PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TOPGESPREK OP DE AZOREN VAN START Provinciaal onderwijsplan van PvdA in staten van Zeeland gepresenteerd Nixon en Pompidou: Russisch veto iii V-raad INDIASE TROEPEN IN BUITENWIJKEN DACCA Dreigende taal van VVD-fractieleider Hink-stap- sprong BABY TE VONDELING GELEGD IN EEN GARAGE Brutus Bormann zou in 1945 in Berlijn zijn overleden Felle aanval op KVP'er Van Eisen Vandaag in de krant... Voorlichting 214e jaargang - no. 293 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 december '71' Ook gij Brutus? Pagina 6 Directie NV Bch. Mij. ven de CV Provinciale Zeeuwse Courant: F. v. d. Velde en F. B. d 0 Bur. Vliss.. WaUtr. 56-60. tel. 5144 (b.g.g. red. 4799. er..-. 01186-584. exp. 2751) t: Zierikzee, red. tel. 3346, adm. tel. 2094 0 Advertentieprijs 44 cent per mm. M dredectie: G. A. de Kok 0 Abonr. :t 51, tel. 7651 (B.g.g. red. 2078/216 - advertentie 6.60- Ing-ronden (Van onze correspondent) AZOREN Aan het einde van de eerste conferentiedag en slechts luttele uren voor de conclusie en het eventuele slotcommuniqué, zag het er gister avond aan de voet van de Amerikaans-Franse top op het Azoreneilandje Terceira nauwelijks naar uit dat 'monsieur' Georges Pompidou het hoge spel Èt hij zich tegenover 'mr' Richard Nixon voor ogen had gesteld als gelijkwaardig tegenspeler, nog daadwerkelijk zou kunnen winnen. Erkend mag worden dat de Franse entree in dit onwezenlijke theatertje, «ar nu plotseling grote wereldpoli tiek moest worden opgevoerd, de ge boden mogelijkheden best aardig had uitgebuit. Zondagavond had iedereen ter plaatse het hoofd alleen maar vol van de Concorde, waarmee de Fran sen hun opwachting hadden gemaakt en waar van het silhouet (met de neergebogen haviksneus) in geen en kele winkeletalage ontbrak. Bovendien had de Franse president op het vliegveld een veel talrijkere ere wacht dan zijn Amerikaanse gast mo-i gen inspecteren, terwijl de Marseillai se in de interpretatie van de lokale fanfaregroep toch wel aannemelijker leek te klinken dan het Amerikaanse volkslied. Revanche De Amerikanen hadden dat allemaal met een brede glimlach aangezien en aangehoord en ze lieten de Fransen, zonder enige zichtbare naijver de eer de ouverture tot de show dan maar te mogen stelen. Maar na het spekta kel voor de buitenwacht, kwamen de echte en keiharde zaken aan bod het heeft er alle schijn van hebben de Amerikanen op dat stuk revanche op de Fransen wel weer ruimschoots genomen- Die indruk kregen tenminste de jour nalisten, wier aantal sedert de Ameri kaanse invasie nu tot een kleine 500 veiviervoudigd is, met name al ter stond na de eerste 'briefing', die volg de op de beginontmoeting tussen de beide presidenten en him vier ministe riële secondanten (van buitenlandse zaken en financiën). De Fransen deden weer erg gewichtig en geheimzinnig bij het reciteren van hun rituele zegje over de excellente verstandhouding en het complete we derzijdse begrip waarin alle branden de problemen der wereld voor de twee almachtige staatslieden de revue waren gepasseerd. Maar vervolgens serveerde Amerikaanse staatssecreta ris Rogers, onmiddellijk na zijn Fran se collega Schumann, de boter bij de vis om bijna haarfijn uiteen te zetten op welke punten de heide partijen het wel, niet of misschien bijna eens waren geworden. Grof gesproken kon men zeggen, dat de Amerikanen pas over de monetaire (slot pag. 3 kolom 5) D'. Dit is de kleine 'Stephanie'. Het kind heeft bruinig haar en bruine ogen en was gekleed in een slob- broek met blauwe slofjes, een vrit truitje en het droeg een gebreid wit mutsje. Rechts hel platform in de garage waarop het kind was neergelegd, gewikkeld in een van de dekens, die over de balustrade hangen. eerste dag van de begro tingsbehandeling in de e Zeeuwse staten is uiterst rus tig verlopen. De emoties van de afgelopen maanden zijn wat weggeëbd en er werden in dit opzicht alleen maar wat lichte achterhoede-schermutselin gen geleverd. Bovendien gaat het dit jaar om een nogal 'uitgeklede' begro ting: over ruimtelijke ordening en in dustrialisatie kon weinig zinnigs wor den gezegd, v/ant volgend jaar komt dat aan de orde bij de behandeling van de ontwikkelingsschets. Ook de vlieg veldkwestie Zuidwest-Nederland was taboe, zij komt een volgende vergade ring aan de beurt. Daardoor leek deze eerste dag van deze vergadering een beetje op het kinderspelletje, waarbij met elkaar wordt afgesproken één be paald woord niet te noemen. Wie het toch doet is af. De meeste statenleden zijn gisteren niet afgegaan, niet in deze en niet in enig andere zin: ze hielden keurige, zij vrij lange betogen, waarin een reeks hete hangijzers niet werd behandeld. Een behandeling met de hink-stap-sprong. zoals de AR-fractie- leïder het noemde. „U hebt al een kind geadopteerd, Ze zal bij u gelukkig zijn" DEN HAAG Toen jhr. L. G. Boreel (40) zaterdagavond om half zeven in de naast zijn woning aan de Eykenhorstlaan te Wassenaar gele gen garage uit zijn auto stapte, hoorde hij het huilen van een kind. Boven aan het trapje, dat uit de garage naar het woonhuis voert, zag hij een bundeltje liggen waar uit het gekrijt opsteeg. De heer Boreel, niet vertrouwd met zulke zaken, waarschuwde zijn vrouw. Samen wikkelden ze uit de dekens, die over het beschot in de garage plegen te hangen, een kind. Onder het lamplicht in de kamer bleek het een wolk van een baby te zijn. Het kind was vergezeld van een aan; 'mrs. Boreel' gericht briefje van dej volgende Engelse inhoud: „I know you already adopted a child and ij am sure my daughter will be hap-1 py with you. She was born on August the first and was given her first vaccination". (Ik weet dat u al eens een kind adopteerde en ik ben er zeker van dat mijn dochter bij u gelukkig zal zijn. Zij werd op 1 augustus geboren en is voor de eerste maal gevaccineerd). De heer en mevrouw Boreel hebben inderdaad drie jaar geleden een meisje geadopteerd dat de naam Maggy kreeg. Zij waren thans be zig een tweede kind te adopte ren. ANGRA, TERCEIRA, AZOREN President Nixon (IJ en president Pompidou in een vrolijke stem ming na een grapje tijdens hun eerste ontmoeting. FRANKFORT (AFP) —Martin Bor mann, Hitiers plaatsvervanger tijdens iet Nazi-bewind, is naar alle waar- sthijnlijkheid op 2 mei 1045 in Berlijn overleden, tijdens de intocht van de Russische troepen in de Duitse hoofd stad. Tot deze slotsom is de rechter tan instructie van de rechtbank te Frankfort, Horst von Glasenapp, na een onderzoek van bijna vier jaar gekomen. NEW YORK (AFP-RTR) De Sowjet-Unie heeft maandag avond in de Veiligheidsraad voor de derde maal haar veto uitgesproken over een voorstel voor een onmiddellijk staakt- iiet-vuren tussen India en Pa kistan, en terugtrekking van hun troepen. Het betrof hier een Amerikaanse resolutie, die zon dagnacht was ingediend. VREES VOOR VEEL SLACHTOFFERS ONDER BEVOLKING CALCUTTA, NEW DELHI (AFP, DPA, RTR) In diase troepen hebben de buitenwijken van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca bereikt en he vinden zich op 9 km van het centrum van de stad, zo heeft een woordvoerder van de bevelhebber va n de oostelijke sector van de Indiase strijdkrach ten maandagavond te verstaan gegeven. politie, die de familie Boreel kent van een inbraak, die vijf jaar gele den in hun pand aan de Eyken horstlaan werd gepleegd, was snel ter plaatse. Hij stelde zich in ver binding met de officier van justitie te Den haag, mr. Lulofs. In overleg met deze magistraat is besloten het kind bij de familie Boreel waarvoor het, blijkens het- briefje, t kennelijk was bestemd te la- ten. in deze adoptiezaken bijstaat. Die!De familie Boreel is met de 'onver-, ried hem aan terstond de politie- wachte adoptie" erg gelukkig en on de hoogte te stellen. Commissa- heeft het meisje voorlopig de ris G. J. Boven van de Wassenaarse naam Stephanie gegeven. (Van onze parlementaire redactie) I HAARLEM „Als KVP-tlefen- j siespecialist Van Eisen door-| gaat om met instemming van de KVP het regeerakkoord te j ondergraven, dan kan de hou ding van de VVD ten opzichte I van het kabinet-Biesheuvel wel eens heel wat minder positief of heel wat minder welwillend worden. De politieke onnozel heid en het samenspel met de ftantlijH oppositie van de KVP-defensie- man Van Eisen zijn voor de VVD onaanvaardbaar". De VVD-fractieleider Hans Wiegel richtte gisteren deze frontale aanval op de defensiehervormer Van Eisen, een week voor de behandeling van de defensiebegroting in de tweede kamer. Regeerakkoord Eerder op de dag zijn weer Indiase parachutisten in de omgeving van Dacca neergelaten. De Indiase staf chef, generaal Sam Maneksjaw, deed maandag voor de derde keer een beroep op de Pakistaanse strijdkrach ten in Oost-Pakistan zich over te ge ven. „Verder verzet is zinloos", zo zei generaal Maneksjaw in zijn bood schap via de radio tot generaal-nia- joor Rao Farman Ali, de militaire adviseur van de Oostpakistaanse gou verneur in Dacca. Mijn troepen, zo ging generaal Maneksjaw verder, slui ten nu de ring om Dacca en liet Pakistaanse garnizoen in deze stad is binnen het bereik van mijn artillerie. Mocht u echter vex-zet blijven bieden, dan dring ik er hij u op aan er voor te zorgen dat alle burgers en buitenlan ders overgebracht worden naar een veilige plaats buiten het strijdge bied. Slachtoffers Het staat echter wel vast, dat er vele slachtoffers onder de burgerbevolking zullen vallen zo India mocht hesluiten tot een frontale aanval op Dacca, de stad van de duizend moskeeën. Het Pakistaanse garnizoen is gelegerd in een dichtbevolkte wijk. De Indiase troepen zijn het snelst vanuit het noorden naar Dacca door gestoten nadat zij in de loop van zondagnacht de stad Tangail op km van Dacca hadden veroverd. Van officiële Pakistaanse zijde in Dac ca is meegedeeld dat er op rond 60 km ten noordwesten en op een vijftig tal km ten noordoosten van Dacca gevochten wordt, tussen Pakistaanse eenheden en Indiase parachutisten. In de noordwestelijke sector hadden de Indiase troepen zware verliezen gele-, gen. De Pakistaanse troepen hadden- ook het 15e regiment Ghoerka's zware, verliezen toegebracht bij gevechten in: het gebied van Sylhet in het noord- j oosten van Oost-Pakistan. Generaal; Amir Chan Niazi, de bevelhebber van de Pakistaanse troepen in Oost-Pakis-: tan, verklaarde maandag in Dacca dat de Pakistaanse troepen zich niet zul len overgeven en tot de laatste man zullen strijden. De militaire autoritei ten in Rawalpindi gaven toe dat de Indiase troepen naar Dacca oprukken.' maar volgens hen zijn ze maar op een punt ten noorden van de stad tot minder dan 60 km genaderd. Aan het westelijke front, zo zei een militaire woordvoerder in Rawalpindi, is de toestand vrijwel ongewijzigd geble- (Zie slot pag. 3 kol. 6 Wiegel zei, z'n vertrouwen in de KVP- leiaer Andriessen nog steeds te hebben, ook al wijst de VVD de andere part ners juist voor wat betreft de defensie met zeer veel nadruk op het in het regeerakkoord overeengekomene. Daar staat: de uitgavenverhoging (55 mil joen gulden extra voor 1972) is het be gin van het inlopen van de achterstand. „Daar heeft ook Van Eisen zich aan te houden. Hij bedrijft afbraakpolitiek en overlegt met de oppositie (Bas de Gaayi Fortman, PPR, red.) over een motie zonder zijn VVD-partner daar in te kennen Hij praat bovendien onze fractie-specialist Koudijs na over de de fensie-integratie van NAVO-partners". Ongelukkig De heer Wiegel zei te weten, dat de KVP zeer ongelukkig is met het optre den van oud-generaal Van Eisen- „Voor de VVD is dat ook onaanvaardbaar", riep Wiegel dreigend. „Voor ons is de defensie een van de belangrijkste col-; i lectieve voorzieningen. We moeten er' j meer aan doen, niet. omdat we ijzervre- j ters zijn. We rekenen op goed overleg! voor de begrotingsbehandeling van de i specialisten van de regeringsfracties onderling", zei Wiegel. Begroting De provinciale begroting is deze week aan de orde in de vergade- rag van de staten van Zeeland. De eerste zitdag van deze bestuur lijke marathon is voorbij (pagina 6en7). Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5, 6, 7 en 12. Binnen- en buitenland op Pagina 3, 9 en 13. Radio, tv en kunst op pagi- nall. Sport op pagina 10. Beurs en financiën op pagi na 13. DR. E.J. PRINS: „MEER ACTIVITEITEN ONTWIKKELEN" MIDDELBURG De PvdA-fractie in de staten var.' Zeeland beeft gisteren aan het begin van de 'begrotings-vicr- daagse' een eigen provinciaal onder wijsplan boven tafel gebracht. De be doeling ervan was om de provincie op onderwijsgebied meer activiteiten te laten ontwikkelen dan wat wette lijk is voorgeschreven en tol nu toe vrijwel uitsluitend is gericht op het voortgezet onderwijs. Fractievoorzitter dr. E. J. Prins kwam met een drietal suggesties, die hij bestempelde als een oplossing, waarmee ook gemeenten en andere instanties hun voordeel zouden kun nen doen door gebruik te maken van deskundigheid, in dat geval bij de provincie aanwezig. Volgens de PvdA moet dan het vol gende gebeuren: de provinciale onderwijscommis sie moet worden omgebouwd tot een provinciale onderwijsraad en aldus worden ondergebracht bij het opbouworgaan Stichting Zee land; aan deze raad moet een full-time staffunctionaris worden toege voegd, die over de noodzakelijke deskundigheid beschikt; de raad heeft tot taak om het on derwijs in Zeeland in kaart te brengen (kwantitatief en kwalita tief) en deze kaart voortdurend bij te werken. Dat wil dan zeggen dat. door middel van ontwikkelings plannen, projecten en experimen ten voortdurend over gege\ voor het beleid kan worden be schikt en dat de gemeenten kun nen worden voorgelicht en geadvi seerd. Het was de PvdA-fractie opgevallen, zo meldde dr. Prins, dat het. woord 'onderwijs' in de laatste beleidsstuk ken van het college van gs 'met een kaarsje gezocht moet worden, terwijl in dit bedrijf aan investeringen en lo nen toch enkele honderden miljoenen guldens worden omgezet. Hoewel in deze sector rijk en gemeenten, for meel gesproken, de eerste verantwoor ding dragen, zien we toch duidelijk een taak voor de provincie. En zeker voor de provincie Zeeland met een inwonertal van een middelmatige grote stad en met een-aantal kleine gemeenten, waarin de onderwijsdes- kundigheid in het bestuur vaak niet voorhanden is." Omstandig zette dv. Prins vervolgens uiteen wat er zoal aan het huidige onderwijsbeleid van het provinciaal bestuur mankeert en waar verbeterin- gen aangebracht kunnen worden. Zoals gezegd: volgens de PvdA moet het onderwijsbeleid van de provincie gericht worden op het gehele onder wijs en niet alleen op het voortgezet onderwijs. Daarnaast stelde hij vast| dat het onderwijsbeleid constructiever zal moeten worden. „Het accent valtl tot nu toe op administratieve en ju ridische aspecten. Er moet een ver nieuwing komen en dat betekent: in breng van onderwijsdeskundigen, psy chologen en sociologen." Dr. Prins pleitte ook voor verbeteringen door wetenschappelijk gefundeerd onder zoek: inventarisatie, planning, projec ten, experimenten. En dat dan plaats van een beleid dat op het ogen blik niet meer doet dan registreren en aanpassen. Bovendien vond hij dat het onderwijsbeleid meer de nadruk zal moeten leggen op kwaliteit en op toekomstperspectieven dan op alleen de kwantiteit: het zakelijke voorzieningen. Iets extra's Iloe hij die ombuigu.'g tot stand ge- i bracht zag? „In de eerste plaats is! nodig een bereidheid om activiteiten! uit te breiden. Ik heb de indruk dat het college zich strikt houdt aan de taak die het is voorgeschreven bij de wet. Maar juist op het terrein van het onderwijs doet zich de mogelijkheid voor om iets extra's voor de gehele bevolking te bereiken. Suggesties voor dat nieuwe beleid? I Dr. Prins had een hele waslijst. Dei onderwijssituatie in kaart brengen. Bijhouden wat er aan kennis en vaar digheid aanwezig is bij instellingen, als de Stichting Zeeland, ETI, PPD. Regionaal Pedagogisch Centrum, on-1 derw ij sinstel! i nge nberoeps- en schoolkeuzeadviesbureaus. Nagaan waar hiaten in de onderwijssituatie! zitten. Meewerken aan de oprichting! van een provinciale schooladvies-' dienst. Nauwkeurig volgen wat ande-i re provincies op onderwijsterrein doen. Het werk van het instituut voor; kunstzinnige vorming en de muziek school dichter bij de school brengen. De oprichting van een schoolbiblio- theekdienst bevorderen. Een provin ciaal coördinatiecentrum voor peuter speelzalen helpen oprichten. Dat er nu dingen achterwege blijven i die eigenlijk zouden moeten worden, aangepakt weet de heer Prins aan een, gebrek aan mankracht. Volgens een globale inventarisatie zouden er in het huidige patroon dan ook drie provin ciale onderwijsdeskundigen moeten worden aangetrokken: bij het ETI. bij de Stichting Zeeland en bij de pro vinciale onderwijscommissie (de. grif fie iZo'n oplossing zou volgens de PvdA-fractie geen wezenlijke verbete ring brengen, maar eerder versnippe ring van deskundigheid in de hand werken. Vandaar dus het plan voor een geheel nieuwe opzet, een hergroe pering van de deskundigheid dus. De reacties op het socialistische pro vinciale onderwijsplan waren gisteren bij de algemene beschouwingen nog erg voorzichtig. (Voor meer nieuws over de 'oe- grotingsmarathon van de sta-i ten: pagina 6). Aan het slot van de algemene be schouwingen was er een plagerig incidentje. DS'70-er mr Keuning uit Zierikzee had meegedeeld af te zien van algemene beschouwingen. Reden: hij was als kamerlid intensief betrok ken geweest (en is nog betrokken) bij de kamerbehandeling van enkele de partementale begrotingen. Hem had daardoor de tijd ontbroken tot een grondige voorbereiding van de provin ciale begroting en daarom liet hij ver stek gaan. Fractie voorzitter Van Ben- nekom van de AR ging daar op zijn manier op in: vrien- delijk-aaiend, maar met een flinke speld in de hand en daarmee flink prikkend. In antwoord daarop haalde mr. Keuning nogal grim mig Shakespeares Julius Caesar aar.: Marcus Antonius, die Brutus in een be wogen toespraak een honorabel man noemt, doch in feite de Romeinse me nigte zo ver brengt dat ze zijn huis plunderen en in brand steken. Er bie- ken Shakespeare-kenners in de zaal te zitten: statenlid Roels interrumpeerde droog: „De moord komt nog". Die had hij kennelijk gemist: vóór de toespraak van Marcus Antonius wordt Julius Cae sar immers vermoord en dat was hier niet gebeurd. In ieder geval werd dui delijk dat Marcus Antonius van Ben- nekom en Brutus Keuning het aller minst met elkaar eens waren. Twee andere Romeinen wakkerden het vuurtje een beetje aan: Cassius Prins van de PvdA en Casca Rooden- burg. waarbij de laatste het D'66- standpunt vertolkte: geen cumulatie van politieke ambten, géén kamerlid en statenlid samen. Zo werd er uit ge haald wat er uit te halen was. al moet worden erkend dat Brutus in dit geval er om had gevraagd. Iemand met de routine en politieke ervaring van mr. Keuning had zeker een betoog in hoofd lijnen kunnen opzetten: hij stond bijna onderaan de sprekerslijst en had zon der veel moeite in kunnen gaan op en kele betogen van voorgaande sprekers. Bovendien mag men aannemen dat mr. Keuning de begeleidingsbrief in de af gelopen weken wel eens heeft doorge nomen. Waarom niet een korte algeme ne beschouwing gehouden? Nu hij het niet deed kon een reactie niet uitblij ven. Om nog eenmaal de Shakespeari- aanse toespraak van Marcus Antonius te citeren (mr. Keuning is er tenslotte zelf mee begonnen): „Ambition should be made of sterner stuff". Hetgeen wij in dit geval willen vertalen als: „Po litieke ambitie moet van harder mate riaal zijn gemaakt". In de staten van Zeeland is gisteren nogal wat gesproken over voorlich ting, niet voor de eerste keer overigens: het gaat hier om een onderwerp, dat sinds jaar en dag op gezette tijden in de statenzaal aan de orde wordt ge steld. Vermoedelijk heeft het te ma ken met de duidelijk aanwezige zorg van de statenleden, dat het beleid van het provinciaal bestuur niet zoals dat heet bij de burger 'overkom:'. Het eigenaardige is echter, dat in de meeste gevallen nogal vaag en eenzij dig over dit onderwerp wordt gespro ken. Het lijkt er op, dat sommige sta tenleden menen dat de voorlichting al goed is als er tussen overheid en pu bliciteitsmedia redelijke verhoudingen bestaan. Dergelijke betogen komen er vooral op neer, dat de overheid er zorg voor moet dragen de weg tot de media te vinden. Het toverwoord in derge lijke opvattingen is 'persconferentie'. Een eenvoudig recept: de overheid or- ganisere in zo veel mogelijk gevallen een persconferentie en de voorlichting is rond. We stellen het wat. zwart-wit de statenleden weten wel beter maar dat neemt niet weg, dat de ac centen te sterk op de relatie overheid- publiciteitsmedia worden gelegd. En dat is in werkelijkheid maar een klein dee! van het probleem. In feite gaat het niet alleen om 'in formatie', maar om een veel uitge breider proces, dat mei de naam 'com municatie' moet worden aangeduid. Het verstrekken van informatie is slechts één onderdeel van dit proces: er worden inlichtingen verstrekt om er voor te zorgen dat de burger in staat is om het overheidsbeleid te kennen en te beoordelen. Dat wil evenwel óók zeggen, dat de burger deze hem aan geboden informatie moet verwerken: hij dient daarvoor enige achtergrond kennis te hebben bijvoorbeeld hoe de staatsregeling werkt en ook in teresse om de informatie in een bre- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1