Zeeuwse Culturele Raad wil een zendmachtiging aanvragen CO ZEEUWSE NRTSSPAARBANK C Nu toch naar een luchthaven in zee? Wegwezen met Pasen Hoogste punt uitbreiding rotatiehal PZC is bereikt „ZEELAND VRIJ HOOG OP DE NOMINATIE" Rente per 1 april 1972 ZATERDAG 1 APRIL 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 UITZENDINGEN VIA DE NOS MIDDELBURG De commissie regi onale omroep van dc Zeeuwse Cultu rele Raad wil een zendmachtiging aan land in Middelburg zal over dit voor vragen, gebaseerd op artikel 47A van de Omroepwet. Dat laatst houdt in dat er uitgezonden zal worden via de NOS. zoals ook dc RONO (radio- omroep noord en oost) en de ROZ (radio-omroep zuid» doen. In de ver gadering van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Culturele Raad op maandag 10 april (aanvang 16.00 uur) in het gebouw van de Stichting Zee- OOSTERSCHELDE OPNIEUW CENTRAAL 'Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De gedachten- vorming over de aanleg van gro te kunstmatige eilanden in volle zee is de laatste tijd in een opmerkelijke stroomversnelling geraakt. Toen een Rotterdamse aannemerscombinatie eind vorig- jaar een ontwerp lanceerde voor de bouw van de tweede nationale luchthaven op een kunstmatig ei land voor de kust van Goeree, maakte dat op, de buitenwereld de indruk van een spectaculair toekomstproject. De verzekering, dat het plan-technisch en finan- -cieel heel goed haalbaar zou zijn, werd bijna overal met een kor reltje zout genomen. Over de bouw van eilanden in zee blijkt in Nederland de laatste jaren echter veel meer fundamen teel onderzoekwerk te zijn ver richt. dan de buitenwacht over het algemeen weet. Op de Techni sche Hogeschool in Delft worden aanstaande ingenieurs al. enkele jaren lang belast met het bestu deren van de specifieke mogelijk- heden en problemen. Een van de studieprojecten, zo blijkt uit het maandblad van de Technische Hosgcehool, is mét name gericht op de aanleg'van een luchthaven m zee. ongeveer ten westen van Voorne-Putten. Deze plaats is gekozen, omdat de deelnemers aan het studiepro ject het eens zijn met de opvat ting van het NEI in Rotterdam, dat een nieuwe luchthaven het best in Zuidwest-Nederland kan worden gesitueerd. Het NEI koos daarbij weliswaar voor Dintel- oord, maar volgens de Delftse studenten valt een vergelijking tussen Dinteloord en een eiland voor de kust ten gunste van de laatste mogelijkheid uit. Hun ar gumenten daarvoor liggen voor namelijk op het terrein van de geluidshinder en de milieu-hygië- ne. een kunstmatig eiland voor de kust met daarop een tweede nati onale luchthaven op dit ogenblik veel minder waarschijnlijk dan een half jaar geleden. Te meer, omdat een grote groep Delftse studenten, die overtuigd is van de haalbaarheid binnen enkele jaren, zal zijn doorgestroomd naar het bedrijfsleven en de overheid. Minister Drees heeft deze week in een brief aan de tweede ka mer nog eens herhaald, dat twee jaar het absolute minimum is om 400 miljoen Het Delftse plan voor een lucht haven in zee gaat uit van een eiland op ongeveer vijf kilometer voor ds kust, dat via een zich vertakkende dam met het vaste land wordt verbonden. De start en landingsbanen zouden vanaf het eiland in noordoostelijke en zuidwestelijke richting zeewaarts moeten lopen. Als oppervlakte van het kunstmatig eiland is 25 vierkante kilometer gedacht. Hoe wel daarvoor een hoeveelheid zand nodig is in de orde van een miljard kubieke meter, een hoe veelheid waarmee nog nergens ter wereld is gewerkt, ziet men technisch geen onoverkomenlijke bezwaren. Een indicatie over de kosten van zo'n eiland geeft hét deze week door de bagger firma Bos en Kalis gelanceerde plan voor bet bouwen van afvalverwerken- de bedrijven in de Noordzee. Vol gens de directie van dit bedrijf, dat trouwens ook betrokken was bij het. vorig jaar gepubliceerde plan voor een luchthaven in zee, bedragen de kosten niet meer dan 400 miljoen gulden. De grondprijs voor een luchthaven zou dan rond 20 gulden per vier kante meter komen te liggen, een bedrag waarmee men er op het vaste land vermoedelijk niet komt. Alles bij elkaar genomen lijkt tot een gedegen advies te kunnen komen over, de.„door de commis- sie-Falkenhégen voorgestelde ves; tigingsplaatsen op het land. Het' zou best eens kunnen zijn, dat de gedachte aan een vliegveld ih zee tegen die tijd zo ingeburgerd is, dat het advies, al dan niet onder politieke druk, gelijk weer de la ingaat. Oosierschelde Achter de muren van het Haag se Binnenhof staat de afsluiting van de Oosterschelde de laatste weken bij de oppositiepartijen weer opmerkelijk centraal m de belangstelling. De voorstanders van een open Oosterschelde, on der wie de fysicus Terlouw van D"66 (ondermeer een van de figu ren achter het. rapport-Mansholt), voorspellen binnen afzienbare tijd een nieuw offensief op het bolwerk van rijkswaterstaat. Terlouw gelooft, dat er in Zee land zelf een duidelijke verande ring op komst is in dc algemene opinie over de Oosterschelde. Hij wijt dat aan liet feit, dat een generatie die de ramp van 1953 niet bewust heeft meegemaakt, bezig is de posities op maat schappelijk en politiek terrein over te nemen. Hij gelooft boven dien dat minister Drees nog al tijd bereid is een goede zakelijke argumentering in zijn beleid te betrekken. In dit verband wijst bij op zaken als Amelisweerd, de I.eidse Baan en de omlegging van de E-S. stuk voor stuk gevallen waarbij de bewindsman zich door milieu-argumenten Jiet lei den. ADVERTENTIE 4 spaarbankboekjes, direct opvraagbaar. 41% termijnspaarrekening, 3 maanden. 5 premiespaarrekeningen, Zilvervloot, Termijnspaarrekeningen 6 maanden. 6 1 jaar vast 01% 2 jaar vast Op bovenstaande spaarvormen, dagelijks direot ingaande rentebereke ning. 21% spaargirorekeningen VEILIG GEHEIMHOUDING stel van de commissie een beslissing genomen moeten worden. De commissie meent dat aangenomen mag worden, dat de regio Zeeland vrij hoog op de nominatie staat: ,.De Zeeuwse delta-structuur, de kleine sa menhang tussen de eilanden, de grote waterwegen, het internationale ver keer. de recreatie, de verkeersvoor- lichting aan recreanten in het toeris- tenseizoen, de industriële ontwikke ling, de grote scheepvaart, de grens- contacten met België, de meer dan gewone gevarenkansen bij stormvloe den en scheepsrampen, het versterken van de culturele banden tussen de bewoners van het deltagebied, alsook van de (beperkte) sociaal-culturele in frastructuur, enzovoorts, geven aan onze provincie zeker niet minder kan sen voor een toewijzing dan andere regio's met een minder uitgebreide behoeftenraming", aldus de commissie in een nota over dit onderwerp. Voorts gaat men ervan uit, dat het hebben van een steunpunt'in het del tagebied ook voor de NOS aantrekke lijk is met het oog op de landelijke informatie en het versnellen van de berichtgeving. „De geschetste ontwik keling", aldus de commissie, „maakt het nemen van een beslissing ten aanzien van het aanvragen van eenl zendmachtiging krachtens artikel 47A1 Omroepwet op zeer korte termijn I noodzakelijk". Het beloop van zaken werd door de regeringswisseling bemoeilijkt. De mi nister verklaarde zich voorstander van het invoeren van regionale om roep, echter op basis van artikel 47A van de Omroepwet, dus uitzenden via de NOS. Een andere mogelijkheid was op basis van artikel 47B van de Omroepwet, dat wil zeggen, uitzenden van eigen samengestelde programma's, onder toekenning van (voldoende) subsidie door het ministerie van crm. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat, gezien het regeerakkoord, er de ko mende vier jaar weinig verandering in radio en televisie zou worden ge bracht. De experimenten met de regio nale televisie, zoals in Melick en Ker- kenbosch, brachten de zaak echter 'weer aan het rollen. De minister van crm kan het vrij onverwacht opgeko men vraagstuk niet onbehandeld la ten. De verwachting is, dat dc minis ter van crm bij de behandeling van de toegezegde nota enkele zendmachti gingen voor regionale omroep zal ver lenen. - - - Financiering Over de financiering van een eigen regionale omroep (artikel 17B van de Omroepwet) moet, volgens de Zeeuw se commissie, niet te licht worden gedacht. De investering voor radiozend- apparatuur, opnameapparatuur, buis vesting en dergelijke wordt begroot op één miljoen gulden, terwijl de exploitatie wordt gesteld op 600.000 per jaaf. De commissie meent dat dit door Zeeland moeilijk op te brengen is. Uit reclame-uitzendingen via de regionale ze.nders zijn geen extra-inkomsten te verwachten, daar de reclame uitslui tend verzorgd mag worden door de STER. In een ontwerp-nota van minis ter Klompé wordt overigens reclame in de regionale uitzendingen afgewe zen. Mede ook gezien de salariëring van het omroeppersoneel heeft de commissie van de Zeeuwse Culturele: Raad gekozen voor het aanvragen van: een zendmachtiging gebaseerd op arti kel 47A van de Omroepwet. MIDDELBURG Zondagmorgen (eer- ste paasdag) om zeven uur wordt in ,Indl®n d<f zendmachtiging wordt ver- de Koorkerk in Middelburg een paas-! leend, zal er een regionale program appèl gehouden dat is voorbereid doorj naraad moeten worden samengesteld. De commissie regionale omroep werd op 28 maart 1966 ingesteld door de Zeeuwse Culturele Raad met de taak te onderzoeken langs welke weg men kan komen tot een regionale radio- omroep. De mogelijkheid tot het in dienen van aanvragen voor zendmach tigingen werd geopend met de Om roepwet 1967. Onder andere dc PZC zond een aanvraag in. PAAS-APPEL IN DE MIDDELBURGSE KOORKERK Amsterdammer maakt historische studie over de watergeuzen AMSTERDAM Op het proefschrift 'De. watergeuzen en de Nederlanden 1568-1572'. de eerste historische studie over dit door de 40ü-jarige herdenking van de inneming van Den Briel actue le onderwerp promoveert binnenkort in Amsterdam drs. J. C. A. de Meïj. Het onderwerp wordt in de studie van verschillende zijden belicht. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan de 'Faits en gestes' van de watergeuzen. Ook de relatie van watergeuzen met de overheden in Oost-Friesland. Enge land en Frankrijk krijgt ruime dacht. In het tweede hoofdstuk wordt een analyse gegeven van de strategi sche operaties, de kaapvaart en de landgangen van de watergeuzen. Het derde hoofdstuk richt zich op de watergeuzen zelf, als individuen en groep. AMERIKAANSE STUDENTEN WEEK NAAR SCHOOL IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN VLISSINGEN Tijdens de week van 22 tot 29 april worden bij families in Zeeuwseh-Vlaanderen jonge Ameri kaanse studenten ondergebracht die deze week dan een school in Zeeuwseh-Vlaanderen bezoeken. Dit wordt mogelijk gemaakt door AFS International Scholarships, een privé-organisatie die jonge mensen in de gelegenheid stelt een jaar van hun schooltijd in een ander land door te brengen. De Amerikanen die voor kor te tijd inZeeuwseh-Vlaanderen wor den ondergebracht brengen hun bui tenlands studiejaar door in België. fèail\tJosep/i Mudai damplein 16 middelburg leden van de werkgroep experimentele: diensten binnen de hervormde kerk in. Middelburg. Medewerking aan dit paas- j appèl verleent het jongerenkoor Wal-| cheren. Door de voorbereidingsgroep van dezei paasdienst zijn briefkaarten gemaakt,: waarop de bezoekers hun eigen paas- boodschap kunnen schrijven en deze| doorsturen naar anderen. In de liturgie i is onder meer een lied opgenomen dat| op verschillende basisscholen in Mid-| delburg is ingestudeerd. Na de dienst; is er in de Wandelkerk gelegenheid tot kennismaking en napraten en kan ie-1 dereen daar een broodje eten. die richtlijnen en aanwijzingen ten aanzien van de programma-inhoud en -vorm geeft aan het lid van de raad van beheer van de NOS, dat belast is met de regionale zaken. De program maraad zal bestaan uit zeven leden, waarvan er zes zouden kunnen wor den benoemd door de minister en het zevende lid afkomstig zou kunnen zijn uit één van de NOS-programmaraden in Hilversum. De secretaris moet ie mand zijn die een volledige dagtaak bij deomroep vevrult. De commissie regionale omroep meent dat er zo spoedig mogelijk een werkcommissie voor de regionale omroep in de pro vincie Zeeland moet worden benoemd. VLISSINGEN Mocht u er met Pasen even 'uit' willen en wat zou u tegen houden als het eens mooii weer wordt dan kan deze 'wegwij-i zer voor wegwezers' u wellicht tot j hulp en steun zijn bij het plezierig' inrichten van uw vrije dagen. te gelegerthtid om bij de eersten zijn die van deze nieuwe Deltaverbin- ding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Oveiflakkee gebruik gaan ma ken. Het is eens even iets anders en, dat is helemaal meegenomen, u hoeft geen tol te betalen op deze dam. Eigen Deltawerk Natuurlijk gaan we allemaal ons nieu we deltawerk bezichtigen. En daartoe begeven wij ons dan keurig in file naar Schelphoek op Schouwen-Duive land, teneinde daar onze goedkeurend oog te laten vallen op de Brouwers- dam, waarover rijkswaterstaat een re creatie weg heeft uitgerold. Sinds don derdag is deze weg voor het verkeer opengesteld, dus is dat een MEVROUW J. VAN DE VEL DE-DE MEIJ HEES DE VLAG CAPACITEIT VAN PERSEN VERDUBBELD VLISSINGEN Mevrouw J. van dc Veklc-de Meij, echtgenote van PZC- directeur F. van de Velde, heeft vrij dagmiddag de vlag gehesen op hel hoogste punt van de uitbreiding van dc rotaticbal achter de PZC-gebouwen aan de Walstraat en dc Vlamingstraat te Vlissingen. Na dc vlaghijsing reikte de heer Van dc Velde de gebruikelijke cnvcloppes met inhoud over aan de bouwvakkers van liet aannemingsbe drijf W. F. Christiaansen in Vlissin gen, dat de bouw verzorgt. De uitbreiding van de rotatiehal wordt gerealiseerd ten behoeve van de expeditie van de PZC. In de oude expeditieruimte achter de bestaande rotatiehal worden de persen verdub beld, waardoor een capaciteit van 64 pagina's wordt bereikt. In het midden van mei zal begonnen worden met de montage van de rotatiepersen van M.A.N. De verdubbeling van de persen en de uitbreiding van de gebouwen waarmee in het totaal 2 tot 2,5 mil joen gulden is gemoeid vindt plaats tien jaar nadat de bestaande persen zijn geïnstalleerd. De montage van de nieuwe persen zal 7 tot 8 maanden vergen. De nieuwe pers moet eerst geïnstalleerd worden; dan wordt de oude gesloopt-om aan de nieuwe vastgebouwd te worden. De persen worden niet alleen benut voor de produktie van de PZC. Ook de nieuws- en advertentiebladen "De Faam' en T)e Vlissmger' in eigen dom bij de PZC worden erop gedrukt. Verder worden ze gebruikt voor de druk van het nieuws- en advertentieblad 'De Bevelander', in op dracht van drukkerij 'De Phoenix- Goes NV'. De heer Van de Velde meent, dat de PZC met de uitbreiding in ieder geval voor de komende 10 jaar over voldoende capaciteit, zal be schikken. Foto: mevrouw Van de Veklc-de Meij hijst de vlag op liet hoogste punt (Foto PZC). Zeilwedstriiden Op tweede paasdag hopen de zeilers dat. het hen voor de wind zal gaan tijdens de internationale zeilwedstrij den die worden gehouden op het Veerse Mee. De organisatie berust bij de watersportvereniging T)e Ame' uit Middellurg. De volgende klassen komen aan de start: Vaurien. O.K., 470,420Jvfoth. Europe en gemengde klasse. De teelnemers zijn afkomstig uit Nederlaid en België. De eerste start vindt plaats om half elf 's morgens en de tweede om half twee in de middtg. Startplaats is de jach thaven'Oostvatering te Veere. Zeehengelen De zeehengéaars kunnen hun lusten botvieren ti)dens een internationale wedstrijd in Cadzand, die opnieuw is georganiseerl na het grote succes van twee jaar feleden toen wielrenners als Jan Janssen en Nijdam zich onder de deelnemers schaarden. Ook nu wordt weer een grote belangstelling verwacht, nnt alleen van Nederlandse hengelaars naar ook van sportvissers uit Duitslam. België en Frankrijk. Voor de or^nisatie zorgt de zeehen- gelaarsverenging De Wielingen te Cadzand. Er kan worden ingeschreven bij hotel Dl Commerce in Cadzand dorp. Na aSoop volgt een receptie door het geneentebestuur van Oost burg in hotel Zeebad te Cadzand-Bad. Dat is dan cm vijf uur. En om zes uur vindt de feestelijke prijsuitreiking plaats in Intel Du Commerce. De hengelwedstrjd -begint om half een en duurt tot halfvier. Sportgebeurtenissen Als u zich met actief met de sport gaat bezig houden een partijtje badminton voor de deur is per slot van rekening aooit weg kunt u nog altijd een rijce keus maken uit een aantal sportgebeurtenissen, die wij ge makshalve neg eens even voor u op een rijtje zettsn: voetbalterrein Goes, jeugaselecties Zeeland tegen Brabant. B junioren on 15 uur en A-junioren om 16 uur. Dt alles op tweede paas dag. Sporthal Hulst (maandag en dinsdag) Beaeluxtafeltenn is toernooi. Sporthal Vlissngen, tweede paasdag: hele dag badmintontoemooi voor de jeugd, en sporthal Goes: hele dag handbaltoemoi GSC. En degenen die kennis willen maken met de rugbjsport dienen zich op tweede paasdag te begeven naar het sportterrein Biitenweg te Axel waar het Middel'ourise team 'Oemoemenoe' een demonstraewedstrijd zal spelen tegen St-Gillis-Vaes. Aanvang 17 uur. Zwemwedstrijd Op eerste paasiag vindt in het over dekte zwembai in Zelzate even over de Zeeuws-Vlasnse grens, een treffen plaats tussen en aantal zwemploegen. De organisatie is in handen van de zwemclub 'De Bruinvis' te Sas van Gent. De deelnemende ploegen zijn: de Schelde uit Temeuzen, Schelae- stroom uit Breskens, Braakman uit Biervliet, Zij uit IJzendijke, De Vrije uit Sluis en De Bruinvis uit Sas van Gent. Het zwemfestijn begint om drie uur. Muziekfestival De muziekminnaars kunnen op tweede paasdag terecht op een van de good- willconcerten die het Leger des Heils verzorgt. Medewerking wordt verleend door de brassband van het Leger des Heils Walcheren, het jeugdkoor De Melodica's uit Vlissingen en de tam- bourenettes uit Middelburg. De con certen vinden plaats in Grijpskerke (10.30 uur), Westkapelle (15 uur) en Domburg (19 uur). Ook zou u de start van de serie orgelconcerten in de Grote Kerk in Goes kunnen mee maken. Op de avond van tweede paas dag wordt de rij geopend door Char les de Wolff. Belangrijke wenk Tenslotte nog een belangrijke wenk. die we doorkrijgen van onze mede werker F. Schollevaer. Hij schrijft: in de paasvakanties willen sommige na tuurliefhebbers er nog al eens op uit trekken om in de polders eieren te zoeken. De heer L. Kouwen, gepensio neerd adjudant van politie te Renesse wijst, in verband hiermee op het. be paalde in artikel 17, vierde lid van de vogel wet 1936, waarin staat: „geen eieren zoeken of rapen dan in gezel schap van de grondgebruiker of met diens schriftelijke toestemming". Be ter nog ware het in deze tijd hele maal geen eieren meer te rapen, zo meent onze medewerker: het heeft in onze welvaartsstaat absoluut geen zin eieren ie rapen daar ten eerste onze gewone dagelijkse kost al genoeg ei witten bevat en ten tweede krijgen de weidevogels door de sterke inkrimping van hun broederareaal het in deze tijd al zwaar genoeg te verduren. We kunnen ons voorstellen dat u met Pasen traditiegetrouw gaarne een ei tje tikt. Wat let u: de winkels liggen boordevol echte en namaak-eieren, in alle soorten, kleuren en maten, met of zonder paasverxassingAldus onze medewerker SChollevaer. Geniet veilig Na al die tips en wenken nog even een verzoek: doet u het een b'lttje voorzichtig op de weg? Kortom, ge niet veilig van uw paasweekeinde. VVD-YOORZITTER NIET BLIJ MET OOSTERSCHELDEGROEP-KRITIEK GOES De voorzatter van kamercentrale Middelburg van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie, dr. H. Beijer uit Bier vliet, is niet erg gelukkig met uitlatingen van zijn partijgenoot H. J. van der Zande over de actiegroep 'Oosterschelde open'. Zoals gemdd, heeft de heer Van der Zande donderdag tijdens een VVD-bijeenlomst in Zierikzee verklaard dit aan de vergadering zomin mtgeiïjk publiciteit is gegeven, omdat anders het actie comité dat pleit voor een open Oosterschelde ongetwijfeld aan wezig zou zijn geweest. „Daar heb geen enkele behoef te aan. Hoewel ik het actiecomité niet wil betichten van het stellen van onwaaiiieden, vind ik de ma nier van actie voeren verre van juist", stelde de heer Van der Zande onder andere in Zierikzee. Hij verweet de actiegroep ook dat hun optreden tijdens VVD- bijeenkomsten in Goes en Middel burg 'de perken ver te buiten ging'. Kamercentrale-voorzitter Beijer: „Ik wil mij van de mening van de heer Van der Zande wel dis tantiëren. Het is zeker niet waar dat de WD de discussie met de actiegroep uit de weg wil gaan". De heer Beijer wees erop dat hij het optreden van de groep tij dens de vergadering in Goes (die hij leidde) correct vond. ,De VVD-statenfractie is voo'r afslui ting, maar dat betekent niet dat we andere argumenten niet wil len aanhoren", aldus dr. Beijer. Hijzelf is er "best voor' om het probleem 'afdammen-openhouden' in een nieuwe studie nog eens te bekijken. „Maar ik stel de veilig heid voorop. Als die door een nadere studie in gevaar komt, dan moet er afgesloten worden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7