PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BOMBARDEMENTEN TOT HANOI WIL PRATEN In Waalwijk 400 ontslagen Hl Vervoer gevaarlijke stoffen over Zeeuwse wegen uiterlijk 1-1-1973 aan banden Defensie minister Laird in VS: WIEBELTAX 2 PROCENT LAGER Pas in mei gesprek lonen en prijzen m WINDHOOS TROK SPOOR VAN VERNIELING Vandaag in de krant... VOORSTEL VAN COMMISSARIS DER KONINGIN AAN ZEEUWSE GEMEENTEN OM TOT EEN UNIFORME REGELING TE KOMEN Meldingsplicht van burgemeesters overhevelen naar hulpcentra in Goes en Terneuzen Onzorgvuldig 215e jaargang - no. 84 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 8 april 1972 Dlr.cH.: K v.n d. V.ld», K. Scherphui, .n W. F. d. P.gter. Hoofdred.cti.: G. A. d. Kok. Abonn.m.nltprij. f 23,25 per kwarttal, fr.nco p.r po.! f 24,25 p.r krr.rn.l- Prii. p.r maand 0 Bur. VIIsj.. Walslr. S6-60. tel. 5144 (b g.g. red. 4799. adv. 01186-584. «<p. 2751) Middelburg, M.rkt 51tel. 7651 (b.g 9. led. 2078/3162, ad;. 6248). Goo«, Gro!. Markt 2, tel. 6140 (B.g.g, red. 6396. ad.. 8969). Giro 359300. Provincie PER 1 JULI A.S. BENZINE 0,8 CENT GOEDKOPER DEN HAAG De loon- en in komstenbelasting zal per 1 juli van dit jaar met 2 pro cent verlaagd worden. De benzine wordt die dag 0,8 cent per liter goedkoper. Dat is het gevolg van een verla ging van de wiebeltax van 5 tot 3 procent, waartoe de mi nisterraad vrijdag besloten heeft. De verlaging van de wiebeltax zal ook verlichting! brengen van de vennoot schapsbelasting en de ver bruiksbelasting op personen auto's. Als motief voor de verlaging noemde! minister Nelissen van financiën vrijdagavond de conjuncturele ont spanning. De minister-president stelde later op de avond dat „nu1 de gloeiende kachel is afgekoeld" de economie 'door extra besteed-, baar inkomen") wel een zetje in óe rug kan gebruiken. De werkgelegen-! neid zou door deze maatregel met; 1000 tot 1500 arbeidsplaatsen toe-; nemen. Door deze verlaging zal jaarlijks 125. miljoen gulden minder in de schat kist komen. Volgens minister Nelis-1 sen is dat echter niet bezwaarlijk. omdat tegenover de inkomsten van de wiebeltax geen uitgaven ston den. Een verdere verlaging van de wiebeltax zou niet mogelijk zijn wegens economische tendensen als hoge loon- en prijsstijgingen. Het doorgaan van de verlaging is nog afhankelijk van de toestemming van de Tweede Kamer. Minister Nelissen zal daartoe de Tweede Kamer volgende week een nota sturen met een toelichting op het voorgenomen besluit. Binnen twee maanden zal' de minister een wets ontwerp voor goedkeuring bij de Tweede Kamer indienen. WASHINGTON - SAIGON (RTR - AFP) De Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam zullen worden voortgezet tot Hanoi zich bereid toont tot onderhandelen in Parijs. Tevens moet Hanoi zijn 'invasietroepen' terugtrekken ten noorden van de ge demilitariseerde zone. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird vrijdag in Washington verklaard. Noord-Vielnam, zo zei Laird op een persconferentie, krijgt 81) procent van zijn wapens van de Sowjet-L'nie. Vol gens hem draagt de Sow.jet-Unie in grote mate bij tot het voortduren van het conflict in Zuidoost-Azië. „Vrede in dat deel van de wereld, of in andere gebieden, hangt volgens mij voor een belangrijk deel af van de Sowjet-ünie". Hij wilde niet zeggen of Washington Moskou heeft benaderd om vermindering van de militaire hulp aan Noord-Vietnam te bepleiten. Anderzijds zei Laird, dat de Verenigde Staten niet naar de onderhandelingsta fel 7,ullen terugkeren zolang de Noord- vietnamese troepen in Zuid-Vietnam blijven. „De flagrante schending' door Hanoi van de akkoorden van Genève van 1954 en van de stilzwijgende over eenkomst van 1968, die leidde tot een pauze in de Amerikaanse bombar dementen op Noord-Vietnam, maakt hervatting van de onderhandelingen moeilijk, aldus de Amerikaanse minis ter van defensie. „Een schandaal". Dat was de eerste reactie van de vice-voorzitter van, het NW. de heer A. de Boon, up het besluit van de regering. De vakbeweging heeft er steeds op aan gedrongen een verlaging van de wiebeltax achterwege te laten en de inkomsten te gebruiken voor een gerichte bestrijding van de werk loosheid in die gebieden waai dat het hardst nodig is. Het mag er op lijken dat de werkgelegenheid-situa- tie weer wat aan het verbeteren is, aldus de heer De Boon, maar de cijfers over maart zijn gunstig beïn vloed door het mooie weer, waar door in het noorden bijvoorbeeld de landbouw vroeg op gang is geko men. Uit de volgende cijfers zal wel blijken dat er van een sterke verbe tering geen sprake is". Beschermen Totdat Hanoi zijn troepen terugtrekt en over vrede wil onderhandelen „zul len we al het nodige doen om onze troepen tijdens onze terugtrekking uit Zuidoost-Azië te beschermen". Volgens Laird hebben de Verenigde Staten en hun bondgenoten altijd cle akkoorden geëerbiedigd „maar nu kunnen we niet, blijven toekijken terwijl andere landen deze akkoorden grof schenden ten koste van onze bondgenoten of ten koste van de nog aanwezige Ame rikaanse troepen". „De vijand heeft het geduld, de zelfbe heersing en het verlangen naar vrede van het Amerikaanse volle minachtend van de hand gewezen. Ons geduld is beantwoord met propaganda en met provocaties, onze zelfbeheersing met een invasie", zo zei de Amerikaanse minister. Hij zei dat er geen verande ring is gekomen in het schema voor de terugtrekking van de Amerikaanse grondtroepen, dat het aantal Ameri kaanse militairen in Zuid-Vietnam per 1 mei op 69.000 man stelt. Veldslag In Zuid-Vietnam is inmiddels een nieuwe kritieke veldslag begonnen doordat drie divisies Noordvietname- se troepen in het westelijke centrale hoogland in een strijd zijn gewikkeld met Zuidvietnamese troepen. Het be wuste gebied ligt in een punt waar de grenzen van Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos samenkomen. Volgens militai re kringen in Saigon woedt een zware strijd om liet vliegveld Dak To. De andere fronten liggen: In de Mekon Delta, ten zuidwesten van de Zuidvietnamese hoofdstad Sai gon; ten noorden van Saigon, waar Zuidvietnamese troepen vrijdag de rubber-plantageplaats Loc Ninh, km van Saigon verwijderd, moesten prijsgeven; in het verre noorden van Zuid- Vietnam, waar Noordvietnamese strijdkrachten zijn opgerukt tot op nog geen zes ion van de stad Kwang Tri. Zuidvietnamese troepen zijn voorts in de strijd gewikkeld met Noordvietna- mezen op nog geen twee km afstand van de stad Dong Ha, langs de rivier de Coea Viet, ongeveer 15 Ion ten zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam. De Amerikanen werpen steeds meer Zie slot pag. 3 kol. 5) NKV Ook het NKV is zeer onaangenaam verrast door de regeingsmaategel. Wij hebben nadrukkelijk gevraagd het geld te besteden voor gebieden die in moeilijkheden zitten, zo zei een NKV-woordvoerder. De nood-i zaak daarvan is juist de laatste J dagen nogmaals aangetoond door1 de reorganisatieplannen van AKZO: de klappen vallen weer In West- Brabant en het noordoosten. Hij noemde de maatregel ook lijnrecht i in strijd met de opvatting die de regering zelf 1'. -■ maand geleden nog heeft verkondigd, namelijk dat i er geen enkele behoefte is aan een algemene stimulering van de beste-1 dingen. CNV Ook de woordvoerder van het CNV noemde de wiebeltaxverlaging onbe grijpelijk en zeer teleurstellend. „De belastingverlagers hebben weer ge wonnen", zei hij, „wij moeten nu maar afwachten wat het effect is, terwijl je er met het meteen en gericht bestrijden van de werkloos heid zeker van zou zijn geweest dat het geld op de goede plaat* terecht komt". ENSCHEDE In korte tijd heeft een windhoos vrijdagmiddag een spoor van vernielingen door Enschede getrokken en voor tienduizenden gul dens schade veroorzaakt. Van een flat van de familie Schut aan de Rembrandtlaan werd het dak weggeslagen. De brokstukken kwamen vele tientallen meters verder op een geparkeerde auto terecht die ernstig werd beschadigd. Ook rukte de wind de meeste pannen van het dak van een tweede woning waar eveneens een geparkeerde auto door vallende brok stukken flinke schade opliep. Ook de dakbedekking van een gym nastiekzaal en van een boerderij moesten het. ontgelden. De Paasker- mis in het Volkspark kreeg een ge duchte klap van de wind; een noga- kraam stortte in elkaar, waarbij voor tienduizenden guldens schade ont stond. Talloze bomen en televisiemasten vlogen door de lucht. Een oude beuk in het Volkspark brak als een lucifer houtje en vernielde een lantaarn paal. Papiergroothandel Vromen zag de voorgevel van haar magazijn ops lag oud textiel wegwaaien, (fo- to). SCHOENFABRIEK BLOCH EN STIBBE DICHT ISO MAN MOGELIJK WERK IN NIEUW BEDRIJF WAALWIJK (ANP) De schoenfabriek Bloch en Stibbe NV. in Waalwijk heeft moeten besluiten een groot gedeelte van haar Nederlandse produktie in de loöp van dit jaar te beëindigen. Er werken bij dit bedrijf 400 mensen. De directie van Bloch en Stibbe NV heeft meegedeeld dat zij door de sterk toenemende kosten van de schoen- produktie tol deze maatregel is moeten komen. Na afloop van de fabricage voor het winterseizoen 197:2 zal deze in samen werking met buitenlandse zusteron dernemingen elders worden voortgezet. Een onderdeel van de produktie, na melijk het heiioform damesschoeisel, zal in Nederland worden voortgezel. Hiertoe tal een- nieuwe onderneming moeten worden opgericht. De bedoe- kng is. aldus de mededeling van de di- Nieuws uit binnen- en buitenland 1,3 en 9 Nieuws uit Zeeland op Pag- 2,4,5,6, 7 en 11 Sport op pag. 12 en 13 Radio-tv: op pag. 24 Financieel nieuws op pag 25 En in de Pag. 15 Marloto Moss: ruimte, rit me en licht. Pag. ie De Oosterschelde. de dis cussie en de veiligheid: Pnr, gommen uit de Kerken, rag. 17 Letterkundige kroniek van Hans Warren: Poppraet. tag. 19 Dammerr. schaken, bridge, puzzel en culinair avon tuur. rectie, dat daarvoor nieuwe vormen van samenwerking worden gevonden. De besprekingen over de voor deze on derneming vereiste afzonderlijke finan ciering zijn in een vergaand stadium, aldus de directie. Bij het tot stand komen van deze nieu we opzet, die geheel past in de aanbe velingen, voortvloeiende uit. het struc tuuronderzoek voor de Nederlandse schoenindustrie, kan de werkgelegen-1 heid voor ongeveer 180 personen be- houden blijven. „Mocht dit onverhoopt niet plaatsheb ben, dan zullen aan het einde van het j jaar in totaal ruim 400 personen nieuwe werkgelegenheid moeten zoeken", al dus het. communiqué van de directie. I Meegedeeld wordt nog dat met. de vak- bonden overleg wordt gepleegd over de afvloeiingsregeling. Bloch en Stibbe NV blijft de import klap met 2100 vermindert. De verwach ting van deze bond is dat dit. aantal in de nabije toekomst zich zal uitbreiden, omdat met. name rekening moet wor den gehouden met moeilijkheden voor de toeleveringsbedrijven van dit be drijf. Over de mogelijkheid dat voor 180 man de werkgelegenheid behouden kan blijven, zegt de bond in zijn commen taar, dat hiervoor een positieve beslis sing van het ministerie van economi- PREMIER BIESHEUVEL VERWACHT: DEN HAAG (ANP) Minister president Biesheuvel verwacht, dat eerst volgende maand, in de eerste helft van mei, het loon- en prijzengesprek met de socia le partners zal plaats hebben. Het overleg zal zijns inziens niet meer deze maand kunnen plaats hebben, zulks mede gezien de afwezigheid van minister Lang- man (economische zaken), die de derde wereldhandelsconfe rentie in Chili zal bijwonen. De raad voor economische aangelegen heden uit; de ministerraad heeft zich vrijdagmorgen uitvoerig bezig gehou den met de voorbereidingen op dit overleg. Dit geschiedde aan de hand van een nota over de sociaal-economi sche situatie 1972-1973, opgesteld door het presidium van de centraal econo mische commissie. an en de handel in schoeisel voortzet-j sche zaken nodig is op het door Bloch en Stibbe ingediende plan tot stichting ten. In een commentaar stelt de Bond Leidinggevend Personeel vast, dat met! deze bedrijfssluiting het aantal arbeids-1 plaatsen in Noord-Brabant, gerekend met de sluiting van Enka-Breda, in één' 1 van een nieuw sclioenhedrijf in Dru ilen, onder de naam Heiioform BV. Uiterlijk woensdag a.s. zal. volgens het communiqué van de BVLP. liet depar tement definitief beslissen or het een mogelijkheid in deze ziet. Loonmatiging De minister-president deelde mee, dat in de nota een loonmatiging een abso lute voorwaarde wordt genoemd voor het herstel van de groei van de werk gelegenheid. De premier merkte desge vraagd op, dat de ontwikkeling van de lonen niet heeft beantwoord aan dat gene, wat hij er van gehoopt had. Mi nister-president Biesheuvel zei uit de nota de indruk te hebben gekregen, dat tal van ondernemingen bij een neergaande conjunctuur in onvoldoen de mate beschikken over financiële buffers, teneinde door de slechte tij den "heen" te kunnen komen. Hij merkte voorts op getroffen te zijn door het feit, dat de uitvoer nauwelijks nog tred iioudt met de wereldhandel, hetgeen zijns inziens een verslechtering betekent van de concurrentiepositie. Op wat langere termijn zal dit bepaald gevolgen kunnen hebben voor de werk gelegenheid. Op binnenlands terrein is er duidelijk sprake van een verscher ping van de concurrentiestrijd. SER-aivies De minister-president deelde mee. dat het in het voornemen ligt de SER ad vies te vragen over een selectieve in vesteringsregeling teneinde te kunnen komen tot een afremming van de in vesteringen in westelijk Nederland. De ze regeling werd reeds in het reg akkoord 1971 aangekondigd. In de afgelopen 24 uur zijn in Joego slavië drie personen aan pokken over leden en hiermee is het totaal geko men op 31. De drie nieuwe doden, allen kinderen, stierven in een ziekenhuis in de zuide lijke provincie Kosovo. MIDDELBURG Het bureau openbare orde en veiligheid, res sorterend onder het kabinet van de commissaris der koningin in Zeeland, streeft er naar uiterlijk 1 januari 1973 een uniforme re geling te hebben voor het ver-' voer van gevaarlijke stoffen over de Zeeuwse wegen. Op kor-j te termijn wellicht nog deze maand kunnen de 30 gemeen-1 te besturen in Zeeland een pak-; ket voorstellen tegemoet zien van de commissaris der konin gin, omvattende: het overhevelen van de meldings plicht voor vervoer van gevaarlij ke stoffen van de burgemeesters naar de hulpcentra Goes en Ter-; neuzen. liet per gemeente aanwijzen van i wegen, waarover liet vervoer van gevaarlijke stoffen voortaan kan1 geschieden. In het pakket van voorstellen en na-, dere medelingen, zullen de gemeente besturen een kaart van Zeeland aan treffen met daarop aangegeven een aantal noord-zuid en oost-west lopen de rijks- en provinciale wegen, waaro ver het vervoer van gevaarlijke stof fen kan plaats hebben. De gemeenten zullen met de door hen aan te wijzen wegen ergens op deze route moeten aansluiten. Wanneer alle gemeenten in Zeeland met het plan instemmen, zal voor de gehele provincie een unifor me regeling gelden voor wat bet relt- het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. Geen beperking De situatie met betrekking tot dit vervoer kan op dit moment in enkele woorden worden samngevat: wanneer aan de vervoersvoonvaarden wordt voldaan, kan om een voorbeeld te noemen een auto met als 'gevaar lijk' te bestempelen lading op alle wegen in Zeeland terecht. Tankauto's i met brandbare, ontplofbare of giftige j lading kunnen overal passeren i ook drukke stadscentra, zonder dat de! wet wordt overtreden. Er zijn voor beelden bekend van tankauto's die rustig in een dorpscentrum stonden geparkeerd tijdens het weekend. Het zijn dit soort situaties, waaraan het bureau openbare orde en veiligheid, een eind wil maken. Men wil dit vervoer zodanig regelen, dat de wegen waarover het moet rijden bekend zijn, dat er een centrale melding komt en dat de ene gemeente dezelfde regelin gen heeft als de andere. Met dit voor ogen heeft het kabinet van de commissaris der koningin, meer speciaal het bureau openbare orde en veiligheid, zich negen maan den geleden over dit probleem gebo gen. In het bijzonder hebben zich met deze. problematiek bezigghouden de chef van het kabinet, mr. H F, M. v.! d_ Heijden en mr. D_ F- Vos en de heer H. Huisken van het bureau open bare orde en veiligheid. Concept Mr. Vos zegt er dit van: „Het vervoer van gevaarlijke stoffen als mogelijke bron van narigheid kwam ter sprake i in augustus vorig jaar in een verga j dering van de commissie hulpeen- trum Noord- en Midden-Zeeland. Later zijn we er in kleine kring dieper op; ingegaan. In het bijzonder de secreta ris van de commissie hulpcentrum,, de heer J. R. de Boer heeft zich j intensief met deze zaak beziggehou den. Eerst hebben we naar Rotter- dams voorbeeld een soort model ge maakt, dat we met een groot aantal! mensen en instanties hebben doorge-| nomen: de leden van de hulpcentra in Goes en Terneuzen, politiemensen.; Zie slot pag. 4 kol. 5 PPr zijn enige merkwaardige L-1 misverstanden ontstaan rond de streekcommissie Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Gedeputeerde staten hebben deze commissie in hei begin van dit jaar ingesteld ais on derdeel van een inspraakprocedure rond het ontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanaeren. Een commissie met een beperkte opdracht derhalve: het geven van adviezen aan het provin ciaal bestuur over een streekplan. En kele leden van deze commissie echter hebben hun lidmaatschap nadrukkelijk geafficheerd in een brief aan de twee de kamer over zaken van de ruimte lijke ordening en daarmee zijn ze zo wel letterlijk als figuurlijk buiten hun grenzen gegaan. Het heeft te maken met een hoorzitting van de vaste ka mercommissie ruimtelijke ordening, een hoorzitting over het paarse boek. het rapport van de rijksplanologische commissie over de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland. Voor die zitting hebben twee leden van de streekplan- commissie zich aangemeld en voorts hebben zij een stuk ingeleverd, daarbij bewust of onbewust suggererend dat deze streekplancommissie zich met de kamer ging verstaan over de ruim telijke ordening in Zuidwest-Neder land. Een eigenaardige methodiek. De bewuste commissieleden hebben name lijk geen enkele competentie om op deze manier op te treden, ze handelen uitsluitend als inwoners van Zeeland die bepaalde opvattingen over hun ge bied huldigen. De adviescommissie staat daar buiten: zij adviseert uitslui tend gedeputeerde staten en is boven dien nog met haar werk bezig, ze heeft nog helemaal geen definitief standpunt ingenomen. Als het zo ver is, dan is dit standpunt alléén bestemd voor het provinciaal bestuur, voor ge deputeerde staten en in tweede instan tie voor provinciale staten. Het optre den van beide commissieleden wekt dan ook verwarring en misverstanden. De zaak is echter nog weer verder uitgelopen. Dezelfde leden van de commissie, aangevuld met nog een derde, hebben een besloten vergade ring uitgeschreven vam alle commissie leden met uitzondering van gedepu teerden, burgemeesters en ambtena ren. Een onderonsje van burgers-on- der-elkaar, zonder dat er overheids functionarissen bij zijn. Bij de beoor deling van dit initiatief kan men er moeilijk om heen dat deze drie leden er zeer uitgesproken opvattingen op na houden over de in dustrialisatie van Oost-Zeeuwsch-Vlaamderen. Een verde re ontwikkeling van zeehavenindustrie wijzen zij namelijk zonder meer af. Het gaat er op lijken dat zij een poging willen ondernemen op diverse manie ren hun opvatting tot gelding te bren gen: ze gaan spreken met een kamer- oommissie en brengen daarbij hun lid maatschap van de streekcommissie naar voren, ze gaan voorts vertrouwe lijk beraad plegen met de niet-ambte- lijke leden van deze adviesinstelling. Alweer: een merkwaardige methodiek. Een der leden heelt deze week een PZC-verslaggever verzekerd niet op 'polarisatie aan te sturen'. Dat mo ge zo zijn, het neemt niet weg dat deze handelwijze in de praktijk toch wel een scheiding der geesten bevordert. Op zijn minst genomen kan men deze commissieleden verwijten dat zij on zorgvuldig handelen. Vooral de beslo tenheid van hun bespreking is in dit opzicht een kwalijke zaak, zij gaat na melijk dwars in tegen het streven naar openheid, dat bij de instelling van de streekcommissie heeft voorgezeten. Er is toen namelijk bepaald dat alle ver gaderingen van de commissie open baar zouden zijn, een wezenlijk onder deel van de hier nagestreefde inspraak. Wat ziet men nu gebeuren? Uitgere kend de vertegenwoordigers van de burgerij gaan achter gesloten deuren vergaderen. De overheid zou eens een dergelijke houding moeten aannemen, bijvoorbeeld door besloten bijeen komsten te beleggen van de leden overheidsfunctionarissen van de com missie: het land van Hulst zou te klein zijn voor protesten. Eén der initiatief nemers heeft verklaard het 'weinig zin vol' te achten om burgemeesters uit- te nodigen, omdat die hun standpunt pas kunnen bepalen na overleg met hun raad. Het is maar wat men zinvol noemt: indien men een dergelijke bij eenkomst in het openbaar houdt kun nen raadsleden ook aanwezig zijn. bo vendien verschijnen er verslagen in de kranten. Al met al een vreemde gang van za ken. Vreemd omdat hier enkele burgers uitgenodigd de over heid te adviseren het niet nodig vin den die zorgvuldigheid te betrachten, die zij vermoedelijk voor de overheid een eerste eis vinden. Op die manier wordt het belang en het werk van de streekcommissie vanbinnen uit onder graven. Dat is te betreuren. GLIJDENDE WERKTIJD AMBTENAREN DES HAAG Het Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken zal een voorstel behandelen tot het invoeren van zogenaamde glijdende werktijden voor ambtenaren. „Het overleg moet alleen een kader aangeven, waarbin nen dat kan gebeuren. Het ministerie van binnenlandse zaken kan echter niets voorschrijven, want iedere mi nister heeft daarvoor een eigen ver antwoordelijkheid", aldus een woord voerder van het ministerie. Als het Georganiseerd Overleg be sluit tot het invoeren van een glijden de werktijd, zal binnenlandse zaken een circulaire doen uitgaan naar alle ministeries en rijksdiensten, waarin van het besluit van het georganiseerd overleg kennis zal worden gegeven. BeAuiten de betrokken ministers en de hoofden van dienst in dezelfde geest, aan pas kan het plan worden uitgewerkt voor iedere ambtenaar af zonderlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1