PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUITSE POLITIE JAAGT OP 3 GANGSTERS - GIJZELAARS VRIJ Rijkswaterstaat wil in 1972 afgerond plan voor hoogwaterkering Vlissingen Na sensationele overval in Keulen Werktijdverkorting voor 1400 mensen in Hoogeveen - Emmen Volkstelling ROVERS VERDWEMN TE VOET IN DE BOSSEN 'T T en D-Verblifa en Honeywell Vandaag in de krant... PVDA, D'66 EN PPR: MEER SAMENWERKING IN DE KAMER Vlissingen wil doortrekking van de boulevard De Koster: geen herziening van surprise-regels Nieuwersluis 214e jaargang - no. 304 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 28 december '71 J Beh, MIJ. von Isa., Welstr 56-60, i«d 1*1. 3346. M. 0lÏ86%84!l«p*n275l'j' Mlddflbura^Mórkf G76S1 2078/3162.' »dv. 6248)"' Gsc^Gro'l^Mïrja 2. «d.^6396. adv. S*j%>"coIi^.nl^MiddHbm" Gouden bal voor Cruijit Pagina 10 KEULEN: politiecommissaris Wer ner Hamacher linksi. die met de handen geboeid schijnt te zijn. wordt hier weggeleid door een gangster. (Van onze correspondent) BONN Een waar leger Westduitse politiemannen maakte gisteravond laat in de bossen bij het plaats je Rohrbach (in het Saarlands-Franse grensgebied) verbeten jacht op drie gangsters, die 's morgens bij een overval op een bank in het hart van Keulen 311.000 mark hadden buitgemaakt. De drie slaagden er na de overval in weg te komen, door twee politie-officieren als gijzelaars mee te nemen. Deze 2 politie mannen, die vrijwillig de plaats van 3 burger-gijzelaars hadden ingenomen, werden gisteravond onge deerd in de buurt van Rohrbach aangetroffen. De rovers hadden daar hun auto achtergelaten en waren te voet de bossen ingevlucht. De overval leek aanvankelijk een ko pie te zijn van tie grote bankroof op 4 augustus in Münclien, een bankroof die eindigde met de dood vau een vrouwelijke gijzelaar en een gangster. Omstreeks kwart over tien 's och tends dringen drie gemaskerde en met machinegeweren uitgeruste mannen een filiaal van de Duitse Bank, vlak onder de Keulse Dom, binnen. De meeste bankbedienden genieten hun vroege lunchpauze, de Frühstück. De kassier is de eerste die de gemasker- den te woord staat: „Niet schieten, u kri,jgt al het geld dat u wenst". Er wordt wel drie keer geschoten, één keer op de zwaar gepantserde brand kast, twee keer hoog in een muur. Een juwelier naast het bankgebouw reageert zodra duidelijk is wat er bij de buren gebeurt. Hij schakelt de alarminstallatie in zijn bedrijf, directe verbinding met het dichtstbijzijnde politiebureau, in. Alles ligt in dit cen trum van de stad clicht bij eikaar. Enkele tientallen seconden na de over val is dan ook de eerste politieman ter plaatse. Hij schiet kordaat de banden van de auto, waarmee de gangers zijn gearriveerd, lek. Het duurt geen minuut voordat de politie in groten getale en zwas op het Domplein aanwezig Onderhandelen Werner Hamacher, commandant van de criminele recherche, in burger, laat de gangsters die in het gebouw vijf bankbedienden en twee andere perso nen onder schot houden, weten dat hij wil onderhandelen. Het aanbod kan niet worden afgeslagen. De drie mannen zijn van plan met drie gijze laars en een kapitaal ter waarde van 311.000 mark (waaronder voor 7000 mark aan buitenlandse valuta) te vluchten, maar zullen zich een andere auto moeten verschaffen. Op het door de politie ontruimde plein wordt in de menigte toeschou wers om een traangasaanval geroe pen. Er wordt geëist dat de politie van de wapens gebruik maakt. De menigte ziet politie-officier Hamacher, 46 jaar oud, vader van drie kinderen, alleen naar het bankgebouw lopen. Voor de deur trekt hij zijn colbert uit. Met de handen in de hoogte gaat hij naar binnen. Hamacher onderhandelt. Even lijkt het erop dat hij de gangsters wint voor een voorstel waarbij de gijze laars vrijuit zullen gaan. Het lukt niet. Dan biedt hij aan de plaats van de gijzelaars door politiemannen te laten innemen en stelt zichzelf ter beschikking. Als tweede meldt zich de geüniformeerde Polibeioberat Hans Krauss, 51 jaar oud, geen kinderen. Van een derde politieman, die zich als vrijwilliger meldt, moeten de gang sters niets hebben. Hij is hen te jong. De bankbedienden en beide anderen worden vrijgelaten. Foto: Ex-gijzelaar Hamacher aan het woord op een persconferentie na zijn vrijlating. Hij vertelde dat hij aan de grens bij Saarbrücken had geweigerd de auto van de 3 gangsters verder te rijden. ..Tot hiertoe en niet ver der". had Hamacher gezegd, die de wagen al die tijd bestuurd had. Daarop had één van de gangsters het stuur overgenomen, de auto gekeerd en waren ze teruggereden naar Saarbrücken. De slotfase was 'uiterst moeilijk' geweest. Hamacher, antwoordde op de vraag of hij bang was geweest- dat de rovers werkelijk zouden gaan schieten: .Wat zal ik zeggen als je een geweer in je rug hebt kan één verdachte beweging al voldoende zijn". Het ls half één als de gangsters het. gebouw verlaten. Fotografen en carne- ralieden van de televisie- hebben de kans hen, nu zonder maskers, te ver eeuwigen. De politie ontbreekt het niet aan bruikbare gegevens. Er is, op aanwijzing van Hamacher, een Volks wagen 411 van een opvallende gele kleur klaargezet. De gangsters wijzen het aanbod af. Zij eisen een stevige, onopvallende combiwagen. De bank levert zijn grijze Ford Transit. Gijzelaar Werner Hamacher rijdt de vluchtauto op bevel dicht hij de deur. Een polïtie-agent komt hem te hulp, omdat de versnelling de gespannen officier niet onmiddellijk duidelijk is. - Bij het voor de loop van een machi negeweer verlaten van liet gebouw is hem de grote spanning aan te zien.i Dit was het moment waarop in Miinclien de politie, alle gevaren ten! spijt, schoot en de gijzelaar door liaar| ontvoerder werd vermoord. Er ge-j beurt nu niets. Hans Krauss, in hel bezit van een luidsprekerinstallatie,] roept de menigte op kalmte te hewa- Met Hamacher aan het stuur, Krauss naast hem voorin en drie schietklare gangsters achter hun ruggen rijdt de bankauto, uitgerust met autotelefoon door ontruimde straten zuidwaarts! naar de B-9 op de linker Rijnoever. Zij zijn op weg naar het vliegveld van Frankfurt? Voor de zekerheid wordt het vliegveld hermetisch afgegrendeld. Een unieke groep trekt in de middag uren door de Bondsrepubliek. De auto, in de lucht gevolgd door twee helikopters van de politie, op parallel wegen bovendien begeleid door poli tieauto's. Even achter de Ford Tran sit, over een afstand van zeker een] kilometer, een file van auto's metl journalisten. De gangsters dreigen del politie van hun vuurwapens gebruik te zullen maken als de pers niet] onmiddellijk verdwijnt. Nu en dan wordt door de politie een poging ondernomen de hardnekkige vervol gers van het spoor te brengen. Omsingeld In de buurt van Bingen wordt om streeks vier uur getankt. Hamacher, Zie slot pag. 3 kol. 3) De procureurs-generaal heb ben besloten geen vervol- ::lng in te stellen tegen die- genen, die destijds weigerden mee te doen aan de volkstel- Eng. Een toepasselijk besluit aan ae vooravond van Kerst mis. een fee:.' dat sinds de dagen van keizer Augustas een onverbrekelijke relatie met een volkstelling onder houdt. Overigens ziet het er niet naar uit, dat de procureurs-generaal zich door de kerstgedachte hebben laten in spireren. er waren geheel andere over wegingen: het bleek uiterst moeilijk de bewijsvoering ten opzichte van de wei geraars af te ronden. De a! wikkeling van de 'natelling' verschilde namelijk van gemeente tot gemeente met als gevolg, dat in de er.e plaats wel een vervolging mogelijk bleek, maar in de andere niet. Er zou derhalve sprake zijn van een opvallende rechtsongelijk heid en dat nu leidde er toe. dat de praktische weg werd gekozen: geen vervolging. Het verzet tegen de volkstelling was de angst voor Big Brother, de al machtige en alomtegenwoordige staat, tegen wie het individu niet meer :s opgewassen. De angst van de moderne mens tegen de computermaatschappij, waarin maatschappelijke waarden on dergeschikt zijn gemaakt aan operatio nele technieken. Angst ook voor mani pulaties met gegevens van de volkstel ling zonder dat daartegen bescherming mogelijk zou zijn. Van de kant van de r 1 1 overheid werden de- UAnflij Foto: Kurt. Vivenilc. de vermoede lijke leider van de 3 gangsters. HOOGEVEEN, EMMEN (ANP) Thomassen en Drijver-Verbli- fa in Hoogeveen en Honeywell NV in Emmen hebben gisteren na overleg met ondernemingsraden en vakorganisaties besloten werktijdverkorting aan te vragen voor in totaal zo'n 1400 werk nemers. Thomassen en Drijver-Verblifa wil de werktijdverkorting de 2e week van ja nuari laten ingaan. De oorzaak vau deze werktijdverkor ting ligt bij het conjuncturele achter- Nieuws uit Zeeland op de pa gina's: 2, 4, 5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's: 1, 3 en 9. Sport op pagina: 10. Televisie op pagina: 11. Financieel nieuws op pagina: 13. Overleg over gemeenschappelijke standpuntbepaling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van PvdA, D '66 en PPR in de 2e kamer hebben tot verdere parlementaire samenwerking besloten. Er is een organisatorisch model ontworpen dat voorziet in overleg tus sen de drie fracties bij de standpuntbepaling over wetsontwerpen en nota's van de regering en dat overleg voorschrijft alvorens er moties, amendementen of initiatiefontwerpen worden ingediend of interpellaties aangevraagd. Het overleg kan de vorm hebben van gemeenschappelijk beraad tussen de woordvoerders, de fractiecommissies of tussen ad hoc in te stellen werkgroe pen, waaraan ook buitenstaanders kunnen deelnemen. Daarbij wordt ook nage gaan of een taakverdeling mogelijk is en er een gezamenlijke woordvoerder kan worden aangewezen. Gestreefd zal worden naar een gemeenschappelijk standpunt met behoud van eigen verantwoordelijkheid. Fracties en fractie leden behouden uiteraard het recht zelfstandig een eigen eindoordeel te be palen. V De drie fractieleiders en hun plaatsvervangers zullen een permanent overleg over actuele zaken vormen. Periodiek zullen besprekingen plaatsvinden over belangrijke kwesties die in en buiten de kamer aan de orde zijn. Uitspraken, die alle drie fracties binden, zullen pas worden gedaan nadat dit door elk van de drie is besloten. Voor het zomerreces zal het overeengekomen model worden getoetst op haar werking in de praktijk en op haar effect voor het streven van de drie partijen naar een progressieve meerderheidsgroepering. blijven van de afzet bij de afnemers in de voedingsmarbt. Enkele produktieaf- delingen van het bedrijf zullen waar schijnlijk hierdoor tijdelijk één dag per week minder werken. Voor het loon of het salaris van de betrokkenen zal deze werktijdverkorting geen finan ciële gevolgen hebben. Bij T. en D. in Hoogeveen werken 830 man. De directie van het bedrijf verwacht dat op korte termijn de marktomstan digheden zodanig zullen worden dat weer tot volledige produktie kan wor den overgegaan. Honeywell NIXON: 'REIS NAAR CHINA ALS NAAR DE MAAN GAAN' NEW YORK (RTR) President Nixon gelooft dat zijn reis naar China zoiets is 'als naar de maan gaan' en meer zal betekenen voor de komende generatie en de wereldvrede dan „al les wat wij eerder hebben gedaan". De Amerikaanse president gaf deze mening in een vraaggesprek met het tijdschrift 'Time', dat hem tot man van het jaar heeft uitgeroepen. Ik ben er zeker van, aldus Nixon, dat de VS nu op het punt staat hun macht uit te oefenen om het goede te doen in de wereld en wel in een mate zoals nog nooit is gezien in de geschiedenis van de beschaving. Wat zij komende gesprekken met de Chinese en Russische leiders betreft Nixon gaat ook naar Rusland zei Nixon, dat het er niet om gaat dat deze reizen en gesprekken zijn aange kondigd, maar hoe zij zullen verlopen en wat de uitwerking zal zijn. Het is een opwindende zaak. Het Amerikaan se volk is erg wispelturig en daarom is het zo belangrijk dat de reis naar China 'gegoten wordt in termen die getuigen van het bouwen aan een toekomst op lange termijn'. Bij Honeywell in Emmen zal de werk tijdverkorting gelden voor ongeveer 80 pet van het 720 man tellende perso neel. Deze arbeidstijdverkorting voor twee dagen per week betreft een perio de van voorlopig zes weken, aldus het bedrijf. De werktijdverkorting zal geen finan ciële consequenties voor het. betrokken personeel hebben- Het fabrieksperso- neel is in een persoonlijk schrijven van de maatregel op de hoogte gesteld- Honeywell produceert in de fabriek in Emmen gas- en oliebranderbeveiligings- apparatuur voor de Europese verwar- mingsmarkt. Conjuncturele ontwikke lingen in deze markt hebben geleid tot een dusdanige vergroting van de voor raden dat tot bovenstaande maatregel] moest worden besloten. VERHOGING WA- VERZEKERING VOOR AUTO'S DEN HAAG (ANP) Op 1 januari gaat de door premier Biesheuvel aan gekondigde verhoging van de aanspra-l kelijkheidsverzekering voor motor-] voertuigen ïn. Voor motorvoertuigen (inclusief bromfietsen) is de minimum verzeker-, de som van 400.000,- verhoogd tot één miljoen prul den. Voor bromfietsen en andere motorrij tuigen zonder kenteken gaat de verho ging pas op 1 maart in. Een desbe treffend besluit is in het staatsblad gepubliceerd. NU COMPROMIS MET MONUMENTENZORG VLISSINGEN In 1972 wil rijkswaterstaat de plannen voor verbetering van de hoogwater kering langs de Westerschelde bij Vlissingen afronden. In het komende jaar zal verder over leg gepleegd worden tussen rijkswaterstaat, de gemeente Vlissingen en monumentenzorg. Op dit moment is er een plan, waarin tegemoet gekomen wordt aan de wensen van rijks waterstaat en die van monu mentenzorg. Daarbij wordt uitgegaan van een com promis: de vissershaven zou worden gedempt, maar de Koopmanshaven zou blijven en de Oranjemolen en restanten van de oude vestingwerken zouden in stand gehouden worden. In dat compromisplan is echter de belang rijkste wens van het Vlissïngse ge meentebestuur doortrekking van de boulevard in de richting van de bui tenhaven niet gehonoreerd. Doortrekking van de boulevard stuit voorhands op drie bezwaren: het is aanzienlijk kostbaarder dan 'normale' verbetering van de hoogwaterkering; de loodsboten zouden een andere plaats moeten vinden en er zouden monumenten moeten sneuvelenen ten koste van de uit toeristisch oogpunt gezien aantrekkelijke oplossing. Vol gens de hoofdingenieur van het arron dissement Vlissingen van rijkswater staat, de heer G. C. Streefkerk, zal doortrekking van de boulevard beteke nen, dat de Koopmanshaven zou moe ien verdwijnen. Bovendien zou het Keizersho'ofd met het standbeeld van Michiel de Ruyter worden] ingekapseld in de zeewering. Naar het oordeel van wethouder F. G. Smit van Vlissingen kan dan ook bij doortrekking van de boulevard wel een deel van de Koopmanshaven behouden blijven. „We moeten de hele zaak nog eens goed bekijken. Het is ook nog de vraag of de boulevard wel kan wor den doorgetrokken tot aan de buiten haven. Dat laat ik nog in het midden. Hetzelfde geldt voor de financiële kant van de zaak. We moeten ergens van uitgaan en bekijken-, wat onze mogelijkheden zijn". Het is van groot belang, dat snel een afgerond plan voor de verbetering van de zeewering op tafel komt. De dijkverhoging van circa twee meter moet gerealiseerd worden in het ka der van de deltawet. Ir. Streefkerk: „Het gaat om de veiligheid. Je hebt nu al de situatie, dat de deuren van de' Spuisluis de toegang tot de vissershaven dicht moeten v hoog water. Als je daar te laat mee bent, kunnen de deuren niet meerl dicht. Het waarschuwingssysteem is wel sterk verbeterd, maar als er iets! fout loopt in de enscenering, als een: voorspelling te iaat. doorkomt, dan] bestaart de kans, dat het water over] de muur van de vissershaven slaat.; De situatie is niet ideaal". Knelpunten I-Iet compromisplan, waarmee monu mentenzorg heeft ingestemd, is het laatste in een serie varianten, die men in de loop van de jaren heeft gele-' kend voor. verbetering van de hoogwa terkering tussen het Keizerslioofd en de buitenhaven. Dc belangrijkste knel punten op die route werden steeds gevormd door het Keizerslioofd, del Koopmanshaven, de vïssershaven en! liet Oranjebolwerk. In een eerste variant tekende rijkswa terstaat een waterkering, die als een] verlengstuk van de Boulevard de.Ruy ter in oostelijke richting liep en waar bij de Koopmanshaven ook gedempt i zou worden. Later kwam er een plan.; waarbij men uitging van het behoud, van zowel de Koopmans- als de Vis sershaven. De Spuisluis zou dan aan! worden opgeheven en op de tweel havens heen zou een vier meter hoge; muur getrokken worden. Uit stede bouwkundig oogpunt was dat moeilijk te aanvaarden. Een andere mogelijkheid was de vis sershaven te behouden door op de- plaats van de oude spuisluis een nieu we, grotere sluis te maken. Daarmee zou 4 tot 5 miljoen gulden gemoeid zijn. Afgezien van het kostenaspect was er nog een bezwaar. Wil men de vissershaven geschikt maken voor mo derne vissersschepen, dan moet de haven uitgebaggerd worden. Het arse-j naai nu in gebruik bij het ministe-! rie van defensie zou moeten ver dwijnen en naar het oordeel van! rijkswaterstaat zou men te weinig! ruimte rond de vissershaven hebben om behoorlijk uit de voeten te kiui-: nen .Een bijkomend bezwaar zou nog zijn. dat de vistransporten door de: binnenstad zouden moeten plaatsvin-] Zie slot pag. 2 kol. 3 betogen zonder meer van de hand gewezen: de anoni miteit van de gegevens werd gegaran deerd en tevens werd gewezen op het belang van de telling. Zonder de resul taten van een volkstelling ter beschik king te hebben is het niet mogelijk een sluitend beleid voor de komende jaren te ontwerpen, zo werd bij herhaling verzekerd. Niettemin bleer een catego rie een betrekkelijk kleine groep overigens, zoals inmiddels is gebleken weigeren aan de telling mee te doen. Hun verzet heeft in zoverre suc ces gehad, dat moest worden besloten niet tot vervolging over te gaan. Ook dat is een resultaat van de volks telling, namelijk de onvermijdelij ke conclusie, dat een buitenparlemen taire oppositie in sommige gevallen be- leidsinstanties grote moeilijkheden kan bezorgen. In dit geval bleek een straf bepaling uit een bepaalde wet niet of niet goed toepasbaar te zijn. En dat weer heeft te maken met de omstan digheid, dat destijds bij de totstand koming van de volkstellingwet geen rekening is gehouden met een verzet, zoals zich dat het afgelopen jaar heeft gemanifesteerd. Men kan dat de over heid overigens niet kwalijk nemen: dergelijke verzetsvormen waren tot voor kort ondenkbaar in Nederland, er werd geen rekening mee gehouden bij de wetgeving Ruim een jaar geleden werd daarop gezinspeeld in ae troon rede. de laatste clie tot stand kwam on der het kabinet-De Jong. Over die troonrede is noga! wat te doen ge weest, omdat ze begon met 'een 'rusi- en-orde-passage": krachtig optreden te gen groepen die de 'vrijheid misbrui ken om op onverdraagzame wijze an deren hun opvattingen of gedragspa troon op te dringen of ernstig overlast aan te doen'. In de bewuste passage stond echter nog een andere zin, waar op destijds weinig is gewezen, maar die toch wel van belang was. Het be trof de aanpassing van de wetgeving. Gesproken werd over de 'moeilijke opgave de wetgeving aan ie pas sen aan de zich wijzigende levensop vattingen1, zoals het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding'. De toenmalige minister president verklaarde in een toelichting, dat inderdaad werd gedoeld op 'onaan gepaste wetgeving': allerlei wetten da teren uit een periode met andere ver houdingen dan tegenwoordig, met als gevolg dat in sommige gevallen de toe pasbaarheid dubieus bleek. De volks tellingwet lijkt ons daarvan een goed voorbeeld: een betrekkelijk nieuwe wet, maar niet zo sluitend, dat redelijk kan worden opgetreden tegen weigeraars; Voor een deel zal dal ook wel te ma ken hebben met uitvoeringsvoorschrif- ten, maar dat neemt niet weg dat be paalde regels uit de wet thans niet kunnen worden toegepast. Twee minis teries gaan nu bestuderen of straf baarstelling in de volkstellingwet nog v/el nuttig is. Misschien zou men bij deze studie he: gehele complex nog eens kunnen bekijken: niet alleen ae strafbaarstelling, maar ook de vraag of en in hoeverre tegemoet moet en kan worden gekomen aan bezwaren tegen sommige aspecten van de volks telling. Dat zou uitmuntend passen bij de hier geciteerde passage uit de troonrede van anderhalf jaar geleden. DEN HAAG (ANP) Minister De koster van defensie ziet geen aanlei ding om de regeling voor Sïnt-Nico- laaspresentjes voor gestraften in het depot voor discipline te Nieuwersluis te herzien. Dit blijkt uit zijn antwoord op schrif telijke vragen van het tweede-kamer- lid, de heer Wieldraaijer (pvda). over het gebeurde met de 'surprise', een schoen van een paar meter, gevuld met geschenken, die op 3 december aan ae poort van het depot voor discipline werd aangeboden voor de daar verblijvende soldaten Dona en Schul. De minister merkt op. dat de gestraf ten van hun ouders of naaste familie leden Sint-Nicolaaspresentjes mogen ontvangen, mits deze de waarde van 10 gulden niet. te boven gaan en aan bepaalde voorwaarden "onder meer voor wat betreft bederf wordt vol daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1