Zomer 1972 brengt kleurige kleren voor speelse kinderen VOORJAAR 1972 SCHOENEN VOOR DE JEUGD Met het (zonne-) bril Naast sportieve stijl weer plaats voor een lief jurkje oog op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - WOENSDAG 15 MAART 1972 Ptttu. W jurkje met de moderne verbrede schouderlijn n Hokkend rokje. De wiite margrieten zijn gedrukt see hemelsblauw fond. Drie kinderen in bun favoriete kleding. Jeanetle draagt een pak bestaande uil lange pantalon en Ivanhoe-bolero. Michèle koos een katoenen seersucke-ensemble in vrolijke madras ruit. De sportieve blouson draagt zij op de moderne roll up (driekwartbroek). Maarten is erg blij met zijn blazerkostuum in een felle zuurstokstreep. Modeschoentjes voor de allerkleinstep. Zoals dat in zovele modesectoren het geval is, zien wij ook hier steeds meer schoenen opduiken die bestemd zijn voor jongens én meisjes. Wellicht onder invloed van de dit jaar te houden Olympische Spelen zien we een enorme opkomst van stappers, die geïnspi reerd zijn op het schoeisel dat men draagt in de wereld van de sport. Het zijn model len met een lage vetersluiting, vervaardigd van leer, suède of linnen, meestal in twee tinten. Ze hebben opvallende zilverkleurige ringen. De hoogte varieert van gewoon laag tot enkelhoog. Daarnaast blijft ook voor het voorjaar de booty bestaan, de inmiddels wel bekende veterlaars, gemaakt van suèdes in afstekende kleuren. Soms hebben zij nu een embleem van de Olympische Spelen op de enkel. De duckschoen (lage schoen met wreef- band) wordt eveneens geprolongeerd, zij het in nieuwe variaties. Tot slot nog even aandacht voor de Zweedse muil. Ook voor de jeugd belooft dit charmante en gezonde schoeisel een groot succes te worden. J' nemdje e.n een broekje maar zo leuk dat joor teel sportieve doeleinden diensten zal Het lijkt wel of de kinderkleding ieder jaar leuker wordt. Komt dat doordat de kinder mode zoveel afkijkt van de mode met de grote M, of is het nu juist andersom. Je zou geneigd zijn het laatste te geloven, nu de matrozenlook en de naïeve look zo'n grote opgang maken. Hoe het ook zij, dit seizoen lopen moeder én kind in een matrozenpakje, bestaande uit kiel, plooirokje of sailorpantalon. Deze charmante creaties, die de opa's en oma's- van-nu in hun kinderjaren al zo flatteerden, worden gebracht in de traditionele 'matro zen combinaties' wit-marine en wit-rood. Het jurkje dat enige seizoenen in de ver geethoek geraakt was, komt dit jaar liever dan ooit terug en ik denk dat vooral veel grootmoeders dit zullen toejuichen, omdat het precies de jurkjes zijn waarin zij des tijds hun dochtertjes kleedden. Het zijn ja ponnetjes met veel ruimte, pasjes met strookjes en ruches, pofmouwtjes en vlin dermouwtjes (u weet wel zo'n gerimpeld valletje op de schouder). Als de jurkjes een aangesloten lijfje hebben, dan zijn ze toch voorzien van wijde klok- of rimpelrokjes. De midi-lengte is nu ook voor de kinderen helemaal passé. De rokjes zijn weer lekker kort. Zo kort, dat er thans een pofbroekje of shortje on der gedragen wordt. Katoen is de aangewe zen stof voor de jurkjes, Vichy-ruitjes, boe- renruitjes, nopjes, streepjes en bloemetjes de favoriete dessins. Veelal worden deze stoffen onderling gecombineerd, zodat er een bont geheel ontstaat dat aan een lap pendeken doet denken. Seersuckers, Brode rie, Anglaise en andere ajourstoffen zijn herontdekt. Net zoals dat bij de dames- en herenmode het geval is, neemt de blazer dit seizoen ook bij de kinderen een bijzonder grote plaats in. Deze blazer, die in de kindermode tot de klassieken gerekend kan worden, is er dit jaar in alle mogelijke variaties, zoals in Ma dras ruiten, felle strepen, haarstrepen, bloe metjes, in sportieve denims of in flanels. Dikwijls vormen zij een onderdeel van een set waartoe ook rokken en broeken beho ren. Naast deze nieuwe trends blijft de stoere sportieve kleding, die zowel door jongens als meisjes te dragen is, zeer in trek. Battle- dressjasjes, blousons en safari-jasjes wor den gedragen op pantalons met uitlopende pijpen en v-inzet ter hoogte van de knie, maar ook op roll-up( driekwartbroek met omslag) en bermuda's. Voor de kleintjes zien we erg veel broeken met voorstuk a la de tuinbroek. Kinder seersuckerkatoen, denim, ongebleek te katoen en corduroy zijn voor deze stoere mode de aangewezen stoffen. De T-shirts vorig jaar al zeer populair, zullen dit sei zoen nog belangrijker worden. Ze worden gebracht in zeer veel aparte tinten zowel mouwloos als met korte en lange mouw. Die lange mouwen kunnen aangesloten zijn, maar ook uitlopend, wat heel grappig staat. De débardeur gaat nog een seizoentje mee. De streeptruitjes en 'spijkertruitjes', die de- ze winter al volop te koop waren, zijn er ook nu weer, maar dan natuurlijk met kor te mouwtjes. Voor de kleinere kinderen zien we veel gebreide streephansopjes, die een beetje op ouderwetse badpakken lijken. Dit jaar weer wat meer keuze in bloesjes, alweer in ruit- en streepdessins en het on vermijdelijke nopje. Opvallend is dat ook het ondergoed van het kind steeds aantrekkelijker wordt, zo leuk zelfs, dat de grens tussen onder- en bo venkleding nauwelijks meer te trekken is. Singlets in grappige streepjes kunnen net zo goed als overtruitje gedragen worden, terwijl de hemdjes met mouwtjes best voor T-shirt kunnen doorgaan. Er zijn zelfs set jes in de handel, bestaande uit bermuda broekje en shirtje van stretch-katoen die als ondergoed, badgoed en speelpak dienst kun nen doen. Ze zijn verkrijgbaar in alle ge liefde kinderkleuren. De zonnebrillen van zomer "72 worden kleiner. De extra grote bril die iedere midi- en inaxidraagster zich indertijd heeft aangeschaft is aan vervanging toe. De collecties van de grote fabrikanten bevatten veel nieuws, zoals superlichtgewichtbrillen van alu- riunt. een vederlicht metaal in de kleuren brons, grijsblauw en matzilver. Terug van weggeweest zijn de zonnebrillen met zilver- en goudkleurige omlijsting. De monturen zijn echter niet fors, zoals een paar jaar terug, maar fijn en smal. De zomermode van straks zit vol felle kleuren en drukke dessins en de zonnebrilontwer pers hebben zich daarom wat kleuren en vormen betreft ingehouden onder het motto: overdaad schaadt. De monturen hebben zachte tinten (satijn- blauw. lichtgrijs, matgroen en zachtrose). Soms zijn ze verlevendigd door kleine strassinzet jes. Veel zonnebrillen hebben vrij donkere len zen. hoewel daarnaast vrij transparante glazen in modetinten als champagne, rose en zachtpaars ook nog in de collectie vertegenwoordigd zijn. Het verschil tussen de mannen- en vrouwen zonnebril is uiterst miniem geworden. De vrij grote brillen met hoomkleurig montuur hebben zich we ten te handhaven, zowel voor man als vrouw. De dubbele neusbrug kennen we al van vorige zomers, maar fantasie-neusbruggen in de vorm van bijvoor beeld twee in elkaar grijpende ringen zijn nieuw en leuk. De vorm van de glazen is vierkant van onderen enigszins naar buiten uitlopend ovaal, enigszins driehoekig of geïnspireerd op de bekende Bernhard-bril. Met de veren wordt druk geëxperimenteerd Er is nog nauwelijks verschil tussen het zonnebrilmon tuur en het montuur van de gewone bril; beide zijn even groot, nu het technisch mogelijk is ook forsere glazen in een correctiebril aan te brengen. Steeds meer couturiers gaan zich toeleggen op het ontwerpen van monturen, zoals Dior Givenchv. Balmain en Cardin. Vooral deze laatste komt met zeer originele ideeën. Zo creëerde hij een montuur dat gewoon en omgekeerd te dragen is. In het ene geval krijgt men een 'Jantje-lacht-effect' in het andere een 'Jantje-huilt.' Een dolle bril is ook die met één rond en één vierkant glas en dan is er nog de vouwbril. die je uit een heel klein doosje tevoorschijn kunt halen. Een schitterende vinding is het zonnebrilglas dat lichter of donkerder wordt, al naar gelang de hoeveelheid licht. Als u dergelijke glazen in uw zonnebril laat zetten, bent u af van het hinderlijke op- en afzetten. Ook voor kinderen zijn er charmante brilmon turen, zoals Maarten u hier laat zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 35