PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DOLLAR WORDT GEDEVALUEERD Provincie wil medio 1972 beginnen met de bouw van Westerscheldeverbinding Russische reis van Nixon in ge?aar Nixon en Pompidou eens op Azoren: Werkloosheid in 1972 boven 100.000 BOMMEN OP DACCA: REGERING OOST-PAKISTAN AFGETREDEN MINIMUMLOON: ƒ187,80 AMERIKAANSE EXPERTS: GEZONDE MAATREGEL Van Poelje Slagveld ¥anciaag in die krant... GEDEPUTEERDE A. J. KALAND IN STATEN: 214e jaargang - no. 294 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 dec. 1971 1 SI. 1*1. 7653 I. 2078/3162. ad*. 62<ie;. o per poe? 7*.2S pt' k 6396. adv. 89691. OoMbutt. i Z««uw}« Court* Te hoge brug Pagina 7 Houding Moskou in oorlog India-Pakistan gelaakt WASCHINGTON (RTR) President >yjXon meent dat iict bezoek dat hij volgend jaar mei aan de Sowjet-Unie bI brengen, opnieuw bekeken moet worden als Moskou cle Indiase militai re acties in Oost-Pakistan blijft aan moedigen. Dit hebben kringen in het Witte Huis in Washington dinsdag Wen weten. Het Witte Huis meent dat de Wowjet- üme met haar huidige politiek China wd vernederen. Moskou zou willen aantonen dat Peking de vestiging van een door India gesteunde staat Bang- la Desj niet kan verhinderen. Als de Sowjet-üme de komende dagen India in de strijd blijft aanmoedigen en geen matigende rol gaat spelen op het Indiase subcontinent zou Nixons reis naar Moskou wel eens niet door kun nen gaan, aldus deze zegslieden. Afgesproken is dat Nixon de tweede helft van mei naar de Sowjet-Unie zal reizen, nadat hij drie maanden eerder China heeft bezocht. BETREKKINGEN CHINA-IJSLAND TOKIO (AP) China heeft dinsdag bekendgemaakt dat Peking diplomatie ke betrekkingen heeft aangeknoopt met IJsland en dat IJsland 'nota heeft genomen' van de opvatting van Pe king dat Taiwan (Nationalistisch Chi na) behoort tot de Volksrepubliek. GAI.LUR Gisterochtend is in Gallur, Zaragoza de express-trein van Bilbao naar Barcelona op een goederentrein ingereden. We zien hier de enorme ravage na het treinongeluk waarbij vier mensen om het leven kwamen, drie perso nen ernstig en 15 licht gewond raakten. (Van onze correspondent) AZOREN De presidenten van de Verenigde Staten en van Frank rijk, Richard Nixon en Georges Pompidou, hebben dinsdagmiddag aan het einde van hun tweedaagse topconferentie op de Azoren een aantal monetaire afspraken gemaakt die ze, om de speculanten niet nog meer wind in de zeilen te blazen, niet wereldkundig wensten te maken. In het slotcommuniqué wordt niettemin wel de aanstaande devaluatie van de dollar officieel aangekondigd en voorts ook nog gesproken van de kamende revaluatie van 'zekere andere valuta's'. Een pasage, waaruit gisteren vrij algemeen werd afgeleid, dat Frank rijk geweigerd zou hebben ook de frank te herwaarderen Een con clusie, die op haar beurt dan weer zou kunnen inhouden dat de dollar 1 met 7 pet zal devalueren: het percentage waarop de Franse regering altijd had gehoopt om de huidige waarde van de frank te kunnen handhaven. Over het herstel van de convertabili-* teit van de dollar en de opheffing van de 10 pct-Invoerreehteii, die Nixon op 15 augustus had afgekondigd, is uiter aard wel uitvoerig gesproken, maar een belofte in die richting schijnt dej fers genoemd. koersen ..gepaard zou kunnen gaan. met het toelaten van een grotere i marge van schommelingen rond de nieuw vastgestelde koersen". Voor deze fluctuatie werden geen cij-t MINISTER BOERSMA IN KAMER: (Van onze redactie economie) DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken zei gisteren in de tweede kamer te verwachten, dat de werkloosheid in 1972, mede onder invloed van een nog steeds slechter wordende economische si tuatie, verder zal toenemen. De minister berekende dat het gemid delde aantal werkloze mannen en vrouwen in 1972 boven de 100.000 tal komen te liggen BEWINDSMAN ZEGT NOTA TOE In dit kader sprak de heer Boersma zijn zorg uit over het grote aantal bedrijfsreorganisaties en bedrijfsslui- lingen. Tot en met eind november njn in 1971 in totaal 452 bedrijven gereorganiseerd, waarvan er 267 defi nitief werden gesloten. Dat is tweemaal zoveel als in 1970. Het aantal weggeval len arbeidsplaatsen bedroeg daardoor 29.400. De bedrijfswinsten zijn In het afge lopen jaar sterk gedaald, maar ook de rendementen en investeringen waren onrustbarend sterk teruggelopen. „Tij dens het overleg over het loon- en prijsbeleid voor 1972 heb ik de sociale partners gevraagd vooral te letten op de zwakke bedrijfstakken", zei minis ter Boersma, die nogmaals beklem toonde dat het overleg over lonen en prijzen primair in de bedrijfstakken thuishoort. Hij zei het afgelopen overleg met werkgevers en 'werknemers zeer posi tief te hebben ei-varen en er vertrou wen in te hebben dat de partners zullen kunnen voldoen aan de wens tot matiging, „want de rek is nu wel uit het elastiek". De heren Van Lier en Den Uyl (PvdA) probeerden met, interrupties de minister het toegestane cijfer van loonkostenstijging te ontlokken, maar de heer Boersma hield vol. dat de regering met opzet, geen cijfer heeft willen noemen. „Nog steeds wordt de toet 'regering, regeer' gehoord. In Nederland moeten we er blijkbaar nog aan wennen dat we hebben geko zen voor een nieuw loon- en prijspoli tiek systeem". De minister vond het geen verstan dig beleid de lonen vrij te laten en in te grijpen in de prijsvorming, zoals door de oppositie was bepleit. „De opbrengst van een regeringsingrijpen zou bijzonder gering zijn geweest. Bovendien wil de regering geen con flict met de sociale partners riskeren, omdat zij een ingrijpen niet zullen aanvaarden". De minister hoopte wel, dat de overlegprocedure tussen rege ring en sociale partnens zou kunnen worden verbeterd. (Zie slot pag. 3 kol. 5) NEKKRAMP IN AMSTERDAM AMSTERDAM (ANP) In Amster dam zijn drie gevallen van nekkramp geconstateerd. Een patiëntje, een 6- jarig meisje, is overleden. De twee andere gevallen zijn een grootmoeder en haar kleinkind. Franse president niet los te hebben gekregen. Wel heeft het Franse staatshoofd tij dens een korte persconferentie de ver wachting uitgesproken, dat eind deze week in Washington, waar vanaf vrij dag de tien rijke landen vergaderen, spijkers met koppen zullen kunnen worden geslagen. EEG Er is dus een redelijke; zo geen ruime kans dat nog deze week de nieuwe valutaverhoudingen in de westelijke wereld onthuld zullen worden. Presi dent Pompidou heeft ook tot twee maal toe herhaald, dat hij op de Azoren geen mandaat had, behalve uit naam van zijn eigen .land ook nog uit die van de andere EEG-leden te spre ken. Een opmerking waaraan hij nog toevoegde, dat zijn Amerikaanse ge-, sprekspartner alle begrip voor diei restrictie had getoond. Waarmee hij i de zaken misschien wel wat scheef! trok, zo niet op hun kop plaatste, aangezien hij het immers eerder zelf was geweest, die deze rol van officieu ze vertegenwoordiger van alle overige westelijke landen tegenover de VS: dan toch wel graag had willen spelen. In de slotverklaring werd verder ge-* zegd dat de herziening van de wissel - Tenslotte heeft Frankrijk nog toege zegd mee te zullen werken om dei toekomstige handelsonderhandelingen tussen Amerika en de EEG, waarvoor Parijs zich tot dusver nooit bijzonder I Zie slot pagina 13 kolom 2 Per 1 januari 1972 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Per 1 januari 1972 zal het minimumloon worden verhoogd tot 813,80 per maand of 187,80 per week, wat een verhoging van het huidige bedrag met ruim vijf procent betekent. Dit deelde minister Boersma van sociale zaken mee in de tweede kamer. Hij zei. dat hij tot dit besluit was gekomen omdat de eerste kamer de wet op het minimumloon nog moest behandelen en dat daardoor de afkondiging in het staatsblad niet vóór 1 januari kon geschieden. De minister zei voorts, dat het niet mogelijk was de wet met terugwerkende kracht in werking te stellen. Bij monde van de heer Van Lier (pvda) dienden de oppositiepartijen een motie in. waarin wordt gevraagd al op korte termijn het door minister Boersma voor gestelde minimumloon nog eens met 3 per week te verhogen en dat in 1972 nog eens te doen. In een 2e motie van de heer Van Lier wordt gevraagd de aohteretelling van de groep zogenoemde oud-invaliden per 1 Januari op te heffen. VEEL SLACHTOFFERS ONDER BEVOLKING DACCA, NEW DELHI (RTR, DPA) De regering' van Oost-Pakistan is dinsdagmiddag in haar geheel afgetreden. Zij heeft zich bij voorbaat gedistantieerd van alle nieuwe stappen die de centrale regering van president Jahja Khan in Islamabad mocht nemen. Gouverneur Malik van Oost-Pakistan schreef het concept voor de ontslag brief van zijn regering op een stuk papier in 'n bunker toen Indiase Migs zijn ambtswoning in Dacca bestook ten. Rond de gouverneur stonden zijn ministers. Gouverneur Malik liet het concept zien aan VN-functionarls John Kelly cn een Britse verslaggever die bij licm in de bunker zaten. De hele morgen waren Malik en zijn regering niet in staat geweest om te kiezen tussen aftreden of aanblijven. De aan vallen van de Indiase luchtmacht heb ben tenslotte de doorslag gegeven. Het aftreden van de Oost Pakistaanse regering betekent dat de bevelhebber van de Oostpakistaanse strijdkrach ten, luitenant-generaal Niazi, die maandag al verklaarde dat zijn troe pen tot de laatste man zullen door vechten, nu alleen verantwoordelijk is voor het voortzetten van de strijd. Dinsdagmiddag hebben Indiase Migs; verschillende wijken van Dacca, dat 56U.00D inwoners telt, van geringe hoogte met raketten bestookt. Ver slaggevers meldden dat er bij deze aanvallen vele mannen, vrouwen en kinderen om het leven zijn gekomen. De correspondent van Reuter in Dac ca meldde dinsdag dat het burgerlijke bestuur van Oost-Pakistan niet meer functioneert. Hoge ambtenaren die op last van de provinciale gouverneur het werk hadden neergelegd, hebben (Van onze correspondent) WASHINGTON Amerikaanse eco-i nomen en monetaire experts blijken zonder uitzondering de te verwach ten devaluatie van de dollar te verwelkomen als een gezonde maat regel voor zowel de Amerikaanse economie als voor het opheffen van de onzekerheid in de internationale monetaire wereld. De bekendma king van de tussen president Nixon en president Pompidou bereikte af spraak was voor deze experts ech ter nauwelijks een verrassing. In financiële kringen in Washington venvees men naar de onlangs ge houden bijeenkomst van ministers van financiën in Rome, waar de Amerikaanse minister John Connal- ly al duidelijk had gemaakt d.at de Amerikaanse regering bereid was de waarde van de dollar ten opzich te van het goud te laten zakken. Verrassing hun toevlucht gezocht in de neutrale zone van de stad. Radio-AH India meldde dinsdag dat een deel van liet Pakistaanse garni zoen in Dacca zich in de buitenwijken van de stad aan Indiase troepen heeft overgegeven. Bij dc officieren die de wapens neerlegden, waren een brigade generaal en twee luitenant-kolonels. De overgave kwam na 'een heel kort gevecht'. Volgens het Indiase radiostation ruk ken de Indiase troepen samen met de| Bengaalse guerrillastrijders (Moekrii Bahini) van alle kanten op naar Dac ca en is de artilleriebeschieting op; militaire doelen in ae stad Maar Connally's standpunt was in de kringen van gewone Amerikanen, die niet. betrokken zijn bij de eco nomie of bij de internationale fi nanciële problematiek, niet doorge drongen. Het feit dat president; Nixon. gelijktijdig met president Pompidou, nu de te verwachten: devaluatie aankondigde, kwam voor de meeste Amerikanen dan ook als een verrassing. De algemene reactie was in de meeste gevallen de vraag of de dollar nu ook in eigen land minder waard zou zijn. Maar de door de dagbla den en televisiestations geraadpleeg de experts verzekerden de bevol king dat zij niets te vrezen hadden. De bekende econoom Walter Heller zei: „De dollar is geen cent minder waard geworden dan voordien. Het is mogelijk dat de import van een aantal produkten duurder wordt, maar de Amerikaanse export zou daarentegen toenemen". Heller wees erop dat dit betekende dat er minder werkloosheid zou zijn, en dat ook een aantal neven-industrie- en daarvan zouden profiteren. mededeling van gedepu teerde Van Poelje gi*- teren in de staten van Zee- land dat hij met ingang van 1 maart aanstaande zijn zetel ter beschikking zal stel len, kwam niet heiemaal on verwacht. Sinds geruime tijd was het niet best met zijn gezondheid en van medische kant waren hem enige forse waarschuwingen gegeven. De laatste maanden leefde Van Poelje eigenlijk twee levens. Zijn werkelijke leven was dat van een man, die weet dat het. eigenlijk niet meer gaat, omdat hij voortdurend moet optornen tegen fy sieke onvolkomenheden. Daarnaast ieel'de hij het leven van de politicus, actief en vol aandacht voor de zaken hem toevertrouwd. Als zodanig kenden de staten en kende de buitenwereld hem, als een man namelijk die niet aarzelde beslissingen te nemen, ook al waren die niet populair. Hij stond voor zijn beleid en durfde het zonder aarze ling te verdedigen. De afgelopen we ken speelde Van Poelje deze rol uitste kend, hij leek een man van grote vita liteit: in het veertarievendebat beheers te hij het terrein en datzelfde gold bij de discussies over de opheffing van het veer Terneuzen - Hoedekenskerke. Een rol echter, die hem grote inspanning moet hebben gekost, omdat hij de wer kelijkheid achter dit beeld van de be kwaam politicus kende, een werke lijkheid waarmee hij gedwongen is te leven. Jammer, heel jammer dat deze gede puteerde de publieke arena moet verlaten. Hij was in het naoorlogse Zeeland een man, waar men op het po litiek toneel niet omheen kon: in ster ke mate heeft hij het gezicht en het beleid bepaald van de PvdA in deze provincie na 1945. In menig opzicht was hij een wat men zou kunnen noemen 'brugfiguur': afkomstig uit de oude SDAP behoorde hij tot de ge neratie, die met mensen van de eerste doorbraak de Partij van de Arbeid vormde. Vanaf dat moment heeft hij politieke verant woordelijkheid ge dragen, als raadslid en korte tijd als wethouder van Vlissingen, als staten lid en vooral ook als gedeputeerde. Nimmer schuwde hij het politieke de bat, integendeel hij bedreef het met ingehouden passie en genoot ervan. Te gelijkertijd was hij zich voortdurend bewust van de grenzen van de politieke macht binnen een democratie, grenzen die in een samenwerkingscollege vooral worden bepaald door wat anderen denken en zeggen en door de verhou dingen van het getal. Dat stempelde hem tot een praktisch man, die zonder zijn principes te verloochenen met po litici uit andere partijen wist samen te werken. Hij beheerde zijn portefeuil le bekwaam en zijn beleid riep zelden scherpe tegenstellingen op. Men zal na 1 maart Van Poelje missen in de staten zaal. Een sympathiek man, gerespec teerd door vriend en politieke tegen stander. fjOHtljll Parijs Het persbureau Reuter meldde uit Parijs dat in officiële Franse krin gen enthousiast werd gereageerd op het nieuws van de Azoren. Men vond het echter nog te vroeg om een oordeel uit te spreken over ae mate van succes die het overleg tussen de twee presidenten heeft gehad. Op de wisselmarkt en in Parijs en Frankfurt begon de koers van de dollar meteen na het bekend, worden van het nieuws te dalen. Begroting (II) Op de tweede dag van de provin ciale begrotingsbehandeling in de staten van Zeeland zijn de leden ran gedeputeerde staten aan het woord geweest. Verslagen daarvan op de pagina's 6 en 7. Nieuws uit Zeeland op pagi na's 2, 5,6,7, 9 en 11. Nieuws uit binnen- en bui tenland op pagina's 1,3 en 13. Spc >i) 14 en 15. RU 18. Fina-ciën op 19. OPRICHTING NV HALF JAAR VERDAAGD MIDDELBURG Gedeputeer de staten zullen de minister van verkeer en waterstaat goedkeu ring vragen om medio 1972 met de aanleg van de vaste verbin ding over en onder de Wester- schelde te beginnen. De plannen zijn zo goed als besteksklaar en een recent rapport met bijge werkte berekeningen geeft een kostenbedrag aan van 323 mil- j joen. Die mededelingen deed ge- i deputeerde A. J. Kaland dinsdag in antwoord op de algemene be schouwingen uit de staten. „Zitten in dit bedrag ook dc secundai re voorzieningen?" wilde de heer C. F. van der Peijl (cli) bi.j interruptie weten. De gedeputeerde vertelde hem. dat in die ƒ323 miljoen ook de aan sluitende wegen zijn berekend. Wel wees hij erop, dat de stichtingskosten hoger zullen zijn, omdat men reke ning moeten houden met de 'lijtelling van de rente over een bouwperiode van vijf jaar. Naar de mening van de gedeputeerde zal het project aan investeringskosten niet zo'n 'geweldige ingreep' zijn in de kapitaalsmarkt, als men het over vijf! jaar uitstrekt. Kaland: „Het project zou goed passen in het kader van de werkgelegenheid, die nu wat terugloopt. En verder moet het college toch wel van mening blijven, dat ook voor het rijk het vervroegen van de investering voor de Westerscheldeverbinding tenslotte een voordelige zaak zal zijn: op het einde van de negentiger jaren kan de vaste verbinding om niet worden overgedra gen en is bet kapitaal afgelost". NV verdaagd De gedeputeerde had ten aanzien van de Westerscheldeverbinding nog een mededeling: bij koninklijk besluit van 20 oktober Is de oprichting van de nv raste oeververbinding Westerscheldei met zes maanden verdaagd. De heer Kaland verklaarde, dat de minister van binnenlandse zaken tot die verdaging is gekomen omdat men war, publiekrechtelijk kan worden ge regeld niet privaatrechtelijk wil rege len en vanwege cle zorg om de provin ciale financiën, mede gelet op de gang van zaken bij de Zeelandbrug. Daarop maakte de gedeputeerde dui delijk, dat hij tijdens een bezoek aan Den Haag met gedeputeerde Van den Bos tot de ontdekking is gekomen, dat de minister wel voorbij is gegaan aan artikel 53 van de wegenwet, waar in de bepaling is opgenomen dat de overheid geen tol mag heffen. Van der Peijl (ch), bij interruptie: „Maar wel aan di© tooestand blijft vasthouden, zei Haringvlietbrug". De heer Kaland stelde, dat de provin- j cie dat zo vanzelfsprekend heeft ge vonden, dat men het niet heeft ge noemd. Hoewel hij wees op een ar rest van de hoge raad, waarin tolhef fing door de overheid discutabel wordt gesteld en er wellicht ook nog mogelijkheden in de wet te vinden zouden zijn om een publiekrechtelijk lichaam bij de vaste verbinden te betrekken, vond de heer Kaland: „Als, we in een nv deze zaken behandelen wordt geen enkel belang geschaad". Volgens hem loopt de provincie vrij wel geen financiële risico's bij een. privaatrechtelijke opzet en hij liet weten goede hoop te hebben, dat deze! factoren zullen meespelen bij een defi nitieve standpuntbepaling over de op richting van de NV Vaste Oeverver binding Westerschelde, Wanneer men de politieke arena van Zeeland over het afgelopen jaar overziet, moet men helaas vaststellen dat het in de letterlijke zin een slag veld is. Kees Hoek, vakbondsbestuur der en korte tijd gedeputeerde, moest om gezondheidsredenen ontslag ne men, gedeputeerde Van den Bos is ernstig ziek geweest, in Vlissingen moest burgemeester Roemers om ge zondheidsredenen vervroegd pensioen aanvragen. Inmiddels is het vertrek aangekondigd van de fractievoorzitter van de PvdA in de staten, tevens wet houder van Goes, dr. E. J. Prins. Zijn naamgenoot van de CHU, ir. J. Prins, vertrekt eveneens uit Zeeland. Korte tijd geleden nam de D'66-er Kapinga afscheid uit de staten wegens vertrek uit deze provincie. In deze drie laatste gevallen was er weliswaar geen sprake van gezondheidsoverwegingen, maar dat neemt niet weg dat hier figuren verf rekken of zijn vertrokken die de een wat langer dan de ander met overtuiging en bekwaamheid deze pro vincie hebben gediend. Tegen deze ach tergrond is er reden enige aandacht te schenken aan verzuchtingen van en kele statenleden over de beschikbaar heid van politiek kader. Het lidmaat schap van de staten vergt steeds meer tijd en studie, terwij! het aantal men sen steeds kleiner lijkt te worden, dat voor politieke functies beschikbaar is. Er komt bij, dat diegenen die in het particuliere bedrijfsleven werken, zich niet altijd even gemakkelijk kunnen vrijmaken dan wel bij hun bedrijf be zwaren ondervinden wanneer ze tijdens de werktijd staten- of raadsvergaderin gen bezoeken. Een gevolg daarvan is weer. dat het aantal ambtelijke functi onarissen met name in de staten vrij groot is. De gebeurtenissen van gisteren ma ken deze overpeinzingen bijzonder actueel: Van Poelje weg, PvdA-fractie- voorzitter Prins vertrekt. Wie moet nu de gedeputeerdenmantel van Van Poel je overnemen? Er zijn twee kandida ten, die het meest op de voorgrond treden, namelijk Don en Stenvert. De eerste wordt in de wandelgangen getipt als de beste en meest gewenste kans hebber, maar voor de betrokkene zelf is een eventuele kandidaatstelling geen gemakkelijke beslissing. Hij is betrok ken bij een familiebedrijf en kan daar in niet zonder meer worden gemist. Bovendien is hij fractievoorzitter in de Middelburgse gemeenteraad en doet dit werk met veel plezier en kennis van zaken. Stenvert is directeur van de gemeentelijke dienst van sociale zaken in Terneuzen en zal niet graag deze functie opgeven. Maar ook wanneer Don gedeputeerde zou worden we geloven dat het een goede keus zou zijn ligt het voor ae hand dat een beroep op Stenvert wordt gedaan, na melijk voor het voorzitterschap van d* fractie, een functie die hij in de vorige zittingsperiode al heeft vervuld. In de Voor vervolg zie pagina 3 kolom LX

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1