PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MR. CALS (57) OVERLEDEN Verkeer op Zeeuwse wegen: 75 doden L Na ziekbed van enige maanden Ontvoerders van Westduitse miljonair Albrecht gepakt METAALBOND VAN NVV ACHTER BELEID VAN ONDERHANDELAARS Koud, maar niet echt winters Vandaag in cl© krant... AANZIENLIJK MINDER DAN IN 1970 - TOEN 99 DODEN De bannelingen van 1971 Meer geld voor herstel van oude stadswijken 214e jaargang - no. 307 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELBU RGSE. VLI SS ING S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 6ur. VII»».. I MIJ «an da CV Provlnc Valsn 56 60. tal 5144 I. 2076/3162, adv. 6243) Goa». G:ota 6596. adv'. 8969). OcMbüi». tal 2762. T«:na-L'«n, 22. I Vrijdag 31 december 1971' Noodtoestand of lariekoek pagina 7 DEN HAAG (GPD) Na een slopend ziekbed van enige maanden i is donderdag op 57-jarige leeftijd te zijnen huize in Den Haag overleden mr. J. M. L. Th. Cals, minister-president van 14 april j 1965 tot 22 november 1966 en minister van onderwijs in de kabi- netten-Drees 1, -Drees 2, -Beel en -De Quay (van 1952 tot 1963).; Van 1967 af voerde mr. Cals met prof. A. M. Donner het voorzit- terschap van de staatscommissie inzake grondwet en kieswet. Mr. Cals werd reeds geruime tijd thuis verpleegd, na aanvankelijk opgenomen te zijn geweest in het Westcindezieken- liuis te Den Haag. De uitvaart en begrafenis vinden plaats op dinsdag '1 januari aanstaande. Plaatsen' en tijdstippen zullen nog na der worden bekendgemaakt. Minister-president Biesheuvel zal van daag na de nieuwsuitzendingen van 07.30 en 08.00 uur voor de Hilversumse radiozenders een toespraak houden in verband met het overlijden van oud premier Cals. Van 12.40 tot 13.00 uur zendt de NOS- radio een klankbeeld uit over het leven 'en werk van mr. Cals. Dit klankbeeld is samengesteld door Hairy van Wij nen, parlementair redacteur van Het Parool. Vondeling MR. J. H. L. TH. CALS Arrestaties in Joegoslavië BELGRADO (RTR) De voorzitter van de Servische kamer van advoca ten. Slobodan Subotic, is woensdag: door de politie in Belgrado gearrès-J teerd. zo meldde het blad Vecernje Novosti donderdagavond. Dit bladj maakte ook melding van de arrestatie' van een ingenieur, Radosav Mici gehe-, ten. In een verklaring van de politie staat, I dat de tweemannen, beiden uit Belgra-j do, enige honderden vlugschriften heb-j ben verspreid waarvan de inhoud een! nationalistische, anti-socialistische en j anti-communistische strekking had. „Hij was een stuk groter dan de ten van ons", aldus de reactie op het overlijden van oud-premier mr. Cals van dr. ir. A. Vor.'deling, ten tijde van het kabinet-Cals viee-mïnïster-presi- dent en minister van financiën, en thans lid van de tweede kamer voor de PvdA. „HÜ was zo'n ongewoon levendige man. Hij kon moeilijk stilzitten, maar nog vee! ongeduriger, speelser was zijn geest", aldus de heer Vondeling. ..Zijn optreden was altijd in de puntjes voorbereid. Zelf formuleerde hij zijn gedachten, zowel mondeling als op pa pier, moeiteloos, maar zorgvuldig. Een uitzonderlijke lange tijd voor een Ne derlandse politicus is hij minister en staatssecretaris geweest. Het gebeur de omdat hij bekwaam was. Hij ken de zijn zaken, kon goed met zijn col lega's, de kamer en met zijn medewer kers op het departement opschieten. Zoals altijd was hij dienstvaardig en bereid, een moeilijke taak op zich te nemen". „Hoe moeilijk, bleek pas kort na dei aanvaarding vn het minister-president schap, toen zich verwikkelingen rond het koninklijk huis, de nationale eco nomie en de partij-politieke verhoudin gen voordeden. De kabinetscrisis van oktober 1966 versterkte hij hem. de mening, dat de partijvorming in Ne-; derland niet deugde en dat een gron dige hervorming ervan wenselijk was.' Met grote ijver en liefde heeft hij zich de laatste jaren gezet aan het werk voor een grondwetsherziening. Daar bij heeft zonder twijfel ook een be langrijke rol gespeeld, dat hij een groot voorstander was van een betere I maatschappelijke en staatkundige vor-' ming van de jeugd. Een moderne be-' grijpelijke, heldere grondwet kan daar om grote diensten bewijzen". Levensbeschrijving nir. Cals op pagina 3. De voorzittervan de PvdA-fractie in de tweede kamer, drs, J. den Uyl, gaf in een commentaar als zijn mening te kennen, dat in de lange periode van zijn ministerschap van onderwijs. Cals het symbool is geworden van een ruim hartig, vooruitstrevend cultuurbeleid. .Met hem verlies: ons land te vroeg een oorspronkelijk en scherpzinnig man, die steeds naar nieuwe wegen zocht. Degenen die streven naar ver nieuwing in de Nederlandse politiek, hebben aan Cals veel t.e danken", al dus de socialistische fractievoorzitter. Mr. Andriessen Engeland bestrijdt watervervuiling LONDEN (AFP) Engeland maakt ernst met de strijd tegen de vervui ling van zijn wateren. De regering heeft een program aangekondigd op grond waarvan In een periode van tien jaar het water van rivieren en meren weer glashelder moeten wor den. (Van onze weerkundige medewerker) (GPD) Het wordt een jaarwis seling met een koude noordoos- tenwind, zeker in vergelijking met het overwegend zachte weer dat december dit keer kenmerkte. besneeuwd landschap een grool deel van ons land stren ge vorst voorkwam. Op het vlieg veld Eelde daalde het kwik nieuw jaarsnacht tot min 21 graden. Donderdagavond lag er boven noord-west-Duitsland een gebied met wat sneeuwval dat in onze rich ting schoof. Voor meer dan lichte vorst moeten wij tot de omgeving van Wit-Rusland naar het oosten. In Moskou vroor het ook donder dag overdag 12 graden, maar in Polen lag de temperatuur rond het vriespunt. Het hogedrukgebied ten noorden van ons land houdt stand en daar mee voorlopig ook de aanvoer van koude lucht uit het noordoosten. Alleen wanneer dit nog enkele da gen voortduurt kan de koudere lucht uit Rusland via Polen en Duitsland na nieuwjaar tot ons land doordringen, maar zeker is deze ontwikkeling nog niet. In een deel van Spanje en ook aan de Riviera veroorzaakt een depressie veel regen, plaatselijk in twee dagen meer dan vijftig milli meter neerslag. In de wintersport centra is nu ook op wat lager ni veau sneeuw gevallen zodat de omstandigheden voor de winter sport in die gebieden waar de laatste dagen de sneeuw kunstma tig moest worden aangevoerd, er wat op vooruit zijn gegaan. Bij ons geen jaarwisseling die in de komende nacht een lang ver blijf in de koude lucht tot een aangename verpozing maakt. ADVOCAAT MET LOSGELD IN MEXICO ACHTERHAALD (Van onze correspondent) BONN Een dag nadat de Westduit se politie de bankrovers van Keulen met clc vuurwapens buiten gevecht had gesteld, gelukte het haar met «Ie middelen der recherche de twee de coupe van dit najaar te door kruisen. De organisator van de ont voering van de miljonair Theo Al brecht die West-Duitsland enkele weken geleden in de ban hield, werd ontmaskerdDat hij met de huit van 7 miljoen mark aanvankel- lijk nog voortvluchtig bleef, werd door de politie een schoonheidsfout je van tijdelijke aard genoemd, en inderdaad, donderdagavond kon uit Nieuws uit binnen- en buiten land op de pagina's 1, 3 en 9. Nieuws uit Zeeland: pagina 2, 5, 7 en 11. Sport: pagina 13. Radio-tv: pagina 27. Financieel nieuws: pagina 29. In de PZC-oudejaarsbijlage pag. 17: De grenskant loopt 1 op 3. grenscontacten tussen Nieuw-Namen en Zuid- dorpe. pag. IS: Nieuwjaarsnacht in de polder, jeugdherinnerin gen van Emille Buysse; 'letterkundige kroniek van Hans WarrenStemmen uit de Kerken, pag. 19: Zeeland 1971 in beeld, pag. 21: Driewegen, een splitsing, pag. 22: Sport 1971 in beeld, pag. 23: Schaken, dammen, bridge hengelrubriek, puzzel en culinair avontuur, pag 25: Binnen- en buitenland 1971 in beeld. Mexico het bericht komen dat de zaak helemaal was afgerond met de arrestatie van de 47-jarige Düssel- dorfer advocaat Hans-Joachim Ol- lenburg, dc kidnapper van de 49- jarige miljonair uit Essen. Op 29 november werd de, dankzij zijn goed lopende levensmiddelen-filiaal bedrijven tot welstand gekomen, kruidenier ontvoerd en op 16 de cember werd hij weer vrijgelaten, nadat hij het voor de Westeuropese criminaliteit record-losgeled van 7 miljoen mark door familieleden van de bank had laten opnemen en het geld door bemiddeling van de bis schop van Essen, mgr. Hengsbach aan de ontvoerders was overhan digd. Verdachte Het geval-Albrecht is opgelost, aldus deelde de politie donderdagavond in Düsseldorf triomfantelijk mee. Ze was er reeds enkele dagen nadat de familie door het betalen van de gevraagde iosprijs had geprobeerd het politionele verloop buitenspel te zetten, toch in geslaagd de Düssel- dorfer Paul Krone als ernstig ver dachte gevangen te nemen. Krone viel op, doordat hij toen wat schul den afbetaalde met enkele van de tot de losprijs behorende 500-mark- biljetten, waarvan de nummers aan de politie bekend waren. Bovendien herkenden toen tientallen mensen Krones stem op de bandopname, die de politie dit op haar beurt weer buiten medeweten van de Al- brecht-clan om van telefoonge sprekken tussen de kidnappers en getroffen familie had gemaakt en die ze via de radio vervolgens had laten verspreiden. Het duurde de gebruikelijke verhoor- (Zie slot pagina 9 kolom 3) KVP-fractievoorzitter mr. F. H. J Andriessen zei donderdagavond, dat met Cals een groot Nederlander is heengegaan. Zo groot, dat zijn ver diensten als staatsburger, parlementa riër, minister en minister-president werden geëerd tot zijn benoeming tot minister van staat. „Menselijkerwijs Is hij ons te vroeg ontvallen. Zijn naam zal onverbrekelijk verbonden blijven aan een belangrijk stuk onderwijsver nieuwing, aan oorspronkelijk denken over staatkundige vernieuwing, en aan het kabinet, waaraan hij als minister- j president leiding gaf". UTRECHT Utrechtse hulsvrou wen zijn gistermorgen begonnen met de actie 'Emmer op de stoep', uit protest tegen het per 1 januari door de gemeente verplicht stellen van plastic vuilniszakken. De huis vrouwen protesteren tegen deze zakteen uit het oogpunt van mi lieuvervuiling. „ST ELOY-VOORZITTER PLEEGDE GEHEIM OVERLEG MET WERKGEVERS" Jjahtli hifi DEN HAAG (ANP) De spe ciale bondsraadsvergadering van de metaalbedrijfsbond NW heeft donderdagmiddag unaniem het beleid goedgekeurd van zijn on derhandelaars bij de onderhande lingen over vernieuwing van de cao in de metaalindustrie (groot metaal). De bondsraad gaf het advies aan de dinsdag 4 januari 1972 samengeroepen bondsraad van de Industriebond NW, al het mogelijke in het werk te stellen datgene te bereiken wat in de cao-onderhandelingen door rede lijk overleg niet kon worden be reikt. De bondsraad van de metaalbedrijfs bond was donderdagavond onver wacht bijeen naar aanleiding van het feit dat. de onderhandelingsdelegatie van deze bond voorlopig nee had gezegd tegen het vernieuwde werkge- versvoorstel. In de raad van overleg; in de metaalindustrie hebben de overi ge vijf werknemersbonden dinsdag jl.i in principe ja gezegd tegen dat voor-: Geheim overleg WONINGBOUW- SUBSIDIES HOGER DEN HAAG (ANP) De .jaarlijkse bijdragen voor te bouwen huur- en eigen woningen zullen per 1 januari worden verhoogd. Aldus heelt minis ter Udink van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening besloten. liet be treft de jaarlijkse aanpassing. Aanlei ding was de stijging van de sticlitings-' en exploitatiekosten van woningen. In de tabellen is een verschuiving toegepast ten gunste van kleine wo ningen. Dit in verband met de voort-1 gaande gezinsverdunning en de ver-, houdingsgewijs hoge stichtïngskostenj van kleine woningen. Ook de bijdrage: per bed voor bejaardentehuizen is verhoogd. Tevens is een aantal ge meenten uit de tweede klas ingedeeld in de eerste klas, hetgeen een verho ging van de subsidiebedragen tot ge volg heeft. De bijdragen voor experimentele wo-' ningen en het onderhoud van woning wetwoningen zijn eveneens verhoogd.' De heer A. Groenevelt, voorzitter vanj de metaalbedrijfsbond NVV deelde in, een overzicht van de gebeurtenissen j sinds 13 december rond de onderban-1 delingen onder meer mee dat de voor-; zitter van de katholieke bond van! werknemers in het metaal- en liet elektrotechnisch bedrijf en de aanver wante bedrijven, St-Eloy, de heer P. Brussel, geheim overleg beeft ge-' pleegd met de voorzitter der werkge-, versdelegatie, de heer A. Prins. Dit overleg is zo geheim geweest en gehouden, aldus onthulde de heerj Groenevelt verder, dat noch de naaste! medewerkers-onderhandelaars van de' heer Brussel noch de collega-onderhan- j delaars van de andere confessionele or ganisaties betrokken bij de onderhan-! delingen, noch de metaalbedrijfsbond; NVV, noch de voorzitter der werkne-j mersdelegatie en tevens voorzitter! van de raad van overleg, Groenevelt; zelf, daar iets van hekend was. Pamflet Het overleg van de heer Brussel met de heer Prins was zo geheim dat het gevoerd werd op het ogenblik dat. vertegenwoordigers van de drie grote bonden, CMB. St-Eloy en metaalbe-: drijfsbond NW, gezamenlijk het der-: de pamflet als onderdeel van de geza menlijk voor te bereiden acties na 1 januari aan het opstellen waren. Die vertegenwoordigers hebben tezamen diezelfde avond de tekst van dit pam flet goedgekeurd en opdracht gegeven het te laten drukken. Het zou donder dagmorgen verspreid zijn geworden als het overleg in de raad van overleg dinsdagmiddag daarin geen wijziging had gebracht. Uit dat op initiatief van de heer Brussel buiten iedereen om met de heer Prins opgenomen contact is het door de werkgevers geamendeerde voorstel ontstaan. Dat voorstel is; dinsdagmiddag in de raad van overleg officieel aan de orde gesteld, nadat het tevoren in het vooroverleg van werknemerskant al ter sprake was geweest, waarbij was gebleken dat de confessionele bonden bet voorwaarde-i lijk wilden aanvaarden. zajn overzicht de verscheidene vrager, en aanbiedingen had vermeld, op ver ziek van de bondsraad de zijns in ziens reële betekenis van het door de overige vijf werknemersbonden in| principe aanvaarde werkgeversvoor-j stel uiteen. Hij ging er daarbij van uit dat de door de werkgevers per 11 januari a.s. genoemde drie procent buiten de reële inkomensverbetering in 1972 op jaarbasis vallen, omdat diej drie procent voortvloeien uit het van-| daag aflopende tweejarige contracr. Hei werkgeversvoorstel komt, volgens; de heer Groenevelt. op jaarbasis gere-! kend, in 1972 voor de werknemers neer op het volgende: loonsverhoging per 1 januari a.s. an-l derhalf procent; loonsverhoging per li juli a.s. een kwart procent (de loons-| verhoging is op 1 juli een half pro cent, maar, op jaarbasis, de helft. daarvan); vakantietoeslag veertiende i procent; vloer in de vakantietoeslag! tweetiende procent; werkgeversbijdra- i ge aan metaalfonds vijfhonderdste.; procent. Tezamen komt dat op jaarba-: sis, uit op 2.4 procent reële verbei e- ring, vermeerderd met een vakantie' dag. De gezamenlijke werkgeversorganisa ties in de metaalindustrie, alle zes, hebben berekend dat er vandaag 31 december, de dattim van afloop van het huidige contract, een achterstand is van 2,3 procent. De werkgevers (Zie slot pag. 3 kol. 3) Voorstel De heer Groenevelt zette, nadat hij inl 'BLUE MOVIE' IN VS IN BESLAG GENOMEN AMSTERDAM (ANP) Volgens Wim Verstappen en Pim de la Parra, res pectievelijk regisseur en producer van de film "Blue Movie*, is hun film in Amerika op grond van een gerechte lijk bevel in beslag genomen. Scorpio NV, de produktiemaatschap-j pij van de sexfilm, die de afgelopen' dertien weken in 23 Nederlandse sie-; den anderhalf miljoen bezoekers trok, onderzoekt momenteel mogelijkheden om tegen de inbeslagneming in be roep te gaan. Volgens de advokaat; van Pim de la Parra en Wim Verstap-: pen zou de zaak voor het Californi- sche hooggerechtshof vrijwel zeker! door Scorpio gewonnen worden. 'Blue movie' zal binnenkort ook in Engeland, Japan. Zweden en Frankrijk, worden uitgebracht. §ïn het afgelopen jaar is do 1 vrede meer dan ooit een banneling op deze wereld ge worden, een ontheemde die her en der is verdreven. Er is daarom weinig aanleiding tot opgewekt nabeschouwen: er waren grote spanningen in 1971, waarbij vaak op het scherp van de snede werd gebalanceerd. Maar niet alleen de vrede is verbannen, het lijkt er op alsof ook de hoop een vreemde ling op aarde is geworden. Dat is een verontrustend verschijnsel, een mens heid zonder hoop is immers een mens heid zonder toekomst. In deze dagen wordt inderdaad over die toekomst zorglijk en vaak met grote moedeloos heid gesproken: men is somber en pessimistisch. Nog twintig-dertig jaar, zeggen sommigen, het oordeel over de mens is geveld, want hij heeft zich op deze wereld onmogelijk gemaakt, hij heeft zijn woonplaats zodanig vervuild dat de overlevingskansen minimaal zijn. Steeds luider klonken deze stem men in 1971, zij mengden zich me: ae schreeuw van de hongerigen in Azië, met die van de armen en rechtelozen in andere continenten. Een onheilspel lend koor. We hebben nagegaan hoe de toon was van de jaaroverzichten een honderd jaar geleden. Weliswaar een vrij willekeurige datum, een eeuw te rug, maar de mens denkt nu eenmaal in afgeronde tijdseenheden. De toon aard van destijds bleek geheel anders. Er was sprake van dat eigenaardige vooruitgangsgevoel, waarvan vele pu- blikaties uit de negentiende eeuw ge tuigden. „De toestand van het vader land heeft veel opgeleverd, waarop men met welgevallen staren mag", meldde de Middelburgsche Courant over 1871. Er werd op gere kend, dat „de wel vaart van ons land door vermeerdering der hulpbronnen nog een veel hogere vlucht nemen kan". Over het jaar 71 van deze eeuw zal men dergelijke uit latingen vermoedelijk tevergeefs zoe ken. In politiek opzicht bijvoorbeeld was er het afgelopen jaar niet veel in dit land, waarop men „met welgeval len staren mag". Ook hier lijkt het er op alsof een hoopvolle toekomstver wachting is verdwenen. Er wordt al jaren over politieke vernieuwing ge sproken, maar tot veel nieuwe feiten in dit opzicht is het niet gekomen. Voor de kiezer een nogal moedeloze zaak. Ook in eigen huis de provincie Zeeland kan hier en daar moe deloosheid worden gesignaleerd. Men treft het bijvoorbeeld aan bij sommige bestuurders. Er zijn aarzelingen, men twijfelt, het Zeeuwse 'vooruitgangsge loof' lijkt te zijn verdwenen. Een wet houder van een grote Zeeuwse gemeen te zei ons dezer dagen: „Je kunt een voudig niets goeds meer doen, er is de afgelopen jaren een sfeer van kri tiek en wantrouwen geschapen, waarin het moeilijk werken is". Bovendien zijn het afgelopen jaar allerlei verhou dingen verstoord door wat als de 'PZEM-affaire' bekend is geworden. De gevolgen daarvan zijn niet beperkt ge bleven tot de provinciale politiek en het bedrijf, maar hebben persoonlijke relaties aangetast, zoals de hervormde kerkeraad van Middelburg ervoer bij een poging tot verzoening. Daarnaast was soms een gevoel van onmacht te herkennen: bij gemeenteraadsleden bijvoorbeeld, omdat de problemen toe nemen in tal en last. Bij enkele begro tingsbehandelingen kwam deze on macht naar voren met name in de vraag of de bestuurder in een de mocratie amateur bij uitstek nog wel voldoende tijd heeft zich aan de publieke zaak te wijden. Een vraag, die bij de voortdurende toeneming van het werk in raden en staten, steeds meer zal worden gesteld. Het ziet er niet naar uit, dat het juiste antwoord daarop makkelijk zal worden gevon den. Nee, er is weinig aanleiding tot een opgewekt nabeschouwen: de vrede is ontheemd, de hoop een verbannen engel. Men zal ze moeten terughalen. Enkele jaren geleden publiceerde de Amerikaanse godsdienstsocioloog Pe ter L. Berger een boekje, dat hij 'A ru mor of angels' noemde, een titel die in het Nederlands werd vertaald als 'Er zijn nog altijd engelen'. Voor Ber ger zijn engelen in deze tijd allerlei signalen in oer-menselijke situaties, on danks alles zijn het moedgevende boodschappen. Dergelijke signalen één daarvan is de hoop maken het de mens mede mogelijk te voldoen aan de opdracht, de uitdaging van de tijd. Wanneer hij daarmee bezig is, vech tend tevens tegen de moedeloosheid, komt ook de hoop opdagen. Misschien zou het zo mogelijk zijn in 1972 die verbannen engel weer te ontmoeten, niet als bovennatuurlijk wezen, maar 'gewoon op straat, met schoenen aan', zoals Nijhoff zou zeggen. Vrede en hoop: ze zijn volgend jaar hard nodig. Wij wensen u een gelukkige jaarwisse ling. UITSCHIETERS: RIJKSWEG 58 EN ST-ANNA VLISSINGEN Het verkeer op de Zeeuwse wegen heeft in 1971 tot vandaag oudejaars dag 75 doden geëist. Dat aan tal ligt aanzienlijk beneden het totaal aan verkeersslachtoffers in Zeeland van 1970: toen kwa men 99 deelnemers aan het ver keer om, een record-aantal. Het aantal verkeersdoden dit jaar; ligt op hetzelfde niveau als in j 1968, toen er 74 mensen om kwamen. Ter vergelijking: in 1969 eiste het verkeer 89 doden.l Eén van de ernstigste ongevallen van de laatste jaren deed zich vrijdag 24 j juli voor op de rijksweg bij Öost-i Souburg, toen bij een frontale botsing! tussen twee personenauto's zes men-, sen de dood vonden. Op rijksweg 58; verongelukten dit jaar in totaal 13 mensen. Vorig jaar waren dat er! Een plaats, die er dit jaar uitspringt met het aantal verkeersslachtoffers is! ook het beruchte kruispunt St. Anna bij Terneuzen. Er verongelukten daar) vier mensen. Op 1 augustus gebeurde) er een ongeluk, waarbij een Belgisch! echtpaar om het leven kwam .Andere! verkeersongevallen waarbij twee do den vielen, deden zich voor op 19 juli op de provinciale weg tussen Bigge-j kerke en Koudekerke, waar twee jon gemannen met hun motor uit een bocht vlogen; op 16 september, even eens bij Biggekerke, toen twee wande lende vrouwen werden geraakt door een losschietend aanhangwagentje; op 24 oktober op de Sloeweg bij 's-l Heerenhoek, waar twee vrouwen over-! leden na een frontale botsing tussen j twee personenauto's; en op 4 novem ber, t.oen bij Poortvliet twee Belgen met hun auto slipten en tegen eenj boom reden. In de maand juli eiste het verkeer het| grootste aantel slachtoffer», namelijk j zeventien. De zomermaanden juni. juli en augustus leverden 29 doden op de weg op. In september alleen overle den 14 mensen aan de gevolgen van eenverkeersongeval. Meer dan de helft van het aantal verkeersslachtof fers op de Zeeuwse wegen was jonger dan veertig jaar; tweeënveertig van:' de vijfenzeventig. Steden Geen van de Zeeuwse steden kan 1971 afsluiten zonder ongelukken met dode lijke afloop. Op grondgebied van dei gemeentepolitie Missingen werden tien mensen gedood bij ongelukken: daarbij is ook de autobotsing bij Souburg, die zes mensenlevens kostte. De Vlissingse politie noteerde tot 30; december in totaal 910 ongelukken.; Er werden 33 mensen zwaar gewond,, 139 verkeersdeelnemers liepen in Vlïs- singen lichte verwondingen op. Er was in 174 gevallen sprake van zware materiële schade, terwijl bij 681 bot singen de schade als 'ücht' kon wor den gekwalificeerd, 32 ongelukken le verden vrijwel geen schade op. In de gemeente Terneuzen vielen eveneens tien doden in het verkeer, zeven slachtoffers waren betrokken bij ongelukken in of bij de stad. Er werden bij de Temeuzense gemeente politie tot en met november van dit jaar 507 ongelukken gemeld. Het aan tal gewonden beliep 155. Het verkeer m of bij Middelburg eiste vijf doden, er waren tot gisteren 92 mensen, die verwondingen hadden opgelopen. In Goes boekte de politie twee ongeluk ken met dodelijke afloop, beide in de Zie slot pag. 7 kol. 2 ■JEN HAAG (ANP) De gemeenten kunnen per 1 januari meer financiële steun van de rijksoverheid krijgen voor bet herstel van oude stadswij- Staatssecreiaris Buck (volkshuisves ting) heeft in een brief aan de ge meenten gezegd dat de regering daar mee tegemoet komt aan het groeiende inzicht dat in bepaalde gevallen verbe tering van oude wijken te verkiezen U boven algehele afbraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1