Raad Vlissingen: accent leggen op behoud van het leefmilieu Kans op steeds minder capabele raadsleden Raad Vlissingen wil betere verbindingen Raad moet drie namen geven voor benoeming burgemeester Het rijk biedt de gemeenten geen financieel perspectief 4 Scheiding Vandaag oprichting Groene Kruis Oost- Zuid-Beveland Minimaal Haven ONRUST OVER UITBLIJVEN BESLISSINGEN Vertraging VLISSINGS RAADSLID G. VAN SLUYS (CCP): PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 DECEMBER 197, BIJ VOORTGAANDE INDUSTRIALISATIE E. DE PRIESTER: BLIJVEND PROBLEMEN IET VERGUNNINGEN VLISSINGEN De Vlissingse gemeenteraad heeft in de alge mene beschouwingen bij de be groting voor 1972 woensdag avond bij het hoofdstuk indu strie sterk het accent gelegd op het aspect van de milieuhygiëne. Vanuit alle fracties werd erop aangedrongen, dat bij het indu strialisatiebeleid bijzondere aandacht wordt besteed aan het behoud van een goed leefmilieu. De heer M. de Priester pvda-ppr stelde daarbij, dat de gang van zaken ten aanzien van de bouwvergunningen en hinderwetvergunningen een onbe vredigende zaak blijft. „Dit zal naar onze mening ook na de inwerkingtre ding van de wet op de milieuhygiëne een probleem blijven", aldus de heer De Priester. „Wij hebben begrepen, dat wanneer hinderwetvergunningen afgegeven gaan worden door gs. de gemeentera den op grotere afstand van deze zaken komen te staan dan thans zeker in Viissingen het geval is. Via de voorlichting in de gemeentelij ke commissie voor milieuhygiëne en volksgezondheid werd de raad nauw bij deze zaken betrokken. Wij spreken het vertrouwen uit, dat uw college, ondanks de te verwachten veranderin gen, deze commissie blijft inschake len", zo vroeg de PvdA-fractieleider. Drs. M. Braak (wd) waarschuwde ertegen de gevaren voor het leefmi lieu in een sfeer van emotionaliteit trekken. Hij citeerde de directeur- generaal voor handel en industrie van het ministerie van economische za ken: „Het overdrijven van het vervui- lingsfenomeen kan tot onnodig verlies aan welvaart leiden". De heer Braak: „De stroom van publikaties heeft de publieke opinie in ons land sterk ten ongunste van de industrie beïnvloed. Men komt er gemakkelijk mee tot de' ongenuanceerde gedachte, dat indus trie (en met name de chemische in dustrie) identiek is met overlast en vervuiling. Men ziet dan over het hoofd, dat er bedrijven zijn, die be reid zijn en de mogelijkheid hebben om afdoende maatregelen te nemen. Bovendien wordt de milieuvervuili niet door de industrie alleen veroor zaakt". De VVD-woordvoerder maakte duidelijk, dat zijn fractie zich niet negatief opstelt ten aanzien van de industrie, „maar we willen wel voor waarden stellen". Naar het oordeel van de heer Braak moet men dat in de eerste plaats op landelijk niv en vervolgens in internationaal ver band doen. „Want natuurlijk is voor ons een leefbaar milieu ook een lief ding en vervult de voortschrijden de lucht- en waterverontreiniging ons met grote zorg". Ir. C. W. Wondergem, die het woord voerde in plaats van D '66-fractieleider J. M. Bannink, die ziek was, wees de industrievestiging in het Sloegebied niet af, maar naar zijn mening waren meer uitgebreide voorwaarden voor de bestaande vestigingen mogelijk ge weest en zijn die nog mogelijk. Hij voegde daaraan toe: „Wij keuren het af, dat hst belasten van het milieu nog verder zal voortschrijden nu ook Total zich gaat vestigen en een twee de raffinaderij nog tot de reële moge lijkheden schijnt te behoren". Het D '66-raadslid stelde, dat bij verlening van een hinderwetvergunning aan Fe- chiney Nederland NV is uitgegaan van de gegevens, die dat bedrijf heeft verstrekt. „Naar onze mening had men juist andersom te werk moeten gaan en vooraf aa.n het bedrijf moe ten voorschrijven welke verontieini- gingen en in welke toelaatbare hoe veelheden hier te accepteren waren". Het bevreemdde de heer Wondergem „dat men zich grote zorgen gemaakt heeften zich de moeite getroost heeft om voor de landbouw en veeteelt een schaderegeling te ontwerpen, die na tuurlijk noodzakelijk is, terwijl men voor de bevolking geen enkele garan tie heeft geschapen, die schade aan haarzelf en haar eigendommen waar borgt". De D '66-er stelde, dat vaststel ling van een nul-fase voor de mense lijke gezondheid op zijn plaats zou zijn gewseet. „De mens is men ge woon vergeten", constateerde hij hit- om al voor met de bouw van een fabriek wordt begonnen, een hinder- wetvergunning te kunnen afgeven, om dat de materie technisch te gecompli- iceerd is. Hij wees erop, dat er al jarenlang ervaring bestaat met de bouw van fosfaat- en aluminiumt'a- brieken en raffinaderijen. Het D '66- raadslid meende, dat er "heel mis schien een kleine kans is op verbete ring' als de provincie belast wordt met het afgeven van hinderwetvergun ningen, waarvoor een team van des kundigen wordt aangetrokken. De heer Wondergem hield liet college voor, dat in het gebied ten noorden van dc nog te verlengen Quarleshaven geen tweede raffinaderij mag worden gebouwd, omdat de woonwijken van Middelburg-Zuid op minder dan 3,5 kilometer afstand liggen. Hij baseerde dat oordeel op het advies, dat de raad van advies voor de ruimtelijke orde ning heeft gegeven in de ontwikke- lïngsschets Zuid-West-Nederland. Dat houdt in dat tussen woongebieden en basis-industrieën een strikte scheiding dient te zijn met een normafstand van 3,5 kilometer binnen die gebieden. Volgens de heer Wondergem kan op grond daarvan ook geen uitbreiding van Pechiney plaatsvinden op het in optie gegeven stuk terrein, omdat de fabriek dan tot binnen een afstand van één kilometer van het woonge bied Nieuwdorp komt. Ook vestiging van de Total-raffinaderij achtte hij onjuist als het centrum van die vesti ging op twee kilometer afstand van liet woongebied Nieuwdorp komt te liggen. De heer G. van Sluys (ccp) was liet ermee eens, dat voor 1985 geen verde re uitbreiding wordt gegeven aan het industriegebied in Vlissingen-Oost en Borssele, dan tot de oorspronkelijk geplande ruim 2000 hectare, zoals wordt aangegeven in de Ontwikke- lingsschets 1971 voor Zeeland. Het CCP-raadslid hield het college voor, dat bij de onderhandelingen over de circa 500 hectare die nog resteert, de grootste aandacht moet worden be steed aan de beheersing van het mi lieu en aan de maatschappelijke pro blematiek rond de buitenlandse werk nemers. „Twee leden van onze fractie menen, dat als maatstaf voor het te voeren beleid ten aanzien van de milieuverontreiniging de uiterste be perkingen in acht genomen dienen te worden", aldus de lieer Van Sluys. Hij vroeg het college met nadruk, aan dacht te besteden aan de huisvesting van buitenlandse werknemers. De heer Wondergem ging ook op die pro blematiek in. Hij vond het opmerke lijk, dat 'juist bij de vestiging van in dustrie. die wordt aangetrokken voor uitbreiding van de werkgelegenheid, 25 procent van liet totaal aantal werkne mers nu al bestaat uit buitenlanders'. „Een percentage, dat snel zal toene men na het eind van het jaar en wanneer niet tevens snel een einde komt aan de onprettige werkomstan digheden in de hallen", aldus de D '66- er. De heer De Priester over de buitenlandse werknemers: „Wij vra gen ons af of de commissie, die zich in onze gemeente bezighoudt met bui tenlandse arbeidskrachten en thans het voormalige Luxor-theater ter be schikking heeft als ontspannings- en ontmoetingscentrum voor buitenland se arbeidskrachten van gemeentezijde ook niet moreel gesteund moet wor den door onder andere het vaststellen van een logeerverordening voor de gemeente Vlissingen". Ook de heef Van Sluys vroeg 'alle mogelijke me dewerking' voor de initiatiefgroep bui tenlandse werknemers Vlissingen. KRABBENDIJKE Vandaag, donder dag, vindt in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Krabbendijke de oprichtingsvergadering plaats van de vereniging Het Groene Kruis Oost- Zuid-Beveland. Het gaat hier om een fusie van de Groene-Krnïsverenigingen te Hansweert, Krabbendijke, Kruinin- gen, Rilland, Schore, Waarde, Yerseke en de christelijke wijkverpleging te Yerseke. Gisteren, woensdag, heeft de vereniging het Groene Kruis te Krabbendijke be sloten mee op te gaan in deze over koepelende organisatie. Van elke Groe- ne-Kruisvereniging zullen twee leden en van de christelijke wijkverpleging zal een lid worden aangewezen om zit ting te nemen in het voorlopig alge meen bestuur. Voor Krabbendijke zijn aangewezen de heren H. Don en J. J. van Kervinck. De oude besturen krijgen de functie vaar contactcommissie voor het plaatselijke kruiswerk. De oprich tingsvergadering begint vanavond om De heer A. van der Maas (rpcu) toonde zich Ingenomen met het feit. dat in Vlissingen slechts een minimale stijging van de werkloosheid te con stateren valt. Hij meende, dat grote voorzichtigheid geboden is." Het is namelijk denkbaar, dat ten tijde van dc opbouw van dc nieuwe industrieën volop werkgelegenheid aanwezig is. terwijl daarna een terugval optreedt". De heer Van der Maas pleitte voor een diversiteit van industrieën en als belangrijke factoren voor liet industri alisatiebeleid noemde hij de zorg voor buitenlandse werknemers en dc zorg voor het milieu. De heer Van der Maas toonde zich met de andere woordvoerders in de raad ingenomen over de gunstige berichten over de NV Haven Vlissin gen. De heer De Priester tekende daarbij aan, dat de directie van de NV moet blijven zoeken naar vergro ting van het ladingaanbod per contai ner. „Waar wij naar uitzien is het aantrekken van containervervoer uit andere vaargebieden". De heer De Priester wees erop, dat continuïteit: van de activiteiten van de NV Haven Vlissingen van belang is voor de werkgelegenheid, vooral als het gaat om conventioneel vervoer. Verwon derd was hij over het feit, dat de NV Zito nog geen vervoersvergunning heeft. Drs. Braak toonde bewondering voor de activiteiten van de directeur van de NV Haven Vlissingen. Over de haven zei hij verder: „Wij zijn nog steeds van mening, dat d-e gunstige ligging van de haven van Vlissingen ten opzichte van de wereldscheepvaart routes, gekoppeld aan de industriële ontwikkeling en gekoppeld aan de zich verbeterende verbindingen met het achterland, op den duur zijn in vloed moet hebben op directies van rederijen om Vlissingen als aanloop haven te benutten" De heer De Priester vond, dat haast moet worden gezet achter de toetre ding van Middelburg als volwaardig lid van het Havenschap. Hij stelde, dat het Havenschap volledig zelfstan dig moet kunnen optreden wil het. goed kunnen functioneren en hij drong erop aan, dat het beheer van havens en kaden door de NV Haven Vlissingen aan het Havenschap wordt, overgedragen. De heer Bannink vond het teveel gevraagd, dat de gemeente Vlissingen een bijdrage zou moeten leveren in eventuele exploitatietekor ten van het Havenschap Vlissingen- Oost". VREES VAN VVD-ER DRS. M. BRAAK: ONDER MEER OMDAT DE VERGOEDINGEN VEEL TE LAAG ZIJN VLISSINGEN De openbaarheid van de vergaderingen van de commissies van advies en bijstand leidde tot een wijziging in de werkwijze, die het er voor de raadsleden niet eenvoudiger op maakte, aldus VVD-woordvoerder drs. M. Braak, ook al omdat die commissie vergaderingen vroeger in de maand worden gehouden. De heer Braak haal de dc bezwaren van de VVD-fractie te gen het openbaar maken van de com missievergaderingen aan en zei bepaald niet ondersteboven te zijn van de be- zoekersgetallen: gemiddeld drie. Wel moest hij daar tegenover stellen, dat de aanwezigheid van de pers veel ver goedt.. De heer Braak ging in dit ver band ook in op de. tijd, die het raads lidmaatschap vergt. Zonder Vlissingen met steden als Rotterdam, Den Haag en Amsterdam te willen vergelijken on derkende hij een ook daar waargeno men tendens: „Inderdaad is duidelijk het gevaar aanwezig, dat steeds minder capabele mensen bereid zijn het raads lidmaatschap te aanvaarden, óók al omdat de vergoedingen in geen verhou- HOGE BRUG, VEERHAVEN, SLOEWEG VLISSINGEN Drie duidelijke wen sen hebben de fractievoorzitters van de Vlissingse raad woensdagavond op tafel gelegd voor betere verkeersver bindingen: er moet snel een beslissing komen over de Hoge Brug; er moet gauw een beslissing komen over de aanleg van de nieuwe veerhaven; Vlis singen moet een goede verbinding houden met het industriegebied Vlis singen-Oost. De woordvoerder van de fracties toonden zich verontrust over drie problemen. De heer G. van Sluys (ccp): „In onze fractie bestaat ernsti ge verontrusting over de vaagheid, waarmee nu, eind 1971, nog over de totstandkoming van de hoge brug over het kanaal wordt gesproken". Het CCP-raadslid gaf een overzicht van de huidige situatie en hij conclu deerde: „Het is absurd te bedenken, dat nog een aantal jaren gebruik zal moeten worden gemaakt van de be staande bruggen. Reeds lang is er sprake van een onhoudbare situatie bij de Souburgse brug. Daarnaast kan gezegd worden, dat de capaciteit van de keersluisbrug nu reeds dikwijls een obstakel vormt". Drs. M. Braak (vvd): „Het is ontstellend jammer, dat we met het hoge-brug-plan bij de PZEM-centrale nog precies even ver zijn als een jaar geleden. Want met ui zijn we van mening, dat de aanleg in wezen geen uitstel gedoogt". De heer E. de Priester (pvda-ppr): „Terwiile van een evenwichtige ontwikkeling van onze gemeente is het dringend noodzakelijk, dat er een goede verbin ding tot; stand komt tussen het werk en woongebied van de gemeente. In verband hiermee is de totstandkoming van de hoge brug over het kanaal bij de PZEM van het allergrootste be lang". Drs. Braak toonde zich veront rust over de verlegging van de Sloe- weg, die een verslechtering van de verbinding met het Sloegebied teweeg zou brengen. De heer "Van Sluys wees op de voorspellingen, die gedeputeer de M. J. van Poelje en de directeur van de PSD hebben gedaan over de chaotische toestand, die ontstaat als in 1975 de nieuwe Vlissingse veerha ven er niet ligt. Om er snel een beslissing over de aanleg van de hoge brug door te krijgen,overwoog de CCP een voorstel om een telegram te sturen naar de minister van economi sche zaken, de minister van financiën, de commissie voor het verkeer in de tweede kamer, gs van. Zeeland en aan de fractievoorzitters in de provinciale staten. De CCP besloot de reactie van b. en w. af te wachten, voor men met dat voorstel kwam. 1 hen De heer Braak zag in het houden van hoorzittingen een beter middel om de burger bij het bestuur te betrekken dan de openbaarheid van commissie vergaderingen. CCP-woordvoerder G. van Sluys wilde zowel het een als het ander niet missen. Hoewel ook hij niet onder de indruk was van het aantal be zoekers aan de commissievergaderin gen: „Toch waren het weer 168 men sen, buitenom de leden van de commis sies, die de vergaderingen bezochten". Ook hij liet in dit verband een positief geluid over de pers horen. De heer Van Sluys vroeg zich af of bepaalde com missievergaderingen vanuit een oog punt van voorlichting niet wat meer 'propaganda' kunnen krijgen. Wat de voorlichtingsambtenaar betreft vroeg de heer Van Sluys aandacht voor de beïnvloeding va,n de beeldvorming van de gemeente naar buiten en voor het doorzichtig maken en dichterbij bren gen van het gemeentelijk bestuur en apparaat bij de burgerij. De heer E. de Priester (pvda/ppr) sprak zijn waarde ring uit voor het werk van de voorlich tingsambtenaar. Ook hij toonde zich een voorstander van het gebruik van hoorzittingen. D '66-woordvoerder ir. C. W. Wonder gem zei niet verrast te zijn door het kleine aantal bezoekers aan de open bare commissievergaderingen: „Men kan niet van iemand, die jarenlang klein is gehouden en die niet werd ge raadpleegd noch werd gehoord nu in eens verwachten dat hij staat te trap pelen van ongeduld om mee te doen". De heer Wondergem stelde, dat het om het principe ging, dat de burger het recht heeft zijn licht op te steken via deze commissievergaderingen en ook „via het bijzonder nuttige instituut van de hoorzittingen". De heer Wondergem toonde zich een voorstander van de be noeming van niet-raadsleden in de -vas te commissies van advies en bijstand. De belangstelling voor het bestuur van de gemeente kan, aldus de heer Won dergem, via een hetere voorlichting worden verhoogd. Zijns inziens werd te weinig gebruik gemaakt van de ruimte van een advertentieblad en dient de uitgave van een gemeenteblad te worden overwogen. Openbare verkoping Het woonhuis met schuur aan de Vrijburgstraat 10 te Souburg, dat woensdagmiddag in café 'De Vriend schap' door notaris H. Beyer uit Vlis singen werd verkocht is gekocht door de heer R. J. Goedhart uit Vlissingen. De prijs van het huis is 17.800, Reünie Contact Oud Mariniers VLISSINGEN - De afdeling Zeeland van de vereniging Contact Oud Mari niers houdt zaterdag haar jaarlijkse reünie in de marinekazerne te Vlissin gen. De avond wordt gevuld met een dans-, je onder leiding van het combo van de marinierskapel uit Rotterdam, ver der draait; het rad van avontuur en wordt een 'nasi-hap' opgediend van de marinekoks. De bijeenkomst begint om 8 uur '3 avonds. Volgens de heer Wondergem moeten ook de mogelijltheden voor raadsleden voor het bepalen van het beleid wor den vergroot. Volgens hem liggen hier met name nog mogelijkheden waar het gaat om het vaststellen van bestem mingsplannen. Om de raadsleden de ge legenheid te geven zich meer met het uitstippelen van het beleid te bemoeien suggereerde de heer Wondergem, dat routinezaken meer aan b. en w. wor den gedelegeerd. Een beeld van de Vlissingse raadszaal tijdens de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting VLISSINGS RAADSLID C. W. WONDERGEM (D'66): FRACTIELEIDERS UITTEN WENSEN VLISSINGEN De Vlissingse raad moet in een openbare ver gadering een voordracht van 3 kandidaten opstellen ter vervul ling van de vacante burgemees tersplaats. Dat is de mening van het D'66-raadslid ir. C. W. Won dergem die vindt dat één van de drie kandidaten, die de Vlissing se raad op de voordracht zou zetten benoemd moet worden. Hij maakte dat woensdagavond duidelijk in zijn algemene be schouwing hij de gemeentebe groting voor 1972. Alle fractievoorzitters uit de Vlis singse raad herinnerden nog eens met spijt aan het besluit vail drs D. Roe mers om af te treden als burgemees ter van Vlissingen. En daarbij gingen zij stuk voor stuk kort in op de noodzaak van een snelle benoeming van een nieuwe burgemeester en op dc wensen, die men in dat opzicht heeft. De heer Bannink: „Wij verwachten van een nieuwe burgemeester, dat hij vele zaken op dezelfde wijze zal voortzetten." De heer Wondergem: „Wij verwachten „Het door de 'nee- Roemers aange vraagde ontslag is nog niet verleend, er is derhalve nog geen vacature, naar onze mening is het op dit moment nog te vroeg om over eventuele op volging te spreken, maar één ding staat voor ons vast. Mijn fractie wenst voor de gemeente Vlissingen een burgemeester met de kwaliteiten en werkkracht., met de menselijkheid en bewogenheid van Roemers. Zodra de tijd daarvoor gekomen is hopen wij met uw college en de raad ons wensenprogramma ten aanzien van de opvolging te bespreken." De heer G. van Sluys (ccp): „Wij hopen, dat de periode tot de definitie ve toekennning van invaliditeitspensi oen aan burgemeester Roemers en de periode die daarna zal ontstaan ter voorziening van de vacature, niet lan ger zal zijn dan strikt noodzakelijk is. Gaarne, willen .wij uwcollege verzoe ken1' de' mógelijkheden ''-te willen aan grijpen, die bespoediging van .een en ander kunnen bevorderen. Wij. hopen, dat voor de raad, betreffende de be noeming van een nieuwe burgemees ter, binnen de gestelde regels, een maximale inspraak mogelijk zal zijn." Drs M. Braak (wd) „Wij vragen ons verontrust af, of de aanvrage om invaliditeitspensioen van de heer Roe mers vertragend zal werken op de benoeming van een nieuwe burge meester. Ik bedoel te zeggen: moet eerst deze procedure rond zijn, aleer de verdere ambtelijke molen in wer king gezet wordt? Aannemende, dat de enige dagen in de pers genoemde namen vooralsnog tot de geruchten gerekend moeten worden, zouden wij willen welen welke middelen het col lege ten dienste staan om spoed ach ter de zaak te zetten en welke mi lijkheden hierbij voor de raad aanwe zig zijn tot een zekere inspraak. Daar- E. DE PRIESTER (PVDA) EEN EENTONIGE ZAAK VLISSINGEN „De rijksbegroting 1972 biedt de gemeenten geen perspec tief voor de oplossing van hun finan ciële moeilijkbeden. Dat beperkingen moeten worden opgelegd in verband met 's lands financieel-economische positie achten wij aanvaardbaar. Het werken met een sluitende begroting is op zichzelf reeds een bewijs van liet inspelen op die algemene toestand. Dat evenwel geen uitzicht wordt gege ven op een verbetering van de situa tie, baart ons zorgen. Het ligt niet in het vermogen van een gemeentebe stuur dit op te lossen". Dat zei de heer G. van Sluys, fractie voorzitter voor de CCP in de Vlis singse raad woensdagavond in zijn algemene beschouwing bij de begro ting voor 1972. En met hem toonde de heer E. de Priester (pvda-ppr) zich bezorgd over de financiële positie van de gemeente. De heer De Priester „Het wordt een bijna eentonige zaak, maair ook dit jaar moeten wij het beleid van de rijksoverheid ten aan zien van de gemeentelijke financiën als weinig geslaagd beschouwen. De grote mate, waarin wij als gemeente afhankelijk zijn van de overheid is een realiteti, waar wij niet omheen kunnen en die voortdurend van groot en bepalend belang zal zijn bij uw financieel beleid". De heer De Priester vond, dat het van zin voor realiteit getuigt, dat de gemeente Vlissingen de tering naar de nering zet en met een sluitende begroting bomt. Hij, en ook de heren Van Sluys, drs. M. Braak (wd) en ir. C. W. Wondergem (d'66) toonden zich bezorgd over de moge lijkheid van uitvoering van ka,pitaals- werken als aanpassing en vernieuwing van het rioolstelsel en aanleg van de hoge brug. De heer de Priester herin nerde eraan, dat de Vereniging va.n Ne derlandse Gemeenten gesignaleerd heeft, dat gemeentelijke voorzieningen steeds moeilijker gehandhaafd kunnen worden. Het PvdA-raadslid. „Hiermee worclt in wezen gezegd, dat de ontwikkeling dreigt te gaan in de richting van 'een gemeente kan in het kader van zijn beleidsvorming van mening zijn, dat uitgaven moeten worden gedaan om haar gemeente bewoonbaar en leef baar te houden, maar de rijksover heid geeft geen toestemming (finan cieel) voor het treffen van de voorzie ningen. Heb raadslid zal zich naar mijn mening dan moeten afvragen kan ik die verantwoordelijkheid dra gen voor zo'n onleefbare situatie. Met u zijn wij vain mening, dat desnoods geknokt zal moeten worden ter ver krijging van het noodzakelijk geachte, maar er is een grens, ook aan de verantwoordelij kheid, die een raadslid kan dragen". Jachthaven Met spijt, signaleerde de raad de pro blemen die men heeft bij de plannen om van. de oude vissersbaven een jachthaven te maken, Drs. Braak vroeg zich af of de bezwaren, die van de zijde van de rijkswaterstaat wor den gemaakt wel relevant zijn. Hij constateerde, dat. als het jachthaven- plan van de baan is, de vissershaven geen enkele bestemming meer heeft en dat dempen dan de enige oplossing De heer De Priester vond, dat als als de bezwaren van rijkswaterstaat: voortkomen uit de vrees, dat Vlissin gen bij de uitvoering van de dijkver zwaring aan de dan bestaande jacht haven rechten zou ontlenen moet worden vastgesteld, dat het gemeente lijk beleid moeilijk jarenlang opge schort moet blijven tot de plan Jm van rijkswaterstaat klaar zijn. De ne ren Braak en J. B. Vontevogel (ccp) pleitten ervoor, dat de straalden in één stichting worden samengevoegd. Die stichting zou naar hun idee de -xploitatie van de stranden de heer Braak wilde ook het Ritthemse strand daarbij hebben kunnen regelen. De heer Ventevogel stelde in zijn be schouwing over sociaal culturele ont wikkelingen, dat een centrale voorzie ning moet worden getroffen voor ge meenschapsactiviteiten als tentoon stellingen, exposities en shows, vrije reoreatie. concerten, toneelopvoerin gen en sport/beoefening. De heer Van der Maas over recreatieve voorzienin gen: „Gezien de mate van belang in verhouding tot elkander menen wij dat Vlissingen moet pogen een een trum van handel en nijverheid te blijven en niet moet trachten een centrum van cultuur of vermaak te worden". Vissers De heer Van der Maas pleitte voor een verruiming van de aanlegmoge- lijlcücden voor de visserij. Hij stelde daarbij, dat men er niet vanuit moet gaan, dat Vlissingen wel zal worden aangewezen als de plaats, van waaruit in Zeeland in de toekomst de visserij zal plaatsvinden. Ook van de kant van dc PvdA-PPR en van de CCP werd gevraagd om uitbreiding van de vis sershaven. De heer J. J. Kempe (pvda-ppr) stel de. dat een zekere integratie tussen de huishoudschool, de technische en de leao-school tot stand moet worden gebracht. Als begin suggereerde hij de instelling van een gezamenlijke brug klas. De heer Ventevogel over integra tie van scholen: „Heeft het college de mogelijkheid wel eens overwogen de lts en de mts in te brengen in een technische scholengemeenschap? Op het eerste gezicht valt daar veel voor te zeggen. Beide scholen gebruiken nog een noodgebouw, beide beschik ken over vaklokalen, die niet: optimaal benul, worden, beide hebben dezelfde leerkrachten". De heer Ventevogel maakte duidelijk, dat een spoedige realisering van de leao-school zijn fractie zeer ter harte gaat. De heer Kempe: „Wij moeten en dat kan niet anders, toch tot de conclusie komen, dat het geen antwoord krijgen van het ministerie van onderwijs en we tenschappen op uw herhaalde verzoe ken om uitbreiding van de huishoud school, de nijverheidsschool en de leao-school, een stuk onfatsoen van de zijde van het ministerie is". Over het Regionaal Pedagogisch Centrum zei de heer Kempe: „Men schijnt nu toch ook in 1971, waarvan we dachten een grotere samenwerking te krijgen, be paalde afspraken t.e gaan torpederen omdat men zo nodig weer bepaalde hokjes wil hebben". De heer Kempe liet weten, dat zijn fractie zich het recht voorbehoudt tegen gebruikma king van de diensten van het RPC te stemmen „als mocht blijken, dat van welke zijde ook onredelijke eisen wor den gesteld voor aanstelling van krachten van de eigen schoolrichting' bij wil ik wel stellen, dat onze fractie meer hecht aan de capaciteiten van de te benoemen functionaris dan aan de politieke kleur. Wat wij in Vlissin gen nodig hebben, is in de eerste plaats een burgemeester, een man, dia achting geniet en verdient van de gehele bevolking en die uit dien hoofde boven de partijen staat en dia dus de goede samenwerking die er gelukkig in. deze raad, over de politie ke verschillen heen, bestaat, zal weten te bestendigen." De heer A. van der Maas (rpcu) over de vacature: „Wij willen burgemeester Roemers vanaf deze plaats alle goeds toewensen en ook u, meneer de voor zitter. die met de, andere wethouders in deze interimperiode belangrijk zwaarder bent belast, willen wij wijs heid en kracht toewensen," E. DE PRIESTER: AANDACHT VOOR BESTUURLIJKE VLISSINGEN Met name van de zijde van de fracties van PvdA/PPR en D '66 werd tijdens de algemene beschouwingen in de Vlissingse ge meenteraad aangedrongen op een nau were samenwerking met Middelburg. De heer E. de Priester (pvda/ppr) bad in zijn beschouwing over dit onder werp een passage opgenomen, die ge lijkluidend was aan het gedeelte over de samenwerking Middelburg-Vllssin- gen in de algemene bcschouwkig van de Middelburgse PvdA-fracticvooraltter W. Don. Dit was het resultaat van overleg tussen beide PvdA-afdelingen en -fracties. Met. name het nieuwe structuurplan Vlissingen-Middclburg zal voor de Vlissingse PvdA-PPR en de Middelburgse PvdA-fractie onderwerp van gezamenlijk overleg zijn. De heer De Priester vroeg zich af of de belangen van de regio worden ge diend met gewestvorming dan wel met een nieuwe bestuurlijke herindeling van het eiland: „Daarbij zouden wij uw beide colleges willen uitnodigen ons nu serieus te begeleiden, waarbij het woord serieus dik wordt onder streept. Fractievoorzitter ir C. W. Won dergem van D '66 stelde, dat al veel tijd en geld is besteed aan eigen ge meentelijk oplossingen, die goedkoper in groter verband hadden kunnen wor den aangepakt: „De vorming van een stedengewest of een gewest Walcheren laat lang op zich wachten. Wi.1 vragen ons af waarom hier niet dynamischer wordt gehandeld. Steeds groter wor dende problemen vergen verstrekken de maatregelen, die nu eenmaal mei rneer door gemeenten^ afzonaeriUK kunnen worden overzien". De heer G. van Sluys, fractievoorzitter van de CCP. zei, dat zijn fractie rter. paniekerig zou woi'den wanneer m De- paalde aangelegenheden de colleges van b. en. w. van Middelburg en vlis singen niet tot overeenstemming no men. Hij ging hierbij uit van tegen gestelde belangen, die haast een van zelfsprekendheid zijn, die voortkom uit de eigen verantwoordelijkheid van de beide gemeentebesturen. Het.mei tot overeenstemming komen kan, a dus de heer Van Sluys. zelfs lelden toi een uitdiepen van de probkmalieK waardoor een betere oplossing wo gevonden. Overigens meende nu - dat 'wat; we samen kunnen doen, mo t.en we niet alleen doen', J. K. Rottier viert 25-jarig ja VLISSINGEN Vandaag dondei dag is het 25 jaar Sleden dat a heer J. K. Rottier uit V)issinDen m dienst van de overheid trad. Tei ge genheid van dit jubileum wordt kantine van de werkplaats te gen een receptie gehouden. De ree tie begint 's morgens om tien uur. PROPAGANOA-AVOND WERELDNATUUR 1 MIDDELBURG Da den-Zeeland van W ''"ifrri fonds Nederland' houdt vrijdagavonO 17 december een propapui o-ovOTfl gebouw 'De Schakel' te M^elbuig, waarop de heer C. J. A, Bie Aordenhout aan de hand van cu1 vertellen over zijn voetreis door pal. De avond begint om acht uu

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4