Dr. E. J. Prins: „Onmisbare van iemand zie ik niet zo zitten" bouw dorpshuis Ritthemse strijdkreet: weg met de vuilnisbelt Engels koor komt 4 dagen naar Goes Hoe staat het met uitvoering motie woningbouw in Ritthem? 11 Activiteiten rond KAPELSE JONGENS NAAR AMERIKA ZATERDAG 8 APRIL 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT APSCHEID VAN ZEEUWSE POLITIEK GOES Eind maart ver dween geruisloos van het Zeeuwse politieke toneel de PvdA-voorman dr. E. J. Prins (37). Hij ruilde een baan- als leraar, wethouder van Goes en fractievoorzit ter in de provinciale staten in voor een commerciële job als directeur van de Amro- Westland-U trecht Project ontwikkelingsmaatschappij in Den Haag. Even snel als hij zo'n negen jaar geleden het toneel beklom, trad hij terug in de rijen van de 'gewone burgers'. In sep tember neemt Esdert Jan Prins (Ed voor intimi) defi nitief afscheid van dit ge west, om te gaan wonen in het Veluwse Putten. Een terugkeer naar Zeeland zit ar voor dr. Prins niet meer in: „Alleen nog voor vakan ties, want ik geloof niet dat bv een baan voor me zal zijn in Zeeland". De man die ooit nog wel eens gedeputeerde heeft willen zijn („nu beslist niet meer"), gekozen werd in de tweede kamer (maar als gevolg van afspraken zijn ze tel niet innam) blijft in zijn nieu we omgeving het sociab'sme trouw, ook al zal hij door zijn werkzaamheden bij de actieve po litiek vandaan blijven. Prins werd in 1962 lid van de Partij van de Arbeid. „Je zou mij kunnen rang schikken onder de mensen die juist door de invloed van de wetenschap tot het socialisme zijn gekomen". Zijn filosïfie: ..We moeten op lan gere termijn naar een toestand op de wereld, waarbij de mens z'n mogelijkheden binnen het ge bied beter benut. Een van de nadelen van het kapitalistische systeem zit in het feit dat de mens roofbouw pleegt op de om geving. Vanuit de geografie zijn een groot aantal voorbeelden te noemen van verkeerd gebruik van het gebied: de toeneming van de woestijngebieden, het verdwij nen van vele bossen en de achter uitgang van de poolzeeën. Er zijn een stuk of zes kardinale punten, zoals de bevolkingspro blematiek, het gebrek aan loiimte, het milieubederf, de problematiek van de arme en rijke landen, de automatisering en het gebrek aan grondstoffen. Allerwegen praat men erover om hier iets aan te doen en vriend en vijand komen er niet onderuit dat de overheid hiervoor initiatieven zal moeten nemen. En dat betekent in feite een socialistische oplossing: de overheid moet meer invloed heb ben op de activiteiten van de mens", zegt Prins, eraan toevoe gend dat hij vooral gepalet is door de problematiek van de ar me en rijke landen. Het vertalen van de Prins-filoso fie naar de Zeeuwse omgeving lijkt wat moeilijk. Eén facet licht hij er zelf uit: de positie van de buitenlandse werknemers in de provincie. „Het aantrekken van buitenlandse arbeiders draagt bij tot instandhouden van de be staande inkomensverhoudingen. Er moet een zeer beperkt ge bruik gemaakt worden van de buitenlandse arbeiders. Men moet een beleid voeren dat gericht is om te komen tot een afbouw en niet tot, een opbouw". Prins voor ziet dat. als bedrijven alleen maar Nederlandse arbeidskrach ten kunnen aantrekken, automa tisch de beloning van de lagere functies stijgt. En als er 'tijde lijk' buitenlanders nodig zijn, dan vindt hij dat de onderneming de sociale kosten moet betalen. „En niet. de overheid, die heeft al kosten genoeg". GOES Dr. E. J. Prins werd in december 1934 in het Utrechtse Maarssen ge boren. Na de hbs in Utrecht en een militaire diensttijd als sergeant bij de intendance, studeerde hij van 1955 tot 1961 socia- le-geografie aan de univer siteit in Utrecht. Van 1961 tot 1963 werkte hij bij de afdeling internationale be trekkingen van de NV Phi lips. In 1963 kwam hij naar Goes als leraar aardrijks kunde aan het Goese ly ceum en het gymnasium te Middelburg. In 1966 werd hij raadslid voor de PvdA en gelijk wethouder van Goes. In 1967 promoveerde hij tot doctor en in 1970 iverd hij statenlid voor de PvdA en na zeer korte tijd fractieleider voor die par tij. Per 1 april is hij gaan werken bij de Amro-West- land-Utrecht Projectontwik kelingsmaatschappij, die zich onder meer bezig houdl met het opzetten van winkelcentra. Gemeente Prins' bemoeienissen met de Zeeuwse politiek be„ innen in 1966 wat meer gestuite te krij- •gen. Hij had al eens op de kandi datenlijst voor de provinciale sta ten gestaan, maar haalde de reis door stemmenverlies toen net niet. Meer succes leverde de ge meenteraadsverkiezingen van Goes op. Prins werd raadslid en meteen ook wethouder. Dat is liij tot 1 april '72 gebleven (en bo vendien na de herindeling van 1970 loco-burgemeester en dat gaf in het burgemeesterloze tijd perk in Goes een forse hap meer werk). Hij had de portefeuilles van openbare werken, ruimtelijke ordening en volkshuisvesting on der zijn beheer. Prins kijkt met plezier terug op de wethouderspe riode in de Ganzestad. Hij heeft zelfs eens gezegd zich in de raad best thuis te voelen, „als een vis in het water", was de uitdrukking die hij bij zijn af scheid bezigde. En dat bleek ook tijdens raadsvergaderingen en hoorzittingen. Een spits soms fel debatter, die meestal als overwinnaar uit een discussie te voorschijn kwam. „Men heeft in Goes een raad die nog wel eens de moed heeft om te zeggen tegen de ander: u hebt gelijk. Dat is uniek, in vele vertegenwoordi gende lichamen staan de stand punten tevoren al vast. In Goes is dat niet zo en dat moest meer gebeuren in de politiek". Prins vindt dat hij in de gelegenheid is geweest or., in Goes concrete din gen te realiseren. „Het voornaam ste was wel het formuleren van een beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening en de volks huisvesting. met een nieuwe op zet van organisatie, woningbouw en grondaankopen. Er is nu voor 6 tot 7 jaar ruimte genoeg voor woningen. Dat betekent dat er heel wat eranderd is: toen ik begon kreeg Goes 18 woningwei.- woningen toegewezen". Volgens de ex-wethouder is Goes ook na de herindeling een bedrijf geweest met groeistuipen. „Het is logisch dat er maatregelen voor- enige reorganisatie nodig waren en die beginnen duidelijk vruch ten af le werpen". Als voorbeeld noemt Prins een betere opzet van de b. en w.-vergaderingen. „Die zitten nu tussen twee uur en half vijf. Anders begon men al om tien uur. Ik heb een betere voor bereiding van de stukken geëist. Ik was er op de secretarie be- nu eigenlijk nog bereid kan wor den gevonden om de wethouders- last op zich te nemen. „De keus is beperkt. Het is eigenlijk jam mer dat je niet kunt solliciteren daarvoor. Is kandidaatstelling werkelijk dë manier om een zo goed mogelijk bestuurder te krij gen? Ik vind het vrij gebrekkig". Hij is teleurgesteld over het feit dat het loco-burgemeesterschap van Goes niet naar zijn opvolger is gegaan. ..Gezien de verkiezings overwinning van de PvdA in 1970 was het loco-burgemeesterschap niet teveel gevraagd. Het is te leurstellend dat de confessionelen dat niet onderschreven". Prins heeft wel de indruk dat de PvdA -stelling door burgemeester mr. F. G. A. Huber ondersteund werd Staten Over het werk in de staten is de oud-fractieleider aanmerkelijk minder enthousiast. „Wat zal ik zeggen? Het was wel interessant. Wat moet ik er verder van zeg gen? Ik ben niet juichend. In dc staten heb ik twee keer gezegd dat mijn psychologisch loon nog al wat achter bleef. M'n lol in (ie staten heb ik altijd als beneden peil beschouwd. En dat zat niet in de PZEM-kwestie". Prins heeft de indruk dat er in Zeeland met de staten nog niet effectief bestuurd wordt, „dat je er iets kunt doen. Als wethouder was ik gewend veel directer te werken, als statenlid was dat heel anders, ook als fractieleider. De PZEM-kwestie was helemaal niet fijn. Zoals het er nu uitziet geloof ik wel dat de voorwaarden voor een goede oplossing aanwe zig zijn. De vakbonden zijn er ook tevreden over". De herverdeling van de porte feuilles binnen het college van gedeputeerde staten is iets waar Prins niet veel over kwijt val. Zijn mening gaat in de richting van adhesie aan de brief die de fracties van de PvdA, D '66, PPR en DS '70 aan het college ge schreven hebben en waarin be zwaar wordt aangetekend tegen de nieuwe functieverdeling van de g.s.-leden. „Het is wel merk waardig dat die brief er geko men is. Een teken dat die frac ties niet erg tevreden zijn over het beleid van hun gedeputeerden en die zullen met die brief wel weer niet blij zijn". Pers nicht om dat ik soms gewoon stukken terugstuurde. Nu wordt er veel effectiever gewerkt. Daar ben ik overigens niet alleen ver antwoordelijk voor, het hele col lege heeft er aan meegewerkt". Over de Zuidbevelandse herinde ling is Prins niet tevreden. „Ik heb er nog steeds spijt van dat we de reis niet gehaald hebben om van Zuid-Beveland een ge meente te maken. Nu is er niet de maximale bestuurlijke organi satie die nodig is om de effecten van het Sloegebied op te vangen. We hebben met de herindeling 50 jaar ingehaald, maar liggen nog 100 jaar achter. In 1815 waren er zo'n 900 gemeenten, dat; is nu niet veel minder. De organisatie past zich veel te weinig aan de maatschappij aan. Ik vraag me wel eens af: hebben we wel een bestuur van voldoende kwaliteit". Wethouder Prins heelt de periode dat 'hij eerste burger van Goes was zon der problemen over zich lieen laten komen. „Op 't ogenblik maakt bet steeds minder uit. of men burgemeester is of wethou der. De burgemeester is domweg een onderdeel van hel college, hij is een van de rijf stemmen. Wei is er de merkwaardige construc tie dal een burgemeester politiek niet verantwoordelijk is en de wethouders wel. Het wordt lijd om dat eens te veranderen, dus een gekozen burgemeester" Leraar/wet houder Prins heeft nooit geklaagd zegt hij over de miezerige bezoldiging van wethouders (op dit moment in Goes zo'n 20 mille per jaar). ...Je weet van tevoren hoeveel het is. in 1966 begon ik met 6000. Of het salaris van nu in Goes in verhouding staat tot de verant woordelijkheid. dat betwijfel ik. Het is nog beneden peil. De baan betekent voor Goes minstens 30 uur per week. Wat er gezegd wordt over een bepaalde relatie met het burgemeesterssalaris 80 procent vind ik wel te recht". Prins denkt er wel eens over wie Gedurende zijn verblijf in Zee land heeft Prins vele malen de kolommen van de provinciale bla den gehaald. Nu liij er waar schijnlijk voor het laatst in ver meld wordt, wil hij wel zeggen hoe liïj over die Zeeuwse pers denkt. „M'n oordeel is wel eens hard geweest. Ik lieb altijd als gewoon aangenomen: de pers schrijft over mij, maar ik heb liet recht om in het openbaar te zeggen hoe ik over de pers denk". Prins noemt de PZC een soort verplicht nummer voor iedereen die in de Zeeuwse politiek zit. „Ik heb de indruk dat iedereen bezig is om gewoon lief te zijn tegenover de pers. Het mag ook wel anders zijn, al is daar ge woon moed voor nodig. Maar die pers krijgt op deze manier niet de indruk dal. ie onfeilbaar is. Het valt te betreuren dat de politici er niet meer van durven zeggen". Over Zeeland zonder de politiek: „Een erg prettig land om in te wonen en te werken en te zeilen. De ruimte, het opene, dat is iets enorms. Als ik hier wegga, zal ik hel. zeker erg missen. Alleen is het Zeeuwse wereldje vrij klein. Dat is gezellig, maar heeft ook z'n nadelen". Over zijn hobbys: „Zeilen is mijn grote hobby, net als een ander duiven heeft.. Ik heb een scheepje en dat knap ik op in eigen beheer want een nieuwe kan ik niet, betalen. Echt niet, da's veel te duur. Ik heb naast mijn werk steeds normaal de tuin bijgehouden, gezeild en muziek gemaakt. Als je je tijd maar goed indeelt, dan kan dal. wel. En op tijd dag met het handje kunnen zeggen. Een hele boel mensen denken dat ik alleen maar werk, maar dat is niet waar". Of Prins in de Zeeuwse en vooral de Goese PvdA door zijn vertrek een leegte nalaat? „Ik kan toch niet lot m'n 65ste leegtes blijven opvullen. Als je 't redelijk doet. dan is blijven zit ten niet gezond. Dat onmisbare van iemand zie ik niet zo zit ten".... UITBREIDING LOSWAL AAN KONINGINNEWEG IN COMMISSIE VLISSINGEN VLISSINGEN De vaste commissie van advies en bijstand voor de econo mische zaken van de gemeente Vlis singen komt vrijdagaovnd 14 april bijeen. De agenda voor deze vergade ring vermeldt als enige punt het ont- werp-voorstel van b. en w. om een krediet beschikbaar te stellen van 267.000 voor uitbreiding van de los- wal aan de Koningsweg. Deze verga dering begint om 20.30 uur. Jaarvergadering gereformeerde mannenvereniging De gereformeerde mannenvereniging uit Meliskerke hield haar jaarvergade ring in het jeugdgebouw van de gere formeerde kerk onder leiding van voorzitter C. Polderman. Uit de jaarverslagen bleek dat de verenigingen er financieel ge zien goed voorstaat. Tijdens de verga dering werd een collecte gehouden voor het jubileumfonds die 37,50 opbracht Dit bedrag is bestemd voor predikanten in Indonesië. In .discussie groepen werden enkele vragen uit de 'vragenbus' besproken. De aftredende penningmeester P. Sinke werd bij ac clamatie herkozen. NIEUW- en ST JOOSLAND Op 24 maart was er in Nieuw- en St-Joos- land een bedrag van 5.285.39 voor het dorpshuis bijeengebracht. Dit is nog lang niet voldoende om aan het bedrag te komen, dat de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland bijeen moeten brengen. Het bestuur van de wijkvereniging heeft verschillende plannen overwogen om aan meer geld te komen. Hiervoor zijn ondermeer ongeveer 30 bedrijven aangeschreven om een bij drage te schenken. Hiervan is momen teel van 3 bedrijven antwoord ongvan- gen. De Schelde' stelt een bedrag van 1.000,- beschikbaar, De Vitrite 500,- en de firma Van Ouderkerk 25.-. Bijdragen kunnen steeds worden ge stort op rekening van de raiffeissn- bank te Nieuw- en Sint Joosland. Er bestaat ook de mogelijkheid om een paar duizend gulden te verdienen door enkele werkzaamheden aan het dorpshuis zelf te verrichten met be- stratingswerk, het schilderen van het verenigingsgebouw, enz. Het bestuur van de wijkvereniging heeft met leden van besturen van de voetbal, de oran jevereniging en het jeugdwerk een werkgroep gevormd. Samen bereiden deze verenigingen een groots dorps feest voor. Het zal plaatsvinden op zaterdag 10 juni a.s. De hoogtepunten van het feest zullen worden georgani seerd in de Kerkstraat en een gedeel te van het Kerkplein. Daar zullen kraampjes worden opgesteld. De mu ziekvereniging ONDA heeft hiervoor haar medewerking toegezegd; verder wordt overwogen een bar in de open lucht in te stellen. Overdag zullen er wedstrijden voor de jeugd op touw worden gezet, terwijl een attractieve voetbalwedstrijd zal worden gespeeld. Op donderdag 11 mei zal een oriënta- tierit. worden georganiseerd, waaraan automobilisten, motorrijders en brom fietsberijders kunnen deelnemen. Het christelijk jeugdkoor heeft de op brengst van haar jaarlijkse uitvoering ter beschikking gesteld van de op bouw van het dorpshuis. Ook zal er een fotowedstrijd worden gehouden om een originele foto te maken tij dens de bouw van het dorpshuis. De maker van de origineelste foto krijgt een verrassing. Met de fundering van het dorpshuis zal eind april een begin worden gemaakt, terwijl de opleve ring zonder grote tegenvallers april 1973 zal plaatsvinden. VLISSINGEN Het wijkcomi-, té van Ritthem wil nu wel eens weten hoe het staat met de; plannen om in Ritthem te ko-i men tot de bouw van zo'n dikke j zestig woningen. In september van het vorig jaar werd in de raad een motie van die strek king aanvaard. De vier wet houders wensten bij die gele genheid geacht te worden te hebben tegengestemd. Al in een eerder stadium had het raads lid Van Sluijs er op aangedron gen om haast te maken met de woningbouw in Ritthem. In een brief aan b. en w. van Vlissin gen vraagt het wijkcomité hoe het gemeentebestuur Bet afgelopen half' jaar bezig is geweest met het uitvoe-l ren van de motie. Want officieel weet men nog van niets. Officieus is enkel hekend dat er enkele plannen en plat tegronden bestaan, maar omdat bet inzien van deze stukken vertrouwelijk, moest blijven heeft het wijkcomité nog steeds geen kans gezien om de achterban in te lichten. Een ander punt heeft betrekking op; het feit in een vergadering van het i comité met het college van b. en w. in april vorig jaar de wens naar voren is gekomen dat het comité zou worden beschouwd als min of meer| officiële gesprekspartner voor Rit-j themse aangelegenheden. Daartoe zou men raadsstukken en andere informa tie over Ritthemse zaken toegestuurd krijgen. In de brief aan het gemeente bestuur stelt het comité nu: „Wij hebben moeten constateren dat sinds augustus vorig jaar de stroom is opgedroogd met alle gevolgen van dien: deze brief op zich is daar een voorbeeld van". Het wijkcomité dat voorts de brief van het schoolbestuur ondersteunt om een oplossing te vin den voor het vervoer van de kleuters naar Souburg vestigt er vervolgens de aandacht op dat het gemeentebestuur te kennen heeft gegeven dat het muni tiedepot bij fort. Rammekens dient te verdwijnen ..Op zich zal Ritthem daar niet rouwig om zijn maar het bete kent ons inziens echter wel dat in dat Examens Aan de VU is geslaagd voor het doctoraal examen theologie H. M. Vroom te Amsterdam (cum lau- OOK KOREN NAAR KAPELLE EN BROUWERSHAVEN GOES Volgende week vrijdag J krijgt Zeeland bezoek van een koor en een brassband uil Engeland. Bet! Burton Upon Trent Youth Choir en dej Youth Band uit Staffordshire verzor gen na hun aankomst in Zeeland op' drie achtereenvolgende dagen concer ten. Het bezoek aan Zeeland is onder-1 deel van een toernee die het Engelse gezelschap van negen tot 17 april door Denemarken en Nederland maakt. In Zeeland zijn de jongens en: meisjes de gast van de leden van de; Zeeuwse Koorschool en leerlingen van het Sint Willibrordcollege in Goes. De organisatie is in handen van Musical] Youth International. Het is niet de eerste keer dat via tussenkomst van Musical Youth Inter national een buitenlands gezelschap naar Zeeland komt. Vorig jaar nog bezocht een gezelschap Amerikaanse jongens en meisjes Kapelle. Een en ander is eigenlijk een uitvloei sel van de functie, die de heer C. Balkenende te Kapelle voor Musical Youth International in Europa ver vult. De heer Balkenende houdt zich bezig met de organisatie van toemees van muziekgezelschappen op het Eu ropese continent. De heer Balkenende heeft er ook nu weer voor gezorgd dat het Burton Upon Trent Youth Choir en de Youth Band naar Goes kunnen komen. Op 15 juli vertrekken trouwens vijf jongens uit Kapelle en Wemeldinge voor een reis door Amerika, samen met het fanfaregezelschap "Excelsior' uit het Groningse Grijpskerk. De heer Balkenende: „Het was niet mogelijk om met Zeeuwse gezelschappen een toernee door Amerika te maken. We blijven er echter wel aan werken. Misschien zit het er in de toekomst toch nog in". Het ligt in de bedoeling dat de toernee van het Groningse 'Excelsior' via Toronto door de N oordamerikaan.se staten leidt. De vijf Zeeuwse jongens houden zich tij dens de reis voornamelijk bezig met het bestuderen van allerlei cultuurver schijnselen in Amerika. .Het gaat echt niet alleen om de uitwisseling van muziek. Er is nog zoveel meer op te steken", zegt de heer Balkenende. Aankomst Jeugdsoos hield ledenvergadering In de oude gymzaal aan de Noordweg te Krabbendijke hield de jeugdsoos 'Iron Butterfly' een ledenvergadering. Op deze bijeenkomst werd een nieuw bestuur gekozen, waarin nu zitting hebben: Harry Koopmans, Rien Kriek- aard, Loes van Oosten, Gert Pijl Ho- geweg, Heieen Schwartz en Elien Wol- fert. Verder werd een werkgroep be noemd, die tot taak heeft de verschil lende activiteiten van de vereniging te begeleiden. In deze groep werden be noemd: Wïm van Doom, Lrni Schrij ver en Jan Weststrate. Eén van de eerste taken van het nieuwe bestuur zal zijn het opstellen van reglementen voor het soospandje aan de Oost weg, i waarin de doorde-weekse activiteiten zich afspelen. Vrijdag 14 april, om vier uur 's- middags, komt het Engelse gezelschap in Goes aan. Bij het gebouw van de Zeeuwse Koorschool wordt men opge wacht door de jongens van de Koor school onder leiding van de heer Eef Heyblok. Het koor en de brassband hebben er dan al een concert opzetten dat om één uur in de Technische School in Breda wordt gegeven. Vrijdagavonds volgt dan een concert in 'De Hoogte' in Goes-zuid. Het concert is in de eerste plaats bedoeld voor de pleegou ders van de Engelsen, en voor leerlin gen van het Sint Willibrodcollege. Er zijn echter vijfhonderd zitplaatsen in 'De Hoogte' en het concert is dan ook voor ieder toegankelijk. Het concert begint 's-avonds om half acht. 'Zater dagsavonds om acht uur wordt een concert gegeven in de hervormde kerk in Kapelle, zondagochtend om half elf werkt men mee aan de hoog mis in de rooms-katholieke kerk in Goes en 's-avonds concerteert het ge zelschap in de rooms-katholieke kerk in Vlissingen. 's-Maandags vertrekken het koor en de band via Hoek van Holland en Harwich naar Burton upon Trent. Het koor is in 1968 opgericht en bestaat uit leerlingen, ex-leerlingen en leraren van de Secondary Schools in en in de omgeving van Burton Upon Trent. In 1969 bezocht het koor West-Duitsland en in 1970 maakte het koor een toernee door Amerika en Canada. De Burton Youth Band is opgericht in januari 1969. Het is een brassband. De reis door Denemarken en Nederland is de eerste, die de band maakt. Overigens is het gezelschap voor de Zeeuwse Koorschool al geen onbeken de meer. Tijdens de toernee van de Koorschool, vorig jaar juli, verzorg den de beide koren een radio-uitzen ding voor de BBC. Via Musical Youth Internationa ko men deze zomer nog vijf gezelschap pen naar Nederland. Half juli komt de Suitecase Theatere naar Kapelle en begin juli grijgt Brouwershaven be zoek van de Hand Bell Ringers and Singers. Beide groepen komen uit de staat Michigan. geval de huidige Sloeweg niet. verlegd zal worden via Welzinge maar langs Ritthem zal blijven lopen. Levensgevaarlijk „Naar uit diverse plannen blijkt zal' deze weg in de toekomst een 4-baans autosnelweg worden en dan wordt dc oversteek vanuit Ritthem nog levens gevaarlijker dan nu al het geval is". Het wijkcomité dringt er op 3an, dat in een vroegtijdig stadium van de plannenmakerij een veilige, ook aan het langzaam agrarisch verkeer aange paste oplossing voor deze oversteek wordt gevonden. Tenslotte wijst het comité in de brief aan b. en w. van Vlissingen nog op een ander punt: vorig jaar is op de hoek Weverstraat-Dorpsstraat een ge meentewoning afgebroken. Nadat er nog maandenlang een puinhoop was blijven liggen is die enige tijd geleden redelijk opgeruimd. Toch is er vol gens het comité nog een gapend on ooglijk gat overgebleven, precies voor de entree naar het kerkgebouw. De aanleg van een klein plantsoentje zou. zo wordt in de brief gezegd, al heel wat verbetering in de situatie kunnen brengen. RITTHEM Het moet nou maar eens klaar zijn, vinden ze in Ritthem. De dorpelingen hebben geen zin om er nog langer in te stin ken. Nadat het wijkcomité al vele keren in geuren en kleuren aan het gemeente bestuur van Vlissingen het verhaal heeft verteld van de stankoverlast die men al ja ren ondervindt van de vuil nisstortplaats heeft men nu 'ten einde raad' een toe vlucht gezocht tot het col lege van gedeputeerde sta ten. In een brief aan GS verzoekt het comité namens de inwoners van Ritthem dringend om maatregelen te nemen die zullen leiden tot sluiting van de belt. Citaat uit de briefaangezien de stortplaats regelmatig in brand staat en als gevolg daarvan een zeer doordringende stank ivordt verspreid werd door de bewoners van ons dorp meerdere malen bij het gemeentebestuur geklaagd, waarbij steeds weer de toezeg ging werd ontvangen, dal aan één en ander de nodige aandacht zou worden besteed. Helaas is het bij beloften gebleven. De stortplaats blijjt stinken en branden. Het wijkcomité meent thans te moe ien vaststellen dat a. het gemeen tebestuur niet bij machte is in de onderhavige kwestie regelend op te treden of b. oogluikend toe laat dat het met de bepalingen die zijn neergelegd in de hinderivet de hand wordt gelicht. Eti dan stelt het wijkcomité het college van gs voor de in 1965 verleende hinderwetvergunning voor het oprichten van de vuilnis belt in te trekken om zo de gemeente Vlissingen te dwinger, het huisvuil naar elders af te voeren. Citaat: Hel is in deze tijd eigen lijk ondenkbaar dat een stort plaats zo dicht bij een bevol kingsconcentratie is gesitueerd. Dit laatste is ons inziens niet in het belang van de volksgezond heid en de milieuhygiëne", aldus de brief. 'Slechte neus' „Ik heb zelf een slechte neus", zo voert voorzitter De Lange van het wijkcomité als excuus aan. „maar overal in het dorp kunnen ze u bevestigen dat het meer dan erg is. En niet alleen wij hier hebben er last van: ik weet dat er ook een officiële klacht is binnengekomen van Paauven- burg. Waarom wij niet nog eens met de gemeente gaan praten'' Wij zijn dat gesoebat en gesmeek beu. Het is onze eer zo langza merhand ;e na als om een bede laar aan de telefoon te hangen. Dan maar glashard een brief naar gs. En dat alibi dat ae woonwagenbewoners die stort plaats iedere keer aansteken gaat niet op. Dan moeten ze het zaak- ie maar beter bewaken"', aldus de heer De Lange. Ds. Broeder van de hervormde gemeente kan er ook aardig over meepraten. „Ik ruik het soms in de gang van mijn pastorie en zo is het hier bij veel mensen. Verle den week liep ik hier door het dorp en toen zag ik zo de blauwe wolken over het land trekken in de richting van Ritthem. En ik kan vertellen dat die wolken een verschrikkelijke penetrante geur hebben De meeste autochtonen zijn nu a! zover dat ze het hoofd in de schoot gaan leggen. Die denken: er is toch niks aan te doen. Maar wij zijn Hollanders. Wij blaffen wat langer". In september vorig jaar reeds wijdde de heer D. Zwitser, ook al een inwoner van Ritthem een bijdrage in het bulletin van ae vereniging voor milieuhygiëne aan de vuilnisbelt. Onder de titel: ..Ritthem, pedaalemmer van Vlis singen' schreef hij onder meer: ..Sinds Ritthem is opgenomen in Groot-Vlissingen is dit prachtige hoekje van Walcheren omgedoopt in een afvalhoek waar je soms met tranen in de ogen van de rook en nu ook walgend van de stank moet leven, zowel buitens als binnenshuis".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 11