Een miljoen schade bij brand in Nieuw-Namen Storten chemisch vuil bij 's Hee ren hoek is niet vastgesteld Vader uit Aardenburg ontvoerde eigen kind Internaat voor kraamverzorgsters in Bergen op Zoom wordt geopend NIEUWE FABRIEK KOMT IN HULST Rapport over de koopgewoonten van Belgen wordt aangeboden DICHTE MIST: ONGELUKKEN EN OPONTHOUD BIJ DE VEREN Ir. Posthumes: pleidooi Europees zeehavenbeleid Examen WEL LICHTE VERONTREINIGING „eeuwse ALMANAK tuniekpakken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT W0ENS^i^n,w HMH| BREIGOEDERENFABRIEK IN DE AS GELEGD GOES Het bestuur van de interpro vinciale stichting voor opleiding van kraamverzorgsters opent op donder dag 16 maart het internaat voor de opleiding van kraamverzorgsters 'De Besselaarshof' aan de Meteorenlaan te Bergen op Zoom. Het internaat is ontstaan door samenwerking van de provinciale groenekruisverenigingen in Noord-Brabant, Utrecht, Zeeland en Zuid-Holland. De opening van "De Bes selaarshof' vindt plaats om half drie 's middags. Toen de brand uitbrak was er nie mand in het fabrieksgebouw aanwe zig. Om de zeer moderne breimachi nes (waarvan er één zelfs honderddui zend gulden kostte) te bedienen zijn trouwens maar twee mensen nodig. NIEUWNAMEN Een felle uitslaande brand heeft dinsdag middag de breigoederenfabriek Deltour in Nlenw-Namen volledig in de as gelegd. De schade aan het fabrieksgebouw en de acht breimachines beloopt naar schatting een miljoen gulden. De eige naars zijn tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, vandaag, woens dag, stelt de arbeidsinspectie in Breda een nader onderzoek in. De brandweerkorpsen van Hulst en Nleuw-Namen, die vrij snel na het alarm om twaalf uur bij het branden de gebouw arriveerden, konden niets meer uitrichten. Men moest zich be perken tot het nat honden van de aangrenzende panden, die rond half één. toen de hrand op zijn felst woedde, gevaar liepen. Met zes hoge druk- en vier lage drukspuiten had men dat gevaar tegen ongeveer één nur bezworen. Rook De felle brand in de breigoederenfa briek ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, die werd veroor zaakt door de in de breigarens ver- ALKMAAR Vrijdag zullen de leer lingen van de tweede klassen van de gemeentelijke middelbare detailhan delsschool te Alkmaar in Den Haag het resultaat van hun onderzoekingen naar de koopgewoonten van Belgische consumenten in Zeeuwsch-Vlaanderen aanbieden aan de directeur-generaal van het departement van economische zaken. Het rapport is "De betekenis van de buitenlandse aankopen in Zccuwsch-Vlaanderen' genoemd en is samengesteld aan de hand van gege vens die de scholieren in Zeeuwsch- Vlaanderen verzamelden in een in ok tober 1971 gehouden werkweek. De opdracht tot het onderzoek werd verstrekt door het ministerie van eco nomische zaken. De uitvoering ervan geschiedde in samenwerking met de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf in Zeeland, de heer A. Korstanje. VLÏSSINGEN Zeeland was in de nacht van maandag op dinsdag in dich-> te mist gehuld. Het zicht beperkte zich vrijwel overal tot hooguit 60 meter, in vele gevallen was het zicht niet meer! dan 40 meter. De mist, die maandag avond omstreeks 11 uur lcwam opzet ten, Is dinsdagmiddag geleidelijk ver dwenen. Tengevolge van deze mist zijn' dinsdagmorgen bij Rilland-Bath en ADVERTENTIE werkte polysterstoffen. Vanwege de mist was de vuurzee en de zwarte rook niet van ver te zien. maar toch had een groot aantal nieuwsgierigen zich in het smalle Kerkpad verzameld om te zien hoe de brandweer probeer de te redden wat er te redden viel. Dat bleek achteraf helemaal niets te zijn: er is geen kans dat de dure breimachines op de een of andere manier hersteld kunnen worden. De twee brandwerkorpsen zijn nog tot vijf uur bezig geweest met de nablus sing: teen had men de zaak onder controle. Overigens heeft de fabriek twee eigenaars: het gebouw is van de heer A. Bleyenberg uit Nieuw-Namen, de machines en al het andere materi aal zijn van de heer A. Deltour uit Hulst. De heer Deltour heeft een i man personeel in dienst. Al enkele maanden geleden heeft de eigenaar van de breigoederenfabriek optie aangevraagd op een gedeelte van het industrieterrein ten zuidwes ten van Hulst. „Het pand in Nieuw Namen begon te klein te worden", verduidelijkte de heer Deltour. „Nu gaan we uiteraard proberen de pro- duktie in Hulst op een grotere schaal zo vlug mogelijk te hervatten". DEN HAAG (ANP) De voorzitter van de commissie zeeliavenoverleg Ir. S. A. Posthumus, heeft dinsdag in Den Haag verklaard dat de scherpere con currentie tussen Westeuropese zeeha vens de landen dwingt tot een gemeen schappelijk zeehavenbeleid. Ir. Posthu mus sprak op een bijeenkomst van het Nederlands Vervoerswetei.schappelijk Instituut. De voorzitter van het zeehavenoverleg zei dat er een overlegstructuur moet komen voor het mededingingsbeleid. Als Nederland zijn positie als scheep- vaartland wil handhaven zal de over heid moeten helpen bij de hoognodige investeringen. Deze zijn door het be- drijfsleven niet meer op te brengen, j zei ir. Posthumus. - Ook al profiteert Nederland van zijn natuurlijke ligging, toch blijft het de vraag hoelang zeevarend Nederland het in de concurrentiestrijd vol zal kunnen houden. „Als het nationaal zee havenoverleg niet parallel gaat lopen met een Europees beleid, hoe zullen de; Nederlandse havens de scherpe concur rentie kunnen overleven Er is. zo meende ir. Posthumus, geen reden tot paniek. Maar wel moeten de havenautoriteiten en de centrale over heid rekening houden met de ontwik kelingen op het gebied van de scheep vaart. De concurrentie van de Engelse zeehavens als gevolg van de Britse toe treding tot de EEG. is niet weg te den ken. Een ander gevaar is de uitbrei ding van het pijpleidingennet naar de Middellandse-Zeehavens. waardoor een stuk zeevervoer wegvalt. De zeehavens moeten ook rekening houden met de nieuwe politieke struc tuur in de scheepvaart ten behoeve van de ontwikkelingslanden, die hun eigen grondstoffen willen verwerken. Er zal hierdoor een verschuiving ontstaan in het vervoerspatroon. Ook de structurele wijzigingen in de havens, waar meer gedacht is aan de industrie, moeten, zo meent ir. Posthu mus. in de gaten worden gehouden. De technologische veranderingen ver eisen steeds grotere investeringen, die langzamerhand voor de bedrijven niet meer rendabel zi.in. De overheid zal steun kunnen verlenen om de positie van de Nederlandse zeehavens te ver sterken. ONDERZOEKEN POLITIE EN WMZ WIJST UIT: Aan de Nederlandse Economische Ho geschool te Rotterdam slaagden voor het kandidaatsexamen in de economi sche wetenschappen de heren de he ren I. J. Boeckhout te Schoondijke A. van Sluis te Vlissingen. HEINKENSZAND Onderzoeken van de gemeente Borsele, rijkspolitie en de Watermaatschappij Zeeland (WMZ), hebben aangetoond dat er op de vuilstortplaats van de gebroeders De Jonge aan de Beeldhoeveweg in kern 's-Heerenhoek geen regel matige stortingen van chemisch afval plaats vinden. Zoals ge meld, heeft het raadslid A. de Jager (vvd) hierover begin januari vragen gesteld. Volgens het raadslid zouden er regelmatig 's nachts vaten met restanten van chemische stoffen gestort wor den op de particuliere stortplaats. B. en w. van Borsele stellen de gemeenteraad voor om de vragen van de heer De Jonge, gelet op de uitslag van het onderzoek, voor kennisgeving aan te ne men. Uit een rapport van het laboratorium van de WMZ blijkt dat er op de stortplaats (ruim 1 hectare groot) ZOONTJE (16 MND) WERD VOORLOPIG AAN MOEDER TOEGEWEZEN 5, LANGE KERKSTRAAT 44 i échte stoffenspeciaalzaak. Schildpad Wellicht herinnert u zich nog, dat we het in dit hoekje ooit eens heb ben gehad over een Middelburgs jongetje dat ter gelegenheid van zijn verjaardag werd verblijd met een schildpad Het was voor het knaapje wel een knappe teggen- valler dat de schildpad, om met Klukluk te spreken, 'niet erg van de vlotterige' bleek te zijn. Overigens had het ventje weinig moeite met het vaststellen van de oorzaak van die langzaamaanactie van de schildpad. ..Ik geloof dat de batterijtjes ver leeg zijn", zo luidde de diagnose. We halen dit maar weer eens op. omdat een vriendje van hem. ook in het bezit van een schildpad, onlangs een heel verhaal afstak tegen het beest. Zijn oudere zusje vond dat maar een gekke zaak. „Je kan beter op houden". zei ze. „Die schildpad kan je toch niet verstaan". Waarom niet", reageerde het ventje. Het is toch geen Engels- Waarde enkele verkeersongelukken ont staan waarbij een automobilist, J. F. M. V. uit Middelburg dusdanig gewond raakte dat hij naar het Gasthuis te Middelburg moest worden gebracht. De veerdiensten in Zeeland werden door de mist nog al gehinderd. De veerdienst Kruiningen-Perkpolder is dinsdag de hele morgen uit de vaart ge weest. De eerste dienst kon pas om half een worden uitgevoerd. Het veer Zijpe- Anna Jacobapolder was veel langer ge stremd. De eerste dienst kon daar pas dinsdagavond om half zeven worden uitgevoerd. De veerdienst Vlissingen- Breskens werd normaal uitgevoerd. On danks dat de veerdiensten Kruiningen en Zijpe gestremd waren, ontstonden! geen lange files wachtende auto's. Op de hoek Kerkweg-Parkzicht te; Waarde vloog gistermorgen omstreeks i 8 uur de automobilist J. F. M. V. uit Middelburg, waarschijnlijk ten gevolge van een te hoge snelheid en vanwege de mist uit de bocht en kwam tegen de gevel van een huis tot stilstand. De be stuurder moest naar het Middelburgse Gasthuis worden gebracht. De auto; werd vrij zwaar beschadigd. Op de oude rijksweg 58 te Rilland-Bath gingen gistermorgen omstreeks kwart over elf kort na elkaar twee automobi listen (J. L. M. uit Krabbendijke en A. T. V uit Goes) uit de bocht en kwamen tegen een schrikhek tot stilstand. De schade was in beide gevallen gering. SINDS VRIJDAG SPOORLOOS AARDENBURG „Mijn man kwam Petertje zoals gewoon lijk vrijdagmiddag ophalen, om er een paar uur mee weg te gaan. Toen hij mijn kindje 's avonds tegen een uur of ne gen nog niet had terug ge bracht, werd ik ongerust. Hij bleef anders nooit zo lang weg. Ik heb de politie opgebeld, maar de baby is er nog steeds niet". Sinds het zestien maanden oude kind vorige week vrijdag door zijn vader (28) werd ontvoerd, heeft mevrouw L. var: der H. uit Aardenburg taal noch teken van hem vernomen. Het echtpaar, dat al geruime tijd in! onmin leeft, is vanaf 4 januari in een echtscheidingsprocedure ver- wikkeld. In afwachting van een de finitieve toewijzing, heeft de rech ter de baby aan de zorgen van de 23-jarige moeder toevertrouwd. Na de verdwijning van het kind is de politie aan een speuractie begon nen. Een woordvoerder van de rijkspolitie in AaTdenburg wilde dinsdagmorgen nog niets over deze zaak vertellen. „Ik ben bang. dat daardoor het onderzoek bemoeilijkt toe zijn gegaan, ik wou dat ik het wist". Telefoontjes naar kennissen hebben haar niet, veel wijzer gemaakt. Me vrouw Van der H. is overigens be slist niet bang dat het kindje niet goed verzorgd zal worden. „Mijn man is stapelgek op de baby. Maar dat ben ik ook'" Noodwoning tijd weer in zijn bedje kan leggen. „De politie heeft mij goede hoop ge geven". Juridisch Al vanaf november van het vorig jaar leeft het echtpaar Van der II. ge scheiden. Na zeven weken bij een vriendin te hebben gelogeerd, koi.' mevrouw Van der II. ongeveer twee maanden geleden een noodwoning betrekken, die de gemeente Aarden burg voor haar had opgeknapt. Mevrouw Van der H. vertelt, „dat haar man al eerder gedreigd had het kind te ontvoeren. Ik heb toen de politie gewaarschuwd en ze heb ben een oogje in het zeil gehouden". Hoewel haar echtgenoot en de klei ne Peter spoorloos zijn, rekent me vrouw Van der H. er op, dat zij haar kind binnen niet al te lange Mr. J. A. Zwartendijk van de raad voor kinderbescherming in Middelburg, acht het eveneens niet uitgesloten dat deze „trieste zaak' binnenkort op een voor de moeder happy end uitloopt. „Ik denk wel, dat de vader het kind zal terugbrengen". Toch kleven er juridisch gezien nog wel wat moeilijkheden aan deze af faire. Mr. Zwartendijk: „Zolang de voorlopige toewijzing van het kind aan de moeder nog niet is omgezet in een definitieve toekenning, is het erg moeilijk om strafwettelijk op te treden. Het is misschien wel een lek in de wet. maar formeel ge zien is er dan pas sprake van een onttrekking aan het ouderlijk ge zag. wanneer het kind definitief door de rechter aan één van de ou-i ders is toegewezen". wordt". Antwerpen Proef variabele werktijden in Axel gaat door AXEL Het personeel van de ge meente Axel kan ook in de komende maanden gebruik maken van de rege ling 'variabele werktijden'. De proef, die dinsdag eigenlijk afliep is iedereen goed bevallen, maar voor de regeling definitief in te stellen wacht men even af hoe zij werkt in de zomer maanden. In september zal dan defini tief beslist worden. De weekenddienst voor de brandweer,! die in vorige jaren steeds werd inge-i steld van april tot oktober, zal afge schaft worden. Het kost de gemeente teveel geld en men hoopt dat er bij, branden toch voldoende brandweerlie- den beschikbaar -zullen zijn om het, vuur te bestrijden. "-vrouw Vau der H. lieeft geen flauw idee vaar haar enig kind op het ogenblik kan zijl.*, „maar het is be- slist niet uitgesloten dat Petertje In België zit. Het is in ieder geval ze ker. dat ze zaterdag in Antwerpen geweest zijn". De in het Belgische Knokke geboren mevrouw Van der H. heeft haar zoontje afgelopen vrijdagmiddag om even voor twee uur voor het laatst gezien. .Ze zijn met de auto weggereden. Uit alles blijkt dat mijn man het ontvoeringsplan van tevo ren heeft uitgedacht. Hij is vrijdag middag in Maldegem gesignaleerd bij de Bank van Brussel om er geld op te nemen. Petertje zat toen in de auto". Volgens mevrouw Van der H.. die („ik ben werkelijk óp van de zenuwen") onder doktersbehandeling is. staat, het '.-ast dat haar man en de baby de dag na de ontvoering in Antwer pen zijn geweest. „Via de politie! in Mortsel kwamen we aan de weet, dat ze bij een zuster van mijn man thuis waren. We zijn er zondag naar toe gereden om Petertje op tej halen. Maar mijn zwager vertelde' mij dat ze zaterdagavond al weer vertrokken waren. En waar ze naari acht watermonsters zijn genomen. Bij vier monsterpunten trof de VMZ water aan waarvan de kwaliteit 'op merkelijk goed' genoemd wordt. Van een monsterput was het water veront reinigd door benzine (in geringe ma te) en bij twee monsterpunten was het water verontreinigd door orga- nisch-chemisehe stoffen, "welke oua geur doen denken aan onverzadigde koolwaterstoffen", aldus het laborato rium van de WMZ. „Om welke stoffen het gaat is niet zonder meer vast te stellen; dit zou een tijdrovend en zeer kostbaar onderzoek vergen". Slotconclusie van drs. W. Bassie, hoofd laboratorium: „Binnen het be perkte kader van het onderzoek kan gesteld worden dat de stortplaats niet in beduidende mate is verontreinigd met agressief chemisch afval". In eén tweede brief geeft de WMZ, op ver zoek van b. en w. van Borsele, een verduidelijking van de conclusie. Drs. Bassie wijst erop dat slechts drie van de monsterpunten verontreiniging werd aangetroffen en dan nog in zeer geringe mate, „Als er op de stort plaats regelmatig agressief chemisch afval gestort zou zijn, dan zou bij alle monsterpunten verontreiniging van hei water geconstateerd zijn. Ook zou de hoeveelheid verontreiniging in het water vele malen groter zijn, dan de hoeveelheid die nu gemeten werd", meende de WMZ. Volgens het laboratorium is de her komst van de stoffen waarvan sporen gevonden zijn, moeilijk vast te stel len: organisch-chemische stoffen vin den in het dagelijks leven zeer vele toepassingen (onder andere in gara ges, schoonmaakbedrijven en in de landbouw). Tweede slotconclusie van drs. Bassie; „De door ons in het water gevonden stoffen, geven, vooral gezien de geringe hoeveelheid waarin ze voorkomen, geen aanleiding om de stortplaats als gevaarlijker te kwalifi ceren dan andere stortplaatsen". Ook de rijkspolitie heeft zich uitvoe rig met de vragen van raadslid De Jager beziggehouden. Uil het lijvige proces-verbaal blijkt, dat men alle betrokkenen gehoord heeft De gedeel telijke) verklaring van firmant H de Jonge: „Nimmer hebben wij daar che mische afvalstoffen, van welk bedrijf ook gestort. Het is best mogelijk dat men er enige vaten heeft aangetrof fen. Dit moeten dan lege olie- of benzinevaten zijn geweest, die waarde loos waren en waarvoor men geen statiegeld meer kreeg. Of de mogelijk heid bestaat dat in die vaten nog een zeer kleine hoeveelheid petroleum, ben zine, smeer- of dieselolie gezeten kan hebben, durf ik niet te ontkennen, noch te beamen. In ieder geval zaten er geen chemische afvalprodukten in", aldus firmant De Jonge En over de nachtelijke storingen: „Het is mis schien mogelijk dat bij wijze van grote uitzondering het een keer is voorgekomen dat een van de chauf feurs 's avonds laat een met afval beladen wagen naar de stortplaats heeft gereden, omdat die vrachtauto de andere morgen gebruikt moest worden. Dat is echter een individueel geval". Het bedrijf beschikte niet over een hinderwetvergunning, zo blijkt uit de verklaring van de heer De Jonge. Men wist niet dat zo'n vergunning voor de stortplaats nodig was. De aanvrage is inmiddels ingediend. van de brandwonden kan ik arcs meer concluderen dat de steesvlc ontstaan is hetzij tengevolge minimale hoeveelheid chemische substantie, ge van een geringe e brandbaarheid van de wezige substantie" De politie heeft ook een verklirim van dr. R D. Schoming, directeur na Hoechst-Vlissingen opgenomen. „Op de stortplaats worden geen chemixis afvalstoffen gestort van ons bedrijf Wel worden door de firma Wlelenu- ker te Koudekerkc in speciale daar voor bestemde afvalcontainers mei- matig uit onze bedrijven afkomsiire afvalstoffen naar een stortplaats ie Vlissingen vervoerd, heigeen gebenrt na overleg met en toestemming ra bevoegde instanties", aldus dt Hoechst-directeur. B. en w. van Borsele merken op da! uit de rapporten blijkt dat geen be wijsmateriaal is aangetroffen in de geest zoals de klacht van de beer De Jager behelst; „Wij willen erop «J|«i dat de zorgvuldigheid welke bet open baar bestuur past, met zich bieap dat geen ongegronde 'osctaiftjr^ dienen te worden uitgesproken, waar door derden ten onrechte in opspraak kunnen worden gebracht". Het college brengt verder onder de aandacht dat het onderzoeken en rapporten op de vraag van het raadslid de gemeente ongeveer 3400 heeft gekost. Daarbij zitten dan ƒ580,50 (exclusief btw) laboratoriumkosten. 'ADVERTENTIE) 25 gulden vanaf 100,- tot en met 11 maart VRIJWEL DROOG Veel bewolking maar geen rf*™ betekenis Zwakke tot matige »mdc zuidelijke richtingen. Maxima graden. Vooruitzichten voor donaeróag plaatselijk een bui. den en ongeveer normale I* ren Weersvooruitzichten cijfers deld over W aantal uren zon, 0 tot 4. 0 tot 4 graden temp.: omstreeks normaal, Sn droge periode va»J uur: 90 procenc MM °P droog etmaal: i0 procent. Voor vrijdag: aantal uren 6; min. temp.. omf'^ormaa! max. temp.: van ongeveer n 4 graden boven nor™ 'tens \o ui- droge periode '~an ™^zeheel drew 90 procent; kans op een g etmaal: 70 P10®®"' Normalen voor 2 tot 6 maar min- Onbezoldigd toezichthouder J Rijk (die dicht bij de stortplaats woont) verklaart in het proces-verbaal 's nachts nooit iets bijzonders gemerkt te hebben En dokter Zwartelë, die de door een steekvlam gewonde Loek Menheere behandelde: „Uit de aard Den Helder Eelde De Bilt Vlissingen Vlv Zd.-Limb Gem. over Ned. tenip^ :aa!j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2