India: bestand in het westen VREUGDE IN DACCA „Provincie en rijk moeten met een toekomstvisie Z.-Vlaanderen komen 'BELEIDSOMBUIGINGEN' IN HET ONDERWIJS KRIJGEN MEERDERHEID Prijsniveau in november stabiel ENTHOUSIASTE MENIGTE HAALDE INDIËRS IN Als uitvloeisel van het ,lcethoudersconflict, DRIE PVDA-LEDEN STAPPEN UIT RAAD ROTTERDAM Vandaag in de krant... BURGEMEESTER ASCHOFF VAN TERNEUZEN WIL DUIDELIJK STREEKPLAN Waakzame Barend 214e jaargang - no. 296 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 december 1971 Familiezaak Pagina 2 Dlrcctl* NV 8th. MIJ. van da CV Provincie 0 Bui. Vlist.. Walslr 56-60. tal. 5144 <b Zierikzet, red. tel. 3346. adm. tel. 209. I. 4799. adv. 01 186-584, exp. 2751) lie- O. A. de Kotc. 0 ASonn. prl|a 23.25 par kwartaal. tel. 7651 (6,5 9. red. 2073/316?. adr. 624S). Goal, Grote .ertentie 6.60. Insezonden tr«drdell-3«r 214 taria Giro 359300. Prcrlr-.He Zee-v.'t NA CAPITULATIE O.PAKISTAN JAHJA KHAN: DOORVECHTEN NIEUW DELHI, KARATSJI (Reuter, DPA, AFP) De West- pakistaanse troepen in Oost-Pa- kistan hebben zich donderdag middag onvoorwaardelijk aan het Indiase leger overgegeven. Pre mier Indira Gandhi van India heeft een bestand aan het wes telijke front aangekondigd van vrijdagavond 20.00 uur pl. tijd (15.30 uur Nederlandse tijd) zullen de Indiase strijdkrachten aan het westelijke front niet meer schieten, maar president Jahja Khan van Pakistan liet in een radiorede weten dat zijn landj zal doorvechten. Overgave In het donderdag in Dacca onderteken de capitulatiedocument hebben alle Pakistaanse land-, lucht- en zeestrijd- krachten en alle paramilitaire eenhe den zich verplicht hun wapens neer te leggen. De Pakistaanse strijdkrachten moeten zich overgeven aan de Indiase troepen die het dichtst in de huurt rijn. Het Indiase opperbevel heeft ver klaard dat alle gevangenen behandeld rollen worden overeenkomstig de be palingen van de Geneefse conventie. Buitenlanders, etnische minderheden en mensen die uit West-Pakistan komstig zijn, zullen beschermd v den. Premier Gandhi legde er in haar ver klaring de nadruk op dat India geen territoriale ambities heeft. „Nu de Pa kistaanse strijdkrachten zich overge geven hebben en Bangla Desj vrij is, is het naar onze mening zinloos de strijd voort te zetten. Ik heb daarom de In diase troepen aan het westelijke front bevolen vrijdag het vuren te staken en ik hoop vurig dat de regering van Pakistan hier positief op zal reageren en ook een bestand zal afkondigen". Jahja Khan President Jahja Khan van Pakistan gaf in een radiorede echter opdracht (Zie slot pag. 3 kol. 7 (Door AFP-correspondent Bernard Ullmann) DACCA Uitbundige vreugde heerste donderdagavond in de Oost- pakistaanse hoofdstad Dacca na een bewogen dag, die 's middags op de renbaan zijn hoogtepunt had gevonden met de ondertekening door de Pakistaanse generaal Niazi van de door India opgestelde capitulatiedocumenten. Vermoedelijk viel daarmee het doek over wat eens de oostelijke vleugel van Pakistan was, en werd gelijk tijdig de gebooite van de nieuwe staat Bangla Desj bekrachtigd. De laatste akte van het drama speelde zich af temidden van een nauwe lering van schreeuwende journalis ten, militairen en burgers. De com mandant van de Pakistaanse troe pen. generaal Tijger' Niazi. en de: Indiase opperbevelhebber voor deze] sector, generaal Jagjit Singh Aurora namen naast elkaar plaats aan een| kleine tafel die op het gras was' neergezet. Met een onbewongen ge zicht, de lippen op elkaar geklemd,; NEW YORK. VERENIGDE NA TIES De Russische ambassa deur bij de V.N. Jakob Malik feli citeert zijn toekomstige collega van Bangla Desj, rechter All Sayeed Chowdoery, nadat gisteren in de Veiligheidsraad bekend werd dat de Pakistaanse strijd macht in Oost-Pakistan zich on voorwaardelijk heeft overgegeven. MINISTER VAN VEEN GAF GEEN KRIMP (Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG Minister Van Veen (onderwijs) heeft bij de voort zetting van de behandeling van zijn begroting in de tweede kamer donderdag geen krimp gegeven. Het ziet er dan ook naar uit dat zijn 'beleidsombuigingen', met name de heffing van schoolgeld voor leerplichtige kinderen in het voortgezet onderwijs en de lessenvermindering in datzelfde onderwijs, ongewijzigd door de kamer komen. antwoord tevreden. Een motie van de oppositie tegen deze schoolgeldheffing zal dan ook niet voldoende steun krijgen. Minder lessen Als cle Kamer de schoolgeldlieffing; per se slechts tijdelijk wil, zoals del confessionele regeringspartijen had den gevraagd, dan kan zij bij de] indiening van liet betreffende wetsont-i werp deze wens naar voren brengen.] De minister maakte niet de indruk' dat hij zich daar dan met hand en tand tegen zal verzetten. De school geldlieffing voor het hele voortgezet onderwijs noemde hij niet meer dan 'een kwestie van doelmatigheid'. De minister legde er de nadruk op dat hij naar draagkracht en met een be-, paald plafond schoolgeld zal gaan vra gen. Waar in beide gevallen de grens zal liggen kon hij nog niet zeggen. De confessionelen toonden zich met dat De enige toegift van minister Van Veen was de helofte, dat hij nog deze maand bij het georganiseerd overleg van de personeelsorganisaties zal voorstellen de huidige salarisschalen van onderwijzers met een periodiek te verlengen. Dat zal in het algemeen er op neerkomen, dat hoofden van scholen die nu aan hun salarisplafond] zitten, nog een verhoging van j-ondj zette Niazi zijn handtekening onder de documenten die hem werden voorgelegd. Vervolgens drukten de generaals ei kaar de hand onder een vlag van Bangla Desj die door iemand om hoog werd gestoken. Niazi rukte de epaulet van zijn rechterschouder, ontlaadde zijn revolver en overhan digde de kogels aan Aurora, waarna hij zijn voorhoofd tegen dat van de Indiase generaal drukte ten teken van onderwerping en oveigave. De twee tegenstanders waren, op ae zwarte baret van de Pakistaan en de tulband van de Indiër na, vrij-, wel geüjk gekleed, met dezelfde van, de Britten geërfde onderscheidin-! genstekens op hun uniform. Nog geen uur tevoren, toen in de stad i nog sporadisch geschoten werd, had de Pakistaanse generaal, omringd door de hoogste officieren van zijn staf, op het vliegveld met de door bombardementen verwoeste gebou wen de komst van de overwinnaar afgewacht. Leunend op een stok, en met een pas geperst uniform aan waarop drie rijen onderscheidingen, had hij rrieer weg van een staats hoofd dat op het punt staat een buitenlandse gast te ontvangen, dan van een overwonnen generaal die de onvoorwaardelijke overgave van' zijn leger gaat tekenen. Luitenant-generaal A. Niaza. Weggevoerd INDEXCIJFER BLEEF 146,2 DEN HAAG (ANP) Het prijs-' niveau in ons land is in novem ber niet verder gestegen, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek berekend. Het prijsindexcijfer gaf voor novem ber geen wijziging te zien ten opzichte van oktober. Het bleef onveranderd op 146,2. Eet CBS constateert een prijsdaling rirrnen de sector voeding voor aardap pelen. groenten, fruit en eieren, en Hsele kleme stijgingen, onder meer toot kaas. Verder stegen de prijzen voor tweedehands auto's en de postta- neven. De kledingprijzen vertoonden kleine daling. 0e index voor dranken en maaltijden lep op, zo zegt het CBS, in verband met de seizoensverschuiving in de consumptie van ijs naar patat frites, Ter verduidelijking van de trens van Pe Prijsontwikkeling geeft het een- kaal bureau een vergelijking van de recente voortschrijdende 12-maandsgc- mwdelden met die van een jaar daar voor. Deze vergelijking geeft de vol- 8®de stijgingspercentages te zien. Okt.'70 - sept.'71 t.o.v. okt.'69 - sept.'70: 6,9 procent; nov.70 - okt.'71 t.o.v nov.'69 - okt/70: 7,1 procent; dec.'70 - nov. '71 t.o.v. dec. '69 - nov. '70; 7,3 procent. De lessenvermindering zal eveneens doorgaan. Een motie van D'66, die om opschorting van deze maatregel vroeg, totdat behoorlijk overleg met- de lera ren plaatsgehad heeft, werd door de minister vrijwel ontkracht, omdat hij aantoonde dat zulk overleg door hem' bijeengeroepen was voordat hij besloten had tot deze bezuiniging maar dat de ierareu dit overleg niet 1 hadden gebruikt om met een beter. voorstel te komen. De minister beloofde er voor te j zullen zorgen dat noch de expressie vakken noch godsdienstlessen de dupe van de lesverrhindering zullen worden. Hij verwachtte nog deze maand te zullen spreken met de onderwijsorga nisaties over de doorvoering van de lessenvermindering. '11, I1UH ecu veniugiug van iu:iu vt gulden per maand krijgen. Daar- Tegen twee mee hoopt de minister alvast iets te doen aan de verbetering van het] 'beeld', dat de maatschappij heeft van het onderwijzersvak. Beleidsplan Op de vele vragen uit de Kamer naar een totaal beleidsplan voor het: onderwijs antwoordde de minister,: dal hij in de loop van dit bcgrotings-l Na de aankomst van generaal Aurora i per helikopter stapten de twee le gerleiders in een glanzende Chevro let die hen naar de renbaan bracht.. Maar na de capitulatieplechtigheid werd Niazi naar een jeep geleid en; in detentie weggevoerd. Krankzinnige uren beleefden donder dag de inwoners van Dacca en ook' het handjevol journalisten dat met' de voorhoede van het Indiase leger de stad binnenreed. Terwijl de capi tulatie van de Pakistaanse troepen ai ruim een uur bekend was, boden, Pakistaanse militairen die zich in een fabriek aan de rivier de Lakkia1 hadden verschanst, nog verzet. in de middag doemde] 800 meter, voor de Indiase linies een figuur op met een witte vlag. Daarop kwam. voorovergebogen, een Indiase officier naar voren die schreeuwde: ,.laat uw mannen uit de bunkers komen en ze hun wa pens onmiddellijk neergooien. Diving mij niet u met mijn artille rie te verpletteren dat zeg ik u voor de laatste maal kom voor één naar buiten". Ongemakkelijk zittend op de motor kap van een Pakistaanse jeep, die werd bestuurd door generaal Isra. bevelhebber van een Indiase briga de bergjagers, reed AFP-correspon dent Ullmann de buitenwijken van Dacca binnen. Isra loodste zijn jeep door rijen gewapende Pakistaanse soldaten heen die nog steeds op hun post waren: eenheden van twee. brigades die op Dacca waren terug-, getrokken. Af en toe stopte Isra en riep één van zijn adjudanten de Pakistaanse militairen toe: „Begeef u met uw wapens naar de kazernes als u niet afgeslacht wilt worden door de Tvfoekti Bahini' (de Ben gaalse vrijheidsstrijders i. Hoe ver der het konvooi de stad in kwam. hoe meer gevorderde Pakistaanse voertuigen zich erbij aansloten. Bengali's Eerst waren er maar weinig Bengali's te zien, maar bij de nadering van (Zie slot pag. 3 kol. 1 Op de foto: v.l.n.r.: H. Lamóerts. J. Riezenkamp en Fvan Heezik. Kleuterschool Kans op succes maakt w e I een motie van de WD. die kleuters met drie jaar tot de kleuterschool wil toelaten. Staatssecretaris Schelfhout vond de motie eigenlijk wel overbo dig, maar als de kamer er achter gaat staan, dan wil hij dat ook geëx perimenteerd wordt met toelating op drieëneenhalfjarigc leeftijd, zodat de onderwijskundige waarde van de ver vroegde toelating beier kan worden bekeken. ROTTERDAM Drie jongeren uit dc fractie van de PvdA in Rotterdam hebben donderdagavond bedankt als raadslid. De oplossing voor het enkele maanden geleden naar buiten geko men 'wethoudersconflict' achten zij onvoldoende waarborg voor een 'zin volle' vervulling van het raadslidmaat schap in Rotterdam. Him woordvoerder, dr. Henk Lam berts (zoon van het Tweede-Kamer-, lid) zei in een gezamenlijke verkla ring: „Een conflictmodel waarbinnen het mogelijk had moeten zijn om maatschappelijke conflictelementen op een aanvaardbare manier aan de orde te brengen, kan binnen de huidi ge situatie niet langer functioneren. Deze zittingsperiode zit er weinig an ders meer op dan om conflicten te vermijden. Wij passen ons aan en gaan weg". Het besluit van het drietal (drs. Jan Riezenkamp en Fred van Heezik zijn de andere twee) viel aan het eind van de driedaagse begrotingsbehandeling in de Rotterdamse raad. Tevoren had een delegatie jongeren uit de Tweede- Kamerfractie van de PvdA nog gepro beerd hen op andere gedachten te brengen. De drie PvdA'ers wilden hun beslis sing kenbaar maken voor de gewes telijke vergadering over het rapport van de commissie-Van der Louw, die vanavond wordt gehouden. In dit rap port Is geschreven, dat de Rotterdam se PvdA-wethouders mogen blijven zit ten, mits zij zich in de toekomst meer loyaal tonen aan de fractie dan aan hun collega's in B en W. Het is bekend, dat burgemeester W. Thomassen hierover zeer verbolgen was. Evenals over de aan hem in het rapport gewijde passages, waarin on der meer staat dat hij zich 'genuan ceerder* moet uitlaten en wat meer 'welzijn' in zijn openbare uitlatingen moet doen. Niettemin heeft de burge meester de afgelopen dagen in de raad alles gedaan om nieuwe conflic ten te vermijden. Dr. Lamberts donderdagavond: „Het is onmogelijk om door te gaan zoals dat de afgelopen anderhalf jaar het geval was. De spanningen in de frac tie en in de raad zijn nu gelukkig geappaiseerd. De komende twee en half jaar zijn slructureie veranderin gen in de werkwijze van de fractie en de raad niet te verwachten". Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 7, 9, 11. Binnen- en buitenland op Pagina 3, 15, 25. Sport op pagina 18 en 19. Radio, tv en kunst op pagi na 23. Beurs en financiën op pagi na 25. TERNEUZEN" „Dc provincie en het rijk moeten nu eens met duidelijke uitspraken komen over de toekomst van Zceuwscli-Vlaancleren. Anders ben ik hang, dat het in dit gebied met de werkgelegenheid de verkeerde kant uitgaat". Een duidelijke bezorgde bur gemeester J. C. Aschoff van Terncu- zen heeft donderdagavond, tijdens de behandeling van de. begroting voor '72, dc provincie tot driemaal gevraagd op te schieten met een nieuw voorontwerp-streekplan voor Oost-Zeeuwsch-VIaaiideren. Het rijk zal nu eindelijk eens een begin moe ten maken met een nationaal zeeha- venbclcid ('van waaruil lijnen naar Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen worden getrokken') om de streek een houvast te_ geven bij verdere industrialisatie. „Komt die er. dan zal er ook geld van de overheid nodig zijn om voor goede voorzieningen te zorgen". De heer Aschoff drong er bij de raadsleden met klem op aan nun vertegenwoordigers in andere bestuurs- organen op de noodzaak van een duidelijke visie te wijzen. „Er moeten, weer mogelijkheden voor dit gebied worden geschapen en dat lukt niet als er geen streekplan is, waarop duide lijk wordt aangegeven waar er bedrij ven kunnen komen", zei hij. Ook het rijk kreeg van' de burgemees-j ter een hint snel uitspraken te doen; over de toekomst van Zeeuwsch- Vlaanderen. „Zolang men op verschil-1 lende gedachten hinkt komen we geen) stap verder". Industrialisatie houdt. beklemtoonde hij niet in, dat er nu maar wild-west bedrijven moeten' worden neergezet. „Het betekent, ook: niet. dat; je je niet kritisch zou mogen] opstellen of geen strenge eisen dient! te stellen aan het milieu. Maar zonder j aanwijzingen begin je niets". De burgemeester repte in dit verband ook van de Terneuzense commissie ad] hoe voor het structuurplan, die zon-l der streekplan in feite machteloos is. Hij en wethouder van openbare wer ken A, Ramondt zagen weinig in de suggestie van het raadslid H. dei Vriend (t 70'-2000) om de structuur-, commissie toch alvast maar met uit-i breidingsplannen over de Otheensej kreek heen te laten springen, een zaak] die gedeputeerde Boersma had aange roerd in het statendebat. De burgemeester kwam met zijn uit-! spraken na een bewogen pleidooi van PvdA-fractievoorzitter J. M. Hamelink, die liet weten geen enkele behoefte meer te hebben aan 'de tijd van Colijn'. Het aantal werklozen in Zeeuwsoh-Vlaanderen is meldde wethouder Ramondt zeer snel tot om en nabij de 1.100 gestegen, voor de heer Hamelink het bewijs dat zijn vroegere uitspraken over 'de snel in zakkende plumpudding' die de Zeeuws-Vlaamse arbeidsmarkt in we zen is bepaald niet overdreven waren. „Nu NSM en Dow de pas inhouden zie je het resultaat. Ik ben bepaald niet. gelukkig met dit ruime overschot op de arbeidsmarkt (circa 5 procent werkzoekenden, red,), hoe anderen daar ook over moge denken". Het PvdA-raadslid reageerde scherp op op-j merkingen van de heer P. de Jonge' van de boerenpartij, die vond dat er („na 15 jaar hoogconjunctuur") een 'ongekend en verontrustend' beroep; op de bijstandswet wordt gedaan. Hij. bepleitte een selectiever uitkerings-] beleid. De heer Hamelink en ook zijn] fractiegenoot P. J. Huijbrecht zouden daar later op inhaken. De heer Huij brecht: „De opmerking van de heer De Jonge heeft me bijzonder getrof fen. Hij werpt daarmee toch wel een bijzondere blaam op mensen die bij stand genieten. Ik ken van die mensen en ik kan u verzekeren: het is een hele ellendige toestand. De heer De Jonge tracht te zorg om de financiën af te wentelen op mensen die bijstand trekken. Misschien kan hij die zorg beter besteden aan een betere verde-i ling van het nationaal inkomen". De heer Hamelink betoogde dat het| niet aangaat het gelag van de teruglo-i pende conjunctuur te laten betalen' door 'goedwillende werklozen'. Over de rug van ue raad heen richtte hij zich tot de staten- generaal om het huidige systeem van werkloosheidsuil- kering te wijzigen. „De bedrijfsvereni gingen hebben, bij een rustige arbeids markt. kapitalen opgespaard. Maar de mensen die zonder werk zitten komen na 26 maanden .terecht hij de sociale dienst". Overigens benadrukte hij dat mensen die nu zonder werk zitten vroeger, toen dat werk er wel was. keurig hun premies hebben betaald. Bezorgdheid over de werkgelegenheid beheerste voor een belangrijk deel bet raadsdehat. De heer De Vriend presen teerde b. en w. een lang lijstje 'onvol doendes'. Het college bad zijns inziens niet ol" nauwelijks gerea geerd op belangrijke zaken als bet (oude) voorontwerp-streekplan, liet 'paarse boekje' en de tariefsverhogin gen voor de veren. Het T70-raadslid bepleitte het instellen van een 'stuw of stuurgroep' voor Terneuzen „die moedwillig aanwerkt op concrete uit werking en realisering van wat in liet paarse boekje en de studiesehels is| gegeven". Hij ging daarbij uit van de stellingen dat Terneuzen aanzienlijk zal groeien en dat er zeehavenindus trie komt bij Ossenisse. Burgemeester Aschoff dacht, dat Ter neuzen met de commissie ad hoe voor het structuurplan waarin ook de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau zit in feite al een stuwgroep heeft. Hij bestreed dat b, en w. geen oog zouden hebben voor de situatie. „Bij diverse instanties en in diverse commissies hebben we ons standpunt gewezen", zei hij. Hoe toekomstige industrie gesitueerd moet worden is een zaak van later zorg, eerste vereiste vond de burgemeester duidelijkheid over de positie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Wethouder R. Hol (sociale zaken) weerlegde in een met cijfers gedocu menteerd betoog dat uitspraken van de heer De Jonge over de sociale uitkeringen. Omdat een belangrijk deel van ae mensen die bijstand be hoeven hoven de 65 is, wordt het! moeilijk ze bij DACW-projecten (en: met name bij zg 'e-objecten') in te] zetten, antwoordde hij op vragen van; de heer Hamelink. Wethouder Ra-| mondt dacht dat een spoedige aanleg van de vaste oververbinding van posi tieve invloed kan zijn op de arbeids-1 markt in de streek. Godfried Bomans schrijft in een onlangs versche nen boekje met 'verkiczings- portretten' van Nederlands© politici titel: T>e man met de witte das' over mr. Barend Biesheuvel: „Hij lacht ruim en hartelijk vanuit het midden rif zonder dat daarbij de ogen de waakzaamheid verliezen". Gisteravond 'nebben tv-kijkers een soortgelijk ver schijnsel gezien: Joop van Tijn inter viewde de minister-president, waarbij deze geen moment, maar dan ook geen enkel moment zijn waakzaamheid liet verslappen. Men zag op het scherm een politicus voortdurend op zijn hoede, te genover een tv-journalist gezeten, die zijn vak verstaat en poogde onver wacht en onverhoeds reacties uit te lokken. Maar mr. Biesheuvel reageerde als hij een partij schaak: men zag hem bij wijze van spreken vooruitdenken om een onverwachte aanval te voorko men. Er waren ogenblikken, waarop hem dat voortreffelijk lukte. Toen Van Tijn het onderwerp aanroerde van die AR-ministers uit het kabinet-De Jong. die niet in de ploeg van Biesheuvel wa ren teruggekeerd, noemde de minister president onmiddellijk de naam van drs. Bakker. Dat was een voortreffelij ke zet. Het is een publiek geheim, dat oud-minister Bakker ernstig teleurge steld is over de houding van zijn partij genoot Biesheuvel, die er niet erg hard voor zou hebben gewerkt om hem op verkeer en waterstaat terug te bren gen. Gisteravond was het woord 'oud- minister' nog niet goed en wel gevallen of de minister-pre sident zelf noemde drs. 3akker, daar mee het initiatief in handen nemend, kennelijk om te voorkomen dat ae interviewer een te genstelling zou construeren tussen hem de premier en deze bekwame en gerespecteerde oud-minister. Het luk te: Van Tijn ging er nie: nader op in en vroeg naar Roolvink en Schut. Dat leverde geen moeilijkheden op voor mr. Biesheuvel: Schut had zelf te kennen gegeven niet te willen terugkeren en Roolvink was in eigen partij niet meer acceptabel. Enkele vriendelijkheden volstonden en Biesheuvel was al weer geprepareerd op de volgende zet. De minister-president verloor rijn gespannen waakzaamheid géén se conde. Daardoor werd het een eigen aardig, maar wel boeiend vraagge sprek: Van Tijn voortdurend zoekend naar openingen. Biesheuvel steeds weer parerend, echter wel pogend af en toe persoonlijke trekjes aan te bren gen. Maar als men ons nu vraagt: was dit interview een confrontatie met wat dan heet 'de mens-Biesheuvel', dan is ons antwoord 'neen'. De minister-presi dent komt wat dat betreft in de kamer beter voor de dag. Daar maakt, hij meer ontspannen indruk dan gisteren op het scherm. In de politieke arena van de kamer voelt hij zich kennelijk thuis, hij kent daar de meeste opposanten en medestanders en weet welke toon hij er moet aanslaan. Tegenover een scherpzinnig tv-journalist daarentegen, met wie ook persoonlijke elementen in hei geding komen, voelt hij zich blijkbaar minder zeker. Op dat mo ment is hij vooral de beroepspoliticus, die weet dat alles wat hij zegt later tegen hem kan worden gebruikt, niet alleen door zijn politieke tegenstan ders, maar ook misschien nog wel zo belangrijk door zijn medestan ders. Zijn behoedzame formuleringen over onderwerpen als abortus en ho mofilie waren daarvan kenmerkende voorheelden. De 'mens-Biesheuvel' kwam gister avond dan ook niet op het scherm, wel de beroepspoliticus, voornamelijk in uiterst zorgvuldig geformuleerde verklaringen. Ook toen Van Tijn hem vragen stelde over zijn persoonlijke cultuurbeleving bleef de behoedzaam heid. Het zou overigens interessant zijn geweest om eens te horen of Biesheu vel van Mozart houdt of van Bach, of hij romans leest en of zijn voorkeur uitgaat naar 'De kleine waarheid' of 'Terug naar Oegstgeest'. Dergelijke per soonlijke details zeggen soms vee! van iemand. Gisteravond echter werden ze niet duidelijk. En daardoor was dit portret van de minister-president in al zijn onvolledigheid toch wel karak teristiek. Het liet namelijk een beroeps politicus in moderne zin zien: een mi nister-president die het mede als zijn opdracht ziet om met zijn kabinet vier jaar vol te maken. Dat bepaalt zijn uit latingen, het dwingt hem tot waak zaamheid en voorzichtigheid. Zo werd dit interview het portret van een belangrijke post vervullende anti revolutionair 'op de grens van twee werelden', een uitdrukking die wij hier niet (we onderstrepen dat ten. over vloede) in verband willen zien met Co- lijn. Biesheuvel staat inderdaad op die grens, veelmeer dan destijds Colijn. De ene wereld is namelijk die van de mannen broeders: hij is daarin opge voed en hoort er thuis. De andere we reld echter is die van nu, niet afgeslo ten, maar opengebroken. En de grote uitdaging van deze tijd voor mannen als Biesheuvel is de waarden van wel eer over te brengen naar dit huidig tijdsbestek, waar nodig die te verta len, daarbij tevens trachtend anderen te inspireren. Geen geringe opgave voor mr. Bies heuvel. Hij ton dit werk niet in de rust van een studeerkamer afdoen, maar staat om zijn eigen woorden te gebruiken 'op de steiger', midden in de politieke storm van alledag. Dat tekent een man en gisteren was dat zeer zichtbaar: zijn ogen verliezen geen moment hun waakzaamheid. Men heef- hem wel 'mooie Barend' genoemd: waakzame Barend lijkt ons echter een betere aanduiding. Ongetwijfeld wekt hij vertrouwen, hij ziet er niet naar uit een aarzelende figuur te zijn. Maar we benijden hem niet: hij zal niet veel momenten kennen waarop hij echt om spannen ton wezen. Het Paulinische woord over het 'stil en gerust leven' zal hem vermoedelijk veel moeite ko» ten. fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1