hengelen is goedkoper dan u denkt ook een beetje nadenken met de motorboot vaart 0 net zo snel als u zelf wilt VOORJAAR 1972 mmm I ■Hi tggm m I ÉIS I V:; X B V;:" - Jachthavenszeilscholen en bootverhuur!)* Jr'ven RUIMTE LANGS ZEELAND'S STROMEN tl VISSEN HOREN AAS, PAPIEREN, EN KUNSTSTOFFEN BOTEN ZIJN 'IN- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - WOENSDAG 15 MAART 1972 aj:: Zeeland, land van zee en land. Is er een idealer oord te beden- fcnvoor het beoefenen van de edele hengelsport? Is er een pro- .jjicie waar de vergezichten aan het water wijdser zijn, de rust intenser? Is er ook een gewest in ons land waar het merendeel rsn het water nog net zo zuiver is als in Zeeland? „In Zeeland is alles te vangen, wat er aan vis te vangen is", zei een enthousi- uig official van een grote watersportfederatie. Us' Inderdaad' Want niet alleen öszout- en brakwatervis wil in deze d'reien gretig in her aas happen. Ir zijn -"meer binnenlands ook 'wlen' te vinden, waar de karper en je voorn welig lieren, ook al is het nier m die plassen een ietsje brak cr dan elders in het land. 33 leren is jachtig, maar 'met de ■£51 m de hand vergeel men alle cga Nog sieeds adviseren huis- er. psychiaters- Gaat u eens tssen' En de opgejaagde moderne sens herwint zichzelf aan de Zeeuw- jt waterkant. En als hij geluk heefi, en een goede uitrusting, 'wint' hij K\nog een zootje vers 'zeebanket Mng en forel uit het Veerse Meer. üoL bot. schar uit de Oosterschei- ct, iabeljauw en zeebaars, het leeft Lsaa! in de Zeeuwse stromen. SS ce Westerschelde is niet vis es. dat met, maar naarmate men landinwaarts komt. wil de vis wel eens een modern industrie- smaakje krijgen. De overige Zeeuw se wateren en dat is het meren deel zijn nog zuiver. De Ooster- schelde met name heeft bijzonder "hélder ëh schoon water. KEUS Goed. U gaat vissen. U wil de speci alè bekoring van cieze rustige jacht' c-p 'onderwalerwild' ondergaan. Weet u dan, dat u de keus heeft uit minstens 40 soorten hengels? Hengels, die variëren van hele lichte 14,95 inclusief molentje) tot: een holglashengel van bijna f 100,- f 98,-) van 4,56 meter lengte, met een werpgewicht van 200 'gram. De mo len moet u er dan nog bijkopen, voor zo'n 89.-. Met zo'n apparatuur is men wel goed uitgerust voor het vissen op knapen als kabeljauw Een geoefend werper krijgt het vistuig hiermee zeker een 125 meter van de oever af. Het hele lichte uitrustink- je. dat wij in het begin noemden is meer geschikt voor de jeugd tussen 7 en 10 jaar. om zijn geluk in de Zeeuwse kanalen te beproeven. Maar. hel. is ook serieus 'tuig', geen speelgoed. Menige knaap van de lagere school heeft er waterbe woners mee weten te verschalken. Geeft men de voorkeur aan vissen in wat rustiger water- dan zeewater en men wil langs de boorden van het Veerse Meer 'op paling' of 'op forel', dan zijn daar de spinnerhen- gels uiterst geschikt voor. De mid denklasse meet zo'n 2 meter 50. de kosten liggen tussen de 25.- en f 35.-. Wat kost een molen? De eenvoudig ste voor vissen in het binnenwater is al te koop voor f 6.75. Voor hel vissen in zee- en zeegaten is er voor nog geen veer -g gulden 39.50) een zeer redelijke molen verkrijg baar. De 'supervisser' zal echter ver langen naai een in kogellagers lo pende molen van 69, AANBEVOLEN Aanbevolen voor de beginnende zee visser de man of vrouw, die dus wil gaan vissen langs de zeekust, maar ook in de zeearmen van de Schelde, de Grevelingen is de volgende uitrusting. Alles is van zeer redelijke kwaliteit. een hengel 65,- - een molen f 39.- - snoer, haken enz. 6,- - een tas 8,50 - een hengelsteun ƒ3.- een stoeltje f 8.- bij elkaar zo ongeveer 130.-. Men kan daarbij nog aanschaffen een oliepak van 25,- en rubber laarzen voor 12,50. Wil men verder het water in waden dan zijn er nog waadpakken, waarmee men tot aan het middel het zilte nat in kan gaan. Men betaalt ongeveer 50.- tot 75.- voor een behoorlijke kwaliteit. En voor degene, die 's nachts wil door gaan met vissen, of daaraan de voorkeur geeft, zijn er speciale lam pen, petroleum-vergassers. Men be taalt 95.- voor een goed exemplaar, inclusief attributen, zoals kousjes. Waar het vooral op aan komt is de kwaliteit van de hengelstok Een goede, wat duurdere, gaat langer mee dan de goedkoopste "Volglas' weegt zwaarder dan een stok van 'hol glas' Voor wie in zijn vakantie maar even veertien dagen vissen wil voor de toerist dus is een goedkopere uitrusting wel voldoende. Wie er echter een constante vrije-tijdsbeste- ding van wil maken, doet er goed aan het wat zwaardere spul aan te schaffen. flirt alleen een cocdié licngelaai-suitrusting is van belang. Ook op liet 'hapje' w de papieren' komt hot aan. Mei andere woorden: liet aas en de vergun- BH?n mogen niet worden vergeten. De vergunningen: Die zijn niet overal wdir in Zeeland. De onen zeearmen zoals M ester- en Oosterschelde zi jn vrij Hmet de hen-el bevist t» -.orden Sur dat is anders voor het Veerse Meer en de Grevelingen. Est viswater ln iJeze twee afgedamde zeearmen is hier gepacht door de Fe- festlé van Deltavissers, een overkoepelende organisatie met 80 aangesloten ragelaarsverenigingen en 23.000 leden in totaal Wil men vissen in Veerse 'ter of Grevelingen dan zijn nodig: voor één hengel: een bijdragebewijs en en vergunning van de federatie. Voor twee hengels zijn vereist: de kleine iakie en de federatievergunning. tebijdragebewhs gaat per 1 juni ongeveer 12.- kosten. Het. is evenals de Bffievisakte verkrijgbaar bij de gemeente-secretarieën, ïo jaarvergunning van de federatie voor het Veerse Meer kost f 10.- mag ook op forel worden gevist. Maar.... het maximum aantal dat a forellen mag verschalken is vier per visdag. Al wat u meer vangt moet herroepelijk tenig in het water! Voor de Grevelingen is een weekvergunning verkrijgbaar van 5.- en een rirvergunning van 15,-. Deze tarieven gelden voor ongeorganiseerde vis is. Leden van hengelsoortvereniglngen, aangesloten bij de federatie, zijn aluurliik voordeliger uit. te vergunningen zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke VVV's. plaats van spitten betreft. TJ moet dus de waterkant van onze provincie we! erg goed kennen. Zeeuwse vissers, die zelf hun aas willen spitten. -en hiervoor vergun ning aanvragen bij de dienst der Domeinen. Eén der vele voorwaarden luidt, 'blijf met uw spitwerk 25 meter uit de teen van de dijk." Mosselpercelen zijn helemaal taboe voor spitters! Het aas zélf: De zeepier is gewild, maar de zager is voor .vele vissen een nog grotere lekkernij. De horsmakreel, die zomers de spiering nazit tot ver in de zeearmen toe, bijt in praktisch elk aas, ook in stukjes vis, zelfs in stuk jes 'soortgenoot'. Ook de paling is wat dat betreft niet kieskeurig, en versmaadt zelf de ge wone landworm niet. De 'deftige', geïmporteerde forel is daar ook niet vies van. hoewel deze roofvis ook wil happen in de spinnertjes, de kunstvliegen en- als er een vette te bemachtigen is in een echte bromvlieg! EVEN NADENKEN HET AAS ten advies aan lorristen, mensen van buiten Zeeland: koop uw aas liever. «Hietzelf te steken. Dat zelf spitten van aas is met vergunning wel «s«taan, maar die vergunningen stellen hun voorwaarden ook waar het de Denk niet alleen bij het vissen aan uw papieren, aan het aas, aan de buit, Denk ook eens aan de oever! Breng geen vernielingen aan, laat geen haken slingeren, smijt geen onverteer baar plastic in het water of op de wal. De Delta-federatie kan aansprakelijk worden gesteld, als er vee moet worden afgemaakt, omdat dit tijdens het gra zen weggeworpen vishaken heeft ingeslikt. Buiten beschouwing gelaten de schade voor veehouder en organisatie: Gunt. u terwille van uw slordigheid met vistuig een koe of schaap zo'n pijnlijke dood? En let eens op de oever vanwaar u vist. Langs het Veerse Meer doet rijkswaterstaat zijn bestde oeverafkalvingen tegen te gaan. Als u nu het. ge storte kiezel gaat gebruiken om er dammetjes van te maken, wordt, het paard wel achter de wagen gespannen! We hebben al eens eerder uitvoerige beschouwingen over de zeil- sport en haar mogelijkheden gepubliceerd. Daarom volstaan we ditmaal met u daarvoor te verwijzen naar watersportverenigin gen, havenmeesters en zeilscholen. Zij zullen u graag inlichtin gen geven. Ditmaal iets meer over een snelle tegenhanger van de zeilboot: de motorboot. De boot op zichzelf is verkrijgbaar voor iedere beurs (bij wijze van spreken dan) en ln iedere denkbare grootte. Vooral de van polyester en andere kunststof vervaardigde boot is 'in' Een klein nadeel is de licht heid' van dit materiaal, maar een enorm voordeel is het geringe on derhoud, dat het vergt. Een fiberglass toer- 'en skiboot bij voorbeeld met een bovendek van polyester en een bank van hetzelfde materiaal, met een dashboard, een panoramisch windscherm, stuurwiel met bekabeling, dubbele bodem en twee zitplaatsen, kost 1.750.-. Maar de motor van 20 pk kost tussen de 2,5 en 3.000 gulden. Met zo'n boot doet men er verstandig aan niet veel verder te gaan dan een afgesloten water als het Veerse Meer Aan de andere kant van de prijslijst staat bijvoorbeeld een weekendkrui- ser met V-bodem, die geschikt is voor ruw water. Deze boot die nog per trailer te vervoeren is heeft een kajuit met ruimte voor twee slaapplaatsen, een dubbele bo dem, en is ook geschikt voor moto ren tot 60 pk. Men kan er dan een snelheid van 60 km per uur mee bereiken. Maarmen hoeft er per se geen speedboot van te maken. Ook een 50 pk of zelfs 20 pk motor past hier nog op. De boot zelf kost /6-3(lü,- De motoren respectieve lijk 80. 50 en 20 pk kosten ongeveer f 7000, f 4500 en 3000. Wie een ruime familieboot wil. kan voor 5.950,- terecht. Plaats in het kunststof-vaartuig is er voor zeven personen, waarvan vier in de kajuit Wie een fiberglass open sportboot wil, betaalt ongeveer 4.000,-. Voor rustiger water is er echter ook al een toer- en speedboot (dat laatste afhankelijk van de motor) voor ruim 3.000,- (alles exclusief de motor'). Geeft men echter de voor keur aan een grote kajuit-motorboot met minstens vier slaapplaatsen, dan betaalt men 30.000.-. inclusiel motor wel te verstaan. Voor de kunststoffen boot is men dus weinig kwijt aan onderhoud. Verzekering, brandstof en havengeld vormen de voornaamste lasten, evenals de winterbeurt van de mo tor. die bij een twee jaar oude, behoorlijk behandelde motor op on geveer f 100,- per beurt komt. VEILIG VAREN Denkt u er wel aan, dat u op het Veerse Méér niet sneller mag varen met de moterboot dan 16 km per Ruimte voor snel varende speedbo ten is er alleen tussen Vee re en Vrouwenpolder en tussen de Zanö- kreekaam en een denkbeeldige lijn., die ligt oostelijk van de jachthavens- van Wolphaartsdijk. Laat u door de 'show-bink' in u niet' verleiden toch elders op dat meer. sneller dan 16 km te gaan varen. En als u al snel vaart, vermijdt groep jes zwemmers en andere vaartuigen. Het kort 'scheren' langs zwemmers en kleinere boten heeft al zijn slacht offers geëist. Denk aan het leven, van een ander en aan uw eigen fatsoen. De rijkspolitie te water deelt niet graag bekeuringen uit. Dat hoeft zij ook niet. als u zorgt, dat u in uw motorboot als die als speedboot kan dienst doen altijd brandblus apparatuur aan boord hebt, en voor iedere opvarende een zwem vest, Als u een waterskieër voort trekt, moet de boot minstens twee opvarenden tellen. U begrijpt zelf En dan nog dit: uw speedboot moet, net als een auto. een registratienum mer hebben. Watersportverenigingen, havenmeesters, en uiteraard ook de rijkspolitie te water geven u graag hierover alle inlichtingen. Bij deze instellingen en bij de plaat selijke VVV's zijn voorts foldertjes verkrijgbaar over veQig varen in Zeeland en de tien geboden voor de watersport op het Veerse Meer. Waar liggen ze. de jacht- en watersport harens in Zeeland'' De aanlegplaatsen toor de speedboten, de zeilboot, en ook voor de vissersboot? Waar zijn de zeilscholen. waar zijn boten te huur'' Jachthavens vindt men in deze provincie in St. Anna land. Arnemutden. Breskens. Brouwershaven. Brui nis.ie. Goes. Hoek, Kamperland. Kortgene Middel burg. Sta misse. Terneuzen (drie.'). Tholen. Veere 'drie!- VUssingen. Wolphaartsdijk (vijf). Yersekt en Zierikzee Alle jachthavens hebben havenmeesters, die u over lig-mogelijkheid en allerlei andere zaken kunnen in lichten. Zeilscholen zijn er in Bruinisse 'De Grevelingen.-. "t. Annaland 'De eerste Thoolse Veere 'Het Veer- e Gat). Wolphaartsdijk 'De Viking/, Zeillessen zijn oorts te krijten bij de jachthaven De Arne ie Ar- ncmuiden en de jachtwerf Isabelle te Hoek. 'oo'verhuur is er in Arnemutden. Bruinisse, Brou wershaven. Haamslede. Hoek Kamperland. Kort- ene en Veere De in huur verkrijgbare vaartuigen criëren vati kano's en roeiboten tot en met motor- aten en kajuitjachten De provinciale VVV in Middelburg beschikt over uitgebreide lijsten met de adressen van de jacht k-, vens. zeilscholen en verhuurbedrijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 51