Sadat verwerpt plan-Hoessein José O'Callaghan: 7Q5 is Mc 6,52-53 JEZUÏETENPATER: EVANGELIE VAN MARCUS VLAK NA JEZUS' KRUISIGING GESCHREVEN Schoolkinderen de kerk uitgestuurd NS-Lente- dagtochten Holland Festival tot en met 1975 met Rotterdam „VROUWEN RIJDEN NOGAL EENS DOOR NA EEN VERKEERSONGEVAL" Leiding Unctad- delegatie wordt 'afgewisseld' Vliegveld Beek 's nachts dicht Geertsema: Bemelen kan we' feeiafsn STAKINGEN IN ITALIË Verdreven Zuid- molukse gezinnen ondergedoken ZATERDAG 1 APRIL 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'n Dagje feestelijk voor- I jaar vieren. Naar de heuvelruggen van de Eifel of naar de Floriade, naar Rotterdam/Blij dorp of naar het Evoluon in Eindhoven, naar het Dolfirama iri Zandvoort of naar de Keukenhof. Keuze uit 15 geheel verzorgde dagtochten. Alle inlichtingen vindt u I in de folder „Lente dagtochten" die u op 't station kunt krijgen. voordelig uit met NS W7«fcrir- - ra baitefifeitf ROTTERDAM Ondanks zware druk uit de gemeenteraad blijft Rot terdam tot en met 1975 deelnemer, aan het. Hollandfestival. Een voorstel van b en w daartoe haalde een krap pe meerderheid (20 tegen 18 Motief van de tegenstanders ('dit Jaar nog meedoen, maar voor 1973 een betere besteding van het geld zoeken') is dat het Hollandfestival behalve een vrij elitair gebeuren ook nog eens een peperdure aangelegen heid is. Argumenten voor dit laatste vond men in een nog niet eerder gepubli ceerde brief van de wethouder van financien, drs. J. Reehorst (PvdA), •van maart vorig jaar aan Hollandfes tival-voorzitter Reinink. Daarin was uitgerekend, dat Den Haag en Amsterdam gemiddeld 40 en 20 pet meer betaalden dan Rotterdam, maar dat ze daarvoor gemiddeld twee tot drie keer zoveel voorstellingen kregen toegeschoven. KVP-wethouder G. Z. de Vos van kunstzaken voerde donderdag aan, dat vervangende manifestaties voor Rot terdam vrij moeilijk te realiseren zijn. Hij zei ook dat men het bestuur van het Hollandfestival een kans moest geven waar te maken dat men 'een andere richting in wil slaan' met het evenement. CBS-statistiek toepassing verkeerswet: DEN HAAG (ANP) Vrouwen worden niet vaak wegens een verkeersmisdrijf veroordeeld, maar in ongeveer twee van de drie gevallen, dat zij een veroordeling tegen zich horen uit spreken, is dat omdat zij na een ongeval zijn dooi'gereden. Dit leert een publikatie van liet Centraal Bureau voor de Statistiek over de 'toepassing van de wegenverkeersweg 19(59'. In dat jaar was het aantal vrouwen onder de wegens verkeersmisdrijven veroordeelden 3,3 pet, 63 pet van hen werd veroordeeld wegens doorrijden na een ongeval. In totaal werden in 1969 14.226 veroordelingen wegens verkeersmisdrijven onherroepelijk Dit is 3 pot nieer dan in 1968. Daarvan had bi.ina de helft (6979) betrekking op rijden onder invloed van alkohol. In vergelijking met 1968 was dit 2 pet meer. Voor doorrijden na ongeval werden 3786 mensen veroordeeld (7 pet meer dan in 1968) en voor joy-riding 1173 (12 pet min der dan in 3968). Wegens rijden onder invloed met een motorrijtuig werd bi.i .94 pet van de vonnissen gevangenisstraf (waarvan 81 pet onvoorwaardelijk) opgelegd, voor bromfietsers was dit 38 pet en voor fietsers 19 pet. Ontzegging De bijkomende straf van ontzegging van rijbevoegdheid werd 9421 maal weeens verkeersmisdrijven uitgesproken, wegensverkeersovertredingen 11.506 maal. Hel aantal schuldigverklaringen met transacties wegens verkeersovertre dingen bedroeg ongeveer 1.660.000. Daarmee rakelde de pastoor als lid van liet schoolbestuur opnieuw hef conflict op dat tussen dit bestuur en het hoofd van de school, de heer Van Doorn, was gerezen. Enige tijd gele den meende het schoolbestuur dat de heer Van Doorn beter kon vertrekken.! omdat er te weinig catechismus-les op' de school zou worden gegeven. De oudercommissie was het daar mee niet eens en belegde een vergade ring, waarin de ouders unaniem ver klaarden dat zij het standpunt van het schoolbestuur niet. deelden en het schoolhoofd wensten te behouden. Hoogste klassen Donderdag gaf het schoolhoofd de kin deren vrijaf om de eucharistieviering te bezoeken. De kinderen uit. de laag ste klassen konden de hele viering bij wonen, omdat, zij samen met de kin deren van de Mariaschool naar binnen DEN HAAG (ANP) In aansluiting op hetgeen vrijdag is gemeld over de samenstelling van de Nederlandse de legatie naar de wereldhandelsconfe rentie Unctad II is nog nader meege deeld dat de delegatie afwisselend j geleid zal worden door de ministers Langman economische zaken) en Boertien (ontwikkelingshulp De op de conferentie aanwezige be windsman zal voorzitter van de dele gatie zijn. Het ligt in het voornemen, dat de ministers Langman en Boer tien elkaar zullen aflossen. BEEK (ANP) De raad van bestuur van de luchthaven Zuid-Limburg te Beek heeft besloten de luchthaven voortaan van elf uur "s avonds tot zes; uur 's morgens gesloten te houden, zoals dit bij een aantal buitenlandse vliegvelden wordt gedaan. MELKPRIJS WELLICHT TWEE OF DRIE CENT OMHOOG NA PASEN DEN HAAG (ANP) Er is reden om aan te nemen dat de prijs van con- sumptiemelk en consumptiemelkpro- dukten dinsdag na pasen in het wes ten des lands met twee cent per liter omhoog gaat. De kans dat deze verho ging huiten het westen drie cent zal bedragen ïs vrij groot, zo verneemt het ANP. Een en ander zal afhangen van het beleid van de afzonderlijke consumptiemelkfabrieken. Door een verhoging met twee cent in het westen en drie cent elders wordt de melkrpiis in het hele land weer gelijk, nadat op 22 november vorig jaar een verschil was ontstaan door dat toen het westen twee cent. overig Nederland een cent verhoging kreeg. I Karnemelk zal waarschijnlijk buiten de prijsverhoging vallen. Het Economisch Overlegorgaan Con-i sumptiemelkbedrijven heeft wel bere keningen gemaakt, maar heeft zich onthouden van het geven van een prijsadvies- De beslissing wordt dus geheel aan de bedrijven zelf overgela ten. Ook is geen officieel overleg geopend met de regering. Men heeft volledig gebruik willen maken van de vrijheid op prijzengebied. al zijn de ministeries van economische zaken en van landbouw en visserij wel langs onofficiële kanalen op de hoogte ge steld. waren geglipt. De kinderen uit de hoogste klassen moesten er echter uit. De oudercommissie is zeer verontwaar digd over deze gang van zaken en heeft de affaire in de openhaarheid gebracht. Zij vraagt zich af of de thans gevolgde weg. waarbij de kinde ren de dupe worden van de rancunes van pastoor Reus tegenover de ouders, wel juist is. 'AMERIKAANS INITIATIEF' CAIRO (RTR) President Sa- dat van Egypte heeft koning j Hoesseins plan van een federale staat Jordanië beschreven als een Amerikaanse poging tot li quidatie van de Palestijnse j kwestie. Wanneer het plan zou worden uitgevoerd zou het conflict met Israël tot een grensprobleem worden teruggebracht, zei hij. Hoesseins koninkrijk zou het dan eens worden met Israël en de Israë liërs zouden dan met Egypte gaan marchanderen over annexatie van ge bieden in Sinaï of Sjarm el Sjeik Sadat-, die tot militairen op een basis in de Nijldelta sprak, zei dat er geen kans is op een vreedzame regeling met Israël. „Daarom zeg ik u dat ons besluit om oorlog te voeren definitief en onherroepelijk is. Er wordt niet meer over gediscussieerd", aldus de president. Hij achtte de toestand in het Midden-; Oosten slecht en 'de jongste Ameri kaanse manoeuvre via koning Hoes sein heeft haar nog verslechterd". De Egyptische leider zei dat zijn land geen duimbreed van de bezette gebie den zal afstaan. Het zal ook niet loven en bieden over de rechten van het Palestijnse volk zoals Hoessein, die probeert de Palestijnen te verko pen". Sadat beschuldigde de Verenigde Sta len ervan tot de crisis bij te dragen door het leveren van Phantcm-ge- vechtsbommenwerpers en andere mo derne wapens aan Israël. „Volgens Washington krijgt de Israëlische mari ne torpedoboten om de havens van Eilath en Sjarm-el-Sjeik te bescher men. We hadden dit kunnen verwach ten. De Verenigde Staten willen dat we ontmoedigd raken, net als koning Hoessein, en zullen zeggen dat het. geen nut .heeft om tegen Israël te vechten. Ze willen ons elke overeen-1 komst laten accepteren en ons ten koste van onze gebieden laten hande-j len als koning Hoessein. De Israëliërs zouden daarna zeggen dat ze dit stuk van het noortien van ie Sinaïwillen, dat stuk van Sjarm-el- Sjeik. Anders trekken ze zich niet erug". zo verklaarde het Egyptische staatshoofd. De Chinese minister van buitenlandse zaken. Tsji Peng-Feï, acht het plan van koning Hoessein een duidelijke politieke samenzwering met het doel tic eenheid tussen de Arabische volke ren te breken. Tsji zei dit tijdens een banket in Pelting ter gelegenheid van een bezoek van een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. Bisschop Om die reden heeft de oudercommissie onmiddellijk de bisschop van Haar lem op de hoogte gebracht van deze nieuwe ontwikkelingen. Pastoor Reus was vrijdagochtend niet voor com mentaar bereikbaar. bpfrarnpp-fpj- DEN HAAG (ANP) De gemeente Bemelen (U.) is niet in een 'niet acceptabele situatie' gekomen doordat het salaris van de burgemeester een aanzienlijk bedrag vormt voor het budget van de kleine gemeente. De kosten f 43.000 op een totaal ge meentebudget van 240.000 vormen weliswaar een hoogbedrag, doch ook uit het gemeentefonds wordt een aan zienlijk bedrag bijgepast, namelijk ƒ20.000 omdat Bemelen minder dan 2000 inwoners heeft. Dit antwoordt minister Geer'.sema van binnenlandse zaken het tweede kamerlid ds. J. Knot pvda Vraagsteller dacht, dat het salaris van de burgemeester en de sociale lasten een derde deel van het gemeentebud get vormden. Dit is echter 17 procent van de totale inkomsten, zegt minister Geertsema. Jeugdtoerisme Amsterdam wekt bezorgdheid mr. Hartsuiker AMSTERDAM (ANP) De Amster damse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, heeft de minister van justitie geschre ven dat hij de ontwikkeling van het jeugdtoerisme in Amsterdam voor het komend" seizoen met enige zorg tege moet zie' wanneer dit. naar zijn smaak, huiten proporties wordt bevor derd. De officier is tegen het slapen in de open lucht in de hoofdstad. Hij is voorstander van een algeheel slaap- verbod. De gemeenteraad van Amsterdam is donderdagmiddag akkoord gegaan met het voorstel van b. en w., de algemene politieverordening zo te wijzigen dat voor bepaalde delen van het Vondel park een slaapverbod gaat gelden. ARGENTIJNSE i EGlR ZOEKT FIAT-DIRECTEUR BUENOS AIRES (UPI) De groot ste twee legerkorpsen waarover de Argentijnse strijdkrachten beschikken hebben vrijdag hun speuractie naar Fiat-directeur Oberdan Sallustro en jn ontvoerders voortgezet. Militairen van het eerste en derde legerkorps, in gecamoufleerde unifor men. zijn bezig met steun van heli kopters gebieden ten noorden van Bu enos Aires uit te kammen. Op alle wegen rond de stad zijn wachtposten uitgezet. Sallustro werd op 21 maart ontvoerd. Zijn ontvoerders stelden eisen bij niet inwilliging waarvan de Fiat-directeur zou worden doodgeschoten. Hun ter mijn liep dinsdagavond af. De eisen zijn door en op last van de regering afgewezen en het lot van Sallustro is op dit moment, onbekend. Een blad in Buenos Aires publiceerde donderdagmiddtg een communiqé uit dat afkomstig zou zijn van het 'Volks bevrijdingsleger' waartoe de ont voerders behoren en waarin wordt gezegd dat de executie van Sallustre is uitgesteld. (Van onze correspondent) BARCELONA In een wetenschappelijk tijdschrift stond onlangs, in vette lettertjes: 7Q5 is Mc6, 52-53. Met deze formule vat de 49-jarige Catalaanse jezuïetenpater José O'Callaghan, professo: van het Pauselijk Bijbelinstituut te Rome, zijn mening samen dat uit de 7(e grot van) Q(umran, het 5(e papyrusfragment) gelijk is aan de verzen 52-53 van het Evangelie van Marcus, kapittel 6. En wat een ware revolutie betekent is de verklaring van Dr. O'Callaghan, ondersteund door 's werelds beste papyruskenner de Engelse professor C. H. Roberts, dat dit fragment ge schreven werd binnen de twintig ja ren onmiddellijk na de kruisiging van Jezus. Dat wil zeggen dat het Evange lie van Marcus al zijn vaste vorm had gekregen toen de echo van Christus' Woord ternauwernood was verstomd in Palestina en niet enkele eeuwen later, op grond van meer twijfelachtig- ge, mondelinge overleveringen. „Het is voor mij natuurlijk heel onaangenaam om te zeggen dat hier mee enkele scholen van exegese zullen kelderen; maar de wetenschappelijke feiten laten praktisch geen twijfel be staan". zo zegt ons de stille, haast verlegen pater O'Callaghan. Eén van zijn collega's op het Romeinse Bijbel instituut is nog duidelijker. „Als Dr. O'Callaghan gelijk krijgt-, kunnen we zeven ton 'griindliche' Duitse geleerd heid verbranden". De voorgeschiedenis van deze ont dekking is bekend. Op de westkust van de Dode Zee, nijbij een heuvel die de Arabische naam van Khirbet Qumran draagt en nog geen dertig kilometer van Bethlehem ligt, vond de bedoeien Muhammad ed Dib, toen hij een verloren schaap zocht, een grot met enkele kruiken vol papyrus-frag menten. Dit speelde zich af onmiddel lijk na de tweede wereldoorlog. In daaropvolgende jaren werden de ge schriften van Qumran, afkomstig van een streng godsdienstige gemeen schap, de Essenen, wereldbe roemd. Er werden geleerde expedities geor ganiseerd, o.a. die van Baillet, Milik en de Vaux die in 1955 nog meer papyrusfragmenten in andere grotten ontdekten. Alle geschriften van Qumran waren in het Hebreeuws of Aramees gesteld, met uitzondering van die van de 7e grot die uitsluitend fragmenten bevatte geschreven in het volks-Grieks van die tijden, de koi- nè. In de enige kruik van deze grot vonden de drie geleerden 19 fragmen ten, waarvan zijzelf er twee identifi ceerden als teksten van het Oude Testament:: 7Q1 als Exodus 28, 4-7 en 7Q2 als Epist. Jeremiah 43-44. Zij namen dan ook aan dat de verdere fragmenten soortgelijke teksten van het Oude Testament zouden zijn, zoals dat met. ongeveer ëënvierde van de Hebreeuwse en Arameese teksten uit Qumran het geval is. 7Q4, het vierde fragment van der kruik, een deel bevat van de tekst van de eerste brief van Paulus aan Timo-j teus (lTïm 3,16: 4.13). Dit fragment dateert hij op grond van een stijlstudie als afkomstig van Wanhopig Verleden jaar kwam Pater O'Callag han bij zijn studies over het Oude Testament toe aan de 19 fragmenten die BaïUet, Milik en de Vaux in 1962 te Oxford in 'editio princeps' hadden gepubliceerd. Het prikkelde zijn we tenschappelijke nieuwsgierigheid en maanden achtereen zat hij gebogen over de kleine snippers, tevergeefs. „Ik werd al wanhopig en haast woe dend dat mijn kennis niet in staat was om deze uitdaging te aanvaarden en overwinnen", zo vertelt ons Pater O'Callaghan. „Weinige dagen voor Kerstmis ik in mijn kamer en. of ik wilde of niet, die letters van het fragment waar ik zoveel weken op had zitten studeren, speelden mij door het. hoofd. Ik kan niet zeggen dat ik het werkelijk overdacht het was een openbaring die me plotseling door het hoofd schoot: „En als die letters een gedeelte van een plaatsnaam waren, zo niet uit het Oude Testament, dan in Godsnaam maar uit het Nieuwe Testament?". Zoals gezegd, ik was op de rand van de wanhoop, en dan is men bereid om zelfs de meest onmogelijke mogelijkheden te proberen. En daar stond het: Marcus 6, 53: Genesareth. Het was ongelooflijk: de letters vielen de één na de ander op hun plaats. Ik moet bekennen dat ik het zelf haast niet wilde geloven. Ik dacht: José, je hebt koorts, dit zijn waangedachten, Vele dagen weigerde ik om deze ge dachte uit te werken. Maar uiteinde lijk zag ik het zó duidelijk, dat ik het voorlegde aan de rector van het Bij belinstituut en aan de beste deskundi gen van verschillende nationaliteiten die daar werken. Zij moedigden mij aan om door te gaan en om ook vooraanstaande geleerden buiten het Pauselijk Instituut te raadplegen. Tenslotte kwam ik op het. punt dat ik mijn ontdekking niet langer kon verzwijgen. De druk van de laatste uitgave van ons tijdschrift. 'Biblica' werd uitgesteld om nog mijn medede ling en een begeleidend artikel van de rector, dr. C. M. Martini, te kunnen opnemen. Onze collega's in de hele wereld hebben nu het woord: zij zul len zeggen of mijn ontdekking aan vaardbaar is". Essenen Wij hebben pater O'Callaghan enke le bedenkingen voorgelegd die onmid dellijk na de publikatie van 'Biblica' in het buitenland klonken, o.a. de opmerkingen van prof. Fr. Neirynck.l drkaan van de theologische faculteit in Leuven en neo-testamenticus. Ten eerste is daar de kwestie van de tegenstelling tussen deze ontdek king van dr. O'Callaghan, en de in houd van alle verdere vondsten van Qumran; een tegenstelling tussen hel Helleense christendom en de strikt-1 joodse gemeenschap der Essenen, die weliswaar afstand genomen hadden! van het officiële Judaïsme en in zeke-j re zin beschouwd worden als voorlo-' pers van de Christus-vernieuwing, maar toch ook daarmee duidelijke verschillen hebben. Pater O'Callaghan heeft op dit punti echter geen twijfels: „De fragmenten van de 7e grot van Qumran werden niet verborgen door de Essenen-ge- meenschap wier klooster in juni van het. jaar 68 na Christus door de legioenen van keizer Nero werd ver woest. Deze alleenstaande kruik met papyrusrollen werd vele jaren later toevallig in dezelfde streek als Qumran verborgen door een christelij ke gemeenschap die zich hier had gevestigd, en die haar waardevolle documenten in veiligheid bracht voor de troepen van keizer Hadrianus die de tweede grote opstand der joden (132-135) neersloegen". Pater O'Callaghan baseert zich voor deze verklaring op zijn tweede belan grijke ontdekking, die hij in het vol gende nummer van 'Biblica' aan de collega's zal voorleggen; namelijk dat ROME (AFP-AP) Het personeel de raffinaderijen in Italië, die benzine produceren voor de particuliere sec tor, zijn vrijdag in staking gegaan, na de afgelopen dagen reeds het werk verscheidene malen onderbroken te hebben teneinde kracht bij te zetten aan eisen die loonsverhogingen en ver betering van arbeidsvoorwaarden be helzen. Door de stakingen verminderen de voorraden van benzinestations zien derogen. De pompstations zijn ge noodzaakt de benzine voor automobi listen te rantsoeneren. De benzineschaarste is vooral nu, bij het begin van het lange paasweekein de. van ingrijpende betekenis. Italië verwacht een toevloed van vijftien miljoen toeristen, die voor een groot deel per auto reizen. Bij de Italiaanse staatsluchtvaartmaat schappij Al Italia zijn vrijdag 8001 werknemers voor 24 uur in staking gegaan. Ze eisen, gesteund door de vakbonden, dat de maatschappij loon onderhandelingen opent. Verscheidene vluchten van Al Italia zijn afgelast en sommige internationa le vluchten ondervinden vertraging. Employés van de eerste-hulpposten langs de Italiaanse autowegen heb ben laten weten dat zij vanavond een staking van 48 uur zullen beginnen. In Rome werd een Coca Cola fabriek, die door de werknemers was bezet, zonder geweld door de politie ont ruimd. In Rome dreigden de werknemers in de restaurants met een staking. Ook de liftbedienden in een aantal Italiaan- steden zouden van plan zijn het te leggen. werk BREDA (ANP) De twee Zuidmoluk- se families, die op zaterdag 4 maart bij een 'volksgericht' uit de Zuidmoluksc woonwijk in Breda werden verdreven en sindsdien waren ondergebracht in de sportzaal van het Bredase politie- bureau, hebben tijdelijk in Breda een ander onderkomen gekregen. Op hun eigen verzoek zal uitgekeken worden naar huisvesting buiten Breda, omdat zij zich in deze plaats bedreigd voelen. De adressen waar de families nu zijn ondergebracht worden om die reden zorgvuldig geheim gehouden. De politie houdt, er op verzoek var. families regelmatig een oogje in het zeil, ondanks een bekendmaking van de Zuidmolukse wijkraad dat niets tegen de families zal worden ondernomen, zolang deze zich niet laten zien in de Zuidmolukse wijk. De gezinnen werden destijds uit de wijk verdreven vanwege hun pro-Indonesische houding. De po litie kon voorkomen dat de ongeregeld heden. waarbij enkele gewonden vielen en aanzienlijke materiële schade werd aangericht, helemaal uit de hand lie pen. Het is nog steeds niet bekend of strafrechtelijke maatregelen genomen zullen worden naar aanleiding van de onlusten. De officier van justitie heeft momenteel het uitvoerig proces-verbaal in studie dat de Bredase politie heeft, samengesteld. de eerste, of begin van de tweede eeuw na Christus; en dat samen mei het historisch feit van de Jodenop stand 132-135, brengt hem tot de con clusie dat deze kruik in de 7e grot van Qumran verborgen werd korl voor de aankomst van Hadrianus' sol daten in deze streek, d.w.z. rond hei jaar 133. „Deze 19 fragmenten hebben du.- niets te maken met de Essenen-ge schriften uit de andere grotten van Qumran, en dat verklaart ook waar om zij geschreven zijn niet in He breeuws of Aramees, maar in het volks-Grieks, de 'lingua franca' van het Midden-Oosten in die tijd". Beste bewijs BERLIJN - Grote aantallen West- berhjners passeerden vrijdag de muur. die kun stadsdeel van Oost- Berlijn en Oost-Duitsland scheidt. De behandeling verloopt normaal, maar de politie vreest, dat de toe stroom de Oostduitsers over het hoofd begint te groeien. Voor het eerst in 20 jaar kunnen Westberlijners ook per auto over de grens. Bij een van de drie con troleposten voor auto's stond een rij van drie kilometer. In de eerste uren vrijdagmorgen passeerden al 8.500 auto's de grens met Oost-Berlijn. Op de foto: een beeld van de overstelpende drukte bij de grens overgang aan de Friedrichsstrasse. Het belangrijkste punt van Pater O'Callaghan's ontdekkingen is natuur lijk de identificatie van 7Q5 met Mar- eus 6, 52-53, en de datering van dit fragment met liet oudste Evangelie in de eerste twintig jaren onmiddellijk na de kruisiging. Dit zal ook de meeste bezwaren ontmoeten, aange zien de beste exegeten het er over eens zijn dat vers 52 behoort tot de laatste 'kompositielaag' van het Evan gelie. Is dit juist, dan moet men aanvaarden dat ten minste het Evan gelie van Marcus reeds weinige jaren na de dood van Jezus zijn vaste vorm had gekregen. Pater O'Callaghan is haast blij dat men onmiddellijk op dit punt komt. „Ik dank de Voorzienigheid dat juist dit fragment het eerste was dat ik kon identificeren, want het is het beste bewijs van mijn theorie. Wat mij onmiddellijk opviel was de 'spa tie' van maar liefst 5 mm tussen de eerste en de de verdere letters -van de derde regel op het fragment. Bij de identificatie bleek dat deze spatie pre cies overeenkomt met het begin van vers 53. Dit bewijst dat het inderdaad reeds de uiteindelijke redactie van het Marcus-evangelie betreft, waarin de verschillende verzen al duidelijk ken baar gescheiden zijn. Vooral het bege leidend artikel van Prof. Martini in 'Biblica' gaat hier verder op in: hij spreekt van de 'redactionele eenheid' en acht dit ook een zeer belangrijk punt. De Catalaanse pater, wiens Ierse voorvader al een goede twee eeuwen geleden naar Spanje kwam, is voldaan over gedane arbeid. „Ik geloof niet dat er verder nog iets te verwachten is uit grot nummer 7. Van de 19 fragmenten hadden de ontdekkers al twee geïdentificeerd. Ik heb daar nu negen andere aan toegevoegd. Die verdeel ik in 4 wetenschappelijk zeke re (twee Marcus-fragmenten. en re gels uit de brief van Paulus aan Timoteus en de brief van Jacobus). 3 waarschijnlijke (fragmenten van Mar cus. Acta en Romani) en 2 mogelijke (één Marcüs-fragment en één uit de 2e brief van Petrus. Er blijven nog twee fragmenten over die misschien te Identificeren zijn: ik denk dat het ene een amulet en het andere een deel van een tekst uit het Oude Testament is, want vol gens Roberts dateert deze snipper uit de le eeuw vóór Christus. De 6 over blijvende zijn zó onbruikbaar (sommi gen bevatten niet. meer dan één ondui delijke letter) dat ik daar niets meer van verwacht. Na de beproeving die ik moest doorstaan door mijn eigen tegenstrijdige gedachten over deze ontdekking, ben ik ook blij de zaak voorlopig te kunnen laten rusten. Midden april, wanneer ik weer in Rome ben. zullen prof. Martini en ik op een wetenschappelijke bijeen komst, georganiseerd door het insti tuut en door de Unesco, onze conclu sies definitief aan de collega's voor leggen". Samenhang In ons gesprek met pater O'Callag han kwamen ook veronderstellingen ter sprake over de mogelijke samen hang tussen de Essenen-gemeenschap van Khirbet Qumran en het vroegste christendom. Het is een algemeen aanvaard feit dat ten minste Johannes de Doper gedurende enige tijd in nauwe verbintenis met de Essenen stond, en er zijn ook andere opvallen de overeenkomsten. Pater O'Callaghan wil hier liever niet van spreken omdat dit builen zijn specialiteit valt. Maar toen wij aantekenden dat die christelijke ge meenschap die de papyrusrollen in de 7e grot van Qumran verborg, waar schijnlijk niet zonder enige reden juist in die streek haar tenten op sloeg, gaf hij toe dat hel wel erg veel toeval is dat deze 19 snippers juist in Qumran zijn opgedoken. Wegens conflict tussen schoolhoofd en -bestuur HEILOO „Voor de Liduinaschool is hier geen plaats. Verdwijn maar". Met deze woorden stuurde pastoor Reus van de St Willi- brorduskerk donderdag de kinderen van de vijfde en zesde klas van de St Liduinaschool de kerk uit, toen zij ter gelegenheid van Witte Donderdag de eucharistieviering bijwoonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 9