Onvoorzichtigheid met gasfles: huis in Middelburg een fakkel Opening nieuw Zeeuws Museum kanunnikenwoningen in juni Campagne-wimpel Rode Kruis voor St. Philipsland Emmertjes water hij bestrijding van brand in Oudelande D'66 wil congres over afsluiten van Oosterschelde BILT IliPiiSPlipiiif II 5 PZEM vernieuwt gasleidingen in centrum Goes VIER BEJAARDEN WERWfl TIWIGl GEWAARSCHUWD ALMANAK GEI1EENTE TERNEÜZEN Sliervcor is in de pb?t<5 gekomen telefoon 7080. SS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG, «MAAn,,,, BEWOONSTER DRAAIDE BOVENDEEL GASFLES LOS ADVERTENTIE GOES Personeel van de afdeling gas van de PZEM is woensdag begon nen aan hef. vernieuwen van de gaslei dingen in de M. Magdalenastraat. de Koningstraat en de Opril Grote Markt. Het gedeelte Opril werd woensdag aTgewerkt. De vernieuwing van de leidingen gietijzer wordt vervangen door kunststof gebeurt, omdat, de bestaande leidingen te oud geworden zijn. Van lekkage is, zo vertelde een woordvoerder van de PZEM-gas, geen sprake. Wel valt bij bet. vernieuwen van de buizen zo nu en dan een gaslucht waar te nemen, ST. PHILIPSLAND Voor de achttiende maal in successie heeft de bevolking van Zeeland naar verhouding het meeste gegeven voor de jaarlijkse inzamelingscampagne van het Nederlandse Rode Kruis. In 1971 bracht de actie in totaal 3.566.837,op, wat 7,9 procent, meer is dan in 1970. Zeeland bracht 118,223,op tafel, wat 159.1 procent is van het streefbedrag. Friesland kwam op de tweede plaats (140,5 procent) en Overijssel op de derde plaats (132 procent). Van de plaatsen ging de afdeling St. Philipsland-Anna. Jaeoba Polder voor de zestiende achtereenvolgende keer met de eer strijken: 3.833, kwam neer op 723,2 procent van het streefbedrag (f 1.— per inwoner). Tweede werd de afdeling Schiermonnikoog (578.9 procent) en derde de afdeling Holten (454,2 procent). Van de grote steden staat Amsterdam vooraan met 193.1 procent. Vrijdagavond zal mr J. Klaasesz, lid van het. dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, in het dorpshuis 'De Wimpel' te St. Philipsland de campagne-wimpel overhandigen aan afdelingsvoorzitter dokter H. Menger. De bijeenkomst in St. Philipsland, die om 19,30 uur begint,, zal onder anderen worden bijgewoond door mr J. J. van der Weel, kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland, mr H. J. baron van Asbeck, adjunct-directeur binnenland, en de heer D, van Kleef, hoofd afdelingszaken van het hoofdbureau te Den Haag. De inzamelingscampag ne van het Rode Kruis wordt dit jaar gehouden van 29 mei tot en met 10 juni. ADVERTENTIE MIDDELBURG Door onvoorzichtigheid met een flessegas- kachel zijn gisteravond laat in Middelburg de eerste verdieping en de daarboven gelegen zolder van een huis aan de Hoogstraat geheel in vlammen opgegaan. De gasfles die het brandende kacheltje voedde, ontplofte kort na het moment dat de bewoon ster van de verdieping mevrouw Visser, in paniek het huis was uitgevlucht. Een beneden haar wonende 89-jarige man werd direct na het uit breken van de brand door een overbuurman uit zijn huis gehaald. Drie bejaarde dames uit een huis ernaast werden eveneens tijdig door omwonenden gewaarschuwd. ge en lage drukspuit en twee lage druk- spuiten werd het vuur bestreden. Het aanpalende huis liep vrijwel geen wa terschade op. Direct na dp nntploffii.'g van de gas fles was het bovenste gedeelte van het huis Hoogstraat 8 een laaiende fakkel met vlammen die de verf van de hui zen aan de overzijde bladderden. La ter kon worden gereconstrueerd dat de bewoonster van de verdieping on oordeelkundig te werk was gegaan toen zij meende dat de gasfles in het kacheltje te weinig voedii.'g gaf. De brand moet kort na elf uur zijn ont- staan. Op dat moment stormde me-| vrouw Visser de woning van haar over-|- buurman Groeneweg binnen: het enige wat zij kon uitbrengen was: „Het gas sist!". De heer Groeneweg rende daar op de trap op van het huis Hoogstraat 8. Hij was bijna boven toen een ont ploffing het huis en de inboedel in lichterlaaie zette. Terwijl zijn echtgenote de brandweer belde kon de heer Groeneweg maar één ding doen, de alleenwonende 89-jarige heer Visser waarschuwen, de huurder van de benedenverdieping van Hoog- straat 8. Andere omwonenden waar schuwden de bejaarde dames Damman van het naastgelegen huis, dat overi gens behouden bleef Het. huis aan de andere kant van Hoogstraat 8 was in verband met de verbreding van deze straat reeds afgebroken Behoud van het aanpalende huis en de huizen aan de overzijde waarvan door de hitte wel ruiten sprongen was vooral te danken aan het snelle en vakkundige in grijpen van de Middelburgse brand weer die met vier wagens ln amper een half uur tijds de hevi„ laaiende brand meester was. Met gebruikmaking van Magirusladder. een gecombineerde ho- .eeuwse Beslissing Een zo pas nog in dit schuin ge schreven hoekje aangehaalde ge beurtenis in een gemeenteraad roept de herinnering op aan de tijd dat er in een niet meer be staande, allerliefste gemeente op Walcheren een beslissing moest- worden genomen over het. plaat- sen van een urinoir bij de dorps kerk. De meerderheid van de raad -stem de zwijgend toe. Er v)as slechts één recalcitrante man. die. zei..Ik heb geen bezwaar burgemeester. Als 't mar nie op zondag speelt". Minister Langman bezoekt Zeeland nu op 4 april MIDDELBURG De minister \an eco nomische zaken mr. drs. H. Lang- man. zal dinsdag 4 april een hezoek aan Zeeland brengen, In het Provin ciehuis te Middelburg zal hij direct na aankomst (omstreeks half elf) een be spreking hebben met gedeputeerde sta ten over een aantal aspecten van het regionale beleid (functie van het Wes- terscheldebekken. infrastructurele voorzieningen, investeringspremierege ling, arbeidsmarktsituatie en dergelij ke Na de lunch zal de minister een rond rit maken door het haven- en indus triegebied Vlissingen-Oost. waarna hij om vier uur in het City Theater te Middelburg de eerste vertoning van de in opdracht van het provinciaal be stuur vervaardigde film 'Er zijn nog Zeeuwen' zal bijwonen en een toe spraak zal houden. Hartaanval vermoedelijke oorzaak ongeval SOUBURG Vermoedelijk is een hartaanval er de oorzaak van geweest dat de Middelburgse automobilist I. W. woensdagmiddag bij Souburg de macht over het stuur kwijt raakte, en over een afstand van 12.» meter tal! van objecten ramde. Het ongeval ge- beurde ongeveer 7 minuten over half één op de Nieuwe Vllssingseweg ter hoogte van Souburg, De politie gaat. van dit vermoeden uit, hoewel er nog geen zekerheid over bestaat. De gewonde automobilist is overgebracht naar Ijet Bethesdazieken- huis in Vlissingen. Uit de restanten van het kacheltje kon j worden afgeleid, dat zij het hele bo- venstuk van de gasfles had losge- j diraaid. Het gas stroomde er toen vrij i uit, terwijl de kachel nog brandde I Kort daarop volgde de ontploffing, la ter gevolgd door een ontploffing van een tweede gasfles. Een derde, in de gang staande gasfles kon tijdig uit het brandende pand woi - den weggehaald. De bejaarde heer Visser, evenals de dames Damman, vonden onderdak bij buren. Het. pand was eigendom van makelaar Schout uit Vlissingen, die zo mag men aannemen zich ver zekerd zal hebben tegen brandschade. Mevrouw Visser, geen familie van de beneden haar wonende bejaarde heer Visser, was voor haar inboedel even eens tegen brand verzekerd. In verband met de verhuizing naar het nieuwe stadhuis zijn de secretarie en sociale dienst donderdag 1 b en vrijdag 17 maart de GEHELE DAG GESLOTEN. Voor spoedzaken afdeling burgerlijke stand kan men tijdens deze dagen terecht van 13.30 uur tot 15.00 uur, in het nieuwe stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4. De sociale dienst 'is voor spoedzaken alleen telefonisch bereik baar. Vanaf gisteren 12.ÓÓ uur zijn de nummers 3556 (gemeen tehuis) en 7915 (sociale dienst) vervallen. Vanaf maandag 20 maart zijn alle afdelingen weer bereik baar in het nieuwe stadhuis. Oostelijk Bolwerk 4, telefoon 7980*. Openingstijden: 8.30 uur tot 12 uur, 13.30 uur tot 16 uur. Ook de wethouders zijn vanaf die dag bereikbaar in het nieuwe stadhuis. OUDELANDE Er is gisteravond op een ouderwetse manier een begin ge maakt met bet blussen van ean brand in Oudelande. Dat gebeurde met em mertjes water, omdat de brandweer van Ovezande. die eerder ter plaatse was dan het korps van Oudelande de hrandkraan aanvankelijk niet wist te vinden. Behalve met de emmertjes werd het vuur verder in eerste instantie bestre den met. een slang, die aangesloten was op de waterleiding in het boerde rijtje van R. D. aan de Kamerpolder- dijk in Oudelande waar de brand was ontstaan. Het was aanvankelijk een schoorsteenbrandje waarvoor de brandweer werd gealarmeerd. Maar de brand nam zorgwekkende vormen aan toen een stapel hout die binnen in de schuur van de boeiden) tegen de schoorsteen lag vlam vatte, Op dit moment was de brandkraan echter reeds gevonden zodat de brandweer van Ovezande voldoende water ter beschikking had om de brand snel te bedwingen. IJRESKENS D '66, Zeeland wil op een provinciaal congres op nieuw de afsluiting van de Oosterschelde ter discussie stellen, De partij is bereid een dergelijke bijeenkomst alleen of in samen werking met andere groeperingen te organiseren. Mogelijk kan daarna de afsluiting aan de orde worden gesteld in provinciale staten. „Het Is duidelijk de bedoeling dat er op het congres mogelijke nieuwe ge zichtspunten naar voren komen. Zowel voor- als tegenstanders moeten het MR. v. d. WEEL: „TAPIJTENZAAL WORDT HOOGTEPUNT" woord D '66-fracdeIeider in de staten ,1. Roo- denburg op een vergadering van de •werkgroep provinciale politiek In Zee land' van zijn partij in Breskeiw. Ti> dens de bijeenkomst nam de werksrorp een motie aan, waarin de hereidnem wordt uitgesproken om tot een nieuw NEHALENNIABEELDEN UIT LEIDEN 'IN LEEN' MIDDELBURG Naar ver wacht zal het nieuwe Zeeuws Museum, ondergebracht in de gerestaureerde kanunnikenwo ningen in het abdijcomplex in Middelburg, in de tweede helft van juni kunnen worden ge opend. B. en w. van Middelburg, die verheugd zijn over de voortgang van de werkzaamheden, hopen dat op die nog vast te stellen datum ook de tapijtenzaal ge heel zal zijn ingericht. Wethouder mr. J. J. van der Weel, die een en ander woensdagmiddag mee deelde tijdens de vergadering van de raadscommissie voor culturele zaken noemde deze raad. waarin zes of zeven. deels gerestaureerde Zeeuwse wandtapijten uit de gouden eeuw plaats zullen krijgen, een hoogtepunt van dit nieuwe Zeeuws Museum. Nog niet. staat vast, wie de officiële opening van het museum zal verrich ten. De wethouder kon wel meedelen, dat bestuur en directeur van liet Zeeuws Musevim de directie va.n het oudheidkundig museum in Leiden er toe hebben kunnen bewegen althans een deel van de Nehalenniavondsten beschikbaar te stellen Aldus zal een achttal beelden van goede kwali teit. in langdurig bruikleen worden afgestaan. Behalve deze beelden zal ook een mammoetskelet een plaats in de kanunnikenwoningen krijgen. In het benedengedeelte zullen voorts onder meer vondsten uit de Romeinse tijd worden uitgestald. In de daarbo ven gelegen verdiepingen zullen onder meer de stijlkamer, de hoerenkamer en het winkeltje van Bal zijn te vinden. Wethouder Van der Weel stelde de commissieleden er voorts van op de hoogte, dat thans stappen worden on dernomen om te komen tot de oprich ting van een vereniging Wrienden van het Museum'. Een dergelijke vereni ging zou de contacten tussen het publiek en het. museum kunnen ver sterken en ook eigen activiteiten in en rond het museum kunnen ontplooien. Aldus de wethouder, die zei te hopen, dat deze vereniging op dezelfde dag als de opening, als beste 'psychologi sche moment' met zijn werkzaamhe den zou kunnen beginnen. Financiën Intussen baart de financiële situatie rond de verhuizing van het museum van het. huidige pand aan de Wage- naarst.raat naar de kanunnikenwonin gen zorgen. Niet alleen zijn met deze verhuizing aanzienlijk hogere bedra gen gemoeid dan aanvankelijk waren geraamd, maar is ook een brief van erm ontvangen met, de mededeling dat met een verminderde subsidie re kening dient te worden gehouden. B. en w. hopen nu deze aangelegen heid ook dc gemeente kan deze hogere kosten moeilijk voor haar re kening nemen ter sprake te bren gen ttjdens het, tot april uitgestelde, bezoek aan Middelburg, van dc staats secretaris van erm, H. J. L. Vonhoff. Over gegadigden voor het, ten verkoop aangeboden pand aan de Wagenaar- straat kon de heer Van der Weel nog geen mededelingen doen. De verbouw en restauratie van het Kuiperspoortcomplex neemt, aldus de wethouder steeds meer vorm aan. Binnenkort zullen hier de steigers kunnen worden weggenomen. Naar verwacht zal het geheel eind februari van het volgend jaar kunnen worden opgeleverd, waarmee men zich aan de gestelde limiet heeft kunnen houden. Overigens zullen in verband met opge treden kostenstijgingen wel enkele aanvullende kredieten noodzakelijk zijn. Aldus mr. Van der Weel. die er aan herinnerde dat gedeelten van het c plex zullen worden gehuurd door de Zeeuwse Muziekschool en het Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming. Naar zijn mening werd het langza merhand' tijd om de gewenste be heersvorm van het Kuiperspoortcom plex te bezien en ooit om na te gaan welke andere activiteiten er zouden kunnen plaatsvinden. De wethouder deelde tot slot mee, dat de uitgestelde tentoonstelling van wer ken van de kunstenares Marlow Moss, thans zal worden geopend op zeven april. De tentoonstelling, ln de Vlees hal van het stadhuis zal duren van 8 tot, 23 pril. Een voorstel tot subsidiëring van een tentoonstelling van werken van de ln 1970 overleden kunstenaar Reimond Kimpe van 29 april tot en met 13 mei eveneens in de Vleeshal onder vond bij de meeste commissieleden geen bezwaar. Alleen de heer W. de Voogd sgpverklaarde zich tegen, aangezien de tentoonstelling ook op zondagen zal zijn geopend. Dit subsidievoorstel komt in de raads vergadering van maandag 20 maart ln behandeling. Vergoeding Dat is ook het geval met een voorstel om aan beeldende kunstenaars een bruikleenvergoeding te verstrekken voor werken die zij, uit, eigen bezit, voor een daarvoor in aanmerking ko mende tentoonstelling beschikbaar stellen. Op een vraag van drs. Beinema farp) wees de heer Van der Weel er nog op. dat het hier om een principe-uitspraak ging. Een dergelijke bruikleenvergoeding wordt reeds door het rijk verstrekt aan kunstenaars die deelnemen aa.n tentoonstellingen, die rechtstreeks on der de verantwoordelijkheid van de minister van erm plaatsvinden. Naar aanleiding van een vraag van de heer De Voogd zei de heer Van der Weel te hopen binnenkort mededelin gen te kunnen doen over de stand va.n zaken rond de concert- en gehoorzaal. Deze zaak bevindt zich thans nog in de 'bestuurlijke sfeer". Aldus de wethouder die op» een desbe treffende vraag van de heer Beinema antwoordde, dal een toeristengids voor het stadhuis en eventueel andere historische gebouwen in de stad voor dit seizoen In ieder geval nog niet kon worden verwacht. Oorzaak daarvan waren de drukke werkzaamheden de afdeling voorlichting van de ge meente. Mr. Van der Weel, zei tenslot te te verwachten dat de gemeentelijk restauratief older binnenkort wel zal kunnen worden verspreid. gesprek over de voor- en i dc Oosterscheldekwcstie tc komen. In het stuk staat ondermeer dat er m Zeeland velen oprecht verontrust zijn gestólen Oosterschelde, DBnJJB J| het nieuwe congres zal bepalend zun voor de vraag of D '66 de afdammin? van de Oosterschelde weer ter taiei brengt in het provinciaal bestuur, VERWACHT.. ZONNIG EN ZACHT WEER Droog en in het algemeen zonnig niet een zwakke tot matige o wind. Maximumtemperaturen van geveer 14 tot 20 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en Droog, vrij zonnig maar minder hoge temperaturen- -.mid- Weersvooruitzichten ln cijfers g deld over Nederland: 4 wt Voor Vrijdag: aantal uren w 10; min. temp.: or max. temp.: 2 tot t°t 8 gram» S d uren zon: 4 tot normaal; kans van minstens 12 op een geheel cent. Voor zaterdag: a 10; min. temp.: ----- max. temp.: 1 tot 7 X."e' periode normaal: kans op een „P)Lnt- kans van minstens 12 uur: 95P op een geheel droog etmaai. - cent. ai maart, resp- Normalen voor 17 tot 21 ma min. temp. en max. temp» 5 Den Helder j 9 Eeldë 2 De Bilt 3 9 Vlissingen 3 11 Vlv Zd-Limburg 2 8 Gem, ov.r Ngd enmjan 17 maart Zon op 0M> Maan op 07.0o oncier lj-jj onder 2-1'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2