Groei arbeidsmarkt kleiner dan provincie In schets denkt Dampo ows '"71 I Onzekerheid Braakmanpolders 'wet 1870' en de herverkaveling Overste J. C. v. Woerden neemt afscheid van korps commando's Bonden principieel tegen openheid van ambtenarenoverleg mi gratis pakje zakdoekjes bij Voorbelasting nodig voor aanleg weg Vlissingen-Oost Nader onderzoek ontslagkwestie politie-agente Zware materiële schade bij ongeval op rijksweg 58 bij Rilland-Bath De kroon beslist over zonwering voor kleuterschool in Vlissingen PROGNOSE ZEEUWSE RAAD ARBEIDSMARKT Bezwaren RECORDOMZET OVER 1971 BIJ VEILING VAN KRABBENDIJKE Examen VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 WELLICHT TEGENVALLER VAN VIER TON DIJKGESCHOT BLEEF OP ZELFDE NIVEAU HOEK De onzekerheid over het al dan niet intrekken van de wet uit 1870 op de calamiteuze polders in Zeeland en het uitblijven van een beslissing op de aangevraagde herver kaveling waren voor gezworenen en hoofdingelanden van het waterschap De Verenigde Braakmanpolders don derdagmiddag tijdens de algemene vergadering hindernissen om een dui delijk beleid te kunnen uitstippelen. Waarnemend dijkgraaf P. de Jonge dijkgraaf H. A. Wolfert is ziek deelde in zijn openingswoord mee, dat hij juist deze week van gs van Zee land een afschrift had ontvangen van het aan dit college gerichte schrijven van de minister, waaruit bleek, dat deze de kosten, die het waterschap maakte in verband met het op Delta hoogte brengen van dijken, ten laste wil blijven brengen van de streek. Voor de Verenigde Braakmanpolders ron dit een tegenvaller van ongeveer vier ton betekenen. Griffier J. Traas had uitgerekend, dat dit bij een afschrijving over twintig jaar een verhoging van het dijkge- schot van ƒ3,90 zou betekenen. De beer J. H. van Hoeven drong er op aan rekening te houden met deze eventuele tegenvaller, bijvoorbeeld door het tempo van de afschrijvin; op het kantoor. Gezworene J. Dreg mans betoogde, dat men er vanui moet gaan. dat deze vier ton toch nog binnenkomt: „Als we daar voor gaan reserveren, wordt er straks gezegd, dat we het wel niet nodig zullen hebben". De heer Dregmans wees er bij de beantwoording van de heer H. Beijer uit Biervliet, de enige die een algemene begrotingsbeschouwing hield, op, dat de door hem gevraagde beleidsplanning nauwelijks mogelijk k omdat de situatie van de landbouw daarmee de inkomsten niet zijn te De algemene vergadering besloot voor het tweede achtereenvolgende jaar het dijkgeschot niet te verhogen. Over de toekomst waren verschillende hoofdin gelanden niet bijster optimistisch. De door de heer Beijer gevraagde gevol gen van het eventueel afschaffen van de wet 1870 bleek, zo deelde griffier Traas mee, op basis van de uitkom stan van dit jaar voor het onderhoud ran de zeeweringen neer te komen op 10.000 gulden kostenverhoging, het geen gelijkstaat met een dijkgeschot- rerhoging van 1 gulden per hectare. Da heer Traas weer in dit verband op da voor De Verenigde Braakmanpol- óeis gelukkige omstandigheid, dat er momenteel niet zeel onderhoudskos ten moeten worden gemaakt: „Al zal cat in de toekomst wel hoger wor den". Algemeen was men van mening, Êt de uit de voorgenomen wetsaf- Kcaffing voortvloeiende verplichting, dit waterschappen bij calamiteiten ca procent van de kosten zelf dra gen, onaanvaardbaar is. Werden dit jaar geen nieuwe werken uitgevoerd, volgend jaar zal dit be- jtrkt blijven tot de verbreding van sa gedeelte van de Savoyaardsweg. ifiamemend dijkgraaf De Jonge: „Dit wil niet zeggen dat er verder geen wegen meer zijn te verbeteren. Ge brek aan middelen, onder meer door de financiële uitkomsten in de agrari sche sector nopen ons de werken in VLISSINGEN Voor de aan te leggen basisweg Vlissingen-Oost zal een voorbelasting moeten worden aange bracht op de plaats waar de weg in de Quarlespolder de Sloekreek zal knrisen. Ter plaatse en in de onmid dellijke nabijheid van de kreek be staat de bodem namelijk tot een diep te van ruim tien meter uit zeer slappe >r de werken meer dan kubieke meter zand nodig is m er voor ongeveer 100.000 kubieke meters uitkomende grond een bestem ming moet worden gevonden is nage gaan of de werken gecompenseerd kunnen worden met de wei-ken, die thans in verband met de vestiging van Total in het industriegebied worden uitgevoerd. Het zand voor de werken ran de Totalvesbiging zal moeten wor tel geleverd dooT de aannemers NV Van Hattum en Blankevoort. In ver band daarmee wordt het noodzakelijk geacht de uitvoering van de voorbe lasting op te dragen aan de nv. Het dagelijks bestuur van het haven- khap stelt voor om voor dit werk en bedrag uit te trekken van ƒ1.074.600.- exclusief omzetbelasting. MIDDELBURG Het ambtenarenge recht heeft geen uitspraak gedaan in ontslagkwestie van de Middelburg ss politie-agente mej. M. Nagelkerke. Het ambtenarengerecht heeft de zaak feschorst; er zal een nader voorberei dend onderzoek worden ingesteld. Het ambtenarengerecht behandelde de ont- «agkwestie vorige week donderdag njaens een zitting op verzoek van ue raadsman van klaagster met geslo ten deuren in het: gebouw van de arrondissementsrechtbank te Middel burg. Gebruikelijk is, dat het ambte narengerecht binnen drie weken na de wting uitspraak doet. Benoemingen bij waterschap Brede Watering f®NHAAG (ANP) Bij koninklijk «Sluit zijn met ingang van 1 januari «moemd tot g^wo-enen van het wa lschap De Brede Watering van Zuid- «veland de heren J. M. Mol te Wol- Pnaartsdijk, P. Dekker te Borsele, S. Appel te Baarland. B. M. van nieuwenhuijze te Kloetinge, J. L. de Jager te Kapelle, J Blok te Rilland- ft. J. C van 't Westeinde te Heinkenszand en A. J. Boone te Krui- ™igen. De laatste twee onder onthef- van het vereiste betreffende de Woonplaats, gesteld in artikel 35 lid 'van het algemeen Zeeuws water- «oapsreglement. de kapitaalssfeer enigszins te tempori seren". De heer D. J. Tollenaar merk te naar aanleiding van dit begrotings hoofdstuk op, dat het regeringsbeleid het uitvoeren van kapitaalswerken be moeilijkt. De discussie hierover spitste zich toe, toen de heer Van Hoeve zich afvroeg wat de bezigheden van net technisch apparaat wel waren, nu er praktisch geen nieuwe werken worden uitge voerd: „In de afgelopen jaren ii veel werk verzet. Nu moeten we beperken tot onderhoud en toch heb ben we evenveel mensen in dienst' De heer De Jonge zei, dat het bestuur zich over deze materie reeds heeft beraden, maar dat hij het niet raad zaam achtte omdat het hier perso nen betrof hierover in het open baar te beraadslagen. Zuivering Naar aanleiding van vragen van de heer Beijer over de taak van het waterschap ten aanzien van de water zuivering kreeg de heer A. de Ruijter (hoofd van de technische dienst), het woord: „Ik kan niet meer dan een technisch antwoord geven op vraag betreffende het beleid. Hij beperkte zich daarna tot een uiteenzetting van de procedure: het advies van de zogeheten commissie De Pagter is vorige week pas bij de dijkgraaf binnengekomen. Nadat dit advies door de Zeeuwse waterschap pen is besproken zal het naar de commissie Schlingemann gaan, waar na het zal worden voorgelegd aan gs. De heer F. K. Haak zei ter zake van de waterverontreiniging, dat hij een duidelijke beleidslijn van het dagelijks bestuur wilde weten: „Tijdens de dit najaar gehouden informatieve verga dering voor deze begroting heb ik ook al bezwaar gemaakt tegen het over matig gebruik maken van chemische bestrijdingsmiddelen buiten de land bouw. Het opheffen en voorkomen van verontreinigingen behoort zeker tot onze taak". Zonder er een voorstel van te willen maken drong de heer Haak er bij het dagelijks bestuur op aan om in navolging van de uitspraak van het waterschap Schouwen-Duive- land het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen tot een minimum te beperken. De heer Haak meende de keuze van het dagelijks bestuur al te kennen en die zou allesbehalve stro ken met zijn opvattingen. Hij leidde dit af uit de aankoop van een spuitke- tel: „Ik vraag van u het gebruik tot het uiterste te beprerken. Verder be pleit ik de afschaffing van de distel verordening. We bestrijden distels toch wel, ook al is er geen verorde ning voor". De heer De Jonge deelde mee, dat het spuiten vooral in sloten en niet in de bermen geschiedt. De heer De Ruijter zei, dat De Verenigde Braakmanpolders in tegenstelling tot andere waterschappen slootkanten bij zonder spaarzaam bespuiten: „Dat ge beurt alleen bij de waterleiding in de Braakmanpolder. Verder spuiten we een niet-giftig middel tegen riet en dan uiteraard tegen distels". De heer De Ruijter zette uiteen dat het uitblijven van een beslissing over de aangevraagde herverkaveling met name de uitvoering van ontwaterings- werken belemmert: „Als de herverka veling doorgaat wordt het hele ontwa teringssysteem omgegooid". Vordering Ook tijdens deze algemene vergade ring kwam de vordering, die De Vere nigde Braakmanpoldcrs heelt op het Beheerschap Recreatiegebied Braak man ter sprake. Deze instelling heeft al sinds 1966 geweigerd de verplichte heffingen van het waterschap te beta len en momenteel is er een schuld van 43.000. Verschillende hoofdingelanden sugge reerden, dat het redelijk zou zijn als het beheerschap ook rente zou beta len. Zoals bekend ging het beheer schap tegen de heffingen in beroep en was de uitspraak van de kroon ten gunste van het waterschap. Uit een toelichting van griffier Traas bleek, dat over de beroepstermijn geen ren te mag worden geheven. Dat gebeurt wel voor de periode vanaf 15 januari 1972, als er dan tenminste nog niet is betaald. Aangezien het beheerschap nog een lening moet sluiten om aan de verplichtingen tegenover het water schap te voldoen, zit dit er volgens een aantal ingelanden wel in. Op des betreffende vragen zei de heer Traas, dat hij „de deurwaarder er niet met zijn oren kan bijslepen". RILLAND-BATH Donderdagmorgen omstreeks kwart over tien is één auto totaal vernield en een andere zwaar beschadigd bij een botsing op rijks weg 58 nabij Rilland-Bath. De aanrijding ontstond toen de 62- jarige automobilist J. F. A. S. uit Woensdrecht, die met zijn auto in de richting Krabbendijke reed, met zijn voertuig voorsorteerde om linksaf te slaan. Een uit tegengestelde richting naderende auto, bestuurd door C. B. uit Middelburg bon een botsing niet. voorkomen. De wagen van B. werd totaal vernield, die van S. zwaar be schadigd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. VLISSINGEN De kroon zal moe ten beslissen of de Vlissingse r-k kleu terschool 'Het Kwettcrnest' al dan niet van buitenzonwering in de vorm van markiezen zal worden voorzien. De pogingen, die de stichting r-k schoolbestuur voor Vlissingen en geving al sinds midden 197Ü doet om buitenzonwering te krijgen, hebben nog steeds geen resultaat gehad. Het gemeentebestuur van Vlissingen wil, voor men een besluit neemt, een uit spraak van de kroon, om zo aan de weet te komen of de extra kosten, die met het aanbrengen van buitenzonwe ring gemoeid zijn ook door het rijk vergoed zou kunnen worden. Het gaat daarbij om 1450. In september 1970 wees de Vlissingst? raad een verzoek van het schoolbe stuur af. Het schoolbestuur ging in beroep bij gedeputeerde staten van Zeeland. Die lieten in oktober van dit jaar weten, dat de aanvraag gehono reerd zou moeten worden. B. en w. van Vlissingen kwamen daarop deze maand met een voorstel bij de raad om in beroep te gaan bij de kroon De raad besloot met 15 tegen acht stemmen dat te doen. De tegenstem mers, de gehele CCP-fractie, ir. C. W Wondergem (d'66) en de heer S. Jou- stra (pvda-ppr) vonden, dat de aan vraag van het schoolbestuur nu wel moest worden gehonoreerd. Zij voer den aan, dat de gemeente zelf proeven doet met zonwerend glas, wat ook kostbaarder is dan de gebruikelijke binnenzonwering en men vond het een ernstig bezwaar, dat de zaak zo lang zou gaan duren. B. en w. - en de meerderheid van de raad meenden, dat een uitspraak van de kroon gewesnt is, omdat het niet alleen om de kleuterschool 'Het Kwetternest' gaat, maar omdat ook andere scholen aanvragen voor buiten zonwering kunnen doen, als het eerste verzoek zou worden ingewilligd. MR. J. VAN AARTSEN OPENT BEDRIJFSSCHOOL HOECHST HOLLAND NV VLISSINGEN Donderdag 6 januari verricht dede commissaris van de ko ningin in Zeeland mr. J. van Aartsen om tien over drie de officiële opening van de bedrijfssehool van Hoechst Holland NV te Vlissingen. Ter gele genheid van deze opening houdt de heer G. C. M. Hardebeck, secret van de stichting TBemetel', een v< dracht over 'Recente ontwikkelingen rondom de bedrijfsopleiding van wer kende jongeren.' NAUWE BANDEN MET ZEELAND HERINNERING AAN AANVAL IN 1944 OP VLISSINGEN ROOSENDAAL „Ik herinner me nog goed, hoe we de aanval deden op Vlissingen in november 1944. We voe ren naar het strand en vanaf de Zeeuws-Vlaamse kant van de Wester-i schelde werd met 300 stuks geschut; gevuurd. Toen we vlakbij Vlissingen kwamen, vloog een deel van de stad' door het bombardement in brand. We konden daardoor de Oranjemolen te gen het licht afgetekend zien. Dat was eigenlijk ons geluk, want het was volslagen duister. We zijn geland op de rechterkrlb bij het strand bij de Oranjemolen". Dat vertelt luitenant kolonel J. C. van Woerden, comman dant van het korps commando troe pen in Roosendaal een dag voor hij afscheid neemt van zijn werk In del Engelbrecht van Nassaukazerne. Van daag vrijdag legt overste Van Woerden zijn functie neer. Luitenant-kolonel Van Woerden maak te met Zeeland kennis in het begin van de oorlog. In oktober 1939 ging hij in militaire dienst. In de meidagen, van 1940 kwam hij met het pantser; afweergeschut in de vesting Zeeland, terecht. Toen die vesting viel. week het pantserregiment uit naar Frank rijk. Met de "Koningin Emma' van de Maatschappij Zeeland stak luitenant kolonel Van Woerden toen nog korporaal over naar Engeland. Daar kwam hij in maart 1942 bij de Irenebrigade. „Ik ben toen een klein jaar in het toenmalig Brits Indië geweest en toen ik in 1944 terugkwam heb ik deelgenomen aan de acties in Vlissingen. We waren daarvoor gele gerd in het Belgische plaatsje De Haan. Ik weet nog, dat we daar in de bioscoop kwamen, waar op het film doek het silhouet van Vlissingen ge- NATIONALE PRIMEUR GING VOOR AXEL NIET DOOR „HIER WORDEN ZAKEN BESPROKEN DIE DE BURGER NIET AANGAAN" AXEL Vertegenwoordigers van de vier grote ambtenarenbonden in Ne derland hebben donderdagmiddag de eerste openheid van het georga niseerd overleg in ambtenarenzaken van de gemeente Axel zo fel en hevig getorpedeerd, dat commissie-voorat ter J. Dieleman geen ander alternatief overbleef dan de aanwezige pers te verzoeken de vergadering te verlaten. Nationaal bekeken zou het een pri meur geweest zijn. als dit ambtenaren overleg zich in het openhaar zou hebben afgespeeld. De woordvoerders van de ABVA, ARKA. KABO en NCBO lieten echter nog voor de vergadering officieel geopend was, uitdrukkelijk weten, dat zij hiervoor niets voelden. Zij zeiden 'verrast' te zijn en Tiet ongepast" te vinden, dat de organisa ties niet vooraf over deze Axelse openheid waren ingelicht. Het reglement van orde kwam er tenslotte aan' te pas, waardoor de MIDDELBURG „De ontwikkelingsschets geeft drie mo dellen voor de werkgelegenheid, en ze gaan alle drie boven de natuurlijke groei van de bevolking uit. Waar de Zeeuw se raad voor de arbeidsmarkt vooral behoefte aan heeft: aan een indruk van de werkgelegenheid bij een natuurlijke bevolkingsgroei. Wij hebben de neiging te zeggen: het is is niet ondenkbaar dat de groei beneden de laatste progno- nose 475 werknemers in de basisindustrie per jaar blijft. Wij tenderen naar een prognose voor de werkgele genheid, die ten hoogste het eerste model van de schets benadert. Men moet niet vergeten, dat de investeringsdrang van de bedrijven in heel West-Europa sterk is afgenomen". IR. NIJMAN 'MODEL 1 MAXIMUM' Hoechst-directcur dr. ir. J. Nij- man cn NKV-bestuurder S. Slroek samen het presidium van de Zeeuwse raad voor de arbeids markt benadrukken in een reac tie op de recente ontwikkelings schets van het provinciaal be stuur, dat het gaat om een voor lopige indruk, „wij zijn nog lang niet toe aan een uiteindelijke me ning van de raad". Wat beiden een gelukkige omstandigheid noe men: de vraag wat de arbeids markt 'kan hebben' wordt bij ontwikkelingsprognoses steeds meer centraal gesteld, in plaats van de economie zelf. Men mist in de schets van de provincie een 'werkmodel', dat de natuurlijke groei van de bevol king als basis heeft: daarvoor zou men een vast vergelijkings punt voorhanden hebben. Nij- man: „Wij zijn zelf nog bezig met studie over een aantal ach tergronden van de schets; een indruk van de natuurlijk bevol kingstoename in Zeeland heeft mede te maken met wat er de afgelopen maanden gebeurd is in de economie van West-Europa. Het is voor ons zaak zo actueel mogelijk te zijn. Wij kunnen nu een half jaar actueler zijn dan op het moment, dat de gegevens voor de schets werden verza meld". Nijman: „Met wat je nu weet kun je je afvragen: is een groei van de bevolking met 1.4 pet, 1.7 pet of 2 pet. haalbaar, terwijl je merkt dat de bedrijven hun in vesteringen afremmen". Stroek: .Die afremmingen heeft gevolgen voor de komende vijf jaar. Eerst merk je de ontwikke ling in de investeringen, daarna op de arbeidsmarkt en nog iets later in de dienstensector. En voor Zeeland betekent het dan nog een afname van de groei, in gebieden van stilstand komt het neer op achteruitgang" S. STROEK (NKV) Hoe ziet u tegen deze achter grond het aantrekken van buiten landse werknemers? Nijman: „Wel, wij denken, dal wc blij mogen zijn als we de groei van de eigen beroepsbevol king kunnen bijhouden; we voor zien niet, dat er grote werkeloos heid komt, we geloven evenmin dat veel extra activiteiten be mand kunnen worden. Nu gaat de ontwikkelingsschets er van uit, dat bij het laagste groeitem po vijftien procent buitenlandse arbeiders nodig zullen zijn en dat van dat percentage de helft naar de basisindustrieën zal gaan. Daarmee is in feite aangegeven, dat er een structureel tekort op de arbeidsmarkt is. Er zal nie mand op die gronden aan een vestiging beginnen. Buitenlandse werknemers zijn in de bedrijven het gevolg van een noodsprong en die neem je niet m een tijd van economische onzekerheid". Gastarbeiders Stroek: daar komt bij, dat Je met problemen in de accommo datie voor gastarbeiders te ma ken krijgt. Wij vinden, dat je gastarbeiders ook niet. als sluit post kunt gebruiken. Onze indruk is wel dat het paarse boekje over de ontwikkeling van Zuidwest-Ne derland mede is geïnspireerd door de achteruitgang in allerlei bedrijfstakken, waartegen men de basisindustrieën als compenseren de groei-seetor heeft gesteld. Een stabilisatie van de basisindustrie ën is van groot belang, maar men moet zich er niet op verkij ken". Nijman: „Wij zijn wat geschrok ken van de nadruk, die wordt gelegd op de basisindustrieën ten opzichte van de overige bedrijvig heid. Naarmate de ontwikkelings schets meer zeehavenindustrie plant neemt het aandeel op de arbeidsmarkt van secundaire be drijvigheid af. Daarom vinden wij een blijvend stimuleren van de kleinere kernen als St-Maartens- dijk. Goes en Zierikzee erg. belang rijk voor een spreiding 'van de soorten werkgelegenheid. Recrea tie alléén in een bepaald gebied geeft ook een eenzijdig beeld. Als een ander aspect van de spreiding van de werkgelegenheid gaat Stroek het belang van een vaste Westerscheldeverbinding aan: die zal een sterke uitwisse ling van werkgelegenheid tussen verschillende regio's bevorderen. Z.-VLAANDEREN Hoe staat men in de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt tege nover de iokatïe van een even tueelnieuw industriegebied in Zeeuwsch-V laan der en? Nijman: „Als er ergen in Zeeland 1000 hectare nieuw industrieter rein nodig zou zijn je kunt er nog een vraagteken bij zetten dan vindt men in dc raad, dat dit in Zeeuwsch-Vlaanderen moet ge beuren. Het iszonder meer dui delijk. dat de situatie in Zeeuwch-Vlaanderen eerder im pulsen nodig heeft dan op Beve- land, als men de arbeidsmarkt in ogenschouw neemt. Het zou goed zijn, als die beleidsuitspraak dui delijk kon worden vastgelegd. De Zak van Zuid-Beveland zit al ja ren in onzekerheid. Je mag nu die onzekerheid over dc vraag al tlan niet een tweede Sloe niet nog langer laten voortduren". Wijst ero, dat men in de raad voor de arbeidsmarkt geen zeker heid heeft over de vraag of de aanleg van een nieuw industriete- reein in Zeeuwsch-Vlaanderen op korte termijn gemotiveerd is. Wel benadrukt men, dat het ter rein zo gunstig mogelijk moet worden gesitueerd. Nijman: „Je moet het zo leggen, dat het aan sluit op wat er is of komt. Bij de kop van het Baalhoekkanaal lijkt De ontwikkelingsschets 1971 geeft drie modellen aan voor de groei van de iverkgelegenheid in Zee land tot 1985. Gs voorzien een jroei van de werkgelegenheid en een orde van grootte, die tussen iet eerste (laagste) en tweede mo del beweegt. Gesteld wordt, dat de jaarlijkse groei van het aan tal arbeidsplaatsen volgens het eerste model ongeveer 900 zal be dragen (waarvan 400 in de basis industrie). Het tweede model gaat uit van een groei van de ar beidsmarkt met 1250 mensen per jaar (van wie 600 in de basisin dustrie). Het aantal buitenlandse arbeidsicrachien is voor beidemo- dellen gesteld op respectievelijk 15 en 20 pet van de totale toene ming in het aantal arbeidsplaat sen. Dan wordt de toename van het aantal arbeidsplaatsen vol gens het eerste model per jaar 900 plus 150 (buitenlandse krach ten) is 1050 arbeidsplaatsen to taal. en volgens het tweede model 1250 plus 300 is 1550 arbeidsplaat sen meer per jaar. ons de beste plaats. Maar als in bet beleid van Nederland indus trialisatie langs het kanaal niet als mogelijkheid wordt onder kend, zou het moeten worden opgeschoven naar het gebied tus sen Ossenïsse en Saeftinge, we kunnen ons het beste vinden in de visie van de werkgevers langs de kanaalzone". Stroek: „Zeeuwsch-Vlaanderen heeft verbetering van de leefbaar heid nodig. Je hebt er in Terneu- zen een goede stedelijke aanzet, geef de stad de mogelijkheid om verder uit te groeien.' Aan een concentratie van voorzieningen ontkomt men in de toekomst niet". Beiden wijzen erop, dat de ar beidsmarkt, de ontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen nauw gere lateerd is aan wat er over de grens gebeurt. Nijman: „Daarom kunnen we niet buiten een gelijke opstelling aan Nederlandse en Belgische kant ien opzichte van zaken als arbeidsvoorwaarden, sociale voorzieningen, milieu maatregelen". Nijman, samenvattend: „Op een aantal punten is onze visie nog niet gevormd, op een aantal pun ten gaan we met de gedachten- gang in de schets mee, bij de prognoses voor de arbeidsmarkt zetten we hier en daar een vraag teken". vertegenwoordigers hun eis om de vergadering verder in besloten zitting voort te zetten kracht konden bij stellen. Uit de artikels 12 en 18 bleek inderdaad, dat de gemeenteraad van Axel de averechtse weg had behandeld om dit georganiseerde overleg open baar te maken. „Axel heeft de zaak precies omgedraaid," riep ARKA-man J. C. Broeders, nadat voorzitter Diele man had meegedeeld, dat de open baarheid van dit commissieoverleg was 'gebaseerd op een genomen raadsbesluit." Artikel openbaarheid van het georganiseerd overleg niet is toegestaan, en artikel 18 houdt in, dat hiervan pas afgewe ken kan worden wanneer hierover in de commissie een intern besluit genomen. Tegen de statuten konden voorzitter Dieleman en zijn rechter hand C. Smies niet op. .Maar dit muisje zal nog wel een staartje heb ben," zei de voorzitter, voordat de vergadering eventjes werd geschorst, „want hierover zijn we natuurlijk nog niet uitgepraat." De bezwaren tegen openheid ontston den in eerste aanleg bij de vertegen woordiger van de Algemene Bond van; Ambtenaren, (ABVA), de beer A. van, Aalst. „Ik ben verrast door de aan we-1 zigheid van de pers. Be voel er niets voor dat ze aanwezig is. wanneer er gesproken wordt over de positie en bezoldiging van ambtenaren". Het was hem overigens niet ontgaan, dat vele raadscommissies in Axel tegenwoor dig openbaar zijn, maar zei hij „Het karakter van een georganiseerd over leg is anders dan dat van een raads commissie." Zijn buurman J. C. Broe ders die namens de Algemene R-K Ambtenarenvereniging (ARKA) sprak, zei: „Ik vind het een rot zaak dat de organisaties niet tevoren worden ge hoord of zij instemmen met deze openheid." De heer N. J. van Haastert van de Katholieke bond van Overheid spersoneel (KABO) noemde de han delwijze van Axel 'ongepast' en wees tevens op de statuten verordeningen inzake het georganiseerde overleg. „Ik vraag me af of we hier nu kunnen praten." Ook de heer P. Nieuwenhuyse van de Nederlandse Christelijke Bor.d van Overheidspersoneel (AKBO) vond deze openheid in Axel te ver gaan. „Ik weet wel, dat je democratisering tot de voet kunt doorvoeren". Hij schaar de zich achter het standpunt van zijn drie collega's. Voorzitter Dieleman zei „raar te staan kijken", dat men zoveel bezwaar maakte tegen openheid. „Wij dachten in de nationale geest te handelen nu men van alle kanten roept om openheid om ook dit overleg open baar te maken". Hij suggereerde, dat men tijdens een lopende vergadering altijd een voorstel zou kunnen indie- nog geheime directe gemeentebelan- nen om over bepaalde persoonlijke en nog geheime directe gemeentebelan gen in beslotenheid te vergaderen. Aan de heer Van Aalst vroeg de voorzitter of hij namens de bond of namens zichzelf tegen deze openheid ageerde, waarop deze antwoordde: „Ik spreek hier namens mezelf, omdat we deze situatie in de organisaites nog nooit bij de hand hebben gehad. Dit is een primeur voor Nederland Maar ik weet dat als ik dit met mijn hoofdbestuur bespreek, dit achter me zal stan en dan wordt het een bonds- standpunt". De heer Broeders van de ARKA merkte nog op: „Hier wordt toch eigenlijk niets besproken wat de burgers aangaat, alleen maar rijksambtenaren projecteerd werd. Toen we in Vlissin gen aan wal waren konden wc met in het totaal 600 man de stad ln de duisternis omsingelen. Er waren 3000 Duitsers. Ik geloof niet dat het eerste klas troepen v.aren. Ze waren al gede moraliseerd. Vlissingen was geweldig versterkt met hindernissen, maar door het donker en door de verras sing lukte het de stad te nemen met opmerkelijk weinig verliezen. Toen de aanval op Vlissingen achter de rug was heb ik nog deelgenomen aan de acties aan het Hollands Diep en de Amer". Overste Van Woerden ding na de oorlog naar Bloemendaal, waar uit de Nederlandse commandotroepen de stormschool werd opgericht. In 1949 kwam hij in Roosendaal en daar werd een jaar later het korps commando troepen heropgericht. In oktober 1950 werd hij officier. Drie jaar later ging hij als kapitein naar Suriname. Eind 1956 werd hij in Steenwijk compag niescommandant en hoofd opleidin gen. Weer drie Jaar later ging hij terug naar Roosendaal. Hij was toen majoor. Op 4 oktober 1965 werd hij commandant van het korps common- datroepen in Roosendaal. Hij is nu 51 jaar. „Wat ik nu ga doen is nog niet bekend. Ik heb nog vier jaar voor de boeg. Het is wel goed. dat een ander hier commandant wordt. Dat moet je eigenlijk maar voor drie of vier jaar zijn. Anders zie je bepaalde dingen niet meer zo. Ik ben hier eigenlijk vrij lang commandant geweest". Nauwe banden Overste Van Woerden over de relaties van zijn korps met Zeeland: ,J)e ban den zijn altijd nauw geweest. Toen ons korps 25 jaar bestond, is dat ta Vlissingen herdacht. De vroegere com missaris der koningin, de heer De Casembroot, was ere-commando. Bij zijn begrafenis heeft ons korps een ere-escorte mogen vormen. We hebben sinds de oprichting van ons korps ook veel oefeningen ln Zeeland gehouden". Overste Van Woerden wordt ln Roosendaal opgevolgd door luitenant- kolonel P. W. van Dort. PROMOTIES IN DE WIS- EN NATUURKUNDE AMSTERDAM Vandaag vrijdag promoveren twee oud-inwoners van Zeeland tot doctor ln de wis- en natuurkunde. Om half twee promoveert drs. J. Noordhoek, voorheen wonende te Goes, aan de vrije universiteit te Amsterdam op het proefschrift Tar- macokmetiek van hexobarpital bij muizen'. De heer Noordhoek werd 22 augustus 1934 te Goes geboren. Van 1964 tot 1969 studeerde hij scheikunde aan de vrije universiteit te Amsterdam, waar na hij wetenschappelijk medewerker werd bij het farmacologisch laborato rium van de faculteit der geneeskun de. In dit laboratorium verrichtte bij het onderzoek, waarvan een deel in het proefschrift is verwerkt. Sinds 1969 is de heer Noordhoek werkzaam aan de medische faculteit te Rotter dam. De heer J. de Vries, voorheen wonen de te Schoondijke, promoveert op het proefschrift "Antiarrhythmics I'. Zijn promotie vindt plaats 's morgens om negen uur. KRABBENDIJKE De veiling Krab- bendijke en omgeving heeft donder dag een record jaaromzet bereikt. Met nog twee veilingen voor de boeg ziet het ernaar uit over 1971 een jaaromzet zal worden bereikt van 5,4 tot 5,5 miljoen. De hoogste omzet ln de geschiedenis van de veiling Krab bendijke werd genoteerd in 1965, toen men tot een totaal kwam van 5.338.161, 84. Daarna schommelden de jaaromzetten tussen de 3,6 en 4,1 miljoen. Directeur A. Dommisse van de veiling Krabbendijke en omgeving schonk donderdag even aandacht aan het be reiken van deze mijlpaal door tijdens het veilen onder meer dank te bren gen aan de handel voor de bijdrage die mede tot dit resultaat heeft ge leid. Ten opzichte van 1970 geeft de jaaromzet over 1971 een stijging te zien van ruim dertig procent. Bij een dergelijke omzetstijging mag de ver wachting gekoesterd worden dat de financiële resultaten van de veiling over het bijna afgeloper boekjaar re delijk zullen zijn. De opslag in de koelhuizen is nog vrij groot, zodat ook voor het eerste halfjaar van 1972 op een redelijke aanvoer gerekend mag worden. rijksuniversiteit te Utrecht de heer J. Schouwenaar, voor- te Middelburg, voor het kandi daatsexamen pedagogiek. (ADVERTENTIE) Dampo, het ideale middel bij verkoudheid, tijdelijk met zo'n handig pakje Dampo zakdoekjes gratis. Dampo....van Mijnhanft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 9