Kamer: geen vrijlating „BESLISSING OVER DRIE VAN BREDA NOG NIET GEVALLEN" Kabinet moet zich aan kameruitspraak houden Afdeling 'nazorg-werken' rijkswaterstaat komt in Oosterschelde Scharendijke Telefoon bij tweede kamer roodgloeiend PREMIER STELT MET NADRUK: Twee werelden Vandaag in de knant... PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOES E, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 maart 1972 Fluor en de zwanen Pagina 7 rdactie: C A tit Kok. 0 Abonn»mtnlsp:ni f 23.25 per kwartaal, irar.co par poit 24.25 p.- kwartaal. Pr,ji ut rr.aapd 7.45. Lont nummert lil ce-t «ncl.iaf 4 - 6- 2751) Middelburg, Maikt 51. tel. 7651 (u 'i rrd 2G78/3162. adv. 62181. Goes. Grota Markt 2. lel. 6140 (b.sg red. 6396. adv. 8969) Oeiü-j-g. rel 2762. Teir,turen. Nitu, il eal 22 tel. 44 ui ap De tweede kamer heeft afgelopen nacht om vijf minuten over drie met 85 stemmen den BAAo en 61 stemmen tegen, de motie-Voogd aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd geen oerin" te ffeven aan haar voornemen de drie van Breda vrij te laten. Het kabinet zal vrijdag be- lissen over het lot van de oorlogsmisdadigers in Breda. D', Achter de regeringstafel van linies naar rechts: premier Biesheuvel, minister Van Agt en staatssecre taris Grosheide Slechts degene die zich kon legi- miteren Icon dinsdagmorgen de verscherpte politiebewaking op het Haagse Binnenhof passeren (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De beslissing over het lot van de drie van Breda is in het kabinet nog niet gevallen. Dit verklaarde minister-presi dent Biesheuvel met grote nadruk toen hij afgelopen nacht om streeks kwart voor twee in de kamer aan het woord kwam. Te gen zijn aanvankelijke bedoeling in, maar daartoe door de kamer uitgenodigd, zette hij uiteen hoe het kabinet het kamerdebat ziet: 'als een confrontatie van standpunten'. Daarbij zal het kabinet bij het nemen van een beslissing het standpunt van de kamer zwaar laten wegen, „wat ook het standpunt van de kamer zal zijn". Tot op dat moment had zich in het debat steeds duidelijker afgete kend, dat een aanmerkelijke meerderheid steun wenste te ver lenen aan een herziene motie-Voogd, waarin het kabinet in ern stige overweging wordt gegeven terug te komen op het voor nemen de drie van Breda op vrije voeten te stellen. Premier Biesheuvel zei de motie-, plaats op de zetel van de Kroon. Voogd te zien in het kader-van de! Daarmee treedt zij buiten de grenzen FRACTIES EENSGEZIND VAN MENING: DEN HAAG - Een duidelijke kamermeerderheid sprak zich dinsdag uit tegen de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers te Breda. De lijn van voor- en tegenstanders liep dwars door alle j fracties heen. Het enige waar men het unaniem over eens bleek te zijn was de opvatting van de re gering nu zij eenmaal het parlement heeft ingeschakeld zich ook aan een uitspraak van de kamer dient te houden. wederzijdse motivering der standpun ten. De kamer mocht van de regering ook niet. verwachten, dat zij iets met de motie zal doen. „Als je de zaken achteraf bekijkt zou je kunnen zeggen, zoals de heer De Gaay Fortman doet. dat we beter een: zelfstandige beslissing hadden kunnen j Maar, zo stelde mr. Biesheu-' van haar constitutionele taak. Op de uitroep van communist Mar rus Bakker en mej- Goudsmit van D'66. waarom de Kamer er dan zaï. zei de minister dat hij slechts een antwoord verlangde op ae materiële vraag of de drie moeten worden vrij gelaten of gevangengehouden. De mi- ----- nister erkende dat het leed onder de vel, we hebben indertijd besioten, dat, slachtoffers met geen pen te beschrij- we de kamer bij een beslissing zou-; Ven is. „Ik heb dat ook niet gekund", den betrekken. En ik heb er geen spijtzei hij. Mr. Van Agt zei dat hij 'in i geweten had gezocht naar het minst Df teenstanders verenigden zich in m motie-Voogd (PvdA), waarin de regering wordt gevraagd geen gevolg te geven aan haar voornemen de drie trij te laten. De motie was mede getekend door VVD, CPN, D'GG, DS'70 en PSP, In het debat werden door de voor standers van vrijlating de volgende motieven naar voren gebracht: Bremen (KVP)- Deze zaak niet emotioneel benaderen. In onze rechts staat wordt niet geoordeeld door of att de positie van het slachtoffer. Hoorzitting van vorige week heeft (bepe en onuitwisbare indruk gemaakt op KVP-fractie. Maar afkeer en leed mogen niet doen vergeten, dat we leven onder de vigeur van een rechts staat, waarbinnen de drie ons meer en meer conflictstof zullen opleveren. Eens met Abel Herzberg en prof. Hulsman: we moeten wat betreft wreedheid niet in concurrentie treden met de nationaal-socialisten van toen en de doelmatigheid van de straf is ns 27 jaar verdwenen. Offers van s-ichtoifers en verzetsmensen zijn vergeefs geweest als wij falen in het op-.nnaal toepassen van de regels, waarop onze rechtsstaat is gefundeerd jaarvoor het grote leed juist is geleden. De drie moeten onherroepe- uja verwijderd worden uit onze ge- meenschap in de oprechte hoop dat bevrijding zal blijken te zijn van een steeds terugkerende smartelij ke herinnering. mr- Haars (CHU): Regering tuaagt verantwoordelijkheid voor gra tieverlening, niet de Staten-Generaal. Atmesaanvrage aan parlement dan Wi onjuist. De drie is recht gedaan, Jr*™, stna" dient geen ander doel mn 1- ver»elding, Er komt een 'ÏÏÏÏSr ,W1J het oordeel aan God Sta ?ver!a,en- ons ervan be- MïvLnJvij hiermee anderen leed aanaoen. Kunnen echter niet anders rSLwiJ .„len tezamen in een rechtsstaat willen leven. Het is in het Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 10. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. en televisie op pagina financieel nieuws op pagina belang van het geestelijk klimaat bin nen onze gemeenschap dat de drie daaruit verwijderd worden. Laat ze snel gaan. 'Moreel gefaald' De Gaay Fortman (PPR): We heb ben moreel gefaald. Moeten erkennen dat overgrote deel van ons volk schuld heeft tegenover de slachtoffers. Voel mij medeverantwoordelijk voor de situatie waarin we nu terecht zijn gekomen. We komen er niet uit door ons tegen collectieve gratieverlening te verzetten, ook al kan vergeving alleen maar door de slachtoffers ge schieden. De vraag is of verder leed onder de slachtoffers door voortgezet te gevangenhouding voorkomen kan worden. Zoals wij kwestie nu zien is er geen weg meer terug. Roethof (PvdA): We zijn in een uitzonderlijke grenssituatie geraakt en in een toestand van uiterste gewetens nood. Naast ons streven naar juridi sche verbeteringen in onze staat (geen onmenselijke straffen meer) zeggen we: toekomstige discussies, die er ze ker zullen komen als de drie niet worden vrijgelaten, zullen ook mate loos leed doen. We vinden: verdere voortzetting van deze straffen niet zinvol en in vredesnaam, deze discus sies nooit meer'. Mr. Van Dam (ARP): Meerderheid voor vrijlating en minderheid tegen. Voorstanders willen de drie verwijde ren uit ons land, maar in het gratiebe- sluit op laten nemen dat aan de drie persoonlijke voorwaarden worden op gelegd zoals niet in de publiciteit treden en niet actief worden in orga nisaties die het oorlogsverleden ver-! heerlijken. In onze rechtsorde iigt besloten, dat gevolg moet worden ge geven aan de gunstige adviezen van de bevoegde adviserende instanties. Tegenstanders in de ARP lacen ver zwaring van het leed voor de slachtof fers door vrijlating het zwaarst we gen. 'Boven de wet' Voogd (PvdA): Beoordeling wel of niet vrijlaten moet vooral worden ingegeven door de slachtoffers. Een vermoeid: laat ze maar vrij, want we moeten ei-van af zoals Biesheuvel zei is gevaarlijk, want het gaat niet om vermoeidheden parlement en rege- (Zie slot pag. 3 kol. 3 van dit te hebben gedaan. Minister Van Agt reageerde vervolgens op de scherpe kritiek, die zijn ant woord m eerste instantie bij de ka merleden had gewekt. Zijn eerste op treden eindigde in een incident toen hem van verschillende kanten werd verweten niet te hebben geantwoord op hetgeen in de debatten naar voren was gebracht- De minister verdedigde zich met de verklaring, dat hij was gekomen om het standpunt te horen van de kamer en dat hij gemeend had niet te moeten improviseren bij de beantwoording van de uiteenzettingen. De korte toespraak van de minister, die in antwoord op een interruptie van de heer Wiebenga (psp> verklaar de dat de raadsvrouwe van de drie ver bonden is aan de Westduitse ambassa de in Den Haag werd tenslotte ver-j stoord door een incident toen iemand i op de publieke tribune zijn emoties; niet langer kon bedwingen en ondanks j het gehamer van mr. Van Thiel de mi-1 nister langdurig toeschreeuwde. Enorm tumult ontstond in de Ka mer over de wijze waarop minister Van Agt (justitie) het voornemen van de regering, om de Drie van Breda vrij te laten, verdedigde. Met name het linkerdeel van de Kamer verweet I de minister nauwelijks op de argu- menten van de tegenstanders van die vrijlating te zijn ingegaan. De minis-1 ter toonde zich weliswaar zeer onder i de indruk van de stroom van emoties en reacties, die bij de slachtoffers j zijn losgemaakt, maar hij vond dat j verdere bestraffing zinloos is en dat i de rechtsgang zich verzet tegen verde re gevangenhouding. Minister Van Agt herhaalde dat het, kabinet het oordeel van de Kamer bij het nemen van een beslissing 'zwaar zal laten wegen'. Hij maakte bezwaar tegen de motie-Voogd (PvdA) waarin de regering wordt gevraagd haar voornemen de drie collectief te laten gaan, niet ten uitvoer te brengen.1 Door aanvaarding van de motie i neemt de Kamer, volgens de minister; kwade' en dat hij slechts kon trachten 'recht te doen'. De minister ontkende dat hij geen i weet zal hebben van het vele verdriet onder de slachtoffers en daaraan zal I willen voorbijgaan. Hij vond echter dat gratiëring grondwettelijk is toege- j wezen aan staatsorganen en niet aan de gevoelens van het volk. Als zij Zie slot pag. 3 kol. 6) BENZINE 0,4 CENT DUURDER ROTTERDAM (ANP) De maximale verkoopprijzen van normale en super benzine aan de pomp zullen met in gang van vandaag met 0,4 cent per liter worden verhoogd. De prijsverho-, ging is het gevolg van de gestegen detailhandelskosten. DERTIG TELEFOONTJES PER MINUUT DEN HAAG Vele honder den Nederlanders en enkele tientallen Duitsers, die de tv- uitzending van het tweede- kamerdebat over de Drie van Breda volgden, hebben tij dens de schorsing van de ver gadering na het antwoord van minister Van Agt de tweede kamer opgebeld om bijval te betuigen of afkeer kenbaar te maken. Vanaf kwart voor tien moest telefonist P. Otten zo'n 30 tele foontjes per minuut verwerken Veel mensen riepen alleen maar verwensingen, anderen betuigden bijval. Tal van mensen vroegen naar politici. Ze werden zoveel mogelijk naar de kamerleden doorverbonden. De meest ge vraagde kamerleden waren Den Uyl. Voogd. mej. Goudsmit. Koe- -:oek en Bakker Veel mensen wensten ook mi nister Van Agt te spreken. Zij kregen meestal een van de vele secretaresses aan de lijn die zich steeds bereid verklaarden bood schappen aan te nemen. Of veel van die boodschappen ooit bij minister Van Agt zullen komen is wegens de weinig opwekkende in- noud zeer de vraag. Er werden veel dreigementen ïeuit. Ook vanuit Duitsland werd verschillende keren om minister Van Agt gevraagd. 'COMPARTIMENTERING ZEEUWSE MEER' - BESCHERMING DUINKOPPEN OOK PLANNEN LUCHTHAVENS IN DE ZEE (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Er is bij rijks waterstaat een aparte afdeling geformeerd voor de technische voorbereiding en later ook de uitvoering van de 'nazorgwerk zaamheden' in verband met de asfluiting van de Oosterschelde. Het ongeveer 15 man sterke bu reau is gevestigd in de directie gebouwen op de 'Koepel-duinen' bij Scharendijke op Schouwen- Duiveland, waar de staf van wa terstaat voor de afsluiting van het Brouwershavense Gat jaren lang heeft verbleven. De leiding van het bureau daar is in han den gegeven van de man die ook projectleider bij de aanleg van de Brouwersdam was, ir M. J. Loschacoff. Het is tie bedoeling dat de nieuwe waters taatsafdeling in Scharendijke zich met name zal bezig houden met de problematiek van: de eventuele verdeling van de afgesloten Oosterschelde in com partimenten vakken de versterking van de koppen van de eilanden (Goeree. Schou- Los hiervan is het bedoeling dat de afdeling ook alternatieve ontwerpen op tafel zal brengen voor een luchtha ven in zee, vlak voor de kust. In het kader van de nadere studies naar een situering voor een 'tweede Schiphol' zal de nieuwe afdeling in Scharendij ke daarbij de mogelijke projecten 1. Een luchthaven voor de kop van Goeree en 2. een luchthaven op de Maasvlakte technisch uitwerken. Het resultaat van de studies zal worden beschikbaar gesteld aan de onlangs opgerichte werkgroep-Segners. die in opdracht van minister Drees moet onderzoeken welke van de vijf overge bleven mogelijke vestigingsplaatsen voor een tweede nationale luchthaven de beste perspectieven bieden. De drie andere mogelijkheden zijn zoals bekend Dinteloord, Leerdam en de Markerwaard, Oosterschelde In het vraagstuk van de compartimen tering van de afgesloten Oosterschel de zal de waterstaatsafdeling onder leiding van ir. Loschacoff het accent leggen op de technische aspecten van de vakverdeling (aanleg van dammen- spui- en eventuele inlaat werken i en op de kosten van deze werken. Deze deelstudie zal een inbreng zijn in de: zogenaamde projectgroep Oosterschei-i de, waarin naast de waterbouw- en waterloopkundige belangen van een dergelijke indeling ook de waterkwaii- teitsaspecten een bijzonder belangrij-, ke rol spelen. Deze projectgroep isi kort geleden in het leven geroepen i door een andere nieuwe afdeling van! waterstaat, de in het voormalige raad huis van 's-Heer-Arendskerke gevestig de afdeling milieuonderzoek. In die projectgroep zijn vertegenwoordigd het delta-instituut voor hydrobiolo-j gisch onderzoek te Yerseke, het rijks instituut voor de zuiveringvan afval water (RIZAte Voorburg, het insti tuut voor bodemvruchtbaarheid in Groningen en de drinkwaterleiding van Rotterdam. Binnen twee jaar moet het eindresultaat bekend zijn van de studie naar de noodzaak en de mogelijkheden om de afgesloten Oos terschelde in compartimenten te ver delen. Duinkoppen In Scharendijke zal de technische if-' de gespitst, in de komende twee jaar gaan 'schuiven' met ongeveer tien ver schillende modellen voor comparti mentering. In een aantal van die mo dellen is een keus mogelijk tussen bepaalde zoute vakken (het westelijk deel bijvoorbeeld), zuivere zoete vak ken (mogelijk in het midden-oosten) en vakken waarin min of meer door Je scheepvaart verontreinigd w; zal - orden geconcentreerd. Die scneepsvaartverbindingen door de- afgesloten Oosterschelde zijn uiteinde lijk wel het uitgangspunt, voor de hele vakverdeling. De nieuwe Sehelde-Rijn- verbinding en het Kanaal door Zuid- Beveland en de drukke scheepvaart daarop moeten als vaste gegeven wor den beschouwd. Het ziet ernaar uit dat de technici van waterstaat en d-: behoeders van de waterkwaliteit in het toekomstige Zeeuwse Meer overj twee jaar met een principe-gedachte' over ae opzet van een (eventuele)' compartimentering voor de draad- kunnen komen, compleet met kosten-! berekening. Daama kan de afdeling in Scharendijke tot verdere detaillering overgaan. Komt de uitvoering van de vakverde- (Zie slot pag. 7 kol. 5) meerderheid van de ka mer heeft vannacht na een lange dag de regering K-Siéf'l duidelijk gemaakt dat de drie van Breda me: vrij mogen. Het zij zo. Er behoeft overi- gens niet aan te worden ge twijfeld gezien de reacties van de laatste weken en dagen dat de volks vertegenwoordiging in meerderheid de opvatting van het Nederlandse volk heeft vertolkt. Overigens lijkt het ons Juist zonder voorbehoud vast te stel len. dat de kamer vooral in eerste instantie zich voortreffelijk heeft opgesteld. Zij bedreef geen kleine par tijpolitiek, maar was een waardige partner in het 'gemeen overleg' tussen regering en volksvertegenwoordiging. Op zulke momenten herkent men de democratie zoals zij moe: zijn. Helaas heeft de minister van justitie die sfeer niet begrepen. De kern van het debat betrof tenslot te het afwegen tegen elkaar van twee elementen. Ten eerste: het be hoort een grondregel te zijn in de hui dige "onze herrezen' zei de minister rechtsstaat dat een straf moet wor den beëindigd als met de voortzetting geen in onze strafrechtspleging erkend doel meer wordt gediend. Het was het standpunt, dat de minister verdedigde. Ten tweede: invrijheidsstelling zou veel leed berokkenen aan duizenden oor logsslachtoffers, ze zou „riemen van barmhartigheid snij den uit het levende vlees van anderen", zoals het kamerlid Abma het bewogen- beeldend formuleer de. Het was gisteren zonder meer dui delijk, dat de meerderheid van de ka mer aan dit laatste punt. voorrang gaf. Sterker nog: de meerderheid ging er van uit, dat dit te verwachten leed een primaire overweging behoor: te zijn binnen de rechtsstaat. Met andere woorden: voortzetting van de straf dient wel degelijk een doel. namelijk (onder meer) het welzijn en de gezond heid van de oorlogsslachtoffers. Dit verschil van inzicht, dit totaal andere accen: van de minister, ver geleken bij dat van de kamermeer derheid, was vermoedelijk één van de belangrijkste oorzaken van de hevige kortsluiting tussen bewindsman en ka mer. Want dat bleek gisteren: er gaap te een grote kloof tussen minister Van Agt en de kamermeerderheid, zo diep en zo breed dat ook de toeschouwer er verbijsterd door was. Weliswaar probeerden enkelen de kloof wat te versmallen, maar er was geen beginnen aan. De kamer had kennelijk niet el- leen een antwoord venvacht op haar eigen vragen, maar wilde tevens over de hoofden van de volksvertegenw<eer- óigers heen een antwoord aan die tal lozen in het Nederlandse volk, die de afgelopen weken en dagen te kennen hebben gegeven niets te begrijpen van het voornemen van de regering. In dit. opzicht schoot de bewindsman ernstig te kort: hij stelde zich voornamelijk op het standpunt van de strafrechts- deskundige, die uitsluitend zijn eigen discipline binnen de rechtsstaat wil afwegen. Aldus toonde hij zich een 'vakman' -van elitair karakter, geen be- leidsfisuur. Binnen dit kader was hij overigens sober en bekwaam, maar hij schoot in ernstige mate tekort in het contact met ae kamer, die immers een bredere benadering we hebben het hierboven al uiteengezet be trachtte. De minister wenste andere overwegingen dan de zijne de ge zondheid bijvoorbeeld van de slacht offers niet in zijn eigen beleid te betrekken daarvoor waren andere mi nisteries. zo lief hij merken. Tekenend in dit verband waren toezeggingen eerder meer ten aanzien van de Jelgers- maklimek over verbetering van de hulp, toezeggingen die helaas over kwamen als een soort afkoopsom, te stellen tegenover de vrijlating van de drie. Weliswaar was dit niet de bedoe ling van de minister, maar de indruk was gewekt, en het kwaad geschied. Vermoedelijk heeft dat alles te maken met- de geringe politieke ervaring van de minister: het waren twee werelden gisteravond, de wereld van vakminister Van Agt en die van de tweede kamer. Het falen yn het deba: tin eerste in stantie) van minister Van Agt werd aan het slot onbedoeld onder streept door de minister-president Op het moment dat deze vannacht het woord nam beheerste hij de situatie. Hij onderstreepte nog eens het karak ter van het overleg en kon daardoor niet de uiteindelijke beslissing van de regering meedelen Staatsrechtelijk was dat onmogelijk. Op korte termijn echter zal het kabinet een besluit ne men, dat wil zeggen da: vermoedelijk eind deze week bekend zal zijn of de drie al aan niet zullen worden vrijgela ten. Het is echter niet te verwachten dat. de regering nu een ander besluit zal nemen dan thans door de kamer wordt gewenst. Zodra de beslissing be kend is zal het opnieuw nodig zijn na der in fe gaan op deze trieste aangeie genheïd Senaat aanvaardt defensiebegroting DEN HAAG De eerste kamer heeft zich dinsdagochtend verenigd niet de defensiebegroting-1972. Tegen stemden de PvdA, PPR. PSP. CPN en drie van de zes leden van D'GG. Daar mee namen de oppositiepartijen een zelfde. politiek-zwaarbeladcn houding aan als enkele weken geleden in de tweede kamer. -Aan de stemming ging geen debat vooraf. Het ging er alleen om de minister zo tijdig mogelijk te machti gen uitgaven te doen. Een debat over het defensiebeleid zal over enkele maanden worden gehouden wanneer meer bekend is over hetgeen de com missie-Van Rijckevorsel over het toe komstig defensiebeleid zal advise ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 1