tuinieren voor velen een levensvervulling tuin voor de gewone man VOORJAAR 1972 M-HET-ZELF GERICHT HET VOORJAAR •EEN GOED GAZON GEEN SINECURE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - WOENSDAG 15 MAART 1972 straatzijde van dit ontwerp voor een middelgrote |L men een lage beplanting van een en tweejarige flm bloembollen, laag blijvende en dwergconiferen 'W Als onderbreking zijn enkele groepen van meer ^.ndt planten aan te raden. het garagepad, dat bestaat uit twee banen van **ld uitgewassen grindtegels, wordt aan weerszij- jje ^geis gras ingezaaid. Hiervoor kan men het 1 een niet te lijn mengsel hebben. Tée rechterzijde tegen de woning is een lage beplan «net tegen de muur enkele klim- en gevelplanten -«roos en vuurdoorn) aan te raden. Ook hier moei «bollen en eenjarige planten in de grond steken om ÜThele jaar door een fleurige border te hebben. Deze mm in groepen tussen de lage heesters en de vaste ^achterzijde van het huis is een terras op zijn Sb Half in het terras plaatse men twee bloembakken Sof zonder rand. In deze bakken worden bij voorkeur n' laag en groenblijvende heestertjes en coniferen p'tof die voor een altijd groen uitzicht zorgen. In de bakken komen verder bloembollen, en tweejarige zomer bloemen. Aan de noord- en westzijde van de tuin is een zware beplanting met het oog op de wind en kou aan te raden. We gebruiken hiervoor bij voorkeur sterk groeiende heesters. Om een speels effect te krijgen, kunnen we op enkele plaatsen een hogere boom planten. We moeten hierbij wel terdege rekening houden met de uiteindelijke r.roeihoogte en kroonomvang van de boom, maar sommi ge soorten zijn ook voor de kleinere tuinen goed geschikt. v"e noemen de Betula (berk) in verschillende soorten, Fagus sylvatica atropunicea pendula (bruine beuk) sorbus (lijsterbes) en velé andere soorten sierheesters op stam. Aan de achterzijde van de tuin verdient een minder zware beplanting, die aan de achterzijde van de tuin hoger is en naar voren geleidelijk lager wordt, de voorkeur. Voor u evenwel een tuin gaat aanleggen is het raadzaam contact op te nemen bij deskundigen en winkeliers die gaarne bereid zijn alle gewenste inlichtingen te geven over alle problemen waar een beginnend tuinier mee wordt geconfronteerd. Voor velen is de tuin een onbereikbaar ide- Duizenden mensen kijken ieder jaar vol verwachting uit naar het moment jat ze een eengezinswoning krijgen toege ven met niet te vergeten een eigen tuintje. men zich evenwel niet wat komt kijken om van een met ijjepe voren doorploegde, dichtgetrapte aikje grond iets te maken wat op een tuin üt tor het zover is, zal men vaak veel teleur- tfftgen moeten verwerken en zal menig nffcjdruppeltje op de vrije zaterdag het id sieren. Het geeft daarentegen ge- veel vreugde als men dat woeste siiii'grond door deze krachtsinspanningen heiveranderen in een oord waar het goed is. Talrijke enthousiaste tuiniers be- ian ook volmondig het oude Chinese s: „Als u een uur gelukkig wilt zijn, bedrink u dan. als u drie dagen gelukkig wilt zijn, slacht dan een varken en eet het als u een jaar gelukkig wilt zijn, ga dan trouwen, maar wanneer u uw hele leven ge lukkig wilt zijn, houdt u dan bezig met de tuin!". Met het naderen van het voorjaar is voor de tuinier heel wat werk aan de winkel. Trouwens ook de winter kan men niet met de handen over elkaar doorbrengen, vooral wanneer men in een nieuw bouwwijk een huis met een lapje grond krijgt toegewezen. De maanden oktober en november zijn immers bij uitstek geschikt om de tuin om te spitten. Een karwei dat de nodige inspanning kost, maar dat onontbeerlijk is. Vrijwel altijd blijkt het dan ook nog nodig om wat extra aandacht aan de structuur van de grond te besteden. In veel geval len is het noodzakelijk om de structuur van de grond te verbeteren met tuinturf, terwijl ook ande re organische mest in veel gevallen wonderen doet en de stugge klei doet veranderen in vrij goede teeltaarde. Vooral op een stugge grond is organi sche mest te verkiezen hoven kunstmest. Immers deze mestsoorten bevatten naast de noodzakelijke voedingsstoffen een grote hoeveelheid humus, die de structuur van de grond aanzienlijk' verbetert. Ook in de agrarische sector komt men steeds meer tot de conclusie dat organische mest in veel gevallen te verkiezen is boven kunstmest, al blijven de anorganische meststoffen vrijwel onontbeerlijk om bepaalde gewassen een noodzakelijke impuls te geven in de groeiperiode. Wanneer men eenmaal de onontgonnen vlakte heeft geëgaliseerd, kan men verder werken. Vaak blijkt daai dat men moeite heeft met de vraag wanneer we de diverse werkzaamheden moeten uitvoeren. Vragen als: wanneer moeten we de rozen snoeien, op welk tijdstip moeten we het gras maaien, en hoe vaak moet je dat doen om een mooie egale grasvlakte te krijgen, met wat en wanneer moeten we spuiten en nog allerlei andere vragen dringen zich onmiddellijk op als men pas in het bezit komt van een huis met tuintje. Aan de hand van de tuinkalender krijgt men in ieder geval een duidelijk en overzichtelijk overzicht, van de werkzaamheden die men iedere maand moet uitvoeren om een tuin te creëren, waarmee men zich kan meten met ande re tuiniers. Hier volgt een kort en globaal overzicht van de werkzaamheden iedere maand. JANUARI: In deze periode is het vrij rustig. De natuur is nog in rust. Tijdens deze maand kan men de bladverliezende heesters en bomen, die nu in rust zijn, het beste verplanten. De wintersnoei van de ientebloeiers beperkt zich tot het wegnemen van het dode hout en het dunnen van de takken in het hart van de struiken. Het moet dan evenwel niet vriezen. Tevens kan men voorbehoedend spuiten tegen de zwarte bladluis op heesters. FEBRUARI: Ook iti. deze maand is het niet druk. Er valt nog vrijwel niets te doen in de tuin. Alleen tegen eind fëbruuri nipet men de heesters die op het dode hout staan, tot minstens de helft of dieper insnoeien. Er hoeven maar enkele bladknoppen over te blijven. MAART: Het begint nu wat drukker te worden. Bij goed weer kan men in de eerste helft van maart de rozen van het winterdek ontdoen. Na ongeveer 8 dagen kan men de rozen gaan snoeien. Bij struik en stamrozen neemt men het dode hout en de dode takjes in het hart weg. De hoofdtakken snoeit men in tot er ongeveer 10 cm overblijft, Na half maart kan men ongeveer een nieuw gazon aanleggen. APRIL: De zomer en het voorjaar komen met rasse schreden naderbij. De natuur ontwaakt uit haar winterslaap en dat houdt tevens in. dat de tuin de volle aandacht nodig heeft. Zomerbloeiende bol- en knolgewassen moet men ongeveer in het midden van de maand planten. Tevens zaait men bij groeizaam weer eenjarige zaadplanten. Daarnaast moet men in deze maand de hagen snoeien en heeft het gazon weer extra aandacht nodig. MEI: Het zaaien van de eenjarige zaaibloemen m de volle grond deze maand voortzetten. Tevens kan men deze maand de tweejarige planten als stokro zen en judaspenning buiten zaaien. Daarnaast moet men ook aandacht gaan besteden aan de ziefctenbe- strijding. Vooral op meeldauw moet men bedacht zijn. De mensen die in het bezit zijn van een vijver kunnen vanaf half mei de waterlelies en andere waterplanten in de vijver planten. JUNI: In deze zomermaand vragen de hagen nog maals de aandacht en Is het snoeien hiervan geen overbodige luxe. Knolbegonia's en canna's moet men begin juni buiten planten. Tevens is het noodzakelijk te attenderen op de gewone onder houdswerkzaamheden als het wekelijks maaien van het gazon. Bij droog weer is het nodig om het grasveld te sproeien. Bedenk daarbij evenwel, dat het beter is eenmaal per week de tuin door en door nat te spuiten, dan dat men dagelijks oppervlakkig begiet. De bestrijding van ziekten moet men ook nauwkeurig in de gaten houden. JULI: Eigenlijk is er in deze maand weinig gelegen heid om op vakantie te gaan. De gewone onder houdswerkzaamheden vragen de 'aandacht Tevens is het tijd om tweejarige planten als muurbloemen, violen en vergeet-mij-niet jes te planten. AUGUSTUS: In deze maand geldt hetzelfde als voor de vorige periode. Onderhoudswerkzaamheden vra gen ook nu de meeste aandacht. De ziektenbestrij- ding is ook nu een urgent probleem. Pioenrozen die slecht gebloeid hebben, dient men deze maand te verplanten in een voedzame grond op .een zonnige plaats. SEPTEMBER: Een vrij rustige maand. Voor het planten is het nog té vroeg. Wel kan men tegen het eind van de maand gras zaaien en kan men de tuin reeds 'voorbereiden' op de winterslaap. Tevens blijven natuurlijk de normale zaken als het maaien van het gazon en het snoeien van de haag de aandacht vragen. OKTOBER: Zonder twijfel breekt In deze maand een van de drukste perioden in het leven van de tuinier aan. De tuin moet klaargemaakt worden voor de winter. Het gras kan men eventueel nog een keer maaien voor de winter. Let er evenwel wél op. dat het gras niet te kort word gemaaid. Dahlia's en knolbegonia's rooit men in deze maand zodra de nachtvorst er over heen is gegaan. Gerani ums en fuchsia's haalt men binnen in een onver warmd, maar licht vertrek. Vanaf half oktober Is het tijd om bladverliezende heesters, rozen en bomen te planten. NOVEMBER: Het planten van bollen is in deze maand aan de orde. Het planten van hyacinten en bollen is in deze periode aan de beurt. Ook kan men aandacht gaan besteden aan de bemesting. Pas geplante heesters, hagen en vaste planten varen er wel bij, wanneer de voet 's winters wordt afgedekt met ruige mest Het. gazon dient men met een prikrol of verticuleerhark te bewerken om dicht slaan en verzuren te voorkomen. DECEMBER: Eén rustige maand met de feestdagen in het vooruitzicht. Alles is nu in rust. Wanneer men nog niet klaar is met het planten, kan men eventueel nog tulpen in de grond steken. Nieuw in de doe-het-zelf-sector zijn de zogenaamde hubo-boxen, in ver schillende grootte. Hiermee kan het meest verschillende voorwerpen als hoekenkasten, bureaus en kaptafels maken om maar eens een greep uit de verschillende mogelijkheden te doen. Het lijkt allemaal zo gemakkelijk om een goed gazon te creëren. Reeds snel komt men evenwel tot de conclusiedat er veel haken en ogen zijn bij het vcrwezonlijkenvan dit ideaal. Het aanleggen van een fraai, groen en glad grastapijt is echt geen sinecure. Om een blijvend en goed gazon te krijgen, moet men aan de bewerking van de grond grote zorg besteden. De grond moet twee steken diep gespit worden. Tevens mogen er in de ondergrond geen vaste lagen voorkomen die opstijging van het grondwater belemmeren. De grond moet dan ook vochthoudend zijn en indien dit niet het geval is zal men de grond vochthoudend moeten ma ken. Gronden die gemakkelijk dichtslaan, zullen in veel gevallen schraler gemaakt moeten worden door er zand door te mengen. Klei grond moet voor de winter worden bewerkt om zeker te zijn van een goede structuur. Andere gronden dient men alleen te spitten als het niet nat is en goed te bewerken is. Men kan het gras het beste in september zaaien. Het is mogelijk om eerder te zaaien, maar dan is de kans op schade door vogels groter en bovendien zal men meer moeten sproeien om het zaad te' laten kie men. Wanneer men gaat zaaien, moet men eerst het bed onkruidvrij maken. Als men hieraan heeft vol daan, kan men bij windstil weer het zaad in- banen uitzaaien. De helft van het zaad zaat, men - in de breedte van het bed en de andere helft in de lengte van het gazon zodat men een goede verdeling krijgt. Na het zaai en harkt men net zaad voorzichtig onder en drukt men de grond mei een plank goed aan. Daama kan men gerust wachten tot het gras ongeveer 10 centimeter lang is. Men mag het trouwens niet alleen, men moet zich zelfs rustig houden omdat zomer voor de deur vragen tafweitjes die men in de vrije wwrinoet opknappen de meeste !^i van de doe-het-zelver. Het peggen van een tegelpad in de het maken van een terras zijn werkzaamheden die men zelf uit kan voeren. Wanneer men er de mogelijkheden en de ruimte voor heeft kan men ook een zandbak en een schommel in de tuin maken. Vooral gezinnen met kleine kinderen kunnen veel plezier beleven aan dergelijke recre- mogelijkheden voor de jeugd. Nog een ideetje voor de sfeervolle en zwoele zomeravonden: een barbe cue bouwen in de tuin. De laatste jaren neemt dit een enorme vlucht. En volkomen terecht. Voor een ap pel en een ei kan men immers de benodigdheden hiervoor aanschaffen. Men heeft slechts een stenen pot nodig met aan de zijkanten twee openingen en die van boven open is. Op de pot legt men dan een rooster en in de pot houtskool. Op het rooster kan men dan het vlees bra den. Het verdient wel aanbeveling om de stenen pot op een kleine stellage te zetten. Tevens is het zelf zaaien van tuin en kamerplanten een boeiende aan gelegenheid. De goed uitgeruste doe- het-zelver heeft hiervoor de beschik king over een hobbykas. Een goed kopere en ook ruimte besparende methode is het zaaiien in zogenaam de vensterbankkastjes. Op die ma nier is men het gehele seizoen verze kerd van een tuin vol bloemen. Te genwoordig zijn ook complete voor- gezaaide matjes in de handel die men zo op de plaats van bestem ming kan uitleggen. Daarnaast kan men in alle doe-het-zelf winkels te recht voor de vele soorten van tuin- afscheidingen en verschillende ma terialen voor paden en terrassen. elke activiteit slechts schade kan berokkenen aan het toekomstige ga zon. AAN DE SLAG Wanneer het gras evenwel ongeveer 10 centimeter hoog is. moet men weer aan de slag. ."Men kan dan voor de eerste maal de maaimachine han teren. Men dient er goed op te leiten dat de machine goed afgesteld is en niet te veel, maar ook niet te weinig gras meeneemt. Een niet goed afgestelde machine gaat rek ken. wat slecht is voor het gazon. Een te laag afgestelde machine be schadigt de graszode, waardoor kale plekken ontstaan. Als norm kan men overigens hante ren dat men het gazon eenmaal maait. Bij droog weer kan men het afgemaaide gras laten liggen en bij vochtig weer is het beter om het afgemaaide gras af te harken. Met het regelmatig maaien van het gras is men evenwel nog met zeker van een prachtige grasmat. Het toedie nen van mest en voedingsmiddelen (vooral stikstof) en het regelmatig sproeien bij droog weer is een eer ste vereiste om een mooie donker groene grasmat te krijgen. Daar naast dient men ook aandacht te schenken aan de ziektebestrijding. Over de doseringen en de middelen die men moet gebruiken, kan men zich het beste wenden tot deskundi gen en winkeliers die gaarne bereid zijn tekst en uitleg te geven over problemen die betrekking hebben op de zlektenbestrijding en bemesting. Heeft men deze zaken evenwel on der de knie. dan kan men gevoeglijk aannemen dat het droombeeld van iedere rechtgeaarde tuinier verwe zenlijkt wordt: een centrum waar liet bijzonder plezierig is om te zitten o feen ruimte die de schoon heid van een boom of een struik nog eens extra naar voren brengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 41