PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDIASE TROEPEN KLAAR VOOR BESLISSENDE SLAG OM DACCA Begin bouw Total-raffinaderij dichtbij „Terug naar een jaarlijkse prijsstijging van 3 a 4 pet" Verzuim neemt toe Brandt in Oslo tioor Nohebri js Rij-examinator aanbevallen door gezakte kandidaat Vandaag in de krant... VERLIES VAN 200 MILJOEN OP REIZIGERSVERVOER VAN NS Amnestie in Israël voor 625 Arabieren KAMERVRAGEN OVER CONFLICT INDIA-PAKISTAN RALPH BUNCH OVERLEDEN ABBEKERK NOG IN MADRAS OFFERTES ZIJN OVER EEN MAAND BINNEN PRODUKTIE START 1974 Taal en voorlichting 214e Jaargang - no. 290 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 december 197V pagina 2 Olrtclla t. ÏBur. V •rikzet. 6263). OoMb'j'y. HOOFDSTAD OOST-PAKISTAN OMSINGELD NIEUW DELHI/WASHINGTON (RTR/AFP/DPA) Ongeveer 37.000 Pakistaanse militairen graven zich volgens Indiase berichten in het gebied van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca in voor de laatste slag. Indiase troepen hebben donderdag volgens Radio All-India de ri vierhaven Narajanganj veroverd. Hun voerhoede zou zich nog maar op acht kilometer van Dacca bevinden. De radio maakte ook bekend dat de Indiërs de rivier de Meghna zijn overgestoken. De laatste grote hindernis die Dacca beschermde. Daarmee is de om singeling van de stad nu volledig. In het web van -waterwegen ten zuiden t van de hoofdstad zijl. donderdag veie stoomschepen waarmee Pakistaanse troepen zich op Dacca poogden terug te trekken of naar zee trachtten te ontkomen, de grond in geboord door de Indiase luchtmacht, die vrij spel heeft. Volgens India is donderdag het laatste Pakistaanse gevechtsvliegtuig aan het oostelijk front omlaag gescho ten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat rondom het hotel Intercontinental in Bondskanselier Willy Brandt ver- tooi het hotel in Oslo voor een be- wek aan het paleis. (Van onze correspondent) OSLO Bondskanselier Willy Brandt arriveerde donderdagmiddag fa de Noorse hoofdstad waar liem nsdaag de Nobelprijs voor de vrede radt uitgereikt. De prijr voor de mie is de enigt van de vijf Nobel prijzen die in Oslo door het Nobelco- Elie ran het parlement wordt toege- Ircd. Aan deze prijs is behalve me- üiüe en oorkonde ook een bedrag nn bijna f. 300.000,- verhonden. B:52dt reist in gezelschap van zijn Noorse echtgenote Ruth en kinderen, tóssecretaris Egon Bahr en pers ei Conrad Ahlers. Uit Oslo vertrekt hij zaterdagmiddag naar Stockholm martij een vredesmanifestatie in de Domlerk zal bijwonen. Voor zowel de Noorse als Zweedse regering is dit een uitstekende gele- jeüheid enkele dagen na het vertrek lai de Russische regeringsleider Ko- (vpa om Europese politieke proble men door te nemen. In Oslo begon Brandt donderdag al met het informe- tffl van de sociaal-democratische rege nts over de juiste stand van zaken tereffende de onderhandelingen over Berlijn. De zogenaamde Oost-politiek. lie hem onder meer de vredesprijs opleverde, vormde de kern in deze Ksprekken. Brandt verwachtte overi gs niet dat de door Moskou aanbe valen Europese veiligheidsconferentie i! in 1972 in Helsinki zou kunnen plaatsvinden, zo verklaarde hij. Eer- win 1973. ROTTERDAM (GPD) De 19-jarige 'Iraatmaker P. H. uit Gouda is begin tee week in Stolwijk in café-restau- rant Vie Polderkamer' de 48-jarige rij- «arainator J. Volkers uit Capelle a/d IJsel aangevlogen, omdat deze hem niet voor het prakijkxamen liet sla- ten, bij het be gin van het praktijkexa- men had de examinator aan H. ge- TOasd, of hij geen bril meer droeg, «ndat dit volgens zijn pasfoto nog was. Na het theoretisch exa men, waarvoor H. slaagde, vroeg de teminator weer. of hij geen pasfoto under bril had. H. begon ijverig Moto's uit andere legitimatiebewij- te scheuren, maar de examinator tsrnield hem daar toen van met te «SSen: „bespaar je de moeite, je bent ffierop werd H. zeer boos, gaf de ®®mator een paaT klappen, een ka- «eschop in de maag, en wierp hem stoel naar het hoofd. De rijkspoli- ■fffl Stolwijk, bij wie de examinator klacht indiende, nadat de verhitte -®geman naar huis was gegaan, stelt j® onderzoek in. De Goudse politie Schrijft H. als een gauw opgewon- persoon. L®®' proces tegen Angela Davis •n, strijdbaar voorvechtster van de jmenkaanse negers, begint op 1 ja- i™i.vp00r de rechtbank van San Jose muiuornië. Dit is donderdagochtend woordvoerder van de recht- Nieuws uit Zeeland op de Pagina's 2,5,7,9 en 12. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en U. Sport op pagina 13. Televisie op pagina 15. financieel nieuws op pagina 17. MINISTER LANGMAN: tVan onze redactie economie) DEN HAAG Aan het slot van de kamerdebatten over zijn begro ting heeft minister Langman donderdag de prijzenprognose voor 1972, die hij eerder had gegeven, nog wat toegespitst. Hij had de verwachting uitgesproken dat de prijzen volgend jaar wat minder zullen stijgen. Deze voorspelling is echter voorlopig, het Centraal Plan Bureau moet nog officiële berekeningen maken. Minister Langman stoelt zijn prog nose op de volgende gronden: een dalende tendens van de invoerprijs onder invloed van de opwaardering van de gulden. Een eveneens dalende loontendens en de indruk dat het zogenaamde loslatingseffect na de in trekking van de prijsstop zich eerder heeft voorgedaan dan was voorzien Het belangrijkste doel is weer op een jaarlijkse stijging der prijzen van drie a vier procent terug te komen. De stijgende werkloosheid moet niet worden bestreden met conjunctu rele maatregelen, meent de minister. Hij zegde toe te streven naar vervan gende werkgelegenheid. Hij bevestigde dat er een selectieve investeringshef fing voor het Westen zal komen. Nu de investeringen teruglopen is er eni ge tijd ter voorbereiding van dit nieu we instrument dat moet afremmen en in overspannen gebieden en elders moet stimuleren. In sommige gebie den zal ook een vergunningenbeleid nodig zijn. Drees zet tariefsverhoging door DEN HAAG Minister Drees van verkeer en waterstaat ver wacht, dat de Nederlandse Spoorwegen dit jaar een verlies op het reizigersvervoer zullen lijden van 200 miljoen gulden. Dat is zo'n 32 miljoen meer dan in 1970. De minister zei dit tij dens de interpellatie die het PvdA-kamerlid Ed van Thijn mede namens D '66 en PPR hield over de verhoging van de NS-tarieven deze maand. De op positie vindt deze verhoging strijdig met het streven naar be vordering van het openbaar ver voer van minister Drees. Omdat minister Drees donderdaga vond laat helemaal niet bereid bleek om de tariefsverhoging van deze maand niet door te later gaan, diende de heer Van Thijn (mede namens PPR en D'66) een motie in, waarin wordt gevraagd om de verhoging niet door te laten gaan. Tevens wordt aangedrongen op een meerjarenplan voor de NS-tarieven dat in de Kamer zal moeten worden behandeld, alvo rens tot enige tariefswijziging zal worden overgegaan. De CPN steunde deze motie, waarover volgende week in de Kamer zal worden gestemd. Evenals de minister wezen verschil lende sprekers erop. dat de sterke loonstijgingen vooral debet zijn ge weest aan de voorgestelde verhoging van 9,5 procent. Minister Drees nam de kritiek van vrijwel alle fracties wel ter harte, dat de presentatie van de verhoging tegenover het publiek wel bijzonder summier is geweest. De bewindsman zal het in vervolg uitge breider doen. Minister Langman kantte zich tegen een motie van PvdA en D'66, waarin wordt gevraagd om een nota over de economische groei, die aangeeft welk beleid zal worden gevoerd en welke maatregelen nodig zijn om de milieu belasting terug te brengen. Hij heeft nog geen afgerond beleid uitgestippeld om een dergelijke nota te kunnen maken. Met onbezonnen stukken wil hij niet voor de Kamer venschij- nen. Ondanks grote aandrang uit de Ka mer deed de bewindsman geen con crete mededelingen over verdere 6preiding van rijksdiensten in de regi- o. Hij zei liever competentiekwesties tussen ambtgenoten te vermijden en herhaalde de toezeggingen, stimule rend te zullen optreden, De kwestie als geheel is echter kabinetsbeleid. Minister Langman heeft geen behoefte aan enkele amendementen van PvdA, D'66 en PPR, die de bedoeling hebben posten op zijn begroting te zetten voor het regionaal stimuleringsbeleid. Hij verklaarde voortdurend bereid te zijn tot steun in moeilijke situaties en dan zo nodig aanvullende middelen te zullen vragen. Tegen de WD-motie over concen tratie van de exportbevorderende in stellingen heeft de minister geen be zwaar. Hij zegde toe dat beslissingen spoedig zullen worden genomen. Dins dag zal de Kamer stemmen over deze begroting, de ingediende moties en amendementen. (Van onze correspondent) JERUZALEM In totaal 625 Arabi sche gevangenen uit de bezette gebie den zijn door de Israëlische autoritei ten vrijgelaten. Het betreft hier zowel Arabieren die in administratieve de tentie zaten als mensen die wegens hulp aan Palestijnse organisaties wa ren veroordeeld. Zij die wegens sabotage-acties werden veroordeeld komen niet voor amnes tie in aanmerking. Van de vrijgelaten Arabieren komen er ruim 200 uit de Gaza-strook en de rest uit Judea en Samaria. Er zitten nu nog ruim 2000 Arabieren gevangen in Israëlische vangenissen. Dacca en een nabijgelegen ziekenhuis neutrale zones zijn ingesteld. In het ho tel zijn honderden buitenlanders fonder wie VN-ambtenaren en consulair per soneel met hun gezinnen) onderge bracht. die reikhalzend uitzien naar vliegtuigen die hen uit het oorlogs gebied kunnen brengen. Evacuatie India heeft donderdag andere landen verzekerd dat zijn luchtmacht de ko mende twee dagen gedurende bepaal de uren de vliegvelden van Karatsji en Dacca ongemoeid zal laten ter wil le van de evacuatie van buitenlanders. Een woordvoerder in Nieuw-Delhi zei dat de Pakistanen van vrijdagavond 1800 uur tot zaterdagmorgen 08.00 uur de tijd krijgen om de door bom bardementen beschadigde landings baan in Dacca te herstellen. Van 08.00 uur tot 18.00 uur zaterdag krijgen dan buitenlandse vliegtuigen de gelegen heid daar te landen voor evacuatie doeleinden, mits ze tevoren Calcutta hebben aangedaan en daar ook weer terugkeren. De burgerluchthaven van Karatsji. die totdusver niet is aange vallen overeenkomstig de stelregel om burgerdoelen te mijden, zal zowel vrij dag als zaterdag van 08.00 tot 12.00 uur beslist veilig zijn, aldus de woordvoer der. Landen die onderdanen wensen te eva cueren moeten wel de Indiase regering op de hoogte stellen van hun vlucht- plannen, en van de bijzonderheden van him vliegtuigen. India had al berich ten ontvangen over de aanvoer van' militaire goederen door de lucht naar Karatsji, en de regering behield zich het recht voor desgewenst tot aanval len over te gaan. Een DC-8 van de KLM zal vanochtend al om 9 uur naar Karatsji vliegen om de Nederlanders, die uit West-Pakistan willen evacueren naar Nederland terug Zie slot pag. 3 kol. 3 DEN HAAG (GPD) De kamerleden Berkhouder (wd) en Ter Beek (pvda) hebben gezamenlijk met Mom- mersteeg (kvp) en Engwirda (d'66) schriftelijk vragen aan minister Schmelzer gesteld over het feit dat Nederland in de VX-assemblee een mede-indiener is geweest van een re solutie waarin een 'staakt het vuren' wordt aanbevolen zonder dat tegelij kertijd op een politieke oplossing van het Pakistaanse probleem wordt aan gedrongen. De kamerleden vragen zich af of het Nederlandse stemgedrag kan worden beschouwd als de vorige week vrijwel aanvaarde motie-Berkhouwer waarin juist de nadruk wordt gelegd op een oplossing die in overeenstemming is met de wil van de Oostpakistaanse bevolking. Het is opvallend dat zowel de liberaal Berkhouwer als de PvdA-er Ter Beek de schriftelijke vraag hebben onderte kend. Ter Beek beschuldigde Berkhou wer er tijdens het debat over de begroting van het ministerie van bui tenlandse zaken ervan dat. de VVD onfatsoenlijk had gehandeld door niet in te gaan op zijn aanbieding het conflict tussen Pakistan cn India bui ten de partijpolitieke sfeer te houden. Uit de gezamenlijk ingediende vraag aan Schmelzer mag men aannemen dat de strijdbijl nu is begraven. (Van onze correspondent) WASHINGTON Dr. Ralph Bunch, de kleinzoon van een slaaf die het tot de hoogste Ame rikaanse post in de Verenigde Naties bracht, is na een ziekte van enkele maanden op 67-jari- ge leeftijd overleden. Hij was onder-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, speciaal j belast met vredes-missies in verschillende delen van de we reld. Het was zijn met succes bekroonde bemidaelingswerk in het Arabisch- Israëlïsche conflict in 1949, dat hem een jaar later de Nobelprijs voor de vrede bezorgde. Hoewel hij steeds meer tegenwerking ondervond van de Sow- jet-Unie was hij met name ook betrok ken bij de VN-missie die 'n oplossing zocht voor het altijd explosieve con flict tussen Griekenland en Cyprus. Dr. Bunch was een lange man, die door zijn enkele aanwezigheid al vaak een overwicht uitoefende. Ondanks het feit dat hij een internationale diplomatieke functie bekleedde, bleef hij actief be trokken bij de strijJ om de burgerrech ten in het zuiden van Amerika. Zo nam hij deel aan de zijde van wijlen dr. Martin Luther King aan de grote mars van Selma naar Montgomery in de staat Alabama. Later was hij betrokken in een burgerrechtelijke kwestie toen zijn zoon de toegang werd geweigerd tot een 'blanke' tennisclub in de staat New York. De Amerikaanse regering zal met de benoeming van een opvolger wachten totdat de Verenigde Naties een nieuwe secretaris-generaal heeft aangesteld. De opvolger van secretaris-generaal Thant zal deze maand aan de orde komen. Thants tweede termijn verstrijkt op 31 december. ROTTERDAM (ANP) In de Indiase haven Madras zijn havenarbeiders nog steeds bezig niet het lossen van de voor Oost-Pakistan bestemde lading vracht wagens en stukgoed uit de ruimen van het Nederlandse m.s. 'Abbekerk'. Volgens de Koninklijke Nedlloyd doen zich bij de lossing geen problemen voor. De 49 bemanningsleden van de 'Abbekerk' (18 Nederlanders en 31 In donesiërs) maken het goed. Verwacht wordt dat de hele lading over vier da gen zal zijn gelost. Het schip zal dan doorvaren naar Singapore De kapitein van de 'Abbekerk' werd begin deze week door de Indiase auto riteiten gedwongen de totale lading van het schip in Madras uit de ruimen te laten halen. Deze maatregel gold vor- al de 1900 ton lading, bestemd voor de Oostpakistaanse haven Tsjittagong. BORSSELE De bouw van de Total-raffinaderij in het Sloege- bied bij Borssele komt begin volgend jaar uit de 'papieren fa se'. Binnen een maand zullen drie grote ingenieursbureaus offerte doen aan de Compagnie Frangaise des Pétroles en het is de bedoeling dat daarover in de maand april een beslissing- wordt genomen. „Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan willen we met onze Vlissingse raffinaderij begin 1974 op stroom komen", vertelt ons drs. W. H. Groskamp, directeur van Total Raffinaderij Nederland NV, de nieuw opgerichte maat schappij voor de activiteiten in Zeeland van de grote Franse groep. Nadat in het eerste jaar van de produktie zo'n 5 miljoen ton ruwe olie zal zijn verwerkt wordt de capa citeit opgevoerd tot zo'n 140.000 bar rels per dag of 7 miljoen ton per jaar. De aanvoer van het ruwe pro- dukt (afkomstig uit het Midden-Oos ten) verloopt via een pijpleiding van een terminal op de Maasvlakte bij Rotterdam over westelijke Brabant naar liet Sloegebied. Aan een voor Total te bouwen steiger bij Borssele zullen tankers meren voor het af te voeren produkt en verder zal er een pijpleiding worden getrokken naar de belangrijkste klant van Total in deze omgeving, Dow Chemical in Terneu- zen. Deze globale opsomming van activitei ten geeft onmiddellijk aan dat de vestiging van een raffinaderij bij Borssele voorbereiding van een serie projecten tegelijk heeft gevergd. Sinds nu anderhalf jaar terug de definitieve beslissing over de vestigingsplaats viel, is er voor dit tot nu toe laatste belangrijke industriële project in het zeehavengebied Vlissingen-Oost zoveel uit de hoek gehaald dat de start van de bouw dichtbij gekomen is. De Total-kivartiermakers spurten op het ogenblik door Zeelanc'. om contracten te sluiten en afspraken te maken met instanties, nutsbedrijven en onderne mingen, opdat, het bouwschema straks zo vlot. mogelijk kan worden gevolgd. Drs. Groskamp: „Momenteel wordt ons bouwterrein in het Sloegebied in orde gebracht. In februari/maart van het volgend jaar moet het allemaal klaar zijn. Zodra wij onze offertes hebben bestudeerd en een keuze ge maakt kan het werk worden gegund"^ Project Met de komst van Total naar Vlissin gen-Oost mikt het Franse oliebedrijf op een afzet van brandstoffen (olie en benzine) en van de grondstoffen voor de chemische industrie (nafta) in Ne derland. België, Duitsland en andere Europese landen en wordt een totaal- investering gedaan van zo'n 400 mil- Zie slot pag. 7 kol. 3 professor Van Esveld lid VLU/ I van de sociaal-economi- lojffil 50116 raatl vindt de voorlichting in de publici- teitsmedia over de loonpoli tiek niet best: „Doorgaans gebrekkige verslaggeving", zegt hij er van. Daarom doet hij de suggestie om „in sommige gevallen de publikatie van door deskundigen opge stelde communiqués verplicht te stel len". Deze suggestie heelt hij opgeno men in een inleiding, geschreven ter gelegenheid van de uitreiking van de Henri Sijthoff-prijs, een onderschei ding voor het beste ondernemingsjaar verslag. We hebben met een lichte ver bazing van dit eigenaardige denkbeeld kennis genomen. Verplichte publika tie? We willen niet direct het ergste denken, namelijk dat professor Esveld de publiciteitsmedia bij de wet wil dwingen bepaalde communiqué's on veranderd op te nemen. Dat zou na melijk het betreden van een heilloze weg betekenen: vroeg of laat zou dat er toe leiden dat de overheid de onaf hankelijke voorlichting voor allerlei soorten gedwongen publikaties een soort 'revolver-communiqués' in haar greep zou krijgen. We kunnen echter niet aannemen, dat deze libe rale hoogleraar een dergelijke onaan vaardbare machtspositie van de over heid 'neeft bedoeld. Hij zal zich wat slordig hebben uitgedrukt. We nemen nu maar aan, dat hij in feite bedoelt dat de overheid ruimte in dagbladen of zendtijd bij radio of tv moet kopen om daarin communiqués op te nemen. Ervan uitgaande, dat professor Van Esveld uitsluitend denkt aan der gelijke betaalde publikaties, blijft nochtans de verbazing. Zou deze hoog leraar nu werkelijk menen dat de voorlichting over de loonpolitiek of over economische onderwerpen in het algemeen verbetert door dergelijke communiqués Als hij inderdaad deze opvatting is toegedaan, is hier vermoe delijk sprake van beroepsdeformatie. Communiqués opgesteld door deskun digen zijn namelijk in de meeste ge vallen onleesbaar en onbegrijpelijk: ze moeten worden vertaald uit een ver velend en onhelder jargon in gewoon Nederlands. We ge ven toe dat daarbij misverstanden mo gelijk zijn, niet al tijd wordt voor een foutloze of volle dige vertaling gezorgd. Maar voor een groot deel is dat juist de oorzaak van de onvolledigheid, die door professor Van Esveld wordt gehekeld. In eerste Instantie ligt de fout bij de deskundi gen. die afgeleerd hebben normaal en begrijpelijk Nederlands te schrijven. Men moet de miljoenennota er maar eens op nalezen: een onmogelijk stuk in een onmogelijke stijl. Een groot deel van de journalistieke taak bestaat uit pogingen dit proza te vertalen, opdat de staatsburger zonder al te veel in spanning er kennis van kan We hebben de ervaring met deskun digen, dat zij hun onvermogen om gewoon Nederlands te gebrui ken, helemaal niet inzien. Dat geldt voor deskundigen op allerlei gebied, economen, sociologen, medici, ze han teren allemaal met graagte vaktermen en gaan er van uit dat die voor ieder een gesneden koek zijn. Ook het poli tieke taalgebruik ondergaat daarvan een funeste invloed. In Engeland was Churchill zelf een meester in het ge bruik van de Engelse taal een der laatsten onder de politici, die zijn te genstanders op hun taalgebruik aan viel. Een verkiezingstoespraak, die hij in februari 1950 in Cardiff hield, is in dit opzicht beroemd geworden. „We mogen het woord 'arm' niet meer ge bruiken", zei Churchill grimmig, „maar we moeten tegenwoordig spreken over de laagste inkomensgroep. Het woord 'huis' of 'thuis' past blijkbaar niet meer in de moderne politiek, in plaats daar van gebruikt men de uitdrukking *be- wonings-eenheden'. Churchill herinner de in dit verband aan het bekende En gelse volksliedje, waarin het huis wordt bezongen: "Home sweet home'. En hij vroeg zijn gehoor of dat in de toekomst nu moest worden omgedoopt in 'Be woningseenheid, zoete bewo- ningseenheid'. Het moderne Neder lands zit eveneens vol van dergelijke termen: marginale inkomens, inge bouwde indexeringen, belastingvrije voeten, inflatiecorrecties, import-quote, arbeidsreserve, om er maar enkele re noemen. De deskundigen hebben er geen moeite mee: ze zullen ze gaarne uitstrooien over en in de communi qués. die professor Van Esveld zo graag geplaatst wil zien. Misschien zou de Leidse hoogleraar eens bij het begin kunnen begin nen, namelijk bij diegenen die over economische onderwerpen in het algemeen en over de loonpolitiek in het bijzonder ambtshalve iets hebben mee te delen. Wellicht dat hij dan bij nader inzien het minder over de „door gaans gebrekkige verslaggeving" hoeft te hebben en meer over de doorgaans gebrekkige taalbeheersing en voorlich ting bij de deskundigen. Over de revol ver-communiqués hoeft dan helemaal niet meer te worden gesproken. NEDELANDSE FINANCIËLE STEUN AAN ANTILLEN DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering is bereid in de periode 1972 tot en met 1976 financiële medewer king te verlenen tot een bedrag van vierhonderd miljoen Nederlandse gul den bij de uitvoering van het vijfja renplan van de Nederlandse Antillen. Dit is een van de punten uit het pro tocol van conclusies dat woensdag middag in Den Haag is getekend door de vice-minister-president mr. R. J. Ne- 1 is sen en de Antilliaanse ministers F. J. Tromp (financiën) en F. J. Pijpers (welvaartszorg).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1