Huurharmonisatie kan worden geweigerd x priem! Stap eens bij ons binnen we zijn zo gemakkelijk dichtbij LEZERS SCHRIJVEN 23 Frans (l) Frans (II) Frans (III) Frans (IV) Frans (V) RaiffeisenbankQBoerenleenbank ORGANISATIE BEDRIJFSVOETBAL 0.-Z.-VLAANDEREN 0. HULST VERONTREINIGING AJAX Papieren vuilniszakken CV-plannen Even bellen! Hollestelle 91100-6995 SOORT ZEGT NIETS VERZEKERINGEN IATERDAG 8 APRIL 1972 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT Op 1 april 1971 is de wet op de himrharmonisatie in werking getre den. Op grond van deze wet is door een aantal woningcorporaties, woning stichtingen en woningbouwverenigin gen (in het vervolg aangeduid als corporaties) aan hun huurders per 1 april 1972, een huurverhoging opge legd van meer dan 6 procent. Als ik ln het vervolg over huurharmonisatie «preek, bedoel ik dus steeds de extra procenten bovenop de 6 procent. Alvorens in te gaan op de mogelijkhe den om deze verhoging te weigeren wil lk eerst nog eens duidelijk maken wat de wet op de huurharmonisatie nu precies inhoudt. De bedoeling van bovengenoemde wet i« om de huurprijzen van woningen die ouder zijn dan 5 jaar geleidelijk aan te passen aan de huren van nieuwe woningen, die de laatste 5 jaar met subsidie van het rijk gebouwd zijn. Zoals bekend zijn de huren van oude woningen in doorsnee lager dan die van nieuwe woningen. De minister vindt dit verschil i.v.m. de doorstro ming niet acceptabel en heeft daarom deze wet gemaakt, met behulp waar van ae huren van oude woningen kunnen worden opgetrokken. De minister heeft volgens mij echter bet probleem omgedraaid. De oude woningen zijn namelijk niet te goed koop, maar de nieuwe woningen zijn- te duur. De oorzaken van deze hoge huurprijs van nieuwe woningen zijn: a een sterke stijging van de grond prijzen gedurende de laatste jaren; b een stijging van de rentevoet, waardoor het lenen van geld voor het bouwen van huizen duurder is gewor den; c een sterke stijging van de bouw kosten; d een abominabel slecht bouwbeleid van alle kabinetten van de laatste 15 j8ar. Inplaats van te proberen alsnog de te hoge huren van de nieuwbouwwonin gen terug te schroeven heeft de minis ter iets anders bedacht, en wel het opdrijven van de huren van de oude woningen, de zogenaamde huurharmo nisatie. Voor de uitvoering nu, is het nodig dat oude woningen vergeleken gaan wor den met woningen die de laatste 5 jaar zijn gebouwd. De minister heeft hiervoor een soort puntensysteem ont worpen. Helaas bleek al spoedig, dat dit door de minister ontworpen systeem om allerlei redenen niet viel te gebruiken. Omdat de minister echter ook niet zo snel kon bedenken hoe je dan wel oude met nieuwe woningen moest vergelijken, heeft hij de uitvoering maar overgedragen aan de gemeenten en de corporaties; deze moeten nu een plan opstellen, wat daarna door de minister moet worden goedge keurd. Omdat de corporaties en gemeenten ook niet goed wisten hoe oude met nieuwe woningen te vergelijken, heeft, het bijzonder lang geduurd voor het plan klaar was. Eigenlijk heeft het te lang geduurd, want het moest klaar zijn en goedgekeurd voor 1 april 1972. Dit ls niet gelukt. Om nu toch de huurharmonisatie op 1 april 1972 te laten ingaan, heeft de minister de gemeenten en corporaties toestem ming gegeven om alavst de verhoging i aan de huurder op te leggen, en daarna zal hij deze verhoging clan nog 1 wei even goedkeuren, Dit betekent dat een groot aantal 'huurders nu een verhoging heeft ge kregen, die nog niet cloor de minister is goedgekeurd. Het ziet er echter wel naar uit, dat in alle gevallen dat de huurder de verhoging accepteert, de minister deze wel zal goedkeuren. Dit heeft tot gevolg dat alle huurders die nu de verhoging accepteren, de ko mende jaren huurverhogingen van meer dan 6 tot ±15 procent tegemoet kunnen zien. Op welke gronden kan de huurharmo nisatie nu worden geweigerd? A. In de eerste plaats kimt u natuur lijk protesteren omdat u vindt dat uw woning veel te veel verschil vertoont met de woning waarmee is vergele ken. Omdat de corporaties dit ook wel wisten, heeft men het u niet gemakkelijk gemaakt en heeft men in de brief waarin u de verhoging kreeg toegezegd, met opzet weggelaten, met welke woningen uw woning nu pre cies is vergeleken. Ook heeft men met opzet niet vermeld, hoe men de wo ningen precies heeft vergeleken. Ik durf hier gerust te zeggen dat men met opzet deze gegevens heeft wegge laten, omdat de minister voor particu liere woningen wel een formulier heeft gemaakt, waar deze gegevens door de huiseigenaar op moeten wor den ingevuld, en waar tenslotte met behulp van deze gegevens de huurder kan tekenen voor 'akkoord' of 'niet. akkoord'. Om nu toch te weten te komen waar mee men uw woning vergeleken heeft, kunt u alvorens te beialen de corpora tie verzoeken u dit mee te delen. Verder kunt u dan verzoeken of men u wil meedelen hoe men vergeleken neefc. Mocht u, als u dit alles weet, het niet eens zijn met de gevolgde prooedure, dan kunt. u hierover pro test aantekenen, onder vermelding van uw argumenten, bij uw corpora tie. De minister moet dan uiteindelijk maaT beslissen, ivie er gelijk heeft, u of uw corporatie. B. In de tweede plaats kunt u weige ren de huurharmonisatie te betalen, als u zelf veel aan uw woning verbe terd of verbouwd heeft. Hiermee be doel ik niet het onderhoud aan de binnenkant van uw woning, want daartoe bent u altijd verplicht, maar ik bedoel bijvoorbeeld het schilderen van het buitenwerk, het vernieuwen van deuren en verder alle andere grote reparaties, waardoor uw woning nu meer waard is dan vroeger. C. In de derde plaats kunt u alle fluurverhogingen weigeren (dus ook de huurharmonisatie) als u klachten hebt over het onderhoud van de wo ning Uw eigenaar is namelijk ver plicht, volgens de wet, uw woning goed te onderhouden. Bij klachten over het onderhoud denk ik dan aan I 0 daken, verveloze buitenkant, slechte gootsteen, rotte kozijnen, scheuren in de muren enz. In deze gevallen kunt u uw huiseige naar een briefje schrijven, dat u wel bereid bent de verhoging te betalen. 2^ „pas ""gaande op het moment aat alle achterstallige onderhoud is verricht. Mocht u op grond van één van boven genoemde punten de huurharmomsa- vor. i we*Seren> dan moet u hier- TOn, ondei vermelding van uw argu menten uw corporatie schriftelijk op rio 2,°2 t stellen en in alle gevallen ae oude huur blijven betalen. Laat u hmvS,12n geval intimideren door uw mX?^r\.Wat betreft de" huurhar- müSfwVS i?' S1 laa,s,e instantie de 016 h6551151- Mocht de beslis- nadeel uitvallen, dan hebt cp h,L 8er,0GS om de achterstalli ge huur alsnog te betalen. u met Helemaal zeker bent van uw zaak, probeer dan advies in te winnen van bijv. kennissen, sociale raadslieden, ombudsmannen, uw rak- bond, politieke partij, boyw- en wo ningtoezicht of de huuradviescommis sie. Tot slot wens ik alle weigeraars veel succes. Plet Dek, Havenstraat 8, Waarde. (Van redactiewege bekort) (ADVERTENTIE) In een lange brief geeft een meneer Leertouwer zijn visie op bet Frans, een voor hem duidelijk zeer vreemde taal. In termen een r lamingant waar dig, noemt hij haar elitaire te weelderig, te veel versierd met honorofix en en oratorische vormen. Wat dat alle maal te betekenen heeft weet meneer L. kennelijk niet zo precies. Hij ver wijst daarvoor naar de bron van al zijn wijsheden, de 'Nederlandse (Vlaamse) letterkundige Marnix Gij- sen". Van deze leermeester heeft me neer L. duidelijk ook geleerd dat de barok een voorbije cultuur periode is. Ietwat trots maakt hij ons de leraren Frans onder anderen deel genoot van zijn ontdekking. Men kan zich trouwens niet aan de indruk onttrekken, dat meneer L.'s brief een som is van zijn kennis. Hij lijkt een nieuwe Autodidact, die nog niet zó ver in het alfabet gevorderd is. Van daar dat waarschijnlijk cultuur en agTonomie voor hem synoniem zijn. En vandaar ook, dat hij Frankrijk en het Franse alleen nog interessant ver klaart voor arccheologen: welk een verlichting van zijn leesprogram moet niet de sompele ontkenning van onge veer anderhalve eeuw van het bestaan van een intensief levende gemeen schap voor hem betekenen! Overigens spreekt meneer L„ en dat is wellicht een autobiografisch element in zijn bericht, slechts over een beetje kennis van het Frans, en over het mavokind. Die beperking geeft tenslotte zijn sta melende belijdenis dat ontwapenende, dat ongekunstelde onkunde wel eens kan hebben. Wij wensen meneer L. nog een zeer lang en arbeidzaam leven toe. Wie weet ontdekt hij dan ook nog iets van de bruikbaarheid van het Frans. Drs. B. P. Verheijen, Middelburg. Hoewel diep onder de indruk van het erudiete betoog van Leertouwer (Kou- dekerke), meen ik toch hem nog een paar niet onbelangrijke Franse litera toren en filosofen uit de 19e en 20e eeuw te moeten signaleren: Honorë de Balzac, Stendhal, Flaubert, Proust, Bergson, Breton, Sartre, Marcel, Bu- toz. Ik acht de mogelijkheid dat de kennismaking met deze mensen, on verwachte perspectieven zal openen voor meneer Leertouwer, geenszins uitgesloten. A. van Poppel Haarlem Een meneer L. uit Koiudekerke vindt het houden van enquêtes een aardige sport. Want meestal is het ook zo, zegt hij ietwat schijnheilig, dat men met de vraagstelling alle kanten uit kan. Wat meent hij dan? waarschijnlijk dat de geênqueteerde niet goed weet wat hij moet invullen. In dat geval is er sprake van een slechte vraagstel ling. Dan houdt meneer L.'s bewering een beschuldiging in aan het adres van de leraren Frans. Nu luidde de enige vraag die gesteld wordt: is het Frans in uw bedrijf A gewenst, B noodzakelijk, C van geen betekenis.. Mij dunkt dat hier geen onduidelijk heid noch dubbelzinnigheid of door traptheid in schuilt. Meneer L.'s beschuldiging is dus vals. De rest van zijn brief is van hetzelfde of nog kwalijker allure. En dat alles zou volkomen ongevaarlijk zijn, wa re het niet dat wij in een tijd verke ren waarin gestreefd wordt naar een zo schraal schoolprogramma, dat de u zeer snel zal talrijker zullen worden, en dat wens ik zelfs meneer L. niet toe. B. Stieler, Middelburg. Typerend voor het pedante stukje van een zekere W. Leertouwer zie de de PZC van 1 april(!) is zijn vereenzelviging met Mavokindertjes Kennelijk is het hem onmogelijk een ander standpunt in te nemen. De reden voor zijn uitval tegen het Frans moet schuilen in een soort nijd: wat ik niet ken, mogen anderen ook niet kennen. Het is gezien, het allooi van deze brief van W. L., geenszins onmo gelijk, dat hij nog heel wat stukjes tegen heel wat vakken zou kunnen schrijven. Wij wensen hem geen suc ces toe. C. J. Meijler, Seissingel 58, Middelburg. Heer Leertouwer heeft ons met zijn cultuur-historische clownerieën inder daad geamuseerd. Of het een geslaag de aprilmop was blijft overigens voor ons een open vraag. H. M. A. Weebers Breda koop uw Kleuren-TV bij priem Philips, 110° grootbeeld, houten kast f 2.349,-1 Grundig, grootbeeld, houten kast 1-998,- Siemens-Blaupunkt, verschillende modellen v.a. 2.048,- 1 Jaar volledige garantie en service-polis. Want waarom zoeken naar wat u vlakbij kunt vinden? U stapt eenvoudig even bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank binnen. Er zijn 3000 vestigingen. Dus overal gemakkelijk dicht bij u in de buurt. Om te kiezen uit wel 8 verschillende spaarvormen, me* elk een aantrekkelijke rente. Zodat u kunt sparen op de manier die het beste bij uw bedoelingen en mogelijkheden past. Een deskundige adviseur helpt u graag bepalen welke spaarvorm juist voor u het' meest geschikt is. Bij de Raiffeisenbank en Boerenleenbank, de bank waar de helft'van alle Nederlanders al bij spaart. U kunt zoveel méér doen met onze bank de bank vóór iedereen- 3000 vestigingen Naar aanleiding van uw berichten in de PZC van donderdag 30 maart ge ven wij u ter verbetering een korte uiteenzetting van de diverse onvol maaktheden die daarin vermeld staan. Deze onvolmaaktheden zijn te wijten aan uw sportmedewerker, daar deze heeft nagelaten ondergetekende zijn commentaar te vragen, nadat hij de standpunten van de diverse voetbal- vereniging-woordvoerders had aange hoord. Zodoende krijgt men altijd een vertekend beeld van een bepaalde si tuatie: 1. De competitie van de OZO Hulst op onze eigen terreinen gaat zeer zeker door en onder auspiciën, van de KNVB afdeling Zeeland. 2. Ondergetekende is niet, op het mat je geroepen zoals de voorzitter van de w Clinge uiteenzette. Wij geven een juiste uiteenzetting van het bedoelde Toto-probleem in 1971: a)De toto's werden door w Cllinge 's maandags voormiddag 11.30 afge haald. b) Diverse keren zijn deze toto's op geplakt en met het geld hiervoor terug bezorgd bij het bedrijf. c) Dit veroorzaakte veel ongenoegen bij het personeel. d) Het personeel verzocht om een oplossing. e) Wij hebben de nationale sporttota- lisator in Den Haag om bemiddeling verzocht. Deze bestond uit: ie zelf de toto gaan doen via de KNVB afdeling Zeeland Bedrijfsvoetbal. 2e VV Clinge om een oplossing ver zoeken. g) De KNVB afd. Zeeland heeft via ons w Clinge verzocht dit op te lossen h) de voorzitter van vr Clinge ls hierover komen praten. i) de directie heeft zich met dit pro bleem niet bemoeid. j) er werd een regeling getroffen met de voorzitter en ondergetekende aan gaande de toto. Ie De tot's moeten nu nog afgehaald worden dinsdags om ca 16.45 uur. 2e Terug afgeplakt en afgerekend be zorgd worden donderdags voor 16.45 uur. k) Indien dit verschillende keren niet zou gebeuren, zouden wij alsnog zelf de toto ter hand nemen. 3e De kwestie Kleding Junioren. Wat het bedrijf waar het hier bij voorzitter w Clinge omgaat betreft: a) Wij begrijpen niet hoe de OZO Hulst iets te maken heeft met kleding voor de junioren van w Clinge. b) Dit, of welk bedrijf ook, staa* nog buiten deze kwestie. KWESTIE DOORDRAVEN Hoe de voorzitter van w Clinge. de heer Van der Kelen, het bij elkaar kan rijmen dat ondergetekende door draaft, is na uiteenzetting door de abonnees zelf te beoordelen. Ondergetekende heeft in 1971, opge richt. een onder auspiciën staande van alle deelnemende bedrijfs-elftallen on der de KNVB afd. Zeeland, OZO Hulst. In 1972 heeft hij een eigen voetbalvel dencomplex voor de bedrijfsvoetbal uit de grond gestampt met de daarbij behorende accommodatie voor vier velden, met in september 1972 twee gloednieuwe velden. En tevens in 1972 een nieuwe OZO Hulst-competitie met nu negen deelne mende bedrijven, indien mogelijk on der auspiciën van de KNVB afdeling Zeeland. Als de voorzitter van w Clinge dan van mening is dat dez? persoon door draaft, is dit voor ons niet te geloven. Wij hopen dat de voetbalbesturen voor deze 8 wedstrijden van 2 x 35 minuten en een toernooi van ruim een halve dag, toestemming zullen geven aan hun spelende leden. Wij bieden u aan tijdens de veldens- sluiting van uw complex gratis gebruik te maken van het onze, voor oefen wedstrijden, trainingen enz. Met over leg komen wij uit moeilijkheden indien beide ploegen wat geven en nemen. Wij willen gaarne onze ver plichtingen tegenover de KNVB afde ling Zeeland nakomen, maar dan met een beetje medewerking van de kant van de voetbalverenigingen. Organisatie Bedrijfsvoetbal O.Z.O. Hulst. B. Warnier. l.o. mej. De Rechter secr. O.Z.O.-Hulst Lucht- en waterverontreiniging, de kranten staan er vol van, via de radio en tv worden er vele woorden aan 'vuil' gemaakt en steeds komt dezelf de vraag naar voren: Wat kunnen we er aan doen? Ja, wat doen we er aan, niets, hele maal niets, terwijl we er allemaal, u net zo goed als ik, wel degelijk aan kunnen meewerken. Hoe? Om te beginnen denkt men te gauw als enkeling dat gaat dan als volgt: Eén voorbeeld: u rijdt in uw auto en u moet voor het stoplicht wachten, u hebt dan net even de gelegenheid om een rokertje op te steken en bemerkt dat het asbakje vol is, u pakt het. draait het raampje van de portier op en hup daar gaat de hele troep de straat op, dat beetje van mij kan geen kwaad denkt u. Later op de dag moet u voor een brug wachten en u heeft net ergens trek in, u heeft wat fruit bij u en haalt de schil eraf, waar blijft u met die schil?, gooi maar op straat, dat ene schilletje kan geen kwaad. Nee, daar heeft u dan mis schien wel gelijk in, maar u bent niet alleen op straat, er zijn er miljoenen, dat zijn dan hoeveel peukjes en hoe veel schillen? Je moet eens in de sloten langs de wegen ldjken en dan voornamelijk die langs de binnenwegen. Wat men kwijt vdl, gooit men maar in een sloot. Je ziet er de geleste dingen liggen, om eens enkele dingen te noemen, en nu overdrijf ik echt niet,: afgedankte stoelen en matrassen, brommers, fiet sen, fornuizen enz. enz., maar waar ik met m'n petje helemaal niet bij kan is, dat er regelmatig van die plastic zakken (met inhoud) in de sloten gesmeten worden. Waarom niet alle afgedankte rommel aan de straat, de gemeentereiniging neemt het heus wel mee, mits u het op de goede ciag buiten zet. En dan de waterverontreiniging, dat is helemaal een trieste zaak. Ieder die veel aan de waterkant vertoeft, zal dat beamen. Ikzelf ben n.l. een groot liefhebber van de sportvisserij, zodat ik dus vele uurtjes aan de waterkant verslijt, en dan merk je de vervuiling goed. het water stinkt soms. De vangsten lopen van jaar tot jaar sterk terug, er wordt haast geen visje meer gevangen (op een uitzondering na) en waar ligt dat. aan? Chemische rotzooi, smeerpijpen, en ook de toene mende scheepvaart doet er geen goed aan. Die pompt, eens een beetje olie over boord en die pompt er eens wat in, en zo wordt het een lekkere stink- t.roep. Als ik aan het strand sta te vissen, dan haal ik bij het indraaien 9 van de 10 keer een plastic zak besmeurd met olie eruit. Die zakken komen er ook niet vanzelf in. Maar afijn, over zo'n 25 jaar zijn we overal van af, zelfs van ons eigen. Laten we er dan nog van die 25 jaar van maken wat er van te maken valt, neemt het volle auto asbakje en andere afvalstoffen mee naar huis terug en gooi het daar de vuilnisemmer of zak. Ook staan er op sommige plaatsen langs de wegen afvalzakken die u mag gebruiken. Ik besluit met het verzoek om ook de sloten schoon te houden dan hoort u misschien ook weer eens het geluid van kikkers. C. J. Verkaart Verk. Quakkelaarstraat 66, Vlissingen. Met enige verbazang lees ik de c mentaren over Feijenoord. Was het vorige week een Feijenoordman die vond dat uw blad te weinig over die beroemde club uit Rotterdam schreef, nu lees ik weer dat ze het zo moeilijk hebben gehad in Portugal u begrijpt toch zelf wel dat op het ogenblik aan Ajax de meeste aandacht wordt be steed in een dagblad, want is bet niet dat clubje uit Amsterdam dat bij de laatste vier van Europa is. Staan ze niet fier bovenaan de ranglijst en ze gooien ook nog hoge ogen naar de KNVB-beker. Waar is Feijenoord?? Om een voorbeeld te noemen, er wordt toch ook meer geschrevenover de man die wint, b.v. Aid Schenk, dan een Jappie van Dijk. Maar er is weer hoop voor de Feijenoorders, bij komst van Ressel, maar ik zou toch maar niet te hoog van de toren blazen want straks zit hij bij zijn maats Maawald, Schoenmaker en Pos thumus op de bank. Wat er geschreven wordt over die pesterijen in Portugal, nou ik vind het een wassen neus, zoeken naar uit vluchten. U moet willen bekennen; ze stortten tegen het einde totaal in mekaar. Er werd fout op fout ge maakt in de verdediging. Ajax is ook menigkeer uitgejouwd en uitgefloten. Denk maar eens aan Liverpool, maar ze hielden het hoofd koel en speelden 2-2. En wat dacht u van datzelfde Benfica een paar jaar geleden hier in Amsterdam. Uitslag 3-1 voor Benfica, maar wat- deden de mannen van Ajax in datzelfde Portugal; tegen Benfica winnen. Verder hoop ik dat we nog een paar mooie wedstrijden met Ajax beleven en zien hoe ze Benfica aan pakken. P. Schroevers, Mansfeldstr. 9, Arnemuiden. Oorlogsslachtoffers Als men het verslag leest van de jaarvergadering van de BNMO afde ling Zeeland vermeld in uw blad dd 13 maart j.l. dan kan men vernemen dat na 27 jaar het parlement door zijn knieën is gegaan. Het smartegeld van de Nederlandse Oorlogsslachtof fers is niet meer belastbaar (en dat na 27 jaar) Het parlement heeft meer uren vergadert over de drie van Bre da, (ook nachtelijke uren) dan voor onze Nederlandse Oorlogsslachtoffers. Zijn die soms belangrijker? Een golf van ontroering ging over Nederland, de een was er voor, de ander er tegen. Lezers gingen schrijven, men had met de nabestaanden en de oor logsslachtoffers te doen. Ook Zeeuwse lezers gingen schrijven in uw blad over de drivan Breda, maar schrij ven en mee leven kost niets. Als u werkelijk mee leeft met onze oor logsslachtoffers meld u zich dan aan voor 2,50 of 5 of ƒ7,50 of voor 10 per jaar, ten bate van onze Zeeuwse Militaire Oorlogsslachtoffers weduwen. Zij ontvangen dan met de PZC besluit ik en sterkte toe Kerstmis een attentie, omdat wij bun niet vergeten. Zij moeten man en vader afstaan voor onze vrijheid. Laten we met Kerstmis een lichtje bren gen, daar op die ledige plaats. Als men 5, 10, 15 of 20 cent per week afstaat dan leeft men daadwerkelijk mee, met de oorlogsslachtoffers. Allen die zich hebben opgegeven voor dat mooie werk, namens onze Zeeuwse Militaire Ooriogs-weduwen hartelijk dank. Voor Kapelle-Biezelinge en Schore kan u zich opgeven bij onder getekende. Voor overig deel van Zee land bij secr. BNMO afdeling Zeeland, Van den Abeelestraat 33, Oosterland. Wij wachten nu op uw financiële daad. J. C. Staal Waardekenshoskolein 21 Biezelinge. Het actiecentrum van de Politieke Partij Radikalen te Middelburg stemt van harte in met de schoonmaakactie van de gemeente Middelburg. Het moet echter tot zijn spijt constateren, dat de gemeente Middelburg zelf één van de belangrijkste vervuilers is. Be doeld wordt hier het gebruik van plastic vuilniszakken in onze gemeen te. Deze worden vervaardigd door de gevaarlijke afvalstoffen producerende petro-chemlsche Industrie. Wij staan op het standpunt dat lede- te niet werkelijk noodzakelijke uit breiding van deze Industrie moet wor den tegengegaan. Het gemak van thans moet nl. duur betaald worden met ongemak in de toekomst. De prijs die betaald wordt voor het verwijde ren van schadelijke afvalstoffen, die bij het produceren van plastic vrijko men, wordt helaas niet doorberekend in de kostprijs van de zak. De gevolgen van de opeenstapeling van plasticlagen in de vuilnisbelt ble ken bij de stichting vaste afvalstoffen (SVA) te Amersfoort ook nog slechts in studie te zijn: Mogelijke gevolgen: a. afvoerproble men bij regenval door stagnatie op de plasticlaag; b. ander soort afbraak (anaëroob) door afsluiten van de lucht; c. daardoor mogelijk een min dere vertering van het vuil en zodoen de een snellere ophoping van de belt; d. ook daardoor mogelijk een ander soortige verzuring van de bodem met gevolgen voor het grondwater. Het PPRactiecentrum stelt de ge meente Middelburg voor over te gaan op het gebruik van weerbestendige dubbelwandige papieren zakken in plaats van de nu gebruikte plastic zakken. Papieren zakken worden bv. in de gemeente Puttershoek met suc ces toegepast. Deze zakken kosten ruim het dubbele van de plastic zak ken. Als men echter zowel op gemak is gesteld als op verstandig milieube heer, zal een goedkope oplossing geen uitkomst bieden. Het gemak van thans zal in de toekomst duur betaald moeten worden. Men kan beter de vuilnisemmer met alle bezwaren van sjouwen en schoonhouden in ere herstellen of tot het gebruik van de duurdere papieren zakken (ong. 40 cent tegen plastic 15 cent) overgaan, dan de milieuverontreinigende plastic produktïe nog eens extra in de kaart te spelen. Zou de gemeente Middelburg niet over willen gaan op het gebruik van papieren vuilniszakken, dan verwach ten wij. dat meer milieubewuste bur gers in staat zullen worden gesteld dit wel te doen. Dus in dat geval: naast de verkoop van de plastic vuilniszak ken de verkoop van papieren zakken. Tenslotte willen wij nog opmerken dat. wij beseffen dat door het gebruik van papieren zakken de milieu-bewus- te-laag-betaalden in een extra moeilij ke positie komen. Namens de werkgroep Gemeentepolitiek van het PPR actiecentrum Middelburg, Nelleke Stommen-de Lange. Korte Noordstraat 40 Middelburg. ADVERTENTIE) ZAAGMOLENSTRAAT 1, GOES In een omvangrijk ingezonden stuk in de PZC van 25 maart jl. haalt de heer J. K. Mesu te Middelburg uit tegen het Angola-comité, de toneelgroep Proloog uit Eindhoven met dc voor stelling van het Lusitaans Gedrocht en jongeren in Middelburg en Goes die actie voerden tegen Angola-kofNe. Het komt allemaal hierop neer: „Waren we nog maar in de dagen van Van Heutz, toen de blanke man in zijn koloniën wet en orde handhaafde en de zwarte of bruine m nog niet dc last van on afhankelijkheid en verantwoordelijk heid te torsen had. Het is immers nu al zo vaak gebleken dat hij dev.e last niet aankan en vervalt in terreur over zijn eigen mensen. Landen ais Tanza nia verdienen daarom onze steun niet. Veeleer zouden we zuinig moeten zijn op het laatste restje onvervalst ko loniaal bewind, nl. het Portugese. Te meer nu de ILO (International La bour Organization Internationale Arbeids Organisatie) te Genève in 1971 in een rapport heeft vastgesteld dat er geen dwangarbeid in de Portugese ko loniën is. Dat wil het Angola-comité natuurlijk niet waar hebben en daar om gaat het op de uitnodiging van de Portugese regering om zelf te komen kijken niet in. Tot zover een samenvatting van het betoog van de heer Mesu. Er is wel het een en ander tegen ln te brengen: 1. Het is historisch zeer aanvechtbaar het voor te stellen alsof terreur over eigen mensen alleen voorkomt bij ge kleurde, voorheen gekolonialiseerde volken. In onze eigen geschiedenis is er het geval van Johan van Oldenbar- neveldt. Behalve joden en zigeuners behoorden ook honderdduizenden Duitsers van eigen 'ras' tot de slacht offers van de blanke heer Hitier. Ook de heer Mesu zal Stalin en de onder zijn hand gevallen Russen tot het blan ke 'ras' rekenen. 2. Terreur zoals op Zanzibar, ln Nige ria, in Oost-Bengalen, was onder het koloniaal bewind eenvoudig ondenk baar, stelt de heer Mesu. Hij noemt echter zelf de naam van Van Heutz en hij zal wel niet menen dat deze generaal zonder een spatje bloed Atjeh gepacificeerd onderworpen) heeft. Wil de heer Mesu ook zo ver gaan dat hij de handel in Afrikaanse slaven uit het zwartboek van het West- europese kolonialisme wil scheuren? 3. De kwestie van de dwangarbeid ln Angola en Mozambique. De heer Me su ontkent het bestaan ervan op grond van het ILO-rapport 1971. Daar is ech ter wel het een en ander op af te din gen: a. dit rapport is gebaseerd op een ui terst vluchtig onderzoek dat in zijn geheel 12 dagen heeft geduurd en waarin Angola (37 maal zo groot als Nederland en Mozambique (25 maal zo groot als Nederland!) letterlijk af gerend moeten zijn; b. de gesprekken met de arbeiders vonden plaats in aanwezigheid en door tussenkomst van twee Portu gese tolken. Hoe betrouwbaar wa ren die tolken? Als het regeringstol- ken waren is het ondenkbaar dat de Afrikanen zich vrijelijk durfden uiten; c.uit het rapport blijkt niet dat ook maar één koffieplantage werd be zocht. Conclusie: wie zich aan de hand van de onderdrukkers laat rondleiden, krijgt de onderdrukking niet te zien en te horen. Liever dan op dit weinig diepgaand onderzoek zou ik, als ik de heer Me su was, vertrouwen op het rapport dat in februari 1969 door het KVP-be- stuur werd aangenomen en dat con cludeert: „In de Afrikaanse gebieden komt nog veel dwangarbeid voor". Van meer recente datum is bet inter view met de Baptisten-zendeling Da vid Grenfell, die 28 jaar in Angola ge werkt heeft. Het stond in "De Tijd' van 12 februari jl. Ook na zijn vlucht uit Angola is ds. Grenfell in voortdurend contact met de Angolezen gebleven. Hij is er zich van bewust dat er in wezen niet veel veranderd is sinds hij Angola heeft verlaten. Dus: voortgaan de dwangarbeid, zelfs van kinderen. Bij verdrag van 1928 heeft Portugal zich verplicht minstens 100.000 Afri kaanse arbeidskrachten per jaar be schikbaar te stellen aan de Zuidafri- kaanse mijnindustrie. Een verdrag dat bij mijn weten nooit verbroken is. Hoa noemt de heer Mesu dit? 4. Het Angola-comité slaat de uitnodi ging van de Portugese autoriteiten af om op hun kosten een bezoek aan An gola te brengen. Natuurlijk, zegt de heer Mesu, zij willen hun ingeroeste ideeën over koloniale onderdrukking niet prijsgeven. De werkelijke reden had de heer Mesu in 'Trouw' van 18 maart jl. kunnen lezen: Liever dan aan het handje van de Portugese au toriteiten heeft het Angola-comité meer dan eens van de mogelijkheid ge bruik gemaakt om als blanke toerist Angola te bezoeken. Dan heeft men meer kans om in werkelijk contact met de Afrikaanse bevolking te komen en met missionarissen. Ik neem aan dat de heer Mesu zich nog iets herin nert van de Duitse bezetting. Namens de Werkgroep Zuid-Afrika te drs. C. van Duin, Oostvral 77. Goes, Naar aanleiding ran ae televisie-uit zending van jl. dinsdag 28 maart van de ombudsman Marcel van Dam ben ik maar eens in de pen geklommen. Het was een uitzending wat betreft ae verkeersongevallen en verzekeringen. Wat had die meneer een mooie praat jes. Hetgeen hij vertelde zijn grove leugens. Wij hebben zelf 3 jaar met een verzekering te doen, wat betreft een verkeersongeval. Ondanks dat ik door verschillende doktoren 100% ar beidsgeschikt ben verklaard en waar de verzekering verplicht is voor te be talen, zitten wij iedere maand met de kosten die door dit ongeval betaald moeten worden. Als het hun dan weer eens past en door ons rale aandringen, betalen ze ons zo nu en dan een voorschot te rug van ons eigen betaalde geld. Maar eer liet zover is, komt er heel wat voor kijken. Hun opzet is je eerst als kleine zelfstandige financieel kapot te maken, waardoor je geestelijk naar de bliksem gaat. Hebben ze je dan zo ver, dan komen ze met een afkoop som op tafel, waar je uit pure ellen de je handtekening voor zet, omdat je het niet meer aan kan. Maar zij heb ben je financieel liggen, want je komt er zelf stukken aan tekort. Ik hoop voor ons en vele anderen die met dit zelfde probleem te maken hebben, dat de overheid, zich eens intens met deze zaken gaat bemoeien. En dat er spoe dig hiervoor een oplossing gevonden wordt. Mevrouw M. A. Harte, Axelsestraat 96, Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 23