A Beslissing nog niet genomen Uw vrouw is u alles waard Kabinet moet de kamer volgen ordelijke kamerdebatten na antwoord minister rumoerig CONCORDIA 3 «SSMttrrS Dr. Lou de Jong vlucht voor bedreigers naar Hattem KRITIEK OP AVRO-ENQUETE 3 VAN BREDA DREES: INBREUKEN OP TWEEDE NOTA RUIMTELIJKE ORDENING Beroep van Histradroet op vakcentrales buitenland HOGE RAAD VERNIETIGT HASJ- VRIJSPRAAK IN ROTTERDAM Coalitie Brandt verder verzwakt .^JSDAG 1 MAART 1972 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEMONSTRANTEN OP HE T BINNENHOF BLEVEN KALM „EN HAAG-Het tweede-ka- „eniebat over de vrijlating van Jt Drie van Breda is dinsdag aan- mkdgk in aile nut en ordelijk- heid verlopen. De ook nu weer tal- -4, demonstranten waren veel Binder geëmotioneerd dan een eerder bij de openbare hoor- jitting en de kamerleden betoon den rieh zo sober in hun betogen dat alle opwinding zoveel moge lijk voorkomen werd. "ï'eSKfrEiemaats Em loodje jonsren in gebed voor I de tmletenden en overledenen. tor De aanvankelijk rustig verlo- vergadering begon echter al na linuten een sfeer van spanning men omdat de minister twee maf de tribune werd onderbro- Toen de minister verklaarde dat zelfs de hoofdpersoon uit de film Begrijpt u nu waarom ik huil...' kort aa de oorlog geen wraak meer wilde, riep de communist Bakker: „En dat zegt u als kroongetuige". Vanaf dat DEN' HAAG Prof. dr. L. de Jong. directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, is na zijn tv- verklaring ten gunste van vrijlating van de 'Drie van Breda' zoveel malen telefonisch en schriftelijk bedreigd, dat hij voor enige dagen zijn woning w Amsterdam heeft verlaten en zich in zijn tweede huis in Hattem lieert gevestigd, Dinsdagavond verklaarde zijn echt genote, dat prof, De Jong thans op net punt stond terug te keren naar Amsterdam, Op de vraag of de direc tor van het rijksinstituut, door de «omgingen verontrust is geraakt, antwoordde zij ontkennend. „Het. is M:es Bouwman-syndroom", vemaarde zij daarmee duidend op stroom afkeurende brieven, die aces Bouwman pleegt te krijgen vvan- uttSLS?!lets doet wat hel pu' oiieiniet bij haar vindt passen. moment werd de vergadering romme-i lig, de tribunes luidruchtiger. Toen de minister was uitgesproken schorste kamervoorzitter Van Thiel de verga dering in groot tumult. Buiten verliep alles rustig. Dranghekken Al om acht uur in de ochtend plaatste de Haagse politie dranghek ken op het Binnenhof. Voor de zitting van de Tweede Kamer om twee uur begon, was door rechercheurs de ver gaderzaal nauwgezet gecontroleerd op mogelijk verborgen bommen, hoewel de vorige dag alle toegangsdeuren tot de zaal hermetisch waren afgesloten. De veiligheidsmaatregelen waren zo scherp dat journalisten 's ochtends het Tweede Kamergebouw niet kon den binnengaan, omdat zij geen poli- tieperskaart konden tonen. Een ge sprek tussen de politie en een aantal journalisten leidde omstreeks één uur tot de soepele regeling dat men niet kon verwachten dat parlementaire journalisten, die nooit met de politie „Avro-distileerde uit antwoorden standpunt" (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het PPR-Twee- de-Kamerlid Bas de Gaay Fort man heeft zware kritiek op de handelwijze van AVRÖ's Televi- zier Magazine bij de enquêtering van een aantal kamerleden over vrijlating van de Drie van Breda Het kamerlid vindt, dai op 'uiter mate misleidende wijze' vragen aan hem zijn gesteld door tv- journalist Scholtens, die uit de verklaring van liet kamerlid 'vóór de vrijlating' heeft gedestilleerd, waarbij Televizier en passant ook het zieke kamerlid dis. Aarden (fractieleider van de PPR) maar als voorstemmer heeft gerubri ceerd. Bas de Gaay Fortman over weegt een klacht bij de Raad voor de Journalistiek. „Ik heb de stellige indruk, dat het bij meer kamerleden zo is gegaan en dat, terwijl voor of tegen de vrijla ting juist zo'n persoonlijke zaak is. Ik heb voor zo'n manier van journalistiek geen goed woord over. Ik heb. laat ik dat er wel licht ten overvloede nog bij zeg gen. in mijn gesprek met de heer Scholtens nadrukkelijk gezegd, dat ik mij graag in hel kamerde bat zal laten overtuigen Van de kant van AVRO-Televi- zier wordt gezegd, dat waar door kamerleden geen concreet ant woord kon worden gegeven, de overwegingen de doorslag hebben gegeven. Voor kamerleden die niet bereikbaar blaken, werden collega's van dezelfde fractie ge vraagd. Bleek uit een aantal van deze antwoorden een eensgezinde beoordeling van de opinie bij de (afwezige) collega, dan werd die opinie als correct genoteerd. Vondeling AVRO-Televizier ook de voor-stem van dr Vonde ling tot stand is gekomen. Vol gens deze woordvoerder wilde dr. Vondeling niet aan de peiling van AVRO-Televizier deelnemen: hij zag er niets in. Daarop is aan andere PvdA-fractieieden ge vraagd, of zij wisten hoe dr. Vondeling over eventuele vrijla ting van de Drie van Breda dacht. Unaniem was het ant woord: vóór. In de parlements- enquête kwam dus dr. Vondeling als voorstander te staan, hoewel hijzelf geweigerd had een stem uit te brengen. Volgens AVRO-Televizier is in een aantal gevallen aldus gehan deld. teneinde een zo afgerond mogelijk beeld te krijgen. KVP fractie De KVP-Tweede-Kamerfractie heeft zich dinsdagmorgen bera den over de uitzending van AVRO's Televizier op maandag 28 februari, waarin werd gesugge reerd dat een zeer groot aantal leden van de KVP-fractie aan de betrokken redactie een definitief standpunt, zou hebben meege deeld. De KVP-fractie is van oordeel dat de vraagstelling tendentieus is geweest en een aantal ant woorden onjuist is weergegeven. De fractie overweegt een klacht in te dienen bij de Raad voer de Journalistiek. DEN HAAG (ANP) Minister dr. W. Drees van verkeer en wa terstaat is van oordeel, dat de tweede nota ruimtelijke ordening niet is nageleefd en dat er inbreuken op zijn gepleegd. Hij be- i naar de inhoud van deze nota. een dit dinsdag in Den Haag opgemerkt ten overstaan van t«enw ,!ourna''?ten, toen hij naging in hoeverre op het ogenblik door het van ver? 6 'ca!)'ne'' een ander beleid, een andere filosofie, op het gebied Hij rpipTO?,fnuru'mt'e''-'lce ordening wordt gevoerd dan tot voor kort. reeds an?'1 regeerakkoord en merkte op. dat het; beleid anders is: ook minister h1? r? Seschetst 111 de toekomstprojectie 2000, die onder de vorige volgt' zii h w Zag' De kern van de nieuwe aanpak zag de minister als to niet n regeerakkoord hebben ondertekend, zijn ervan overtuigd, Hij snralt worden doorgegaan met de bestaande ontwikkelingen. Haag Wat hst ftV^rband van de Manhattan-achtige ontwikkeling van Den nogal passi f ontwikkeling in de steden heeft men zich tot dusver oAeen vn aan?epas'- hetgeen ook geldt voor rijkswaterstaat, die tot nu toe Uc"i2binpMPaSSleve ro1 Bespeeld en wegen heeft verschaft. s ®n'an overtuigd, dat het centraal invloed moet en kan uitoefe- strijdig met iedere fundamentele op vatting van democratie. De drie zijn beslist geen onbetekenende onderge-1 schikten, zoals men ze wel eens wil afschilderen. Mej. mr. A. Goudsmit (D'66): Onze strafrechtnormen zijn niet voor dit soort misdaden geschreven. Belangrij ke overweging voor ons is het leed dat de slachtoffers wordt aangedaan. Barmhartigheid ten opzichte /an de drie irrelevant. Is niet in verband re brengen met de solidariteit van .ie 1 «lam W T.Z' "J!"™18"' "at centraal tnvtoro moei en aan unoeie JSJffifii dtscussuThee't "eiAr M,"d V00r h" "W farfn ontstaan - «aillen o6P wonen en werken zal m een stad moeten plaatsvinden en meet meer p apsleder> moeten zijn als Zoetermeer. Niet alleen Den Haag toesteden ^?Wr,lS worcieri- maar ook Amsterdam en Rotterdam en an «rinden Randstad. Ook de recreatie zal zich in en om de stad moeten in contact komen, een politiekaart zouden gaan aanvragen. Hoewel zich rond één uur zo'n 500 demonstranten op het Binnenhof had den verzameld bleef het rustig De felle emoties die een week eerdei- de hoorzitting over de Drie van Breda tot zo'n indrukwekkend gebeuren had den gemaakt (sommige Kamerleden spraken zelfs over een hoogtepunt in de parlementaire historie) bleven ach terwege. De stemming was er een van afwachting en berusting. Fel Even laaiden de emoties fel op rond twee uur. dat was bij de aan komst van minister-president Biesheu vel. Zijn zwarte limousine werd oor- afgegaan door een politiewagen. Toen de premier voor het Tweede-Kamerge bouw uitstapte gooiden enkele oor logsslachtoffers kunstledematen en krukken in de richting van de rege ringsleider. Men riep verwensingen en schreeuwde om minister Van Agt. De ze arriveerde nagenoeg gelijk met pre- mier Biesheuvel, maar achtte het ver standiger het gebouw via een achter-j ingang te betreden. Kort voor de aankomst van de bewindslieden hadden de joodse jon-1 geren met drie bussen uit Amster dam gekomeneen gebedsdienst ge-1 houden, die gevolgd werd door toe I spraken waarin betere sociale voorzie ningen voor de oorlogsslachtoffers ge vraagd werden. Later werd het bijzon der rustig op het Binnenhof, omdat j de meeste betogers buiten via draag- bare radio's de vergadering wilden! volgen. Kalmeren Politicagenten (permanent waren 2d man aanwezig, terwijl 20 anderen pa raat waren) probeerden samen met de betogers ook iets te horen van het gebeuren binnen. Ze hoefden slechts één keer in actie te komen. Dat was om een man te kalmeren, die zo emotioneel begon te roepen, dat men zich zorgen ging maken om zijn ge zondheid. Ook binnen verliep alles naar wens. De genddigden, voornamelijk mensen die op de hoorzittingen verklaringen hadden afgelegd en gasten van Ka merleden, volgden de debatten via tv- toestellen in andere vertrekken; enke len op de publieke tribune. Vooral de oorlogsslachtoffers had men zoveel mogelijk buiten de vergaderzaal een plaats gegeven. De voorstanders van de vrijlating, die naar men verwachtte minder emotioneel zouden reageren, legd van 1500 francs. hadden een plaats op de tribune ge kregen. Slechts 32 mensen die zich vroeg gemeld hadden op het Binnenhof, kon den zonder uitnodiging een plaats krijgen op de tribune. De hele dag bleef een aantal niet-genodigden voor de ingang van de publieke tribune wachten of er mogelijk iemand ver trok. Dat gebeurde nauwelijks. (Van onze correspondent) JERUZALEM Het Israëlische na tionale vakverbond Histadroet heeft zich tot de drie Nederlandse vakcen trales (NW, CNV en NKV) gewend met het verzoek te bevorderen dat de Drie van Breda niet worden vrijgela-1 ten. De Europese vertegenwoordiger van de Histadroet, Yona Yagoi heeft zich hiertoe dinsdag tot de Nederland se vakcentrales gewend. Yagol heeft de drie vakcentrales opgeroepen om namens de Israëlische zusterorganisaties druk uit te oefenen op de Nederlandse regering op het gratiebesluit terug te komen. Dit be sluit van de Histadroet kwam nadat j de Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban. maandag in het Israëlische parlement bekend had gemaakt dat een soortgelijk verzoek door de Israëlische ambassade aan het Nederlandse ministerie van bui-1 tenlandse zaken was overge bracht. Drie maanden voor inktgooister premier Heath BRUSSEL (AP) De Westduitse Ma rie Louise Kwiatkowski. die de Britse premier Edward Heath met inkt gooi de op de dag dat hij het verdrag over de Britse toetreding tot de EEG on dertekende, is dinsdag in Brussel ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaar delijk. De 31-jarige Kwiatkowski. die schul dig werd bevonden aan fraude, vals heid in geschrifte en moedwillige ver nieling. werd tevens een boete opge- ISRAËLISCHE WAARSCHUWING Slot van pagina 1 officiële kringen met voorzichtigheid! ^uden worden vrijgelaten is dat niet terughoudendheid op berichten Beiroet dal de Libanese regering de activiteit van El Fatah zou willen inperken. Daarom wordt de mogelijkheid ook niet uitgesloten dat Israël over enige weken of maanden weer zal moeten ingrijpen als de Fatah haar activitei ten zou hervatten. Israël heeft Liba non hiervoor opnieuw gewaarschuwd via de onofficiële contacten die regel matig plaats vinden. Voor het eerst in drie jaren heeft het Libanese leger weer stellingen ingenomen binnen het gebied dat inge volge de overeenkomst van Kairo ter beschikking stond van Fatah. Israëlische militaire correspondenten melden dinsdag, dat Israëlische instal laties op de hoogvlakte van Golan in de nacht van maandag op dinsdag voortdurend met mortieren en ba zooka's zijn beschoten. Van Israëlische zijde werd het vuur beantwoord. streep onder het verleden te zetten, maar omdat ons land zich een rechtsstaat wil voelen. De vraag of dit recht moet wijken voor de gevoelens van de slachtoffer* en hun nabestaanden werd door de minister ontkennend beantwoord. Hij erkend? dat beëindiging van de delen tie groot leed kan brengen maar wil de ook bedenken dat elk volgend gratieverzoek de wonden opnieuw zal openrijten. ,X)e pijn van straks wordt bij menigeen nu minder gewogen aan de actuele beleving", aldus mr. Van Agt. De minister zei. dat de drie in Duitsland geen recht op ambtelijk pensioen of daggeld hebben, maar wel in een soort bijstandsregeling zullen vallen. Hij verontschuldigde zich nog maals voor de in 'misplaatste zelf spot' gebezigde term 'Ariër'. Nu blijkt pas hoe velen er in het land door zijn over het gedrag Bakker diep geschokt te hebben. Hij oogste daverend applaus van de tribu nes voor zijn opmerking dat "het wel leek alsof de minister er niet is geweest'. Bakker vroeg het recht van de Kamer om opnieuw uitvoerig op de argumenten in te gaan. Ook mej. Goudsmit was teleurge steld. Zij eiste dat premier Biesheu vel. die zwijgend naast zijn minister achter de regeringstafel had gezeten, alsnog op de argumenten van de Ka mer zou ingaan Biesheuvel „Dat ben ik niet van plan". Doordat de voorzit ter de vergadering voor een uur schorste, kwam het voorstel van mej. Goudsmit niet in behandeling. Ook drs. Den Uyl (PvdA) toonde zijn te leurstelling dat de minister niet was ingegaan op hetgeen mensen uit het diepst van nun hart naar voren had den gebracht AR fractievoorzitter Aantjes bleek daar tijdens de schorsing anders over te denken. Hij was verontwaardigd „Vrijspraak niet bedoeling opium-wet" DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft dinsdag een Rotter damse 'hasj-vrijspraak' vernietigd. Dat betekent, dat volgens het hoogste rechtscollege voor strafbaarheid van hasjies-bezit niet behoeft te worden bewezen, dat deze stof de hars bevat uit ge- droogde toppen van hennepplanten. De Rotterdamse rechtbank was in oktober vorig jaar er van uit gegaan, dat het bezit en het verhandelen van hasjiesj volgens de opiumwet alleen strafbaar zijn. als deze stof hars bevat, bereid uit de gedroogde toppen van bloeiende of vruchtdragende hennepplanten. Aangezien dit volgens deskundi gen onmogelijk was te bewijzen, sprak de Rotterdamse rechter de verdachte vrij. De procureur-generaal bij de Hoge Raad ging in cassatie tegen een dergelijk vonnis van de Rotterdamse politierechter van december jl. waarbij een los werkman werd vrijgesproken. De uitspraak van de Hoge Raad. die alleen 'in het belang der wet' is gegeven, zal geen consequenties hebben voor de vrijgesproken los werkman De Hoge Raad vindt, dat de opvatting van de Rotterdamse rechtbank niet als juist kan worden aanvaard, omdat anders de in-, uit- en doorvoer en het de communist Bakker. Hij heeft voor de televisie de emoties los willen maken, zei hij. De heer Aantjes vond zelf het antwoord van minister Van Agt bijzonder goed. „Het paste helemaal in de sobere stijl waarin de Kamer vanmiddag verga derde. Het antwoord was zo goed dat de publieke tribune zelf niet reageer de Bakker heeft het losgemaakt Overigens vond de heer Aantjes de debatten van 's middags ae meest hoogstaande die hij in zijn tienjarige parlementaire carrière heeft meege maakt. Motie Past in een rechtsstaat we! een vrij lating die de gevoelens van duizenden uiterst pijnlijk kwetst? De regering heeft de smeekbeden van de slachtof fers om begrepen te worden niet be grepen. Dat is een huiveringwekkende constatering. Dat zei de socialist Voogd bij de replieken. De heer Voogd zei dat zijn motie zich keert tegen collectieve gratiëring. al dan nic-t. in een schema voor vrijlating verhuld Maar de motie sluit individue le gratiëring op hoogst persoonlijke omstandigheden niet uit. Op grond van gebleken constitutionele bezwaren wij zigde de heer Voogd zijn motie in die zin dat de kamer de regering m ernsti ge overweging gaf haar voornemen tot vrijlating niet tot uitvoer te brengen. De heer Voogd vond het antwoord van de minister niet in overeenstem ming met de ernst van de zaak De bezitten of gebruiken van hasj, die niet uit gedroogde toppen van de bewering van de bewindsman dat hier ADVERTENTIEi Uiteraard! Haar welzijn bepaalt mede dat van u. Haar gezondheid is een fundament voor het hele gezin. Met haar werkkracht draagt ze een belangrijk stuk bij tot het gezinsinkomen. Het is allemaal zo vanzelfsprekend, dat een gezin, dat plotseling alleen verder moet, het héél moeilijk kan krijgen. Daarom heeft Concordia haar VERZORGINGSPOLIS. Die voorziet in een uitkering als de vrouw het gezin ontvalt, waardoor in financieel opzicht de eerste moeilijkheden worden overwonnen. Tegen een geringe premie kan al een aanzienlijk kapitaal worden verzekerd. De premiebetaling eindigt bovendien bij overlijden van de echtgenoot De verzekering zelf blijft dan toch verder normaal van kracht!! Ook deze polis van Concordia is volledig winstdelend! Coöperatieve Levensverzekering Maatschappij U.A. OUDENOORD - UTRECHT Tel. 030-33 34 33 verbodsbepalingen (Van onze correspondent) BONN Voor de vijfde keer heeft de regeringscoalitie in Bonn. ais ge volg van de strijd over de verdragen met Moskou en Warschau, een parle mentslid verloren. De socïaal-democra- tisehe afgevaardigde Herbert Hupka deelde dinsdagmiddag mee dat hij overstapt naar de Christen-Democrati sche Unie. Directe aanleiding was het feit dat het fractiebestuur van de SPD Hupka en diens Berlijnse collega's Bartsch en Seume had teruggetrokken uit de Bondsdagcommissie voor buitenlandse zaken Alle drie zijn tegen-standers van' de verdragen. Door hun toedoen zou de regering in de commissie een ne derlaag kunnen lijden, hebben in de Bondsdag géén stem recht. aangezien zij West-Berlijn verte genwoordigen dat geen volwaardige deelstaat van de Bondsrepubliek is. Op de stemverhouding in de Bonds dag zelf behoeft het overstappen van Hupka. aanvoerdei van de 'verdreven en' uit het thans Poolse Sileziè. geen invloed te hebben. Het was bekend dat hij tegen de verdragen zou stem men. Beide andere parlementsleden In de Bondsdag heeft de regerings coalitie nu 250 stemmen (plus 13 Westberlijnsei, de oppositie 246 (plus 9). Als de verdragen (na een negatief oordeel door de Bondsraad, de andere kamer van het parlement) met abso lute meerderheid zullen moeten wor den aangenomen, heeft de regering een speling van nog slechts één stem. Slot van pagina 1 ring, maar er moet een zo rechtvaar dig mogelijke beslissing vallen. Of er een pijnlijke situatie ontstaat of niet. kan alleen worden beoordeeld door (naast, artsen en psychiaters) de slachtoffers zelf. De grootste groep van getroffenen wil geen vrijlating. Er heerst voor wat betreft de gang van zaken van de laatste dagen een 'ver bijstering ten top'. De regering heeft fouten gemaakt en zich nu in een situatie gemanoeuvreerd dat ze in geen geval tot vrijlating mag over-1 gaan als de Kamer dat niet wil. Wolff (CPN): Minister Van Agt stelt zich boven de wet als hij de Drie van Breda vrijlaat. Kleine groep door douwers tracht vrijlating door te drij ven. met als chantagemiddel het clrei gement. dat iedere keer weer een1 verzoek tot gratie kan worden mge 1 diend en ter discussie kan komen Al- gering had eerst organisaties moeteni horen. Dat 'groteren' htm straf hebben ontlopen, is geen argument. We zijn; niet uit op wraak. Maar vraag is, otj ooit genoeg vergelding te stellen is| tegenover wat vergolden moet wor-j den. Menselijke maat schiet tekort bijj bepaling van de grenzen. Nieuwe. o.n-> uitwisbare leed dat berokkend wordt I haar voornemen laat vallen laat Van Agt dan zeggen dat hij volgende gra tieverzoeken zal afwijzen. Abma (SGP): De Tweede Kamer aan de slachtoffers en hun nabestaan den moet zwaarste wegen. Gaar. er vanuit dat de regering conform "net oordeel van de Kamer zal handelen Anders Kamer tegenover zichzelf ver plicht motie van wantrouwen tegen e minister in te dienen. Drs. H. Wiebenga (PSP): De rege ring moet het oordeel van de Kamer volgen. Zet zij toch door dan wordt debat een zinloze gebeurtenis, een on heeft moeten oordelen zonder de gra tieverzoeken. zonder goed materiaal.; Straf heeft geen zin meer. Vasthouden! betekent een verlaging van jezelf. Barmhartigheid voor de drie is tegen- het gevoel van duizenden. De regering.! die beslissen moet. wil kennelijk met zelf regeren. Laat God beslissen. We, zullen geen steun geven aan de mo tie. Jongeling (GPV». De fout is ge maakt bij de gratiëring in 1952. Dood de regering het standpunt van de] waarachtige vertoning. Vrijlating legt Kamer naast zich neerlegt dan is dat; een ondragelijke psychische belasting mfr» nooit «da h s l°egenomen motorisering ter sprake, opmerkend dal to hieraan hii ai! dat deze zich zo sterk zou voordoen. Hij wees erop, ontwerpen van nieuwbouwwijken nooit is gedacht. velen zwaar geval len en heeft slachtoffers gevergd. Die schuld wat afnemen door inzicht te; tonen dat gratie niet kan worden verleend. Anders wellicht dramatische; gevolgen. Regering verplicht oordeel Kamer te volgen. Gaat niet aan parle ment nu nog buitenspel te zetten. Mr. dr. C. Berkhouwer (VVD): Re-I op de slachtoffers. Het is onbarmhar tig uit naam van de barmhartigheid de noodkreten van de slachtoffers voorbij te gaan. Is in wezen hypo criet. In vrijlating ligt tegelijk een stuk gratiëring van het neo-nazisme. Wie garandeert dat de drie niet sym bool van het neo-nazisme wor den? Mr. Keuning (DS'70): In onze frac tie bestaat geen eensgezindheid. Een kleine minderheid is voor verwijde ring van de drie. De rest vraagt zich af: hoe ver reikt het besef van hun eigen daden? Waar zijn hun openlijke blijken van meeleven met hun slach toffers of de nabestaanden? De vrees bestaat dat een meerderheid van de slachtoffers vrijlating als de diepste belediging van eigen bestaan en van hun geliefde doden aanvoelt. De drie, hebben tijdens hun gevangenschap een hemel gehad vergeleken met de hel. van hun slachtoffers. Als de regering straf was de enige goede straf toen. Nu kunnen we het alleen nog maar] verkeerd doen. Gratieverlening is een zaak van de regering, niet van de Tweede Kamer Wij voelen er niet voor de regering in een mod? te vertellen wat ze moet doen. Laat z<? zelf beslissen. Later kan de Kamer de regering dan tot de orde roeyen als! dat nodig is. De Jong: We doen-de slachtoffers onrechte aan door namens hen de drie re vergeven. Gratiëring betekent slag in hun gezicht. De drie mogen nim mer de kans krijgen de slachtoffers, van hun wandader opnieuw te ver wonden. Te Pas (NMP» Tegen vrijlating. De! slachtoffers moesten zich weer verde digen tijdens de hoorzitting. Ze moes ten opnieuw vechten voor hun -ech ten. We besteden eigenlijk teveel aan-1 dacht aan deze drie. Koekoek (BP> Vrijlating maakt del dat de drie in Duitsland geen beloning sprake is van drie keer gratie op indi viduele gronden leek hem niet aan vaardbaar De gemeenschappelijke overweging die voor ieder van de drie zou gelden, komt volgens hem neer op collectieve gratie. Naar de mening van de heer Voogd kan de regering niet beoordelen wat voor de slachtof fers pijnlijker is: regelmatig terugke rende discussies over gratieverzoeken of ïnvrijheidsstelling nu Als er recht moet worden gedaan, dan ook ten op zichte van de slachtoffers. De heer Voogd toonde zich pijnlijk getroffen dal de regering een verbetering van de financiële positie van de slachtof fers in dit debat naar voren heeft ge schoven. Niet voldaan Ook de liberale woordvoerder, mr. Berkhouwer, was door het antwoord van de regering niet voldaan. Het we zen van de rechtsstaat houdt naar zijn mening ook in, dat de mening van an deren. die wel in voortzetting van de straf een doel zien. wordt gerespec teerd Mr. Berkhouwer begreep nier. hoe de regering van de kamer een uitspraak kan vragen om die uitspraak vervol gens buiten de constitutionele be voegdheden van het parlement te ver klaren. De regering had naar zijn me ning ruimte moeten laten om he be slissing. de kamer gehoord hebbend, opnieuw in overweging te nemer. „We willen de drie niet tegelijk tie straat op en ook niet in etappes", zei hij. Ook de KVP'er Bremen wilde collec tieve gratiëring. al dan niet in etappes, vermeiden. Hij was geneigd de minister op zijn woord van eer te geloven dat hier van individuele gratiëring geen sprake is De communist Wolff vond dat de ver klaringen van de regering nauwelijks ernstig te nemen zijn. .De minister heeft met enkele vegen alles van tafel geveegd". Hij verlangde opnieuw een reactie op de mening van de minister van justitie in het kabinet De Jong, mr. Polak, dat collectieve gratiëring in strijd is met de wet. Drs. Wiebenga (psp) vond het een hoogst ernstige zaak dat de minister niet op de argumenten van de kamer is ingegaan. Naar zijn mening kan de minister na zijn verdediging met voort gezette gevangenhouding genoegen ne men. Dr De Gaay Fortman bleef bij zijn standpunt dat een andere weg dan die de regering wil een lijdensweg wordt. De regering moet duidelijk ma ken aai vrijlating onvermijdelijk is ge worden. Mej. mr. Haas (chu' vond dat de re gering de kamer voldoende heef- ge hoord. .Dike beslissing die genomen kan worden is honorabel verklaarde zij. Het leek haar moeilijk in deze zaak 100 procent voor of 100 procent tegen te zijn. ..Ik hoop dat het volk de be slissing die genomen wondt begrijpt, hoe deze ook uitvalt", aldus mej. Haars. De neer Abma sgpvroeg de minister of hij dan werkelijk geen roep om recht heeft gehoord in de vele reacties op zijn voornemen. Hij wees de sug- gesrie ran de minister aat het protest en de gewenste sociale voorzieningen voor oorlogsslachtoffers met elkaar in verband staan, van de hand. Mej. mr. Goudsmit (d'66) sprak haar teleurstelling uit over het optreden van Zij bestreed de bewering Het tweede-kamerlid voor de PPR. B. de Gaay Fortman, tijdens zijn betoog mede namens de heer Aarden. rechtsgang te schande. Is klap in het gezicht van alle oorlogsslachtoffers' Kotalla heeft persoonlijk gevangenen) doodgeschopt. Het eenmaal uitgespro ken vonnis moet worden uitgevoerd. Regering moet. doen wat Kamer wil. Anders worden recht en gezag aange tast. Doet zij dat niet dan moet er vanuit de Kamer motie van wantrou wen worden ingediend. Tenslotte vermelden we nog het standpunt van de heer Dijkstra (D'66) Deel van fractie was eerst voor. omdat 'we allemaal in Neder land de psychologische gevangenen zijn van de drie' Uitstoting van de drie zou bevrijdend werken en op de langere duur de pijn voor de slachtof fers verminderen. Maar door de vele reacties van de slachtoffers van de laatste dagen is dit deel van fractie nu (hoewel in pnncipe voor collectie ve vrijlating» tegen het regeringsvoor nemen. Voelt persoonlijk vooralsnog, voor vrijlating. Beducht voor de: steeds weer terugkerende discussiesi over deze kwestie. I het oorlogsoptreden te wachten staat. Zij staafde haar betoog door uit Duitse arresten voor te lezen Het. ver wijt dat de kamer op de plaats van de kroon zou gaan zitten door zich in een motie uit te spreken, over vrij lating. weerlegde zij aan de hand van een brief die premier Biesheuvel zelf aan een oorlogsslachtoffer heeft ge schreven. In die brief zegt de premier dat de beslissing door het volk ge zamenlijk moest worden genomen, ge presenteerd door kamer en regering De lancering van de Pionier-10 voor een recordvlucht naar Jupiter is maandag opnieuw voor minstens een etmaal uitgesteld. De weersomstandig heden waren te slecht Zondag moest de vluchtleiding ook al tot uitstel overgaan wegens slechte weersomstandigheden en het uitvallen van de stroom, vermoedelijk door blikseminsiag. Het elektronisch sys teem van het ruimtevaartuig moest opmeuw worden gecontroleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 3