■gg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRIE BANKROVERS IN DUITSLAND GEGREPEN „Als Vlissingse hoge brug er niet komt wordt beleid van 14 jaar doorbroken" Leider zwaar gewond in ziekenhuis AOW en AWW per 1 januari verhoogd ENGELAND ONTRUIMT MALTA taK^lllSsalysl Vandaag in de krant... GOEDKOOP TREINEN BINNEN EUROPA VOOR JONGE MENSEN Open begin WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN lekker Weg Directie NV Ben. MIJ van da CV Provincial# Zeeuws. Courants F. O- Veld. «n P. B dan Boar. Hoofdredactie: G. A. de Kok. Abonn. prijs 23.2S per kwartaal, franco per post f 24.2S per kwartaal. Prijs oer maand 7.8S Lorse nummers SO cent (Inct. 4 fcr Bur Vliss., Welstr S6-60. tel 5144 (b.g.g. red. 4799, adv 01186-534. exp 27511 Middelburg. Markt 51. tel 7651 (b.g.g red 2078/3162, adv. 6248) Goes, Grot. Merkt 2. tel 6140 (b.g.g red. 6396. adv. 8969). Oc:'.t.-7, 'el. 2762. Terneuran. N.eu.-.-.irist 2. tri Zierlktee. rad tel 3346. «dm tal. 2094 Adverlenrieprijs 44 cent oer mm Minimumprijs per advertentie .60. Inperonden mededelingen 2^ tarief. Alle advertenfieprijatn exclusief 4 V, blrv. Giro 359300. Provinciale Zeeuws. Co. s't. f.'.ddelbcr#. D1: SAARBRüCKEN De 21-jarige Karl Friedrich Bach sit hier als gijzelaar in de Ford Escort, welke SAARBRüCKEN Kurt Vicentk. wordt zwaar gewond op een brandcard gelegd, nadat hij i de politie is neergeschoten. SAARBRüCKEN Op het par- leider Kurt Vicenik nog met een keerterrein in Baltersweiler on- politie-ojficier. derhandelt de Oostenrijkse bende- NAAR AANLEIDING WETSONTWERP DEN HAAG Ouderdoms- en weduwenpensioen (AOW en AWW) zullen per 1 januari op nieuw worden verhoogd. Dat gebeurt naar aanleiding van een wetsontwerp van minister Boersma van sociale zaken en staatssecretaris Rietkerk dat in de eerste kamer nog behandeld moet worden. De nieuwe bedragen zijn: ongehuw de AOW-ers f 5.070,- per jaar (was f 5.016,-), bet nieuwe maandbedrag wordt f 422,50. Gehuwde AOW-ers van f 7.110,- naar f 7.182,-, de maanduitke- ring wordt f 598,50. Het weduwenpensioen wordt voor weduwen die geen kinderen beneden; de 18 jaar hebben: van f 5.016,- naar f 5.070,-, de maanduitkering wordt f 422;50. Weduwen met kinderen onder Wezen tot 10 jaar: van f 1.614,- tot f 1.632,-, maandbedrag f 136.-. Wezen 10 tot 16 jaar: van f 2.382,- tot f 2.406,-, maandbedrag f 250,-. Wezen van 16 tot 27 jaar: van f 3.102,- tot f 3.138,-, maandbedrag f 261,50. De kinderbijslagen zijn sinds 1 ok tober niet meer veranderd. Per 1 januari zijn wel de verzekeringspre mies voor de bejaardenverzekering; van de ziekenfondswet aangepast. Bij een Inkomen van f 7.494,- betaalt men f 5,45 per week en f 23,80 per maanda Bij inkomensgrenzen tussen de f 7.494,- en f 8.504 betaalt men f 10.95 per week en f 47,60 per maand. Bij inkomensgrenzen tussen de f 8.504,- en f 10.362,- per week f 13.65 en f 59,50 per maand. Tussen de f 10.362,- en f 12.219,- is de weekpremie f 19,10 en het maandbedrag f 83,35. SAARBRüCKEN (DPA-RTR) Een van de meest opzienbarende bankovervallen in de Westduitse geschiedenis heeft woensdag een dramatisch einde gevonden. Na een grootscheepse klopjacht in de moeilijk toegankelijke bossen van Saarland bij de Franse grens, waaraan meer dan 600 politiemannen en vijf helikopters hebben deelgenomen, is de leider van de bende, de 44-jarige Oos tenrijker Kurt Vicenik, in het plaatsje Baltersweiler bij St. Wen- del in Saarland neergeschoten. Zwaar gewond is hij in het zieken huis van St. Wendei opgenomen, waar hij inmiddels een spoed operatie heeft ondergaan. Hij werd later overgebracht naar de universiteitskliniek van Homburg. Volgens de chirurgen van de universiteitskliniek maakt de zwaargewonde Vicenik een goede kans er bovenop te komen. Zijn beide Franse medeplichtigen bij de overval op liet filiaal van de Deutsche Bank in Keulen, waarbij maandag een bedrag van 311.000 mark werd buitge maakt, konden door de politie worden gegrepen. Het zijn de 24-jarige Francois Matei van Corsica en de 34-jarige Charles Donadio uit Marseille. op een persconferentie over de slotfa se van de Keulse bankoverval nog he: volgende verteld. De rovers wilden in ruil voor hun gijzelaar, de 21-jarige Karl Friedrich Bach uit Limbach, een politieman als gijzelaar, kleding, le vensmiddelen en een vrijgeleide naar Hamburg. Van de zijde van de politie is deze eis afgewezen. „Toen ik met mijn collega's voor de uit de auto gestapte Vicenik stond spitste de situ atie zich met de minuut toe. Ik heb Vicenik gezegd dat hij als hij de gijzelaar zou vrij laten een 'eerlijke kans' zou hebben. Ik trachtte hem in een dusdanige positie te krijgen om hem uit te kunnen schakelen." aldus Gross. Tijdens deze onderhandelingen zat de gijzelaar achter het stuur en de twee Zie slot pag. 3 koL 2 Brand op Helleana: Zes personen in staat van beschuldiging ATHENE (AP) Een commissie van onderzoek heeft woensdag zes perso nen in staat van beschuldiging gesteld in verband met de brand aan boord van de Griekse veerboot Helleana in augustus van dit jaar. Tot de zes. die worden beschuldigd van nalatigheid, behoren onder meer de kapitein en de eigenaar van het schip. Bij de brand aan boord van de Heleana kwamen 25 mensen om het leven. Het einde van de vlucht van het drieste drietal kwam dichtbij plaats waar zij maandagavond na razende autorit door drie Westduitse deelstaten de twee als gijzelaars mee genomen hoge politiefunctionarissen in de dichte Saarlandse bossen vrij lieten. De honger dreef de rovers uit hun schuilplaats die de politie niet had kunnen vinden. Men was trouwens hun spoor hele maal bijster. Aangenomen werd dat zij over de grens naar Frankrijk had den weten te ontkomen. Aan de ande re kant van de grens was een politie macht van ongeveer 5000 man op de been. Onverwacht verschenen de over vallers in Baltersweiler, een plaatsje van ongeveer duizend inwoners. Zij hadden een 21-jarige man als gijzelaar bij zich. Op het parkeerterrein mid den in het dorp begonnen zij onder handelingen met de politie. Het dorp werd onmiddellijk door een grote po litiemacht van de buitenwereld afge sloten. De auto van de bankrovi werd door een groot aantal patrouille wagens ran de politie ingesloten. Hon derden dorpsbewoners sloegen vanuit de verte de onderhandelingen tussen de politie en de rovers gade. PREMIER MINTOFF: TROEPEN VOOR 1 JANUARI WEG LONDEN De op een na laatste reclamezuil van Engelands ont mantelde empire in de Middellandse Zee, Malta, staat op het punt te worden neergehaald. De Maltezer premier Dom Mintoff heeft de Britten tot 1 januari de tijd gegeven om hun militaire contin gent (3500 man) van zijn eiland terug te nemen. De toch al in het slop geraakte be sprekingen tussen Mintoff en de Brit se minister van defensie Lord Car- rington krijgen waarschijnlijk geen vervolg meer. Het handelsverdrag dat Malta met de Sowjet-Unie heeft geslo ten, zal het eiland waarschijnlijk geen volledige schadeloosstelling gever voor de gederfde inkomsten vvanneci de Britten verdwenen zijn. maar dc deur met Londen lijkt desondanks definitief dicht. Vergoeding Engeland had een jaarlijkse vergoe ding van 9 miljoen pond willen geven voor zijn marinebasis op Malta. Min toff wilde ruim 19 miljoen pond en deze afgrond bleek financieel onover brugbaar, ondanks het feit dat de Britten er ook nog eens 13 miljoen pond per jaar spenderen en dat er 7.500 Maltezers op de basis en toele veringsbedrijven werk vinden. Het parlement van Malta heeft zich met Mintoffs besluit om de Britten de Nieuws uit binnen- en buiten land op pagina 1, 3 en 9. Nieuws uit Zeeland op pagina 2, 4, 5 en 6. Radio en tv op pagina 11. Financieel nieuws op pag. 13. Sport op pagina 10. Poprubriek op pagina 7. huur op te zeggen, akkoord verklaard. De vraag blijft, of de bevolking het daar mee eens is. Er is een begin gemaakt, met distributie van vitale levensmiddelen; het gat op de beta lingsbalans wordt steeds groter en leningen kunnen het bij lange na niet meer stoppen. Voor Groot-Brittannië is de pil moei lijk te slikken en men hoopt alsnog op een vergelijk uit het ongerijmde. Ofschoon Carrington steeds opnieuw heeft gezegd dat Malta nauwelijks meer belangrijk was als marine-steun punt in de Middellandse Zee, zien waarnemers in Londen dit. toch voor namelijk als bluf. Sterker nog: als dit zo zou zijn, is het verdwijnen van (Zie slot pag. 3 kol. 1 Binnenlands half geld - buitenlands gratis PARIJS-UTRECHT (AFP - ANP) Jongelui beneden de 21 jaar kunnen volgend jaar op goedkope wijze per trein door de meeste Euro pese landen reizen. Ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de internationale unie van spoorwegmaatschappij en zullen de Franse spoorwegen, in samenwerking met de andere bij de nnie aangesloten landen, voor ongeveer 240 gulden een abonnement verkrijgbaar stellen, dat de jeugdige houders het recht geeft gedurende een maand in eigen land tegen half geld en in het buitenland gratis te reizen. De abonnementen, die alleen gel den voor de 2e klasse, worden verstrekt in de periode 1 maart - 30 november 1972. Deze abonne menten zullen geldig zijn in de volgende 21 landen: België, Dene marken, Finland, Frankrijk, Grie kenland, Groot-Brittannië, Honga rije, Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oost- Duitsland, Oostenrijk, Polen, Por tugal, Spanje, West-Duitsland, Joegoslavië. Zweden en Zwitser land. /VS: toestemming De Nederlandse Spoorwegen wil len deze goedkope abonnementen ook verkrijgbaar stellen, maar aangezien het hier gaat om een reductie op het normale tarief is hier eerst toestemming van de regering voor nodig. LOCO-BURGEMEESTER GILLISSEN VERSCHAGE: „WE BLIJVEN ER VOOR VECHTEN" VLISSINGEN „Als de hoge brug bij de PZEM-centrale er niet komt, wordt een stuk be leid, dat we 14 jaar hebben ge voerd zonder meer doorbroken. Toen we er redelijkerwijs van uit mochten gaan, dat realisatie van de hoge brug door iedereen aanvaard werd, kwam de mede deling, dat de verbinding tot 1985 voldoende capaciteit zou hebben, zodat rijkswaterstaat er niet meer voor was. We zul len toch blijven vechten voor de hoge brug". Dat zegt loco-burge- meester Ch. J. Gillissen Ver- schage van Vlissingen over dej door Vlissingen vurig gewenste) verbinding over 't Kanaal doori Walcheren. Enkele weken geleden kwam de lieer i Gillissen Verschage tijdens de begro-j lingsvergadcring van dc Vlissingse raad met de mededeling, dat de hoge brug niet gemaakt zou worden. Dat was duidelijk geworden tijdens een gesprek met gedeputeerde staten, rijkswaterstaat en provinciale water staat. Nieuwe prognoses over de ver keersintensiteit hadden uitgewezen, dat een hoge brug bij de PZEM- centrale na 1985 niet genoeg capaci teit meer zou hebben om het verkeer te verwerken. De hoofdingenieur-directeur van rijks waterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg zegt daarover: „De nieuwe prognoses hebben mij de argumenten voor de bouw van een hoge brug bij de PZEM-centrale uit handen geslagen.! Ik wil best bekennen, dat we hier zelf] ook van zijn geschrokken, maar het is duidelijk gebleken, dat we voor 1985j al een tweede burg over het kanaal i door Walcheren zouden moeten bou-1 wen. Op grond van de feiten, die we; nu kennen, kan ik het niet waarma ken. De nieuwe prognoses zijn ge maakt met. behulp van nieuwe tech nieken Ik zeg niet. dat een brug bij de PZEM-centrale niet nuttig zou zijn. maar er is een bedrag van 16 tot, 20 miljoen gulden mee gemoeid en daar van zou het rijk het leeuwedeel moe ten betalen. Dat valt niet. waar te maken voor een verbinding, die niet optimaal is. Een brug bij Abeele zou minder moeilijkheden opleveren, om dat die op hei rijkswegenplan staat". Overigens is met de afwijzing van een hoge brug bij de PZEM-centrale niet direct een andere plaate aangewezen." Volgens ir. Zuurdeeg moet alsnog een afgerond rapport, worden gemaakt, waaruit moet blijken welke plaate het meest geschikt is voor de aanleg van een nieuwe brug. die ook zal moeten aansluiten op het tracé voor de Dam men weg. De heer Zuurdeeg: „We we-l ten nu wat er niet moet. gebeuren,] maar welke plaats we wel moeten! kiezen is daar niet mee gezegd" In de kou Naar bet oordeel van de heer Gillis sen Verschage is liet volstrekt onjuist de verbinding bij de PZEM-centrale te laten vallen om een hoge brug elders mogelijk bij Abeele te maken. „Als daar een brug gemaakt zou wor den, zou die mogelijk tot 1!)!)0 of lot 1995 voldoende capaciteit hebben. Dat betekent ir, feite, dat een besparing wordt bereikt voor een investering over tien jaar. En daarvoor blijft Missingen in de kou staan. Het pro vinciaal bestuur en rijkswaterstaat denken aan een lage brug bij de PZEM-centrale. maar dat zal toch gro te problemen opleveren. Rijkswaterstaat heeft altijd gezegd,- dat het onverstandig is veel bruggen over het kanaal te leggen. Bovendien kan een lage brug niet over de spoor weg heen, zodat je daar toch een knelpunt krijgt en aan de andere kant van hert; kanaal zou zo'n brug verbin ding geven op het stuk van de Nieuwe Vlissingseweg. dat net verdubbeld is. Daar zou dan toch een soort rotonde gemaakt moeten worden. Verbetering van de brug bij Souburg is ook geen oplossing. Dat kan nooit een verbin ding geven naar het industriegebied, omdat je daarvoor dwars door het do—>s zou moeten Vooral voor een goede verbinding tus sen het industriegebied Vlissingen- Oost en de biimenstac. is de hoge brug bij de PZEM-centrale naar het oordeel van het Vlissingse gemeente bestuur een levensbelang. De heer Gil lissen Verschage wijst erop. dat de plannen voor de brug werden ge maakt. toen besloten was, dat het havenindustriegebied zou worden ont wikkeld. De brug werd in 1975 opge nomen m het eerste structuurplan voor Vlissingen. Later kwam de brug ook voor op de structuurschetsen var. Middelburg en Vlissingen in 1969. Ook in het streekplan Midden-Zeeland werd de noodzaak van de verbinding onderkend. In januari 196F werd een (Zie slot pag. 6 kol. 2) jinsdag waren er in deze krant twee publikaties te y, vinden, die de indruk wekten Uyr-%'! in tegenstelling tot elkaar te s(aati; een advertentie en een nieuwsbericht. De adverten- *=5^ tie betrof een vriendelijke uitnodiging van Middelburgs b en w om in de burgerzaal een 'open tafel' bij te wonen, bij welke gelegenheid de altoos opgewekte mr. Mijksenaar eens top voorlichter van Amsterdam komt spreken over de relatie overheid en burger. Een vriendelijk initiatief: gezellige nieuwjaarskout in de burger zaal. Op een nieuwspagina evenwel was een mededeling van geheel andere aard te vinden, namelijk dat de ge meente Middelburg de publikatie van een ETI-rapport tegenhoudt. Het be treft hier een rapport over de vestiging van grootwinkelbedrijven binnen en buiten de binnensteden van Middel burg en Vlissingen, gemaakt in op dracht van het provinciaal bestuur van Zeeland. Kort geleden is van die kant bij de gemeentebesturen van Vlissingen en Middelburg geïnformeerd of zij ook akkoord gingen met publi katie. Middelburg was tegen, Vlissin gen vóór. Wanneer men nu die twee dingen in één krant zo bij elkaar zie; de uitnodiging voor de nieuwjaars- kout en daartegenover de publikatie- weigering inzake het rapport dan moet men zich afvragen of de leer van de 'open tafel' en het leven van het niet-publiceren bij het Middelburgse gemeentebestuur wellicht met elkaar in strijd zijn. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat het- gemeentebestuur van Middel burg ten aanzien van het ETI-rapport er van uitgaat, dat dit stuk nog niet in een definitieve versie is verschenen. Men meent dat opmerkingen en even tuele amendementen nog mogelijk zijn. zodat de uiteindelijke vorm toch iets anders kan uitvallen dan wat nu op ta fel ligt. Uit de reac ties van het provin ciaal bestuur en van de gemeente Vlis singen (géén bezwaar regen publika tie) valt echter af te leiden, dat men daar wel uitgaat van een definitief rapport. Gedeputeerden zullen op 4 januari aanstaande het stuk met de beide gemeentebesturen doornemen, bij welke gelegenheid Middelburg ver moedelijk zal proberen alsnog bepaal de opmerkingen in het rapport ver werkt te krijgen. Overigens moeten b en w daarover nog een besluit nemen: het rapport zal nog vooraf in een ver gadering van het college worden be sproken. Zo ligt de situatie: twee van de drie instanties willen wel tot publi katie overgaan, de derde verzet zich omdat men het rapport in dit stadium nog als een voorlopig stuk ziet. Het Middelburgse gemeentebestuur vindt, bovendien, dat het dit laatste met te meer nadruk kan stellen, omdat het aanvankelijk zelf een studie over de winkelcentra aan een deskundig in stituut had willen opdragen, maar daarvan afzag toen de provincie dit besluit nam. Dat neemt niet weg, dat de gang van zaken als geheel op de buitenwe reld een vreemde indruk maakt. Ons is gebleken dat allerlei belangstellen den in deze kwestie reageerden in de zin van: „Als Middelburg zich tegen publikatie verzet, zal het wel ongun stig voor die gemeente zijn". Hier is dunkt ons, aan de gemeentelijke kant een niet goed doordacht voorlichtings beleid te signaleren. Een goed beleid zal immers reacties als deze proberen te voorkomen. Dat had gekimd wan neer b en w zich niet hadden verzet tegen openbaarmaking van het rap port. Het is immers dubieus, dat het. Middelburgse gemeentebestuur er als nog in zal slagen essentiële wijzigingen in het ETI-rapport aangebracht te krijgen. De geruchtenvorming lijkt ons vervelender dan welke indruk ook. die zou zijn ontstaan bij directe publi katie. In dit geval moet tevens wor den overwogen, dat in deze zaak spra ke is van nog meer beslotenheid. Op 17 januari wordt namelijk in Middel- Burg achter gesloten deuren een infor matiedag gehouden van de raad, waar de problematiek van de binnenstad aan de orde komt. Die beslotenheid heeft eveneens bevreemding gewekt. Het gaat namelijk om uiterst belang rijke zaken: de binnensteden van Mid delburg en Vlissingen zijn in het ge ding, naar het oordeel van sommigen staan zij zelfs op het spel. Het Middel burgse gemeentebestuur is echter ken nelijk bevreesd zich te veel in de kaart te laten kijken. Op zichzelf nog wel begrijpelijk, maar in sommige geval len is het middel erger dan de kwaal: beslotenheid kan het vertrouwen ver zwakken. In ieder geval spelen zich op vier januari aanstaande twee gebeurte nissen rond deze kwestie af. In de eerste plaats de vergadering van ge deputeerden met Vlissingen en Mid delburg over het ETI-rapport. In de tweede plaats kan de Middelburgse burgerij bij bolus en koffie luisteren naar een inleiding over de relatie over- heid-burger. Misschien blijft voor b en w enige tijd over tussen beide bij eenkomsten. In dat geval zou het Mid delburgse college in die tijd kunnen besluiten zich niet langer te verzetten tegen publikatie van het bewuste rap port. Dat zou een mooi 'open gebaar' zijn om de 'open tafel' rr.ee te begin nen. Een open begin is het halve werk, nok in Middelburg. Vrouw verdronken AMSTERDAM (ANP) - lït het Kater van de Bilderdijkkade in Amsterdam is woensdag het lijk opgehaald van de 31-jarige Apeldoornse vrouw C'3 K Vermoedelijk is zij verdronte*Er zijn geen sporen van geweld op haar lichaam aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1