„Meer inspraak-vooraf nodig voor woningbouwcorporaties" 'Caisson' Kapelle tijdelijk aangewezen als wegrestaurant Afdeling 'nazorg-werken' van de rijkswaterstaat Neerslag van fluor ook schadelijk voor de zwanen- en ganzenkolonies? eerste paal VARIANTE!V VOOR TUSSENDAMMEN vcrband met voor ae fOPtiDAG 1 MAART 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 328 FLATS IN KATSPOLDER MM» tt Md dJ mr xau tl KI nM-iltomnen in te Bijou» WONINGRAADVOORZITTER J. J. KEMPE IN TERNEUZEN TERNEUZEN - Voorzitter J. j. Kempe van de afdeling Zee land van de nationale woning raad heeft dinsdag in Terneuzen gepleit voor meer inspraak van de woningbouwcorporaties bij ie bouwplannen in de verschil lende gemeenten. Naar zijn me ning zullen de corporaties ('als grootste bouwers') van meet af aan bij de projecten betrokken moeten worden en een eigen in breng moeten krijgen als het om de woningsoort, de terrei nen en de keus van de aanne mer gsat. De twniUtr van de woningraad boni de Zeeuws-Vlaamse gemeen- we o.i kt hart het komende woning- nnUwdenoek in de streek samen met indut bouwinstanties kritisch te hddjken. ,ft ben beslist voorstander Tin tra fttechappelijk opgezet on- imoti mar dat niet met cijfers die ai li roor bet pakken liggen", aldus ie beer Kempe, VUssingse bezwaren :/fen het woninpnarktonderzoek in Midden-Zeeland toelichtend. De enquê- Ie berstte daar naar zijn mening tal un overbodige rragen. De beer Kempe sprak dinsdagmiddag op een bijeenkomst na afloop van het siaa ran de (althans: officiële eer ste paai voor 328 galerijflats (4 woon- Westsluis te Wemeldinge buiten bedrijf SQELDINGE In verband met onderhoudswerkzaamheden zal de Westsluis te Wemeldinge vanaf van dag (woensdag) buiten bedrijf zijn. De werkzaamheden zullen ongeveer dne dagen in beslag nemen. De door bande vaart moet gedurende deze periode met enige vertraging rekening Men. lagen) in het plan-Katspolder. De 4- kamerflats worden gebouwd voor de woningbouwvereniging 'Terneuzen De gemeente heeft op dit moment 1118 huizen in aanbouw: een nog nooit bereikt aantal. Het gaat om 505 wo ningwetwoningen, 602 premiewoningen en 11 woningen in de vrije sector. Burgemeester J. C. Aschoff, die dins dagochtend in passende kleding aan de heistelling stond, wees op de recep tie in restaurant T>e Vijverhof' op het belang van het ontstaan van een ste delijke agglomeratie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Terneuzen heeft in de streek naar zijn mening een belangrij ke taak te vervullen, al zal er nauw moeten worden samengewerkt met. andere plaatsen. Hij verwachtte dat het woningmarktonderzoek nog eind dit jaar van de grond zal komen. Of het afwijzen van Vlissingen van het onderzoek in Midden-Zeeland nog ge volgen heeft wist hij niet. De burge meester nam wel aan, dat het onder zoek een voortgaande behoefte aan eengezinswoningen zal aantonen. De flatbouw in de Katspolder is dan ook voorlopig het laatste hoogbouw project dat de gemeente realiseert. Samenwerking Burgemeester Aschoff was blij met de groeiende samenwerking van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. „De tijd moet voorbij zijn dat er alleen con currentieverhoudingen bestaan. We moeten samen bouwen aan de leef baarheid in deze gemeente en de streek". Daarbij is verantwoorde industrievesting echter een van de eerste eisen. Voorzitter W. J. Weterings van de woningbouwvereniging Terneuzen (met 3700 huizen de grootste in provincie) vroeg zich af of er in dit tempo kan worden doorgebouwd. De ontwikkeling van de conjunctuur speelt daarbij een grote rol. De voorzitter van de bouwvereniging begreep niet. dat er boven de Schelde gemeenten zijn die niet willen deelnemen aan een woningmarktonderzoek. „Zij vergeten dacht ik, dat wil men een verant woord woningbouwbeleid voeren, een dergelijk onderzoek een onmisbare factor is. Dit geldt voor heel Zeeland maar zeker voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het resultaat van dit onderzoek zal kunnen uitmaken of wij ons opti misme voor de toekomst kunnen handhaven". DEFINITIEVE BESLISSING VOOR RW '58 VALT PAS OVER ENKELE JAREN »0M VERKEER WAT TEGEMOET TE KOMEN" WES/KAPELLE - Het café- •uaurant-motel 'de Caisson' Kapelle-Biezelinge is door te minister van verkeer en wa terstaat tijdelijk aangewezen als wegrestaurant voor het Zeeuw- te gedeelte van rijksweg 58. Dit «tekent onder meer dat langs te meuwe rijksweg in de buurt ■«n de Caisson de blauwe AWB-borden met de aandui- "wegrestaurant' geplaatst mllen worden. Coördinatie De heer Weterings, die ook dinsdag weer scherpe kritiek leverde op de PZC-berichtgeving over zijn organisa tie. bepleitte voor Terneuzen gemeen telijke coördinatie van alle woning bouwplannen die in uitvoering zijn of worden genomen. „Ik krijg wel eens de indruk dat er maar gebouwd wordt zonder rekening te houden met de werkelijkheid. Wij zijn voor verscheidenheid, doch bepaalde gebondenheid in dezen is toch wel gewenst. Dit geldt niet alleen voor de woningwetbouw doch ook voor de particuliere bouw. Daarnaast worden reeds ontwikkelde projecten geremd, omdat een andere instantie, waarvan men toevallig iets in de krant leest, bijvoorbeeld ook een aan tal bejaardenwoningen gaat bouwen". Het was voor hem een open vraag of plannen als Hof Zeldenrust. de west zijde van de Axelsestraat bij Driewe gen en de overkant van de kreek op korte termijn zullen worden gereali seerd. „Het voortgaan met de bouw van grote aantallen woningen is ver moedelijk voorlopig voorbij. Plannen als deze, waarbij in een keer 499 woningen van start gaan, is misschien te veel van het goede". De voorzitter van de woningbouwvere niging Terneuzen ging er vanuit dat er nog wel degelijk behoefte is aan woningen, ook in Terneuzen. Zijn or ganisatie heeft 500 woningzoekenden op de lijst staan, maar het merendeel is op zoek naar woningen met een huur van rond de 100,- per maand „De bouw van dergelijke woningen is onmogelijk. Bovendien is met de sane ring van het Java onze woningvoor raad zeer goedkope woningen totaal verdwenen". „Woningzoekenden zul len zich naar het inzicht van de heer Weterings moeten instellen op huurprijzen van rond de 150,- en een huurpercentage van minimaal 16 pro cent van het bruto-inkomen. Een stevig pleidooi voor regionale samenwerking van de woningbouwver enigingen kwam van voorzitter W. C. van der Hooft van de woningbouwver eniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen', die reeds allerlei activiteiten coördi neert met de vereniging in Terneu zen. Op dit kaartje een aantal moge lijkheden om een afgesloten Oos- terschelde met zogenaamde 'tus- sendammen' in compartimenten te verdelen. Bij de technische studie wordt gebruik gemaakt van nog meer varianten, waarbij steeds ook een rol speelt de vraag welk vak moet verzoeten en welk vak kan eventueel een zout milieu behouden? De mogelijkheden zoals ze op dit kaartje zijn aangegeven behelzen: 1. Een dam van Schouwen naar Noord-Beveland. even ten oosten van de Zeelandbrug. waarmee het Zeeuwse Meer in tweeën wordt verdeeld. 2. Een dam van Schou wen naar Zuid-Beveland. waarbij in het westen ook het Veerse Meer bij de toekomstige bestem ming kan worden betrokken. 3. Een dam van het Volkerak tot aan het kanaal door Zuid-Beve land plus een dam ter hoogte van de Schelde-Rijnverbindinswaar mee het scheepvaartgedeelte van het Zeeuwse Meer kan worden gescheiden van de rest. 4 Een dam tussen Zuid-Beveland en Tholen, waarmee kan worden be reikt dat de scheepvaart van en naar het kanaal door Zuid-Beve de-Rijnverbinding wordt afgebo- aantal mogelijkheden tot gen. Het kaartje beoogt slechts 'verkaveling' van de afgesloten land in de richting van de Schel- een indruk te geven van een Oosterschelde. SCHARENDIJKE In dit voormalige directiegebouw van rijkswaterstaat bij de Brouwersdam wordt de nieuwe afdeling voor de zogenaamde nazorg- werkzaamhedenOosterschelde ondergebracht. Slot van pagina 1 ling zelf (de aanleg van tussenaam- men dus) pas na 1978 aan de orde. in een eerder stadium zullen al ande re voorzieningen moeten worden aan gepakt. Bijvoorbeeld de spuimogelijk- heden vauit het Zeeuwse Meer naar de Westerschelde en de bouw van een inlaat(uitlaat)-sluis in de deltadam door de Oosterschelde. In dit getal gaat het om projecten, die vrijwel lijktijdig met de afsluiting van zeearm (in 1978) gereed moeten zijn. GROTE TROEPEN KLEINE WILDE ZWANEN IN DE ZEEUWSE WEILANDEN lUiUCll. ïenh,°Sgenicur1van 'iet arr°ndisse- «win?VnaYlj,k.Swaterstaat' ir- F- SL adrlUkl; ,dinsdaS dat de hik S,Jri 1. een Wde- I? riteÏÏ. w ge verkeersintensiteit u 1 gemeend dat ^r5^MWeglChu"den restaurant Om^,dabe' is"' aldus ir' ut vonr L SprenKer betekent unJP Caisson dat nog dit jaar t»t het oo«neen speciaal °°g op het vrachtverkeer getroffen moet worden. Zo moet de parkeerplaats uitgebeid worden, moet er een eenvoudig restaurant gedeelte zijn en telefoons, douches en een een voudige slaapgelegenheid De exploi- tante van de Caisson, mevr J. Leijs. zei 'erg blij' te zijn met de tijdelijke aanwijzing. Zij verwacht dat het nog wel tien jaar zal duren voordat een definitieve beslissing over de plaa's van een wegrestaurant valt. Men is inmiddels al begonnen met het ver groten van de parkeerplaats tussen motel en restaurant) en ook de ande re voorzieningen zullen zo dee'i'e mevrouw Leijs mee spoedig wor den aangebracht. Onder meer wordt de verlichting aangepast. Aanvraag Zoals bekend, wordt al geruime tijd gediscussieerd over de noodzaak om langs het Zeeuwse deel van rijksweg 58 een voorziening voor de weggebrui kers te maken. Rijkswaterstaat heeft tot nu toe steeds de boot afgehouden, vanwege te geringe verkeersomvang. Mevrouw Leijs vertelde dat de Cais son een van de eerste bedrijven is geweest die indertijd een aanvraag bij rijkswaterstaat hebben ingediend om wegrestaurant te mogen worden De exploitant van hotel-cafc-restaurant 'Ruimzicht' langs de oude rijksweg bij 's-Heer-Hendrikskinderen heeft mid den 1967 eveneens een verzoek inge diend om een wegrestaurant te mogen bouwen langs de nieuwe rijksweg 58. De beslissing op dat verzoek is nog steeds niet gevallen. Wel heeft rijks waterstaat de eigenaar van Ruimzicht op de hoogte gesteld van de tijdelijke beslissing ten gunste van de Caisson. VERVUILING MAAKT VOEDSELVOORZIENING TOT EEN PROBLEEM De laatste jaren verblijven van de herfst tot in het vroege voorjaar in onze provincie kleine wilde zwanen in troepen in de orde van grootte van 20 tot 200 exemplaren. Deze grote watervo gels vertoeven voornamelijk op de weilanden. Dit laatste is volgens zwanenex- pert de heer A. Timmerman, werk zaam bij het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (R.I.N.) te Leersum in Utrecht in geheel Nederland het geval. Voorheen kwamen kleine wilde zwanen in hoofdzaak voor op het IJsselmeer en de omringen de wateren waar zij fourageerden op fonteinkruiden die zij met hun lange hals vanaf de bodem opvis ten. Door de sterke watervervuiling zijn, volgens de heer Timmerman, echter vele velden met fontein kruiden verdwenen tengevolge waarvan de kleine wilde zwanen in het IJsselmeer en omgeving flink in aantal zijn verminderd. De dieren hebben noodgedwongen naar ander voedsel moeten om zien en dat blijkt gras geworden te zijn. Dit opvallende verschijnsel is zich overigens niet alleen in ons and aan het ontwikkelen, maar (vol gens de heer Timmerman) over de gehele wereld. Door de vervuiling van de wateren sterven bepaalde voor zwanen van belang zijnde voedselplanten af en stappen zij op een meer 'toendra-achtige' le venswijze over. En weilanden zijn een soort, zij het kunstmatige, 'toendra's' nale onderzoek aan zwanen in Ne derland, worden doorgegeven. Schade De broedgebieden van de Euro pese kleine wilde zwaan is ge legen in Noord-Rusland. Nova Zembla en Noord-Siberië. Het is een bekend feit dat daar grote de len van het uitgestrekte land ont gonnen worden voor landbouw en industrie met alle gevolgen van dien voor het milieu, de flora en fauna. Ook dat zal deze vogels geen goed doen Onderzoekingen naar de gevolgen en de invloed van het grazen in de winterkwar tieren is onder andere op Walche ren door medewerkers van Fauna beheer. de Wildschadecommissie en het Rijksinstituut voor Natuur beheer gedaan. Daarbij ging het om het vaststellen van eventuele schade voor de eigenaren van de graslandpercelen. Er is volgens mededelingen van de deskundigen géén schade gecon stateerd. Immers: de zwanen die regelmatig 'wandelend' voedsel zoeken laten voortdurend mest vallen die vrij gelijkmatig over de wei wordt uit gespreid, door de neerslag oplost en in de bodem terecht komt. wat met name in de lente een gunstige invloed kan hebben op de gras mat. Hetzelfde bleek ook uit een ge sprek dat we onlangs hadden met de heer W. v. d. Meule uit Grijps- kerke, eigenaar van een weiland waarin op enige winters achtereen zo'n 50 tot soms 200(1kleine wil de zwanen vertoefden en ook nu weer aanwezig zijn. bekend, nog nergens in Nederland, laat staan in Europa, onderzoek is verricht. Het is zeer zeker de moei te waard ook aan dit aspect aan dacht te schenken, temeer daar jonge zwanen herkenbaar aan de asgrauwe kleur weinig wor den gezien doordat wellicht het geboortecijfer afneemt Voedselgebrek Zwanen Een andere punt is, dat, ons in ziens. de zwanen door hun veranderende voedselgewoon ten nu mét het gras óók allerlei zuren en mineralen b.v. fluor opnemen die via de lucht op het gras neerslaan. En dit kan op de lange duur van grote invloed op deze vogels gaan worden. Hetzelf de geldt o j. voor planten etende ganzensoorten. Volgens de heer Timmerman was dit een nieuw gezichtspunt, waarnaar, zover hem Het mag dan een boeiend schouwspel zijn de prachtige, ongeveer 1.20 meter metende dieren op de groene weiden te zien lopen (of er boven te zien vliegen) waarbij hun geel met git zwarte snavel een duidelijk onder scheidingsteken is met de veel grotere knobbelzwaan die een ro de snavel heeft en in ons land o.a. in parken en langs vijvers broedt; het is ons inziens in wezen een trieste zaak dat het nu al zover ge komen is, dat tengevolge van de algehele vervuiling voor dit soort watervogel onvoldoende water planten meer zijn. P. Schollevaer. FotoWim Riemens. Ir. M J. LOSCHACOFF Voor de versteviging van de duinkoj> pen van de eilanden zal de nu in Sc harend! jke gevestigde afdeling ook projecten moeten ontwerpen. In het jongst verschenen rapport van minis ter Drees "het deltaplan in het licht van de laatste ontwikkelingen' wordt nog eens gewezen op het effect dat de deltadammen hebben op de kustontwikkeling, met name de kop pen van de eilanden. Deze koppen gaan al sinds jaren achteruit, maar door de aanleg van de deltadammen in het Haringvliet en het Brou wershavens© Gat is dat proces versterkt. Onderzoekingen hebben uit- gewezen dat de kop van Goeree per jaar zo'n 7 meter terugwijkt en dia van Schouwen een meter of 5. Op Walcheren is de teruggang 1 tot en kele meters. Er zijn al speciale verde digingsmaatregelen getroffen om deze invloeden van stroom en golf tegen ie gaan. Er is extra zand aangevoerd en er zijn paalschermen en strandhoof- den gebouwd. Als afdoende maatregel wordt aanbevolen de uitbouw van een zanddam (2 tot 3 kilometer vanuit het meest bedreigde punt. aan de kop verdedigd door een bastion van beton blokken. De afdeling van ir. Loscha- coff werkt dit soort projecten voor de deltakustverdediging nader uit. AFSCHEID BURGEMEESTER BULDER VAN WESTKAPELLE WESTKAPELLE In verband met het afscheid van burgemeester F. A. Bulder, vrijdag as., is er voor de bevolking en verdere belangstellenden gelegenheid 's avonds van 20.00-21.30 uur afscheid te nemen van de heer Bulder in het verenigingsgebouw 'Westkapelle Herrijst'. Zoals bekend zal 's middags in een bijzondere raadsvergadering afscheid worden ge nomen van de heer Bulder, die is benoemd tot burgemeester van Krim pen aan de IJssel. Zeeland Wat Zeeland betreft: een gedeel te van de genoemde zwane- soort is uitgeweken naar onze streken. Gebieden waar belangrij ke concentraties kunnen werden waargenomen zijn bijvoorbeeld Schelphoek, de kreken bij Ouwer- kerk. de Tluimpot' op Tholen. 'Het Schenge' in Zuid-Beveland. "De Braakman' bij Terneuzen. soms de 'Canisvliet' bij Sas van Gent. 'Het Grote gat' bij Oostburg en de reservaten in het Veerse Meergebied. Op Walcheren zijn het vooral de weilanden rondom Veere en Middelburg die de laatste winters erg 'in trek' zijn. Geregeld kregen en krijgen we waarnemingen van lezers en ver richten wij zelf ook tellingen aan zwanen, die dan op verzamelsta- ten aan de heer Timmerman, die door het International Wildfowl Research Bureau aangewezen is als coördinator van het internatio-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 7