PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER: ECONOMISCHE GROEI BETER SPREIDEN India-Pakistan nu in algemene vergadering INSTRUMENTENCAPSULE VAN RUSSEN OP MARS Regering grijpt Uitbreiding van Hercules zal uit een oogpunt van milieubeheer met zorg worden bekeken (nog) niet in NEDERLANDS SCHIP IN MADRAS ONDER INDIASE DWANG GELOST Vandaag in de krant... Bhoetto en Amin formateurs in Pakistan BURGEMEESTER WOLTERS IN ANTWOORD AAN FRACTIELEIDERS: Vermaniny 288 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ROTTERDAM: Een archieffoto m het Nederlandse vrachtschip ■ibbekerk' van de Koninklijke Ne- vriandse Lloyd in Rotterdam, dat '■ordt vastgehouden in de haven m Madras. De kapitein van het 'iéip wordt gedwongen de totale '-Qing van het schip daar te los- Hulpgoederen bestemd voor Oost-Pakistan lapitem Ribens van de NederI '~.dse vrachtvaarder 'Abbelcerk'. ROTTERDAM (ANP) Het Nederlandse vrachtschip 'Abbe- kerk' (8324 brt) van de Konin klijke Nedlloyd in Rotterdam wordt op het ogenblik in de ha ven van Madras vastgehouden door de Indiase autoriteiten. De kapitein van het schip wordt ge dwongen in deze haven de to tale lading te lossen. Plet gaat hier onder andere om 1900 ton lading voor Oostpakistaanse ha ven Tsjittagong. De 'Abbekerk' zou daar onder andere een aantal vrachtwagens, bestemd voor het kinderfonds van de Verenig de Naties Unicef afleveren. De lading voor Oost-Pakistan bestond verder uit stukgoed. Een woordvoerder van de rederij toonde zich teleurgesteld over de maatregel van de Indiase autoritei ten en noemde deze onrechtmatig. De rederij heeft de familieleden van de bemanning van de 'Abbekerk' mee gedeeld dat aan boord alles wel is. Als de totale lading van de 'Abbekerk' in Madras gelost is zal de kapitein toestemming krijgen de haven te ver laten. Het schip zal dan niet, zoals in het schema was gepland, de havens Calcutta en Tsjittagong aandoen, maar doorvaren naar Singapore. Toen de Indiase autoriteiten lieten weten dat in Madras de voor Oost- Pakistan bestemde lading moest wor den gelost heeft de kapitein van de 'Abbekerk' onmiddellijk protest aange tekend, aldus een woordvoerder van de Robterdamse rederij. Aanvankelijk leken de autoriteiten bereid er in toe te stemmen dat een klein deel van Oostpakistaanse lading aan boord mocht blijven. Vakbonden De vakbonden van havenarbeiders in Madras eisten echter dat de totale lading voor Tsjittagong in Madras op dè kade moest worden gezet. De Indi ase autoriteiten zijn, aldus de woord voerder, voor de druk van de vakbon den bezweken. Volgens de Rotterdamse rederij zijn telexverbindingen met India nog goed mogelijk. Via de agent van de rederij in Madras heeft de Koninklijke Ned lloyd contact gehad met de kaptein van de 'Abbekerk'. Er bleek ook telex contact met Calcutta mogelijk. TELEVISIECAMERA WERKTE MAAR KORT LEIDEN De zachte lan ding van een instrumenten capsule op de planeet Mars is een bijzonder knappe technische prestatie van de Russen en een nieuw hoog tepunt in hun ruimtepri meurs. Twee van die vorige hoogte punten waren de eerste zachte landing op de maan door de Loena-9 op 3 febru ari 1966 en de eerste zachte landing op de planeet Venus op 15 december 1970 door de Venera-7. Hoe knap de nieuwe Russische prestatie was hangt in hoge mate af van de aard van het instru mentarium dart, zij thans op Mars hebben gedeponeerd en van de wetenschappelijke gegevens die radiografisch naar de aarde wor den gezonden. De reeds eerder genoemde Maan- en Venus-pri- meurs hebben bitter weinig vruchten afgeworpen. De Ameri kanen hopen pas in 1975 een instrumentencacpsule naar Mars te lanceren voor een zachte lan ding. Schaars Volgens de schaarse Russische berichten heeft de op 28 mei jl van de basis Tyuratam gelanceer de Mars-3. na een ruimtevlucht van 188 dagen, op 2 december een instrumentencapsule op Mars laten landen met behulp van een parachute. De landing vond plaats op 45 graden zuiderbreedte en 150 graden westerlengte tus sen de gebieden Electris en Phae- tonis. Volgens Tass zijn voor de lan ding geen remraketten gebruikt omdat deze in de dunne atmos feer teveel brandstof zouden ei sen. In plaats daarvan hebben de Sowjetrussisch© ingenieurs een systeem ontworpen waarbij de capsule na scheiding van de Mars-3 met een snelheid twintig maal zo groot als die van het geluid waarschijnlijk onder een zeer scherpe hoek in de luchtlaag rond de planeet slaat en daardoor afgeremd wordt. Daarna ontvouwde zich een stabi liseringsvalscherm en tenslotte de hoofdparachute, waaraan de cap sule omlaag zweefde. Om misluk king door de buitengewoon hoge windsnelheden op Mars te voor komen werden volgens Tass 'alle onnodige objecten aan boord' vermoedelijk de parachutes kort voor de landing automatisch afgeworpen. De Mars-3 die de capsule naar de Rode Planeet zond vanuit een baan om Mars woog bij lance ring ongeveer vijf ton. Het is niet bekend hoeveel het landings- Zie slot pag. 3 kol. 1 KRITIEK OP REGIONAAL BELEID (Van onze redactie economie). DEN HAAG Minister Langman van economische zaken heeft bij de dinsdag begonnen begrotingsbehandeling in de tweede kamer te horen gekregen, dat met alle kracht moet worden gepoogd de economische groei een andere geografische spreiding te geven. Vrijwel alle fracties besteedden zeer veel aandacht aan de nood zaak tot verdere regionale ontwikkeling buiten de Randstad. Fac toren als de stijgende werkloosheid werden daarbij als zware ar gumenten gehanteerd om aan te tonen dat diverse zwak uitgeruste regio's beter moeten worden ontwikkeld. Een groot deel van de kamer toon de zich niet. tevreden over de resulta ten van het spreidingsbeleid in de laatste jaren. Algemeen werd er op aangedrongen ernst te maken met het afleiden van de druk op het westen. Een investeringsheffing in dat gebied zou daarbij een der stimulerende maatregelen kunnen zijn. De heer Schouten (AR) verklaarde deze maat regel zeer gewenst ter ontlasting van het westen en ter stimulering van het Karatsji vraagt Turkije „alle mogelijke hulp" (Van onze c orrespondent) WASHINGTON Terwijl Ankara dinsdag meldde dat Pakistan Turkije 'alle mogelijke hulp heeft gevraagd om „het hoofd te kunnen bieden aan een toestand die door het Indiase offensief ui terstkritiek is geworden" is in de algemene vergadering van de Verenigde Naties het debat begon nen over de Pakistaanse crisis. Voorzitter Adam Malik, Indonesisch minister van buitenlandse zaken, heeft de sprekers, behalve de afgevaardigden van India en Pakistan, beperkt tot 10 minuten achter de katheder. Niettemin zullen er met de 15 gedelegeerden die gisteren het woord voerden, an met een nog groter aantal dat voor de komende dagen op de lijst staat, geen onmiddellijke re sultaten te verwachten zijn. ^Amerikaanse regering, die nu alle diplomatieke bemiddelingspogingen P' ™>a en Pakistan heeft afgebro- ®>i neeft zich er al bij neergelegd 4er reinig meer gedaan kan wor- wn om de strijd in Oost-Pakistan op "Re teiroijn tot een eind te brengen, «en is m Washington zelfs van me- Jfodat ook een door de algemene Vmw5 eventueel aan te nemen Mfiki-het-TOren' resolutie zo goed als S ct zal hebben op de ontwik- Jongen in Oost-Pakistan. Dit werd ,z°veel woorden door minister 4 ouitenlandse zaken William Ro wsaan het congres gezegd, dat be- 2!s over de mogelijkheid dat de spring zich zal laten verleiden om n'n onderhands ten voordele wTui iin te beïnvloeden. De ver- S,g in Washington is dat de 'ojd in Oost-Pakistan nog enkele da- Nieuws uit Zeeland op de Psgina's 2,4,5 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Televisie op pagina 13. financieel nieuws op pagina 15, gen kan duren, en dat de vijandelijk heden aan de westelijke grens van India daarna in hevigheid zullen toe- Gespeculeerd wordt dat Kasj mir zeer waarschijnlijk het terrein van de belangrijkste offensieven zal (Zie slot pag. 3 kol. 6) noorden. Aan alle eisen om restrictie in het westen toe te passen is volgens hem voldaan. Hij vroeg wanneer een wetsontwerp inzake regionale investe ringsheffing op nieuwe bedrijfsgebou wen in he westen tegemoet kan wor den gezien. Het economisch groeibeleid drijft teveel op een technologische vooruit gang die onvoldoende is afgestemd op de effecten voor arbeidsmarkt, milieu en relatie tot arme landen, aldus PvdA-woordvoerder De Ruiter. Onze huidige economische orde kan geen kritische toetsing doorstaan. Hij wil een verder indammen van het vrije spel der maatschappelijke krach ten. Kringloop Voorschriften zijn nodig om uit het afval van de consumptiemaatschappij grondstoffen terug ce winnen voor een nieuwe produktiecyclus: kringloop inplaats van roofbouw. Ook is een internationaal grondscoffenbeleid no dig. De PSP'er Wiebenga betrok de kwestie van de economische roof bouw ook in zijn betoog. Volgens hem moet bedrijvigheid die het milieu verder aantast worden gestaakt. De heer de Ruiter vond ook een internationaal grondstoffenbeleid noodzakelijk. Hij wilde in dit verhand weten of het uitputtingstempo van het Nederlandse aardgas niet te hoog is. Er moet richting worden gegeven aan de investeringen, vond hij. De socialis tische spreker vroeg zich af, of de mededingingswetgeving niet meer een instrument van maehtsnivellering moet worden dan een vervanging voor prijspolitiek. Produktie-afspraken door de overheid geregeld zijn nodig om over-capaciteit te voorkomen in bedrijfstakken waar uitputting van grondstoffen het meest dreigt. De heer Ter Louw (D'66) infor meerde wanneer de regering iets aan energie-politiek gaat doen. Willen wij een ontwikkeling, waarbij tegen het einde van de eeuw tienmaal zoveel elektriciteit wordt gebruikt als nu? En dat de petrochemische industrie in 1985 meer dan 20 procent van het nationaal produkt zou zijn, lijkt op een streven naar een chemische mo no-cultuur, zei hij. De regering moet een beleidsinstru ment zien te scheppen waarmee me derichting kan worden gegeven aan de investeringen, zowel naar aard als naar lokatie. Welke mogelijkheid tot overheidssteun is er voor de indus trie? Er moet worden gestreefd naar functionele innovatie: vernieuwing van de produkten op basis va,n nuttigheids- eisen, aldus de heer Ter Louw. Ook de heer Pcijncnburg (KYP) vroeg naar de vooruitzichten voor een (Zie slot pag. 3 kol. 6) NIEUW DELHI (RTR) President Jahja Chan heeft de leider van de Westpakistaanse Volkspartij. Zoelfikar Ali Bhoetto. en de Oostpakistaanse politicus Xoeroel Amin uitgenodigd tot vorming van een centrale coalitie regering. Dit heeft de Pakistaanse ra dio dinsdagavond omgeroepen. Noeroel Amin was een van de twee niet-Awami-leden die vorig jaar de cember door de Oostpakistanen in het nationale parlement werden gekozen. De Awami-Liga won 167 van de 169 Oostpakistaanse zetels, maar werd in maart door president Jahja buiten de wet gesteld bij het begin van het militiare otfensief tegen de Oostpakis taanse afscheidsbeweging. Awami-lei- der sjeik Moedjiboer Rachman werd gevangen genomen en ondergaat op het ogenblik in West-Pakistan een ge heim proces. Bhoetto, die vroeger mi nister van buitenlandse zaken is ge weest en nu aan het hoofd staat, van de grootste politieke groepering in West-Pakistan, zei vorige week dat zijn partij akkoord zal gaan met het vïce-premierschap en een Oostpakis- taan als premier. Maar hij maakte duidelijk dat die regeling alleen zou gelden voor de 'crisisperiode' en dat zijn partij de 'bittere pil' slikte met het oog op het grotere nationale be lang. LOONVORMING (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Het kabinet Bies heuvel ziet op dit moment nog geen reden in. te grijpen in de loon- en prijsvorming. Minister president Biesheuvel heeft dat dinsdagavond de fractieleiders van de vijf coalitiepartijen mee gedeeld. Op ingrijpen heeft voor al DS '70 aangedrongen. De premier nodigde de fractieleiders van de drie confessionele partijen, de WD en DS '70 naar het Catshuïs, om hen te informeren over het speciale beraad dat de ministerraad maandag avond over het loon- en prijsbeleid heeft gevoerd. Tijdens dat beraad heeft vooral DS '70-minister van wetenschap pen, jhr. De Brauw, zich sterk ge maakt voor een ingrijpen. Meer nog dan zijn partijgenoot minister Drees vindt hij de matiging van de loonkos tenstijging van 13,5 tot 11,5 pot, zoals de vakbeweging die wil accepteren, ten enen male onvoldoende. De meerderheid in de ministerraad steunde echter de AR-minister van so ciale zaken, drs. Boersma die in ingrij pen op dit moment geen enkel heil zaet. Minister Boersma wil liever eerst nog de verdere gesprekken met het be drijfsleven afwachten, die deze week worden gehouden. De fractie van DS '70 is van plan vandaag bij de behan deling van de begroting van sociale zaken in de tweede kamer op de zaak terug te komen. Zie ook pagina 3. INDUSTRIALISATIE DOOR SELECTIEF BELEID EVENWICHTIG BENADEREN MIDDELBURG De uitbrei ding, die Hercules op het Mid delburgse industrieterrein in voorbereiding heeft, zal in ver band met het milieubeheer met zorg bekeken worden. Aldus burgemeester drs. P. A. Wolters dinsdagmiddag in zijn ant woord op de algemene beschou wingen over de gemeentebegro ting 1972 van de vijf fractielei ders in de gemeenteraad, tij dens de 'tweede etappe' van de begrotingszitting dus. Burgemeester Wolters stelde daarbij, dat Middelburg een selectief industria lisatiebeleid voert en hij meende, dat een evenwichtige benadering van de industrialisatiemogelijkheden een goe de welzijnsbïjdrage kan leveren. Mid delburg lieeft goede mogelijkheden voor de vestiging van toeleveringsbe drijven en verwerkende industrieën en tegen de achtergrond van het selectie ve industrialisatiebeleid wordt de ac quisitie met voorzichtigheid gevoerd. Middelburg heeft een aantal bedrijfs- hallen in voorbereiding, evenals een wat meer systematisch gerichte vorm van acquisitie. De burgemeester kwalificeerde dc Hercules-vestiging als een 'parade paardje. dat bij eventuele uitbreiding kritisch begeleid moet worden'. „Aanvankelijk was iedereen over de industrialisatie verrukt", zo stelde hij, „nu moeten we oppassen, dat we niet van het ene uiterste in het: andere treden". Over de verplaatsing van Boddaert uit de binnenstad deelde drs. Wolters mee. dat de aanvraag voor premie nog bij economische za ken in behandeling is: binnenkort volgt een bespreking met de directie van het bedrijf. In het algemeen zei de heer Wolters nog over de industri alisatie, dat Middelburg in het bijzon der gebonden is aan de mogelijkheden van het Sloegebied voor de vestiging van basis-industrieën. Geereplan Over de mogelijkheden van de uit bouw van Middelburg als koopcen trum zei de raadsvoorzitter, dat men alles in liet werk moet stellen om in het Geereplan ruimte te creëren voor cle versterking van de stad als zoda nig. Het plan Laminerenburg heeft hierop echter vertragend gewerkt: de grootwinkelbedrijven nemen, zolang de uitslag van het onderzoek niet Over het onderwerp gewestvorming gaf burgemeester Wolters als zijn overtuiging, dat een bestuurlijke her oriëntatie zeker nodig zal zijn. De ge meenschappelijke regelingen werken ondoelmatig en ondemocratisch, zc merkte hij in dit verband op. Ir overleg met Vlissingen wil men noi nader op dit onderwerp ingaan. De Beuk Ten aanzien van het vrijetijdscentrum 'De Beuk' wilde de heer Wolters met nadruk zijn waardering uitspreken voor de wijze, waarop het huidige bestuur de zaak in goede banen tracht te leiden: dit bestuur tracht het bi-uik van drugs zoveel mogelijk te voorkomen. Getracht wordt voorts de handel hierin de kop in te drukken. Tegen een handelaar is reeds proces verbaal opgemaakt en burgemeester Wolters sprak de wens uit, dat de Woensdag 8 dec. 1971 e scheidende ZLM-voor- zitter Prins heeft tijdens Iff ~A>I de algemene vergadering van zijn organisatie het pro vinciaal bestuur van Zeeland toegeroepen: „Bewaar het karakteristieke van deze pro vincie". Dat klonk als de vermaning, die eens Paulus richtte tot zijn mede werker Timotheus: „Bewaar wat u is toevertrouwd". Men zou het een uiting van conservatisme kunnen noemen, maar men mag aannemen, dat ir. Prins er weinig voor voelt om het etiket 'conservatief' opgeplakt te krijgen. Dat woord is immers weinig populair, het klinkt niet prettig, want als regel duidt men er reactionairen mee aan, men sen die vinden dat het verleden moet worden hersteld en dat veranderingen dienen te worden afgewezen. Een aan duiding, die echter in deze tijd niet helemaal juist blijkt. Eigenlijk zou het woord 'conservatisme' in het dagelijkse spraakgebruik opnieuw moeten wor den geijkt. Er zijn namelijk tekenen, die er op wijzen, dat het aantal 'con servatieven' in het huidig tijdsbestek toeneemt, maar niet in de belast-poli tieke zin van het woord, doch in de eigenlijke betekenis: mensen, die het hun toevertrouwde pand bewaren. Het kost weinig moeite om een aan tal waarden op te sommen, die de mens op deze wereld om te bewa ren heeft meegekregen: water, bodem, lucht bijvoorbeeld. Er is tegenwoordig sprake van een bewustwording, dat met deze waarden nogal eens slordig is en wordt omgesprongen. En met dat bewust worden gaat een herbezinning gepaard over denkbeelden en opvattin gen, die tot voor kort in de geschiede nis van de Europese civilisatie als on aantastbaar golden. Zoals het vooruit gangsideaal: het ge loof in de Westeu- ropese beschaving sinds de renaissance verankerd, dat de mensheid voortdu rend vooruit gaat. vooral officier van justitie een voorbeeldige straf zal eisen. Tenslotte zei drs. Wol ters over 'De Beuk' nog dat het; centrum slechts over een beperkte' alcohol-vergunning beschikt. Uit het antwoord van de raadsvoorzit ter bleek voorts nog dat regelmatig controle wordt uitgeoe-' fend op de sex-winkels een parkeernota in voorbereiding! is hij de temporisering van de wo-:. ningbouw, (tweeëneenhalf jaar nam; men een besluit in die richting) een onjuist besluit vond het opnemen van niet-raadsleden! in de commissie van advies en bij-; stand gaarne door b. en w. in studie! zal worden genomen b. en w. bij de ontwikkeling van plannen zoveel mogelijk rekening zul len houden met de wensen van de bevolking een verstandig college van b. en w. rekening houdt met de gedachten van de raad, die uiteindelijk de koers In dit opzicht sprake van twijfel is de ontwikkeling van de wes terse civilisatie wel de weg van de vooruitgang? Worden en zijn daarbij niet allerlei zaken verwaarloosd, die achteraf van groot belang blijken? Men begint oog te krijgen voor de on eindige gevarieerdheid van het mense lijk bestaan en tegelijkertijd beseft men, dat allerlei ontwikkelingen m deze tijd de tendens hebben deze ge varieerdheid in te perken. Op zulke momenten worden velen conservatief: zij willen behoeden, bewaren, redden. Deze vorm van conservatisme is een twintig jaar geleden in Nederland geformuleerd door de historicus Jan Romein. Hij somde in dit verband de kenmerken op van het menselijk gedrag, waarnaar overal ter wereld werd geleefd voordat de Europese ont wikkeling met en sinds de renaissance daarvan begon af te wijken. Dat vöór- Europese gedrag noemde hij het „alge meen menselijk patroon", de leefwijze van de mens in de vroege middel eeuwen en daarvoor, een leef- en denk trant die nu nog in Azië voorkomt. Die leefwijze hield en houdt een andere be nadering in van de mens jegens de hem omringende natuur, het leven, de tijd, het gezag en de arbeid, dan de moderne mens er op na houdt. Toch zijn ook nu nog restanten herkenbaar: zo be schouwde Romein in de westerse cul tuur de conservatieve geesteshouding als een overblijfsel van en een heimwee naar het algemeen menselijk patroon. Het lijkt ons. dat juist in het huidig tijdsbestek dit verlangen op allerlei zichtbaar wordt. Het heimwee naar het algemeen menselijk patroon is herkenbaar in de leefwijze van sommige jon geren, in de theologie de "spelende mens' staat weer in het middelpunt, van de belangstelling en in de af keer van moderne industrieën, in aller lei verbindingen ook tussen mensen van uiteenlopende politieke denkbeel den. Vroeger zou men deze relaties hebben aangeduid met de term 'mon sterverbond', maar tegenwoordig is een dergelijk woord niet meer in dit verband te gebruiken. Er is sprake van rolienvenvisselingen: de marxist oude stijl had geen bezwaar tegen een forse industriële ontwikkeling, maar wel te gen de eigendomsvormen. De neo- marast echter legt andere accenten en bestudeer: vooral de geschriften van de jonge Marx, waarbij diens theo rie over de 'vervreemding' in het mid delpunt van de belangstelling staat: de mens vervreemdt immers van zijn ei gen wereld. Het opvallende in dit beeld is, dat de neo-marxist men zal hem overigens niet aantreffen bij de offi ciële theoretici in Sowjet-Rusland met sommige opvattingen niet zo heel ver afstaat van sommige ouderwetse conservatieven- Een man als Herbert Marcuse erkent dat zonder meer, zoals men kan lezen in zijn bundel Psycho analyse en politiek'. Tegen die achter grond is verklaarbaar en begrijpelijk, dat bijvoorbeeld figuren met links- radicale denkbeelden en mensen met een nolitiek-rechtse instelling elkaar weten te vinden als het bijvoorbeeld gaat om de bestrijding van de milieu verontreiniging. Zo gezien lijkt het mogelijk de op merking van de scheidende ZLM- voorzitter inderdaad een 'conser vatieve vermaning' te noemen, name lijk getuigend van een conservatisme in de goede zin van het woord. Maar tegelijkertijd dienen we ons te realise ren dat men met een dergelijke ver maning alleen er niet komt. Elke dag kent zijn eigen uitdagingen en zijn ei gen veranderingen: de status quo wordt niet en kan niet worden ge handhaafd. Dat is een van de grote spanningen van deze tijd, de dwingen de eis van het conserveren in een tech nisch hoog-ontwikkelde maatschappij het bestaan hangt van dit conserve ren af en de plicht anderzijds om contouren aan te geven voor de toe- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1