PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONFLICT LIGT OP STRAAT Geen actie kabinet op loon- en prijsgebied Plan hoge brug Vlissingen gaat niet door; felle reactie in gemeenteraad Indiase opmars ONDERHANDELINGEN IN METAAL AFGEBROKEN Vandaag parafering Berlijn-verdragen /si S/one stopt er mee Vandaag in de krant... Moeizame onderhandelingen ten einde OLIEPRIJZEN OMHOOG MEDEDELING TIJDENS BEGROTINGSVERGADERING TELEGRAM NAAR GS, KAMER EN MINISTERS Bitter Koude rilling 214e jaargang - no. 291' WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 december '71' Pagina 9 ah. Ml], van da CV Provincial# Zeeuwsa Couranti K v. d- Valda an P. B. dan Boar. Hoot Walstr 56-60, tel. 5144 (b.g.g. red 4799. adv. 01186-584, exp. 2751) Middelburg, Marl I tal 3346. frn lel 2094 0 Adverlontleprlla 44 cant per mm. Mlolmumprij. pe I G. A. da Kok. 0 Abonn. prlle 7,per maand, I. 7651 (b.g.g. red. 2078/3162, adv. 6248). Goea, Grota I tent ie f 6.60. Ingezonden mededelingen 2l£ tarlel I, franco per poet 21.70 per tovertaal. Lom r,_ red. 6396, edv. 8969). Oottburg, tel. 2762. Teri exclualet 4 c.i btvr. Giro 359300. Provinciale i Courent, Middels-. REGERING: „BEDRIJFSLEVEN MOET HET EENS WORDEN OVER MATIGING" Beeld van het overleg regering-bedrijfsleven: de werknemersdelegatie geef t i talel Mertens (NKV), Ter Heide (NVV) en Lanser (CNV). i persconferentie. V.l.n.r. achter de WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING ALLEEN REGIONAAL (Van onze redactie economie) DEN HAAG Op dit moment zal de regering niet ingrijpen op loon- en prijsgebied. Dit verklaarde premier Biesheuvel vrijdag avond uitdrukkelijk in een toelichting op het kabinetsberaad van deze week. De voornaamste verantwoordelijkheid wordt bij het bedrijfsleven gelegd. Het kabinet wil'ook geen algemene conjunc turele maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid treffen. Een regionaal beleid is op dit punt wel in zicht. Onderzocht wordt in welke regio's aanvullende maatregelen nodig zouden zijn. Ook het selectieve investeringsbeleid is op komst. Deze maatregel, die op langere termijn wordt getroffen, zal een heffing op nieuwe bedrijfsgebou wen in de drie westelijke provincies inhouden. De bedoeling is een afrem ming van de ontwikkeling en afleiding naar andere gebieden. Het rijksgoed- keuringsbeleid op dit punt is ter voor bereiding nu al eerder aangepast. Maandag en vrijdag beraadde het ka binet zich op de loon- en prijsproble matiek. Mr. Biesheuvel zette alle kwesties nog eens op een rijtje tij dens zijn wekelijkse persconferentie. Hij ontkende dat er in het kabinet verschil van mening zou bestaan over de benadering van lonen en prijzen en over de werkloosheidsbestrijding. In Den Haag vindt men het echter op merkelijk dat de premier mededelin gen doet over de werkloosheidsbe strijding terwijl de begroting van so ciale zaken in de tweede kamer in behandeling is. Daarbij is met name van PvdA-zijde om een programma van aanvullende werken gevraagd. Mi nister Boersma moet dinsdag daarop antwoorden. Dit kan er op wijzen dat het kabinet discussieert over het mo ment, waarop op breed niveau moet worden ingegrepen ter bestrijding van de werkloosheid. In dit verband is de kwestie van de 'psychologische grens' belangrijk. Die grens lag vroeger (in 19G7 was dit een gegeven) op 100.000 werklozen, een getal dat bijna is be reikt. Maar het lijkt dat de grens nu hoger ligt, mogelijk 125.000. Als de 100.000 zal zijn overschreden zal de tendens tot ingrijpen zich duidelijker gaan aftekenen. JVog hoop Nieuws uit binnen- en buitenland: pagina 1, 3 en 9. Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5,6 en 7. Sport: pagina 10 en 11. Radio en tv: pagina 23. Financieel nieuws: pagina 25. En in de Pag 17: Pag 19: "Kunst '72" bij Van Geyt werk van Hanlo en Van het Reve: Baris Godoe- nov. de stem van het volk. "Tussen de Kuokse Oost hoek en 't Sluise Fort Sint-Donaas". Emile Buysse vertelt over for ten in dat gebiedStem men uit de Kerken. Vier dagen de zomer ach terna naar Rhodos.: Pop- prael. Schaken, dammen, bridge, hengelrubrielc. puzzel en culinair avontuur. Verder informaties wijzen erop dat het kabinet als geheel nog steeds achter het standpunt van afwachten op loon- en prijsgebied staat. Rege ringspartner DS '70 tendeerde dezei week in de kamer naar wel ingrijpen. Maar de DS'70-ministers Drees en De Brauw zijn kennelijk vrijdag in het kabinetsberaad toch meegegaan met het standpunt van de overige minis ters, met name Langman en Boersma. De uitdrukkelijke verklaringen van mr. Biesheuvel Moppen met deze be richten. Het kabinet stelt inflatiebe- strijding door matiging voorop. Het hoopt nog steeds dat cle sociale part ners het eens zullen worden, ook al is er sprake va,n een conflictsituatie in de metaal. Op het afbreken der onder handelingen hacl de premier overigens nog geen commentaar. De regering erkent wel een eigen verantwoorde lijkheid voor lonen en prijzen. Vooral de beteugeling van de prijzen wordt zwaarder, gezien de ontwikkeling de werkgelegenheid, aldus de heer Zie slot pagina 9 kolom 4) NEW DELHI/KARATSJI (RTR/AFP) De Indiase troepen blijven vanuit alle richtingen een snelle opmars ma ken naar de Oostpakistaanse hoofd stad Dacca. Hun einddoel schijnt de volledige ver overing van het oostelijk landsdeel in de komende dagen. Gezien de voortdu rende terugtocht van de Pakistaanse militairen naar Dacca lijkt een zwaar gevecht om de stad voor de deur te staan. Vertegenwoordigers van het in ternationale comité van het Rode Kruis in Dacca hebben met 'de hoog ste Pakistaanse autoriteiten' overeen stemming bereikt dat een ziekenhuis en een hotel in de stad tot neutrale zones worden verklaard. Aan het westelijk front schijnen nieu we ernstige gevaren op te doemen voor de Indiase legers. Pakistan is er een grootscheepse nieuwe aanval be gonnen en hoewel beide partijen elk aar zoals gebruikelijk tegenspreken schijnt India zich toch over een groot gebied te hebben teruggetrokken. Het gevaar dat grote mogendheden zich in de Indiaas-Pakistaanse strijd zullen mengen lijkt vrijdag iets klei ner geworden. De Sowjet-Unie heeft in bedekte termen laten weten niet van plan te zijn Oost-Pakistan als afzonderlijke staat Bangla Desj erkennen. In Peking raken waarne mers ervan overtuigd dat China zijn steun aan president Jahja Chan zal beperken tot het forum van de Vere nigde Naties. In Dacca wachten 240 buitenlanders vergeefs op evacuatie. Door de strijd kan er geen vliegtuig landen. Van onze redactie economie) DEN HAAG Sinds vrijdag ligt er conflictstof op straat. De on derhandelingen in de metaal werden definitief afgebroken op alle punten. Dit heeft gevolgen voor de onderhandelingen in de sector klein-metaal, voor de Hoogovens-cao en voor de textiel-cao. Boven dien hebben de sociale partners, kabinet, werknemers- en werk geversorganisaties, vrijdagavond nog eens duidelijk gesteld, dat de verantwoordelijkheid voor de ontwikkelingen bij het bedrijfs leven blijft liggen. beroepsgroepen over het algemeen zich' ook bereid hebben verklaard te mati gen. De drie partijen waren na af loop eensgezind in de verklaringen, dat het gesprek in Voorburg in ieder geval bevredigend en uit zorg voor de si tuatie was verlopen. De partijen waren het er ook over eens, dat het kabinet de gegeven vrijheid aan het bedrijfsleven handhaaft. Op een vraag, of ook het mislukken in de me taalsector ter sprake was geweest, ont week Iedereen angstvallig het geven van commentaar. Gezien de steeds slechter wordende toestand van onze economie heeft het kabinet zich op het standpunt gesteld, dat in 1972 behoedzaam moet worden omgesprongen met eventuele arbeids tijdverkorting, dat moet worden over gestapt op het systeem van na-indoe- ring, dat alles in het werk moet wor den gesteld om de geraamde inciden tele loonstijging van 2 percent terug te dringen naar één en dat de werk gevers alles moeten doen om de prijs stijgingen binnen de perken te hou den. Met klem wil de regering de inko mensinflatie terugdringen binnen twee jaar, waarbij het zwaartepunt op 1973 komt te liggen. In het eerste kwar taal van het komende jaar zullen de sociale partners weer om de tafel gaan zitten om met elkaar de balans op te maken. Dan wil men bezien, of er inderdaad iets van de loonmatiging terecht is gekomen en of het mogelijk is gebleken de prijzen binnen de per ken te houden. Vrijdagavond waren alle partijen het er over eens, dat het gevoerde overleg positief en zinvol is geweest, al zijn er wel enkele meningsverschillen. Over diverse punten zal nog nader beraad volgen. Zoals over het plan van de vak beweging om in 1972 de pensioenplicht versneld in te voeren om daarmee ten bate van de bouw van 2000 goedkope woningen reeds 0.2 percent premie te gaan heffen. Ook de werkgevers zullen aan dat beraad deelnemen. Ook de werkloosheid vervult de rege ring met zorg. Mocht de loonmatiging zodanig zijn, dat er een overschot be staat op de diverse begrotingsposten een loonmatiging van 1.5 percent zou al een 'voordeel' van 70 miljoen kunnen opleveren dan wil de rege ring dit geld aanwenden voor de be strijding van de werkloosheid. De vak beweging is in het overleg toegezegd, dat dit 'voordeel' zal worden gebruikt ten bate van de woningbouw in die re gio's, waar de werkloosheid in de bouw het grootst is. De werkgevers zien al een duidelijke verscherping in de prijsconcurrentie, waardoor de prijzen zich automatisch zullen verlagen. „Een loonmatiging zal daaraan ook gestalte moeten geven", zo merkte VNO-voorzitter Bakkenist op. Tijdens het overleg heeft de regering tegenover de werkgevers duidelijke zorg uitgesproken over het teruglopen van de rentabiliteit in diverse bedrijfs takken. De werkgevers zeiden blij te zijn, dat het kabinet zich nu achter hun stand punt had gesteld, hoewel het kabinet beslist geen cijfers meer wilde noemen. SCHIPHOL: Prins Claus is vrij dag in de vooravond teruggekeerd van zijn reis naar Tanzania, waar hij het tienjarig bestaan van de republiek heejt bijgewoond. Op de foto zien we de prins met prinses Beatrix en hun kinderen, die ter verwelkoming op de luchthaven aanwezig waren. GROENEVELT: „STAKING NIET UITGESLOTEN" (Van onze redactie economie) DEN HAAG Staking in de metaal lijkt mogelijk, nu de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over de cao zijn afgebroken. De delegaties gingen vrijdag uiteen. Ze kwamen geen stap nader tot elkaar. „Staking is niet uitgesloten", zei namens de bonden Arie Groenevelt, voorzit ter van de metaalbedrijfsbond NW. „Dat woord zal maandag heus wel vallen in onze bondsraden, die deze kwestie gaan bespreken". lijkheid maar een half procent zijn, omdat de werkgevers door een verho- Verheugd: De werknemers waren verheugd, dat het kabinet ook hen toezeggingen had gedaan' hoewel alleen op punten die geen of nagenoeg geen geld kosten', al dus NW-voorzitter drs. H. ter Heide. De regeringsdelegatie heeft de vakcen trales toegezegd, dat besparingen in de sector werknemersverzekeringen, zoals bijvoorbeeld het bevriezen van de kin derbijslag, niet zullen worden ove: heveld naar de volksverzekeringen. „Als de regering ruzie wil hebben met de vakbeweging, dan moet men dit gaan doen. Wij hebben gezegd, dat het gemiddelde inkomen van de zelfstandi gen nog altijd 50 percent ligt boven het gemiddelde inkomen van een werk nemer", zei een felle Ter Heide. De vakbeweging vindt het ook een moeilijk te verteren zaak als in moei lijkheden verkerende bedrijven worden geholpen via suppletoire begrotingen. De vakbeweging verklaarde na het ge sprek nog geen aanwijzing te hebben om wijzigingen aan te brengen in de ingenomen fundamentele houding. Het kabinet was verheugd, dat de vrije Na afloop van de onderhandelingen verweet werknemersvoorzitter A. Groenevelt de werkgevers 'tegen alle voorstellen nee gezegd te hebben be houdens op een paar onbelangrijke punten. De heer A. Prins verklaarde namens de werkgevers, dat van de zijde van de bonden geen enkele con cessie is gedaan. Hi j zei het afbreken van de onderhandelingen door de werknemers ten zeerste te betreuren en verbaasd te zijn over deze ontwik keling. Volgens de heer Groenevelt heeft de werknemersdelegatie wel belangrijke concessies gedaan. Men zou bovendien met de voorstellen gebleven zijn bin-i nen wat door de SER redelijk werd' geacht. De heer Prins. „Ze wilden; alleen hun eisen voor 1972 verschui-; ven naar 1973. Dat noemen we echter geen concessie" Een groot misverstand blijkt te zijn: ontstaan over de berekening van dej reële loonsverhoging in 1972. De werk nemers hadden drie procent gevraagd,! waarvan de helft door extra vakantie- werktijdverkorting gereali- i moeren worden. De werkge vers boden aanvankelijk één procent, maar toonden zich later bereid 1,8 procent te betalen Deze verhoging zou volgens de werknemers in werke- (Zie slot pag. 3 kol. 6) DEN HAAG (ANP) Naar de Neder landse organisatie van oliehandelaren meedeelt, maken de sterk gestegen prijzen van gas- en huisbrandolie en petroleum het noodzakelijk om de netto-verbruikersprijzen van deze pro- dukten met ingang van vandaag te verhogen met 1,- per 100 liter. (Van onze correspondent) BERLIJN In Berlijn worden vanochtend de onderhandelin gen tussen beide Duitslanden over het verkeer tussen Bonds republiek en West-Berlijn en over bezoeken van Westberlij- ners aan het oosten plechtig af gesloten. Staatssecretaris Egon Bahr parafeert met zijn ge sprekspartner Michael Kohl in het oostelijke stadsdeel dat ge-! deelte van de overeenkomst, dat zij voor hun rekening hebben i genomen. In West-Berlijn on-| dertekenen de onderhandelaars VLISSINGEN De plannen voor de hoge brug bij Vlissingen zul len niet doorgaan. Die medede ling van wethouder Ch. J. Gil lissen Verschage heeft de Vlis- singse gemeenteraad vrijdag ge bracht tot eenstemmige aan vaarding van een motie, waarin er met klem op wordt aange drongen, dat het werk wél zal worden gerealiseerd. Nadat de loco-burgemeester 's mor gens bad uiteengezet, dat tijdens een bespreking met gs en met de HID's van rijks- en provinciale waterstaat deze week de sombere mededeling werd gedaan, dat de belangrijke ver keersverbinding niet zal worden ge maakt. besloot de raad een telegram te sturen naar de ministers van ver keer en waterstaat, van financiën en van economische zaken, naar de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van dc tweede kamer cn naar het college van gs van Zeeland, ln dat telegram drong de raad er met klem op aan. dat toch geld door de bouw van de brug beschikbaar zal j worden gesteld. Het gaat om infra structuursubsidies van een bedrag tus sen de 14 en de 16 miljoen gulden. Dei realisatie van de brug zal in het totaal circa 18 miljoen gulden ver gen. De heer Gillissen Verschage vertelde, dat tijdens het gesprek nier, gs woens dag werd meegedeeld, dat uit een nader verkeersonderzoek is gebleken, dat de hoge brug maar tot. 1985 het verkeersaanbod zou kunnen verwer ken. Men heeft daarom besloten een onderzoek te doen naar de mogelijk heid een hoge brug bij Abeele te maken. De loco-burgemeester: .JDe be langen van Vlissingen moeten wijken, voor in de toekomst te sparen miljoe nen. Er wordt nog onderzocht of bij de PZEM-centrale een lage brug zou kunnen worden gebouwd. We hebben erop gewezen, dat Vlissingen nu al in grote moeilijkheden verkeert. De ver binding is van levensbelang voor onze gemeente" De heer Gillissen Verscha ge maakte duidelijk, dat voor de voorbereidingen en de grondaankoop voor de bouw van de hoge brug al een bedrag van 325.000,- is beschik baar gesteld en dat het plan inmid dels vrijwel besteksklaar is. Bitter reageerde de raad op de mede deling van de loco-burgemeester. De heer G. van Sluys (cep), die de door alle fracties ondertekende motie diende: „Dat het zo erg zou zijn wist ik niet. Wc moeten op alle mogelijke manieren op alle mogelijke medewer king aandringen. De situatie gedoogt i geen uitstel tol er latere verbindingen I klaar komen. De heer A. van der Maas (PRCü):. „Persoonlijk heb ik het gevoel, dat dit verband houdt met de winkelplannen. Als dat zo is wil ik wel met de! suggestie komen, dat in de buurt van! de Vlissingseweg een winkelcentrum: kan worden". Drs. M. Braak (wd>: „Plotseling is alles op losse schroeven komen te staan. In dit verband wil üc ook wijzen op de moeilijkheden, die: binnen korte tijd ontstaan, doordat! nog geen beslissing is genomen overi de nieuwe veerhaven" De heer E. de Priester (pvdaï: „Er isj een koude rilling door de raad gegaan' bij deze mededeling. Op dit punt moe: ieder in eigen politieke krmg actie1 voeren en ik kan u verzekeren, dat,' wij alle politieke kanalen zullen ge-! bruiken. We vragen ons af waar dit'; vandaan komt. Als dit alleen is op; grond van verkeersprognoses, dan! gaat men volledig voorbij aan het| belang van een goede communicatie tussen de stad Vlissingen en Oost- Souburg. Een brug ter hoogte van Abeele zou alleen gericht zijn op de toeristische situatie, die brug zou aan sluiting geven op de Dammenweg. De gemeente Vlissingen zou er zeer door gedupeerd worden. Zonder de hoge brug kan Vlissingen niet komen tot verdere stedelijke ontwikkeling". In de motie, die door het college! van b. en w. zonder aarzeling werd overgenomen, somt de Vlissingse raad nog eens een aantal argumen ten op voor de bouw van de hoge brug bij de PZEM-centrale: alleen de hoge brug geeft een onbelemmerde verbinding tussen' bet westelijk stadsdeel en het in-i dustrieterrein Vlissïngen-Oost. als-; mede rijksweg 58 en in de toe komst naar de nieuwe veerhaven: de brug moet. behalve het Kanaal door Walcheren ook «je dubbele, spoorlijn kruisen, zodat alleen een: hoge brug gebouwd kan worden: een snelle verkeersverbinding Zie slot pag. 7 kol. 1X Müller (West-Berlijn) en Florin (DDR) de overeenkomst, die de ze week nog grote problemen opleverde: die voor bezoeken van Westberlijners. Aan de parafering was in Berlijn een laatste dag van grote onzekerheid vooraf gegaan. Het gesprek Müller Florin verkeerde in een impasse tot burgemeester Schütz de DDR don derdag in een brief hoffelijk had ge suggereerd dat die impasse wellicht berustte op een misverstand omtrent de westelijke houding. West-Berlijn was echter onverminderd bereid het compromis te aanvaarden waarover de onderhandelaars het enkele dagen eerder eens waren geworden. Volgens dit compromis mogen Westberlijners, die het recht krijgen maximaal 30 dagen per jaar in het oosten op bezoek te gaan, per auto komen als zij invaliden of kinderen bij zich hebben of naar een deel van Oost-Berlijn wensen te trekken waar men eenvoudig zonder eigen vervoer middel niet komt. Bovendien zullen, in tegenstelling tot vroegere aanbie dingen van de DDR ook op zon- en feestdagen bureaus geopend zijn waar pasjes voor bezoeken kunnen worden aangevraagd, pasjes die onmiddellijk worden verleend ook dat in afwij king van eerder ingenomen stand punt). Voor beide overeenkomsten die de Bondsrepubliek nu met de DDR heeft gesloten geldt, dat het succes in grote mate afhangt van de oostelijke bereidwilligheid om de be trekkingen met de Bondsrepubliek verder te ontspannen. Op de wegen tussen Bondsrepubliek en West-Berlijn zullen de Oostduitsers kunnen ingrij pen als 'voldoende verdenking' bestaat dat 'misbruik' van die 'transitmoge- lijkhcid' wordt gemaakt. Westberlij ners kan de toegang tot het oostelijke stadsdeel nog altijd worden geweigerd indien zij tegen de strafwetgeving van de DDR hebben gezondigd. De Westberlijners hebben sinds vrijdag niet meer de hoop dat zij door een royaal gebaar van de rege ring in het oostelijke stadsdeel de kerstdagen bij familie in het oosten kunnen doorbrengen. Hierop was min of meer gerekend na uitlatingen uit Oost-Berlijn en bovendien in verbar.d met voorbereidingen voor uitbreiding van de passagemogelijkheden in de Pasjes Vrijdag maakte echter het partij blad Neues Deutschland duidelijk dat zo'n bijzondere pasjesregeling van de baan was nu de West-Berlijnse senaat het akkoord zolang had gedwara- boorad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1