Éénrichtingsverkeer Langevieli opnieuw in raad Middelburg Gs Zeeland schort definitief standpunt luchthaven even op Vervoer gevaarlijke stoffen over de weg aan banden 4 TOT RESULTATEN STUDIE WERKGROEP BEKEND ZIJN EXPOSITIE WERKEN MARLOW MOSS IN VLEESHAL GEOPEND Drukke receptie afscheid dokter M. P. Bruynzeel TWEEDUIZEND GEVAARLIJKE STOFFEN FLINKE SCHADE BIJ BOTSING IN VLISSINGEN 'VRIJE' WEGEN IN ZEELAND ARTS BOM NAM AFSCHEID VAN GRIJPSKERKE FRANS DERKS BIJ DE MEEUWEN: JA IK WAS STOUT GEWEEST.... AUTO SLOEG OVER DE KOP Politieverordening wordt 17 april eveneens behandeld Succes voor Crescendo en 'Apollo' Vliegveld PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 8 APRIL 197| GEEN NIEUW WOONGEBIED NOODZAKELIJK IN DE OOSTERSCHELDE VLISSINGEN Het Zeeuws college van gedeputeerde staten wacht met het bekend maken van een definitief standpunt over de kwestie 'tweede natio nale luchthaven' op de resulta ten van een studie door een werkgroep die zich gaat beraden over de plaats van vestiging. Dit wordt meegedeeld op vragen uit de afdeling van de Zeeuwse staten. Een gelijktijdig tenuitvoerlegging van het tweede nationale luchthaven- project en het Reimerswaalplan zou een al te grote claim op de arbeids markt leggen, zo zegt het college. In antwoord op de vraag' voor welk project het college kiest als een keuze moet worden gemaakt tussen het Reï- merswaalplan en de luchthaven zegt bet college: Het gaat hier om twee niet met elkaar te vergelijken projecten. De tweede nationale luchthaven is een nationale aangelegenheid en het Rei merswaalplan is een meer regionale zaak. waarbij vooral Noordbrabantse belangen zijn betrokken. Een eventue le keuze is dan ook moeilijk te ma ken, zo meent het college. Men vestigt er overigens-de aandacht op dat uit de ontwikkelingsschets 1971 is geble ken dat het in elk geval niet in de bedoeling ligt voor 1980 een Reimers- waalplan te laten uitvoeren. Het college zegt verder dat het plano logisch niet- noodzakelijk moet wor den geacht dat- ten behoeve van een tweede nationale luchthaven een nieuw woongebied in de Oosterschel- de wordt gevormd. Dat wordt meege deeld op de uit de afdelingen geko men vraag of het Reimerswaalplan de alternatieve functie van woongebied ten behoeve van een tweede nationale luchthaven kan worden gegeven. Uit. een vraag uit de afdelingen blijkt dat men het vreemd vindt dal- voor het rapport, over de luchthaven geen me dewerking is gevraagd van de raad voor de volksgezondheid. G.s. delen hierop mee dat- in de ambtelijke werkgroep tweede nationale luchtha ven ook het provinciaal opbouwor- gaan stichting Zeeland zitting heeft. Van die zijde is een aantal instituten geraadpleegd voor de medisch-psychi- sche gevolgen van geluidshinder. Daar bij is echter gebleken dat hierover nog heel weinig bekend is. Met inleiding van André Oosthoek Onder grote belangstelling Scholieren uit Vilvoorde weer terug naar België MIDDELBURG Uitgeleid door vele Middelburgers vertrokken dé vijftig leerlingen van de hoogste klassen van lagere scholen uit liet Belgische Vil voorde. ilie een driedaags bezoek aan Middelburg hebben gebracht, donder dagmiddag weer met een toertvagen naar huis. De scholieren, die wei-den begeleid door enige leerkrachten, wa ren ondergebracht in gastgezinnen. Voor het vertrek werden de Vilvoord- se scholieren en hun Middelburgse vrienden en vriendinnetjes ontvangen in de Burgerzaal van het stadhuis waar de heer M. A. L Kubregtse. v/ethouder van onderwijs, namens het gemeentebestuur een afscheidswoord sprak. Hij bracht dank aan ae oleeg- gezirmen. de begeleiders en de afdelin gen onderwijs van Middelburg en Vil voorde die veel werk hebben verzet om dit uitwisselingsbezoek mogelijk te maken. De wethouder herinnerde aan de uit stapjes die waren gemaakt waaron der: een vaartocht op het Veerse Meer. een bezoek aan Miniatuur Wal cheren en het beklimmen van de Lan ge Jan. „Het zijn goede dagen ge weest. Deze uitwisseling, die verleden ;aar is begonnen, is een goede gedach te geweest en we moeten in de 10e- komst hiermede doorgaan", aldus de heer Hubregtse. Tijdens hun verblijf in Middelburg waren de Belgische scholieren steeds vergezeld van een Middelburgse jon gen of meisje. In twee groepen heb ben ze het progrramma afgewerkt. Voor het vertrek werden allen getrac- reerd en ontvingen ze van de gemeen te Middelburg een herinnering aan dit bezoek. GOES Een groot aantal oud-patiën-' ten en belangstellenden heeft vrijdag-; avond persoonlijk afscheid kunnen ne-1 men van de Goese huisarts M. P.| Bruynzeel. De receptie werd gehouden j in hotel De Korenbeurs' te Goes. De; belangstelling was zo groot, dat er al spoedig een gebrek aan zitplaatsen ontstond. Na een welkomstwoord dooi de heer A. C. Burger namens het af- scheidscomité, sprak de heer L. C. Veldhuizen namens de oud-patiënten. Hij bracht de 27 jaar in herinnering gedurende welke tijd dokter Bruyn zeel zijn praktijk in Goes heeft uitge oefend. Hij roemde' onder meer de houding van dokter Bruynzeel ten op zichte van de patiënten. Namens de; Goese artsen sprak dokter J. A. E. v.l d. Feen en dankte de scheidende huis arts voor de prettige samenwerking. Van zijn oud-patiënten kreeg dokter Bruynzeel een kleurentelevisie. Voor mevrouw Bruynzeel was er een bloem stuk. In zijn dankwoord sprak de heer Bruynzeel zijn waardering uit. voor de! vriendschap en de warmte die hij bij! zijn patiënten mocht ondervinden. MIDDELBURG Onder grote belang-j stelling is vrijdagmiddag in het Mid delburgse stadhuis de tentoonstelling; van schilderijen, tekeningen en sculp tures van de Engelse kunstenares Marlow Moss (1890-1958) geopend. Het werk van miss Marlow Moss, dat sterk verwant is aan de neo-plastische kunst van de schilder Piet Mondriaan, is tot en met 23 april te bezichtigen in de Vleeshal van het stadhuis. De collectie is eigendom van de heer W. S. Nijhoff uit Biggekerke/Lausan- ne en was voordien eigendom van de schrijfster A. H. Nijhoff te Biggeker- ke. De Middelburgse wethouder van culturele zaken, mr. J. J. van der Weel, sprak in de ontvangstzaal een welkomstwoord tot de rond 70 geno digden, waarbij hij opmerkte dat miss Moss zeer bevriend was met de fami lie Nijhoff in Biggekerke, waar ook een deel van haar werk tot stand kwam. Voorts bracht ae wethouder naar vo ren dat van PZC-redacteur André Oos thoek het initiatief tot de tentoonstel ling is uitgegaan en dat deze in grote mate verantwoordelijk is voor de in richting en voorbereiding. Mr. Van der Weel openbaarde zeer weinig met het werk van de Engelse kunstenares te zijn geconfronteerd, totdat Oost-1 hoek de aandacht op de collectie vestigde en daarbij de verwantschap aantoonde aan het werk van Mondri aan. die vaak op Walcheren, met na me in Domburg, heeft vertoefd. Miss Marlow Moss kwam in 1929 in| de ban van het neo-plasticïsme van Mondriaan. Zij keerde tijdens dej tweede wereldoorlog via Holland en| Zeeland terug naar Engeland. Haar bijna complete oeuvre werd toen door een bombardement verwoest. Wethouder Van der Weel zei dat de aanvankelijk gerezen bezwaren van de gemeentelijke culturele commissie te gen de tentoonstelling in de Vleeshal, spoedig werden weggenomen, vooral vanwege de vele aanknopingspunten met het werk en leven van Mondri aan. Hij noemde het verheugend dat de collectie nu nog in Middelburg kan worden tentoongesteld, voordat het straks uit Zeeland verdwijnt. Na het openingswoord van mr. Van der Weel. hield André Oosthoek een) inleiding over het leven en werk van; miss Moss, waarbij hij onder meer; nader inging op de verwantschap ent verschillen met Mondriaan (zie paginal 15). Hierna was er gelegenheid de collec tie (9 constructies, 35 schilderijen en 20 tekeningen) te bezichtigen. MIDDELBURG Wat als 'ge vaarlijke stoffen' bij het vervoer over de weg worden beschouwd, is omschreven in de wet op de gevaarlijke stoffen. Deze wet. noemt niet minder dan een kleine 2.000 stoffen of groe pen van sloffen die op enigerlei wijze als 'gevaarlijk' moeten wor den gekwalificeerd. Deze stoffen zijn in veertien klassen ingedeeld. Daaronder vallen, om een enkel voorbeeld te noemen, de ontplof bare stoffen en voorwerpen, de vergiftigde stoffen, de brandbare stoffen, ae bijtende stoffen. Zij zijn ingedeeld al naar gelang de graad van gevaarlijkheid. Zelfs lucifers worden bij de gevaarlijke stoffen genoemd. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft enkele weken geleden een handboek uitgegeven: Aanwijzingen voor het optreden van ongevallen met gevaarlijke stoffen. Hierin worden in alfabe tische volgorde 200 van de ge vaarlijkste stoffen genoemd en hoe die te bestrijden bij een ongeval. Slot van pagina 1 brandweer, b.b.. een aantal burge meesters, de directies van rijkswater staat en provinciale waterstaat, de afdeling gevaarlijke stoffen van het ministerie van verkeer en waterstaat, het korps controleurs van dit ministe rie, cle arbeidsinspectie te Breda, de rijkshoofdinspecteur verkeer in Zee land, de verschillende vervoerdersor ganisaties en de betokken industrie- en, namelijk de industriegroep Mid den-Zeeland, Dow Chemical in Terneu- zen, de NSM in Sluiskil en de Zuid- Chemie te Sas van Gent. Deze mensen hebben we de plannen in concept toegestuurd. In verschillen de vergaderingen zijn enkele wijzigin gen en verbeteringen in dit concept aangebracht. Op dit mpment is de zaak bijna rond. Degenen, die bij de voorbereiding betrokken zijn geweest, staan zonder uilzondering achter de plannen. Inleiding over de pop- en beatmuziek OOSTBURG Donderdagavond hield' de heer P. Bartels, dramaturg aan de sociale academie te Breda, in de bur gerzaal van het gemeentehuis te Oost burg een inleiding over De achter gronden van pop- en beatmuziek'. Streekjeugdleider J. Wielakker leidde de heer Bartels. zeer kort in. Op geestige en boeiende wijze, wist de heer Bartels de pop en beat in een breed kader te plaatsen. Op een vraag uit de zaal wat hij eigenlijk wilde bereiken, antwoordde de dramaturg: „Wij spelen allemaal toneel. Als voor naamste streven moeten we aanne men het je zelf afvragen wat je ergens van vindt en hoe ie ertoe bent gekomen". Over het geluid (..Liever dit woord dan het traditionele mu-, ziek"5 merkte hij op, dat net popge-i luid in de avant-garde niet. alsont-1 spanning bedoeld wordt. Plet popge-j luid moet men, volgens de spreker, niet alleen auditief, maar ook visueel I beleven. Deze avond die uitging vanj de ZVU, werd door een veertigtal jongelui bijgewoond. Concrete plannen In concreto behelzen deze plannen: een voorstel aan de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten om dit soort vervoer niet meer bij hen te melden, maar bij de hulpcentra in Goes en Terneuzen. Mr. Vos: „Nu moet dit vervoer bij dei burgemeester van de betreffende j plaats waar het vervoer begint, ein-i digt of wordt overgeladen, worden gemeld. Die meldingen hebben echt niet dat rendement wat men er op grond van artikel 8 van het reglement vervoer gevaarlijke stoffen van zou mogen verwachten. De praktijk toont eenvoudig aan, dat een burgemeester een enkele uitzondering daargela ten geen mogelijkheden heeft; iets met de melding te doen. Daarbij komt voorts, dat vele meldingen te laat binnenkomen. Dat alles houdt een pleidooi in voor centralisering. De 'hulpcentra zijn daarvoor bij uitstek geschikt. Als de plannen doorgaan, ligt het. in de bedoeling' bij de hulp centra Goes en Terneuzen een che- misch-technisch man te benoemen, die zich met de zaken van het vervoer van gevaarlijke stoffen op de weg kan belasten.". Aanwijzing wegen. In eerste instantie moeten de burge meesters voor het plan worden 'ge-| wonnen'. Op grond van zijn instruc-1 ties zal de commissaris der koningin! de burgemeesters binnenkort voorstel len er akkoord mee te g^m, dat de aan de vervoerders voorgeschreven meldingsplicht wordt overgeheveld van de burgemeesters naar de hulp centra. Als alle burgemeesters daar-l mee kunnen instemmen, is het eerstel deel van de plannen om tot uniforme- ring en nadere regeling van het ver-i voer van gevaarlijke stoffen over de! weg te komen, verwezenlijkt. Het grote voordeel van centra tie is j volgens mr. Vos. dat men op één!- plaats een totaaloverzicht heeft. Zono-i dig kunnen de tussenliggende gemeen-1 ten worden ingelicht, hetgeen momen teel praktisch niet uitvoerbaar is. Mr. Vos zegt over het reguleren van het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg: „De grote gedachte, die er. achter zit is, dat er niets zal gebeu- ren. Maar mocht er onverhoopt toch! wat gebeuren, dan willen we weten waar en hoe geëigende maatregelen tej nemén. We willen gewoon voorbereid zijn". De volgende en belangrijke stap is deze: alle gemeenten dienen wegen aan te wiizen. waarover het vervoer van gevaarlijke stoffen dient plaats te hebben. In dit geval zal de commissa ris der koningin zich tot de colleges van b. en w. van de Zeeuwse gemeen ten wenden met zijn voorstellen. De stukken zullen vrijwel compleet, de griffie verlaten. De gemeenten hoeven; niet elk apart nog eens overal bij j allerlei instanties te informeren hoe; de stand van zaken nu is met betrek--' king tot dit vervoer. Het 'dossier' vanj MIDDELBURG Van provincia le zijde zullen als 'vrije' wegen voor het vervoer van gevaarlijke stoffen worden voorgesteld de volgende wegen: Grevelingendam, Zeclandbrug, 's-Hcer-Hendrikskinderen, Sloeweg, Vlissingen. rijksweg 58 van Korteven bij Bergen op Zoom tot Vlissin gen. cle weg van Sluis. Draaibrug, Oostburg. Schoondijke, Ter neuzen, Terhole. Perkpolder - Kapellebrug (langs Hulst). de aansluiting Sluiskil - Sm van Gent (oude weg langs kanaal). Sas van Gent, Westdorpe, Hulst. de weg langs cle sfcikstoffa- bviek le Sluiskil, beoosten licl kanaal Gent-Terneuzen, vla i Westdorpe. richting Hulst. Schoondijke - Breskens. De dertig Zeeuwse gemeenten zullen, aansluitend op deze we gen, een aantal wegen op eigen territoir moeien aanwijzen, waar over dit vervoer verder kan plaatshebben. het bureau openbare orde en veilig-1 heid is wat dat betreft compleet- Zelfs is een (model) ontwerp-wijzi- ging van ae algemene politieverorae-j wegen kunnen aanwijzen voor bet; vervoer van gevaarlijke stoffen. Zelfs is het zo, dat de gemeenten de over hun gebied lopende rijks- en provinci ale wegen moeten aanwijzen. Op deze wijze, zo meent mr. Vos, kunnen dei Zeeuwse gemeenten komen tot een uni- j forme regeling. De regeling geldt alleen voor 1 vervoer van gevaarlijke stoffen o» de weg. Dc waterwegen en spoor* gen zijn buiten beschouwing gelatn De plannenmakers hebben het vervet van gevaarlijke stoffen over de Ik terschelcleveren eveneens buiten It schouwing gelaten. „De PSD heeft K eigen regels, opgesteld in overleg m- tie scheepvaartinspectie en het ntlö terie van verkeer en waterstaat. Du komen wij niet aan", aldus mr. Yi Collecte De collecte te Lamswaarde voor de Zuidafrikaanse missie van pater E. de Klerk uit. Lamswaarde bracht 448,- te van de gereformeerde kerk tel Grijpskerke heeft vrijdagavond dokter Bom afscheid genomen van deze ge meente. Dc lieer Bom vertrekt als bedrijfsarts naar Voorne-Puttcn en is ruim 28 jaar arts te Oostkapelle ge weest Vandaag neemt hij afscheid le Oostka pelle. Terugkijkend op die periode meende hij dat er in die 26 jaar veel ver anderd is. Dokter Brom: „Toen ik| hier kwam heb ik moeten werken on der zeer moeilijke omstandigheden. De eerste jaren waren zonder meêr zwaar. De afstanden moest je per brommer afleggen. Bovendien ben ik helemaal niet ingewerkt en moest ik geheel op eigen kracht een praktijk opbouwen' De heer Bom zei dat als hij geweten •had wat het allemaal inhield hij zich wel tweemaal had bedacht. Toch nam hij met enige weemoed afscheid. De heer Bom: ,.Ik heb het werk altijd met bijzonder veel plezier gedaan. Je Bisschop komt het Vormsel toedienen Maandag 8 mei zal bisschop H. Ernst vrn Breda het H. vormsel toedienen aan de jongens en meisjes uit de zesde klasse der lagere scholen uit de parochie Sint-Jansteen. Clinge en Hei kant. Het H. vormsel zal toegediend worden in de parochiekerk van Sint- Jansteen. ZOUTELANDE Frans Derks uit1 Breda, scheidsrechter in het betaalde: voetbal, is voor de autoriteiten vanj de KNVB nog altijd een omstreden; figuur. Dat bleek nog weer eens uit zijn woorden toen hij donderdagavond in de kantine van de voetbalclub Dej .Meeuwen ii.' Zoutelande voor leden van deze vereniging een opmerkelijk voet-i balpraatje hield. Hij is onder meer omstreden om zijn opvallend lange haar en zijn opval lend korte scheidsrechtersbroek je. In een interview in het dagblad De Tijd1 zei hij onlangs nog over het vrijko men van plaatsen op de internationa le lijst: „Men heeft me verzekerd dat er scheidsrechterlijk geen enkel be zwaar is. Mijn gedrag en kleding is een beetje extreem, maar in Neder land wordt dat geaccepteerd. En nou is de vraag, of dat in het buitenland ook zo is als vertegenwoordiger van de KNVB. Ik zou eigenlijk wat con cessies moeten doen. maar dat doe ik niet. Mijn mening is: als ik kwalitei ten heb, doen de haren en het broek je er ook niets toe. Dus zou ik zeg gen, zet me er maar op'. Een lid van De Meeuwen was tot de ontdekking gekomen dat Derks vijf wedstrijden achter elkaar voor de eerste divisie fluit (en steeds niet in aanmerking kwam voor duels in de eredivisie;. Frans Derks ('ik wil daar een eerlijk antwoord op geven') vertelde dat hij in zijn uitlatingen tegenover KNVB- au tori teilen 'stout was geweest'. De aanstellingscommissie had hem voor straf daarom vijf maal achtereen een wedstrijd in de eerste divisie gegeven. Derks daarover: „Maar het is niet juist dat. de aanstellingseommissie zo'n straf op legt. De belangenvereniging van betaalde scheidsrechters wil dat, in het vervolg de tuchtcommissie in zo'n geval ingeschakeld wordt'. Ook laat Derks zijn korte broekje nim mer in de steek: „Ik heb er nog tien. in reserve. Als er één stuk gaat. duik' ik onmiddellijk weer in een andere'. Met nadruk stelde Derks nog dat er ook onder de Zeeuwse arbiters vol doende kwaliteit is voor de doorstro- i ming naar het betaalde voetbal: De' Zeeuwse scheidsrechters zijn min of meer hun eigen vijand. Ze moeten fel-! Ier hun eigen belangen verdedigen en niet bang zijn voor allerlei instanties'., Na de pauze ontstond er een specta culair vraag- en antwoordspel tussen de leden van De Meeuwen en een fo rum bestaande uit Frans Derks, Piet Koster uit Koudekerke, voorzitter van de scheidsrechtersvereniging Walche ren, Piet Lindenberg uit Vlissingen, trainer van Veere, Jan Louws, jeugd trainer van De Meeuwen. Hein Ce- vat. redacteur van het clubblad van De Meeuwen en Joop van den Berg. sportredacteur van de PZG'. waarbij j Meeuwen-voorzitter Cijvat de leiding had. Onderwerpen die daarbij aan de orde kwamen waren onder meer: bestraf fing van allerlei soorten spelverru- wing. de bevoegdheden van clubgrens- rechte*. de (on)mogelijkheid van be taald voetbal in Zeeland, de miskleu nen van tv-commentatoren bij voet balwedstrijden, het aanstellen van een tijdwaarnemer bij voetbalwedstrijden en de omstreden artikeltjes van oud- scheidsrechter Leo Hom. Niet door gebrek aan vragen, maar wel met het oog op het late tijdstip, moest ten slotte een eind aan deze geanimeerde avond worden gemaakt. VLISSINGEN Vrijdagavond omstreeks vijf voor half zeven deed zich op de hoek Paul Kru- gerstraat-Bloemenlaan in Vlissin gen een autobotsing voor waar bij flinke materiële schade werd ver oorzaakt. Het ongeval ontstond toen de automobilist E. L. P. uit Vlissin gen over de Paul Krugerstraat in de richting van de Keersluis reed. Vanuit de Bloemenlaan was zijn plaatsgenoot M. L. M. G. de krui sing met de Paul Krugerstraat gedeeltelijk opgereden. De politie vermoedt dat de laatste automo bilist het punt niet voldoende heeft vrijgelaten, zodat de wagen van P. over de kop sloeg en tegen het middengedeelte van de andere kant van de rijweg tot stilstand kwam. Foto: De auto van P. (Folo PZC) hebt te maken met de meest verst' lende soorten mensen. Het is .ie ta om met al die mensen te leren cc gaan. Wanneer men elkaar niet erg graag mag dan is dat vaali kwestie van elkaar niet goed beft pen". Over zijn vertrek naar Voome-Pultt zei de heer Bom„Ik heb er lang o.v nagedacht. Maar bij nader inzien t na lang denken leek het me betere; wat rustiger baan aan te nemen. 1 ben tenslotte nu 56 jaar. Zowel ffi mijn vrouw als voor mijzelf zal ir echter de eerste maanden moei. zijn. omdat we het hier altijd bijn der goed naar de 4in hebben gehs. De voorzitter van de EHBO-afdet Vlissingen. W. L. Hïrdes bedankte": heer Bom voor het vele werk da' voor de EHBO heeft gedaan en d moreerde dat hij nooit ontbrak op EHBO-avonden. Namens het gemeentebestuur liw burgemeester ,T. de Wulf van de i> meente Mariekerke de dokter w bloemstuk aan. Voor de receptie k stond grote belangstelling. MET HERSTEL VAN SEISBINNENBRUG KRLTNTNGEN De gemengde zang vereniging Crescendo uit Krulningen,| met als dirigent Jan Kousemaker uit Goes en versterkt met het strijkorkest Apollo te Krulningen onder leiding] van A. J. Vonk uit Kapelle heeft vrij dagavond in Ons Dorpshuls te Krui- ningen haar jaarlijks concert gegeven. Na een kort openingswoord van me vrouw J. Dek-van Holst en een verwel koming aan de soliste mevrouw Van der Zee-Postma door de heor J. F. C. van der Peijl v/erd voor de pauze voor- namelijk orkestwerk ten gehore ge bracht. Het pianoconcert van K. D. von Gittersdorf, waarbij mevrouw W. M. van der Zee-Postma als soliste op trad, viel zeer in de smaak bij het pu bliek. Na de pauze was T)ie letzte Rose' uit Martha eveneens succesvol. De aria werd gezongen door Marie Cécille Moerdijk. Dit nummer ging op ver zoek twee maal. Een operetteselectie uit "Die Blumen von Hawaï' van P. Abraham was het slotstuk van de avond. Aan de uitvoering hiervan werd meegewerkt door Laurens van der Werff bariton, en 'net koor en orkest. MIDDELBURG In de gemeen teraadsvergadering van maan dagmiddag 17 april a.s. komt het in de maartvergadering, teruggenomen voorstel aan j de orde tot invoeren van één richtingsverkeer in de Lange-, viele, kort daarop gevolgd door een voorstel 260,000 uit te trekken voor verbetering van de Seisbinnenbrug. B. en w. zijn van mening, dat het instellen j van eenrichtingsverkeer in de Langeviele de enige oplossing is om deze straat als woon- en win-1 keistraat te handhaven. Daarom1 wil men zo mogelijk voor het a.s. zomerseizoen éénrichtings verkeer invoeren, voor de ver-, keersstroom die de stad ingaat! in de richting van de Markt. De uitgaande verkeersstroom zal lo pen via cle Vlasmarkt, Kromme Weelel en Seisbinnenbrug, voorlopig voor voertuigen tob een gewicht van een ton. Na de verbetering zal deze brug ook geschikt zijn voor het zwaardere verkeer, met name de autobussen. Om een vlotte doorstroming van het ver keer te waarborgen moet men een aantal aanvullende verkeersmaatrege len nemen, eenrichtingsverkeer in de Vlasmarkt. en Kromme Weele en tijdelijke invoering van eenrichtings verkeer m Gortstraat, Hoogstraat en Nieuwe Haven, eveneens vo'or verkeer I dat de stad uitgaat. Op de Molenberg; en in de Vlissingsestraat zal het een richtingsverkeer moeten worden om-1 gekeerd. Voor al deze maatregelen j hebben b. en w. de gemeenteraad een i krediet, van 43.000,- gevraagd. In de vergadering van maandag 17; april komt voorts de nieuwe politie-, verordening aan de orde, die voor de i maartvergadering ook op de agenda I stond. Voor het foouwrijpmaken van iiet vrij gekomen Zanddorpterrein hebben b. en w. de raad een krediet van j 434.000,- gevraagd. De woningbouw-1 vereniging Middelburg wil in de twee de helft, van 1972 met de bouw van woningen in liet Zanddorp beginnen. Aan deze verenigingen willen b. en w.| de gemeentelijke woningwetwoningen overdragen, waartoe eveneens een j voorstel is gedaan, waarin tevens hctl verstrekken van geldleningen aan deze woningbouwvereniging is geregeld. Dej Middelburgse Maatschappij tot Stads herstel NV heeft het voornemen een| aantal verkrotte panden in de Mol-! straat (de even nummers 12 tot en met 18) te restaureren. Op een grond- oppervlakte van 170 vierkante meter ontstaan dan twee woningen. De totale kosten van deze restauratie zijn ge raamd op 397.500.-. De raad is voor gesteld een aan de gemeente toege kende bijdrage van 51.382,- door te- betalen aan de NV en een e::tra restauratie-subsidie te verlenen van 19.729,-, tien procent van de door hel rijk vastgestelde subsidiabele restau ratiekosten. Nu per 1 april jl. de commandant van de regionale brandweerkring Walche ren in dienst is getreden wil het college voor de huisvesting van deze functionaris de verdieping van de brandweerkazerne verbouwen. Vanaf de oprichting van deze brandweerka zerne is het de bedoeling geweest de commandant in de Middelburgse ka zerne te huisvesten. De verbouwing gaat 18.000.- kosten en voor een nieuwe meldtafel en een nieuwe tele fooninstallatie zijn bedragen nodig van 34.000.- en I 6500.-. In dc tekorten van het vliegveld Mid den-Zeeland over 1971-1972 wil het Middelburgse college van b. en w, sub sidiëren. De bijdragen van Middelburg zijn naar inwonertal voorlopig bere kend op 8389.26 voor '71 en 8995,09 voor '72. .Gelet op 't belang dat het vliegveld ook voor onze gemeente heeft en gelet op cle toenemende be langstelling van diverse zijden voor het vliegveld stellen wij u voor dc voor de jaren 1971 en 1972 gevraagde financiële medewerking te aldus b. en w. in hun voorstel aan dc raad. In de kosten van een vuurwerk op een VVV-hartenavond willen b. en w. ƒ5000,- bijdragen. Het vuurwerk zal in de kermisweek worden afgestoken; het bedrag zal uit de paebtopbrengst van de kermis worden geput. De afdeling Middelburg van de Alge mene Bond van Bejaarden, die '25 jaar bestaat, willen b. en w. bedenken met een bedrag van '250,- en het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land wil men voor 1971 en 1972 subsidies toekennen van f 8250.20 en 22.010.75. Voor verbetering en reconstructie van de Langevielesingel is de genteen!." raad een krediet van ƒ242.000,- ijl vraagd, voor reconstructie van tel kruispunt Langevielesingel- Oude KWI dekerkseweg een bedrag van f lW en voor het herstel van de oevers w| de Vlissingse watergang langs de Heinstraat. f 8800. Voor liet plaatsen van twee abri's vtf buspassagiers aan de Koudekerkseri bij Vijvervreugd vragen b. en tv. raad een krediet van ƒ6000,- -f1" verbetering van de openbare veriic-' ting op het kruispunt Seisweg-LaUK? Stommesv.eg 5200.- en voor het richten van transformatorruimten tl. het groot-industrieterrein en aan Lombardstraat respectievelii*. f 76.000,- en ƒ39.000,- Voor een gebied in het plan St. wijk II willen b. en w. een voorbcr» dingsbesluit nemen. Tussen cle bir" lows aan de zuidwestelijke zijde de Arnelaan en de Merwedesü-aat W een gebied dat mede wordt begrci"-1: door de Grevelingenstraat en de Vit' singse watergang. Hier blijft er bouwterrein over. dat geschikt de bouw van bungalows. Voorts er een woning met praktijkruirc- i", voor een huisarts worden gebouwd. Een voorbereidingsbesluit wil n£; ook nemen voor een gedeelte van - plan Sint-Jorisstraat II en omgevtt - De woningbouwvereniging wil hier 14 bejaardenwoningun -c twee bouwlagen zetten. Voor bet gebied tussen Prlncenh^l en cle Schroeweg in Middelburg®- is een plan opgesteld dat voorziet -M cie mogelijkheid tot het bouwen ft l 26 eengezinswoningen, een klcuWI school, een school voor basisonm- wijs en een kerk. Voor dit plan, 'Plan Zuid I G'-BNG' hebben b. en cle- raad een exploitatie-opzet ter got3 keuring voorgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 4