeuwse wielertop is de opvang bij de overgang van de amateurs naar de profs: „Jongens als Priem, De Waal en Van de Bunder zijn veel te veel verwend. Ze' verdienen nu al wat ik als prof verdiende. Daarnaast, moet, je niet dénken dat je net zo gemakke lijk bij de profs als bij de amateurs wint. Wat stelt nu het winnen van een of ander criterium voor. Natuurlijk, die -jongens hebben klasse, maar al die zeges zeggen zo weinig. Bij de profs zullen ze het. moeten bewijzen en dat is geen gemakkelijke opgave". Dies Kosten spreekt uit ervaring en verdiept zich weer helemaal in zijn werk: ..Het leven gaat door, er is geen w eg terug". Op 20-jarige leeftijd stapte hij over naar de profs en dat is eigenlijk nooit een grandioos succes geworden. Overi gens ook weer niet zo slecht want hij reed toch nog altijd 60 maal hij de eerste tien, en won eenmaal een crite rium. In juli 1970 stopte hij er mee. Dies Kosten: „Het ging gewoon niet meer. In het voorjaar liad ik een verkoudheid opgelopen en toen ben ik daar mee door blijven rijden. Je wilt tenslotte iets presteren, omdat er geld in het laatje moet komen. Maar ik ben er niet. slechter van geworden. Bij Gaballero had ik een redelijk contract en mijn manier van rijden was wel attractief. Tenslotte z-at ik bijna altijd in de voorste gelede ren. maar om bij de profs te winnen moet. je echt wel wat in je mars hebben. De leiding van Cabellero heeft echter altijd achter me gestaan door het geld van het contract geheel uit te betalen! De goed geproportioneerde Dies Kosten omzeilt de vraag, of er veel wordt omgekocht in de profwiel rennerij. Wat vaag antwoordt hij: „Ach er wordt veel over gepraat en geschreven maar in werkelijkheid valt het best mee. Je moet echt wel kun nen fietsen om bij de kop te horen. Natuurlijk gaat er wel het een en ander om in de wielersport maar Lang, met In die mate als er over Ook dit jaar zal de Provinciale Zeeuwse Courant tijdens de internationale Ronde van Midden Zeeland directe reportages verzorgen. Reeds op vrijdag zal in Souburg via de ge luidswagen de reportage worden verzorgd. Telkens zullen de berichten door de PZC wor den doorgegeven, zodat het ongetwijfeld tal rijke publiek in Souburg op de hoogte wordt gehouden DE VOLGENDE DAG Tijdens de lange omloop door Zuid-Beveland, Walcheren en Noord-Beveland op zaterdag middag zal de PZC BERICHTENDIENST met haar reportagedienst aanwezig zijn op het afwacht ingsparkoers in Goes op de Berg weg. Zodra de renners zijn gestart zullen de berichten gaan 'doorvloeien'. Het publiek in Goes zal dus, 'van minuut tot minuut' op de .hoogte zijn van het verloop van de koers. OOK HIER GELDT DUS WEER HET DEVIES: P. is PITTIG Z. is ZAKELIJK C. is CRITISCH EN SNELLE BERICHTGEVING In de ronde rijden enkele auto's van de PZC met mobilofoon mee, die in directe verbinding staan met Goes. In deze plaats zijn dus zoals gemeld de directe reportages te beluisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 17