Andere opzet Ideeschets 'Valkenisse' Twee agenten gewond bij Vlissingse rellen LANDSCHAPSRESERVAA1 ZUID-BEVELAND WIL DE VERVUILING AANPAKKE José J. betrokken bij de overval op wisselkantoor Sas Twee tot tien maanden cel geëist tegen jongelui die twee bejaarden overvielen 2 GEEN SLUIZEN MEER IN DE WESTERSCHELDE Jeugdige inbrekers in Hulst gegrepen ALMANAK GOESENAAR GEDOOD BIJ BOTSING ZUID-MOLUKKERS BEKOGELDEN BAR MET STENEN POLITIE VOERDE CHARGES UIT MET WAPENSTOK 'De bevolking moet veel milieubewuster worden Herdenking op militair kerkhof in Kapelle OVERVALSTER BANK TE HULST Binnenkort al demonstratieve opruimingsactie BLOUSES ruiten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG NA GESPREK MET IR. J. ZUURDEEG AXEL De initiatiefnemers van de 'Ideeschets Valkenisse' voor een industriegebied in de Wester- schelde stappen af van hun idee de Schelde af te sluiten via een stuw- en sluiscomplex. De vaste oeververbinding, die op de tegen woordige schets wordt gevormd door een brug en het sluizencom- plex, zou dan vervangen worden door een brug-tunnel. In de nieu we opzet wordt wel vastgehouden aan het inpolderen van de 'Platen van Valkenisse', al zou dit toe komstige industriegebied wel eens wat kleiner kunnen uitvallen dan de 1500 ha die nu is gepland. De initiatiefgroep rond de ideeschets gaat zich verder beraden op mo gelijkheden om Antwerpen zonder sluizen in de Westerschel- de en een Baalhoekkanaal toch een goede verbinding met de zee te geven. De wijzigingen die op stapel staan zijn een gevolg van een gesprek dat de heren E. Roco, J. Runneboom en M. L. M. Ysebaert van de coördinatiecommis sie rond de 'Ideeschets' vrijdag in Mid delburg hebben gehad met ir. J. Zuur deeg, hoofdingenieur-directeur van rijkswaterstaat in Zeeland. De heer Zuurdeeg deelde toen mee dat de schets zoals die er nu ligt niet eens een nadere studie waard is, als men blijft uitgaan van het afsluiten van de Westerschelde via een sluizencomplex. Rijkswaterstaat vreest grootscheepse verzilting en verzanding van het water wanneer de schets met sluizen wordt uitgevoerd. T>at is een utopie', aldus de heer Zuurdeeg. Een andere vraag is wat de gevolgen zullen zijn van een inpoldering voor de komber- ging van de Schelde. Deze zaak alleen al zou een forse studieperiode vergen. Positief De heer Roco, na afloop van het ge sprek met rijkswaterstaat: 'Ik ben blij met de positieve sfeer die er in Mid delburg ondanks alles toch heerste. We hebben de heer Zuurdeeg duidelijk gemaakt dat het ons in de eerste plaats gaat om een alternatief voor in dustrialisatie bij Ossenisse of Baai- hoek. We zullen gaan studeren op mo- HULST De rijkspolitie in Hulst heeft vrijdag drie jeugdige Hulstema ren aangehouden in verband met een inbraak in de kantine op het voorma lige vliegveld in Hulst in oktober vorig jaar. De 18-jarige R. v. D., de 17-jarige H. M. en de 18-jarige T. v. G. hadden daarbij een aantal tinnen bekers en wat glaswerk gestolen. Een gedeelte daarvan hebben ze in de Moerschans bij Hulst gegooid, een ander gedeelte is bij huiszoeking gevonden bij R. v. 23. De drie jongelui zijn na het ver hoor op het politiebureau naar huis gestuurd. Tegen hen zal proces-ver baal worden opgemaakt. De zaak kwam aan het licht nadat de politie in Hulst er vorige week in slaagde twee jeugdbendes op te rollen. Ver wacht wordt dat die aanhoudingen tot de opheldering van nog meer inbra ken en diefstallen zullen leiden. (ADVERTENTIE) .eeuwse Dochter De dochter van een onzer kennis sen is sinds kort in het gelukkige bezit van een vriend. En iedereen feliciteert haar met deze jongen, zo meldde de vader, want het schijnt een benijdenswaardig ob ject te zijn. Gisteren kwam het meisje met de mededeling dat zij naar een feest moest, maar dat ze om één uur thuis zou zijn. .En daar moet je het dan maar mee doen," zo verzuchtte de va der. ..Gelukkig valt er morgen een hele last van me af." zo ging hij opgelucht verder. ..Want dan wordt mijn dochter vijftien" gelijkheden om het inpolderen van de platen toch door te laten gaan. Dat weegt voor ons erg zwaar. Verder is ons duidelijk geworden dat het Nauw van Bath niet- de enige flessehals is in de Schelde: Ook de Wielingen vormt een drempel.' BERGEN OP ZOOM Bij een fron tale botsing tussen een personenwa gen en een truck met oplegger is vrijdagmorgen omstreeks kwart over zes in Bergen op Zoom de 21-jarige J. Pijpelink uit Goes om het leven geko men. Volgens de bestuurder van een vrachtwagen die achter de Goesenaar in de richting Bergen op Zoom reed zou hij op de Wouwse„Straatweg met zijn auto plotseling naar links zijn uitgeweken, waardoor hij frontaal met de truck botste, die werd be stuurd door de 27-jarige J. P. uit Woensdrecht. De personenwagen werd totaal verpletterd en door de truck over een lengte van 20 meter meege sleurd. Het slachtoffer overleed in het Lievensbergzïekenhuis te Bergen op Zoom. 'Zanglust' in voorronde van VARA-wedstrijd BRESKENS Vrijdagmorgen heeft I het bejaardenkoor 'Zanglust' uit Bres-; kens in het repetitielokaal van 'Goe- dertijt' een aantal liederen ten gehore gebracht voor een uit vier personen bestaande jury van.de VAR A-televisie. Door het gehele land luistert de jury naar koren, waarvan er acht kunnen deelnemen aan de finale, die 20 mei in de televisiestudio te Hilversum worden gehouden. Het koor werd be geleid door mevrouw H. Brouwer- Verduijn en de heer J. van Luyk (riool). POLITIE RUKTE UIT MET COMMANDOWAGEN VLISSINGEN De binnenstad va Vlisslngen is vrijdagavond tegen half twaalf opgeschrikt door relletjes in de buurt van het BeUamv. .k waarbij twee agenten en een jongeman werden gewond. Hoofdagent H. P. liep waar schijnlijk een gekneusde rib op en zijn collega hoofdagent J. K. heeft naar alle waarschijnlijkheid een lichte her senschudding. De politie was om ongeveer half twaalf uitgerukt omdat Zuid-Molukse jonge ren café-bar 'Long-John* binnen wilden dringen en de zaak met stenen beko gelden. Commissaris van politie in Vlisslngen J. van Marion schakelde on middellijk alle personeel in dat met een commandowagen de andere politie mensen te hulp kwam. Ook de mare chaussee en de marinepatrouille ver leenden hulp. Na de komst van de ver sterkte eenheden vluchtten de onge veer 25 Ambonezen naar de Boulevard en verspreiden zich later over geheel Vlissingen. Voordat de politie verschenen was, waren er bij schermutselingen tussen de eigenaar van de bar en zijn werk nemers en Zuid-Molukkers reeds enke le klappen gevallen. Barhouder J. P. had een klap met een leren riem ge kregen en een van de personeelsleden had verschillende klappen en trappen gehad waardoor hij hevig bloedde. Eigenaar J. P. was nog duidelijk ont daan ovër de hele gang van zaken. De politie heeft'volgens'fiem véél te laat; ingegrepen om een dreigende rel in de kiem te smoren. „Vanavond moesten de bezoekers 3,50 betalen omdat de VARA-Drive-In dis cotheek een avond verzorgde. Om kwart over tien kwamen er vier Zuid- Molukkers naar binnen die niet wil den betalen. Ik heb toen gezegd dat er deze avond entree geheven werd en dat ze hls ze niet wilden beta len, de zaak moesten verlaten. Dat de den ze na veel aarzelen en het slaken van beschuldigingen, terwijl ze uit riepen dat ze spoedig met een hele boel kameraden terug zouden komen. Ze zeiden dat ik discrimineerde en maakten me voor van alles en nog wat uit". Ik kreeg nog een stomp in mijn maag en gaf een klap terug". wen als er iets mis ging. Van half elf tot half twaalf posteerden zich onge veer 25 Zuid-Molukkers voor de bar Long John onder het slaken van aller lei verwensingen. J. P. had zich in de ingang van de bar geplaatst en pro beerde de opdringende massa van het lijf te houden en de toegang tot het ca fé te weigeren. Volgens de eigenaar KAPELLE Heden, zaterdagmiddag, vindt op de militaire begraafplaats in Kapelle een herdenking plaats van de gevallenen. Er zullen onder meer kransen worden gelegd door de Fran se ambassadeur en door oud-strijders. Ook de burgerij wordt in de gelegen heid gesteld om de herdenking bij te wonen. heeft hij in die periode driemaal de politie gewaarschuwd die echter niet kwam. Om ongeveer half twaalf wilden de Zuid-Molukkers binnendringen en gooiden stenen door de ruit van de bar. Ook een ruit van de optiek Hardy sneuvelde onder het geweld van de ste nen. Vijf minuten na het ingooien van de ruiten arriveerde de politie met een commandowagen met agenten met wa penstok en helm die de Zuid-Moluk kers naar de boulevard dreven. Van daaruit verspreiden de Ambonezen zich over geheel Vlissingen. Ook de marechaussee te Vlissingen ver leende hulp. Onrustig Van half twaalf tot zeker half twee 's nachts is het onrustig geweest in Vlissingen en patrouilleerde de politie en de marechaussee in geheel Vlissin gen. Ook commissaris van politie J. van Marion was aanwezig om de zaak in ogenschouw te nemen. Op het Bella- mypark was een hele schare nieuwsgie rige jongeren aangekomen die een poli tieauto in het plantsoen duwden. Kookpunt Hierna is de hele zaak tot een kook punt gedreven. P. spoedde zich per soonlijk naar het politiebureau om hulp te vragen. Hij kreeg daar volgens hem te horen, dat hij moest waarschu- SAS VAN GENT De overvalster van de Raiffeisenbank in Hulst, J. J. uit Ninove (België), blijkt ook betrokken te zijn bij de overval op een wisselkan toor aan de grens bi.j Sas van Gent. De vrouw en haar vriend R. C., eveneens uit Ninove, zijn inmiddels gearresteerd. De bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijkswacht uit Aalst hield al eerder D. U. uit Meerheke aan. in Terneuzen werd de daar wonende Belg L. V. ingerekend. V. zal maandag voor de officier van justitie in Middelburg worden geleid. De bediende van het Verex-wisselkantoor in Sas van Gent. dat in de nacht van 13 op 14 april van dit jaar werd beroofd van 1500,-, heeft, intussen twee van de vier verdachten herkend als overvallers. Het onderzoek in deze zaak is uitgevoerd in nauwe samenwerking tussen de bijzondere opsporingsbrigade van de rijkswacht in Aalst (B.) en de rijkspoli tie. Adjudant A. N. van der Wal ran de districtsrecherche van de rijkspolitie in Middelburg, die vrijdag de in Terneuzen gearresteerde Belg heeft verhoord, vertelde vrijdagavond dat één van de vier verdachten intussen heeft hekend. Wie dat is wilde hij niet zeggen. „Er zijn trouwens weer evenzoveel ontkennin gen". De drie in België aangehouden verdaohten zijn ingesloten in Dendermonde, de man die in Terneuzen werd gearresteerd zit daar opgesloten in het politie bureau. De overvalster van de Hulster Raiffeisenbank. José J., kwam 7 maart vrij uit de vrouwengevangenis in Rotterdam, nadat ze drie maanden celstraf had uit gezeten. Ze is intussen getrouwd met. een Belgische miljonair. De vrouw, die Nederlandse is, dreef ook een café in Meerbeke. YERSEKE Het Landschapsre servaat Zuid-Beveland zal de ver vuiling hard aanpakken. Er ko men acties, die gepaard zullen gaan met de uitgave van affiches en brochures. Publiciteitsman Re- né Kleingeld vertelt: „Wc willen de bevolking wat milieubewuster gaan maken. Het moet zo zijn dat er straks mensen bij ons komen, die zich ook ergeren aan de vervuiling van bijvoorbeeld de wecltjes. Met elkaar kunnen we er dan iets aan gaan doen. In eik geval zullen we binnenkort wel op een demonstratieve manier de weeltjes op gaan ruimen". De leden van het Landschapsreser vaat noemen zich 'gewoon men sen uit de bevolking, die daad werkelijk willen proberen het landschap schoon te houden? Ge tuige de reacties, die er sinds de officiële oprichtingsdatum zijn binnengekomen, ruim tweehon derd, zijn er heel wat mensen van overtuigd dat er iets gedaan moet worden aan de vervuiling van het landschap. René Klein geld: „Het iijkt er echt op dat de- gemeente Borsele het nauwelijks kan schelen of er iets door het ongeoorloofd storten van vuil verpest wordt. Overal kom je huisvuil tegen. Vaak zomaar op grote hopen neergegooid. Niet al leen de eigen bevolking, maar ook de dagjesmensen doen er aan mee". Er zijn nu binnen het Landschaps reservaat verschillende werkgroe pen in het leven geroepen die onder andere die vervuiling doel treffend willen aanpakken. René Kleingeld: „De vereniging beoogt datgene te doen wat de gemeen ten niet willen doen. Alle leden worden dan ook opgeroepen om, als er iets op het gebied vervuiling gebeurt, dat te staï; ren, zodat er werk van geisi kan worden. Overigens is het «I niet altijd zeker dat er dan Hf pen worden ondernomen, ra laatst werd ook door vijf nvra; gesignaleerd dat een boer t onder aan de dijk stortte, T« de politie hem vroeg of hij gedaan had, zei hij nee en te- mee was de kous af. En In waren er toch nog altijd t! getuigen". Maar de leden van het üti schapsreservaat blijven prote Inmiddels is er ook een wit groep bezig een onderzoek nu een definitie voor een Landshp reservaat. Men hoopt op lts manier een steentje bij te dragen aan het tot-st3nd-ta van een wet op het Landsdag reservaat, zoals die onder ook in Engeland bestaat. Foto: Dat er genoeg werk kot de leden van het Landsdüjs servaat bewijst deze foto, gexe- ten in Zuid-Beveland. ROOFOVERVAL EN REEKS INBRAKEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MET VUURWAPENS IN SAS VAN GENT MIDDELBURG Van een lange reeks feiten die aan vijf jongemannen uit Zeeuwsch-Vlaanderen vrijdag voor de rechtbank te Middelburg werden ten laste gelegd, werd de roofoverval op twee bejaarde mannen het zwaarste aangerekend. Dat bleek zowel uit de uitroep van de president van de recht bank mr. P. van Empel: „Een overval op twee weerloze ouderen door nota be ne mensen uit de eigen streek", als uit het requisitoir van de officier, mr. Th. Lebret. Deze merkte nog schamper op: „Hier gingen stoere jongens te keer tegen alleen wonende en in hun slaap gestoorde bejaarden". De jongemannen hadden in verschil lende combinaties, nu eens met zijn drieën, dan weer met zijn tweeën of zelfs alleen geopereerd. Voor deze ge varieerde feiten werd vrijdag tegen hen door de officier al even gevarieerde straffen van twee tot tien maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist, De oven-al op de twee bejaarden in Sas van Gent, 87 en 82 jaar oud. werd gepleegd door F. van de V. uit Terneu zen. A. van B. uit Koewacht en J. J. uit Terneuzen. De drie overvallers, die zich hadden vermomd met onder meer lap-, pen en een zonnebril, waren ook in bet bezit van vuurwapens: een flobertge- j weer en een karabijn. Ze kwamen het I huis binnen door luiken kapot te slaan. In totaal maakten ze de twee oude mannen 320 gulden 'afhandig. De officier noemde het in zijn requisi-l toir het opvallendste, dat bij de jonge-1 lieden geen criminogene factoren wa ren aan te wijzen. Noch in hun opvoe-] ding. noch in hun werkkring was eenl aanknopingspunt voor hun gedrag tej vinden. De meest waarschijnlijke aan-; leiding achtte hij een te vlotte manier j van geld uitgeven. Volle pond Mr. Lebret verzocht de zaak tegen Van B. aan te houden om hem een psychia trisch onderzoek te laten ondergaan. Tegen Van de V., die hij een van de initiatiefnemers, ook tot de overval, noemde, vorderde de officier het 'volle pond': een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van iien maanden met. aftrek van voorarrest. Tegen J.. die er volgens mr. Lebret 'toevalligerwijze' was bijge komen, luidde de eis een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van zes maan den, eveneens met aftrek van voorar rest. Vervolgens behandelde de officier het 'groepswerk'. Zo hadden Van B. eni Van de V., samen met J. van H. en H.| F., eveneens uit Terneuzen. inbraken ge- pleegd in Terneuzen en Sluiskil. Het1 viertal verschafte zich bij de Hema in Terneuzen toegang door een achterdeur te forceren. De buit in dit. warenhuis' bedroeg niet minder dan 2300 gulden Zonder Van H. togen ze in Sluiskil aan het werk waar een inbraak 843 gulden en een radio opleverden. Van H. stal bovendien in Rotterdam een auto. die hij 'nodig had' om naar Terneuzen te rijden. Ook in deze zaak vroeg de offi-, cier. wat, Van B betrof aanhouding voor het. psychiatrisch onderzoek. De; verdere eisen luidden: tegen Van de V. twee maanden onvoorwaardelijk met aftrek en tegen Van H. eveneens maanden met aftrek. Voor een derde serie feiten, die de of ficier als 'common place'-gevallen be titelde. moesten alleen Van B. cn Van de H. zich verantwoorden. In Sas van. Gent pleegde het tweetal een inbraak in het kantoor van de Cebeco waar het hun gelukte een kluis open te krijgen en daaruit een zakje met geld weg te In dezelfde plaats verschaften ze zich toegang tot een sex shop annex elektri citeitswinkel. De jongemannen kwamen hier binnen via een garage en een dak raam. De buit. bestond uit. films, boe ken en tijdschriften die later bij hen 'huis werden teruggevonden. Ook de buiten van de derde inbraak werd later teruggevonden. Die bestond onder meer uit luchtbuksen, alarmpistolen en lucht- pistolen afkomstig uit de winkel van M. in Axel. Terwijl zoals in andere ge vallen de zaak tegen Van B. wordt aan gehouden. verzocht de officier Van de V. voor zijn aandeel in dit alles nog eens te veroordelen tot een onvoorwaar delijke gevangenisst raf van twee maan den met aftrek van voorarrest. Verdediger mr. G. J. de Groot, conclu deerde eveneens dat problemen van fi nanciële aard tot de daden haclden ge leid. „Daarvoor hebben ze zich toch min of meer aanvaardbaar gedragen Door een in feite ongelukkige samen loop van omstandigheden zijn ze met elkaar in aanraking gekomen". Aldus mr. De Groot, die zei 'geschrokken' te zijn van de hoge eisen van de officier, lemeer omdat er volgens hem nog goe de kansen bestonden dat. de jongeman nen positief contact met de maatschap pij herstelden. Uitspraak op 19 mei. 1 Zomerhuisjes Dc officier, nu mr. C. G. S. F. Keyser, vorderde vrijdag tegen een viertal woonwagenbewoners elk een onvoor waardelijke gevangenisstraf van tien weken met aftrek van voorarrest, voor onder meer inbraken in zomerhuisjes in Nieuwvliet cn Groede en in de sui kerfabriek in Sas van Gent. W. S. B uit het woonwagenkamp van Terneuzen en P. J. M. en P. M. uit het woonwagenkamp van Hulst, pleegden de inbraken In de zomerwoningen. Ze bleken daarbij vooral belust te zijn opi antiek. De buit bestond onder meer uit1 kannetjes, glazen en koperen voorwer pen. Om dat alles te verkopen begaven ze zich naar Eindhoven. De dag was echter zo vermoeiend geweest, dat het drietal in de auto op het woonwagen kamp van Eindhoven in slaap viel. De politie ter plaatse, kennelijk met, een 'goede neus' onderzocht de auto en vond de gestolen voorwerpen. B. moest zich vrijdag voor nog enkele diefstallen, die hij samen met C. E. van P.. afkomstig uit het woonwagen-1 centrum van Sluiskil, had gepleegd. Het ging hier om een baal suiker uit., een suikerfabriek en koperen grondka-l bel uit een nissenhut. Mr. P. C. Adriaanse die het als verde diger voor het viertal opnam, drong aan op een zo kort mogelijke vrijheids straf ook al omdat. het. voor woonwa genbewoners. zo gewend aan de vrij heid, wel bijzonder zwaar moest, valler om gevangen te zitten. (ADVERTENTIE) Openings aanbieding in moderne Normale prijs 25.- NU 19,95 Breda Tilburg-Goes Roosendaal - Middelburg WIJZIGINGEN IN FEESTPOGRAMMA ROND STADHUIS TERNEUZEN Er zijn enkele kleine wijzigingen in het feestprogramma rond de opening van het nieuwe stad huis in Terneuzen. De kinderoptocht. op dinsdag 9 mei start met om half 7 maar om half 8 's-avonds en dan niet vanaf de Esdoomlaan maar vanaf de Zuidlandschool. De rijkspolitie te wa ter zal met alle mogelijke materiaal oresent zijn aan de Schuttershofweg, de gemeentepolitie parkeert auto's en andere spullen op het. terrein voor het politiebureau en de slot,taptoe op vrij dag 12 mei gegeven door het muziekkorps van de gemeentepolitie in Maastricht start niet om half 10 maar om half 8. 'De Kriekeputte in Oostburg Het poppentheater Te K® uit Hulst komt vanmiddag®, naar de instuif in de O;®®' I school in Oostburg. De begint om drie uur. PLAATSELIJK EES B0 In het algemeen veel bw®* plaatselijk een bui. ZffMKfW zuidoostelijke wind. Mitto raturen omstreeks 16 gro® VOORUITZICHTEN 100R/OM: EN MAANDAG ,a Zonnige perioden, bljn.1 o«a-_ en temperaturen in hetalgwt® normaal. Weersvooruitzichten in CUien deld over Nederland. Voor zondag: aantal urenzKW min. temp.: van ongeveer 3 graden boven normaal: max. temp.: van ongeveer:». 4 graden boven normaal: kans op een droge penooe i»" stens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog e procent. P Voor maandag: aantal uren min. temp.: van mnw» 3 graden boven normDliL' max. temp 0 tot 4 granen maal: -«j i kans op een geheel droog procent. gj zon »n "^2 op onder JP jj 7. 04.59 20,15 04:98 20.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2