de regering kiest voor een binnendijks baalhoekkanaal De Belgen zijn voor soort Baalhoex-examen gezet nb Eens met voorkeur raad voor de waterstaat rV^i Teleurstelling en blijdschap over keus Baalhoekkanaaltracé Verdronken Land Saeftinge ontving Belgisch bezoek nb Schweppes-Ginger Ale TRACE GROTE GEVOLGEN VOOR RUILVERKAVELING KIELDRECHT ts c WtfNSMCIOM1'" PROVINCIAl! ZEEUWS! COU»ANT 9 (Van onze Haagse redacteur). nrv HAAG De raati v00r dewater- L heelt rich met zeven tegen drie m,n uitgesproken voor een tan- «iiiks trace van het Baalhoekka- Nederlandse regering is het I nt! deze voorkeur. Bü de verdere onderhandelingen met België zal hel buitendijkse trace door het Verdrom ken Land van Saeftinge van nu af aan buiten beschouwing blijven. Over de aanleg van het Baalhoekkanaal zal het kabinet overigens pas een definitieve beslissing nemen als de onderhande lingen volledig zijn afgerond. De uitein delijke goedkeuring berust bij de tweede en eerste kamer. Minister Drees van verkeer en water staat heeft de inhoud van het in fe bruari gereed gekomen advies van de raad van de waterstaat bekend ge maakt aan de Nedex-landse onderhan delingsdelegatie, aan de staten-gene- raai en aan de Belgische minister van openbare werken. Behalve voor een binnendijks Baalhoekkanaal heeft de raad ook geadviseerd tot het meest noordelijke trace voor de bochtafsnij ding bij Bath. Ook hiermee is de Ne derlandse regering het eens. Het ad vies van de raad voor de waterstaat is ongeveer drie weken geleden be sproken door het kabinet. De regering vindt, dat het Land van Saeftinge van wege zijn natuurwetenschappelijke waarde en zijn betekenis voor het mi lieu zoveel mogelijk moet worden ont- ADVERTENTIE) de exotische kmgdrink Voor de aanleg van een binnendijks Baalhoekkanaal is ongeveer 700 ha (landbouw) grond nodig plus 60 ha buitendijks schorren- gebied. Er zullen 230 woningen moeten worden gesloopt. Het binnendijks trace heeft grote gevolgen voor de in uitvoering Kieldrecht. Een deel van de werken, waar- onder een gloednieuw gemaal bij Paal van 4,5 miljoen, is voor niets uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor de hoofdwaterloop naar het gemaal (3,5 ton), een aantal duikers 1,2 miljoen) en enkele broggen (2,5 ton). De afwatering en het wegenstelsel in het zullen volledig moeten worden veranderd. Wannefr het Baalhoekkanaal door Saeftinge wordt gelegd hoeft slechts een zeer klein gedeelte van het bedijk- to land ie worden doorsneden. Alleen het dorpje Paal zou dan moeten ver dwijnen plus 550 ha van het verdron ken land van Saeftinge. Door de aan- les van het Baalhoekkanaal komt het gebied aan de oostkant ervan geïso leerd te liggen. Overwogen wordt deze terreinen te gebruiken als bergplaats voor specie uit het kanaal. Later kan illt ecbied worden ingericht als groen strook tassen de Belgische industrie terreinen en het verdronken land van Saeftinge, Voorwaarden De raad voor de waterstaat heeft de regering eveneens geadviseerd over de voorwaarden die aan de aanleg van het Baalhoekkanaal moeten wor den verbonden. In het verdrag met België moet ondermeer worden vast gesteld, dat de waterkwaliteit binnen een bepaalde termijn aan met name te noemen normen moet voldoen. Ver der moetai er regels worden gesteld over een vorm van permanent overleg en zijn garanties nodig voor de nale ving van het verdrag. Andere zaken die in het tractaet moeten worden geregeld: 1 Er moet een arbitragecommissie worden ingesteld: I Met de werken mag pas worden begonnen als ae kwaliteit van het Scheldewater belangrijk is verbe urd; I Er moet aandacht worden be steed aan lucht- en bodemveront reiniging; B Er za! een integrale schadeloos stelling moeten worden gegeven. De betrokken gemeenten zullen in stmt moeten worden gesteld de sociale gevolgen van de uitvoering ran de werken op' MOEDERDAG een fantastische collectie BLOESES met o.a. Kerko en Dick Holthaus Breda Tilburg Goes Roosendaal Middelburg Er moet een groenstrook van meer dan 500 meter diepte worden aangelegd tussen Nieuw-Namen het Belgische industriegebied; Het (binnendijkse) gebied oosten van het Baalhoekkanaal moet als groenstrook worden inge richt. Voor het begeleiden van de plaatse lijke bevolking zal eventueel een bege leidingscommissie worden ingesteld. De regering heeft, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat, alle begrip voor de problemen van sociale en materiële aard die de eventuele aan leg van het Baalhoekkanaal zal opwer pen voor de plaatselijke bevol king. 250 meier Volgens de plannen zal het Baal hoekkanaal óp Nederlands gebied een bodembreedte krijgen van ca 250 me ter. De bodemdiepte zal 16.90 meter NAP bedragen. Bij Baalhoek is een grote zeesluis ontworpen met een lengte van 500 meter, een breedte van 64 meter tusen de kolkwanden en een drempeldiepte van —17,40 meter NAP alles geschikt voor zeeschepen tot on geveer 125.000 ton. Op Belgisch gebied staat het kanaal bij Kallo door middel van een sluis van geringere afmetingen in verbin ding met de Belgische Schelde. Het kanaal met de voorhaven zou op Nederlands gebied ongeveer 10 km lang worden. In principe is besloten aan beide einden van het kanaal (bij Baalhoek en Kallo) kokers aan te brengen ten behoeve van de noodzake lijke doorspoeling vain het kanaalbek ken en de dokken. Bij uitvoering van het project, dat voor rekening van België komt, moet gedacht worden aan een investering -"an ten minste 500 miljoen. De raad voor de water staat heeft bij het beoordelen van de plannen rekening gehouden met de op merking en beswaren van g.s. van Zeeland, gemeentebesturen, de vereni ging milieuhygiëne Zeeland, bedrijven, belangenorganisaties en particulieren. Deze 'organisaties kregen gelegenheid hun opvattingen op hoorzittingen naar voren te brengen. Bochtafsnijding Naar het oordeel van de raad voor de waterstaat heeft Saeftinge met zijn schorren en slikken ter grootte van 2700 ha een gróte natuurlijke waarde. Uit gegevens van Nederlandse cn Ecl- gische natuurwetenschappelijke in stanties is bekend dat het Land van Saeftinge een zeldzaam type levensge meenschap bevat, dat van groot be lang is voor het in stand houden van het evenwicht in het gehele milieu. Het is het enige schorrengebied van allure dat in het Deltagebied zal over blijven. Voor verschillende vogelsoor ten is het waarschijnlijk de laatste toevlucht in de delta. Het is niet alleen een belangrijk broedgebied, maar tevens een belangrijk tussensta tion voor trekvogels en een voedsel plaats voor duizenden vogels uit Noord- en Oost-Europa. Ook uit bota nisch oogpunt, namelijk voor zout- planten van mariene herkomst en oe verplanten uit het zoete gebied heelt het land van Saeftinge grote beteke nis, Voor vele wetenschappelijke insti tuten geldt het als een interessante plaats voor onderzoekingen, Onafhankelijk van de plannen voor een Baalhoekkanaal wordt al jaren gedacht over verbetering van de vaar weg in de Westerschelde ten zuiden van Bath. De toenemende scheepvaart op Antwerpen met steeds grotere schepen was voor de Nederlands-Bel gische Technische Schelde Commissie aanleiding het onderzoek te richtten op een meer ingrijpende verbetering dan alleen het verbeteren van de bocht zejf. De genoemde commissie kwam met het plan de bocht af te snijden door de noordelijke top van het Land van Saeftinge. Daarvoor be stonden twee mogelijkheden, die el kaar in technische zin weinig ontlie pen. Men koos voor de meest noorde lijke bochtafsnijding, die het Land van Saeftinge zoveel mogelijk onaan getast zal laten. De raad van de waterstaat heeft over dit plan gunstig geadviseerd. De bochtafsnijding van Bath leidt tot een verkorting van de vaarweg met ongeveer 3 kilometer. De breedte van de nieuwe route zal 400 meter op de bodem bedragen en de diepte onge veer 10 meter beneden gemiddeld laag water. Om nautïsch-technische rede nen zal liet nodig zijn het Nauw van Bath aan de benedenstroomse zijde af te sluiten met een 'beteugelingsdam'. gelegen op een pen van omstreeks halftij (ca NAP). Aan de boven stroomse zijde van het Nauw van Bath is in de daar geprojecteerde dam een onderwaterdrempel geprojec teerd waardoor een zekere doorstro ming door de oude geul in stand zal blijven. Alternatief Bij de plannen voor het Baalhoek kanaal maakt de raad van de water staat melding van een alternatief pro ject. Het is afkomstig van drie Delft- se ingenieurs, die voorstelden van het Baalhoekkanaal af te zien en in plaats daarvan vanuit het havengebied op de linker Schelde-oever een kanaal langs de oostrand van het Land van Saeftin ge te graven, dat zou moeten aanslui ten op de bochtafsnijding bij Bath. De scheepvaart bestemd voor zowel de; linker Schelde-oever als de rechter Schelde-oever zou dan niet afzonder lijk door respectievelijk Baalhoekka naal en bochtafsnijding van Bath va ren. maar uitsluitend van laatstge noemde vaarweg gebruik maken. Dit leek een aantrekkelijke oplossing uit een oogpunt van de waterhuishouding en de ruimtelijke ordening. De raad van de waterstaat liet de minister weten dat zijn commissies hieraan zelfs de voorkeur gaven, tenzij dit plan om technisch-nautische redenen op bezwaren zou stuiten. Uit nader uitvoerig onderzoek door rijkswater staat en de dienst van het loodswe zen is echter gebleken dat dit kanaal niet voor realisering in aanmerking kon komen. De raad van de water staat heeft zich met deze conclusie geheel kunnen verenigen. Het zou on der meer de vaarweg van de bochtaf snijding van Bath te zwaar belasten en er zouden zeer bezwaarlijke verkeers situaties optreden bij de splitsing van de scheepvaart van en naar de linker en rechter Schelde-oever. De plannen voor het Baalhoekka naal zijn zoals bekend gebaseerd op de Belgische wens om de nieuwe haven - en industrieterreinen op de linker Schelde-oever toegankelijk te maken voor grote zeeschepen. De Bel gische minister van openbare werken vroeg daarvoor in 1967 de medewer king van Nederland. De Nederlandse regering verklaarde zich in principe akkoord met de aanleg van het ka naal. Er zouden echter geen Neder landse belangen mogen worden ge schaad. In 1970 bereikte het Belgisch-Neder landse overleg het stadium, waarin voor wat betreft de technische aspec ten overeenstemming bestond over zo wel het Baalhoekkanaal als de bocht afsnijding bij Bath. Begin 1971 waren de voorbereidingen zover gevorderd dat een uitspraak moest worden ge daan over de tracés van beide vaar wegen. In de door rijkswaterstaat en de Rijksplanologische Dienst opgestelde nota, dié voor een adviesaanvrage aan de raad van de waterstaat werd voor gelegd, werden voor het Baalhoekka naal twee oplossingen behandeld: een binnendijks en een buitendijks tracé, beiden zo dicht mogelijk tegen de bestaande hoogwaterkering gelegen. Bij een binnendijks tracé zou zo weinig mogelijk land verloren gaan en zou het Land van Saeftinge vrijwel onaangetast kunnen blijven. Bij het buitendijks tracé zou een gedeelte van het Land van Saeftinge worden aangetast, doch van het binnendijkse land slechts een beperkt gebied wor den aangesproken. Het Baalhoekka naal wordt wat afwerking betreft het grootste in ons land. INBU8rzt& Zo wil de regering het Baalhoekkanaal laten lopen, binnendijks door Oost- ZeeuwschrVlaanderen. Be dikke zwar te lijnen geven het verloop aan van de bochtafsnijding bij Bath. Gestippeld is een alternatief plan van drie Delftse ingenieurs, dat volgens rijkswaterstaat en het loodswezen niet voor uitvoering in aanmerking komt. MR. VAN AARTSEN: AGRARISCHE BELANGEN ZIJN GEDIEND MET BUITENDIJKS TRACE VLISSINGEN De reacties gister avond op de keus voor een binnendijks tracé van het Baalhoekkanaal zijn in Zeeland even uiteenlopend als een half jaar geleden de standpunten over de twee alternatieve mogelijkhe den. „Deze keus stelt mij wat teleur", zo verklaarde gisteravond commissaris der koningin mr. J. van Aartsen, die nog eens in herinnering bracht, dat zowel de meerderheid van de staten als het college van gedeputeerde sta- HULST Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst heeft dinsdag morgen met een tiental Belgische journalisten, de Antwerpse sche pen van culturele zaken G. van Elewijck en directeur W. van de Berg van de koninklijke maat schappij voor dierkunde in Ant werpen een tocht gemaakt over de Westerschelde. Bovendien nam het gezelschap een kijkje bij het Verdronken Land van Saeftinge. De Belgische gasten waren een dag overgekomen om wat meer indrukkc-i te krijgen van dit ge bied. Zij stapten rond half elf in het haventje van De Paal aan boord van de Karma om z'o'n twee uur rond te varen over de Westerschelde. De tocht werd be sloten met een borreltje en een hapje. ten de voorkeur hadden uitgesproken voor een buitendijks tracé. Mr. Van Aartsen: „En ik weet wel dat men dan direct zal zeggen dat het gaat over aantasting van het Land van Saeftinge, maar dan wil ik er toch nog wel eens even op wijzen, dat een buitendijks tracé de ecologische waar de van het Land van Saeftinge niet zodanig zal aantasten, dat daarmee de betekenis van het land van Saeftinge in ernstige mate zou zijn aangetast. Verder geef ik de voorkeur aan het buitendijkse tracé, omdat dit naar mijn oordeel de agrarische belangen beter tot zijn recht zou doen komen, ik denk aan de waterschapsbelangen en verder is er dan nog de ruimte. Het binnendijkse tracé tast de ruimte van het Zeeuws-Vlaamse gebied nogal belangrijk aan". De keus voor een noordelijk tracé voor de bochtafsnijding bij Bath is volgens mr. Van Aartsen alleen maar toe te juichen. „Want dit werd door iedereen voorgestaan. Dat er verder bij de eventuele afsluiting van de onderhandelingen met betrekking tot bet Baalhoekkanaal voorwaarden zul len worden gesteld ten aanzien V3n water-, bodem- en luchtzuiverheid is op zichzelf ook iets wat aanbeveling verdient", aldus mr. Van Aarts- Geen verrassing „Op zich is het geen verrassing", reageerde burgemeester P. J. G. Molt hoff van Hulst. „Vanuit de wandel gangen wisten we al geruime tijd, dat het hier wel op neer zou komen. Toch zullen we wat de realisering van één en ander betreft wel moeten denken aan een periode van tien jaar. En in die periode zal er nog heel wat water door de Schelde vloeien". De burge meester, die stelde dat de keus voor een binnendijks tracé niet zijn per soonlijke voorkeur geniet, zei er overi gens wel blij mee te zijn „dat nu na maanden, bijna jaren van niet weten waar we aan toe zijn, van alsmaar praten over plannen een formele be slissing op tafel is gekomen. Er wordt dus toch in ieder geval op een plaats in ons land nog bestuurd. En daar- verheug ik me. Ik had allang Burgemeester M. Somers van Honte- nisse liet gehandicapt door moei lijkheden met zijn stem via zijn echtgenote weten dat hij wel blij was, dat er nu eindelijk een keus is ge maakt, maar dat Hontenisse voor een buitendijks tracé was. dit in verband met het behoud van de landbouwgron den. W. Goeman, secretaris gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap: „Zeer teleurstellend voor dc landbouw. Er gaat veel goede grond verloren. Vele goede landbouwbedrij ven worden radicaal doorsneden, het geen in een tijd van moderne bedrijfs voering funest is". De reactie van drs. W. J. Wolff te Kapelle, secretaris van de Stichting Het Zeeuwse Landschap: „Ik ben zeer met deze beslissing ingenomen. Het is precies, waarvoor wij al die tijd heb ben gepleit. Het is ook een teken, dat het de regering ernst is met het milieubeheer. Deze beslissing betekent een andere koers aan de tot dusver gevolgde. Men trekt blijkbaar de con sequenties, zoals die zijn gesteld in bet 'paarse boek'. Ik vind het een verheugende beslissing". Positief De heer G. M. P. Sponselee te Hulst, lid van de VerenigiEg Milieuhygiëne Zeeland en voorzitter van De Steit- kluut': „Het is zonder meer toe te juichen, dat men de kwestie van het behoud van Saeftinge positief heeft beoordeeld. Ook die keus van die noordelijke bochtafsnijding is bijzon der gunstig. Men heeft van alle kw2de het minst kwade gekozen en dat al leen al is reden om dik tevreden te zijn". Afgaande op de strenge bepalingen die in het tractaat zullen worden opgeno men kan het volgens de heer Sponse lee nog wel een langdurige geschiedenis worden. „Ik geloof namelijk niet dat België op korte of zelfs op middellange termijn in staat zal zijn om zelfs al aan de normale eisen van waterkwali teit te voldoen". BAGGERWERKZAAMHEDEN DREMPEL VAN BORSSELE VLISSINGEN Tot vrijdag 19.00 uur en op zaterdag 13 mei 1972 van 06.00 tot 18.00 uur zullen op de drempel van Borssele, in vak 1 A en B, onder houdswerkzaamheden worden uitge voerd, met behulp van de sleephop perzuiger Transmundum II'. De sleep hopperzuiger vervoert regelmatig de gebaggerde specie naar de haven van Vlissingen-Oost. Htrs al- fe5uirne 6011 publiek geheim dat had Pr in ™hü?g zou opgaan. Minister Drees zelf voorW^i fr. vorig jaar ziJn persoonlijke het dan Jn doorschemeren. Maar nu is gek<£ vSr da.raad Y.an de waterstaat heeft de reaerine binnendiiks' Baalhoekkanaal en de KK** d!e voorkeur. En het tracé voor KhelS-de vaargeul van de Wester- noordeliik- vU,S vrij ^nvoudig lag zal zo nu dooïïe^pri- i komen" De kogel is dus lagen mPf Sn blJ de voortgaande onderhande- mojecten zal d-e ultvoeririg van beide gaan. deze bas'sgegevens worden uitge- SvaEfdSr't deze Baalboekkwestie dus de SdUrSe^inra°rgeSlaKen naar de kant van binnenkant «srl/il rnefc kanaal aan de van oostelijk 7ppf zeeiV6rin£- door bet poldergebied ste 335 Zt™ch;,Vlaanderen dus, is de hoog- schorren- en slikkpn^w J3" het 1,611011,1 van het Hes liggen vüor rip l Saef,irige. De reac- kringen die Tieh k-- and- Euige opluchting in de nen om hot,^zooder sterk hebben ingespan- redden. nen om w «.i zonder sterk hebben 1 "tatttSS1' nauuurgebied te Toth heelt ri.t, mK rame de landbouw. •«eraaït h« heeÏÏ, in "e taad gen'yk de gemene lijn ook binnen de raad van de waterstaat doorgetrokken. Min of meer tot een uitspraak gedwongen leverde de streek zelf op een hoorzitting in Hulst destijds ook een bijzonder verdeeld beeld op. Men was het eigenlijk alleen maar eens op dit punt: liever helemaal geen kanaal. Maar toen bleek dat men met een dergelijke houding bij een kennelijk onver mijdelijke keuze tussen twee naar voren geschoven tracés slechts onduidelijkheid zou achterlaten, trad er een scheiding op. Landbouw, waterschappen en ruilverkaveling aan de ene kant; de natuurbescher ming aan de andere. Ook het provinciaal bestuur kwam met een verdeeld standpunt voor de draad. Een meerderheid uit het college van gs koos uiteindelijk toch voor een Baalhoekkanaal over de rand va.n Saeftinge en een minderheid sprak zich uit voor een binnendijks tracé. Het was eigenlijk al meteen een gegeven dat na een dergelijk gespleten standpunt van de streek zelf de bedekte voorkeur uit 't gezamenlijke rapport van de rijkswaterstaat en de rijks planologische dienst een prominente rol zou gaan spelen. Vooral het zware accent dat in landelijke natuurbeschermings kringen was gelegd op het behoud van Saeftinge en wat daarvan tussen de regels van het rapport, naar boven kwam. Tekenend was in dit opzicht ook de uitspraak die minister Drees zich twee maanden na de hoorzitting liet ontlokken op een persconferentie in Brussel: „Het gaat toch wel heel sterk om de keuze tussen een klein agrarisch gebied met wat kleine dorpen tegenover een gebied, het verdronken Land van Saeftinge, dat in het Westeuropese delta gebied uitzonderlijk is geworden". In de raad van de waterstaat heeft Saeftinge per slot van rekening de belangrijkste rol gespeeld: de bewoordingen, waarmee het unieke karakter ervan in het advies wordt omschreven, geven in dit opzicht aan hoe de kaarten zijn geschud. Uit de adviestekst blijkt verder dat de raad van de waterstaat nog een opvallende poging heeft onder nomen om aan de keus tussen de beide tracés binnendijks of buitendijks te ontkomen. De voorzitter van de hoorzitting, ir. M. A. Geuze, had al eerder laten weten dat het adviesorgaan zich niet strikt en star zou bepalen tot de voordelen en bekeken L Cl ■S bekeken nadelen van de twee keuzemogelijkheden, maar dat ook andere suggesties op hun waarde zouden wor den onderzocht. Het blijkt nu dat dit geen loze toezegging is geweest. Het alternatief van drie Delftse studenten een bochtafsnijding met een kanaal richting Antwerpen er achteraan is erg precies onder de loep genomen. De raad van de waterstaat, heeft het aanvankelijk zelfs beschouwd als het ei van Columbus om uit de moeilijkheden te komen. Men kende er een algemene voorkeur aan toe. Nader techniseh-nautisch onderzoek van rijks waterstaat en loodswezen heeft tenslotte moeten uitmaken dat. het 'studenten-alternatief' geen haalba re kaart bleek te zijn. De knoop is daarna doorge hakt ten nadele van het betrokken landbouwgebied, de dorpjes achter de dijk. ten koste zelfs van nog pas uitgevoerd ruilverkavelingswerk en een project als een splinternieuw poldergemaal. De voorkeur van het kabinet voor een binnendijks tracé van een Baalhoekkanaal betekent overi gens nog Gp geen stukken na dat de Belgen nu a\ op korte termijn de eerste spa voor dit kanaal en voor de afsnijding van de Bocht van Bath in de nog heel wat water door de Westerschelde naar zee grond kunnen steken. Voordat het zover is, zal er worden afgevoerd en dat water zal een stuk schoner moeten worden. Populair gezegd komt het daarop wel ongeveer neer, vrat Nederland van de Belgen vraagt, wil het voor beide projecten ooit tot een definitieve Nederlandse toestemming komen. De eisen zijn niet voor tweeërlei uitleg vatbaar. In het traktaat met de Belgen over deze affaires zal moeten worden vastgelegd dat de Belgen pas aan de uitvoering mogen beginnen, wanneer de kwaliteit van het Scheldewater aanzienlijk zal zijn verbeterd. Er moet bovendien een arbitragecoijunissie komen, een integrale schadeloosstelling voor gedupeerden door de werken en dan wil Nederland ook de nodige garanties op het gebied van grensoverschrij dende lucht- en bodemverontreiniging. Kort en goed komt het er toch wel op aan, dat Nederland de Belgen voor een soort examen zet. Het hele verdere verloop van de onderhandelin gen op de Belgische houding ten opzichte van eisen kan op langere termijn en in ander verband zelf als een test van wederzijdse toezeggingen worden ge- Een voorlopig standpunt dus van de Nederlandse regering. Definitieve knopen worden pas doorgehakt, wanneer duidelijk is hoe er vanuit België op deze eisen wordt gereageerd. Overigens is de Nederland se houding in al haar voorlopigheid duidelijk ge noeg. En wie de laatste tijd in België zo eens een visje uitgooit over het 'geval Baalhoek' krijgt toch wel de indruk dat men daar beseft: het is de Nederlanders menens. Steeds vaker wordt van Bel gische zijde uit naar voren gebracht dat er echt flinke sommen geld zijn uitgetrokken om de hele afvalwaterproblematiek aan te pakken; dac er zui- veringsmaatschappijen in oprichting zijn, die een eind moeten maken aan de laat-maar-lopen-politiek; dat er strenge eisen worden opgelegd aan nieuwe industrieën en dat zelfs met subsidies wordt gepoogd om de verouderde bedrijven milieu-tech nisch te saneren. In de komende jaren zal blijken in hoever deze beloftes in verstrekkende maatrege len worden omgezet. Er is tenslotte nog eens een kanaal geweest dat honderd jaar 'in de molen' heeft gezeten. En sindsdien zijn de problemen er niet eenvoudiger op geworden. KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9