Verdeel de stedelijke voorzieningen over Axel-Hulst-T erneuzen" Veere herdenkt 3 dagen de komst van de geuzen „In het onderwijs moet meer op de mens worden gespeeld" gewest moet zorgen voor verdeling „POSITIEF STAAN TEGENOVER REORGANISATIE BRANDWEER" OPEN DAG IN DE RUYTERSCHOOL EN DE 'MACHINISTENSCHOOL' en Grote Kerk AFSCHEID VAN GOESE LTS Onderwatersporters achter actiegroep 'Oosterschelde' In onze showroom worden SieMatic 1 droomkeukens een betaalbare werkelijkheid. jjjSDAG 25 APRIL 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURANT 7 99 VOORZITTER KVK ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN - Voorzitter F. de vos van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel vraagt zich af, of dè stedelijke voorzie ningen in dit gebied wel moeten worden geconcentreerd in Ter- neuzen. Naar zijn mening kun nen ze worden verdeeld tussen Axel, Hulst en Terneuzen. Een bovengemeentelijk orgaan bij voorbeeld een gewest zou daarvoor moeten zorgen. De heer De Vos. die overigens voorop stelde uitsluitend te spreken als privé- ondernemer, gaf zijn visie maandaga vond in hotel 'Rotterdam' te rerneu- zen op een vergadering van de Zeeuws-Vlaamse ondernemersvereni- Hij5'vertelde de laatste tijd steeds meer geporteerd te raken voor een steviger groei van Axel en Hulst en een matiging van die van Terneuzen. Volgens de heer De Vos heeft deze s<3d een decentraal gelegen centrum, afgesloten door kanaal, Schelde en Otheense breek. Lintbebouwing zo als aan de Aselsestraat wordt daardoor in de hand gewerkt. Andere problemen zijn volgens de heer De Vos de sanering van de binnenstad ('een enorm werk') en moeilijkheden die zich kunnen voor doen voor de Noordstraat als het win kelcentrum op het Java van de grond komt. Hij weesde dat er een leemte zal ontstaan tussen de bebouwing van de oostkant van de Oostkolk en de Westkant, het gebied tussen Noord straat en Kolk. Een winkelcentrum vraagt verder een groot aantal par keervoorzieningen, Sorekend over de industrialisatie van Zeeuwsch-Vlaanderen ('een noodzaak, willen we niet belanden in de situatie van de jaren '50 en de bevolking ook nog een stuk welzijn garanderen') verwees de heer De Vos met nadruk naar het plan van de kring van werk gevers in de Kanaalzone om Baalhoek en Ossenisse te 'koppelen'. Tegen de achtergrond van de kostbare infra structurele werken die er nodig zijn zou het, zo meende hij, gelukkig zijn als de Nederlandse regering een deel van de aanleg van het Baalhoekkanaal voor haar rekening nam met als te-, genprestatie van Belgische kant de toestemming voor de vestiging van zeehavenbedrijven langs het kanaal. Dat de economische structuur in Zeeuwsch-Vlaanderen aan een "harde en flinke versteviging* toe is was voor de heer De Vos buiten kijf. „Als we de toestand van de arbeidsmarkt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen bekijken dan is dit gebied te vergelijken met Oost-Groningen. Daar gaat het om •1300 werklozen, in West-Zeeuwxch- VJaanderen, een kleiner gebied, om 500. De arbeidsmarkt is echt geen rooskleurige zaak. In Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen vallen er tekenen te be speuren die erop wijzen dfct de bedrij ven sterk gaan rationaliseren en de produktie per man omhoog brengen". Harde cijfers Het midden- en kleinbedrijf zal in de toekomst rekening moeten houden met een ingrijpende sanering, was de indruk van de heer De Vos. „Er zijn in Nederland wel eens prognoses ge maakt waaruit bleek dat tussen 15 a 20 jaar de helft van de detaillisten zal verdwijnen. Drie jaar geleden bleek dat een derde van de detailhandel, het ging toen om 70.000 ondernemingen, werkte onder het aanvaardbare mini mumloon van een werknemer". De middenstand die in Zeeuwsch- Vlaanderen nog altijd kan rekenen op een flinke Belgische belangstelling: in Hulst had 40 procent van de zaken een omzet die voor 50 tot 90 procent werd 'geleverd' door klandizie uit Bel gië, in Sluis ligt dat percentage nog hoger zal in de toekomst rekening moeten houden met een verzadiging bij het publiek, belastingmaatregelen en nieuwe koopgewoonten. De bereik baarheid van de zaken voor automobi listen speelt een voorname rol. De heer De Vos signaleerde een toene mende behoefte aan samenwerking: die kan zuiver 'ruimtelijk' zijn (waar bij verscheidene zaken in één gebouw gaan zitten, zoals het plan was in Sas van Gent), economisch (waarbij geza menlijk wordt ingekocht: een metho de waar de heer De Vos erg veel voor voelde') of op basis van 'ruimtelijke samenhang'. Winkels in een winkelcen trum of straat ondernemen in de laatste geval gezamenlijk acties om kopen aantrekkelijker te maken, de sfeer te verbeteren, waardoor het een stukje recreatie wordt. Hij opperde in dit verband ook de mogelijkheid om per straat tot een bezorgdienst te komen. De bedrijven zullen in de toekomst minder concurrerend dan complementair (aanvullende) moeten werken. Daarnaast blijft er een groep consumenten die het op prijs stelt persoonlijk en hulpvaardig bediend te worden. KAPELLE „Geef de mensen een kans maar maak er geen mammoet van". Dit zei de heer H. den Hartog uit Hein- kenszand als voorzitter van de afde ling Zeeland van de Nederlandse vere niging van brandweercommandanten tijdens de zaterdagmiddag in 'De Vroone' te Kapelle gehouden algeme ne vergadering bij het belichten van de reorganisatieplannen bij het brand- w eerwezen. De afdelingsvoorzitter meende positief te moeten staan tegenover de reorgani satie echter met behoud van de eigen identiteit. Zo memoreerde hij dat Wal cheren als eerste in de provincie ge start is met de aanstelling van een pre ventie-officier en dat andere regio's in voorbereiding zijn. Verheugd liet hij zich voorts uit over het feit, dat het gemeentebestuur van Tholen er zich nu van bewust is, dat ze zich af moe ten scheiden van het hulpcentrum Goes. „We moeten niet alleen op de provinciale maar ook op de praktische grenzen letten en dan is het heter dat Tholen bij Brabant komt", aldus de heer Den Hartog. „We behoeven ons ook niet te schamen voor wat we ge daan hebben. Daarnaast zullen we moeten proberen specialisten naast ons te krijgen op het gebied van de pre ventie", meende de afdelingsvoorzit ter die er voorts op wees, dat er in de naaste toekomst nog veel zal verande ren en dat waarschijnlijk ook de ge westvorming niet aan het organisato rische zal voorbijgaan. Volgens hem zullen er de komende jaren ook ver schillende oudere commandanten uit treden. „Hoe goed ze ook geweest zijn en met welke waardering wij hen voor de getoonde inzet omringen, getracht dient te worden het niveau te verhogen als tegenzet voor dat wat onherroepe lijk komt". In de verhoging van .het niveau betrok de heer Den Hartog even later de opleidingen aan de brand- weerschoöl, waarover de vergadering wat cijfermateriaal werd verstrekt. Dc voorzitter bestreed ook de mening van de pessimisten die beweren dat er straks geen vrijwilligers meer te vin den zijn om de korpsen te bemannen. Een gelukwens richtte de voorzitter aan het adres van de heer De Jong uit Middelburg die benoemd is als be- roepscommandant van de gemeentelij ke brandweer te Velzen. Volgens de heer Den Hartog is hiermee aange toond dat ook aan vrijwillige com mandanten nog wel eens de voorkeur wordt gegeven boven officieren die van de beroepsschool komen. Overigens hoopte hij dat er in Middelburg weer een vrijwillige commandant terug komt. Enige informatie kreeg de overi gens niet zo druk bezochte vergade ring over de rechtspositieregeling. Se cretaris E. L. de Vriend uit Terneuzen maakte gewag van een stijging van het ledental met 1-122. Blijkens het jaar verslag was het een jaar met veel actt- In Middelburg en Vlissingen MIDDELBURG De middelbare school voor scheepswerktuigkundigen hield zaterdag in de schoolgebouwen aan het Molenwater te Middelburg een open dag, waar belangstellenden Kennis bonden nemen van deze tak van technisch onderwijs die opleidt voor het voorlopig diploma sclieeps- werktuigkundige. Deze open dag, die zaterdag in alle middelbare scholen voor ^WSive gkundigen in geheel Nederland werd gehouden en ook aan toipS6 scholen voor scheepswerk- toiglpndigen, voor Zeeland de zee- ||||||gl in Vlissingen, werd moge- tairi t Por een actie van de tantluke Nederlandse redersvereni- KSrota ™°r O"*»™» mentSr"™ E telt mo- menteel ongeveer 50 leerlingen Tot enscho^16 jare? trok de ShiSi ft meer dan het dubbele aan- It a S"8™' J°Jgens adjunct-direc- A; van Staden is te wiiten aan nniBwr '1 dhe'd van velen met de e's in het land voor rip7p Stön6w?f 00k l,ier mo' doof lïï L™ hebben tenslotte, mede ee" Me5S.?MCen,ase «""•W-. 5eawehlÏÏ;j5? met ™ans van het hef n1om ^r wordt gevestigd in nieuwe scholencomplex aan dp Kmswei i„ Middelburg' leidt niet «tal op voor functies op de note of ÏSSjtL maer hel diploma •S SedrlTvên a°.7 vS, b'l. Petro-chemi- ■nsehinefabriekén c e -Peotrales, diploma' moeten" de""i h<it-foorloplge nog een w Ieerh"gen eerst Na voldoendp I J- rvanng °Pdoen. 5toderen en Pv?'anng/an men dan diploma's 4 doei? door de voor de miririfïl Toelatingseisen Qe middelbare school voor, scheepswerktuigkundigen zijn het di ploma mavo-3, mavo-4, einddiploma lts-stroom en einddiploma lts-P- stroom. T)e Ruyterschool' in Vlissingen open de zaterdagmiddag zijn deuren voor belangstellenden. De bezoekers konden deze middag onder meer informatie inwinnen over de diverse opleidingen die "De Ruyterschool' verzorgt. *De Ruyterschool', die behoort tot het ho gere beroepsonderwijs verzorgt oplei dingen voor het diploma als scheeps- werktuigkundige, als stuurman en voor het certificaat als radio-officier, terwijl ook wordt opgeleid voor alle hogere officiersrangen. Deze voortge zette opleidingen behoren tot de mo dernste van ons land. Naast het inwinnen van informatie bestond er ook de gelegenheid tot het bezichtigen van de verschillende ge bouwen. Naast het hoofdgebouw kon men onder meer een bezoek brengen aan een machinelaboratorium, een ge- houw voor praktijklessen en een nieu we afdeling waarin een sportzaal, een planetarium en meet- en regeltechnie- klaboratorium zijn gevestigd. Om half drie werd een nieuwe film vertoond van de Koninklijke Java- China-Paketvaart Lijnen NV (KJCPL) over het beroep aan boord. De bedoe ling van dit soort 'open dagen' is om bij de jongeren belangstelling te Kwe ken voor een baan bij de nationale koopvaardij, waarvan de ontwikkeling de laatste jaren een vrij aanzienlijke teruggang te zien heeft gegeven. De belangstelling van het bedrijfsleven voor koopvaardij-officieren die enige jaren gevaren hebben is hier ongetwij feld ook debet aan. Voor de Vlis- singse 'De Ruyterschool' zijn de 'open dagen' overigens niets nieuws. Er wer den door deze school dit jaar reeds vier van dit soort dagen gehouden. Ook 13 mei en 10 juni kunnen belang stellenden nog bij 'De Ruyterschool' terecht. Het programma omvat onder meer voorlichting met films en een lunch. Voor de 'open dag* zaterdag was een goede belangstelling, doch het aantal bleef onder het gemiddelde van 100 bij de eigen 'open dagen'. viteiten. Penningmeester Chr. Janse uit Vlissingen had zijn boeken af kunnen sluiten met een batig saldo terwijl ook de begroting voor het nieuwe boek jaar sluitend was verkregen. De be stuursleden Chr. Janse, Vlissingen, D. Taekema, Goes en A. J. Vesseur, Ter neuzen werden herkozen. De inleiding INTERKERKELIJKE GROEP WERFT VRIJWILLIGERS VOOR RECREATIETEAMS MIDDELBURG De provinciale in terkerkelijke werkgroep voor de re creatie is beegonnen met een actie om de recreatieteams, die van 1 juli tot 12 augustus op vele plaatsen langs de kust en in de Braakman; Baarland en aan het Veerse Meer actief zijn. te bemannen met vrijwilligers. De werk groep zoekt naar mensen van onge veer 18 jaar en ouder, die gedurende het zomerseizoen twee of drie weken willen meewerken in de recreatiete ams. Deze teams organiseren activitei ten als kinderspelen, droppings, han denarbeid, muziek, dans, filmvoorstel lingen en gesprekken over verschillen de onderwerpen. Deze activiteiten zijn vooral gericht op kinderen, maar in een aantal gevallen ook op jongeren en volwassenen. De meeste plaatselij ke en streek-recreatiecommissies zoe ken zelf geschikte personen voor dit werk. De werving is dit jaar moeilij ker dan voorheen, omdat de medewer king van de landelijke recreatiestich ting is komen te vervallen. Vanuit het provinciaal kerkcentrum in Middel burg wil de interkerkelijke werkgroep de recreatiecommissies helpen hij het werven van vrijwilligers. De werk groep heeft het plan opgevat om voor het seizoen een ontmoetingsweekeind of -dag te organiseren met de plaatse lijke en regionale recreatiecommis- „GEEN PAPIEREN FEEST ZOALS IN VLISSINGEN" 'veiligheidsaspecten bij gasinstallaties' die gehouden zou worden door een dis trictshoofd van de NV 'PZEM' moest wegens het niet verschijnen van de in leider van de agenda worden afge voerd. MR. G. B. J. HILTERMAN HOUDT INLEIDING TOESTAND IN 1572 VEERE In Veere maakt men zich op voor de viering van het eeuwfeest. Op vrolijke wijze her denkt men de komst van de geu zen naar de becLriegde stad Vee- re. Tevens ontbreekt de ernstige ondertoon echter niet. Het feest neemt drie dagen in beslag en wordt gevierd op woensdag 3 mei, en vrijdag en zaterdag 5 en 6 mei. Een comité van zeven personen heeft een programma samengesteld waarbij iedereen aan zijn trekken kan komen, j De voorzitter van de programmacom- missie H. A. van Cranenburgh wil er in ieder geval een actief feest van maken, waarbij de hele bevolking wordt betrokken. Van de gemeente Veere krijgt men een subsidie van 2.000,met een garantie tot 3.000,Met dat geld wil men meer bereiken dan met de 25.000,die de gemeente Vlissingen voor de herden king heeft uitgetrokken. De heer Van Cranenburgh: „Die herdenking in Vlis singen is een grote blamage. Het Is een papieren feest. De gemeente heeft er maar veel geld in gestopt maar daarmee is de kous af". Een hoogtepunt in de viering is onge twijfeld de bijeenkomst in de Grote Kerk te Veere waar mr G. B. J. Hilterman een beschouwing houdt over de toestand in Nederland rond 1572. Men heeft daarbij getracht tijd en plaats zoveel mogelijk getrouw na te bootsen. Volgens de geschiedschrij ver Issaac Tirion werd op 3 mei een aantal geuzen in ae Grote Kerk opge sloten. Op diezelfde datum, maar dan 400 jaar later, houdt in deze kerk de heer Hilterman een inleiding over de toestand in die tijd. In de Grote Kerk zijn 1.000 plaatsen gereserveerd. Verder verleent de mu ziekvereniging 'Veere's Genoegen' me dewerking aan de herdenkingsbijeen komst en treedt ook een zangpaar in klederdracht op. Vrijdag 5 mei wordt de hele bevol king bij het feest ingeschakeld. De feestelijkheden worden ingeluid met de komst van de "Hare Majesteit Hadda* op de rede van Veere. De komst van het schip symboliseert de komst van de geuzen naar Veere. Daarna begint het feest met een op treden van de boerenkapel op de Markt, waarna er een Iampiontocht met de muziekvereniging 'Veere's Ge noegen' volgt. Om ongeveer 9 uur begint dan het gecostumeerd volks feest in de Veerse tapperijen en het verenigingsgebouw. Een jury zal zich buigen over de vraag wie er in aan merking komt voor een prijs voor het mooiste kostuum. Overigens is het niet noodzakelijk om in geuzenkledij te verschijnen. Ook andere kleding LTS-DIRECTEUR C. J. BUURMAN: lts Goes de Zeeuwse periode aan. „Ik minde Zeeland al voordat ik het kende, vooral door de rol die het in de geschiedenis speelde", zegt Buurman er nu van. Hij blijft er na zijn pensionering ook wonen. Toekomst GOES „Ik heb mij altijd tot taak gesteld de sociaal- culturele verheffing van de leerling, een humanisering van het onderwijs, waarbij weliswaar het vaktechnische minder een zwaartepunt krijgt, maar het metis zijn veel meer. Ik heb toch wel het idee dat de ontwikkeling van het technisch onderwijs ook landelijk in die richting is gegaan en dat onze school dank zij de leraren in die ontwikkeling een belangrij ke rol heeft gespeeld". Een brokje filosofie van Corne- lis Johannes (Kees) Buur man (65), die op 28 juni af- soheid neemt als directeur van de lagere technische school (lts) in Goes. Buurman laat voor opvolger R. Otten uit Kampen een school achter niet (inclusief hel part time-onderwijs) zo'n 1.200 leer lingen, ruim 60 leerkrachten, een administratieve- en huishoudelij ke. staf van 13 man en 10 ver schillende vakopleidingen. Hij be gon in 1948 in het oude ara- baclitsschoolgebouw aan de Goe- se Westwal met 220 leerlingen en kreeg in I960 de beschikking over de toen nieuwe school aan de Bergweg. Daar is in de loop Directeur C. J. Buurman voor de Goese ambachtsschool, bij het beeld dat drie symbolen uit beeldt: hoofd, hart en hand (foto PZCJ. van 1971 een royaal hofen nood gebouw aan de C. de Graaffstraat bijgekomen. Directeur Buurman verlaat 'zijn' school node en met weemoed. „Ik ben iedere morgen met ple zier naar school gegaan. M'n vrouw heeft wel eens gezegd: hoe is het mogelijk. Die 24 jaar zijn omgevlogen als een prettige droom, je zou haast zeggen: ik 24 jaar met de muziek mee gelopen. Tot op de dag van vandaag voel ik mij voor 100 procent geïnte resseerd in het technisch onder wijs, maar ik aanvaard het af scheid als een noodzakelijk iets. ik zal erin berusten. Gelukkig heb ik genoeg liefhebberijen: potten bakken. tuinieren, de wetenschap en reizen". Het leven van Buurman heeft in feite altijd in het teken van de Ambachtsschool gestaan. Dat be gon zo'n 65 jaar geleden in Apel doorn, waar de leerlingen van een plaatselijke ambachtsschool drie dagen vrij kregen, omdat in liet gezin van de concierge (die boven In de school woonde) het eerste kind geboren werd. Dat kind was Comelis Johannes Buurman, die later in Apeldoorn de Koningsschool (van de paleis kinderen) bezocht en de lts waar hij geboren was. Hij koos voor het vak opbouwkunde („Vanwege de sfeer en de architectuur"). Na 'n praktijkperiode als onder ande re bouwkundig tekenaar en op zichter. kreeg Buurman in 1933 een vaste haan als leraar aan een ambachtsschool in Leeuwarden. Daar zat hij ook tijdens de oor log („Ik heb maar een beschei den rol in de ondergrondse ge speeld") en in 1948 brak met de benoeming tot directeur van de Hoe ziet u de toekomst van de lagere technische school? „De technische school zit voor een moeilijk dilemma. Enerzijds mag het vaktechnische gedeelte niet onvoldoende aandacht krij gen, anderzijds mag de culturele vorming van de leerling niet ach terblijven, waarbij het godsdien stig element ook niet vergeten mag worden, vooral omdat bij het technisch onderwijs het ge voelsleven niet altijd genoeg aan dacht heeft gehad. Ik zie over de hele school een tweede alge meen jaar, waardoor er meer aandacht is voor de creatieve vakken. De eerste twee jaar dus niet vaktechnisch gericht. Er gaan ook al stemmen op om er drie jaar van te maken. Mijns inziens moet dat heel voorzich tig en proces-matig gebeuren, omdat de industrie heel anders is ingesteld dan de kleine ambachte lijk getinte bedrijven. Ik zit nog te twijfelen tussen 3 en 2-jarig. Ik vind wel dat de totale oplei ding 4 jaar moet zijn, met meer aandacht voor de humanisering". Blijft in uw visie de lts bestaan? „Ik beschouw het allemaal nog als een overgangsperiode, omdat ik vind dat. in alle vormen van voortgezet onderwijs de techniek geïntegreerd moet zijn. Op den duur moet er voortgezet nderwijs zijn met verschillende keuzepak ketten. Op een gegeven moment is er geen lts, mavo en havo meer. Je krijgt dan de status van de scholen verdwijnen, dus ook de status van de leerling, Men vertoeft in een instituut als gelij ke burgers, waardoor het Duitse Bildungidee de nek omgedraaid wordt". Hoe ziet u de werkende jonge ren? „Ze worden veel te veel be schouwd als werknemers die te veel in dienst gesteld worden van de produktlviteit, teveel rendabel gemaakt worden. En daar zijn ze te jong voor. Waarom mag een student wel subsidie krijgen voor een studie en waarom moet een kind van 16 jaar van een arbei der meehelpen om de economie in stand te houden. Als een jongen van 12 jaar hier komt, kan hij met zijn 15e van school. Hij moet dan veel te vroeg een beroep keizen". Is het onderwijs aan een lts modern? „Als we alleen al het programma zien van onze school en dat ver gelijken met dat van 20 jaar geleden, dan is er al een heel stuk humanisering van de grond gekomen. Ik heb nog les gekre gen in een echte 19e eeuwse school, met gaslampen, een veri- molen en maar één stoommachi ne, het programma was toen nog zeer beperkt. Nu hebben we bij voorbeeld muziek. concerten, maatschappijleer en dan niet uit een boekje, maar aangepast aan de actualiteit er wordt biologie, geschiedenis en aard rijkskunde gegeven, we gaan op excursies, ook naar bedrijven en er is vorming in 'Hedenesse', waar ik een bijzonder voorstan der van ben. Het technisch onder wijs doet alle moeite op 't ogen blik om bij te zijn bij de maat schappelijke ontwikkelingen. Daar bij zijn er drie moeilijkheden: het onderwijs moet leer- en vor mingsinstituut tegelijk zijn; het moet ei-voor zorgen dat de leer ling op de juiste wijze gaat func tioneren in de maatschappij van nu en morgen en er is een indus trie die speciale eisen stelt". Hoe staat u tegenover de leerlim gen? „We leveren natuurlijk nooit complete vaklieden af, na de school komt 2 jaar leerlingstelsel, daarna 2 jaar gezel en dan kan men nog doorgaan voor patroon. Het is een lange weg naar de volwassenheid en het vakman schap. Ik vind dat de leerling meer betrokken moet worden bij het schoolgebeuren, hij moet ook meer geëngageerd zijn. Kijk, de mocratisering is wezenlijk dat geëngageerd zijn en veel mensen zijn dat niet, dan is democratise ring een modewoord. Maar om op de leerling te komen: men stelt in 't algemeen dat de leer ling erop is achteruitgegaan, ze weten minder, enzovoort. Daar zet ik een vraagteken achter. Het is waar dat het kind minder van rekenen en taal afweet, we moe ten niet vergeten dat ook de basisschool aan het veranderen is. Er moet meer op de mensvorm gespeeld worden, meer aangepast aan het huidige cultuurpatroon. Het gevoelsleven moet meer ont wikkeld worden, de mens is als homo-ludens te weinig aan z'n trekken gekomen. Het spelmo ment in het onderwijs is te ge ring, men doet er vaak te gewich tig over". Kunt u uw ideeën nu in de ■praktijk brengen? „Het onderwijs, de directie, lera ren en bestuur, ziet in 't alge meen de problematiek wel, maar er is toch een gevoel van on macht, omdat de gelegenheid er niet is om zichzelf voldoende te appliceren. De minister zou meer tijd vrij moeten maken voor be zinning, applicatie, het ontwerpen van plannen en de realisering daarvan. Het onderwijs zal dan nog veel meer geld gaan kosten dan het nu kost, öf men moet tevreden zijn met de hetrekkelij- ke resultaten". Christelijk Wat vindt u van de komst van een christelijke lts in Goes? „Daar hen ik absoluut tegen. Mijn politieke partij, de CHU, heeft zich altijd op een ruim standpunt gesteld: daar waar no dig is moet je een christelijke school setten, anders niet. Wij hebben altijd al algemene christe lijke vorming gegeven, we hebben met de vertegenwoordigers van alle kerken overeengekomen hoe we godsdienstonderwijs zouden geven. Er is zelfs onder de ou ders een enquête gehouden over het onderwerp christelijke lts. Er was maar 17 procent voor en 83 procent tegen. Dat is toch wel duidelijk dacht ik. Wij geven al vorming op christelijke basis, met eerbiediging van eikaars le vensbeginselen. Dat heeft op deze school nooit aanleiding gegeven -tot klachten". Directeur Buurman zal het nieu we cursusjaar niet meer aan het hoofd van de Goese lts staan. In het. jaarverslag van de school schrijft hij over de periode-Buur man: „Binnen het raam van het toelaatbare heeft men .mij de vrijheid gegeven voorstellen te doen en initiatieven te ontwikke len en het is aan het wijs beleid van het bestuur te danken dat de school gegroeid is, afgezien van hel. feit dat wij ae tijd mee hebben gehad". In zijn bijna 40-jarige loopbaan bij het nijverheidsonderwijs heeft Buurman één ding steeds in het achterhoofd gehouden: ,Je moet altijd je kop erb: houden, dat vergeten zoveel mensen. Je moet visie hebben op je werk. tact hebben en jezelf vaak verlooche nen". En, tot slot: „Eigenlijk weet ik nu pas hoe een goede directeur het moet doen"... Als hij voor de school met tegenzin poseert voor een foto, klinkt van uit een groep leerlingen een ap plausje. Met een buiging dankt Buurman; de tijd dat hij als leerling aan een ambachtsschool voor de directeur moest buigen en de pet afnemen, is voorbij- wordt getolereerd. De heer Van Cra nenburgh voegt er echter wel aan toe dat. het v/el aan te bevelen is dat men in een gepast costuum verschijnt. Zaterdag Zaterdag is dc grote dag. Reeds om acht uur worden dc Inwoners van Veere gewekt met saluutschoten waarna herauten te paard rondgaan en een proclamatie voorlezen. Vervol gens kan men inschrijven voor de optocht in het verenigingsgebouw waarna men zich opstelt op het par keerterrein voor een rondgang door de gemeente. In de optocht lopen verschillende gil- des mee. terwijl het nu reeds zeker is dat verschillende scholen en groepen deelnemen. Drie muziekkorpsen verle nen hun medewerking: de 90 man tellende Heineken Harmonie uit Den Bosch. Veere's Genoegen en EMM uit Serooskerke. In de middaguren treden de paarden in het strijdperk. "De Veerse Dijkrui- ters' en de 'Gouwse Rijers' verzorgen een demonstratie aan de overzijde van ae Spuikom. Op het Oranjeplein is het ringrijden terwijl er ook oude volksspelen worden gehouden. Voorts zijn er kinderspelen op de markt waar ter opluistering de Boerenkapel enkele liederen ten gehore zal bren gen. Op het Oranjeplein wordt tevens de ballon van het echtpaar Boesman op geblazen die in de loop van de mid dag opstijgt. Een rijdend carillon zorgt ondertussen voor een vrolijke noot. Tevens treden de tamboers en pijpers van de marinierskapel op waarna er een taptoe van de kapel op de Kaai volgt. De feestelijkheden wor den besloten met een groot vuurwerk. Op deze dag verleent een groot aantal muziekkorpsen muzikale medewer king. Het tamboer- en majoretten- korps 'Juliana' uit Middelburg, de brassband 'Sint Caecilïa' uit Vlissin gen, de "Heiniken Harmonie', TSMM1 uit Serooskerke en de 'Boerenkapel' van Echo uit Wilhelminadorp geven acte de presence. Voor die dagen wordt er een programmaboekje uitge geven waarin een stokje historie is opgenomen. UTRECHT De Nederlandse Onder- watersportbond heeft zich op zijn jaarvergadering afgelopen zaterdag in Utrecht unaniem geschaard ach ter het streven van de aktiegroep 'Oosterschelde Open' en besloten de jaarlijkse bijdrage aan deze aktie groep te verhogen. In een communiqué, uitgegeven door de bond, wordt gesteld dat de leden van de NOB "beter dan wie ook in staat zijn te beoordelen wat voor een uniek natuurgebied verloren gaaf als de Oosterschelde zou worden afgeslo ten". Er wordt in dit verband verwe zen naar de afsluiting van de Greve- lingen, waar praktisch alle leven is verdwenen. De Oosterschelde is na de afsluiting van het Volkerak helderder geworden en het planten- en dierenle ven vertoont er een opmerkelijke ver betering". De onderwatersporiers stel len zich op het standpunt aai het verstandiger zou zijn in plaats van de Oosterschelde af te sluiten, deze zee arm tot natuurreservaat te verklaren, „vooral nu is aangetoond dat de be veiliging van Zeeland tegen stormvloe den even goed kan gebeuren door het verhogen van de bestaande dijken", zo wordt gezegd En daaraan voegt men dan nog toe dat 'deze methode even duur is gebleken als radicale afslui ting. terwijl voor dijkverhoging een groter aantal mensen kan worden in gezet. hetgeen in verband met de thans heersende werkloosheid een punt is dat en niet over het hoofd mag zien". Bijeenkomst 'Vrederust' GOES Het bestuur van de plaatse lijke afdeling van de Vereniging tot chr. verzorging van geestes- en zenuw zieken in Zeel-in'l. "v-? --nist' hnudt vrijdag een openbare bijeenkomst in de christelijk gereformeerde kerk aan de Bergweg. Om meer bekendheid te geven aan het werk van 'Vrederust' heeft het bestuur twee leden van de staf van de inrichting uitgenodigd een causerie te houden. Ds J. H. J. Hoffman zal spreken over de geestelijke verzorging van de pa tiënten en de adjunct-directrice, zr M. C. Filius, houdt een causerie over hun verpleging. Ds A. Boersma, chr. gerei, predikant te Goes spreekt het slot woord. De vergadering begint om 8 uur. ADVERTENTIE Kom uzelf overtuigen! Wij zijn dagelijks geopend van i 9.00 -17.30 uur en zaterdag van 10.00-12.30 uur (en volgens afspraak) BOOXE bocwmxterluey Korendijk 20 Tel. (01180) 4951 Middelburg,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7