PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOERISTENBEZOEK TOCH GROTER DAN VERWACHT Parijs wil bemiddelen tussen Hanoi en V.S. Muidenweg - klaar tot Wolphaartsdijk - recreatieboulevard langs Veerse Meer En ka kampt met overcapaciteit Leider ontvoerders Britten aangehouden Vandaag in de krent... Volgende week bekendmaking maatregelen PAASWEER VALT MEE De verdwenen krul ln huis waar bloedbad plaatsvond Politie Heerlen pakt beruchte brandkastkrakers r 215e jaargang - no. 79 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 4799. adv. 01186-58 I. 6396. ad/ 8969). Ootl Zaterdag 1 april 1972 Giro 359300. Ondanks het minder fraaie weer van de laatste dagen zijn vrijdag toch veel buitenlanders ons land binnengekomen om de paasdagen in Nederland door te brengen. Op de foto een beeld van de drukte bij de grenspost Bergh bij Arn hem. RANDSTAD EN DE WADDEN MEEST IN TREK DEN HAAG Op de grens van licht en donker in de vrijdagmid dag waren de files op enkele grote doorgaande routes opgelost en had de schare buitenlanders (minder dan vorig jaar, maar toch nog vrij veel volgens het Nationaal Bureau voor Toerisme) zich gespreid over het land. De ANWB hoefde nergens meer knelpun ten aan te wijzen. Randstad en Waddeneilanden hadden de massa van de buitenlanders aangetrokken, maar niet in die mate dat er' ergens niet meer voldoende bedden waren. Rond het middaguur waren files dam floreert bij de gratie van NOORDVIETNAMEZEN IN DE AANVAL PARIJS (UPI) De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Schuman, zal proberen het vastgelopen Vietnamese vredesoverleg weer op g ang te krijgen. Dit heeft mevrouw Ngoejen Thi Binh, delegatieleidster en minister van buitenlan dse zaken van de voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam, vrijdag gezegd na een ond erhoud met de Franse bewindsman. Volgens mevrouw Binh 'betreurt Schumann de Amerikaanse houding de besprekingen voor onbepaalde tijd te hebben opgeschort'. De zware Noordvietnamese aanvallen hebben de Zuidvietnamese troepen vrijdag genoopt zich uit nog drip bases langs de gedemilitariseerde zo ne terug te trekken, waardoor nu in twee dagen vijf bases zijn ontruimd. Het Zuidvietnamese leger heeft voorts de bewoners van dorpen in het gebied geëvacueerd na de beschieting met 5000 granaten van de afgelopen nacht door de Noordvietnamezen. Volgens berichten van het front heeft de Noordvietnamese infanterie met steun van zwre artillerie het weste lijk deel van de Zuidvietnamese verde digingslinie bij de gedemilitariseerde zone doorbroken en de verdedigers tot Kwang Tri teruggeslagen. Donderdagavond is weer een Ameri kaans gevechts- en verkenningsvlieg tuig van het type AC-130 boven Laos neergehaald. Ditmaal hebben de vijf tien bemanningsleden zich met een valscherm in veiligheid kunnen stel len Na een nacht in het oerwoud doorgebracht te hebben werden zij vrijdagochtend gered. De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft vrijdag bekendgemaakt, dat donderdagmorgen een Mig-2 van Russische makelij boven Noord-Vietnam is neergeschoten. DEMONSTRATIEF CONGRES WELZIJNSORGANISATIES UTRECHT (ANP) Een groot aantal welzijnsorganisaties houdt een demon stratief congres op 27 april in Tivoli in Utrecht. Het congres, dat als motto "Welzijn '73' heeft.moet worden gezien als startpunt voor permanente acties om 'een voor het welzijn financiële ramp voor 1973' te voorkomen. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 7, 10 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3, 9 en 13. Sport op pagina 15. Radio en televisie op pagina 25. Financieel nieuws op pagina 27, en in'de pag. 17 Boroeboedoer krijgt 'gro te beurt'; expositie Sari- ka Góth en Gerard van der Leeden. pag. IS Letterkundige kroniek van Hans Warren; Louis- Paul Boon een wille raaf; stemmen uit de kerken, pag. 19 Mode 1972: einde loos gevarieerd. pag. 20 Poppraet: Paaspuzzel. pag. 21 Schaken, dammen, bridge hcngelrubriek. paasrccep- ten. opgetreden. Tussen Arnhem Utrecht met kettingbotsingen. Overi gens: ook west van Oudenrijn liepen j de zaken vast en een van de gedupeer den in een file van 16 kilometer tussen Bodegraven en Utrecht was staatssecretaris Grosheide van justi tie. die niet alleen in tijd maar ook in bezit werd aangetast: bij een aanrij ding werd zijn wagen duchtig bescha digd. De grenspost Bergh-Autobaan vorm de opnieuw, en zulks reeds vanaf donderdagavond toen het Duitse be zoek met 1500 wagens per uur binnen rolde. het grootste toevoerpunt van buitenlanders. Vier rijen dik schoven de gemotoriseerde karavanen de grens over. Minder rijen dik. maar; toch in grote aantallen, overschreden; ook bij Venlo en Heerlen de Duitse, toeristen de grens. Op weg. voor het merendeel, naar Zeeland. qn Brabant had men van binnenko mende buitenlanders geen hoge muts! op. Wel werden de wegen in de loopi van vrijdag zeer druk. maar dat be trof vooral naar Belgie en Frankrijk trekkende Nederlanders. Hier en met name aan de nieuwe E-10 grenspost Hazeldonk - bleek het plezier van de nieuwe verbinding: fi les, zoals die berucht zijn geweest aan de oude grenspost Wernhout- Wuust- wezel, kwamen niet voor omdat elke douanebelemmering thans ontbreekt. In de loop van vrijdagmiddag vorm den zich m West-Brabant kleine files, voornamelijk door wat moeilijke ca ravancombinaties. Bij Moerdijk liep het verkeer enige uren vast. mede door het loskomende pendelverkeer tussen Randstad, Rotterdam en Dor drecht enerzijds en West-Brabant an derzijds. De randstad Holland (met grote steden en badplaatsen) plus de Wad deneilanden waren de concentratie punten van de toeristenstroom. Am sterdam raakte vrijdagavond nage noeg vol, Utrecht eveneens. Amster- Floriade. dat is al wel duidelijk. Con clusie van een rustige vrijdag: door slecht weer en vroege paas een matig toeristenbezoek, waarbij 'de traditione le aanlooppunten toch redelijk bezet raakten. (Van onze weerkundige mede werker). Vergeleken met rle voorlopige paasverwachting van vrijdagmor gen zijn de vooruitzichten er iets beter op geworden, daar ons land vandaag en ook zondag in een zachte luchtstroom zal blijven lig gen met overwegend droog weer en af en toe wat zon. In het binnenland kan 13 tot 15 graden voorkomen, in de kustge bieden blijft het kwik een paar /raadjes lager. Voor maandag zal een zwak frontje passeren, maar veel neerslag wordt er niet ver wacht. Rekening houdend dat wij juist ie aprilmaand zijn binnengestapt ;s het toch vrij goed lenteweer. Maart is met ongeveer 176 uren -.on op twee na de zonnigste van leze eeuw geworden. Alleen maart 1931 en 1910 gaven iets meer zon. Over het hele land genomen viel ?r minder regen dan normaal en bleef de temperatuur flink boven ie normaallijn. halve ANKARA (AFP/DPA) Het; hoofd van de Turkse anarehis-. HEERLEN Na een spectaculaire jacht hebben de gemeentepolitie van Heerlen en de rijkspolitie van Maas tricht de afgelopen nacht drie kop stukken van een beruchte, al geruime tijd in Zuid-Limburg opererende, brandkastkrakersbende gearresteerd. ENSCHEDE Eind volgende week zal Enka Glanzstoff NV nadere mededelingen doen om trent maatregelen die het hoofd moeten bieden aan de ongunsti ge ontwikkeling in de sector van de synthetische vezels. Er be staat op dit gebied overal in de wereld een overcapaciteit om dat juist in de laatste jaren gro te aantallen fabrieken zijn ge reedgekomen, die hun produk- tie op de markt spuien. De vakbonden zijn uitgenodigd voor een gesprek op woensdag in Arnhem. De concurrentie is bijzonder hevig en als gevolg daarvan is een prijsval onvermijdelijk. Een andere factor die van betekenis is, is dat de export naar de Verenigde Staten is teruggelo pen onder andere als gevolg van de jongste monetaire maatregelen De raad van bestuur van Enka Glanzstoff bereidt daarom plannen voor om aan deze situatie het hoofd te bieden. Dit is meegedeeld aan de ondernemings raad en aan de vakbonden KIZILDERE. TURKIJE Be vrijdag levend aangetroffen en ge arresteerde leider van de ontvoer ders van de latei- omgekomen twee Britten en een Canadees, het hoofd van de Turkse anar chistische jeugdbeweging 'Dev Gene', de 24-jarige Ertoegroel Koerkcoe wordt per helikopter weggevoerd voor ondervraging. tische jeugdbeweging 'Dev Gene' en leider van de ontvoerders van de vermoorde Britse radar technici, Ertoegroel Koerkcoe (24), is vrijdag levend aangetrof fen en gearresteerd in het huis waar de ontvoering van de drie i Britten donderdag in een bloed bad eindigde. Hij hield zich verborgen in de kelder. De Turkse minister van binnenlandse] zaken. Koebat, heeft dit meegedeeld.; Hij zei, dat koerkcoe hij zijn eerste; verhoor heeft toegegeven, dat hij en] zijn collega's de Britse gijzelaars had-| den doodgeschoten. De Turkse kranten mochten vrijdag; alleen de regeringsverklaringen over de door van de guerrilla's en de gijze- laars publiceren. De autoriteiten ont kenden opnieuw, dat bij de belegering van het huis bommen en explosieven waren gebruikt. Op verscheidene faculteiten in Ankara hebben de studenten vrijdag de colle ges geboycot uit protest tegen het bloedbad in Kizildere. Zij gaven pam fletten uit, waarin de autoriteiten 'fa scisten' en 'moordenaars' werden ge noemd. Van hun kant hebben veie politieke, ber.oeps- en universitaire or ganisaties het doden van de drie Brit se gijzelaars veroordeeld. De Turkse advocaat die donderdag in Kilzidere trachtte te bemiddelen tus sen de ontvoerders en de veiligheids troepen die het huis omsingelden waar de Britten gevangen zaten, is vrijdag aangehouden. Sadi wordt door de militaire autori teiten in Ankara ondervraagd. De guerrillaleider Manier Cayan. die zich met een aantal collega's ver schanst had in het huis van de burge meester van Kilzidere, schreef voor zijn dood een boodschap aan de bur gemeester. „Uw nakomelingen zullen zeven generaties lang verraders wor den genoemd", zo schreef hij op een portret. „Wij zullen vechtend sterven, maar uw dood zal op andere wijze komen". De boodschap, één van de twee die Cayan achterliet, werd door journalis ten en soldaten gevonden na de be storming van het huis. Naar huis ïjf van de zes Britse radartechnici die nog in Turkije werken na de ontvoering gevolgd door de moord op i hun collega's, zullen zaterdag naar' Londen vertrekken. Dit heeft de Brit-' se regering vrijdag bekendgemaakt.! I)e zesde blijft nog korte tijd om de1 'zaken af te handelen". In de verklaring wordt geen uitleg, gegeven over de voltooiing van hetI project waaraan zij werkten. WEG DREIGT EEN 'RACE-BAAN' TE WORDEN... DOORTREKKING TOT BIJ YERSEKE THANS AL IN OVERWEGING WOLPHAARTSDIJK De aan- sluiting Muidenweg-Aardebolle- weg te Wolphaartsdijk is bijna voltooid. In april moet de laat ste deklaag worden aangebracht Als dan de weg officieel voor het publiek kan worden openge steld, ligt er een fraaie recrea- tieboulevard van af Oranjeplaat bij Arnemuiden, via de Piet langs de oever van het Veerse Meer tot aan de Veer weg in Wolphaartsdijk. verbinding, die men eens hoopt door te trekken tot aan Yerseke toe. Ook het grootste gedeelte van de Aardcbol- levveg, dat ten oosten van de Veerweg ligt en loopt tot aan de Noorddijk, zal verbreed worden. Uiteindelijk zal er deels door verbetering van bestaande wegen, wellicht ook door een klein stuk nieuw tracé een verbinding tot stand gebracht worden met de Lange- vveg naar Wilhelminadorp. Van daar uit is aansluiting mogelijk op de in middels reeds verbeterde weg over de zeedijk bij Kaitendijke. Deze gedachten leven er bij het be stuur van het waterschap de Brede Watering van Zuid-Beveland. Wethou der J. P. Lindenbergh van Goes wees er op tijdens de hoorzitting van het gemeentebestuur op 7 maart te Wol phaartsdijk. Een tijdsbestek aangeven, waarin deze plannen voltooid zullen worden is nu nog erg moeilijk. „Het kan al bij al nog wel tien jaar duren", zei de heer P. M. Leijs van de technische dienst van het Zuidbevelandse waterschap. Inmiddels is dus hel stuk Aavdebolle- weg-Muidenweg bij Wolphaartsdijk zo goed als voltooid. Over 400 meter, lopende van de Veerweg naar de oude zeedijk in westelijke richting is het wegdek op 6 meter breedte gebracht. Hoewel de laatste hand nog moet worden gelegd en de weg' nog niet officieel is open gesteld maken verkeer en recreanten er al geruime tijd gebruik van. Al vorig jaar «ton men de Muidenweg via een sneller wegje vanaf de Veerweg bereiken. Recreatie-parkeren Enige honderden meters over de oude zeedijk, westelijk van Wolphaartsdijk, zijn aansluitend op de Muidenweg aan de oever van het Veerse meer twee parkeerplaatsen aangelegd, die elk plaats bieden aan 50 auto's. „Het zijn zuiver recreatie-parkeerplaatsen", al dus de heer H. Batus. technisch hoofdambtenaar van de dienst dei- domeinen in Goes, welke dienst be heerder is van de Muidenweg. Zoals gezegd is deze weg een fraaie recrea tie-boulevard langs het Veerse Meer, die de rustige autorijder, fietser en wandelaars mooie vergezichten biedt over het meer en de omgeving daar van. Vooral de natuurliefhebber kan daar heel wat genieten, want ook de fauna van de meer-oever, de aangren zende polders en het even oostelijk van de recreatiebebossing van De Piet gelegen vogelreservaat ongeveer ter hoogte van de Middelplaat. -s rijk. Heel wat vogelsoorten bevolken dit natuurgebied, dat. voor de afslui ting van het. Veerse Meer gedeeltelijk zandplaat, gedeeltelijk 'zee' was. Ook het kleine landwild hazen c-n konijnen is nog goed vertegen woordigd. alhoewel de myxomatose Ook het verkeer is volgens natuurlief hebbers. jagers en jachtopzieners een bedreiging voor de kleine wildstand. Er is aan het gemeentebestuur van Goes dan ook verzocht om op de weg die geheel als recreaticweg, door het natuurgebied en niet als verkeers weg is bedoeld een snelheidsbeper king in te stellen. De weg dreigt namelijk een 'race-baan' te worden. „Het zijn niet zozeer de toeristen, die hier hard rijden", deelde jachtopzie- r >1. van der Weele i .Het zijn j lull. „Illl Iiljll meer mensen uit de regio, die de weg gebruiken als verkeersweg, vooral 's avonds". De gemiddelde toerist rijdt op zijn gemak, om langs de oever een plaats je te zoeken om de hengel uit te leggen, of zo maar van uitzicht en vogelwereld te- genieten. Maar bewo ners van de regio gebruiken de weg als alternatieve verbinding tussen Wolphaartsdijk en Middelburg, zelfs tussen Middelburg en Goes. Snelheden tussen de 80 en 100 km per uur zrin dan geen zeldzaamheid. Bedreiging „De hazenstand, evenals die van de konijnen is in dit gebied nog nor maal", zegt de heer Van der Weele. maar een intensiever gebruik van de weg als verkeersweg kan een bedrei ging vormen". Jonge konijnen en hazen hebben de neiging vooral 's avonds-op het bitu- Zie slot pagina 14 kolom 6 Dezer dagen is besloten een stuk staatsrechtelijke li turgie af te schaffen: de onlangs aanvaarde wijzigin gen in de grondwet zullen niet worden afgekondigd op de manier, die sinds ander- gebruikelijk was. Tot nu toe gebeurde dat in een speciale zitting van de rechterlijke colleges en verder 'in of voor de huizen der gemeente'. Daar is men dan nu van afgestapt. Zui ver zakelijk gezien is er weinig tegen in te brengen: dergelijke afkondigingen hebben geen enkele functie in de voor- lichting van de burger. Men keek er j meestal wat vreemd van op wanneer daar plotseling de burgemeester, ge tooid met ambtsketen, op de trap van het stadhuis verscheen om een aantal wijzigingen voor te lezen, die zojuist in de grondwet waren aangebracht. De meeste wijzigingen waren als regel reeds lang bekend: zowel tweede als eerste kamer hadden ze tot tweemaal toe behandeld met alle publiciteit van dien. Zo is het ook nu gegaan. De wij zigingen hebben te maken met de ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd tot achttien jaar, er is een nieuwe re geling voor het inkomen van de konin gin en voor de schadeloosstelling van de kamerleden, om enkele punten te noemen. Dat hoeft allemaal echt niet te worden voorgelezen van de pui van het stadhuis, vrijwel niemand luistert er naar. Toch hebben we neiging om uiting te geven aan een lichte twijfel. De verdwijning van deze afkondigings- vorm heeft te maken met de moderne hang naar wat functionalisering heet: zodra een bepaalde functie niet kan worden aangetoond van de een of an dere handeling menen velen, dat zij maar moet worden opgeruimd. Dat kan echter tot een ontluistering leiden, die in deze tijd op allerlei andere ge bieden van het maatschappelijk leven niet meer wordt getolereerd. Wanneer men bijvoorbeeld op een oude binnen stad uitsluitend een functioneel pa troon zou toepassen, zouden heel wat waardevolle elemen ten verdwijnen: stra ten zouden voortdu rend worden aange past aan de eisen van het moderne verkeer, bepaalde panden zouden wor den gesloopt en binnen de kortste ke ren zou een dergelijke binnenstad een geheel ander aanzien krijgen. In de af gelopen jaren is dat proces trouwens in allerlei binnensteden vrij ver gevor derd en het verzet daartegen is op dit ogenblik vrij algemeen. Als het evenwel gaat om oude gebruiken in het leven van een staat, dan wordt er soms opge ruimd zonder dat er een kik wordt ge geven. Op dit gebied is er geen monu mentenzorg of heemschut. Toch zou dat te overwegen zijn- monumenten zijn niet alleen van steen, men vindt ze ook in bepaalde tradities. Wanneer men op het gebied van de staatsrechtelijke tradities alleen maar functioneel zou gaan doen, wanneer men uitsluitend met rechte lijnen gaat werken, dan kan er veel kleurrijks verdwijnen. De opening van de staten-generaal om maar een wil lekeurig voorbeeld te noemen kan in dat geval zonder meer weg: er zijn heel wat betere methoden te bedenken om de staatsbegroting aan te bieden dan via een plechtige verenigde verga dering van beide kamers der staten- generaal. Over gouden koets, paarden en muziekkorpsen hoeft dan helemaal niet. meer te worden gesproken. Aller lei representatieve taken van de over heid kunnen in die gedachtengang even eens verdwijnen: een burgemeester die jubilerende burgers of verenigingen be zoekt, kan in een dergelijke opvatting zijn tijd heel wat nuttiger besteden. Men zou bij wijze van spreken het hele overheidshandelen kunnen 'uitkam men' op niet-functionele daden, waar na er heel wat geschrapt kan worden. Daarmee echter zou tevens een ontluis tering worden begonnen, die op andere gebieden monumentenzorg bijvoor beeld niet zou worden aanvaard. 'T'erugkerend naar de afkondiging van 1 de grondwetswijziging: het kost ons geen moeite om te erkennen dat de tot nog toe gebruikte metho diek nogal versleten was geraakt. Dat had echter mede te maken met de ter loopse manier, waarop in menige ge meente deze afkondiging in de prak tijk werd toegepast. Een mompelende burgemeester, onverstaanbaar in de drukte van het verkeer, is inderdaad een anachronisme. Er is echter veel meer van te maken, het zou zeker dit maal mogelijk zijn geweest. De veria- ging van de kiesgerechtigde leeftijd maakte een afkondiging zinvol bij voorbeeld temidden van leerlingen van voortgezet onderwijs, om maar ëën mogelijkheid te noemen. Op he' stuk van het levend-houden van tradi ties is Nederland echter niet erg sterk Wellicht heeft het met de volksaard te maken, de nuchterheid wint het mees'- al van hei. symbool. In dit geval zou een goed doordachte en zinvolle wijze van afkondiging de waarde van de grondwet hebben kunnen onderstre pen, als de wet waarin de grondrech ten van de Nederlandse burger zijn vastgelegd. Men heeft er van afgezien. Daardoor is weer een zwierige krul en een ornament verdwenen om plaats te maken voor een gewone rechte lijn. Alsof we er daar nog geen genoeg van hebben. De militaire autoriteiten op de Ca- narische Eilanden hebben opnieuw ge waarschuwd voor 150 met een zeer giftig en explosief mengsel gevulde vaten, die sinds enkele dagen bij deze eilanden in zee drijven. Men vermoedt aat de vaten, die het opschrift 'Du- pont en Tel' dragen, afkomstig zijn j'ai\re^n onl;,5lcend schip dat gezonken is. Volgens de autoriteiten kunnen de vaten wel jaren drijvende blijven. Zij raden de scheepvaart met klem aan uit de buurt van het gevaarlijke spul te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1