Hercules bouwt in Middelburg fabriek voo1- koolwaterstofhars Auto op de verkeerde rijbaan: 2 gewonden Raad Oostburg: „Geef Terneuzen maar een bloemetje cadeau" Slippertjes op gladde wegen VMZ wil Navo-depot bij Fort Rammekens verplaatst zien Poot van booreiland zakte weg in modder WERKGELEGENHEID VOOR 0 NGEVEER DERTIG MAN BIJ OPENING NIEUW STADHUIS Prof. Polak in Middelburg PRINCIPE 'VERVUILER BETAALT' WORDT EEN STA-IN-DE-WEG" 'SEA QUEST' IN SCHEVE POSITIE ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIDDELBURG Het chemische concern Hercules NV heeft bij I burgemeester en wethouders van Middelburg een aanvrage inge diend voor een hinderwetvergunning om de bouw mogelijk te I maken van een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van kool- waterstofharsen. In vol bedrijf zal de fabriek aan ongeveer der- tig mensen werk bieden. AANVRAGE BIJ GEMEENTE OM HINDERWETVERGUNNING Indien de hinderwetsversunning en andere goedkeuringen tijdig worden verkregen zal nog in de loop van dit jaar met de bouw worden begonnen. Zo mogelijk eind 1973 zal met de prodnktie kunnen worden gestart. De fabriek zal worden gebouwd op een nog beschikbaar gedeelte van de Herculesvestiging op het Groot-Indus trieterrein in Middelburg. Op dit ter rein heeft Hercules reeds sinds 1967 een fabriek voor DMT. grondstof voor polyestervezels en -films, in bedrijf. Automobiliste reed door na aanrijding OOSTBURG Donderdagmorgen G. P. D. uit Sint-Kruis in de Bakker straat te Oost burg door een nog onbe kende automobiliste aangereden en met zijn been onder de auto bekneld geraakt. Nadat enkele passerende scho lieren hem uit zijn benarde positie hadden bevrijd, stapte de bestuurster weer in en reed zonder zich bekend te maken weer door. De fiets van werd bij het ongeval beschadigd. Slippartij bij de Braakman zware schade TERNEUZEN Na een slippartij op dg provinciale weg Hoek-Biervliet ter hoogte van de Braakman zijn twee Belgische personenauto's donderdag morgen omstreeks half zeven zwaar beschadigd. De automobilist L. D. S. uit Antwerpen raakte door het gladde wegdek in een slip en belandde in de Het aantal personeelsleden van Hercu les Middelburg bedraagt thans onge-' veer 170 personen. De nieuwe produktie-eenheid kan wor den gezien als een logische uitbreiding! van de bestaande produktie van de Herculesvestiging in Zwijndrecht, waar kunstharsen op basis van na- tuurhars worden vervaardigd. Aangezien er op de wereldmarkt een groeiende behoefte bestaat aan deze kunstharsen en de als grondstof nodi ge natuurliarsen eerder af- dan toene men heeft Hercules naar nieuwe pro ductiemethoden op geheel petro-che- mische basis gezocht. Resultaat daar van is de zuiver kunstmatige koolwa terstofhars. Deze harsen kunnen op hun beurt weer dienen als grondstof fen voor onder meer de rubber-, kleef stoffen-, verf- en vernis en de textiel industrie. De produktiecapaciteit van de in Middelburg te bouwen fabriek zal ongeveer vijftienduizend ton per] jaar bedragen. Mitsui-concern. Deze onderneming i heeft op het gebied van de produktie van koolwaterstofharsen een technolo gische voorsprong op andere produ centen van soortgelijke proclukten. In West-Europa zijn er slechts enkele1 bedrijven die deze harsen produceren, j De nu te bouwen fabriek zal gebruik' kunnen maken van een aantal facili-j teiten van het reeds in middelburg ge-| vestigde bedrijf, waaronder het labo ratorium en de technische dienst Hercules zal, zo verzekerde men. bij de totstandkoming van de nieuwe fa-j hriek ten nauwste samenwerken met j de provinciale en gemeentelijke over- j heden alsmede met deskundigen van arbeidsinspectie, volksgezondheid, stoomwezen en wijkinstituut voor de zuivering van afvalwater. Geluidshin der is niet te verwachten. Het afval water wordt in een hiervoor te bou wen installatie gezuiverd alvorens te, worden geloosd. Hercules NV is, zoals bekend een volledige dochteronderneming van het; Amerikaanse chemische concern Her-! cules Incorporated. Volksgezondheid Eén en ander bleek donderdagmiddag tijdens een speciaal naar aanleiding van de aanvrage van Hercules om de hinderwetvergunning belegde openba re bijeenkomst van de gemeenteraads commissie van openbare werken. De commissie, onder voorzitterschap van wethouder W. Baars, kwam bijeen in dc raadszaal van bet stadhuis. De technische kennis, nodig voor de produktie van deze harsen, is door Hercules verkregen van het Japanse Man breekt been bij sloopwerk MIDDELBURG Bij het slopen van een nissenhut, door personeel van de firma S. uit Goes, op een bouwplaats in Buitenhove in Middelburg-Zuid heeft zich donderdagmiddag een onge val voorgedaan waarbij J. B. uit Vlis- singen een gebroken been opliep. B. werd ter behandeling naar het Gas thuis overgebracht. Op het moment dat een houten schot van de hut werd omgehaald wilde berm. Een achterop komende strooiwa- zich uit de voeten maken. Hij gleed gen moest voor de Belg remmen. Dej echter uit, waardoor het schot nog daar weer achter rijdende F. D. uit juist op zijn linkeronderbeen terecht Kortrijk kon niet tijdig genoeg stop- kwam. Arbeidsinspectie en politie stel pen en botste tegen de strooiwagen op.l len een onderzoek in. MIDDELBURG (ANP) „Men kan zich afvragen of het beginsel, dat de vervuiler betaalt, niet een sta-in-de- weg gaat worden". Dat heeft de Ma- geningse hoogleraar rechtswetenschap pen, prof. mr. J. M. Polak, donder dagavond gezegd in een lezing voor de juridische werkgroep van het Konink lijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen in Middelburg. Het principe 'de vervuiler betaalt' ligt ten grondslag aan de bestaande en de komende wet geving op het gebied van de milieu hygiëne. De maatregelen tegen de vervuiling worden volgens die wetgeving gefinan cierd uit heffingen, opgelegd aan be paalde groepen vervuilers. Maar deze (ADVERTENTIE) In geval van storing is voor de abonnees op onze ser- vicedienst dit weekend be schikbaar: de heer J. J. Meulmeester, Gerbrandystraat 47, Vlissii.- gen. Telefoon 01184-7622. Leeuwse groepen van vervuilers zijn in de wet ten op de verontreiniging van lucht en oppervlaktewateren betrekkelijk wille keurig gekozen, vindt prof. Polak. Dit is volgens hem al een reden om scep tisch tegenover het beginsel te staan. Er zijn ook andere omstandigheden, die handhaving van het principe be- lemeren: over de maatstaven voor de heffingen bestaat verdeeldheid, vooral ten aanzien van de luchtvervuiling. Verder verwacht prof. Polak dat de administratieve verwerking van dit heffingenstelsel in de praktijk veel tijd en geld zal kosten. Tenslotte zullen volgens hem de vele verschillen in heffingen de concurrentieverhoudingen ongemotiveeerd verstoren. Om dat op te heffen zijn dan weer nieuwe maat regelen nodig. GEEN CADEAU VAN f 1.800 OOSTBURG De Oostburgse gemeenteraad voelt er helemaal niets voor om de gemeente Ter- neuzen bij de opening van het nieuwe stadhuis een geschenk van ongeveer achtienhonderd gulden te geven. „Het is te veel", zo oordeelde de raad donder dagavond. Het voorstel van b. en w. om tien cent per inwoner voor dit cadeau uit te trekken werd dan ook met vijf stemmen voor (de drie wethouders en de CH-AR-raadsleden E. Dekker en P. Zegers) en tien tegen van ta fel Toch wil de raad het college niet met lege handen naar de opening toe stu ren. „Geef maar een bloemetje", op perden de heren F. P. Baarends (ppr), T. Cambier (wd) en mevrouw M. M. Niermans-Gossije (d '66). De eerste die over het cadeau 'struikelde' was de heer Baarends. „Het is voor Terneu zen natuurlijk een heugelijke gebeur tenis. Het is begrijpelijk dat vrienden en relaties bij zo'n gelegenheid met presentjes komen aandragen. Maar je kunt natuurlijk kiezen tussen een waar devol geschenk en iets symbolisch. Ik persoonlijk geef de voorkeur aan liet laatste. Ik geloof niet, dat er voor ons aanleiding bestaat om een cadeau van achttienhonderd gulden te geven". Het PPR-raadslid werd volledig ge steund door de heer A. I. Verhage (dorpsbeien toerisme). „De gemeente moet bezuinigen tengevolge van de verslechterde conjunctuur. Om nu een dergelijk 'important' cadeau te geven lijkt me niet juist. Wanneer het col lege nu zou voorstellen om vijf cent per inwoner beschikbaar te stellen, dan zou ik er nog mee akkoord kunnen gaan". Maar ook dit ging het PvdA- raadslid A. van Beest, nog te ver. „We Benoeming Met ingang van het nieuwe jaar is in vaste dienst benoemd tot inspecteur van het Algemeen Ziekenfonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen de heer A. len uit Sas van Gent. moeten niet kiezen tussen een dubbel tje en vijf cent. Het gaat om het prin cipe. Moeten we nu met geld smijten of niet". „Vriendschap kopen" Burgemeester A. Schipper liet duide lijk blijken het te zullen betreuren, wanneer de raad niet met het voorstel in zee zou gaan. „Er is destijds met de colleges van b. en w. van alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten afgesproken om een bijdrage van tien cent per inwoner te geven voor een geschenk. Dat komt neer op zo'n zevenduizend gulden. We werken op het ogenblik nauw samen met de gemeente Terneuzen en in de toekomst zullen die contacten nog wel intensiever worden. Wij wilden het ge meentebestuur van Temeuzen graag een blijvend geschenk geven, bedoeld als een vriendelijke geste". Voor de heer Van Beest was dit aanleiding om op te merken: „Ik geloof nou toch echt niet. dat we de vriendschap van Ter neuzen moeten kopen". De heer E. Dekker vond echter dat Oostburg best een bedrag van bijna twee mille voor het Terneuzense stad huis mag uitgeven. „Er is voor ons toch zeker wel reden om onze dank baarheid uit te spreken voor wat daar allemaal is gebeurd. Er zijn in Ter neuzen industrieën gekomen, en daar hebben wij ook van geprofiteerd". De heer Cambier: „Dat is wel waar. maar die dankbaarheid kun je ook met bijvoorbeeld tweehonderdvijftig gul den tot uiting brengen". Uiteindelijk werd het voorstel met vijf tegen tien stemmen verworpen. „Met korfbalcij- fers", concludeerde wethouder J. J. Vergouwe. VLISSINGEN De auto van A. M. S.! uit Terneuzen is in de nacht van i woensdag op donderdag vrij zwaar beschadigd bij een slippartij in] Zaamslag. S. reed door de Terneuzen- sestraat in de richting Terneuzen toen hij verrast door de gladheid van het wegdek in een slip raakte. De auto kwam daarop via een links van de weg gelegen dam terecht op bouw land en is daar over de kop geslagen. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor foto boven). Bij het viaduct bij 's-Heer Armlij ging donderdagmorgen omstreed i negen een Citroen door de gfe slippen. De wagen kwam op «r> rail tot stilstand. Ook bij dit werd niemand gewond (foto onrér- „GEVAAR VOOR OMVANGRIJKE CALAMITEITEN" ®mm§ IN BRIEF AAN B. EN W. EN RAAD VAN VLISSINGEN VLISSINGEN „Uit de onlangs ter visie gelegde stukken met betrekking tot het bestemmingsplan Vlissingen Oost II blijkt, dat zich nabij liet Fort Rammekens een NAVO-depot bevindt, dat dient als opslagplaats voor muni tie. Wij willen u daarom verzoeken er bij de betrokken Instanties op aan te dringen, dat deze munitiebcrgplaats zo spoedig mogelijk wordt verplaatst naar een terrein, waar het gevaar voor omvangrijke calamiteiten gerin ger is". Dit stelt de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland in een schrijven aan raad en b. en w. van Vlissingen. De VMZ wijst in haar brief op de mogelijkheid om op een nieuw terrein een ondergrond se bergplaats te bouwen, waardoor, aldus de VMZ. de risico's belangrijk worden verminderd. De vereniging geeft in haar brief een uiteenzetting van de risico's die een dergelijke munitie-bergplaats volgens haar met zich meebrengt: Bij ontploffing of ontbranding in het depot loopt, de zeedijk ernstig gevaar: bij hoog water zal na ver zwakking of aantasting van de dijk snel een geul kunnen insnijden, met alle gevolgen van dien. Het Fort Rammekens. dat. als mo nument zo spoedig mogelijk tegen gevaren beschermd dient te wor den, ligt in de eerste gevarenzone. De nieuwbouw van Souburg, de kom van het dorp Ri t them en de dokken van de koninklijke maat schappij De Schelde zijn evenmin voldoende beveiligd tegen de gevol gen van een explosie in de depots. Door de aanwezigheid van 1 tro) chemische bedrijven en ande re basis-industrieèn op betrekkelijk korte afstand (Hoechst, Pechiney, kerncentrale) wordt de kans op een calamiteit, zowel als de om vang hiervan aanmerkelijk ver groot. Een zich voordoende ploffing zal dan in wijde omgeving catastrofaal kunnen werken. Door optredende inter-actie van verschil lende stoffen zullen ernstige mi- lieustoringen kunnen optreden. DIEVEN KREGEN BRANDKAST LTS TE VLISSINGEN NIET OPEN VLISSINGEN In de mefct k woensdag op donderdag is a e poging gedaan om de brandkast b? lts aan de Zaaihoekweg te Vlissiy open te branden. De daders (de 14 singse recherche vermoedt dat bete twee zijn geweest) zijn daar eren niet in geslaagd. De brandkast bros overigens niet veel geld, lVel Htb donderdagochtend een stereo pi)''.' speler cn een chronometer te u verdwenen. Om het gebouw binnen te te"- hadden de daders een raam c^e- gebroken. Voor het openbranden de brandkast gebruikten ze appy tuur, die ze uit een praktijklob; hadden gehaald. Toen de branch? niet bezweek, werd een bezoek e bracht aan de keuken van dc ka» waar het één en ander werd geat* meerd. Van de zolder werd tent- de platenspeler weggehaald, die e| waarde vertegenwoordigt van c? veer f 400.-. De Vlisslngse neb-" heeft de zaak in onderzoek. PONTONS LIEPEN VOL WATER VLISSINGEN Het reusachtige booreiland 'Sea Quest' dat momenteel voor een onderhoudsbeurt verblijft op de reparaiiewerf 'Sclieidepoort' in Vlissingen-Oost, heeft het personeel van de werf en Van de onderaanne mers voor grote problemen gesteld. In dc nacht van zondag op maandag zakte één van de drie poten van de 'Sea Quest' weg in de modder, waar bij de pontons onder aan de poot vol water liepen. Deze pontons vormen het drijf vermogen van de stalen reus. Desgevraagd verklaarde ons gister avond de heer P. J. Hupkes hoofd afdeling reparatie van Scheldepoort „Over de oorzaak tasten we in het duister. Feit is. dat het booreiland j bij hoog water scheef kwam te liggen,] doordat de m de modder weggezonken j poot niet mee omhoog kwam. Dat eu-: vel is nu grotendeels verholpen. Well zit er nu nog water in de pontons. We verwachten vrijdag (vandaag) al-1 le moeilijkheden te hebben overwon nen". Het gevolg van het plotseling weg zakken van één van de poten is ge weest, dat de afgelopen dagen bedui dend minder onderhoudswerk kon worden uitgevoerd. Onder normale omstandigheden werken dagelijks zo'n 180 man aan het onderhoud van de 'Sea Quest.', dit aantal was de afge lopen dagen gereduceerd tot enkele tientallen. ,',De moeilijkheid is, dat de mensen met de lift, zo'n zestig, zeventig me ter naar boven moeten. Doordat het booreiland scheef hing. durfden niet alle werknemers van de lift gebruik te maken. Degenen, die toch van de lift gebruik hebben gemaakt, hebben dat op basis van vrijwilligheid ge daan". aldus de heer Hupkes. De Scheldepoortwoordvoerder gaf toe.j da* het werk als gevolg van de moei-j lijkheden in de afgelopen week enigs-i zins is vertraagd De 'Sea Quest' zal] tot eind januari mogelijk begin fe bruari bij de reparatiewerf blijven liggen. enkele opklaringen Op de meeste plaatsen droog niet, enkele opklaringen, maar vankelijk in het oosten van het zwaar bewolkt, met plaatselijk a of sneeuw. Zwakke tot matige as kust later mogelijk vrij knaö wind uit westelijke richtingen.xs mumtemperaturen ongeveer 5 Vooruitzichten voor zaterdag en r dag. opgesteld door het KNMI. OP derdag om 18.00 uur. Tijdelijk opklaringen en in de lichte vorst, laler regen met stiP van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gea deld over Nederland Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5: nnn re* omstreeks normaal; max. tentp-^ streeks normaal: kans op een e» periode van minstens 12 uur WP>; cent; kans op een geheel droo, maal: 70 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 3; min- W' 1 tot 6 graden boven normaal; temp.: 0 tot 5 graden boven norn1 kans op een droge periode van r-; stens 12 uur: 70 procent; kans op geheel droog etmaal; 40 procent- Normalen voor 21 tot 25 januart. min- temp Den Helder 0 Eelde -2 De Bilt Vlissingen Vlv. Zuid-Limburg Gem. over Nederland 0 22. januari zon msan op onder 08.35 17.08 ui Ongrijpbaar Een waar gebeurde vandaag zoals altijd, trouwens dezer da gen verteld in dc vergadering van de raad ener Zeeuwse gemeente. Daar de gemeente een vordering had op een moeilijk grijpbaar per soon, ging de burgemeester er per soonlijk op af. Hij belandde op een hete zomermiddag op het strand bij Dishoek, waar de schuldenaar beroepshalve aanwe zig hoorde te zijn. Omdat de bur gemeester de man niet persoon lijk kende vroeg hij aan een zon- genieter waar hij Kaasmans kon vinden. „O, die is daar, een eindje ver der", was het antwoord. Een eindje verder vroeg de bur gervader opnieuw: „Kaasmans?" „Die moet ginds zitten." En daarna, om de tweehonderd meter: „Kaasmans?" „O, ginds." Tien vragen verder stond de bur gemeester op het strand van Vlis singen. De schuldenaar bleek èrg moei lijk grijpbaar. Op de recente ver gadering liet de burgemeester de raad weten, dat hij hem nög niet heeft kunnen achterhalen. Een van de raadsleden wist de oplossing. ..Weet u wie u had moeten héb ben?" sprak hij. .De eerste man, die u verder stuurde." GOES Bij een frontale botsing tus sen twee personenauto's, donderdag avond omstreeks tien uur op de rijks weg tussen 's-Heer Hendrikskinderen en de afslag naar Noord-Beveland, zijn twee personen gewond geraakt en ont stond zeer veel schade. De beide ge wonden, mevrouw M. en de beer C. uit; Lewedorp, werden per ambulance naar het Sint-Joannaziekenhuis te Goes ver-! voerd. Het ongeluk ontstond doordat me-i vrouw P. van der W. uit Kats, toen! zij van de rijksweg afsloeg naar de' weg naar Goes, de verkeerde rijbaan opreed. Zij kwam daardoor frontaal in; botsing met de wagen, die werd be stuurd door M. uit Lewedorp. De wa gen van M. werd geheel vernield, de wagen van mevrouw Van de W. werd; van voren zeer zwaar beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1972 | | pagina 2