PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B. en w. Reimerswaal: zeehavenbeleid overheid is zonder enige coördinatie KURT WALDHEIM VOLGT THANT OP Debat in tweede kamer over monetair akkoord Minimumloonwet wordt ontdoken Explosie verwoest flat: 10 doden en ruim 100 gewonden Vandaag in de krant... Steen des aanstoots v°; VONDELING WIL GEEN MAXIMUM IN LENINGWET Laatste verzet op Vlakte der Kruiken gebroken 214e jaargang - no. 300 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 dec. 1971 ARRESTATIES IN ZAGREB ZAGREB (AFP/ANP) De Joegoslavi sche politie heeft dinsdag bij een razzia i in een studentencentrnm in de Kroati-1 sche hoofdstad Zagreb 352 arrestaties verricht. Er werden voorts vuurwapens, munitie en vlugschriften in beslag genomen. De gearresteerden zijn voor het meren deel studenten. De inval van de .politie vond plaats in het studententehuis 'Stjepan Radio'. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Radio en televisie op pagina 12. Financieel nieuws op pagina 13. „ALLE KLEUREN AL VERWERKT IN OMSLAGEN NOTA'S" REIMERSWAAL B. en w. van Reimerswaal vinden dat er ten aanzien van de zeehaven industriegebieden bij 'de hoge re overheden' geen sprake is van enig gecoördineerd beleid. „De prognoses en de plannen verschijnen met de regelmaat van de klok en worden met die zelfde regelmaat weer in de la gestopt. Alle beschikbare kleu ren zijn reeds verwerkt in de omslagen van de desbetreffen de nota's", schrijven b. en w. in de aanbiedingsnota van de. be groting 1972. Het gemeentebestuur maakt de op merkingen naar aanleiding van de on langs door de gemeenteraad aangeno men structuur ontwikkelingssehets. Deze schets bevat twee hool'duitgangs- punten voor het toekomstig beleid: Als er in of nabij de gemeente een (zee)liaven-industriegebied moet ko men dient dit te «orden geprojec teerd in de kom van de Oosterschelde en dient het van zodanige afmetingen te zijn, dat het uit een oogpunt van milieuhygiëne op voldoende veilige af stand van de kernen ligt: Een bevriezing van de bestaande ker nen dient te worden vermeden. Vol gens b. en w. zullen deze uitgangspun ten niet zonder meer door de hogere overheden' worden aanvaard. Het college pleit voor een Nederlands- Belgisch zeehavenbeleid. „Het is een absolute noodzaak. Het wordt de hoogste tijd dat de rijksoverheid ter zake de nodige initiatieven neemt, waarbij zeker België moet worden ingeschakeld", stellen b. en w. in de nota aan de raad. Zij menen ook dat een Nederlands-Belgisch zeehavenbe leid, „dat geheel bepalend is voor de toekomst van onze gemeente", volle dig in de mist vertoeft. „Daarbij moet het betreurenswaardig genoemd wor den dat zelfs provinciegrenzen in deze tijd van schaalvergroting en internati onale samenwerking barrières blijken te vormen". Kleine kernen Ook het standpunt van het provinciaal bestuur ten aanzien van de kleine kernen, „zoals dit zich recentelijk be gint tc manifesteren", vervult het col lege met zorg. Zij vinden wei dat het niet juist zou zijn om iedere kleine kern zodanige grote impulsen te ge ven dat op uitgebreide schaal nieuwe voorzieningen in deze kern zouden moeten komen Volgens het college is binnen een gemeente of zelfs binnen een bepaalde regio een zodanige versnippering van veelal kleine voorzieningen tegenwoor dig niet meer verantwoord. „Wij kun nen ons echter niet aan de indruk onttrekken dat zich bij het provinci aal bestuur een beleid begint af te tekenen dat tendeert naar een, ons inziens, onaanvaardbare toepassing van het gestelde in de provincie. Een beleid dat er kortweg op neerkomt dat in kleine kernen niet meer gebouwd mag worden. Indien deze indruk juist menen wij ons daartegen met kracht te moeten verzetten", aldus schrijven b. en w. Zij wijzen erop dat het gelijkblijven van het woningpotentieel door de te constateren vermindering van de gezinsgrootte een daling van het aantal inwoners betekent. B. en w. menen dan ook dat iedere kern, waar nodig, zodanige uitbreidingsmogelijk heden moet kunnen krijgen dat zon der dat dit extra voorzieningen met zich meebrengt, de bestaande voorzie ningen optimaal kunnen worden be nut. Stuurgroep B. en w. belichtten in de aanbiedings nota ook de aparte problematiek van Yerseke en Hansweert. Het college meldt dat er binnenkort een stuur groep in het leven geroepen zal wor-l den. Deze stuurgroep zal de nieuwe aspecten bekijken samenhangend met' de eventuele voortgang van bepaalde' schaal- en schelpdierenactiviteiten in! de toekomst. j B. en w. schrijven: ,.De discussies, over de wijze van afsluiten van del Oosterschelde doen de hoop herleven! dat ook in de toekomst bepaalde schaal- en schelpdierenactiviteiten in I of nabij Yerseke kunnen blijven voortgaan. Deze nieuwe aspecten, als mede het feit dat het probleem Yerse ke geen zaak meer is die door een gemeentebestuur op eigen kracht doel matig kan worden aangepakt en opge lost, hebben ons doen besluiten te streven naar het instellen van een stuurgroep". Naast gemeentelijke ver tegenwoordigers zullen in de stuur groep zowel de provinciale diensten als de rijksfunctionarissen zitting heb ben. Op die manier hoopt men bij de beleidsplanning gecoördineerd te kun nen werken. Ook de toekomst van Hansweert baart het college zorgen. De kanaal plannen zijn nog niet ïn een nieuw stadium gekomen en het laat zich. volgens het gemeentebestuur, aanzien dat de financieële positie van het rijk een snelle realisering in de weg zal staan. Ook de in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkerende plannen om Hansweert-West een nieuwe injec tie te geven ontmoeten bedenkingen bij het provinciaal bestuur. Volgens b. en w. is men in Middelburg van mening dat vooral de ontworpen be- Zie slot pag. 2 kol. 4 Mertens wond er geen doekjes om: „desnoods alle middelen'. Voor een vakbewegingsman betekent een dergelijke uitlating, dat zonodig het- stakingsparool moet worden ge hanteerd. Bij een zodanige dreiging want dat is het in feite lijkt ons ech ter de vraag gewettigd of middel en doel hier wel in een redelijke verhou ding tot elkaar staan. Het is als met het stellen van de kabinetskwestie door een regering: als regel moet een regering haar bestaan niet al te snel afhankelijk stellen van het al of niet aanvaarden door de kamer van een bepaald voorstel. Dat mag pas gebeu ren als werkelijk geen andere uitweg meer mogelijk is en een hergroepering van de verhoudingen ook binnen het parlement onvermijdelijk en noodza kelijk is. Zo ook ten aanzien van wat wel is genoemd „het'koninklijk strijd middel" van de vakbeweging, de werk staking. Men kan dit middel alleen maar dan gebruiken wanneer alle an dere zijn uitgeput. Indien het in dit geval zou worden aangewend voor een oplossing van het probleem georgani seerd-ongeorganiseerd, zou het vooral ten bate van de vakorganisaties zelf worden gebruikt. Het lijkt twijfelach tig of alle leden daartoe wel de nood zakelijke vastbeslotenheid zouden kunnen opbrengen. Een dergelijke staking zou bovendien onderstrepen, dat de vakbeweging er niet in is ge slaagd dit probleem op te lossen met kracht van argumenten. Is het betoog van Mertens „desnoods alle midde len" in dit licht gezien niet een beetje te zwaar aangezet OOSTENRIJKS AMBASSADEUR BIJ VN /oorzitter Mertens van het NKV heeft deze week opnieuw het vraagstuk n de vakbeweging en de oiv E georganiseerden aan de orde t ■g.-'-j gesteld. Een oud onderwerp. waarover vaak en omstandig is gedebatteerd zonder dat men er veel verder mee is gekomen. Na de oorlog, in 1946, produceerde professor Romme thans sinds enkele dagen minister van staat over deze kwestie een stel ling tijdens een congres van de R-K Middenstandsbond: .Er behoort en kan een regeling worden getroffen, waardoor de financiële lasten me* be trekking tot het maatschappelijk groepsleven van georganiseerden en ongeorganiseerden gelijk zijn". CNV- voorman Ruppert betoogde naar aan leiding daarvan in 1953, dat een der gelijke gelijkstelling op bijzondere be zwaren zou stuiten: „Tussen dwang en drang is slechts één schrede". Voor hem bleef de vakorganisatie een vrije vereniging: „Wat moet men als ver eniging beginnen met leden, die niet uit vrije wil, maar onder dwang lid zijn?" vroeg Ruppert zich af. „Vrij heid van vereniging impliceert ook de vrijheid zich niet aan te sluiten". Ove rigens was hij geen volstrekte tegen stander van verplichte betaling door niet-georganiseerden, maar hij meende niettemin dat de vakbeweging haar kracht vooral in het overtuigen van de ongeorganiseerden diende te zoeken. De discussie over dit onderwerp Is de afgelopen jaren met bewogen heid gevoerd. Van André Kloos toen nog NVV-voorzttter kwam een bijdrage in gedrukte vorm: een hoofd stuk in zijn boek 'Het achterste van de tong'. Daarin noemt hij het vraag stuk van de ongeorganiseerden „een steen des aanstoots". Een steen „die op niet te lange termijn zal moeten verdwijnen", aldus Kloos. „Wanneer men de vakbewegring niet de weg wil opduwen van een invoering van een r of andere vorm van IC ri-- verplicht lidmaat- H J schap, dan moet de oplossing worden gezocht in financiële bijdragen van de ondernemingen en de overheid voor functies, die de vakbeweging niet ex clusief ten behoeve van haar leden ver vult". In dit opzicht dacht Kloos met name aan scholings- en voorlichtings activiteiten: in een aantal bedrijfstak ken en bij sommige ondernemingen bestaan dergelijke regelingen al enige tijd. Mertens heeft deze week de draad weer opgenomen, daarbij zelfs het woord 'discriminatie' gebrui kend. Men vindt het normaal dat de vakbeweging „zich voor alle werkne mers inzet" zei hij „maar men vindt het ook normaal dat deze in spanningen slechts worden opgebracht door een derde van alle werknemers, de georganiseerden". En dat nu is „een tweeslachtige behandeling van de vakbeweging, een discriminatie die niet langer kan worden getolereerd". Hij maakte duidelijk dat dit probleem zo langzamerhand uit de sfeer van de discussie moet komen en dat er een oplossing voor dient te worden gevon den: de kwestie is we citeren „essentieel voor het zijn of het niei- zijn van de vakbeweging in de toe komst". Het probleem zal nu worden aangevat in de bonden. Dat komt er in feite op neer, dat bij komende cao- onderhandelingen er geducht over zal worden gesproken. Eén van de vak bondsvoorzitters heeft al gezegd, dat moet worden gestreefd naar heffing van bijvoorbeeld een half procent van de loonsom. Als dit percentage in min dering wordt gebracht van het reëel beschikbare inkomen, betalen de on georganiseerden mee zonder dat de vakbeweging haar onafhankelijkheid verliest. Op zijn beurt heeft Mertens duidelijk gemaakt welke grote priori teit deze zaak heeft in het geheel van de vakbondseisen: de bonden mogen niet te snel akkoord gaan met een compromis vond hij. En hij voegde er aan toe te hopen, dat de bonden „voor de wezenlijke oplossingen des noods alle middelen zullen aanwenden. Men kan daarbij van onze steun verze kerd zijn". (Van onze correspondent). WASHINGTON De 53-jarige Oostenrijkse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, is gisteravond door de Vei ligheidsraad gekozen als opvolger voor secretaris-generaal Thant. Waldheim kreeg elf stemmen, één onthouding, en drie tegen stemmen. Hoewel de stemming geheim was, wordt aangenomen dat China zijn oorspronkelijke oppositie opgaf, en zich in deze derde stemmings-ronde van stemming onthield. Kurt. Waldheim werd in 1918 geborenj in de omgeving van Wenen, als zoom van een onderwijzer. Voor de tweede] wereldoorlog doorliep hij de Acade mie Consulaire. Hij behaalde een graad in dé rechten in Wenen. In de oorlog diende Waldheim als gewoon soldaat. Aan het einde van de oorlog werd hij bevorderd tot eerste luite nant. Waldheim was korte tijd krijgs gevangene. Na de oorlog werd hij secretaris van de eerste naoorlogse Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, Gruber. In 1948 werd Waldheim eerste secre taris van de Oostenrijkse ambassade in Parijs, daarna zaakgelastigde in de Franse hoofdstad. In 1955 deed hij zijn entree in VN-kringen. Als waarne mer bereidde hij het lidmaatschap van zijn land voor. Tot 1962 was Waldheim vervolgens ambassadeur in Canada, daarna Oos tenrijks vertegenwoordiger bij de VN. Die functie heeft hij tot dusver be kleed, met. een onderbreking van 1968 tot 1970, toen hij minister van buiten landse zaken was in de conservatieve regering-Klaus. Tijdens zijn eerdere VN-loopbaan was Waldheim voorzitter van de wereldruimtecommissie en on der andere lid van de VN-organisatie ter handhaving van de vrede. Het afgelopen voorjaar stond Wald heim namens zijn partij, de conserva tieven, kandidaat voor het president schap van Oostenrijk. De verkiezings strijd werd door de huidige president.. Jonas, gewonnen. Dr. Waldheim is getrouwd en heeft vier kinderen. Hij spreekt Engels, Frans, Italiaans, Duits en heeft enige m enkele Slavische talen. Stemming Hoewel de keuze van Kurt Waldheim te verwachten was nadat bekend werd dat hij bij de vorige twee stemmin gen, op vrijdag verleden week en maandag, het grootste aantal stem men had verworven, kwam zijn ver kiezing nog onverwacht, omdat men de Zweedse diplomaat en Midden-Oos- len-bemiddelaar Gunnar Jarring een zeer goede kans had gegeven. Ook was men bij de vorige stemmingsron den verrast over de sterke kandida tuur van de Argentijnse VN-ambassa- deur Carlos Ortiz de Rozas, die pas verleden week aan de lijst van kandida ten werd toegevoegd door een groep van 'derde wereld'-landen. De Sowjet-Unie had zich van het be gin af aan achter Waldheim ge- DEN HAAG (ANP) Het kamerlid dr. ir. A. Vondeling (pvda) heeft aan de vooravond van de openbare behan deling van het wetsvoorstel om de minister van financiën de machtiging te geven geldleningen ten laste van de staat tot een totaal van 3 miljard te mogen aangaan, voorgesteld in deze wet geen maximum op te nemen. Van een misbruk van de machtiging be hoeft niet te worden gevreesd, aldus het kamerlid. Tot dusverre was het gebruik van tijd tot tijd door mid'del van een lening- wet de minister van financiën machti ging te geven voor het aangaan van geldleningen, telkens als het. in een voorgaande leningwet gestelde maxi mum bereikt was. Dr. Vondeling heeft dinsdag een amendement ingediend om in de voorgestelde leningwet 1971, die vandaag in openbare behandeling komt, het maximum te schrappen. schaard, met Gunnar Jarring als twee de keuze. De Finse VN-ambassadeur Max Jacobson, die oorspronkelijk de grootste kans werd gegeven, bleek ach teraf voor Moskou onaanvaardbaar. Aangenomen wordt dat Peking zich in de eerste ronden opstelde ten gunste van de Argentijnse kandidaat, maar dat de Chinese delegatie ervan af zag om hem te blijven steunen toen duidelijk werd dat hij door veto's van andere veto-machten geblokkeerd zou wor den. De algemene vergadering, die gisteren verdaagd zou zijn tot de herfst van volgend jaar. maar die bijeen is geble ven om de uitslag af te wachten van de verkiezingen, zal de benoeming van Waldheim nu officieel moeten maken door een stemming waarbij een een voudige meerderheid voldoende is. Het is niet waarschijnlijk dat de as semblee zich tegen zijn aanstelling zal verzetten. KURT WALDHEIM MINISTER VERONTRUST: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken is ernstig ver ontrust over de toenemende ont duiking van de minimumloonwet. „Er is iets onrustbarends aan de hand met dat. minimumloon. Ik heb echter geen juiste cijfers. De voorlopige gegevens wijzen er wel op, dat er vooral buiten de cao's in toenemen de mate lonen onder het minimum loon worden uitbetaald, terwijl vrij grote aantallen lonen precies samen vallen met het minimumloon". Drs Boersma kondigde dinsdagavond in de tweede kamer aan, dat er een enquête wordt ingesteld naar de toepassing van het minimumloon. De vijf fracties van de regeringspa r- tijen in de tweede kamer (de meerder-1 heid) wilden de mogelijkheid schep- pen om het minimumloon zo snel mo gelijk (in de loop van 1972) structu-; reel aan te passen. Zij hebben bij mon-, de van drs. A. de Boo van de CHU een i amendement ingediend om het SER- advies over de structurele wijziging al j in januari 1972 aan te laten vragen, in (Zie slot pag. 3 kol. 3) VÏETNTIANE (RTR) Noordyietna-j mese troepen hebben dinsdag de laat ste regeringsbasis op de Vlakte der; Kruiken ïn noord-Laos vero-; verd. Volgens welingelichte kringen in Vien tiane hebben de regeringstroepen vier; van de 19 Lactiaanse Houwitzers ver-: loren, vier Amerikaanse Phantom-! straaljagers en twee andere vliegtui-; gen. Acht Amerikaanse piloten zijn gered en een onbekend aantal beman- ningsleden is als vermist opgegeven. 1 Volgens deze kringen leden beide par-! tijen in deze slag record-verliezen. De Noordvietnamezen zouden volgens de-; ze kringen 1500 man aan doden en; gewonden hebben verloren. Voor de' Laotiaanse regeringstroepen wordt dit! cijfer geschat op 500 doden en gewon-1 den. EXTRA SPREEKTIJD VOOR ALLE FRACTIES DEN HAAG (ANP3 De twee de kamer zal deze week nog met minister mr. R. J. Nelissen van financiën van gedachten wisselen over de monetaire si tuatie en het tijdens het afgelo pen weekeinde te Washington bereikte akkoord. Dit debat wordt gehouden in het kader van de behandeling van de be- groting-1972 van het departe ment van financiën, welke be handeling vanmiddag of van avond zal. aanvangen. Aan alle fracties is, voor de bespreking van de monetaire toestand, extra spreektijd toegewezen. Minister Nelis sen heeft dinsdagmiddag, aan het be gin van de kamervergadering, een ver klaring afgelegd. Het gevaar van een dreigende handelsoorïog is afgeremd. Minister Nelissen noemde dit laatste, met name voor een open economie als die van Nederland met zijn inter nationale georiënteerdheid en grote in- en uitvoer van het allergrootste belang. „Reeds om die reden moet het bereiken van het akkoord voor Neder land positief worden gewaardeerd". Bij de beoordeling van de inhoud van het akkoord van Washington is gens minister Nelissen verder van groot belang, dat in de verhouding met de belangrijkste handelspartner van Nederland, West-Duitsland, de Ne derlandse concurrentiepositie eniger mate is verbeterd, terwijl ten opzichte van de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie de situatie gelijk is geble ven. „Daarmee is globaal de helft van onze handel gemoeid", aldus de be windsman. Wanneer de wijziging van Zie slot pag. 3 kol. 2) BEGROTINGSNOTA VOL ZORG OVER TOEKOMST KERNEN PARIJS Een explosie van de toevoerleiding van het gas in de kelder van een flatgebouw in de Parijse voorstad Argenteuil heeft dinsdag minstens tien mensen het leven gekost. Ruim honderd bewoners moesten in ziekenhuizen worden opgeno men. Van 43 mensen werden de verwondingen ernstig, zo niet le vensgevaarlijk geacht. De nauwkeurige balans kon nog niet worden opgemaakt doordat zich, naar te vrezen viel, nog verscheidene bewo ners onder het puin konden bevinden. De catastrofe ontstond tijdens het etensuur, toen het merendeel der 90 families, die in het gebouw gevestigd waren, voor de maaltijd net even thuis was gekomen. Enkele uren la ter waren alle beschikbare ambulan ces van de hospitalen van Parijs en de randsteden gemobiliseerd voor het vervoer van de tientallen ernstige ge wonden, waaronder zich ook vele kin deren bevonden. Eén der staatssecretarissen uit de re gering, André Bord, nam persoonlijk de leiding der reddingswerkzaamhe den van de honderden brandweerlie den en politie-agenten op zich. Hoe de ontploffing, die tot in Parijs te horen was, te verklaren is, was gisteren nog een raadsel. Zeker is wel dat het een belangrijke gaskanalisatie moet zijn geweest die gesprongen is, want de luchtverplaatsing was zo ge weldig dat tot ver in de omtrek de ruiten het begaven, terwijl in het flatgebouw zelf het trappenhuis over vier etages letterlijk werd weggebla zen. En die laatste omstandigheid ver klaart dan weer dat ook onder de bewoners van de hoogste etages die het vuur niet konden ontvluchten, veel slachtoffers te betreuren zijn. Foto: het gebouw de ruiten in scherven na de explosie. RAVAGE IN ARGENTEUIL:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1