Oosterland heeft na 10 jaar nieuwe schooi de BILT „Meer laad- en losbedrijven haven Vlissingen niet nodig" Volgende maand nieuw bedrijf voor Haven Vlissingen Grote belangstelling bij afscheid D. F. P. Hoegen Twee schepen op vracht-veerdienst Vlissingen-Ramsgate „(Mdmyeiï ALMANAK ANTIEKBEURS Gevel verwoest door Duitse automobilist Raadslid wil 'fatsoensbrigade' Pontveer te Oud-Vossemeer uit de vaart 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 30 MAART 1972 GEDEPUTEERDE v. d. BOS VERRICHTTE OPENING VAN BELANG VOOR DORP OOSTERLAND Gedeputeerde J. van den Bos heeft woensdagmiddag het nieuwe scholencomplex voor het openbaar, en bijzonder basisonderwijs in Oosterland (gemeente Duiveland) officieel geopend. Hij deed dat door het onthullen van een gietmodel. voor stellend een aantal dieren. Het model vier apen op een balk van de kunstenaar H. Koster uit Ouwerkerk is als wandplastiek aangebracht op de voorgevel van het scholencomplex. Na zijn handeling kreeg de gedepu teerde van leerling Arie Speelman een geschenk en overhandigde Mieneke van der Maas aan mevrouw Van den Bos en onderwLlsinspeetrice drs. W. A. P. Bouwman een boeket bloemen. De openingsplechtigheid werd ingeluid door burgemeester J. D. de Kam van Duiveland. Hij herinnerde eraan dat al in 1962 de eerste stappen-onderno men waren om tot de bouw van een nieuwe school te komen. „Een jaar daarvoor was reeds overwogen geen gelden meer aan het, oude schoolge bouw, gesticht in 1904, te besteden, maar bij deze overweging is het dan ook wel gebleven", aldus de heer De Kam. „Precies tien jaar heeft het geduurd voordat de nieuwe school er was. Men zal wel begrijpen dat we verheugd zijn dat vandaag de officiële opening kan plaatsvinden. Toen in Den Haag en Middelburg alles rond was. is het met de bouw wonderlijk snel gegaan. Het getal tien komt hier weer naar voren, want slechts tien maanden na de opdracht waren beide scholen gereed", vertelde de burge meester. Hij veronderstelde dat het voor het personeel van de twee scho len (openbaar en christelijk) een groot genoegen zal zijn om in een nieuw en fraai gebouw te werken. (ADVERTENTIE) OPRUIMING wegens verplaatsing naar Coosje Buskenstraat 162 (naast 'Speckens') Na 32 jaar in de Sint-Jacobsstraat on ze herenmodezaak te hebben gedre ven, zijn wij gedwongen te verhuizen. kortingen van 10 tot 50 pet. op kostuums/ colberts, pantalons, suède kleding, overhemden, enz. Sint-Jacobsstraat 25 - Alissingen .eeuwse Oog In de ons toegemeten vrije tijd. willen we nog wel eens uit ome slof schieten: dan trekken we bij voorbeeld. zoals gisteren gebeur de. met het snoeimes in de hand de tuin in teneinde daar geruime tijd voor de naaste omgeving de indruk op te houden dat we de kunst verstaan de rozen op de voorgeschreven wijze te kunnen kortwieken. En eigenlijk is dat ook zo. nu Hendrik Jan. een be vriend hovenier, ons in een ver trouwelijke bui heeft meegedeeld, dat je bij het snoeien van de strui ken domweg alles boven het derde oog mag wegknippen. Maar dat leek ons bij nader inzien nogal erg drastisch, zodat we hier en daar maar een oogje hebben dicht gedaan. Want een tuin met allemaal van die kaalgeschoren rozenstruikjes oogt nou ook niet zo gewéldig. „Met praktisch alle nieuwe leermetho den die het basisonderwijs kent. Het gemeentebestuur van Duiveland is niet karig met het toestaan van kre dieten daarvoor". De heer De Kam wees erop dat met de totstandkoming van de nieuwe school, naast de bestaande sportzaal en het instructiezwembad, de leefbaar heid in de gemeente weer vergroot is. „De volgende fase zal zijn de bouw van een tweetal kleuterscholen. Wij als bestuurders van Duiveland zijn dank baar een bloemke dat in weinige ho ven groeit", stelde burgemeester De Kam. Ook gedeputeerde Van den Bos ging in een toespraakje in op de voorge schiedenis van het scholencomplex. In dit verband merkte hij onder meer op dat het financiële beleid van de ge meente Duiveland "bijzonder goed' kan worden gekwalificeerd. „Ik wil onderstrepen dat dit mooie gebouw het onderwijs zeker ten goede zal komen. Het gebouw op zich moet echter alleen als middel worden ge zien om. jonge mensen basisonderwijs te verschaffen en vorming mee te geven als voorbereiding op verdere Studiê"; aldus de heer Van den Bos. De gedeputeerde die zijn laatste officiële daad als onderwijsman van g.s. verrichtte noemde de aanwezig heid van een basisschool in een ge meenschap van bijzonder belang. „Aan het voorzieningenniveau van Ooster land is een waardevolle zaak toege voegd en ik vind de opening een fraaie afsluiting van de portefeuille die ik vorige week heb overgedragen aan collega Boersma". Gelukwensen kwamen onder meer ook van de inspectrice van het lager onderwijs, drs. Bouwman. Zij deed een dringend beroep op de provincie om het bouwen van nieuwe scholen te versnellen. „Er zijn nu nog in alleen maar de inspectie Goes 102 leslokalen en 7 gymnastieklokalen die wachten op realisering. En er zijn vorig jaar maar 23 lokalen gerealiseeerd. bouw gaat te traag en dat is vooral een financiële kwestie", betoogde me vrouw Bouwman. De inspectrice vond het een goede zaak dat de openbare en christelijke scholen in een complex verenigd zijn. „Men is hier in dit dorp zeer progres sief geweest: er is bewust gekozen om een drie- en viermansschool bij elkaar te zetten. Dat is financieel en ook didactisch een voordeel". Drs. Bouwman benadrukte ook de inscha keling van de ouders bij de school. „Op 34 scholen binnen de inspectie Goes werken de ouders na schooltijd mee. In dit gebouw zijn er volop mogelijkheden voor zowel kinderen 'als ouders om samen te werken". Tijdens het. officiële gedeelte werd verder onder meer nog gesproken Handtekeningen voor Aardenburgse onderwijzer AARDENBURG De actie die enkele ouders op touw hebben gezet om het rijksschoolbestuur Aardenburg er als nog toe te bewegen om de heer \V van Helden te benoemen tot hoofdon derwijzer van de gemengde r-k basis school. heeft tot nu toe zestig handte keningen opgeleverd. Smds dinsdagavond zijn de actievoer d°rs zeventig ouderparen langs ge weest. Donderdag 'vandaag) wordt de handtekeningenactie voortgezet en zal de overige oudersom adhesie worden gevraagd Zoais gemeld, is de heer L. Ducheine uit Sluis benoemd tot hoofd van de gemengde school, die in augus tus van start gaat. Vele ouders vinden echter, dat de heer Van Helden het meeste recht heeft op deze functie B. EN W. TERNEUZEN: OVERLEG MET BELGIË OVER RAFFINADERIJEN TERNEUZEN B. en w. van Terneu- zen zullen bij rijk en provincie aan dringen op overleg met België over de uitbreiding van raffinaderijen van Shell en Esso in Antwerpen. Dat over leg is er tot dusver niet geweest.. Dit antwoorden "o. en w. op schriftelij ke vragen van PvdA en D'66. Het college is het met de fracties eens. dat een overeenkomst over het door dominee W. Hage („Ik wens dat de kinderen niet alleen gevormd wor den voor het maatschappelijk leven, maar ook voor het woord van God") en door de voorzitter van de school raad voor het openbaar basisonder wijs in Duiveland, R. J. Visser („De omstandigheden waaronder openbaar onderwijs in de gemeente gegeven worden, zijn bijna optimaal te noe men"). Oudercommissie-voorzitter T. Ista tenslotte overhandigde aan het schoolpersoneel een plantenbak. Het naamloze gebouw bestaat uit zeven lokalen (drie voor de open bare en vier voor de christelijke school) en een gezamenlijke gemeen schapsruimte. De beide scholen heb ben over de verdeling van de ruimte onderling afspraken gemaakt. Er zijn wel twee aparte speelplaatsen. Met de bouw van het scholencomplex is het aannemersbedrijf A. J. v. d. Heijden uit Woerden in augustus 1971 begon nen. De totale vloeroppervlakte van het complex, inclusief een ruim patio, bedraagt 600 %'ierkante meter. Het gebouw kost bijua 8.5 ton. Het oude schoolgebouw aan de Groene Poort, waar de scholen al enige weken uit vertrokken zijn, blijft niet helemaal leegstaan: er wordt een eenklasslge openbare kleuterschool in onderge bracht. De openbare driemansschool heeft momenteel 85 leeriingetjcs. De christelijke school, met vier leerkrach ten, wordt bezocht door 110 kinderen. Op de foto: gedeputeerde J. van den Bos onthult het gietmodel, dat is aangebracht op de gevel van het nieu we scholencomplex in Oosterland (fo to PZC). PAAS- (meer dan 40 anfiquairs) in Café-Rest. Mulders Antwerpsestraatweg 211 Bergen op Zoom (volop parkeergelegenheid) za. 1 april - zo. 2 april - ma. 3 april telkens van 11 - 18 uur Sluiting kantoren PZC De kantoren van de PZC in Mid delburg. Vlissingen, Goes en Ter- neuzen zullen op Goede Vrijdag (vrijdag) na 4 uur gesloten zijn. GROOTE-ABEELE In de nacht van dinsdag op woensdag heeft de auto van de Duitser H. N. met hoge snel heid een boom en een huis geramd bij Groot Abeele. De bestuurder moest ter observatie naar het zieken huis worden gebracht. Hij zou enkele snijwonden hebben opgelopen. De oor zaak van het ongeval is niet bekend. De Duitser reed omstreeks half twaalf uit de richting Souburg naar Middel burg-Zuid. Ter hoogte van Abeele raakte hij de macht over het stuur kwijt en raakte met zijn voertuig van de weg af. Hij botste tegen een boom en kwam tot stilstand tegen het pand dat wordt bewoond door A. P. J. De gevel werd verwoest. HULST Het raadslid W. P. A. Colsen uit Hulst wil een 'fat soensbrigade' oprichten om ver vuiling en vernieling van het mi lieu legen te gaan. Hij zei dit woensdagavond in de raadsverga dering nadat de heren R. Marti net en R. van Acker hadden ge vraagd om de jeugdnatuurwacht in Hulst ook in te zetten tegen de baldadigheid en de vervuiling, die de met name de jeugd aan richt. Wethouder J. H. Stolte had daar op geantwoord dat dit in de praktijk op de scholen al gebeurt maar dat jeugdige scholieren 'in een kwartier tijd toch nog onge lofelijk veel vuil kunnen produce ren". Dat te voorkomen is de belangrijkste taak van de jeugd natuurwacht", vond de wethouder en de heer Colsen was het er roerend mee eens. „We moeten beginnen met gewoon fatsoenlijk te zijn, een fatsoensbrigade op richten zou .misschien de oplos sing zijn", zëi het raadslid, dat in de vorige raadsvergadering al te keer was gegaan tegen 'honde- poep op de trottoirs'. Om dit 'wangedrag' tegen te gaan vond de heer Colsen de subsidie door de jeugdnatuurwacht die de ge meente wil verhogen van 300 tot 750 gulden nog aan de lage kant. „Voor dit doel zou ik veel meer over hebben", oordeelde hij. „LIEVER DIT MONOPOLIE DAN ANDERS" VLISSINGEN „Wij menen dat het voorsbands niet nodig is dat zicli in Vlissingen meerdere ondernemingen j gaan werpen op de te lossen en te laden goederen. Voor ons hoeft het niet". Dat schrijft de redactie van j 'Steeds Voorwaarts', het tweewekelijks blad van de NBA', de bij het NVA' aan gesloten Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel in het nummer van 29 maart. „De NV Ha\en van lissingen kan best nog wat meer lading aan. Onze[ jongens daar zorgen wel oor een i snelle en goede behandeling", schrijft j het vakbondsblad. 'Steeds Voorwaarts' oefent kritiek uit op wat het. noemt 'kampioenen van het particulier initiatief', die de NV Haven van Vlissingen een monopolie positie hebben verweten. „Normaal kunnen zij (die kampioe nen) het altijd beter dan de overheid". «De NV Haven van Vlissingen is in feite een overheidsbedrijf; nl. van de provincie en de gemeente.) „Nu is er een overheidsbedrijf dat het goed doet. en dat zou nu de nek omge draaid moeten worden". „Laten de kapers op de kust maar eens tonen wat zij waard zijn in hun competitie met de NV Haven van Vlissingen", schrijft het blad. De NA Haven van Vlissingen mag van het NBV-blati gerust een monopolie- hebben. „De kapers op de kust zijn ook beslist niet vrij van monopolie vorming". Het blad schrijft verder: „Liever een monopolie met gemeen- schapsloezicht. dan een monopolie zonder inspraak van de gemeenschap". „Als het particulier initiatief wat wil doen. laat het zich dan fair opstellen tegenover deze nv en met de over heid te hulp roepen om die nv te be strijden", vindt 'Steeds Voorwaarts'. Dynamisch CHROOMERTS-ZANDDROGERIJ VLISSINGEN WORDT DISTRIBUTIECENTRUM GROOT DEEL EUROPA VLISSINGEN Eind volgende maand zal zich een nieuw be drijf bij de haven van Vlissingen vestigen. Op de landtong van de binnenhaven komt een chroom- erts-zanddrogerij van de Zuid- afrikaanse onderneming G. W. Industrial and Chemical Sup plies Ltd uit Wadeville, Trans vaal. In het bedrijf wordt chroom-erts-zand gedroogd, dat vanuit Zuid-Afrika per schip wordt ingevoerd. Het chroom erts-zand wordt gebruikt bij het vor men in gieterijen. Dit zand heeft een langere gebruiksduur voor vormen, dan normaal zand. Een Duitse firma zal de installatie leveren. De investering van ongeveer een half mihoen gulden wordt, gedaan door het Zuidafrikaanse bedrijf. De NV Haven van Vlissingen zal het aroogproces zelf uitvoeren met eigen Aanvoer Volgens de directeur van de NV Ha ven Vlissingen, de heer C. Oreel zal er een jaarlijkse aanvoer van ruw pro- dukt te verwachten zijn van 40.000 ton. De NV haven van Vlissingen gaat zich MIDDELBURG Tijdens een bijzon der druk bezochte en geanimeerde receptie in de schouwburgfoyer te Aliddelburg is woensdagmiddag af scheid genomen van de heer D. F. P. Hoegen als directeur van de kanto ren van de Amrobank in Aliddelburg en A'lissingen. De heer Hoegen nam afscheid na een ruim 41-jarig dienst verband. De scheidende bankdirecteur heeft zich op vele terreinen verdien- graven""van"'het Baalhoekkanaa! ook' stelijk gemaakt voor de Zeeuwse sa- bepalingen over het milieu moet be-i menleving. wat tijdens de receptie vatten. B. an w. informeerden naar! vooral tot uitdrukking kwam door de deze zaken bij hét ministerie van[ veelheid en verscheidenheid van men- volksgezondheid en milieuhygiëne. 1 sen. die de heer Hoegen en zijn echtgenote de hand kwamen drukken, burgse gemeentebestuur, de woon- Tot hen behoorde burgemeester drs.; plaats van de heer Hoegen en tevens P A. Wolters van Middelburg <foto>. de plaats, waar hij als president gedeputeerde A. J. Kaland, collega's! commissaris van de NV Bad- en bankdirecteuren, zakenrelaties, perso-1 Strandhotel Domburg nog een mo- neelsleden. bedrijfsdirecteuren, top functionarissen uit de industrie, leden van de rechtbank en de balie, een delegatie van "Nijverheid en Handel', waarvan de heer Hoegen voorzitter was. vertegenwoordigers van het vliegveld 'Midden-Zeeland' en andere organisaties, waarvoor de heer Hoe-I gen zich verdienstelijk maakt, en bur-| gemeesters van Walcherse gemeenten. onder wie een delegatie van het Dom dem project in de recreatief sfeer wil verwezenlijken. De heer Hoegen blijft, zoals reeds in onze krant van j.l. donderdag gemeld, in vele functies aan; bijzaken, die voor hem nu hoofd taken worden. De heer en mevrouw Hoegen mochten tijdens de receptie veel bloemstukken en geschenken m ontvangst, nemen. (Foto PZC). ook bezighouden met de re-expeditie van het gedroogde produkt. Dit zal in paieren zakken per spoorwagon of per vrachtauto worden vervoerd. Ook is het transport los' mogelijk, tankauto's- of -wagons. A'olgens cle heer Oreel zal Vlissingen het distributiecentrum worden voor een groot deel van Europa Hij ge looft, dat er een bruto-inkomen voor de Haven van A'lisssingen mee ge moeid is van ongeveer een half mil joen gulden per jaar. De droog-installatie zelf zal worden gestookt met aardgas. Verwacht mag worden dat de drogerij een volkomen 'schoon' bedrijf is. Examens Aan de technische hogeschool te Delft behaalde de heer M. J. van den Berg het ingenieursdiploma bouwkunde. Het blad noemt de NV Haven van Vlissingen „een dynamisch bedrijf" en „een goed lopend bedrijf met een di recteur. die weet wat hij wil. niet ge makkelijk voor vakbondsbestuurders, maar dat is wederzijds". Het blad prijst de directeur voor zijn leiding, „waardoor het werk zich heeft uitgebreid en waarbij zelfs winst werd gemaakt in een aantal jaren". Het bondsblad merkte ook nog op geen klagen te hebben over de lonen en arbeidsvoorwaarden bij de NV Ha ven van Vlissingen. 'Steeds Voorwaarts' heeft zich hier mee gemengd in de discussie over de positie van de NV Haven van Aflis- singen. Zoals bekend stelde de heer H. A. M. A. Meijer van Aug. de Meijer en Zo- nen's scheepvaart-, expeditie- en agen tuurmaatschappij te Terneuzen des tijds. dat de NV Haven van Missingen een 'onhoudbare geprivilegeerde posi tie' heeft, waaraan het te wijten zou zijn geweest, dat zich er de laatste tien jaren geen zuiver particuliere be drijven hebben gevestigd. (PZC van 10 maart 1972.) In de PZC van 11 maart zei directeur C. Oreel van de NV Haven van Vlis singen. dat zijn onderneming geen monopoliepositie inneemt, en dat nie mand Aug. de Meijer kan tegenhou den activiteiten in het Sloegebied te beginnen. De discussie ontstond, toen de heer De Meijer plannen van zijn bedrijf aankondigde om een 'roll on. roll off- haven in Vlissingen te vestigen. OUD-VOSSEMEER In het kader van de werken voor de aanleg van de Schelde-Rijnverbinding moet het pont- veer tussen Oud- en Nieuw-Vossemeer met ingang van 10 april 1972 voor de duur van ongeveer zes weken uit de vaart genomen worden. BEGINNEN MET l VAARTEN PER DAG VLISSINGEN De Londense scheepvaartmaatschappij 'Channel Bridge Line' zal op de zogenaamde 'snelle vracht-veerdienst' Vlis singen - Ramsgate (Engeland), die 1 mei Avordt geopend, de sche pen 'Channel Bridge I' en 'Channel Bridge II' inzetten. De dienst zal tweemaal daags in beide richtingen worden uitgevoerd. Het is echter de bedoeling het aantal vaarten zo spoedig mogelijk uit te breiden tot viermaal per dag in beide richtingen. Eén en ander blijkt uit een artikel in het Engelse transportblad 'International Freighting' van 22 maart. HAVEN-DIRECTEUR ONDERHANDELT OVER PASSAGIERSDIENST De 'Channel Bridge I' kan 12 opleg gers en vrachtwagens aan boord ne men. De 'Channel Bridge II' wordt gecharterd van Duitse eigenaren en kan 24 transport eenheden vervoeren. Het gemeentebestuur van Ramsgate, dat daar de haven exploiteert, gaat 100.000 pond sterling uitgeven om de nodige voorzieningen aan te leggen voor deze eerste regelmatige vracht- dienst vanuit deze haven. De Channel Bridge Line heeft een overeenkomst voor zeven jaar met dat gemeentebe stuur aangegaan. Het blad schrijft dat de aanlegplaats in Vlissingen regelrecht aansluit op een grote autoweg, die een snelle verbinding geeft met de voornaamste centra op het Europese vasteland. 'International Freighting' zegt, dat de Channel Bridge Line er de nadruk op legt. dat het hier om een vrachtdienst gaat. De maatschappij zal de nodige aandacht aan de verschepers en hun chauffeurs besteden. De laatsten krij gen vrij verblijf, vrije maaltijden en vrij vervoer met de schepen. De maat- Statencommissie behandelt voorstel over visserijhavens MIDDELBURG De statencommissie voor economische aangelegenheden be handelt in de vergadering van 6 april, die 's morgens om 10 uur begint, het voorstel van gedeputeerde staten over het rapport van de studiecommissie visserijhavens van Zeeland. Geen bezwaar tegen Dow- uitbreidingen —RNEUZEN Er bestaan geen be zwaren tegen een uitbreiding van DOW met afdelingen voor de fabricage van! poly-glycols en ethyleen-glycol Een hinderwetzitting m het stadhuis van. Terneuzen leverde woendagmiddag geen protesten op. Het gaat om de bouw van een proefplant voor het fa briceren van poly-glycol en het uitbrei den van de besLaande fabriek. Ook de; ethyleen-glycolplant zal worden uitge-i breid. Tegen de plannen waren ook geen! schriftelijke bezwaren ingediend. I schappij noemt de route 'ideaal'. Dw tijd van overtocht wordt op 6 uur gesteld. Directeur C. Oreel van de NV Haven van Vlissingen heeft hetgeen door 'In ternational Freighting' is geschreven, bevestigd. De heer Oreel acht liet zeker niel uitgesloten, dat er in de toekomst ook nog eens diensten voor passagiers- auto vanuit Vlissingen naar Eng^ land zullen worden gevaren. Hij verklaarde momenteel in oudea* handeling te zijn voor 'een dienst op het buitenland, nog niet Engeland, maar ergens in Zuid-Europa'. Meer wilde de heer Oreel er niet van( zeg gen. „Het onderhandelingsstadiuni is nog te vers", zo zei hij. VERWACHT... TOENEMENDE REGENKANSEN Kerst nog enkele perioden met zon. Later \an het westen uit toenemende bewolking met tegen de avond kans op wat regen. Alatige tot vrij krach- tige wind. krimpend naar zuidwest. Alaxima van 8 graden in het noorden tot 12 graden in liet zuiden van het land- Vooruitzichten voor vrijdag en zater dag: Enkele buien, vooral later opklaringen en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 6; min. temp.; omstreeks normaal; max. temp.; van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur. 60 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 8: min. temp.: omstreeks normaal; max. temp., omstreeks normaal; kens op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 60 procent Normalen voer 1 - 5 april: Mm. temp. Max. temp- Den Helder 4 9 Eelde 2 11 De Bilt. 4 12 Vlissingen 5 10 Vlv. Z.-Limburg 4 12 Gemiddeld over Nederl. 4 II- onder 19 12 onder 06.15 Vakbondsblad 'Steeds Voorwaarts':

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2